Vreedzame coëxistentie nu nog niet mogelijk Vrolijk welkom aan Sint, zwakke show met Johnny Onderzoek naar grenskwestie Algerije-Marokko Nieuwe statenbond voor Z'-O.-Azië voorgesteld Argoud in hongerstaking als hulp uitblijft Venezuela een rijk land onder Betancourt CLAUDIA Verstoord evenwicht 5 MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 Hoorspel vanavond „Wij dichters", elf telefoongesprekken Het is een zeer merkwaardig hoor- ipel, dat de NCRV vanavond om 8.20 uur uitzendt. Opnieuw een reeks telefoonge sprekken: nu elf in totaal. esl<w Een vrouw, die eenzaam is in versohil- te 'ent*e opzichten, kiest verkeerde cijfers lis zij iemand wil opbellen. Een vreem- n W de stem antwoordt haar. Het is de stem U van een dichter. Direct heeft zij contact met de man die de hoom heeft opgeno men. Er ontstaat zomaar een gesprek en vera dat wordt aanleiding tot nog eens op bellen en nog eensen in de ge sprekken, die wij kunnen afluisteren, ontstaat uitwisseling van gedachten, van denkwerelden, maar oök van gedichten in proza. In elk geval zijn deze gesprekken het afluisteren meer dan waard. Temeer, om- dat de gedichten zo voortreffelijk den gezegd. U hoort in deze dialogen de stemmen van Barbara Hoffman en Johan Fiolet. Het spel werd geschreven door de Deense auteur Soya en werd voor de j Westen Nederlandse uitzending bewerkt door de kaar bestaan Sir Alec over Oost-West Premier sir Alec D.ouglas-Ho- me, heeft in een toespraak die hij in juli jl. tijdens een zomer cursus van de conservatieve par tij aan de universiteit van Ox ford hield en welke vandaag is gepubliceerd, een verhandeling gehouden over de aspecten van de vreedzame samenleving der staten. De voormalige lord Home was toen nog minister van bui tenlandse zaken. Hij verklaarde onder JörgDemus bespeelt Beethovens piano vaD De NCRV heeft voor woensdagavond as. een heel fyn stukje televisie in petto. Tien minuten lang znllen wij dan de pianist Jörg Demus horen spelen op de vleugel, die meer dan 20 jaren lang toe behoorde aan Beethoven. Vanzelfsprekend moet dit een film rijn, want met dit historisch bezit kan men niet gaan slepen. Hopelijk is het ook een goede film. zowel van beeld als van geluid. Zij werd gemaakt onder lei- naj ding van Louis de Meester en Tony Her- i mans van de Belgische filmonderneming I Audicon. t Natuurlijk speelt Demus in deze tien J minuten enkele korte werkjes van Beet- T hoven zelf: het vermaarde „Für Elise" i| (de kleine compositie welke de meester ln het poëziealbum van een jong meisje schreef) en twee menuetjes. Het waardevolle instrument bevindt ,i rich in het Kunsthistorisch Museum in 'c ®j Wenen. Het is een Erard-vleugel, die enj Beethoven kocht toen zijn doofheid in het beginstadium was. Daarom liet hij de vleugel bespannen met bijzonder zware snaren. Na zijn dood (1827) liet Ludwig van Beethoven de vleugel na aan zijn broer Johann, de apotheker, die zijn grote vriend en steun was. In 1835 vermaakte 4 Johann het instrument, waarop Beetho- I ren waarschijnlijk zijn „Pastorale" nog heeft kunnen, spelen en beluisteren, aan het Ober östereichischen Landesmuseum, omdat hij begreep dat de vleugel als bij zondere kunstschat toebehoorde aan het nageslaoht. Later is het instrument naar rijn huidige verblijfplaats overgebracht. NTS: 19.30 The crystal ball, film: 19.48 Open baar Kunstbezit: 20.00 Journaal en weekover- n richt: 20.20 Uitzending van de Anti-Revolu- Tri- tionaire Partij: 20.30 London for a day: lm- pressie van de stad Londen: 20.45 De wan- 'Cflf hoop van Inspecteur Gideon, film; 22.03 Met •el Kn camera ten strijde, documentaire film; jjj jB.30-22.35 Journaal. uitzondering van een kernoorlog, wordt gevoerd. De communistische opvatting heeft geen permanent karakter, maar is slechts zolang van kracht als nodig wordt geoordeeld. Indien het machtsevenwicht in hun voordeel wordt verbroken of indien voldoende aantal landen overstag gaat of geneutraliseerd wordt, kan elk ogen blik een einde komen aan de vreedza me coëxistentie en kan de politiek van kracht, die thans naar de achtergrond is verschoven, weer worden opgevat. Zolang het communisme ons wil be graven moeten wij onze bondgenoot schappen intact en onze defensiekracht sterk houden, aldus sir Alec, die even wel de mogelijkheid zag dat een werke- vreedzaam naast el-1 lijke coëxistentie een feit wordt door de staten is in de wa-1 druk der omstandigheden en het feit dat ',,in elk geval in Rusland het revolutio naire elan vermindert". vatting. Volgens het Westen moet een vrije wedijver zijn binnen de inte nationale rechtsregels en het Handvest der VN. Voor de communist is er geen sprake van echte wedijver tussen de twee socia le stelsels, maar slechts van de moge lijkheid van de communisten om met de kapitalistische wereld te wedijveren en niet andersom. Voor de Sowjets is de theorie van vreedzame coëxisten tie een masker om de afwezigheid var principiële concessies te verhullen ei een middel om de uiteindelijke overwin ning op de kapitalisten te behalen. Voor de communisten, zo vervolgde de bewindsman, is vreedzame co- existentie een strijd tussen de twee ideologieën die met alle middelen, met IgaMccf i.: AVRO: 7.00 Nieuv Waterstanden: 9 40 Morgenwijding: 10 00 beidsvitaminen (gr.): 10.50 Voor de ki te rs; 1-1.00 Voor de zieken: 12.00 Lichte kestmuziek: 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw: 12.30 Mededelingen t.b.v. land- Beursberichten: 13.30 Lichte 14.40 Schoolradio: derne muziek (gr.); 15.40 Voordracht: 15.55 Voor de jeugd: 18.30 Voor de jeugd; 17.30 New York calling; 17.35 Grammofoonmuzi voor de jeugd. Hilversum II, 298 m.: KRO: 7.00 Nleuv 7.10 Morgengebed: 7.15 Lichte grammofoi muziek; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Lichte grammofoon- muziek; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.40 School radio: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klassie ke en moderne meesterwerken uit de Fran se -muziekliteratuur (opn.): 10.45 Moderne grammofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw: 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 11.50 Vol- lit, lezing; 12.00 Angelus; 12.04 Lichte muziek: 1220 Mededelingen t tuinbol 1223 Vo 12.55 Katholiek nieuws 13.00 Nieuws: 13.15 Draaii .00 Vo lar 12.45 Pla telandsvrouwen: dracht: 15.45 Mod. gisteren, klankbeeld: 15.00 imuziek; 1520 Voor- grammofoon muziek de jeugd; 17.4S Gi_ Regeringsuitzending: Caraïbische toneel - n, T J jeugd; Wit: 18.00 Voor door n... 18.20 Uitzending van de Boert.. u spreekt Dr. A. Zeegers; 18.30 I sernble en solist: 18.50 Van klanten ten weten: Vragenbeantwoording. Beter dan ooit is er bij de aankomst ?rk van Sinterklaas in Amsterdam gere kend met de honderdduizenden kinde- Nederland en kijkend België voor de beeldbuis ten. Al ging het weldra hard regenen, toeh was het een groot feest, zowel de hoofdstad waar de camera's werkten als in de huiskamers, waar de kinderen door commentator Her- Broekhuyzen zo echt betrokken werden bij dit jaarlijkse gebeuren. De goede Sint zelf die o.m. vertelde dat hij wat magertjes was geworden na een ziekte liet zich ook niet betuigd en groette zelfs met enkele woorden de Franstalige Belgische kinderen thuis, evenals de kinderen de transcriptiedienst Wereldomroep later de uitzending krijgen. Dat was allemaal prettig en attent. Al liet burgemeester Van Hall niet na om tijdens zijn toespraak op de Dam (in de stromende regen!) Sinterklaas ■y nog eventjes op een enkel hoofdstede- lijk probleem, dat van de komende par- keermeters, te wijzen, toch was het J ditmaal in de eerste plaats een echt kinderfeest. Men kon de „stoomboot" prachtig zien aankomen, de Sint hield zich heel lang bezig met de bij de aanlegstei ger verzamelde kinderen, Zwarte Pie len klommen tegen de gevel op om het beeldje van Sint Nicolaas met een krans te tooien en er was een kostelijke op tocht, waarin tal van bekende sprook jes- en televisiefiguren meereden. Ook *as er een wagen van de Kinderpost zegels present. Dominee Smit en pastoor Solleveld, die altijd trouw samenwerken, boden Sint de opbrengst van een collecte aan voor verrassingen in het tehuis foor spastische kinderen in Amstel veen: een voorlopig bedrag van f4000. Bij het Victoriahotel zong een groev Amerikaanse kinderen uit Soesterberg de Sint bij gebrek aan beter een sneeuwliedje toe en hieraan kwam alvast een hele mand met ge- tchenken te pas. Na afloop van de bonte reportage, die wij gaarne prijzen om de goede kwali teit, vertoonde Wim Quint in de studio tekeningen die maar liefst door 87.000 kinderen waren ingezonden. De winnaar van deze door de NTS uitgeschreven wedstrijd in tekeningen van Sinterklaas, Harry Volkers uit Heemskerk, had zelf zijn tekening aan de hoge bezoeker mogen aanbieden. Voor de rest kregen we een kostelijke verzameling te zien. Naar werd mee gedeeld,heeft een internationale jeugd organisatie gevraagd om toezending van 10.000 tekeningen. Men wil deze in ve le landen verspreiden onder kinderen, die dan een eigen tekening zullen terug zenden. Een heel aardige gedachte. Na een afwisselende middaguitzending was de KRO minder gelukkig met de gewoonlijk heel boeiende rubriek Brandpunt. Er werd nu net te lang gepraat voor de zaterdagavond. Daar na bracht de Johnny Kraaykamp- show een lichte teleurstelling. Johnny zelf deed bijzonder zijn best om een veelzijdig acteurschap ten tonele te voe ren, maar de samenstelling van de show was niet je ware. Er zat te weinig pit en te weinig originaliteit in en Johnny moest nogal eens in het lach-of-ik- schiet-genre werken. Een van de goede onderdelen van het programma was het optreden van de Franse cabaretier Philip Clay. Dr. Trimbos hield tot slot van de uit zending zijn tweede gesprek in de reeks „Gehuwd en ongehuwd". Heel juist was het, dat hij ditmaal zijn inleiding sterk bekortte en een aantal ouders van ver loofde jongelui het woord liet. Niette min bleef het gesprek vrij eenzijdig, ook al werden er verschillende onder werpen aangesneden. Het draaide er alles om. hoeveel vrijheid men verloof de jongelui mag en moet geven. Een poging van dr. Trimbos om de verhou dingen op geestelijk niveau bij het over leg tc betrekken, leed volkomen schip breuk. Toch zullen deze gesprekken op bepaalde punten wel vruchtbaar kun nen zijn voor de uiteindelijke bedoe ling: het geven van enige toelich- van gesprekken De in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bijeen zijnde Afri kaanse ministers van buitenlandse zaken hebben zaterdag besloten, de instelling van een commissie te be spreken. Deze commissie moet uitmaken, welk land verantwoordelijk is voor het uitbre ken van de Algerijns-Marokkaanse vij andelijkheden. De commissie zal zich ook met het grensvraagstuk bezighouden en zal concrete voorstellen doen aan de be trokken landen. Het zal erg moeilijk zijn, de commissie samen te stellen, om dat vrijwel geen enkel land als onpar tijdig kan worden beschouwd. Amerikanen minder isolationistisch het Midden-Westen, zo blijkt uit een rapport uit de V.S. Slechts vijftien procent in het Midden- Westen en twaalf procent in het Verre Westen is er voorstander van, dat de V.S. geheel op htm eigen militaire kracht vertrouwen. Het denkbeeld van „Amerika een fort" wordt in het noord oosten door 18 procent en in het den door 20 procent aangehangen. Indonesische actie tegen Maleisië? veau in Bangkok is de vorming van een nieuwe statenbond in Zuidoost-Azië voorgesteld als een mogelijke regeling van het geschil rond Maleisië. Dit is zaterdag van Philippijnse zijde in Bangkok medegedeeld. Het voorstel wordt op het ogen blik besproken door de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio en de ministers van bui tenlandse zaken van de Philippijnen en Thailand. Ook Takeo Oda, plaats vervangend vice-minister van bui tenlandse zaken van Japan neemt aan het overleg deel. Zo ontstaat een eiland TXfOLKEN van stoom, rook en modder stegen duizenden meters op toen zich bij de IJs landse Vestmaniia-eïlanden een onderzeese vulkanische uitbar sting voordeed. De zee barstte daar vorige week donderdag los en vrijdag was, toen het natuur geweld wat was geweken, een nieuw eiland ontstaan, dat tien meter boven het wateroppervlak uitstak en 200 meter breed bleek te zijn. Het grondgebied van IJsland was uitgebreid. Op het ogenblik echter leven de bewo ners van de Vestmanna-eilanden in grote spanning. Want nog steeds hangen daar de dreigende wolken. Een nieuwe uitbarsting is heel goed mogelijk en het ge volg kan zijn een grote vloedgolf met alle verschrikkelijke gevol gen. Russen lanceren Kosmos 22 De Russen hebben zaterdag weer een onbemand ruimtevaartuig, de Kosmos 22, gelanceerd. Het persbureau „Tass" meldde dat de lancering deel uitmaakt van de huidige serie onbemande aardsatellieten en dat zich aan boord wetenschappelijke instru menten bevinden voor het onderzoek van de ruimte. De grootste hoogte die de Kosmos 22 tijdens zijn omwentelingen bereikte is 194 kilometer, de kleinste 205. Het ruim tevaartuig geeft signalen op een golfleng te van 19.995 megacycles. Precies een week geleden werd de Kos mos 21 gelanceerd. Hartoperatie in de V.S. niet nodig Een meisje van acht jaar dat afkorn- ig is uit België en dat de vorige week ?n eerste hartoperatie in de Verenigde Staten heeft ondergaan maakt het uit stekend. Het kind, dat in een zieken huis in Houston wordt verpleegd, onder ging een „onderzoekingsoperatie". Men achtte het niet nodig verder in te grij pen, omdat de nieuwe operatie aan het licht had1 gebracht dat de kwaal „van zelf" zou genezen. Brief aan bondskanselier Erhard Antoine Argoud, voormalig ko lonel in het Franse leger en leider van de OAS, heeft een brief ge schreven aan de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard, waarin hjj hem vraagt persoonlijk tussenbeide te komen in zjjn ge val. Argoud zit in de gevangenis te Parjjs. Dit is gisteren in München meegec door de Duitse advocaat van Argoud, Gerhard F. Rothe, op vragen naar aan leiding van een bericht in het Brusselse blad „La Derniere Heure" dat meldde dat Argoud aan Erhard om hulp had g< vraagd. Rothe zei dat hij de brief van A goud donderdag aan de minister va justitie Ewald Bucher heeft gegeven voc doorzending aan Erhard. Argoud is in februari uit een hotel 1 München ontvoerd en overgeleverd aa_. de Franse justitie. Argoud werd later in Frankrijk veroordeeld wegens samenzwe ring tegen de staat Argoud zou de brief hebben geschreven, nadat de Franse re gering had meegedeeld aan West-Duits- land dat zij niet van plan was Argoud Duitsland te laten terugkeren, zodat tan zijn gevangenisstraf zou ontko- 23.55-24.00 Nieu\ 19.il5 Instrui Wij dichters, ible: onbekende mu- indsohriften; 19.30 Radio- 19.50 Bekende melodieën (opn.); 2020 telefoon-dialoog; 21.20 Gau- nus Muziekweek 1963: Vocaal ensemble solist en een instrumentaal ensemble: moderne muziek: 22.05 Amerika en de we reldpolitiek: wekelijks commentaar uit Washington; 22.15 Pianorecital: klassieke mu ziek; 22.30 Nieuws: 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Komponeren in Nederland, gesprek: 23.40 Lichte grammo foonmuziek: 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN DRAADOMROEP Allegro berg o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Jeux d'En- fants, kleine orkestsuite op. 22. Marche (Trompette et Tambour). Berceuse (La Pou- Impromptu (La Toupie). Duo (Petit Femme). Galop (Le Bal). Or des Concerts Lamoureux o.l.v. Igor rjtevitch. II. Camille Saint Saëns. Con- t nr. 4 in c kl.t. voor piano en orkesl 44. Allegro moderato. Andante. AUegrc ---. Andante. Allegro. J< Marl. Petite ré. piar diffusie.. III. Ernes Animé.P Orchestre de la i certs du Conservatoire de bert Denzier. 2. Poème op. viool l'Orchestre des l.v. Jean Fournet. National de la Radio Louis Fourestler Symphonie in Be: T errorisme echter in het nieuws Een stroom van berichten over aanvallen door terroristen gedu rende de campagne voor de pre sidentsverkiezingen van 1 decem ber verdringt het feit, dat Vene zuela zich kan verheugen in een economische opleving. Deze op leving heeft nog wel niet de af metingen aangenomen van die, welke Venezuela heeft beleefd tijdens het bewind van dictator Jimenez tussen 1952 en 1958, maar de aanvankelijke economi sche teruggang is tot staan ge bracht. Deze teruggang viel deels te verkla ren uit behoedzaamheid van de zijde van de beleggers. Tot aan de dag, dat president Romulo Betancourt in 1959 aan het bewind kwam na vrije ver kiezingen, had het land in deze eeuw slechts een jaar geleefd onder een staatshoofd, dat zijn positie dankte aan vrüe verkiezingen. De zakenwereld beschouwde democra tie in Venezuela als een onzekere ont wikkeling en de economie stagneerde. Maar president Betancourt balanceer de behoedzaam over het economische slappe koord en wist tegelijkertijd /ft een Êoftie lij, Generaal-majoor Moboe- toe, de commandant van het Kongolese leger heeft gisteren een parachute sprong gemaakt ter gele genheid van de dag van het leger. Er waren on geveer 150.000 toeschou wers, onder wie presi dent Kasavoeboe. Moboe- toe, die in de afgelopen maanden een cursus in springen heeft gevolgd in Israel, sprong van een hoogte van 350 meter. Na hem volgde een groep para-commando's. I Miss World, een tengere schoonheid uit Jamaica, heeft in Keulen aan den Hjve ondervonden, dat de maten die de jury aan legt nog niet die van de confectie zijn. Zij wilde in de Duitse stad die zij op een rondreis door Europa aandoet, een paar japonnen kopen, maar ze kon niet slagen met de maat. Tenslotte moest ze zich tevreden stellen met een paar schoenen, maar die kwamen uit Italië. I Drie vrouwen in Italië zijn vrijgesproken van de tenlastelegging mannen te hebben willen verlei den door het dragen van korte rokken. Een parti culier had een klacht in gebracht tegen het drie tal, omdat hij vond dat ze niet meer met goed fatsoen konden zitten. De rechtbank dacht er an- I Op Sicilië heeft een stier weer eens een voorge voel gehad, dat de gang naar het slachthuis de laatste zou worden. Het dier zag kans los te bre ken, rende door alle stra ten van het stadje en be schadigde alle auto's die het tegenkwam. Men slaagde er pas in het dier te vangen, toen er koe van een naburige boerderij was gehaald. I Tenslotte nog een ander ongerief dat dieren in Italië veroorzaken: in netië leven te veel dui ven en katten. De duiven brengen ziekten over als diphterie en hersenvlies ontsteking en de katten kunnen gemakkelijk kin deren besmetten. Men wil de dieren niet doden, maar ze verjagen door ze geen voedsel meer te ge ven. houdende pogingen tot een staatsgreep, zowel van rechts als van links, te ver ijdelen. De door Castro geïnspireerde onder grondse gewapende beweging van de na tionale bevrijding heeft alleen al in dit jaar tot dusver branden gesticht en ex plosies veroorzaakt aan eigendommen voor een waarde van bijna 6 miljoen dollar en jonge terroristen vermoordden hetzelfde tijdvak in Caracas meer dan 50 politieagenten, voornamelijk om hun vuurwapens te bemachtigen. Het terrorisme komt in de kranten- landse deviezen bedraagt op het ogen blik 737 miljoen dollar, de hoogste stand sedert 1957. 2. Dit bedrag ls. volgens president Be tancourt. 85 pet. van de totale devie zenreserve in heel Latijns-Amerika. 3. Naar het schijnt, zal over het kalen derjaar 1963, Venezuela een gunstige handelsbalans hebben van ruim 110 miljoen dollar. 4. In Venezuela bedraagt het jaarlijkse inkomen per hoofd 850 dollar, verreweg het hoogste in Latijns-Amerika (Haiti met 49 dollar 16 het laagst). Zonder kies meer horen en zien Een 37-jarige boer in Anatolië ging naar de tandarts om een kies te laten trekken die hem plotseling ondraaglijk pijn was gaan doen, en stond uit de tand artsstoel op zonder kies maar met even plotseling herkregen gezichts- en hoor- vermogen dat hU vijftien jaar geleden verloren had. De boer, Yoesoef Ofkan geheten, gehuwd en vader van drie kin deren, keerde dol van vreugde naar zUn dorp Emlni, by Konya, terug en verkon digde in de straten daar luidkeels het onder, dat hem was overkomen. Turkse verkiezingen eisen 9 levens Negen personen zijn gisteren in Tur- Ije om het leven gekomen bij talrijke Incidenten die zich tijdens verkiezingen hebben voorgedaan, aldus is officieel bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking, van het ministerie van binnenlandse zaken, wer- in verscheidene plaatsen een tien- nensen gearresteerd, die propagan da maakten bij stembureaus, hetgeen verboden is, of andere ongeoorloofde ac tiviteiten ontplooiden. Een aanhanger van een oppositiepar tij schoot in een dorp vier mensen dood toen zij zich niet wilden laten overha-1 >m op zijn partij te stemmen. brief van Argoud staat dat hij er niet aan twijfelt dat de ontvoering is uitge voerd door Franse overheidsdienaren. De Franse inlichtingendienst wordt in de brief beschuldigd van inbreuk op de Westduitse soevereiniteit. Argoud zou ook van plan zijn ln hon gerstaking te gaan. Russen hinderen vliegtuigen met zoeklichten De drie westciyke geallieerden in Ber- lyn hebben by de Russische vertegen woordiger in het luchtvelligheidscentrum van de vier mogendheden geprotesteerd legen het hinderen met zoeklichten van twee westeiyke lijnvlicgtuigcn. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat donderdagavond en vrijdagavond een lijn- vliegtuig was gehinderd. In beide geval len werden de toestellen in de lichtbun dels gevangen van zoeklichten die op Oostduits grondgebied stonden, waardoor de vliegers verblind werden. pore, Sabah (Noord-Borneo) en Serawak niet wilden erkennen. De nieuwe statenbond in Zuidoost- Azië zou een bundeling en uitbreiding moeten worden van zowel de huidige associatie in Zuidoost-Azië een nogal weinig vastomlynde unie van Malakka, Thailand en de Philippijnen en „Ma- philindo", een nog niet bestaande bun deling van de federatie Maleisië, de Philippijnen en Indonesië. Antara meldt Intussen uit Djakarta, dat Indonesië van plan is om spoedig een grootscheepse propagandacampagne via pers en radio tegen Maleisië te be ginnen. Wapenstilstand in Laos Leiders van de neutralisten in Laos en de procommunistische Pathet Lao zijn zaterdag overeengekomen het vuren te staken, zo meldt het Chinese persbureau .Nieuw China" dat het radio-station van ie Pathet Lao, „De stem van Laos", aan haalde, zei dat voorts was overeengeko men iedere dinsdag en zaterdag bespre kingen te houden om een gunstige sfeer le scheppen voor een ontmoeting tussen ie neutralistische premier, prins Soevan- na Phoema, en zijn communistisch ge zinde halfbroer prins Soephanoevong. De delegaties, die zaterdag in de vlak te der kruiken byeenkwamen stonden jnder leiding van de neutralistische ge- ïeraal Kog Lae en generaal Sing Kapo van de Pathet Lao. Er waren ook verte genwoordigers van Groot-Britannië, Rus land, Polen. India en Canada. Ontdekten Russen de Zuidpool? Russische geschiedkundigen beweren dat zij de vraag, wie de Zuidpool heeft ontdekt, hebben opgelost Zij hebben een kaart gevonden die is getekend door de Russische ondekkings- reiziger Fabian Bellingshausen op zijn expeditie van 1819—1821, aldus het Russi sche persbureau „Tass". De kaart had 140 jaar in een archief gelegen zonder geïdentificeerd te zUn. Hoewel de kaart niet was ondertekend had men het handschrift van Bellings hausen herkend. (Volgens de bestaande boeken heeft een Amerikaanse zeeman, Nathaniel Pal mer, de Zuidpool voor het eerst gezien in 1820. Een andere Amerikaan, Charles Wilkes, zeilde in 1839—1840 2400 km langs de kust van de Zuidpool en bewees, dat de Zuidpool een werelddeel was.) Mevrouw Nhoe in een klooster Mevrouw Ngo Dinh Nhoe en haar vier kinderen hebben gisteren een mis by- gewoond in een klooster waar mevrouw Nhoe verblijft sedert zij, donderdag in Rome is aangekomen. De mis werd op gedragen door haar zwager, aartsbisschop Pierre Martin Ngo Dinh Thoec. De aartsbisschop heeft de kinderen van mevrouw Nhoe verscheidene malen van en naar het klooster gebracht vanuit de villa in de buurt waar de kinderen ver- blyven. Iedereen verwachtte dat me vrouw Nhoe ook haar intrek in de villa Inplaats daarvan verblijft zy in volle dige afzondering in het klooster. Naar verluidt heeft zy het nog geen enkele maal verlaten. de verlovingsring voor moderne mensen CLAUDIA da nieuwste creatie van de CONSTANT IJIT fabrieken Een der mooiste ringen 1 uit de Constant collectie cz? cz? „Het schone is verdwenen en keert niet terug", klaagde W. H. Hudson. Hij had hierbij de vogels van de Argentijnse pampa's op het oog, wel ke prachtige dieren als verweer te gen de opdringende menselijke be schaving de wijk hadden genomen en zich niet meer vertoonden. Met nóg meer recht zou deze klacht echter kunnen gelden voor de talloze sprookjesachtige eilanden in de oceanen, die totaal van karakter veranderden nadat de mens er de voet had gezet. We be hoeven niet direct te denken aan de moedwillige en re deloze moordpar tijen die de mens hier en daar onder de makke en vre delievende inheem se dieren heeft aangericht (hoewel die op zichzelf weerzinwekkend genoeg zijn), want ook de toevallige metgezellen van zeelui en ontdekkingsreizigers heb ben een stevig handje meegeholpen. Toen St. Helena pas was ontdekt, groeiden op het eiland prachtige bos sen van gombomen, eboniet en bra- zilhout. Maar de Portugezen voer den er omstreeks 1513 geiten in. Dat lijkt op zichzelf een onschuldige daad, waarvan ruim 40 jaar later echter de rampzalige gevolgen aan het licht kwamen. Want toen hadden de geiten zich zö sterk voortgeplant, dat ze in kudden van anderhalve ki lometer lengte over het eiland zwier ven, alle zaadpiantjes opaten en do jonge bomen vertrapten. Toegegeven, dat de mensen een aardig aandeel hadden in de ver woesting van het landschap door hak ken en afbranden, maar de duizen den geiten hebben alle nieuwe aan groei onmogelijk gemaakt, zodat het eiland in het begin van de 19de eeuw volgens de bioloog Alfred Wallace niets anders was dan een rotsige woestenij, waar de oorspronkelijke flora zich alleen nog op de TOCH IS HET ZO* toegankelijke bergtoppen en krater randen kon handhaven. Wellicht het overbodig hierover een bioloog te raadplegen, want als we ons niet vergissen, had ook Napoleon er een boekje over kunnen opendoen. St. Helena is helaas slechts één van de vele voorbeelden. De hellingen van Trinidad zijn momenteel bedekt door een spookbos, bestaande uit do de bomen, dank zij het feit, dat de sterrenkundige Halley omstreeks 1700 daar geiten aan land bracht. Lord Howe, een eiland ten oosten van Aus tralië was in 1918 een prachtig vogel- oord, maar na 2 jaar heerste er de rust van de dood, daar -J de ratten die by een Bchlpbreuk naar land waren gezwommen er alle vogels hadden uitgemoord. Het prachtige bosreservaat van Honolulu is door- woekerd met duizenden ha. pamaka- nl, een stekelige kruipende vegeta tie, destijds door kapitein Makee in gevoerd en ondanks moderne be strijdingsmiddelen niet meer binnen de perken te houden. Op Tristan da Cunha werden vrijwel alle unieke landvogels die daar in de loop van duizenden jaren eenzaamheid tot ontwikkeling gekomen waren, door varkens en ratten uitgeroeid. De dwergkwartcls van het eiland Laysan stierven in 1924 uit, nadat door do invoer van konijnen van het eiland een zandwoestijn was gemaakt. En kele van deze kwartels die tevoren naar Midway waren overgebracht, werden in twee jaar tijds uitge roeid, toen in 1943 schepen en lan dingsvaartuigen ratten aan land brachten. En zo kunnen we doorgaan. Maar dat doen we niet, want we willen u vertellen, dat in tegenstel ling met de algemene opvatting, rijst in Indonesië geen inheems product is. on- (Nadruk verboden). H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5