19.75 „In het parlement te veel pressiegroepen Kreymborg Twee doelen bij Roermond Prof. dr. W. Drees van oordeel: Minister Bot antwoordt op 400 vragen RYNBËNDE'S Overhemden FIOM reorganiseert en verzet actueel werk NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 Op de rijksweg, vijf km ten zuiden Roermond, zijn gisteravond binnen uur tijds twee dodelijke verkeersonge lukken gebeurd. Om vijf uur werd de 71-jarige weduw P. Hannen-Wassenberg bij het te voe oversteken van de rijksweg door eei personenauto gegrepen en zo zwaar ge wond, dat zij in de loop van de avond in een ziekenhuis te Roermond is c Even zuidelijker is een personenauto uit Roermond in volle vaart tegen geparkeerde vrachtauto van een I brouwerij uit Breda gereden. De 51-jarige H. Houben uit Ohé-Laak die naast de bestuurder zat werd op slag gedood. Zeven maanden tegen oud-Kamerlid geëist Voor de rechtbank in Groningen is vandaag de „Finsterwolde affaire" be handeld, die in maart-april van dit jaar sterk de aandacht trok, toen kort na el kaar zes ingezetenen van Finsterwolde, onder wie de belangrijkste CPN-kopstuk- ken, werden gearresteerd. Tegen de 44-jarige H. H., tot voor kort lid van de Eerste Kamer voor de CPN en belangrijk CPN-functionaris in het Noorden, die leiding heeft gegeven aan het geheel, eiste de officier van justitie zeven maanden met aftrek- Achtereenvolgens stonden terecht: de 40-jarige CPN-wethouder, metselaar J. S tegen wie twee maanden werd geëist, de 43-jarige hoofdkommies S. K. die vijf maanden tegen zich hoorde eisen, de 51-jarige fractievoorzitter van de CPN, de landarbeider H. S., de 47-jarige werk- leider van de werkgroep „mindervaliden" en CPN-bestuurslid S. F. en de 57-jarige landarbeider, tevens CPN-raadslid, A. B. die eveneens vijf maanden tegen zich hoorden eisen. ePu22eH)0ck X erschuif-puzzel Onderstaande woorden zodanig ver schuiven dat verticaal twee namen van plaatsen in N. Holland ontstaan. Erbarming, veldhoen, prominent, re genen, stommeling, steenklomp, zeven tien, hindernis, maandag, garnaal, slim- OPLOSSING VORIGE PUZZEL n., 2. bon, 3. Paris, 4. hamer, 5. pinakel, 6. genie, 7. dadel, 8. tin, 9. e. NORMANDIË. 59 (Van onze parlementsredactie) „De pers geeft een beter beeld van de publieke opinie dan het parle ment". Deze opmerkelijke uitspraak die bij parlementariërs wel op tegenspraak zal stuiten is van prof. dr. W. Drees. In het parlement, zo zegt hij, wordt het woord gewoonlijk gevoerd door specialisten, die hoge re overheidsuitgaven wensen. Onder hun fractiegenoten zijn er meestal wel, die kritiek hebben op deze uitgavenwensen, maar zij spuien deze kri tiek liever buiten het parlement dan naar binnen. Enkele jaren geleden kreeg de minister van landbouw in de pers wel steun voor een wat sober der beleid inzake agrarische subsidies, maar niet in de Kamer. Dit geldt ook voor andere zaken zoals p.b.o. of sociale verzekeringen. In de pers spreekt men hierover vrijmoedig, maar binnen de fracties van de vijf grootste partijen respecteert men de wensen van de secties, waartoe men zelf niet behoort. Pressiegroepen en vaste kamercommissies die zijn samengesteld uit de desbetreffende secties van de fracties zijn vaak verbonden door personele unies. Daarbij kan men bijvoorbeeld denken aan bestuurders van omroepverenigingen, die het woord voeren bij de behan deling van de begroting van O., K. en W. en aan bestuurders van ambte narenbonden, die hetzelfde doen als bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken als de ambtenarensalarissen aan de orde zijn. Op gedrag van pressiegroepen wordt in het parlement zelden kritiek ge oefend, maar daarbuiten wel. In het parlement, zo gaat prof. Drees verder, wordt vaak gepleit voor overeenstem ming tussen regering en een bepaalde pressiegroep. Overleg is prachtig, over eenstemming kan wenselijk zijn, maar gewoonlijk ongewenst, tenzij de is van de pressiegroep toevallig met het algemeen belang samenvalt. Prof. Drees wil hiermee allerminst de pressiegroepen veroordelen. Zij zijn, betoogt hij, van groot nut om concre te uiting te geven aan een bepaald as pect van ons bestaan. Het voornaamste bezwaar ertegen is, dat zij zo zelden tegendruk geven tegen de wensen van andere pressiegroepen, hoewel dat toch belangrijk is voor hun doel. Een der gelijke tegendruk zou tot een wat veel- zijdiger discussie over claims* leiden. De pré-adviseur wijst ook nog op een ander facet, namelijk dat men lid kan van verschillende organisaties, wier vertegenwoordigingen met hun wensen feite tegen elkaar ingaan. Het is heel gewoon om tegelijk lid te zijn van do A.N.W.B. de N.O.V.I.B. een vakcen trale en een omroepvereniging. De A.N.W.B voelt minder voor belasting op benzine en meer voor investeringen wegen dan een vakcentrale; een omroepvereniging wil medefinanciering uit de algemene middelen, maar de NO.V.I.B. zou dat bedrag liever aan Afrika ten goede doen komen'enz. Daar- ':an men het niet au serieux nemen, prof. Drees, als een bestuur adresseert namens zoveel honderddui zend leden, wantals men alle leden tallen optelt, komt men wellicht tot 'zestig miljoen Nederlanders (Van onze parlementsredactie) By de Tweede Kamer is ingediend de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting. Hieronder volgt een samenvatting van de voor naamste punten uit de memorie, die meer dan 400 antwoorden bevat. In een der eerste antwoorden deelt de minister mee, dat staatssecretaris mr. J. H. Grosheide de mening onderschrijft, dat de ambtsvoorganger van de minister „de grondslagen heeft gelegd voor een eigentijds en sluitend systeem van on derwijsvoorzieningen, waarnaar zo lang was uitgezien". De omstandigheid, dat de staatssecretaris er de voorkeur aan zou hebben gegeven, indien voor de ook door hem noodzakelijk geachte ver nieuwing van de onderwijs wetgeving een ander systeem zou zijn gevolgd doet daaraan met af. Doordat het wets ontwerp tot wet is verheven is een nieuwe situatie ontstaan, met welk fun damenteel gegeven de staatssecretaris uiteraard ten volle wil en zal rekening houden. Ten slotte merkt de minister op dat wanneer iemand de functie van staatssecretaris aanvaardt zulks gezien de hoogheid van het ambt voor hem inhoudt dat hij de wet niet slechts naar de letter doch ook naar de geest van de wetgever zal helpen ten uitvoer leggen De minister is voornemens een inspectie alleen voor het ulo in te stellen. De minister 'overweegt een wijziging van het Kweekschooleindexamenbesluit te bevorderen, die de mogelijkheid biedt de lange duur van de eindexamens in te korten. Het advies van de Onderwijs raad over een desbetreffende ontwerp regeling is zeer onlangs ten departe- mente ontvangen. De minister zal een spoedige afwikkeling van deze, aange legenheid bevorderen. De minister is van mening, dat het maximale bedrag van de rijksstudietoe lage met ingang van de cursus 1964/1965 verhoogd zal moeten worden. De in dit verband noodzakelijke onderzoekingen verkeren Ln een vergevorderd stadium. Hij hoopt het nieuwe maximale bedrag tijdig vóór de nieuwe cursus bekend te kunnen maken. De minister heeft aan de besturen van de bijzondere universiteiten en hoge scholen medegedeeld, dat hij bereid is een onderzoek te laten instellen naar de wenselijkheid van een verdere verhoging van de subsidiëring van het bijzonder wetenschappelijke onderwijs. De minister is van oordeel, dat een zekere mate van studiebegeleiding, in het bijzonder gedurende de eerste studie jaren, gewenst is, wil een beperking van de studieduur mogelijk zijn. De minister acht geen reden aan wezig een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van het uivoeren van een studieloon De minister overweegt ernstig of de tijd niet gekomen is de instelling van een Raad voor Recreatie voor te bereiden1? Of hierbij ook de sport be trokken zal moeten worden dan wel dat het grote belang van deze sector zijn uitdrukking eveneens zal moeten vinden in de Instelling van een afzon derlijk College van advies en bijstand, zal terdege bestudeerd moeten worden. O De minister is bereid de mogelijk heid van een wettelijke regeling van de subsidiëring van het jeugdwerk te doen onderzoeken en hiervoor in overleg met de Raad voor jeugdvorming een com missie in te stellen. De minister heeft het een nieuwe „sportnota" voor te berei waarin aan de hand van de in het 1964 te verzamelen gegevens getracht zal worden de tekorten en de behoeften op het terrein van de lichamelijke v ming en de sport zo reëel mogelijk benaderen. Gezien de urgentie van deze aangelegenheid denkt hij niet aan een uitgebreid en tijdrovend onderzoek, doch aan een globale behoeftenpeiling die de mogelijkheid biedt op korte termijn het beleid uit te stippelen. De samenstelling van de Pacifica tiecommissie voor een vruchtbare op lossing van het vraagstuk van het 2e T V -net hoopt de minister spoedig be kend te maken. Overheidsuitgaven Aanstaande zaterdag houdt de J Vereniging voor de staathuishoud- kunde in Utrecht een studiedag, die gewijd is aan de Nederlandse overheidsuitgaven. Voor deze bij- J eenkomst stelden prof. dr. W Drees jr, prof. dr. C. Goedhart en drs. L. J. G. de Mast elk een pre- ies samen. In nevenstaand ar- tikel geven we een aantal opmer- kingen weer van prof Drees, die vooral aandacht heeft geschonken i de structuur van de uitgaven de centrale overheid, Prof, Goedhart heeft zich in hoofdzaak beperkt tot een analyse van enige macho-economisöhe aspecten j de overheidsuitgaven, terwijl drs. De Mast in het bijzonder de uit- 'en van de lagere overheid i onderzoek heeft onderworpen. Zijn verkiezingsuitslagen een belang rijke aanwijzing voor de mening van de burger inzake de overheidsuitgaven? In tweepartijen-land kunnen zij inder- l een betekenisvolle indicatie zijn, r in ons land is dat zelden het ge val. Bij gemeentelijke verkiezingen den ken weinigen aan het lokale beleid in zake bijvoorbeeld kunst of bedrijven. Bij landelijke verkiezingen blijken de gewoonlijk kwalitatief geformuleerde programma's elkaar wat de uitga- betreft goeddeels te overlappen. Bij de belastingparagraaf proeft men ech ter verschil. Leden van een partij wor den vooral beïnvloed door traditie en algemene gezindheid. Binnen een ruime marge hebben partijbesturen en frac ties de mogelijkheid om het beleid te bepalen. Ook de ministers hebben volgens prof. Drees een grote vrijheid. Immers: wel ontmoeten zij in de debatten eenzijdige pleidooien (van alle partijen) voor ho gere uitgaven in de besproken sector, maar de brede en permanente herha ling verzwakt deze pleidooien en de fracties nemen een groot aantal wen sen niet zo ernstig, dat zij daarvoor bijvoorbeeld verhoging van de belasting of verlaging van andere uitgaven over hebben. Een afwijzend antwoord van de regering wordt daarom meestal geslikt; het parlement zou zelfs schrikken als de uitgaven ineens met twee miljard gulden werden verhbogd. Is een minis ter meer bereid tot concessies dan zijn collegals of komt hij uit zijn eigen ini tiatief met ruime voorstellen ten dat deze sector in verhouding veel i krijgt. Neutrale kritiek is er eigenlijk niet. De algemene rekenkamer beziét al juridische aspecten van gedane uitgaven, zelden hun -zin in het grote geheel. De S.E.R. zal geen kritiek hebben op gemeentelijke subsidies aan het beroepsvoetbal, de raad voor de ge- meentefinanciën niet op een royaal voorstel van de S.E.R. Doelmatigheid Prof. Drees spreekt ook over oelmatigheid van de overheidsuitgaven n zegt in dit verband, dat de uitgaven oor het onderwijs die als een ko meet omhoog zijn geschoten bijzon dere aandacht verdienen. Is het logisch, vraagt hij. dat ouders kleuteronderwijs vrijwel ca deau krijgen? Dat studenten voor een krats een opleiding volgen, die de ge meenschap veel kost, terwijl een zich niet de volle studietijd geheel aan de studie kan of wil wijden (bijv. vroeg trouwende meisjes)? En trek ken degenen, die wel klaar komen, later niet een groot financieel profijt van hun studie? Is het studieprogram aan universtiteiten niet veel te uitge breid vergeleken met de buitenland se studieprogramma's? Waarom zijn vier moderne talen verplicht op de middelbare scholen? Men zou bijvoor beeld Duits als verplicht vak kunnen vervangen door Spaans, Russisch of Italiaans naar keuze. Is het accepta bel dat elke leraar andere studieboe ken kan voorschrijven en dat schrij vers kunstmatig drukken doen ouderen? Schrijvers van leerboeken zijn vaak echte afvalmakertjes! Na er op te hebben gewezen dat calculaties zelden voorkomen, betoogt prof. Drees dat coördinatie wenselijk Een begrotingscommissie uit d< Tweede Kamer zou zich kunnen interes- voor de totale problematiek var begrotingshoofdstuk (dus voor re geringsvoorstellen, voor wensen van ka merleden met invloed in de toekomst en niet alleen voor amendementen op de lopende begroting. De politieke partijen zouden concreter kunnen den; de drie middelgroten laten veel feitelijke keuze aan de regering i Aan kwantitative studies en program- la's bestaat behoefte. Besturen omvat natuurlijk veel meer dan uitgaven. Het intrekken van onno dige wetten, goede redactie van nieu- wetten, benoemingsbeleid, ruimtelij ke ordening, monetair beleid, een goe de uitvoering van de vele taken op bin nen- en buitenlands gebied zijn van primair belang. Men dient nimmer bestuurders of politici te gaan meten de omvang van de uitgaven, die zij wel of die zij juist niet heb ben gedaan, ook niet naar het aantal nieuwe wetten, want anders stikken we daarin. Maar uitgaven van de over heid, zo besluit prof. Drees, zijn een fascinerend onderdeel van het bestuur, krachtig instrument voor een eco nomisch. sociaal beleid, voor een men selijker leven. Npombezi hoopt op hoger dividend Dank zij de reeds geruime tijd hoge sisalprijs heeft de N.V. Cultuurmij, Ngombezi gunstige verkopen en voor verkopen tot stand gebracht zodat over 1963 hoger dividend wordt verwacht (1962 13%, waarvan 10 in aandelen). Rekening houdend met de wenselijkheid kweken acht de directie 7' zijn sector, dan is het gevolg interim-dividend gerechtvaardigd. dubbele jonge Klare N.V. DISTILLEERDER IJ SIMON RYNBENDE 4 ZONEN SCHIEDAM Zelfstrijkende katoenen poplin. Tricot nylon in uni en streepdessins. Per stuk 11.90 - 2 stuksJWreO- 2 STUKS STILLE RIJN t.O. HARTEBRUGKERK Vragen over politie in Culemborg Het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps (soc.) heeft schriftelijk aan de ministers van binnenlandse zaken en van justitie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat in het kader van het onderzoek naar de toestand in het poli- J tiekorps te Culemborg onderscheidene leden, onder wie een hoofdagent door twee rijksrechercheurs zijn verhoord in het bijzijn van de burgemeester van lemborg? Is het ook waar, dat deze burgemees- j ter op dinsdag 19 november het korps van politie op het bureau van politie heeft bijeengeroepen en aldaar heeft a gedrongen te zorgen dat de leden het korps er zonder kleerscheuren af- kwamen. Heeft inderdaad de met verlof gezon- den korpschef, tijdens dit verlof, een hoofdagent medegedeeld, dat hij de vol- gende middag door de rijksrecherche Z worden verhoord. Heeft dezelfde korpschef naar aanlei- ding van het onderzoek het dreigement geuit, dat als de zaak voorbij is, er n' stens nog twee uitgaan. Zijn de ministers, gesteld, dat zij de voorafgaande vragen bevestigend mo ten beantwoorden, van oordeel, dat een gang van zaken tot een onpartijdig en rechtvaardig onderzoek kan leiden? J Zijn de ministers voorts bereid al die maatregelen te bevorderen die de rechts- zekerheid, ook in Culemborg, zullen J waarborgen? ETHEKGOLVEJN NCRV: drie speciale muziekprogramma's den gaf. Dit was een van de laatste concerten, gedirigeerd door luit,-kol. Rocus van Yparen. Het concert vormt als het ware een staalkaart van vir tuositeit van de kapel. De NCRV vraagt aandacht voor drie speciale muziekprogramma's, die in de komende week worden uitgezonden. Op de middag van maandag 25 novem ber kunt u om 3.15 uur luisteren naar het orgelconcert, dat Anton Heiller componeerde in opdracht van de com missie Internationaal Orgelconcours voor het concours dat dit jaar in Haar lem werd gehouden. De componist voert dit werk zelf uit, met begeleiding van het Noord/hollands Filharmonisch or kest onder leiding van Henri Arends. In hetzelfde programing wordt ook het 4e Brandenburgse concert van Bach gespeeld In de vooravond van donderdag 28 november, om 7.10 uur. wordt een eer ste uitvoering gegeven van de fantasie voor koor en orkest over het lied „De zon schijnt in mijn ziel vandaag", ge componeerd door Herman Nieland. Dit lied maakte bU de begrafenis van prinses Wilhelmlna diep indruk, toen het in de kerk werd gezongen. De NCRV zendt daarom aan de vooravond van de eerste herden king van het overlijden van prinses Wilhelmlna de nieuwe compositie uit. Deze wordt ten gehore gebracht door het NCRV Vocaal ensemble en het Om roeporkest onder leiding van Marinus Voorberg. Het werk is opgedragen aan koningin Juliana Van geheel andere aard is het derde muziekprogramma .dat op de middag van vrijdag 29 november om 1.15 uur wordt uitgezonden. Dit is een opname van een concert dat de Kon. Militaire Kapel op 1 november jl. in Leeuwar- Avro slaakt strip „met 24 p.k." Voorzitter Donner nam afscheid Wegens het bereiken van hoge leeftijd (bijna 74 jaar) heeft J. Donner in de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de FIOIM (Ned. Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haat kind) afscheid genomen als voor zitter van de federatie. Hij zeide, op het moment dat de FIOM zeer ac tief is met actueel werk en met re organisatie, zijn taak in jongere han den te willen leggen. Dr. Donner wordt voorlopig opgevolgd door ds. mr. B. ter Linden. De ochtendvergadering was vrijwel geheel gewijd aan mededelingen van be stuurszijde over de activiteiten van de FIOM in 1962 en daarna. Het was de se cretaris-penningmeester mr. H. M. L. H. Sark, die voor de 33ste maal in deze functie het algemeen verslag uitbracht, maar dat volgend jaar ook voor het laatst zal doen. Ook hij gaat dan rust nemen. De FIOM heeft het onderzoek naar de moderne eisen voor haar tehuizen op verzoek van de Federatie voor Kinder bescherming krachtig voortgezet. Er wordt gewerkt met een comm: vier subcommissies. Ook streeft Ze zuchtte even en hield die zucht halverwe ge in. Ze behoorde langzamerhand toch wel aan de toestand gewend te zijn. Al jaren ge leden had ze, vroegwijs voor haar leeftijd, ont dekt hoe ze zich het best in deze moeilijkhe den kon schikken. Ze moest zich eenvoudig op een andere golflengte afstemmen. Dit beeld sprak tot haar, omdat ze juist in die tijd sa men met haar vader haar eerste radio had ge bouwd. Thuis was er de golflengte van bedekte waakheid. En daarbuiten was er nog een derde golflengte in haar leven: dat was de enige, waar ze niet vroeger of later beu van werd. En die was maar mogelijk bij heel enkele mensen. Bij haar vader (ze herinnerde zich nog de fijne saamhorigheid, toen ze samen over de radio gebogen zaten en zij voor het eerst de soldeer bout mocht vasthouden), verder bij kleine kinderen ...en dan nog bij Joost. Joost, het vriendje uit haar kinderjaren, die haar vuil en bemodderd naar zijn moeder sleepte en stra lend zei: „Mam, ze is over nèt zo'n breje sloot gesprongen als ik!" terwijl zijzelf daar verlegen en schuw midden in die mooie hal van het doktershuis stond en haar ogen strak gevestigd hield op het geborduurde kleedje van de Friese klok. Ze zuchtte weer en deed ditmaal geen poging die zucht te onderdrukken. Dan veerde ze een eindje op, blij opeens. Ze hoorde buiten de auto van haar vader. Ze liep snel naar de voordeur en zwaaide die wijd open, nog eer Voortink het tuinhek achter zich gesloten had. Lily's vader was een zware, vierkant gebouw de man met een goedhartig gezicht. Hij hief zijn hand ter begroeting op toen hij zijn dochter in het oog kreeg, en liep toen op het huis toe, zijn voeten voorzichtig neerzettend om het grint niet te laten knerpen. Lily leunde tegen de deurpost en tuurde naar de zachtjes wiegelende rozen, die in het stijve ronde voorperk stonden. Haar moeder hield van bloemen: bloemen ver zorgen was een van de weinige zaken, waar ze energie voor kon opbrengen. Terwijl Lily opzij schoof om haar vader door te laten, deed ze even een stap naar buiten en boog zich over de rozenstruiken. Ze zag, dat verscheidene uit gebloeide bloemen nog aan de takken zaten. De bloemen in de tuin waren voor haar de ba rometer van haar moeders toestand. Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN Ze bedwong de impuls om een schaar te gaan halen om de verdorde bloemen zelf te gaan afknippen, maar bedacht toen weer, dat er dan de volgende dag voor haar moeder niets meer te doen zou overblijven. Ze ging achter haar vader aan naar de keu ken. Hij had zijn alpinopet aan een haak ge hangen en trok nu het korte leren jasje uit, dat hij 's zomers en 's winters droeg. Hij buk te zich om zijn schoenveters los te maken, rekte zich dan uit en zuchtte: „Sjonge, wat heb ik een slaap. Hoe gaat 't dochter? Nog hard aan de studie?" Hij vergat nooit ernaar te vragen. Zelf kwam hij uit een groot gezin, waar vrijwel altijd te weinig geld geweest was. Te weinig geld voor de meest noodzakelijke dingen, dus zéker te wei nig geld om de kinderen te laten doorleren. Op zijn veertiende jaar stond hij al als timmer manshulpje op de bouw eh met veel sparen en bezuinigen wist hij later in zijn vrije tijd bij te leren, zodat hij het in de loop der jaren tot eigen baas had gebracht. Hij had gezworen, dat zijn kinderen het makkelijker zouden heb ben. Het was bij het ene dochtertje gebleven. Al spoedig na zijn trouwen begon de ziekte van zijn vrouw zich te manifesteren en ze moest op gezette tijden in een inrichting opgenomen wor den. Dit ene dochtertje gaf weinig last. Voorting herinnerde zich, dat het kind al op achtjarige leeftijd het huis stofte en veegde. En als hij de verhalen hoorde over de opgroeien de dochters van zijn maats op de bouw, mocht hij zichzelf in de handen knijpen. Hij gaapte hartgrondig. „Ja, dank je wel, kind", zei hy, toen Lily hem een kop koffie toe schoof. „Hoe was moeder?" Lily spoelde zorgvuldig het zeefje af onder de kraan. Het duurde even eer ze antwoord gaf. „Tja. het ging", zei ze weifelend. „Eigenlijk niets bijzonders. Het slot zit erop. En haar pillen heeft ze gehad." „Dat zijn de nieuwe pillen alweer hè", zei Voorting, zijn koffie slurpend, „wanneer is ze daar ook weer mee begonnen?" „Vorige week. En nu helpen ze geloof ik nog wel." De vader zuchtte. Het was met slaapmiddelen nu eenmaal zó, dat ze vroeg of laat hun uit werking verloren. Hij keek zijn dochter aan. Er was iets in haar uitdrukking, dat hem niet beviel. „Ben je moe of zo?" vroeg hij tastend. Lily dacht erover om haar vader te vertel len van haar onrust. Ze was moe, ze was dood moe en angstig, dat er eens een nacht zou ko men, dat haar vader te vast zou slapen en daardoor sliep ze al maanden zelf onrustig. Ze was doodmoe van de spanning, dié er in het gezinnetje heprste en ze zag vreselijk tegen haar eindexamen op, waar ze haar volledige aandacht aan zou moeten geven Ze keek naar de goedige lichtblauwe ogen in het gebruinde gezicht. Haar vader zag er ook moe uit En ze zei enkel: „Och mmm Wilt u nog een boterham?" „Vanavond maar niet, schat", zei hij. „Ik lees nog even mijn krantje en dan ga ik erin". Hij zuchtte opnieuw, nu niet van vermoeidheid, maar om het vooruitzicht van zijn eenzame bed. Opeens kneep hij zijn ogen samen en keek scherper naar Lily. Hoewel hij doorgaans niet in staat was zijn gedachten helder te formu leren, toch leek er nu iets van het besef tot hem door te dringen, dat de levensopgave van een echtgenoot en die van een dochter nog niet identiek hoeften te zijn. De problemen betrof fen zijn vrouw, en hij als man had dat maar te nemen, maar Lily zou te zijnertijd haar eigen leven hebben Hij schoof de krant van zich af en begon: „Zeg meid, weet je nou al precies wat je doen gaat na je examen? We hebben daar eigenlijk nog nooit goed over door gepraat". Op zichzelf zou het 't makkelijkst zijn, als ze niets wilde worden; (Wordt vervolgd) naar, complete dossiers in te richten c elk geval, dat wordt behandeld. Mr. Sark vermeed opzettelijk, exacte cijfers te noemen en volstond ermei zeggen, dat het aantal ongehuwde n ders dat verleden jaar in de tehuizen werd verzorgd vrijwel gelijk bleef dat van 1961. Zij vormen in aantal onge veer een derde van het totale aantal on gehuwde moeders. Het geboortecijfer van onwettige kinderen wo-rlt echter sterk beïnvloed door kinderen dié uit concu- binaten worden geboren. Ook met de cijfers betreffende gevallen van afstand doen moet men voorzichtig zijn: niemand weet hoe groot dit aantal in werkelijkheid is. omdat er veel par ticulier wordt verzorgd. Naar schat ting bedraagt dit aantal per jaar 300. Nog geen derde deel daarvan wordt via de FIOM geregeld. Het geeft zorg. dat zoveel zeer jonge meisjes, soms bijna zelf nog kinderen, onwettige babies ter wereld brengen Het totale aantal onwettige geboorten in 1962 bedroeg 3692, dit is hei hoogste cijfer sinds 1940 en ook dit jaar is het cijfer nog gestegen. Mr. Sark kantte zich legen bepaalde publiciteit, welke ontstaan is rondom het adopteren van Gripkse kinderen. Deze heeft nl. in de hand gewerkt, dat men nu maar in Griekenland als het ware kinderen „gaat kopen". In o' leg met de minister van justitie 'is de FIOM tot overtuiging gekomen, deze actie een beetje moet worden be perkt, vooral, wanneer echtparen twee Griekse kinderen tegelijk gaan halen. De FIOM is van mening, dat in een adoptiegezin wel een tweede kind kan worden geplaast, maar dat dan toch eerst moet zijn gebleken, dat het gezin dit ook aankan. Helaas bestaat er in Nederland een veel te grote aanv.raag voor te adop teren kinderen en dit heeft ertoe geleid, dat echtparen zich hiervoor op vele plaat sen in het land bij allerlei instellingen hebben laten inschrijven, om toch maar sneller aan de beurt te zijn. Dit sticht echte.- verwarring en daar om wil de FIOM een centraal register van gegadigde edhtparen doen aanleggen. Of dit insbiuut rechtstreeks an de FIOM. zal worden gelieerd is echter een nrga- i nisatiekwestie. Ook is verwarring ontstaan door het I zoeken naar pleeggezinnen voor kinderen uit kinderbeschermingsinrichtingen. Vele echtparen hebben gemeend, dat hierbij adoptiekinderen werden aangeboden, waardoor weer allerlei teleurstellngen zijn voorgekomen Ten slotte nam mr. Sark officieel af scheid van mr. dr Donner die 20 jaren lang b(j zijn zeer drukke ambtelijke werk en vele andere functies toch altijd heeft klaargestaan voor de FIOM en zel den een vergadering oversloeg Vooral als voorzitter van de commissie van af stand heeft h(j intens werk verricht. Als clank van de federatie bood mr. Sark dr. Donner twee boekwerken aan. Zijn opvolger, ds. Ter Linden, was door ziekte niet aanwezig en ion dus nog niet worden geïnstalleerd. In het kader van de voorgenomen reorganisatie in bestuur en werkverdeling, zal de FIOM nu voor haar bureau in Den Haag een directeur benoemen. Het bureau zal dan meer in formatiecentrum worden. In de middagvergadering discussieer- den de aanwezigen over de erfelijkheid 1 van ziekten en het onderzoek daarnaar en over milieu-invloeden en sociaal-psy- chologische factoren, welke bij adoptie van groot belang zijn. Beide onderwerpen waren gericht op de ontwikkeling van het kind. Zij werden resp ingeleid door 1 prof. dr. A. de Froe en door prof. dr. A. De AVRO heeft besloten, de televisie- strip „Met 24 p.k. door Europa", waar van twee afleveringen op zondagavon den zijn gegeven, te staken. Dat is een gelukkig besluit, want de onnozele ver haaltjes waren een uitnemend talent als dat van Ko van Dijk niet waardig, en Teddy Schaank en Simone Rooskens verspilden er eveneens hun kunst aan. De AVRO geeft als reden op, dat de strip zelfs na bewerking van het oor spronkelijke script van het echtpaar Mazure niet aan de gestelde verwach tingen heeft kunnen voldoen. Maar dat was niet het enige. Ko van Dijk is ontstemd over de slechte ont vangst welke de beide afleveringen hebben gehad en Simone Rooskens heeft de medewerking opgezegd „we gens verplichtingen elders". Men heeft nog overwogen, dan maar Petra Laseur in het vervolg als dochter' te laten op treden, maar dat werd een hachelijke ingreep in een toch al zo zwak pro gramma. Naar onze mening had de AVRO niet beter kunnen doen dan maar gauw een streep onder deze mislukking te zetten. Radio en tv. bij PSV-Spartak De VARA zal zowel met microfoon als met camera bij de voetbalwedstrijd PSV-Spartak zijn, die op woensdag 27 november in Eindhoven wordt ge speeld in de kamp om de Europabeker. Het televisieprogramma voor deze avond wordt door invoeging van de re portage gewijzigd. Het programma Top of Flop zal 5 minuten korter duren, want om 7.55 uur wordt overgeschakeld naar Eindhoven. Het NTS-journaal kan men om kwart voor 9 verwachten en de tweede helft van de wedstrijd wordt uitgezonden van 8.45 tot 9.45 uur. Dan volgen nog de pro gramma's Boulevard Feydeau en Film venster en om 10.40 uur het NTS- journaal. Ad van Emmenes spreekt het com mentaar. Via Hilversum I zendt de VARA van 7.55 tot 9.50 uur de wedstrijd uit, repor ter is Bob Spaak. Het korte nieuws bulletin wordt in de pauze uitgezonden. vanavond Hilversum 1^ 402 m. 19.00 Kiosk, bespre- weekbladen 19.10 Jazzmuziek 19.30 Kunst kroniek 20.00 Nws 20.05 Omroeporkest: mo derne muziek 20.40 Schepping en evolutie, gesprek. VARA. 21.00 Promenade-orkest, radiokoor en solisten: amus muziek 22.00 Tien jaar geleden, speelse documentaire Esperanto 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws 19.10 Ac tualiteiten 19.3(5 Gram v d militairen 20.20 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muziekiiteratuurkennis 20.50 Dansorkest 21.15 Het rijke Roomse leven klankbeeld 21.35 Oude liederen 22.15 22.25 Boek bespreking 22.30 Nws 22.40 Een zwanen zang. jioorspel 23.20 Moderne gram 23.55— 24.00 Nws. door en voor jongeren. NTS: 20.00 Journal en weeroverzicht KRO: 20.20 Concilie-jour naai 20.25 Brandpunt 20.55 De Undine vo: Medvey-Show 21.35 Amsterdam bouwt e taire film 22.01 1 22.55—24.00 Topsportm Programma voor morgen praatje) 8.00 Nws fonische uitzending) 9.35 Waterstal VPRO; 9.40 Kiezen en gekozen wo lezing 9 55 Eoekbespreking. VARA: behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Tus sen start en finish: sportnieuws 13.00 Nws 13.15 VARA-varia 13.20 Tijd voor i Uitlas jrogra de 1 gers 14.45 Jazzclub 15 45 Van de wieg tot het graf. vragenbeantwoording 16.00 De Metropoli tan 1900—1925: operafragmenten 17.10 Boek bespreking 17.30 Salonorkest en zangslist 18.00 Nws en commentaar 18.20 Pianospel (gr) 18.30 Weerklank: muzlekrevue. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 KJass kamermuziek (7.30 —7.35 V de jeugd) 7 45 Geestelijke liederen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Strip V d leugd 15.00 Verbor rs, gesprek 15.15 Planorecit lerne muziek 15.45 Frans Grensland, uitzending ing (8) 17.10 Muziek per weeroverzicht AVRO: 20.20 Pinky en Per ky 20 35 Dick van Dijke Show (deel 4> 21.00 AVRO's quiz-uur 22.00 Kijk die Rijk. amus progr 22.50 In AVRO's Televizier NTS- 23.10—23.15 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13