Nieuw® Leidse Courant Motie betekent wantrouwen in loon- en prijsakkoord MINISTER ANDRIESSEN WAARSCHUWT: Geen steun voor PvdA van regeringspartijen Wiesenthal op zoek naar verrader IEMCO N.V. Koninklijke 20 procent agiobonus Prof. Brillenburg Wurth (65 jaar oud) overleden Militaire dienst maakt vrouwen geen kenaus Commentaren „Nog geen verbod van koelkasten - actie s' Vrijdag 22 november .1963, 44ste jaargang Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Leiden Steenstraat 37 N.V.V. waarschuwt: Nieuwe looneisen als prijzen te hoog oplopen Het N.V.V. zal niet aarzelen nieuwe looneisen te stellen indien de huidige, op de komende loonsverhoging voor uitlopende prijsstijgingen daartoe aan leiding geven. Alle bij het N.V.V. aangesloten organisaties hebben het advies gekregen, in de nieuw af te sluiten c.a.o.'s een openbreekclausule op te nemen, waarvan de bonden ge bruik moeten maken zodra het prijs peil een nog nader te bepalen grens overschrijdt. Het N.V.V. is van oordeel dat de vak beweging, wegens het ontbreken van in vloed op het prijspolitieke terrein, tegen le huidige ontwikkeling maar met één vapen van zich kan afslaan en wel door stellen van nieuwe looneisen. De B. heeft zich inmiddels in gelijke [eest uitgelaten. In het Vara-televisieprogramma van [isteravond stelde de heer A. H. Kloos, lecretaris van het N.V.V. de kwestie van ie minimumlonen zo: Als geen overeen- itemming over de minimumlonen komt, s het hele in de Stichting van de Arbeid lereikt akkoord van de kaart. Sprekend de prijsstijgingen merkte de heer Cloos nog op, dat de eerste verantwoor- lelijkheid hiervoor bij de ondernemers fe. Giesteravond is de 19-jarige mej. J. Milligen uit Barneveld bij het over steken per fiets aan de Harskampenweg Stroe en Harskamp in de gemeente larneveld door een auto gegrepen. Zij ras vrijwel op slag dood. (Van i parlementsredactie) pasingsloonronde niet niet zal wor- |den doorberekend. Waar wel wordt doorberekend zal worden volstaan met zo globaal mogelijke controle. De bewindsman hoopte en verwachtte, dat het bedrijfsleven discipline aan de dag zal leggen. Het samenspel tussen over heid en bedrijfsleven op loon- en prijs gebied is uniek en spr. wilde dan ook niet nalaten hiervoor aan het bedrijfs leven lof toe te de begroting van economische zaken een molie ingediend, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen: 1. het voorgenomen prijs beleid voor 1964 te herzien; 2. de prijscontrole onmiddellijk uit te breiden en te verscherpen. Deze motie, die alleen door socialisten is ondertekend en waarin gezegd wordt dat de Kamer „in hoge mate verontrust is over de hand over hand toenemende prij88tijgingen,,, is door minister Andriessen met grote kracht bestreden. Hij vatte haar op als een soort motie van wantrouwen in de prijs afspraak met het bedrijfsleven en daarmee tevens van wantrouwen in het hele loonakkoord, waarvan het prijsakkoord een sequeel (aanhang sel, gevolg) is. De liberale mr. Port- hedne,de christelijk-historische drs. Van der Mei en de K.V.P.-er mr. Blaiisse (de A.R.-fractóe sprak zioh nog niet uit) hadden vertrouwen in het prijsbeleid van de minister en dus geen behoefte aan de motie- Baart, die volgende week dinsdag in stemming komt en zeker zal worden verworpen. De minister van economische zaken kon geen antwoord geven op de vrpag „waar we zullen uitkomen". Het zal minstens moeten zijn op het punt, waarop in de macro-economische ra mingen wordt gemikt. De prijsstijging hangt af van de loonontwikkeling, maar zal in elk geval beperkt moeten blijven. Met name tegenover de vergeten groe pen zou het onverantwoord zijn de prij zen te veel te laten stijgen. De laatste jaren was de prijsstijging twee tot drie Jacht op Silberbauer op TV SIMON Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatiecentrum te Wenen, zal naar Nederland komen ;om een poging te doen, belastend materiaal te vinden tegen de 52-ja- Irige Weense inspecteur van politie Karl Silberbauer, de man die in 1944 de familie Frank arresteerde. Sil berbauer houdt zich inmiddels schuil. Hij heeft Wenen op een mo torfiets verlaten. Wiesenthal wil in ons land in eer. t.v.-programma een uiteenzetting ge ven over de jacht op Silberbauer. Ook zou hij met de Nederlandse politie Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES H 0_R LOGES meesterwerken van z tot a In een oogopslag Hervormde Kerk krijgt do- venpastor pag. 2. Aanval op vergrijzing pag. 2. Erhard bij de Gaulle over de landbouw pag. 5. Haasje-over van de prijzen kost wel 5 procent pag. 7. ..Aardgasbron" Blaisse had het moeilijk pag. 7. Zestig miljoen Nederlan ders? Opmerkelijke op merkingen van prof. dr. W. Drees jr. pag. 13. Sport op zaterdag pag. 7. overleg willen plegen over andere zaken, die in verband staan met de arrestatie van de familie Frank. Hij wil weten, wat Silberbauer nog meet Nederland heeft gedaan. Wiesenthal wil uitzoeken, wie dc familie Frank verraden heeft. Alleen Silberbauer kan dit weten, kldus Wie senthal. Volgens de heer Victor G. Kugler, de i'oegere compagnon van de heer Frank, zal deze verrader wellicht spoedig ont maskerd worden. De heer Kugler heeft de ontdekking van Silberbauer verhaast. Hij heeft Anne Frank en de andere Joden dan twee jaar verborgen gehouden op de zolder van zijn huis. Op het ogenblik woont hij in Toronto (Canada). Als de dag van gisteren her innert hij zich de Gestapo-inval in het pand aan de Prinsengracht. „De dag toen azi's aan de deur kwamen, wisten zij alles. Zij wisten van de geheime deur de derde verdieping en van de ge heime kamers op de vierde. Zij wisten de boekenkast waarachter de ge heime toegang zat. Zij kenden mijn naam zij dwongen mij met de revolver in de vuist de deur naar de schuilplaats te openen". Kugler heeft na de arrestatie acht maanden in een concentratiekamp ge zeten. Op het ogenblik werkt hij als ver tegenwoordiger voor een fabrikant in Toronto. Het rije Volk heeft gisteren een inter- :ew gehad met een 68-jarige man, die destijds werkte in het fabriekje aan de Amsterdamse Prinsengracht, waarboven het achterhuis was. Deze ex-magazijnbe diende verklaarde, dat hij zich Silbör- bauer nog goed herinnerde. „Ik heb z'n altijd geweten, maar ze hebben me nooit iets gevraagd," zei hij. De heer Otto Frank, vader van Anne, ertelde gisteren: „Ik heb nog eens over die verschrikkelijke gebeurtenis- n nagedacht, maar ik ben e: ertuigd dat die Silberbauer beslist moet weten van wie de tip, van het verraad afkomstig was." In Wi heeft Silberbauer voor zijn plotseling ertrek, verklaard, dat de tip ovei onderduikadres van de familie Frank in 1944 van „een magazijnbediende" afkomstig was. Nieuw onderzoek De Amsterdamse justitie heeft ecu nieuw onderzoek gelast tegen de bekende Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere Joden heeft verraden aan de Sicher- heitsdienst. De officier van justitie mr. G. R. Nubé leidt het heropende onderzoek. De rijksrecherche onder leiding van commissaris Y. Taconis is met de uitvoering belast. De heer Nnbé verklaarde dat het nog niet bekend is of bij dit onder zoek zal worden samengewerkt met de Weense justitie. procent per jaar; daar zal komen, aldus spr. Met klem verzette de bewindsman zich tegen de opvatting, dat de prij sver een breed front in beweging gekomen. Ér zijn miljoenen artikelen en derhalve miljoenen prij- Wanneer men stelt dat drie .er procent daarvan in beweging is gekomen, kan men al aardig wat duur der geworden artikelen opnoemen. Maar zodoende schept men een psychologi sche sfeer, die gevaarlijk is voor de nog wél in rust zijnde prijzen. We moeten elkaar de prijsstijging niet aan praten, aldus prof. Andriessen. Wanneer leveranciers lezen of horen van om hooggaande prijzen, kan bij hen de ge dachte opkomen, dat zij achter blijven Tegenover een lijst van duurder ge worden artikelen kan een lijst worden gesteld van goederen, die gemiddeld 10 tot 15 procent goedkoper zijn gewor- groenteconserven, peulvruchten, cola, rijwielbanden, aardappelen, naaimachines, scheerapparaten. tricota ges enzovoort De kosten van levenson derhoud zijn in de loop van dit jaar drie punten gestegen. Daar zal als gevolg van de stijging der grond stof fenprijzen nog wel een punt bijko- Gezien de psychologische uitwerking ervan was de minister kennelijk niet gelukkig met de informatie over de prijsontwikkeling, die het Consumenten Contact Orgaan in een televisie-uitzen ding heeft gegeven. De muizenvallen de heer Baart zijn in onderzoek, aldus de bewindsman, die daarmee de lachers op zijn hand kreeg. En ook enkele andere artikelen, die door het C.C.O. zijn genoemd, wordt een on derzoek ingesteld. Maar het heeft geen n om te spreken over een kroketje, at in een bepaalde zaak vijf cent duur- er is geworden. Als men een kroketje an een kwartje wil hebben, loopt men .aar twee straten verder. Minister Andriessen herhaalde, dat de eerste loonsverhoging wel, maar de tweede niet mag worden doorberekend. Tegenover het bedrijfsleven zou het on redelijk zijn om de gehele loonstijging buiten de prijzen te houden. Overigens moet niet worden vergeten, dat in be paalde sectoren uit concurrentie-over- wegingen de vijf-procentsaan- (Voor vervolg zie pagina 11) De Koninklijke Ncderlandsche Pe troleum Mij, zal 28 januari ten laste van de agioreserve op de 81.223.348 op 31 december uitstaande aandelen 20% uitkering in aandelen, winstgerechtigd over 1964 voorstellen. De raad van commissarissen en directie verwach ten een zelfde slotdividend voor te stellen als over 1962. In de voorge stelde uitkering worden de aanhou dende groei en de kracht van de groep tot uitdrukking gebracht. Het Tweede Kamerlid, ir. C. N. van DisCsg.) heeft schriftelijk aan de mi nister van verkeer en waterstaat ge vraagd of hij het, gezien de wilde sta king van het personeel der veerboten tussen Goeree en Overflakkee, niet nood zakelijk acht voor deze en andere veer diensten een regeling te treffen, zoals bij de Spoorwegen, waarbij het staken venboden is. Voorts vraagt hij of de minister be reid is voor deze regeling de nodige maatregelen te nemen. 1 De kroon van de Andes, een schitterend stuk goud, ingelegd met smaragden, is gisteren in Londen door een Amerikaans syndicaat verkocht aan de Am sterdamse diamantslijper As- scher voor een bedrag van 55.000 pond (550.000 gulden). De ver koop duurde precies anderhalve minuut. Uit' de volgepakte zaal steeg een teleurgesteld gemom pel op. Het publiek en de ver koper hadden gedacht dat de kroon minstens twee maal zo veel zou opbrengen. De koper, de heer J. Asscher. die in op dracht van een particulier han delde, wellicht ook... De kroon weegt ruim 2,5 kilo en is bezet met 453 smaragden met een ge wicht van 1.251 karaat. Zij is in de 16e eeuw voor een kerk. in Peru gemaakt, doch 50 jaar ge leden ten gelde gemaakt. Veranderlijk Aanvankelijk opklaringen en enkel* verspreid voorkomende buien. Later over wegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Vannacht kouder. Morgen overdag ongeveer dezelde tempe raturen als vandaag. Wind in hoofdzaak tussen west en zuid, afnemend tot matig of zwak, later weer toenemend. (Voor vervolg zie pagina 7) Aan de zuidkust van IJsland ontstaat een vulkanisch eiland uit een rookivolk. Nog steeds stijgt er zwarte en witte rook op. De eruptie, die als resultaat een eiland had, begon vorige week. En het eiland is thans ongeveer 450 meter lang en 40 meter boven de zeespiegel. (Van een onzer redacteuren) Op 65-jarige leeftijd is vanmorgen in het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag, waar hij al geruime tijd werd verpleegd, overleden prof. dr. G. Brillenburg Wurth, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken te Kampen en de Vrije Universiteit te Amsterdam. Me't prof. Gerrit Brillenburg Wurth is een bekend figuur in theo logisch Nederland heengegaan. Nim mer deden de vele organisaties te vergeefs een beroep op hem om als referent op te treden en te spreken over vragen, die liggen op het ter- rein van het ethische, het seksuelt of het godsdienstig zedelijk leven. In deze tijd met zijn snelle ontwikke lingen. met het denken, dat steeds aan verandering onderhevig is, met zijn vele vragen, die zich aan de hristen opdrin gen, klonk zijn gezaghebbende stem. Prof Brillenburg Wurth had dan niet het laatste woord dat zou niet in zijn lijn hebben gelegen maar meer dan eens wees hij wegen aan. die anderen niet vermoedden, en liet hij perspectief zien, dat onzichtbaar was gebleven. De overledene was een bekwaam ge leerde. een vriendelijk mens en een noest werker. Zo hebben velen zowel binnen als buiten de Gereformeerde Kerken de Het typisch mannelijke beroep van soldaat heeft over het algemeen ge lukkig geen „ontvrouwelijkende" uitwerking op de vele milva's, marva's eq luva's die onze krijgsmacht tegenwoordig telt. Wel drukt de militaire organisatie met haar specifieke verhoudingen en omgangsvormen een stempel op de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de leden van de militaire vrouwenafdelingen. Dit staat in het proefschrift: „Attitudes van meisjes in militaire vrouwenafdelingen" dat vanmiddag aan de r.k. uni versiteit in Nijmegen werd verdedigd door drs. G. M. van Veldhoven, I werkzaam bij het psychologisch laboratorium aan deze universiteit. K.N.M.B. is tegen middenstandszegel De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond wenst zich nadrukkelijk te distanciëren van de door de Christelij ke middenstandsbond geaotiveerde uit gave van kortingszegels voor de mid denstand, de zg. aotie „Het bankzegel". De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond is van mening, dat de taak van middenstandsorganisaties en vak verenigingen ligt op het sociaal- en so ciaal-economisch terrein en niet in het commerciële vlak. PROF. DR. G. BRILLENBURG-WURTH Kamper hoogleraar gekeild. Als zoon een gemeente-ambtenaar werd Gerrit Brillenburg Wurth 28 april 1898 te Rot terdam geboren. Hij bezocht het Marnix- gymnasium te Rotterdam en studeerde vervolgens theologie aan de Vrije Uni versiteit. In november 1920 slaagde hij cum laude Voor zijn kandidaatsexamen. In 1921 werd hij hulpprediker te Bloe- mendaal bij ds. J. C. Brussaard. Drie jaar was hij hier werkzaam. Op 14 sept. 1924 bevestigde ds. Brussaard hem in het ambt te Oost- en West-Souburg. In Oost en West-Souburg bereikten hem tal van beroepen, waaronder niet minder dan naar Indonesië (Medan, Soerabaja, Djokja en Batavia). Het was eveneens tijdens zijn Souburgse periode, dat ds. Wurth tot doctor in de theologie promo veerde bij wijlen prof. dr. van Hepp. De titel van zijn dissertatie was: „Scholten als systematisch theoloog". In 1930 nam dr. Brillenburg Wurth het beroep aan van Rotterdam-Zuid. Na de bevrijding volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Kampen. Zijn opdracht was onderwijs te geven in de ethiek en de evangelistiek. (Voor vervolg zie pagina 11) TAE Tweede Kamer heeft het de minister van economische zaken niet gemakkelijk gemaakt- Zoals te verwachten viel, vormde de ontwikkeling op het prijzenfront een van de hoofdbestanddelen van het debat over zijn begroting. De prijsverhogingen van de laatste tijd vormden even zovele pijlen, waar mee de oppositie tegen de jonge be windsman ten strijde trok. De wijze waarop prof. Andriessen zich in deze kamp heeft geweerd, dwingt bewon dering af. Gewapend met een grote kennis van zaken, een snel reactie vermogen en een respectabele spreekvaardigheid, wist hij, goed gesecondeerd door staatssecretaris Bakker, de aanvallen meesterlijk af te slaan. Oud-minister De Pous, die een deel van het debat bijwoonde, moet met welgevallen op zijn op volger hebben neergezien. De bewindsman heeft zich doen kennen als een man van de gulden middenweg. We zouden hem willen plaatsen tussen de socialist Baart, die eenzijdig opkwam voor de con sument, en de liberaal Portheine, die de ondernemer het naast leek te staan. Enerzijds wenst hij beslist, dat de werknemers en de vergeten groepen van de loonoperatie werkelijk beter worden, anderzijds heeft hij er be grip voor, dat de ondernemers al thans een deel van de totale loon kostenstijging wensen door te be rekenen. Hij zal een soepel prijsbe leid moeten voeren, maar de soe pelheid binnen bepaalde grenzen houden. Blijft de vraag waar de grenzen zullen liggen. Een concreet antwoord kan daarop thans nog niet worden gegeven, omdat het prijsbeleid moei worden afgestemd op de loonont wikkeling. die nog onzekerheden in zich bergt. Voor een ding is de minister ken nelijk bevreesd: voor een psychose, die de prijzen (verder) opjaagt We moeten niet te veel over prijsstijging praten, betoogde hij, omdat men an ders het gevoel krijgt dat prijsstij ging een algemeen verschijnsel is, waaraan men zich niet moet ont trekken. Het liefst zou hij vermoe delijk zien, dat ook pers, radio en televisie er het zwijgen toe deden. Het wil er bij ons echter niet in, dat de massa-communicatiemiddelen hier stimulerend werken. De pers loopt achter de feiten aan, signaleert en registreert feiten, die niet in een hoek geschied zijn. Dat zwijgen over prijsverhogingen doodzwijgen zou betekenen, zal ook volgens de be windsman een te ver gaande con clusie zijn. Wat er dan wel moet gebeuren Men kan van de minister verlangen, zoals de socialisten wil len. dat hij het voorgenomen prijs beleid nog eens overweegt. Maar dan zal men moeten kunnen aanto nen, dat de lijnen fout zijn uitge stippeld. Bij het prijsoverleg van verledenweek schijnt dat niet te zijn gebeurd, ook niet door de vertegen woordigers van de vakbeweging. En in het kamerdebat is de oppositie op dit punt beslist in gebreke gebleven. Men kan van de minister verlan gen en ook dat doen de socialisten dat hij de prijscontrole verscherpt. We hebben reden om aan te nemen, dat het beperkte apparaat, dat de overheid hiervoor ter beschikking heeft wc zijn tenslotte geen eco nomische politiestaat al het mo gelijke doet. Verstandiger lijkt het ons om de consument op zijn functie in het economisch proces te wijzen. Meer dan ooit is het van belang, dat deze prijsbewust is, zodat de „prijszetters" tot een scherpe concurrentie worden genoodzaakt. „Wanneer men een kroketje van dertig cent te duur vindt, loopt men maar twee straten verder, waar ze nog voor een kwart je te krijgen zijn", merkte de minis ter terloops op. We willen deze op merking meer accent geven dan de minister deed. Werkelijke prijsop- drijvers leveranciers, die nu al bezig zijn zich „in te dekken" zullen hun calculaties nog wel eens onder de loep nemen wanneer zij bemerken, dat hun klanten twee straten verder lopen. Tegen voor de overheid moeilijk controleerbare individuele prijsop drijving moet dit een goede remedie zijn. Staatssecretaris Bakker (van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Bakker (economische zaken) is op dit ogenblik niet bereid mee te werken aan een verbod van de verkoop van koelkasten c.d. door le- vensmiddelenbcdrijven. Er zijn z.i. geen tekenen die erop wijzen, dat de norma le distributiekanalen thans reeds door deze verkoop worden ontwricht. De staatssecretaris zei dit gisteren tijdens hel Tweede-Kamerdebat over de begroting van economische zaken. Hij bleek wel bereid de kwestie onder de loep te nemen bij een bestudering van een ordelijk economisch verkeer. „De ze studie zal niet zóveel tijd vergen dat men zou kunnen menen, dat de kwestie zelf in de koelkast is verdwe nen", aldus de bewindsman. In zijn vlot-voorgedragen betoog noemde drs. Bakker de middenstand „de blauwdruk van de Nederlandse eco nomie". Zijn streven is er, naar hij uit eenzette, op gericht, dat in het gehele sociaal-economische beleid ook steeds met de belangen van de middenstand op redelijke wijze rekening wordt gehou den. Dit is in het bijzonder het geval bij de recente regeling voor het prijs beleid. De mogelijkheid waarbij op 1 januari a.s. de 5 pet. loonsverhoging zijn uitdrukking mag vinden in een procentuele handhaving van de mar ges, is speciaal voor de handel een ruime en royale tegemoetkoming in de lastenverzwaring, die als gevolg van de loonoperatie optreedt. Ditzelfde geldt voor de ambachts- en dienstverlenings- bedrijven. Deze mogen de eerste 5 pet. loonsverhoging overeenkomstig de loon- quote waarbij inbegrepen een rede lijk bedrag aan gewaardeerd onderne- mersloon in de vergoedingen voor hun diensten doorberekenen. Met het oog op de concurrentieposi tie van de middenstand tegenover het grootbedrijf in de nieuwe wijken en „shoppingcenters" wilde de staatsse cretaris de mogelijkheid van een mid denstandsfinancieringsmaatschappij on derzoeken. Ook de door de overheid ge garandeerde kredieten voor de midden stand wil hij aan een algemene bestu- 1 dering onderwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1