Indonesisch schip loopt vast pp Noorderhoofd bij de Hoek Eerste sinds vijf jaar haalde het niet Geen prijsstop voor boter Gevaar voor breken niet denkbeeldig Tijdelijk stakingsverbod en afkoelperiode In één De Gaulle haalt Erhard niet af Frans-Duitse top over graanprijs en tarieven Koekoek niet bij machte met feiten en bewijzen te komen Commentaren Woensdag 20 november 1963, 44-ste jaargang Tijdelijke opklaringen Opklaringen cn hier en daar nog en kele buien. Vannacht belangrijk kouder morgen overdag iets lagere temperatu ren. Aan de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind, uit westelijke richtingen. CVoor vervolg zie pagina 7) Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.vy 0,73, p.m. .3,15, p.kw. f 9,45 Klachtendienst bezorging 18 De ministers van landbouw en visse- j, en van economische zaken, zien ooraisnog geen aanleiding tot het nc- van een prijsmaatregel voor bo- Zij delen dit mee in antwoord op christelijke vragen van het Tweede- tanerlid mevrouw G. Brautigam soc.). Volgens de bewindslieden wordt de tijging van de groothandelsprijs vooi oter, die met ingang van 4 november net 4 6 procent is verhoogd, ener- ijds veroorzaakt door een zekere chaarste aan verse boter en ander- ijds doordaat voorraadhouders onvol- loende boter uit hun voorraden afge- Teneinde de spanning op de boter- ïarkt te doen afnemen, heeft het Pro- uktschap voor de zuivel besloten op korte termijn buiten de reeds ekochte 4000 ton nogmaals 500 ton loter te doen importeren. Zo nodig zui verdere importen mogelijk worden emaakt. De geïmporteerde boter zal het binnenland worden afgezet tegen 1 groothandelsprijs van f3.60 per kg, delen de bewindslieden nog mee. (Van een speciale verslaggever) TTET EERSTE INDONESISCHE SCHIP, dat sinds vijf jaar de Rottcr- damse haven zou gaan aandoen, is niet verder gekomen dan Hoek van Holland. De H.O.S. Tjokroaminoto, een 9.950 ton metende vrachtvaarder, die pas in 1961 te water werd gelaten (en genoemd werd naar een Indo nesische vrijheidsstrijder), liep vanmorgen om iets over half tien dwars op het Noorderhoofd, en kwam daar muurvast te ziitten. Voor de beman ning van 72 koppen bestond in eerste aanleg geen gevaar. Nu de eerste pogingen om de Indonesiër vlot te krijgen, mislukt zijn, en een zware zee tegen de hoge romp aanschuurt, is 'het gevaar van breken niet denkbeeldig. Het schip bevindt zich op dezelfde plaats als waar de veel kleinere Span- cer heeft vastgezeten die enkele jaren geleden van schoorsteen tot kiel moest worden weggezaagd. Het ligt vlak onder het licht van het Noorderhoofd terwijl de'wind vannacht over he water bulderde, zag men de stralen bundel steeds weer langs de boven bouw strijken met de kop ongeveer veertig meter in de Waterweg. „De stuurman kan op de brug een boek Voorzitter rijksbemiddelaars: Vorige loonpolitiek „onwaarachtig" De voorzitter van het college van ijksbemiddelaars, mr. R. J. Erd- irink, noemde gisteren het tijdvak ussen 1959 en 1963 het meest on waarachtige in de geschiedenis van le naoorlogse loonpolitiek. .,In deze periode werd een doorlo- )end schimmenspel opgevoerd, omdat e gegevens over de produktiviteits mtwikkeling niet exact waren- Een root deel van het bedrijfsleven waarbij een derde van het aantal werknemers werkzaam was) beschik- e zelfs in het geheel niet over cijfers"' Mr. Erdbrink sprak in het Kurhaus icheveningen voor het departement ,-Gravenhage van de Nederlandse naatschappij voor nijverheid en handel. Hij herinnerde eraan dat van de in '59 beloofde grotere vrijheid en dif- erentiatie bitter weinig terecht is ge- n als gevolg van de gedetailleerde ussenlkomst van de regering. Door de steeds meer gespannen wor- lende toestand meende voorts de in- lividuele-werkgever het voortbestaan zjjn eigen onderneming te moeten tellen boven het „algemene belang". Mr. Erdbrink merkte op: „De vonnis- ;n die de rechterlijke macht over deze «lagers van de Nederlandse huishou- lin-g uitsprak, waren van dien aard dat weinig preventieve werking van uit- jaat. De aan de economie door dit soort Jvertredingen berokkende schade wordt echterlijke macht blijkbaar ager aangeslagen dan een onjuiste be- astingaangifite.. Bij het realiseren in afzonderlijke col- oogopslag Synode Ned. Hervormde Kerk: nog geen publikatie van het rapport over de po litieke verantwoordelijkheid „Kerk en Wereld": experi menteren met de waarheid? pag. 2 Grafologie: „iedereen" kan het! pag. 5 Woning van de toekomst pag. 5 Sterilisatieproces begonnen pag. 5 Chr. Vervoersbond komt buschauffeurs tegemoet Pag- 7 Géhele Koninklijke familie voor de televisie pag. 7 TV-toneelop Sinter klaasavond ('t is nu eenmaal donderdag) pag. 7 lectieve arbeidsovereenkomsten van het geen in het mammoet-akkoord van de Stichting van de Arbeid is vastgelegd acht mr. Erdbrink de kans op schermut selingen niet denkbeeldig, „zeker niet als de werkgevers hun natuurlijke taak weer zullen gaan vervullen". De heer Erdbrink acht het daarom de hoogste tijd aandacht te schenken aan een regeling die het gevaar van stagnatie van de economie als gevolg van stakingen vermindert. De gedach te van een tijdelijk stakingsverbod en een afkoelperiode waarin bemiddeld kan worden dringt zich z.i. dan direc' op. Russen gearresteerd in Leopoldstad Twee leden van de Russische ambas sade in Leopoldstad zijn gisteren gear resteerd en door Kongolese politieman nen gemolesteerd toen zij uit Brazzaville terugkeerden. De betrokkenen, ambassaderaad Boris Voronin en persattaché Joeri Miakotnich zouden hebben geweigerd hun auto en hun tassen te laten onderzoeken. In welingelichte Kongolese kringen is gezegd, dat de Russen niet hebben kun nen aantonen, dat zij een diplomatieke status hebben. Voorts zouden belangrijke documenten in hun bezit aangetroffen zijn. lezen", meldde vannacht een sleep bootkapitein, „zo dicht zit hij bij de lichtbaan". De eigenaardige positie van de H.O.S. Tjokroaminoto veroorzaakte vanmorgen tussen half vijf en zeven uur een totale afsluiting van de Waterweg. Om kwart over vier werd het uitgaande scheep vaartverkeer gestremd, om half zeven het binnenkomende. Vaartuigen, die reeds onder Maassluis voeren, moesten voor anker gaan. De Harwich-boot die binnen wilde komen, zomede vele andere sche pen die buitengaats op hun beurt lagen te wachten, werden van het oponthoud op de hoogte gesteld. Sinds 1952 is het de eerste keer dat de semafoor een totale versperring meldde. Toen werd de Waterweg gedurende veer- uur gestremd door het inmiddels be rucht geworden schip Faustus, dat dwars door het Noorderhoofd sloeg. Ook deze boot moest worden opgeruimd. Bij hoogwater, dat om vijf uur in viel, hebben zeven sterke sleepboten urenlang geprobeerd de Indonesiër uit zijn onge lukkige positie te bevrijden. Het waren de Schelde, de Schouwenbank, de Steen- bank, de Stroombank, de Middelbank, de Azië en de Europa, die in en om Euro poort gestationeerd liggen. Al het zwoe gen was echter vruchteloos. De kabels spanden zich. maar de zich in steenblok ken vastgeploegde vrachtvaarder gaf geen krimp. Water in bodem Daar de H.O.S. Tjokroaminoto water maakte niet in de ruimen, zoals ge meld, maar in de dubbele bodem had de havenmeester opdracht gegeven van de Waterweg af te trekken. Mocht het schip zinken, na losgekomen te zijn, dan kon het in ieder geval buiten de vaargeul op het strand, of op de Maasvlakte wor den gezet. Hoe de Indonesiër op de Noonderpier teredht is gekomen, is vooralsnog een raadsel Het schip kwam ongeladen van Antwerpen en lag hoog op de golven. De kracht van de wind was niet hoger dan 6, maar omdat hij uit de westelijke hoek kwam stond er een aware zee. Vermoedelijk is de 10 000 tonner bij het binnenvaren van de Waterweg door grortóizee gegrepen, een halve slag tegen het Noorderhoofd anagetowakt. Vreemd is in ieder geval dat de gezagvoerder niet om een loods heeft -gevraagd, hoewel de loodBdienst sinds drie uur vanmorgen was hervat. Had de Indonesiër zoveel haast dat hij niet op zijn beurt wilde wachten? Sinds half vüf vanmorgen dobbert de Koningin Juliana met schipper Willem van Seters in de onmiddellijke nabijheid van het schip. Assistentie behoefde nog niet te worden verleend, doch er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de bemanning alsnog van boord zal worden gehaald. (Voor vervolg zie pag. 9i Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de onder delen van de Koninklijke Marine in Den Helder. Tijdens de inspectie van de erewacht maakte de Prinses dankbaar gebruik van de paraplu. DONDSKANSELIER Erhard ei ■*-* president De Gaulle hebben el kaar al enkele malen ontmoet, maar er zijn geen aanwijzingen dat de een voor de ander een bijzondere gene genheid opgevat heeft, zoals met Adenauer het geval was. Daarom zal het bezoek dat Erhard morgen aan president De Gaulle brengt zui- N.S.B. werkte in dezelfde sfeer (Van onze parlementsredaotie) T~\E hoop dat de leider van de Boerenpartij Koekoek de on langs door hem geuite bewering dat zijn telefoon door de B.V.D. wordt afgetapt, zou kunnen waarmaken, is gisteren ij-del gebleken. De afgelo pen weken heeft de heer Koekoek niet willen voldoen aan de schrifte lijke verzoeken van minister Toxo- peus en de vaste Kamercommissie voor de B.V.D. om met concrete fei ten te komen. Bij het Kamerdebat over binnenlandse zaken hield hij gistermiddag desondanks zijn be schuldiging staande, maar hij wei gerde opnieuw man en paard te noemen en hij weigerde bovendien zijn klaohten door genoemde Kamer commissie te laten onderzoeken. Daarmee ontzegde hij zichzelf elk recht om een zo zware beschuldiging te lanceren. Kamer en minister trachtten hem dit tevergeefs aan het verstand te brengen. De heer Koekoek (wiens betoogtrant nogal verward was) suggereerde, dat hij wel over bewijzen besohóikt, maar die niet kan geven, omdat hij dan de man zou verraden, d'ie hem in een ge sprek onder vier ogen had meegedeeld, dat zijn telefoon in de jaren 1958'59 was aifgetapt. Die man zou dan wor den gestraft met ontslag uit de over heidsdienst. Deze uitvlucht achtte minister Toxo- peus onaanvaardbaar. Immers, als de heer Koekoek over de aanwijzingen liever nog: bewijzen beschikt, dat zün telefoongesprekken inderdaad (in strüd met wet en regelen) zün afgeluis terd, dan is hij verplicht de gegevens daaromtrent te verstrekken. In dat ge val zullen degenen, die hem hebben in gelicht en die het bewüs kunnen leve ren. daarvoor niet worden gestraft. De zaak ligt echter anders als de betrok kenen zelf in strüd met de wet hebben afgeluisterd. Als de heer Koekoek dan niet wil zeggen wie de betrokkenen zün uit vrees dat ze zullen worden ge straft, had hü er helemaal niet over moeten en mogen spreken. Hogelijk verbaasd toonde mr. Toxo- peus zich over de opmerking van de heer Koekoek, dat er een algemeen verbod op het afluisteren moet komen, maar dat ontheffing daarvan kan wor den toegestaan als het gaat om de ontmaskering van spionnen. Dit laatste N.S.B. De overgrote meerderheid van de Kamer was het met de minister eens. De socialist Soheps vond, dat als een Md van de Kamer vertrouwelijk iets ter ore is gekomen dat hij niet in con crete te berde durft te brengen, hü er over moet zwygen. De PvdA-sprekei stelde voorts vast. dat de Kamer door manoeuvres als die van de heer Koe koek in dezelfde sfeer terecht dreigt te komen als die waarin de N.S.B. vóór de oorlog de werking van het parle ment probeerde te verzwakken. ,,De heer Koekoek moet óf met 'bewijzen ko men, die dan kunnen worden uitge zócht, óf hü trekt zün beschuldigingen De heer Koekoek trachtte zijn figuur te redden met de opmerking, dat het hem niet om persoonlijke klachten te doen was, maar om de methode die de B.V.D. volgt en die zijns inziens een gevaar is voor de democratie. Om te bewijzen, dat de B.V.D. al jaren lang achter hem aanzit, wilde hij mi nister Toxopeus wel vertrouweüjk (sahrifftehjk) op de hoogte brengen van de naam en het adres van een B.V.D.- De Indonesische vrachtvaarder op het Hoekse Noorderhoofd, voor lopig nog „hoog en droog". Van avond komt het schip mogelijk die hem destijds had bezocht en die hem toen had gezegd: ,,Geef geen berichten door aan het ministerie, want het stinkt daar van de N.S.B.- Opschudding Deze uitlating verwekte uiteraard grote opschudding in de Kamer. Mi nister. Toxopeus weigerde gladweg om een vertrouwelijk briefje met de gegevens over de betrokken B.V.D.- er in ontvangst tc nemen zonder dat de Kamercommissie dit -zou kunnen verifiëren. In die commissie bleek de boerenleider geen enkel vertrouwen te hebben. Ze wist, zo zed hij, niet eens dat er afgeluisterd werd: ze was dus tóen niet ingelicht en waar om nu dan wél? De heer Koekoek zei voorts te heb ben verwacht, dat de minister en de commissie de rapporten van de B.V.D. zouden hebben onderzocht over de ja ren (1958'59, de periode waarop zijn klachten voornamelijk betrekking heb ben. Dit is niet gebeurd. ..Ik vind dit een insinuatie aan mijn adres. U doet het dus voorkomen, dat ik van de mo- gehjkheid om mij op de hoogte te stellen, geen gebruik heb gemaakt", zo reageerde een woedende minister Toxopeus. Hy had, naar hij zei. alles nagegaan wat nagegaan kon worden. Het was hem echter onmogelijk om zonder aanwijzingen van wie dan ook. zonder kennis dus van plaats, tijd en personen, klachten te onderzoeken. En die aanwijzingen heeft de heer Koekoek niet verstrekt. Voor vervolg zie pag. i ver een werkbezoek worden, zonder de gebruikelijke praatjes haard onder vier ogen. Kanselier Erhard wordt ook volgens het protocol ontvangen. Hij wordt be groet door premier Pompidou en mi nister Couve de Murville en niet door de president zelf die het protocol bij de bezoeken van Adenauer aan zijn laars lapte. Dit alles betekent natuurlyk niet dat de beide staatslieden niet zullen gaan met het periodieke topoverleg in het FransDuitse verdrag van s werking voorziet Maar het van hun politieke oogmerken eens moeilijker dan in het verleden kun nen verlopen. Onderwerpen van gesprek zijn onder meer: de komende besprekingen Kennedy-ronde waarbij Erhard Gaulle ongetwijfeld een soepeler stand punt zal verlangen en de Europese land bouw, Het lijdt geen twijfel dat een soepele Franse houding ten ien van de Amerikaanse Erhard inzake de landbouwpolitiek water in de wijn zal moeten doen. Een andere Europese politicus, de Bel gische vice-premier en minister van bui tenlandse zaken Spaak die bü de Euro pese eenwording een zo grote rol heeft gespeeld, heeft gisteren in Brussel de ge dachte geopperd, dat het moment is ge komen voor een nieuw gesprek tussen dc Zes over de politieke samenwerking in Europa. Volgens hem schuilen er grote gevaren i de huidige situatie in politiek opzicht, indien men voortgaat met het maken van „pas op de plaats", nadat de weg naar een politiek verenigd Europa was geblok keerd door de afwijzing van de Franse opvattingen, belichaamd in het „plan- Fouchet". Volgens Spaak zullen de graanprijzen dc eerste maanden het grote struikelblok ien voor het bereiken van overeen stemming over een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Hij sprak waarderend over de „prüzenswaardige voorstellen" van dr. Mansholt voor het instellen van een basis-richtprys voor granen. Vermiste bejaarde man vond zichzelf De 80-jarige heer C. A. de Jongh uit Hilversum is drie dagen spoorloos ge weest Vorige week ging hij vanuit zijn kamer in het pension De Trom penberg een wandelingtje maken. Na dien werd niets meer van hem vemo- De politie begon met de opsporing. Hel resultaat bleef uit. In het diaconessen- huis te Hilversum las een patiënt een bericht over de vermissing van de heer De Jongh en hij keek eens naar zyn kamergenoot in het bed naast hem. „De Jongh, je wórdt vermist," sprak deze zieke en zo werd de verdwenen grijs aard dus gevonden. Gebleken is, dat hy tijdens zyn wande ling onwel was geworden en voor ob servatie naar het ziekenhuis werd ge bracht. Daar beloofde de opnamezuster het pension van de heer De Jongh te waarschuwen. Zij vergat het Gebrek aan rijst in Indonesië Het blad van de Indonesische commu nistische party Harian Rakjat beweert dat in een bepaald deel van West-Java de bevolking „maggazaad" moet eten om dat de ryst niet meer te betalen is. De rijst is zo duur dat men deze slechts eens in de drie dagen eet Na de verbreking van de handelsbe trekkingen met Maleisië zijn de levens- middelenprijzen snel gestegen en de prijs van ryst is verdubbeld, in enkele stre ken drie maal zo hoog geworden. TAE Tweede Kamer heeft zich vo- rige week bij meerderheid ver enigd met het regeringsbesluit tot afschaffing van de rijkssubsidie op de schoolmelk. Wij menen, dat dit een juist besluit is geweest. Weliswaar kan men zich afvragen, of het tijdstip van de afschaffing psychologisch juist was gekozen. Men kan zich ook afvra gen of het geen aanbeveling had verdiend, heel de subsidiepolitiek nader onder de loep te nemen in plaats van de vingér te leggen op dit ene. Temeer waar dit ene ge acht mag worden tot het gemoed van velen te spreken. Waarop het aankomt is uiteraard, dat hier in het geding is de verant woordelijkheid van de ouders. Deze is hier aanwezig en zij mag niet worden verschoven naar de school. Wie beweert dat de ouders in de naleving van deze verantwoordelijk heid tekort schieten, spreekt een niet onernstige beschuldiging uit. Indien hier van een tekortschieten moet worden gerept, dan behoort daarin door voorlichting te worden voorzien. En gelukkig beschikken we daartoe in onze tijd over be langrijke mogelijkheden. "DIJ onderscheidene politieke par- tijen ten onzent valt een inner lijke verscheidenheid op tc merken die het karakter dreigt aan te ne men van verdeeldheid. De ene partij heeft het met die verscheidenheid moeilijker dan de andere. Men kan zich een partijtype denken, waar de mogelijkheid van verscheidenheid juist tot het ken merk behoort. Men aanvaardt er el kaar en verwondert zich met vreugde overigens over de eens gezindheid ondanks alles. Voor andere partijen ligt het min der gemakkelijk. Haar aanhangers staat een partijbeeld voor ogen, op gebouwd uit stoere figuren. Maar ook en juist stoere figuren zijn het niet altijd eens, hetgeen dan weer van invloed is op de harmonie bin nen hun partij. Een partij als de socialistische met haar gevoelens van onbehagen, moet gelden als een bewijs dat loslaten van een levensbeschouwelijke basis nog geenszins garantie inhoudt voor een onderlinge eenheid. Misschien wel integendeel. Want een levensbeschouwelijke par tij heeft altijd nog iets waarop men bij dreigende verdeeldheid kan te rugvallen en waarop men elkaar kan aanspreken. in onze vreemde samenleving blijk baar niet toe. Wij blijven dat be treuren. De telefoon is geheel in hel verlengde komen te liggen van de normale ontmoeting. En zoals we de vrijheid daartoe gaarne ongerept wil len bewaren, zo ook de vrijheid tot telefoneren. Het gaat liier om een bron menselijkheid niet meer, maar ook niet minder. Nu dit niet zonder meer te realiseren schijnt, verheugen wij ons over de waarborgen waarmee de mogelijk heid tot afluisteren wordt omringd. Daarvan is gisteren in de Tweede Kamer verslag gedaan. Er is heel wat nodig, wil onze binnenlandse veiligheidsdienst tot het afluisteren van iemands telefoon kunnen over gaan. Het blijkt uiterst zelden voor te komen. Men kan zich afvragen, of het dan niet de voorkeur verdient, de mogelijkheid zelf ook af te schaf fen en zo dus vast te houden aan het beginsel zelf. Maar wij begrijpen, dat de mogelijk heid tot afluisteren eenmaal aan wezig, ook preventief kan werken. TAE JONGE kerken in de jonge staten leggen een verwarmende geestdrift aan de dag en geestdrift dan genomen in de volle zin des woords. Hartelijk heeft ons verblijd, dat in Indonesië nu reeds wordt overgegaan tot de oprichting van een vierde christelijke universiteit. Zij zal al dadelijk vier faculteiten omvatten, een voor economie, een voor rechten en sociologie en een voor pedagogie. In de oude kerken wordt gemeenlijk diepgaand beraadslaagd. Is dit moge lijk en is dat mogelijk? Is er de mogelijkheid van een christelijke school, van een christelijke partij, van een christelijke krant? In de jonge kerk van Indonesië blijft men niet in de beraadslagingen ste ken. Men begint en doet. Men ont plooit er eigen activiteiten in het volksleven, in het perswezen, in de wereld van de school. Nu al een vierde christelijke universiteit? Hoe is het mogelijk, vragen we ons af. Zou het niet kunnen zijn dat wij ïn onze eigen vragen zijn komen te ver zanden en zo niet voldoende meer komen tot het antwoord op hel Woord? Water om Meppel blijft stijgen Regen en stormachtige westelyke wind hebben gisteren het water ln cn rondom Meppel weer tot grote hoogten doen stygen. Het wassen van het water ging gistermiddag zeer snel. mede als gevolg van de grote aanvoer uit de ge bieden ten noorden van Meppel. Op enkele plaatsen in het zuidwesten in de stad, in de nabijheid van het [eppelerdiiep, kwam het water reeds op straat te staan. In het noordoosten van de stad, langs de Wold A, staal het tegen de straat aan. De toestand laat zich nog niet als kritiek aanzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1