m POSTORDERBEDRIJF Chr. vervoersbond komt buschauffeurs tegemoet Pseudo-priester reizend en stelend door Europa Plaza: „modetocht" van A'dam naar Granada Koninklijk gezin vertelt voor t.v. over Oranjes Eurovisietoneel juist op Sinterklaasavond ,"""as 7 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 Kalmering van gemoederen Telegram aan regering (van onze soc.-econ. redactie) Bij het busstreekvervoer vallen tegen het einde van deze week op nieuw ernstige spanningen te wachten. In een bijzonder rumoerige vergadering van de Prot.-Chr. Bond van Vervoerspersoneel, die gisteren te Utrecht werd gehouden, bleek overduidelijk dat de bonden met duidelijke plannen zullen moeten komen tot aanzienlijke loonsverbe teringen, wil een nieuwe busstaking voorkomen worden. Van de zijde van het bestuur van de P.C.B. werden, bij monde van voor zitter L. C. van Dalen, de consequen. ties hiervan bijzonder duidelijk gesteld. Hij vroeg de vergadering, of men soms een vakbeweging wilde zoals in Frank rijk en Amerika, waar stakingen aan de orde van de dag zijn. In dat geval zal men ook moeten rekenen op veel grotere werkloosheid in Nederland dan na de oorlog het geval is geweest. De heer Van Dalen veronderstelde echter, dat de werknemers van he1 wegvervoersbedrijf dan opnieuw ir nachtvergaderingen te hoop zullen lo pen om de vakbeweging verwijten te maken over de grote werkloosheid. Hij waarschuwde de leden ernstig i niet door te hoge looneisen verzeild te raken in een loon bij niemand belang heeft de werknemers het slachtoffer worden. De voorzitters van actiecomite's kun nen gemakkelijk hoog van de toren blazen, zij trekken zich na een paar dagen terug en kennen geen verant woordelijkheid meer. maar de bestuur ders van de bonafide vakbeweging moe ten elk ogenblik ter verantwoording geroepen kunnen worden. Deze bestuur ders kennen ook hun verantwoordelijk heid en waarschuwen daarom tegen een stakingspsychose. waarmee de werknemers zich ten slotte alleen maar in eigen vlees zullen snijden. Alle begrip Dit alles nam echter niet weg, dat het bestuur alle begrip wilde tonen voor de veel te lage lonen van vele buschauffeurs en voor onverantwoorde lijke verschillen in beloning die er be staan tussen buschauffeurs bij gemeen telijke vervoersbedrijven in de grote steden en chauffeurs bij het streekver- Besloten werd daarom een telegram te verzenden aan de ministers van verkeer en waterstaat, economische za ken en sociale zaken, het bestuur van de Stichting van de Arbeid, het be stuur van het C.N.V., de leden van de Staten-Generaal.^ de K.V.T.O. en de af delingen van de* bond, waarin dé P.C.B zich distancieert yan Jjet actie-comité, maar tevens constateert dat in de loop van de laatste twee jaren een onge motiveerd grote afstand is ontstaan tus sen de beloning van de werknemers in de streekvervoersbedrijven en die van de gemeentelijke vervoersonder nemingen. Deze schrijnend grote ver schillen worden het gevolg genoemd van Tijdelijke opklaringen rpUSSEN de depressie, die de afge- lopen 24 uur van de Noordzee naar het Oostzeegebied trok, en de volgende oceaanstoring ontwikkelt zich nu boven Engeland een gebied van hogere luchtdrukdat morgen boven ons land zal zijn gelegen. Voor het gebied van hogere lucht druk stroomt eerst een hoeveelheid koudere polaire lucht ons land binnen, waarin nog hier en daar buien kunnen voorkomen. Tijdens opklaringen zal de tempe ratuur de komende nacht vooral in het binnenland aanzienlijk lager zijn dan de afgelopen dagen. Ook overdag zal de temperatuur iets lager zijn. Wolkenschermen van de nieuwe oceaandepressie zullen morgen in de loop van de dag ons land bereiken. Ook de regenzone van de storing komt naderbij maar in ons land zal waar schijnlijk voor de avond nog geen regen van betekenis vallen. Zón en maan: donderdag 21 november: zon op: 8.07, onder 16.44; maan op: 11.53, onder 19.46. Zaterdag 23 november: laatste kwar- de sterk uiteenlopende mogelijkheden in het loonbeleid van gemeentelijke en particuliere bedrijven. De achterstand bij het streekvervoer wordt volgens het telegram door de werkomstandigheden niet gerechtvaardigd. Aan de regering, de Stichting van de Arbeid en de werkgevers wordt vol ledig begrip gevraagd voor de hierdoor ontstane, uiterst moeilijke situatie. Met de grootste klem wordt er op aange drongen de bonafide vakbonden van werknemers voldoende ruimte te laten om bij de contractswijziging op 1 april 1964 de toonverschillen zoveel moge lijk ongedaan te maken, aldus het tele- Inlopen Aan de vergadering werd voorgere kend, dat wanneer voor de eerste toon groep uitgegaan wordt van een bruto- weekinkomen van f 100, dit voor de chauffeurs, die tot loongroep 4 behoren een loon gaat betekenen van f 113,50. Zou hieroverheen nog eens de over eengekomen 10 procent loonsverhoging komen dan mogen de buschauffeurs inderdaad rekenen op een aanmerke lijke inloping van het loonverschil met de gemeentelijke vervoersbedrijven. Zouden de zaken zich in deze richting ontwikkelen, dan valt te verwachten dat het buspersoneel bij de streekonder- nemingen de vakbonden voor dit resul taat erkentelijk zullen zijn. Dergelijke geluiden vielen gisteren aan het slot van de P.C.B.-vergadering te Utrecht reeds te beluisteren. Alvorens het zo ver is zal er echter nog wel zwaar onderhandeld moeten worden. Met deze plannen van de vakbonden op tafel, al thans wat betreft de P.C.B. mag ver wacht worden, dat dooi1 het georgani seerde buspersoneel, geen nieuwe sta king geriskeerd zal worden. Te ver wachten valt voorts, dat de beide an dere bonden van vervoerspersoneel met ongeveer dezelfde looneisen zullen ko- AMSTERDAM Vrije Un„ geslaagd loet. rechten: mej. L. J. H. Beuke (Am- terdam), kand. Ned. taal- en letterkunde: --- cker (Veenendaal); kand. psycho logie C. Hamel (Amsterdam) (cum Boerwinkel (Wageningen). uw handen lopen nu gevaar Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f.1,25 na elke afwas Clipp.... handen altijd fluweel-zacht IA ME smmniÊt Eis van acht maanden Een jonge Belg, die als priester verkleed gedurende het voorjaar en zomer, een zwerftocht maakte door België, Frankrijk en Nederland, moest zich gisteren voor de recht bank in Utrecht verantwoorden voor een paar diefstallen, die hij op het laatste deel van zijn tocht dat door ons land leidde, pleegde. De knaap, de 18-jarige bediende J. H. E. D. uit Brussel, een zoon van een actrice en een schouwburgdirec teur, vertelde de rechtbank dat hij „in het voorjaar lust kreeg om te gaan zwerven". Vorig jaar al had hij aan die drang gevolg gegeven en was naar het zuiden getrokken. Dit voorjaar keerde zijn zwerverslust terug en ook nu was hij er voor bezweken. Hij liet baan en ouderlijk huis in de steek en toog wederom zuidwaarts. In Frankrijk nam hij priesterkleding weg en hierin gehuld, reisde hij van kloos ter tot klooster. Ook pastorieën ver eerde hij met een bezoek. Overal kreeg Van een onzer verslaggevers) Bij de firma Plaza in Amsterdam hebben we vast een klein voor proefje gekregen van de lenite, die nog zo ver weg is. Buiten stormde en regende het. binnen in de kleine showroom werden ons de nieuwe (vooral Lassie-) voor jaarsmantels getoond en boven dien nog enkele complets. Veel typisch Parijse modelletjes, steeds iets getailleerd, veel zakjes en knopen, hoewel vóór alles simpel en chique van lijn. Vooral voor de jonge vrouw zijn de Lassie-manteltjes ideaal, dat wil zeg gen, alleen wanneer die jonge vrouw bijzonder slank is, want zijn de bo venarmen iets te dik, dan komt het modelletje beslist niet tot zijn recht, de grote moeilijkheid met alle Given- chy-modellen, apart was het model Rapollo jr., sportief, jeugdig, in licht Frans materiaal in beige en grijs. De bijna „militaire" schoudergarnering maakt het geheel grappig en vlot. De knoop jes zijn ditmaal niet op, maar juist iets over de schouder bevestigd. De borstzakjes zijn,schuin opgezet. Erg mooi was ook modelGranada, ge heel reversible in Engels materiaal, camel met lambswool. Bijzonder chique ook de lage mouwinzet. Inns bruck jr., de naam zegt het ai. was weer echt iets voor de jongere garde. Engelse flanel (zal ook dit voorjaar weer hoogtij vieren) met python kno pen en python rugceintuur. Het materiaal, dat we de komende lente zullen gaan dragen is vooral flannel kamgaren met zijde of crêpe, of natté met de zogenaamde boucle-look. De lentekleuren (die we vorig jaar eigen lijk al veel zagen) rose, aqua en na- Advertentie) Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt nitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheomatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. hij te eten en onderdak. De jongen gaf zich beurtelings uit voor semina rist en orde-geestelijke. Rente Hij maakte een tocht, via Parijs en Orléans en het dal van de Rhóne toog hij in zijn toog naar Nimes, Carcasson ne en Lourdes om via de Dordogne weer noordwaarts te trekken. In Amiens stal hij een bromfiets en reed met gezwinde spoed naar het vader land. Toen hij in de buurt van Brussel was gekomen, vond hij het toch maar beter om door te reizen naar Nederland. In Vlissingen en Bergen Zoom ver bleef hij in pastorieën, zich voor witte pater uitgevend. In Bergen op Zoom pleegde hij zijn eerste diefstal op Nederlandse bodem, hij nam een ca mera weg, een regenjas en een zomer- brevier dat gebeurde op 17 augus tus, drie dagen later stal hij in Zeist een windjack, sigaren en wat geld en op dezelfde dag kaapte hij uit het se minarie in Driebergen-Rijsenburg een kofferschrijfmachine. Kort daarop werd de „dolende pater" aangehouden in Warmond, waar hij in t werd gearresteerd. Goede smaak De officier van justitie, mr. dr. R. W. M. Pitlo. begon zijn requistoir met de mededeling, dat ook de Belgi sche justitie belangstelling heeft voor de ondernemende Brusselaar. De offi cier vond dat in deze zaak de oude uitdrukking „op de kloosters reizen" weer opgeld deed. Hij had waardering voor het reisplan van verdachte, zijn route getuigt van goede smaak, zo oordeelde mr. Pitlo. Over de diefstallen was hij minder tevreden. De officier merkte op dat hij de jonge Belg ook oplichting en vals heid in geschrifte had kunnen verwij ten. Hij kwam tenslotte tot een eis 8 maandengevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Weinig boter, veel soep uit pakjes Het verbruik van roomboter is in Ne- derland lager dan in de vijf andere EEG- landen. Na Engeland hebben in ons land de huisvrouwen de meeste „klaarge maakte" soep (in paktjes, blikjes, tablet ten) in huls. Aldus het Europees onderzoek Reader's Digest. De gegevens, die deze winter zijn, vermelden dat slechts j in de kleine gezinnen roomboter wordt februikt. Weinig wordt in boter gebak- j en of gebraden. Tegenovera de 74% Frankrijk bakt bij ons slechts 14% v de huisvrouwen in roomboter. De Ne- derlanders echter zijn wel de grootste j margarineverbruikers, de Italianen van olie en de Britten van special braadvet. Nieuwe burgemeester van Hoogeveen Drs. S. van Tuinen, burgemeester var Dokkum, staat op de nominatie om be noemd te worden tot burgemeester var Hoogeveen. Hij wordt dan opvolger var drs. J. A. Bakker, die staatssecretaris van economische zaken is geworden. De heer Van Tuinen is evenals drs. Bakker anti-revolutionair. vat kijkende opvoe- teenagers hebben kunnen opsteken van het tele visieprogramma Ouderavond" de VARA gisteravond haar uitzending besloot was waarschijnlijk het feit dat de vier jongelui die nu eens ouderen mochten critiseren, dat zo heel kalm en vriendelijk deden. Jaap Buys trachtte door provocerende vragen nog een beetje agressivi teit los te maken, maar dat lukte helemaal niet. In feite waren de vragen minder sympathiek dan de antwoorden waarin wel druk met. theoretische uitspraken werd ge schermd, maar die nergens blijk gaven van enige echte opstandig heid tegen de ouders. Zo via het scherm brachten de vier aardige teeners uit verschil lende milieu's vrijmoedig een en ander te berde, dat nu eens van verstandig nadenken en dan weer van onrijp inzicht getuigde. Juist daarom was het zo aardig en na tuurlijk. In de rubriek „reactie op re acties" kwam Joop Smits vanzelf sprekend ook nog even terug op de uitzending „Zo is het heel toe vallig ook nog eens een keer". De VARA kreeg 350 brieven, waar van driekwart afwijzend. Die kri tiek is de VARA echter welgeval lig, want zij heeft niet de bedoe ling dat het programma „voor zoete koek ivordt opgegeten". Slechts één ding accepteert zij (terecht) niet en dat is „een aan tal schunnige brieven over een der vrouwelijke medewerksters". In elk geval kan men op vrijdag 13 december a.s. de tweede uit zending verwachten. TV.-reportage van reuzensportshow De NTS zal op vrijdag 22 november zeventig minuten reportage verzorgen van de reuzen-sportshow, welke dan in de Rotterdamse Ahoy-hallen wordt ge geven ter gelegenheid van het tiende lustrum van het Rotterdamse Studen tenkorps. Naar u bekend zal zijn, duurt de manifestatie maar liefst 30 uur achter een, van vrijdag 22 november 's avonds om 6 uur tot zaterdag 23 november middernacht. Het programma belooft top-ontmoe- tingen, in vijftien takken van sport Enkele van deze evenementen zijn te zien in de NTS-uitzending, die recht streeks uit de hallen komt en die duurt van 10.50 tot 24 uur. In nationaal programma In het Nationale avondprogram- NTS-journaal, dat reportages van de ma van zaterdag 30 november zal feestelijkheden van de dag zal bevatten. de gehele Koninklijke familie voor vfn kwa^t ovfr 7,.tot 8 uur zal 6 J, Eerdmans dan leerlingen van middel- de televisie optreden. Daarvoor b„e scllolen ui, alle „toas,reke„ van wordt in paleis Soeabdijk een opna- het land het vuur aan de schenen leg- me gemaakt. gen met vragen over de geschiedenis Ter gelegenheid van deherden- king van 150 jaar Koninkrijk zal zaai op j,ej Binnenhof in Den Haag. prins Bernhard een algemene in- Na het gew0ne journaal volgt dan tot leiding houden, daarna vertellen 9.05 uur een documentaire over het alle prinsessen iets over haar voor- 150-jarige koninkrijk der Nederlanden, ouders, waarna koningin Juliana gemaakt door drs. Harry Paape, Douwe met een toespraak dit programma, ?e B°er- ,Leen TimP en leerlingen van ;i J r\ X het Vossius-gymnasium in Amsterdam getiteld „Oranjes over Oranjes j jf. Een wat luchtiger programma over deze 150 jaren komt tussen 9.05 en 9.50 Voor ons zal dit onderdeel van het uur op de buis. Dat is getiteld „Zilt* nationale programma dat die dag de Vaerzen" en omvat liedjes en voor- lucht in gaat, natuurlijk het belang- drachten, waarin U o.m. zult horen en zien Elly van Stekelenburg, Conny van den Bosch, Jan Lemaixe sr., Guus Ver- straete, Leen Jongewaard, Frans van Schaik, Johnny Jordaan en leerlingen van de Prinses Marijkeschool in Bus- rijkste wij nog nimmer gehad. Het spreekt wel vanzelf, dat het koninklijke gezin ?al vertellen uit de geschiedenis van het Huis van Oranje tussen 1813 en e een dansgroep, de van het Marine Oplei dingskamp in Hilversum en een Suri naams orkest. Nadat dan de koninklijke familie op het scherm is verschenen wordt nog tot 11 uur een filmprogramma uitge zonden. Simon van Collem presenteert een terugblik, welke loopt van de film „Alleman" van Maurits Binger (1913) tot de film van dezelfde naam, gemaakt door Bert Haanstra in 1963. Natuurlijk blijft deze bijzondere uit zending niet beperkt tot de televisie: het gesprokene zal ook rechtstreeks over beide radiozenders de ether in gaan. en in samenwerking met de Wereldomroep zal het mogelijk worden gemaakt dat vele Nederlandse luiste- TVf^RV (YT) icicllt 113.cH" raars buiten de grenzen ook nog de- r J zelfde avond het programma kunnen horen. Voor zover dit niet kan, worden er natuurlijk banden opgestuurd voor latere uitzending. 400 kunstgebitten Tegen de tijd, dat de NCRV-televisie het vierde deel van Stiefbeen en zoon ging opnemen, is er heel wat tramme lant geweest om de vierhonderd kunst- Het nationale programma begint op gebitten welke het scenario voorschreef, te pakken te krijgen. Natuurlijk is het best gelukt, want de itequisietenafdeling Kranslegging Vasthouden aan het boekje De NTS heeft de onbegrijpelijke gedachte gehad, de jaarlijkse op voering van het Eurovisieboneel- stuk in het kader van „Het groot ste theater ter wereld" precies op Sinterklaasavond, donderdag 5 december, te laten vallen. Men heeft domweg vastgehouden aan het boekje, dat vermeldt dat - de Nederlandse spel-avooid op donderdag is gesteld en dus Achteraf zegt men nu (op onze verbaasde informatie): ,-,Hé ja dat is Sinterklaas. Niet aan ge dacht". Laten we vooropstellen, dat het niet strikt noodzakelijk was, de datum van 5 december aan te houden. Overeenge komen was, dat de Eurovisielanden het stuk van de Italiaanse schrijver Diego Fabbri in de eerste week van decem ber zouden laten opvoeren. Dat men zich daarbij min of meer aan de spel- avond houdt, ligt voor de hand. Maar in Nederland weet men toch echt wel, dat pakjesavond geen ware televisie-avond is. Bovendien wordt het nu wei een lichteljjke onhoffelijkheid tegenover de Belgen, want zoals de Vlaamse televisie verleden jaar de eer ste opvoering overnamen van ons, zul len w(j nu de Vlaamse opvoering relay- De Vlamingen hebben hun beste beentje voorgezet voor de realisering 1 het spel en wij mogen rustig aan- nen, dat verreweg de meeste van de de ochtend van 30 november met i reportage via de radio en televisie t de kranslegging door de Koningin bij staat voor niets, het Monument 1813 in Den Haag. Deze Zo zullen de kijkers in dit vierde uitzending duurt van 9.45 tot 10.15 uur. deel van de Engelse strip zoon Dirk als Deze plechtigheid staat onder auspiciën vooruitstrevende zakenman zien thuis- van het Comité Nationale Herdenking komen met een halve kar vol kunstge- 18131963. Medewerking verlenen het bitten. Hoe dat er uitziet, heeft men Algemeen Haags Comité, de Haagse donderdagavond in een klein flitsje al Jeugdactie en het Kon. Mannenkoor Die kunnen bekijken: het is inderdaad een Haghe Sanghers. merkwaardige aanblik! Het avondprogramma voor de tele- Zoon Dirk gaat in deze aflevering visie begint om 7 uur met een extra papa Toon telijf met zijn moderne za- keninzichten: men moet niet meer zo ouderwets handelen met hier een beetje en daar een beetje kopen, men moet grote massa's inslaan en die dan weer in het groot van de hand doen ook, dan maakt men veel meer winst, vindt Dirk. Hoe vader Toon daarop zal reageren kunnen we al voorspellen, want we weten intussen, dat alle episoden het zelfde verloop hebben: Dirk gaat iets ondernemen wat vader Stiefbeen niet bevalt en deze geeft schijnbaar toe, zij Nederlandse gezinnen op het oud- mopperende, om later heel hstig vaderlandse feest beslist niet zullen Dirk tot zijn eigen betere inzichten kijken. te halen. Het zou heel wat beter zijn geweest, Met die formidabele partij kunstge- die avond voor degenen die geen pak- bitten zal het dus wel net zo gaan. Het jesavond houden een prettig filmpro gramma op te dissen en dan eens in breuk te maken op de regel van don derdagavondtoneel. Wie nu tóch zou willen kijken, ziet zijn feestavond danig in de war ge stuurd, want de uitzending van het spel duurt van 9 tot 10.20 uur. Mid den in de pret dus. Men heeft de keuze: zijn traditionele gezinsfeest min of meer op te offeren óf het eve nement van het grootste theater ter wereld te missen. En nare keuze. feit, dat alle afleveringen zo'n beetje in dezelfde richting gaan, heeft voor een deel van de kijkers het verrassende element wat van de strip afgeroomd. vanavon* Alleen wij Hilversum I, 402 cabouter 19.10 Muziek gr) 19.25 Ramblers Hitpat :0.05 Tango Rumba orkest Paulus de bos- ■ade 20.00 Nws en zangsolistei 20.45 Nws 22.40 Actualiteiten 23.55—24.00 Nws. II, 298 m. 19.00 Nws en weer itje 19.10 Op de des er (gram) t 20.20 Con- semble: geestelijke lie- ,40 Avondoverdenking ber de Belgen niets zegt. Geen enkel ander Eurovisieland ook. Alleen wij kennen de avond van deze dag als de 19 15 - Legei gezinsavond bij uitnemendheid. 20.00 Het is wel zo, dat de BRT ook op certg donderdag spelavond heeft en men dus derni voor direct relais achteraf gezien deze avond nodig heeft, maar de NTS heeft brlek een jaar lang geweten, dat, evenals in derei 1962, de eerste week van december voor de algemene opvoering zou w den aangewezen. Het zou de BRT ir der pijn hebben gedaan, als zij 1 keurige bandopname voor ons hadden jeugdjoui verzorgd, dan wanneer zij nu weten, lieren ---- --- NCRV- dat Nederland over het geheel geno- JgJ™ 2035 stiefbeen Zn.. TV-spel (dl men op Sinterklaasavond geen be- 4) 2i.o5 Als u het mij vraagt, enquête en hoefte heeft aan televisie tussen 9 en quizprogramma 21.55 Pianorecital: klass 10 20 uur muziek 22.05 Ridder van Maison Rouge, Nu het'er op aan komt en de afspra- feuilleton (deel 4) 22.30 Dagsluiting, ken zijn gemaakt, valt er natuurlijk 23.55—24.00 Nw TELEVISIE NTS: 22.50—22.55 Jourr HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen Itadon Il| si II ixemb. regent Parijs Bordeai Grenoble MUncher ZUrleh Genève indstü 19 7 10 Van buiten klonk het. geluid van de auto en het knarsen van wielen over het grint. Er was het rommelen van de garagedeur, een zeer zuiver, hel, gefloten Erlkönig van Schubert: „Wer reitet zo spat durch Nacht und Wind", ;n dokter Reindersma stapte de voordeur binnen. „Waar zitten jullie?" riep hij overbodig. Terwijl hij binnenstapte, deed hij zijn das los en schoot uit zijn colbertjasje, dat hij nonchalant een stoel gooide, „Hallo dominee," groet te hij plechtig. „Dokter", was de wedergroet. Hij beende naar zijn vrouw toe. „Liefste." Hij hield haar even tegen zich aan en kust haar. Van de nuchtere, gevatte vrouw van daarstraks geen spoor meer over. „Da-ag", zei ze met een weke stembuiging. Dokter Reindersma bekeek met welgevallen de appeltaart, die op een schotel op tafel stond. Met bekwame vingers brak hij een stukje van de kant af en at het met smaak op. Zijn w, die weer was gaan zitten, bekeek hem met een uitdrukking van opperste gelatenheid. „Zo vader, zo zoon", zei ze. „Eigenlijk verdien jij ook een mep op je vingers, net als je oud- zoon. Viespukken!!" ,Wat! Ik heb mijn handen net gewassen, ge schrobd, mag ik wel zeggen. Bij vrouw Dirksen, nou, dan weet je het wel. Daar kun je van de grond eten. Heeft ze jou een mèp gegeven9" wende hij zich met een ongelovig gezicht naar Joost. „Wie? Vrouw Dirksen?" informeerde zijn vrouw onschuldig. „Joost, heeft je moeder je een mep gegeven, herhaal ik. En heb je dat genomen? Grote goedheid jongen, laat haar nou niet zo de bo ventoon gaan voeren hier in huis, want als je dat vrouwvolk de kans geeft, dweilen ze de vloer met je aan. Is er thee?" „Je bent wèl familie van je zoon", zei zijn vrouw met een zucht. „Enfin, ik zal me maar weer opofferen. Wil je een groot of een klein stuk appeltaart, vader?" „Een groot", klonk het op gedecideerde toon I van achter de kracht. „Twee grote punten en Het grote door M. C. LOONEN -VAN DER LINDEN twee thee!!" riep ze met een neuzig stemge luid naar een denkbeeldig buffet. Even later kwam ze mei trippelpasjes met de thee aan. „Astublieft, mijnheer .heren", kirde ze en zet te met een precieus gebaar de bordjes en kop jes voor hen neer. Haar man zwaaide zijn arm uit en greep haar vast, zodat ze op zijn schoot kwam te tuimelen. „Maar menéér!" kwetterde 'ze verontwaardigd. „Zo iets dóet u toch niet in een restaurant!!" Reindersma lachte, een zware, dreunende lach. „Mal individu", zei hij en kuste haar. Joost begon grinnikend aan zijn appeltaart. En pas laat op de avond, toen ze'al aanstal ten maakten om naar bed te gaan, dacht me vrouw Reindersma aan hetgeen ze haar zoon nog had willen zeggen. Ze nam hem even apart, terwijl hij op het punt stond om de trap naar de tweede verdieping op te gaan. „Zeg Joost", zei ze op gedempte toon. „Nog even over Lily. Jij bent nogal overtuigd van die kameraad schappelijkheid in jullie verhouding, maar ben je er heus zeker van, dat zij er net zo over denkt? Jij met je dwaze hoofd, Joost. Ja, naam me niet kwalijk, maar het meest voor de hand liggende ontgaat jou dikwijls. Stel, dat zij wèl wat anders voor jou voelt. Joost lachte zorgeloos. „Voor mij? Bestaat niet," zei hij. „We kennen elkaar veel te goed. Maar weet u wat 't bij haar voornamelijk is? Ik ben de enige, die eerlijk zegt hoe hij over haar denkt. En dat vindt ze plezierig na het gemeier van die strooplikkers om haar heen" Al pratend knoopte hij zijn overhemd los en stond in zijn nethemd, waar het donkere haar j op zijn borst doorheen schemerde. Hij greep de zware spijlen van de zoldertrap en trok zich langzaam aan zijn armspieren op, zijn mach tig torso een volledige versperring van het trap gat. „Nou bedankt voor de deskundige uiteenzet- ting dan", zei zijn moedei-. „Welterusten, en pro beer eens een geciviliseerd mens te worden, do- HOOFDSTUK 4 „Wat zie je er vreemd uit", zei Lily's der, haar dochter opnemend. „Wat heb je daar om je nek?" Lily voelde naar haar hals. „O, van Joost geleend", zei ze met een digend lachje. „Ik kan me niet voorstellen", Voorting met een precieze logica, „dat de van dokter Reindersma, die zelf zo'n hoogst de man is, zulke zakdoeken gebruikt. Met welke boerenjongen heb je nu weer rondge- dweild?" „O, Joost is zo'n malle," zei Lilly luchtig. „Die heeft altijd wat geks. Dat is echt iets j voor hem om zulke zakdoeken te gebruiken. Maar u hebt hem daarstraks toch gezien, toen hij me kwam afhalen?" „Afhalen?" De oudere vrouw bedekte even haar ogen met haar hand. Lily, hoe scherp ze zich ook altijd op haar moeders toestand in- stelde, keek toch met iets van ongelovige ver- bazing naar dit gebaar. Zou haar moeder hel werkelijk al vergeten zijn? Achter de magere, geelachtige hand kwamen j langzaam de angstwekkend grote ogen voorschijn. De hatelijkheid van zoëven uit vervluchtigd en de blik in die opengesperde ogen drukte nu een radeloze moeheid uit. „Ik kan het me niet herinneren", zei -ze moeilijk. niets meer aan te veranderen. Maar het komt ons onbegrijpelijk voor, dat de datum van 5 december (vorig jaar zonden wij uit op 6 december) de on derhandelende heren niets heeft ge zegd. En zo zitten wij nu dus met het feit Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro gramma-overzicht. Aansluitendlichte gram 9 00 Ochtendfeym 9.10 De groente- Het stuk Wij kunnen u van tevoren weinig vertellen over het stuk, want de op voering in de diverse Eurovisielanden betekent een veelvoudige première. De ornesimuzieK titel van het spel is door de Vlaming n°o Altviool Theo Bogaerts vertaald in „Iemand Klankoi Filharmonisch 1 muziek 12.33 Promenade- 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram 13.25 Beursberic 1 plar onder De Italiaanse schrijver Dicgo Fabbri kli heeft reeds 20 toneelstukken op zijn uitzending) naam staan. Zijn grootste roem ver- wierf hij met het passiespel „Proces om Met dit speciaal voor televisie ge schreven spel, dat wij volgende week kunnen zien, heeft hij veel tegenslag gehad. Evenals Terence Rattigan ver leden jaar, liet ook h(j zijn idee zich af spelen in een televisiestudio. Daardoor kwamen er zoveel punten van overeen komst te voorschijn, dat de Europese Radio Unie herziening vroeg. Fabbri heeft in genen dele plagiaat gepleegd, want hij had zijn spel al ge schreven, voordat het stuk van Ratti gan werd vrijgegeven voor bestude ring. Hij heeft er toen veel aan gedokterd en het resultaat daarvan kunnen wij nog niet beoordelen. Wat wij te zien krijgen is dus de Vlaamse opvoering; een produktie uitzending) 14.30 ikte levens, muzikale blografie 15.25 Lichte gram 15.30 Sopra; crcofonlschc derne liederen f 16.00 Van vier lot vijf. radio- igramma in een notedop 17.00 V d jeugd 17.55 Gesproken brief 18.00 Nws 18.15 Even tueel actueel 18.20 Uitzending van de Christ elijk-Historische Unie. Politoeren. Nieuws en commentaar van de Christelljk- Hlatorlsche Unie 18.30 Dansorkest en zang solisten. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Lichte gram 7.55 Over weging 8.00 Nws 8.15 Concilie journaal 8.25 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.40 Schoolradio 10.00 Klass gram 11.00 V d zie ken. VPRO: 11.45 Metropole orkest 12.15 Leven op het land. lezing 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week. praatjes en berichten 13.00 Nws 13.15 klass gram 13.45 V d vrouw. NCRV: 14.15 Licht strijkorkest (gr) 14.35 Volkslie deren (gr) 11.45 Wij dichters, een tele- foon-dinloog (herhaling van maandag 18 november jl) 15.45 Licht Instrumentaal en semble 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Plano recital: klass muziek 17.00 V d jeugd 17.30 Schoolzang 17.45 Metropole orki perspektlef. lezing. Negro spirituals (gr) 18.50 Sociaal „Was hy er daarstraks?" Hubert van Herweghen onder regie TELEVISIE van Kris Betz. Ernest Baeckelmans VARA: 15.00 V d zorgde voor muzikale omlijsting. De muziek wordt o.a. uitgevoerd door een jazz-ensemble. In de hoofdrollen treden op Wies Andersen en Frans van den Branden. ïanlstisch Vert telten, blijspel. NTS: 22.40 (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7