NOODWEER: 3 doden door storm Schade aanzienlijk Kleuters aan groot gevaar ontsnapt Ambtenaren krijgen tien procent loonsverhoging Schepen weerloos in stormtumult Brug naar speeltuin en kinderharten Weekminimum van 100 gulden Dr. Diepenhorst Melkprijs nog vier cent omhoog Commentaren Dinsdag 19 november 1963. 44?te jaargang CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Enkele buien Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen. later enkele verspreide opklaringen maar ook plaatselijk buien. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvankelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind, later krachtige tot matige en langs de kust harde tot krachtige westelijke wind. fVoor vervolg zie pagina 7) Postbus 76 Telefoon 31441 0,73, p.m. 3,15, p.kw. f 9,45 Klachtendienst bezorging 18 t Daniël Meyerplein in Amsterdam waaide gisteren een boom om. Een auto moest het ontgelden. CTORJV1EN geselen ons land. Slagregens vormen een on- heilspellende sluier, grauw en angstaanjagend. Het lijkt alsof regen en storm een hevig gevecht leveren, al enkele dagen, om toch vooral de sterkste te zijn. Een ge vecht dat wordt gadegeslagen en beleefd door duizenden mensen. Drie doden eiste het noodweer Een angstige situatie deed zich vooral voor bij Rijnsaterwoude en Oude Wetering, waar de felle wind het water van het Braasemermeer hoog opzwiepte, dat het builten haar oevers trad. Bij Rijnsa terwoude liep een kleine polder, waarin enkele bungalows staan, on der. Een van deze bungalows woixlt bewoond door burgemeester B. Kam- menga. Verder stroomde het water via de Heilige-Geestweg de Heilige- Geestpolder binnen. In de loop van de avond kon het gevaar worden ge- "keerd. In Nootdorp ontsnapten tientallen kleuters aan een groot gevaar. Even na vier uur, de school was kort tevo ren uitgegaan, bezweek onder de krachtige windvlagen de voorgevel van het houten schoolgebouw. Spoedig daarna was van de r.k. kleuterschool niet veel meer over. Op Texel beschadigde de hardt wind een woonhuis, een schaapskooi en een bloembollenloods. Getroffen In Veenendaal is de 51-jarige J. de Han, gehuwd en vader van zeven kin deren, het slachtoffer van de storm ge worden. Hij werd door een afgerukte tak ernstig gewond. Hij liep onder meer een schedelbasisfractuur op. In de loop van de dag overleed hij in het zieken huis te Veenendaal. Op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht verloor gis termiddag de 23-jarige lerares J. Dub beldam uit Dordrecht de macht over het stuur van haar fiets door een felle wind- (Van onze soc.-econ. redactie) In de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken die gisteren voor de eerste maal bijeen kwam om te spreken over de eisen door de ambtenarenor- In één oogopslag 112 tot 120 km per uur en een gemiddelde windkracht 10 heeft gisteren ons land en grote delen van West-Europa geteisterd. De gevolgen waren ernstig. Er zijn zeker drie doden te betreuren en de schade is bij benadeling nog niet vast te stellen. In de loop van de dag bereik ten ons de volgende berichten. Op de plaaite waar de Dordtse Kil in het Hollandsch Diep uitkomt, vergingen twee bin nenschepen. Twee opvaren den. die door de woedende golven de kant niet meer kon den bereiken, kwamen om. Schouwen-Duiveland raakte tijdelijk geïsoleerd, omdat de overtocht ZierikzeeKafs en ZijpeAnna J acobapolder niet meer gewaagd kon wor den. toen een Panamees schip te gen de Barendrechtse brug voer, waardoor deze brug slechts een kleine verkeers stroom kon verwerken. Door helt uitvallen van de elektriciteitsvoorziening raak ten gi'ote delen van Rotter dam en Den Haag in het don- De Spoorwegen ondervonden stagnatie doordat de lijnen door omgewaaide bomen wa ren versperd. ganisaties op tafel gelegd, zijn on middellijk reeds goede resultaten bereikt. Met minister Toxopeus die de gehele dag het overleg bijwoon de, werd overeenstemming bereikt een optrekking van de lonen en salarissen per 1 januari a.s. met tien procent. Tevens kwam men overeen een bruto wcekinkomen van mini maal f 100. Voor de maandloners zal dit bedrag f 440 kunnen bedragen. Het minimum inkomen zal gelden voor volwaardige mannelijke ambte naren van 25 jaar en ouder. Over de overige punten van 1 eisenpakket bestaat echter nog g( overeenstemming. Deze punten zijn o.m. de verdienstebeloning, de jaar lijkse uiitlkering en de standplaatsaf trek. Ongetwijfeld zal ook de kwestie van de differentiatie per onderneming een moeilijk punt in het overleg zijn geweest, hoewel hierover geen mede delingen werden gedaan. De ambtenarenorganisaties staan na melijk op het standpunt dat aan het overheidspersoneel een bepaald percen tage loonsverhoging extra betaald zal moeten worden ter compensatie va mogelijkheid, dat het bedrijfsleven heefl om per onderneming boven de in de c.a.o. overeen te komen loonsverhogingen uit te gaan. Met betrekking tot de standplaatsaf trek zijn de bonden van overheidsperso neel de gedachte toegedaan dat deze ge leidelijk dient te worden afgeschaft. De minister wilde echter de standiplaatsaf- trek voor de weekloners in de tweede gemeeTiteklasse handhaven op twee cent lur, in de derde gemeenteklasse ver lagen van vijf op vier cent en voor de .-ierde gemeenteklassers brengen van acht pp zes cent per uur. Voor vervolg zie pagina 7 stoot Zij zwiepte over de rijbaan waar een auto haar greep. Zij is ernstig ge wond in het ziekenhuis in Dordrecht op genomen. Veerdiensten Schouwen-Duiveland raakte gistermid dag geïsoleerd. Eerst viel de boot van het veer ZjjpeAnna Jacobapolder uit. Oe overtocht was niet meer verant woord. Even later werd gemeld, dat ook het voetveer van de gebroeders Maai stil lag. Om drie uur staakte ook de provinciale stoombotendienst haar dienst tussen Zierikzee en Kats. Bij de aanleg steiger bij Anna Jacobapolder stonden gisteravond al meer dan 300 vrachtauto's te wachten. De chauffeurs hebben de nacht doorgebracht in het veerhuis. Gis teravond heeft dit veer nog drie keer gevaren. De veerdienst MaassluisRozenburg werd gehalveerd. De kleinste van de 2 veerboten kon door de hoge watergang nl. niet afmeren. De dienst Rozenburg— Brielle voer normaal. Ook de veerdienst 't HorntjeDen Helder moest worden gestaakt. Het eiland werd evenwel niet geïsoleerd, om dat een kleiner vaartiug de verbinding met oude schild nog wist te onderhou- Rotterdam De havensleepdienst van Rotterdam heeft maandag handen vol werk gehad Enkele schepen zijn losgeslagen en dob berden op de schuimende golven als speelballen van de wind rond. Veel last heeft vooral het Amerikaanse s.s. Mon- tauk gegeven dat maandagmorgen ook al zijn trossen had gebroken, 's Middags gebeurde dit opnieuw. Omdat de Mon- tauk een leeg schip is zonder ankers, naar Rotterdam gevaren voor de sloop, had de storm er vrij spel mee. De Mon- tauk dreef naar de Zweedse I. W. Winck die aan boei 25 eveneens in de Waalha ven lag. Voor vervolg zie pagina 7 In Atlantic City in de Ameri- kaanse staat New Jersey zijn gisteren vijf hotels en een pen sion door brand verwoest. Men heeft drie doden geborgen en twintig mensen worden nog vermist. De panden waren gro tendeels van hout opgetrokken. Een naburig blok woningen liep zware sóhade op. In slechts een van de hotels bevonden zich gasten, dertig in getal. Daar ir ook de brand begonnen. Onder de vermisten zijn veel Joodse bejaarden. Drama s in bocht Dordtse Kil Twee opvarenden verdronken (Van een onzer redacteuren) TAE vliegende zuidwesterstorm heeft maandag aan het eind van de middag het leven geëist van twee mensen. Twee binnenvaartschepen raakten in grote moeilijkheden op het woelige water van het Hollands Diep, juist op de plaats, waar deze rivier dc Dordtse Kil ontmoet. Kort achter elkaar hadden op deze plek twee scheepsdrama's plaats. Het uit Sliedrecht afkomstige schip Risico werd het eerste slacht offer van het stormtumult. Schipper M. B. Kornet probeerde met zijn vaartuig de strekdam te ronden om zo het wat kalmere water van de Kil te bereiken. De wind dreef de Risico uit haar koers het vaartuig liep op de strekdam Met ernstige averij bleef het daar vast zitten. De 16-jarige dekknecht Arie van Werd (afkomstig uit Sliedrecht) raakte n paniek door de gebeurtenissen, dat hfj overboord sprong. De jongen wilde zich zwemmend in veiligheid stellen. De afstand naar de wal was echter veel te groot en de dekknecht kon niet tegen de gewel dige golven en de zware stroom op tornen. Hij werd meegesleurd en ver dronk. Schipper Kornet en motordrij ver J. Korver waren aan boord van de Risico gebleven en konden later worden gered. Niet lang na dit drama, kwam het tweede schip in moeilijkheden. Dat was de Negen Gebroeders uit Nieu- werkerk aan de IJssel. Ook dit vaar tuig trachtte van het Hollands Diep naar de Kil te komen. De hoge golven sloegen over het schip heen en op een gegeven moment was de hoeveelheid water zo groot, dat de Negen Gebroe ders begon te zinken. Een van de twee opvarenden de 25- jparige A. de Jong uit Ouderkerk aan de IJssel, sprong overboord en slaagde er in zwemmend de wal te bereiken. Bij de oever greep hfj zich vast aan wat takken en wist h(J omhoog te klimmen. Het water stond daar heel hoog en de heer De Jong moest het hogerop zoeken Hij klauterde in een boom en begon te roepen om hulp. Ook probeerde hij de schipper van de Negen Gebroeders, de 35-jarige \V. W. Kootstra uit Nieuwerkerk aan de IJssel aan te roepen. Zijn kreet: „Schipper, kom" werd door de heer Kootstra niet meer vernomen- Hij was verdronken. Commando's Het hulpgeroep wera wel gehoord door de mannen van het bij de Moerdijkbrug gekazern :erde detachement commando troepen. Sergeant Blaauw en enkele dere manschappen gingen op onderzoek uit. Een ander groepje militairen pro beerde met een stormboot de Kil op ti gaan om naar schipper Kootstra te zoe ken. Er liep *e veel deining om uit te varen en deze poging moest worden op gegeven. De commando's waren intussen, in ge zelschap van "renaar van het recre- actiecentrum Bruggehof, de hr De Jong, via de wal op zoek gegaan naar de Na- gen Gebroeders. Met touwen aan elkaar gebonden waagden zfj zich op de strek dam. waar het wat schuimena en kol kend overheer. sloeg. Zfj zochten dus naar de Negen Gebroe ders, maar zfj vonden de Risico, die weerloos tegen de pier lag. Aan boord bevonóen zich schipper Kornet en mo- tordryver Korver. Met staaldraad werd een verbin "ing gemaakt en zo konden de twee mannen worden gered. Toen hoorde men, dat de derde op varende Arie van Werd overboord ;esprongen en verdronken. De Negen Gebroeders werd ook nog door de commandotroepen bereikt Het schip was bijna geheel gezonken. En met zijn schip was ook de schipper ondergegaan. Beide schepen waren met zand gela- ?n en hadden de luiken open, zodat de golven vrij spel hadden. De uitslagen van de ontmoetingen Buitenlandse zaken - c.h.-Kamerlid - onderminister TAANK ZIJ de hulp van de genie zullen de kinderen in de buurtschap Tintc op Voorne, ressorterend onder de gemeente Oostvoorne, spoedig van hun speelterrein gebruik kunnen maken. Enkele maanden geleden heeft de gemeente Oostvoor ne namelijk een stukje grond in Tinte gekocht met de be doeling hierop een speelter rein aan te leggen. Alleen niet het kopen van de grond was men er echter niet. De materialen, bestemd voor de speelweide, moesten ver voerd worden over een oud smal bruggetje, de enige ver binding tussen de toekomsti ge speelweide en de openbare weg. Een nieuwe brug aan schaffen, alleen voor de aan voer van materiaal voor dc speelweide, was uiteraard veel te kostbaar. Wethouder A. K. Quarter van Oostvoorne kwam toen, op wat hij zelf noemde, een stout idee. „We vragen dc genietroepen, die kunnen in enkele uren een brug slaan," zo stelde hij voor. B. en W. van Oostvoorne dienden heel schuchter, bij de militaire overheid een desbetreffend Het antwoord van het mi nisterie van defensie is thans in de raad bekendgemaakt. De militairen zullen voor Sinterklaas spelen: de genie zal ten behoeve van de jeugd van Tinte. een brug slaan voor het vervoer van mate riaal voor de speelweide. (Van onze parlementsredactie) Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. I. N. Th. diepenhors! tot staatssecretaris voor buitenlandse zaken. Hij is op het ogenblik lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk- Historische Unie. In zijn nieuwe func tie zal de heer Diepenhorst in het bij zonder worden belast met de hulp verlening aan minder-ontwikkelde ge. bieden en met aangelegenbeden, ver band houdende met de Verenigde Na ties. (Voor levensbeschrijving zie pagina 7). (Van onze soc.-econ. redactie) Ir. B. van Dam, voorzitter van bet Produktschap voor Zuivel, heeft gister avond in een vergadering van de Neder lands Consumentenbond te Amsterdam als zyn verwachting uitgesproken dat de melkprijs voor de Nederlandse consu ment volgend jaar nog ongeveer drie a vier cent per liter zal stijgen. HU verwachtte deze prijsstijging in vee etappes, namelijk een per 1 januari een uiterlijk per 1 april. Een en an der hangt samen met de te verwachten tweemaal vijf procent loonsverhoging voor de werknemers in de landbouw en de zuivelindustrie. In de landbouw zul len bovendien de lonen in vele gevallen meer dan tien procent stijgen, omdat nog vele werknemers in deze bedrijfs tak minder verdienen dan de als mini mum vastgestelde honderd gulden per Over de preciese styglng van de melk prijs bestaat echter nog geen zekerheid omdat ook de lonen voor landbouw cn zuivelindustrie nog niet officieel zyn vastgesteld. Koningin ontving jonge vrijwilligers Gisteren heeft de Koningin op paleis Soestdijk zestig jongeren van het jonge ren vrijwilligersprogramma ontvangen, die deel uitmaken van twee groepen. De ene geroep vertrekt naar Brazilië, de andere naar de jonge Zuidafrikaanse staat Kameroen. TAE aanstaande benoeming van de lieer Diepenhorst tot staatssecre taris mag een reden zijn tot verheu ging. Om de persoon en ook omdat het hier geldt een lid van de Tweede Kamer. Om de persoon. In functie en ambten, door hem bekleed, heeft de heer Diepenhorst van bestuurlijke capaci teiten blijk gegeven. Hij verenigt in zich onder ons volk niet gebruike lijk de kwaliteiten van de jurist en de theoloog scherpzinnigheid en bewogenheid zullen hem in het hoge ambt dat hem wacht van pas komen. De heer Diepenhorst is christelijk- historisch; men verwarre hem niet met zijn neef. het antirevolutionaire lid van de Eerste Kamer, met wie hij overigens onder meer het gevoel voor humor gemeen heeft. Een reden tot verheuging mag ook zijn, dat ditmaal de keus is gevallen op een lid van de Tweede Kamer. Naar veler gevoelen is voor de benoeming van staatssecre tarissen te veelvuldig gezocht buiten de Kamer. De keuze van de heer Diepenhorst is een aanwijzing, dat het ook anders kan. /ANS lage land is er een van wind - en water. Het ligt open voor de westerstormen. In voor- en najaar met name moeten wij dat ervaren. Op bijzonder bittere wijze hebben wij het ondervonden toen nu al weer tien jaar geleden de orkaan onze kusten beukte en het water ons werd tot een geduchte vijand. De storm van gisteren heeft veel ongerief veroorzaakt. Ook zijn en kele mensenlevens geëist. En we zijn ons weer even bewust geworden dat we als mensen wel veel vermogen, maar dat er in de natuur krachten zijn die zich aan onze beheersing ont trekken. We zitten overigens reeds hoog ge noeg te paard En beschikten wc over de krachten der natuur, wellicht zou daarin een oorzaak komen te liggen voor nieuwe twist en tweedracht. De een zou dit willen, de ander dat. Aan ons nu om de gevolgen van onze betrekkelijke machteloosheid zo goed mogelijk te keren. Aan ons om onze afhankelijkheid te ervaren en ook in het besef daarvan te doen wat onze hand vindt om te doen. 'T'USSEN Oost en West, tussen Rus- land en Amerika, schenen de spanningen weer toe te nemen. Daar was het ophouden van de Amerikaan se militairen op hun weg naar Ber lijn. Daar was vervolgens het aan houden van de Amerikaanse geleerde tijdens zijn verblijf in Moskou. Er is veelvuldig gegist naar de verklaring. En ook de deskundigen zijn er nog niet uit. Moest inderdaad een nieuwe wending worden verwacht in de Rus sische politiek, een zich afwenden van Amerika en een zich toewenden naar China? Of moest het gebeurde wijzen op spanningen binnen Rusland zelf, waar dan dc een zo zou handelen en de ander zus? Er is hier nog veel onzeker. Wat intussen wel zek.r is, in Rusland denkt men in andere begrippen. Sim pele informatie grenst in Rusland al aan spionage. En de eerbied voor de enkele mens is er nu eenmaal ge ringer. Verwonderd heeft men zich daar over de verbolgenheid die zicb na de aanhouding had meester ge maakt van het Amerikaanse volk. Oost en West zijn nog altijd twee werelden. En ook wanneer de kloot smaller wordt, zal er van beide zijden nog veel over blijven waar- TN de Arabische wereld heerst op- nieuw onrust. Opnieuw is dit maal In de staat Irak een staats greep toegepast en de berichten zijn zoals in een geval als dit gebruike lijk. Aan de bevolking worden de schoonste beloften gedaan. Totdat een volgende staatsgreep ons de in druk bijbrengt dat inmiddels heel veel bij het oude was gebleven. Weer heeft een groepering zich meester gemaakt van de macht. Weer is er verschuiving gekomen In dc verhoudingen. Ook interna tionaal. Een staatsgreep in het mid den-oosten roept terstond reacties op over dc grenzen. Daarvoor is het evenwicht er nu eenmaal te wankel. Met name is de invloed van een man als dc Egyptische Nasser er onmiskenbaar. Hij trekt aan, maar stoot ook af. Dc ene staatsgreep is van een strekking om een land meer onder de invloed van Egypte te brengen, de ander om het daarvan losser te maken. Intussen mogen wij met onze ge dachten en ook met onze sympathie wel eens toeven bij de gewone men sen, de doodgewone mensen, ginds, buiten wie om zoveel beslist cn over wier hoofd zoveel komt, tel kens weer. Mr. H. J. Schölvinck secr.-gen. O.K.W. Met ingang van 13 november is be« noemd tot secretaris-generaal van het ministerie van onderwys, kunsten en wetenschappen mr. H. J. Schölvinck, directeur-generaal voor de volksontwik- Herman Joseph Schölvinck werd ge boren op 19 september 1904 te Leiden en de katohltcke universiteit te Nijmegen. Na het vertrek van dr. Wesselings als secretaris-generaal op 1 mei 1963 trad mr. Schölvinck op als fungerend secre taris-generaal. Zolang nog niet in de vacature van directeur-generaal voor de volksontwik kei ing is voorzien, zal de heer Schöl vinck met de waarneming van die functie belast blyven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1