Nieuwe leidse Couramit Staatsgreep in Irak: leger neemt de macht in handen Barghoorn vrijgelaten na optreden van Kennedy Ned. coaster redt 100 opvarenden Baathpartij volkomen uitgeschakeld Orders president Aref: oprukken naar Bagdad .Uitwijzing gezien bezorgdheid V.S. In één Britse oplichter werd in N.T.S.-studio rondgeleid Wegrestaurant uitgebrand Bus kraakte twee auto's: één dode Vele doden door slippartijen Maandag 18 november 1963, 44ste jaargang CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 1Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs Afnemende wind Nu en dan buien, maar ook opklarln* pen. Aanvankelijk nop storm tassen zuidwest en west, later afnemend. De» zelfde temperaturen als v and aap of iets lapere. (Voor vervolg zie pagina 7) Professor Frederiók C. Barghoorn van de Yale-universiteit is zater dag met een vliegtuig uit Moskou in Londen aangekomen. Hij was onverwacht uit hechtenis ontslagen en direct in Moskou op een Vliegtbutg naar Londen gezet. Zondag is prof. Barghoorn naar de Verenigde Staten doorgereisd. TTET LEGER heeft vannacht in Irak opnieuw de macht in handen ge- nomen. Onder leiding van president (veldmaarschalk) Aref werd een staatsgreep uitgevoerd tegen de regerende Baathpartij. Aref nam alle macht in handen en ontbond de nationale garde (die uit aanhangers van de Baathpartij bestond). De president, die zelf geen lid van de Baathpartij is, waarschuwde alle leden van de nationale garde (een instrument in han den van de verbannen Baathleider El Saadi), dat zij hun wapens onmid dellijk moesten neerleggen en zich aan de strijdkrachten moesten over geven, daar zij anders ter plaatse terechtgesteld zouden worden. Er is een uitgaansverbod voor agdad afgekondigd. Legereenheden uit verschillende delen van Irak kregen opdracht, volgens het plan Salem (een van de namen van Aref) naar Bagdad op te rukken. Radio Bagdad heeft vanochtend omgeroepen, dat een nieuwe revo lutionaire raad is gevormd onder leiding van president Aref, aan wie voor de tijd voor een jaar buiten gewone bevoegdheden zijn toege kend, die eventueel verlengd kun nen worden. Deze ontwikkelingen vonden plaats na een week van spanningen in Irak en een bittere machtsstrijd tussen de gematigden en de extremisten van de Baathpartij, die het bewind in han den had. Alle vliegvelden werden gesloten verklaard. Ale verkeer op de wegen die naar Bagdad leiden werd verboden. Radio Bagdad heeft niets gemeld over het gezamenlijke Syrisch-Iraakse inter nationale Baatlheommando, dat tot van nacht de leiding in Irak in handen had In dit convmandü zaten de Syrische pre mier generaal Aimin Hafez, de Syrische stafchef generaal Salih Jfriid en Michel Aflak, stichter en secretaris-generaal var de Baathpartij. Ook wend niets medege deeld over de Iraakse (Baath) premier generaal El Bakr en de minister var fensie, generaal Ammasj. Naar het zich laat aanzien heeft Aref het bewind over genomen met de steun van de lucht macht. Radio Bagdad heeft de inwoners var de hoofdstad medegedeeld, dat de vlieg tuigen die boven de stad vliegen de ver dedigers van het land zijn. Kort na de eerste afkondiging van het uitgaansverbod volgde de medede ling, dat alle buitenlanders moesten blij ven waar ze zich bevonden. Verder werd gezegd, dat Ihet leger instructies heeft gekregen, alle mogelijke hulp en bijstand te verlenen aan buitenlanders. Op het volk is een beroep gedaan, buitenlanders niet lastig te vallen, maar hen zo veel mogelijk te helpen. Botersmokkel „opgerold" De Nederlandse en Duitse douane zijn er in geslaagd een boer te arresteren die in de omgeving van Enschede woont. De man werd aangehouden met driehonderd kilo boter bij zich. Hjj zei die gevonden te hebben. Men heeft sterke vermoedens dat de man de laatste maanden vijftien duizend kilogram boter over de grens heeft gebracht. Per 1 juni 1964 is aan dr. A. R. Brandwijk, directeur bij het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid, in ver band met het bereiken van de 65-jarige leeftijd op diens verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging van de door hem bewezen langdurige diensten TET krachtige optreden van pre- sident Kennedy in de zaak targhoorn heeft snel resultaat ge- Zaterdagmiddag hebben de lassen de Amerikaanse professor uitgewezen" en op een Brits lijn- oestel naar Londen gezet. Ministei iromiko deelde officieel mede, dat Je uitwijzing was geschied, omdat •resident Kennedy zich zo bezorgd •eeft getoond over de arrestatie van geleerde. Toen Barghoorn in oogopslag •Op de najaarsconferentie van de A.R.P. heeft mr. Roos jen het akkoord van Wassenaar fel aangevallen. pag. 2. •Dr. Vondeling heeft de re gering verweten „oliedom" te zijn pag. 2. •Sir Alec Home heeft ver klaard dat vreedzame coëxis tentie nog niet mogelijk is. pag. 5. Bij besprekingen in Bangkok is de vorming van een nieuwe statenbond voor Zuidoost-Azië voorgesteld als een regeling van het ge schil rond Maleisië. Uitgebreid sportnieuws geeft de krant van vandaag pag. 8, 9 en 11. „Sow j et-systeem even totalitair als onder Stalin" Moskou in het Britse vliegtuig werd gestopt, wist hij nog niets af van de ernstige verslechtering in de betrek kingen tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten, die het gevolg van zijn arrestatie waren geweest. Dat hoor de hij pas later. In een Russische verklaring werd gezegd, dat Barghoorn bekend had. betrokken te zijn geweest bij spionage- activiteiten tegen de Sowjetunie. Er dus alle reden om hem voor het gerecht te brengen. Maar gezien de bezorgdheid van de hoge Amerikaanse functionarissen over het lot van de geleerde, heeft de Sow jetregering be sloten. hem slechts uit de Sowjetunie te wijzen, aldus in het kort de Rus sische verklaring. Hoewel Barghoorn zelf tueinig oj niefs heeft gezegd, heeft hij aan zijn vrienden enkele bijzonderheden over zijn ervaringen medegedeeld. Zij ver teldendat de geleerde op 31 oktober in een straat in een stad. in Georgië werd gearresteerd. Twee politieman nen liepen op hem toe, grepen hem b(j de armen en zeiden hem, dat hij onder arrest was. Later werd hij over gebracht naar de Loebjanka-gevqnge- nis in Moskou. Hij herkende het ge bouw toen hij de poort werd binnen gereden. Hij werd daar vastgehouden zonder contact met de buitenwereld in een voortdurend verlichte cel, maar hij is niet onredelijk lang achter elkaar ver hoord. Al zijn persoonlijke bezittingen ook zijn boeken waren uit zijn hotelkamer gehaald en werden hem bi] zijn vrijlating terugggeven in een grote katoenen zak. Alles was intact, behalve dan dat de voering van een aantal kle dingstukken was losgetrokken Dit was kennelk gebeurd bij het zoeken naar belastende documenten. Barghoorn zon zijn vrienden ook ver teld hebben, dat hij volgens Russische ïen inderdaad spionage kan hebben gepleegd, terwijl hij een normaal weten schappelijk onderzoek verrichtte. Tij dens een korte persconferentie in New- haven (waar zijn moeder woont) ver klaarde de 51-jarige vrijgezel Barg hoorn, dat hij voor zijn vertrek van het doel van zijn bezoek: zich op de hoogte wilde stellen van de publieke opinie en van de methoden, die gebruikt wor den voor de vorming er van. De geleerde had geen camera meege nomen en er zorgvuldig tegen gewaakt, dat hij geen dingen deod, die de verden king van de Russen zou kunnen opwek ken. Hij bezocht geen Russische huizen en was niet langer dan enkele minuten in contact met iemand van de andere Naar zijn mening kunnen de Russen nog steeds niet begrijpen, dat er zoiets bestaat als een objectief maatschappe lijk onderzoek. Het Sowjetsysteem is volgens Barghoorn nog even totalitair als onder Stalin. Waarnemers menen, dat de arrestatie van de geleerde een waarschuwing aan het adres van vele Russen is, die teveel belangstelling tonen voor Westerse denkbeelden en contacten met Wester lingen. Maar dit is slechts speculatie. De culturele besprekingen tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten die door Kennedy werden opgeschort, zul len nu wellicht doorgang vinden. GOEDE VANGST OP SCHIPHOL Een 41-jardge passagier, uiterlijk op en top een gentleman, die zater dagavond in een lijntoestel van de E.A. uit Londen komend op Schip hol arriveerde, is terstond na zijn aankomst door de Koninklijke Ma rechaussee gearresteerd Op aan dringen van de Engelse politie had Interpol al enige weken geleden over heel Europa een verzoek tot zijn op sporing en aanhouding verspreid. De man wordt beschuldigd van oplich ting voor een bedrag van f 200.000. Inmiddels is gebleken dat hij een dag of tien geleden ook reeds in Nederland geweest en toen als bijzondere gast de NTS-studio's te Hilversum is rond geleid. Hij logeerde in die tijd in een var Amsterdams duurste hotels, maar ver dween daar met de noorderzon zonder zijn rekening te voldoen. Op Schiphol trof de marechaussee, als Interpol ook reeds had medegedeeld in het verzoek tot opsporing, een vijftal vliegbiljetten op hem aan, aie hij zonder betaling en op onrechtmatige wijze had weten te bemachtigen. Deze biljetten wa ren uitgeschreven voor vluchten door ge heel Europa. Hoewel de nummers bekend n en onder de diverse maatschap pijen waren verspreid, was hij er toch reeds in geslaagd zonder moeilijkheden enkele van de biljetten voor vliegreizen te gebruiken. De laconieke Brit, R. A L. uit Hoy- lake (Cheshire), deelde bij zijn onder vraging op Schiphol mee dat hij zich op doorreis naar Stockholm bevond. Hij gaf op tegenwoordig in Edinburgh verblijf te houden en zei verschillende functies te vervullen. Omdat hij over weinig geld beschikte van de officieel reeds geruime tijd in getrokken vliegbiljetten geen gebruik mocht maken, kon de marechaussee hem als ongewenste vreemdeling zonder voldoende middelen van bestaan be schouwen en hem dwingen terstond het land te verlaten. Zaterdagavond laat ging dat niet meer omdat er geen vliegtuig meer naar Londen vertrok, zodat hij de nacht moest doorbrengen in het passan tenverblijf van de kazerne der Konink lijke marechaussee in Badhoevedorp Zondagmiddag echter werd L. onder ge leide van een wachtmeester der mare chaussee in een lijntoestel van de K.L.M naar Londen teruggebracht, waar de waarschuwde Britse politie hem stond op te wachten. De N.T.S.-functionaris J. B. van Kook, die hem tien dagen geleden door de studio's had rondgeleid, wilde welijks geloven dat L. wegens oplichting was gearresteerd. „Hij maakte op mij oijzonder beschaafde indruk", zei de heer Van der Kook, „en ik kreeg de indruk dat hij een uiterst deskundig man Hij heeft de N.T.S. in geen enkel opzicht benadeeld". Arrestaties in tweede parathion-moordzaak De vrouw, de dochter en de schoon zoon vau de op 15 oktober door een pa- rathionvergiftiging om het leven geko men IV. van N. uit Gelre zijn. op last van de Bredase officier van justitie, zaterdag gearresteerd. Het 68-jarige slachtoffer overleed, nadat hij uit een kruik, die door z(jn vrouw met koffie was gevuld, een slok had genomen. Na een onder zoek bleek dat zich, behalve koffie, ook parathion in de kruik had bevonden. De vrouw van W. van N„ G. van N M. is 60 jaar. De dochter, B. H. van N., is 20. haar man, P. H., 23. Binnen enkele dagen is dit het tweede geval van een parathion-vergiftiging in Tilburg en omstreken. Zoals bekend gaf verleden week een Tilburgse vrouw tos haar man, de 55-jarige spoorwegarbeider C. H. door het toedienen van parathioi in een koffiekruik om het leven te heb* ben gebracht Noors schip aan de grond I}e 493 ton metende Nederlandse kustvaarder Paloma van de Rederij Gebroeders Westers uit Groningen heeft gisteren ongeveer 100 opva renden van het Noorse passagiers schip Vesteraalen aan boord geno men, dat in de vroege ochtend ten zuiden van Roervik (West-Noorwe- gen) tijdens een dichte sneeuwjacht aan de grond was gelopen. Alleen de kapitein van de Noor en enkele be manningsleden bleven aan boord met de goede hoop het schip te kun nen behouden. De Paloma zette vijftig passagiers en ongeveer eenzelfde aantal leden van het restaurantpersoneel van de ruim 2000 ton metende Noor in het vissers dorp Bessaker aan land. Niemand van de opvarenden van de Vesteraalen heeft verwondingen opgelopen. Allen waren vol lof over het staaltje zee manschap dat de bemanning van de Nederlandse kustvaarder had getoond. Dc Nederlandse kustvaarder Heilo (249 ton) uit Sas van Gent seinde gis teren naar Scheveningen-radlo en naar de kustwacht van Walton in Engeland, dat het schip voor de monding van dc Theems aan de grond was gelopen. In het gebied woedde een zware storm. Sleepboothulp was In verband met de lage waterstand niet mogelijk. Kapitein Heida meende het schip al als verloren te moeten beschouwen. Hij maakte zich gereed om zich met zijn bemanning van zes koppen in veiligheid brengen. Onverwacht trad er enige verbetering i. De reddingboot van Walton moest onverrichterzake thuisvaren. De Heilo kon op eigen kracht vlotkomen en slaag- Beloning uitgeloofd in jacht op bankrover De groepscommandant van de Rijks politie te Epe heeft een beloning van f 2500.in het vooruitzicht gesteld voor degene die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot opsporing van de daders en het in beslag nemen van het geld dat is ontvreemd uit een bankgebouw van de NH.M. Hoewel het onderzoek „in een .bepaalde richting" gaat, heeft men nog geen spoor ■an de daders kunnen ontdekken Twee supermarkten weigeren prijs van koffie te verhogen De supermarktbedrijven Dirk van den Broek N.V. en Jac. Hermans N.V. hebben aangekondigd niet mee te doen aan koffieprijsverhoging, die vandaag is ingegaan. Ze doen dit, zo heeft een directielid meegedeeld, uil protest tegen het feit dat de branders geen overleg met de handel hebben gepleegd over de niet onaanzienlijke prijsstijgingen (12 cent per pakje vooi goedkope en acht cent per pakje 250 gram voor dure koffie). Beide bedrijven opereren in Am sterdam. Ze werken nauw met elkaai samen en bezitten bij elkaar dertien supermarkten. Nog een kustvaarder meldde met moeilijkheden te zitten. Op de pas aan een Engelse reder verkochte Kilo (488 ton) was brand uitgebroken vlak voor de Engelse kust. De lading bestond uit vaten natrium. Er deden zich hevige ont ploffingen voor. De kapitein deelde ech ter mee dat er geen onmiddellijk gevaar was. Het schip zette de reis naar Swansea op eigen gelegenheid voort Handelsmissie uit Indonesië komt zaken doen De Indonesische handelsmissie Is zaterdagmiddag met de KLM. uit Bangkok op Schiphol aangekomen on der leiding van kolonel Achmed Joe- soef, onderminister en chef-staf com mando van de economische opbouw der grensstreken die de invloed van het geschil met Malesië rechtstreeks heb ben ondervonden). Leden van de mis sie zijn de heren Soedjojo van buiten landse zaken, die als secretaris op treedt, Natapermadi, van landbouw, dr. Soemantri van produktie, terwijl drs. Harsono Reksoatmodjo, ambassa deur en voorzitter der vereniging van im- en exporteurs, Sortoju van land bouw, dr. Khouw Bian Tie, directeur van de Bank Indonesia en vermoede lijk Zairin Zain, ambassadeur te Wash ington nog aan de missie zullen wor den toegevoegd. Ter begroeting waren aanwezig, de Indonesische zaakgelas tigde drs. M. H. Sjarif, namens de Nederlandse regering de heer J. L. Wijt, hoofd van de afdeling Indonesië van het ministerie van economische zaken' en van het verbond van de Nederlandse groothandel mr. J. R. Voute en drs. A. J. Zikel. Volgens de laatste staat op het programma bespre kingen over de produkten (70 pet. rub ber), die in de havens van Sumatra en elders zijn opgeslagen en vroeger naar Singapore gingen. Kolonel Joe- soef zei: Nederland is een land met de meeste ervaring voor tussenhandel. Zaterdag is het een half jaar gelede# geopende wegrestaurant Risja te Beet en Donk door brand totaal verwoest. D« bewoners, de heer en mevrouw Nieu- wenhuijsen, en de kok konden ternau wernood in veiligheid worden gebracht Een buurtbewoner die zich 's morgenl vroeg naar zijn werk begaf, zag vlammen uit het gebouw slaan. Direct werd groot alarm geslagen. Via een raam in da bovenverdieping konden zij nog juist op tijd worden gered. De schade wordt voorlopig geschat op f150.000. De oor zaak van de brand Is mogelijk toe ta schrijven aan een open vuur in de bar. Het gebouw, waarin het restaurant was ondergebracht. Is reeds viermaal door brand verwoest Naar in Den Haag verluidt, heeft da Zwolsman-groep een groot deel van da aandelen opgekocht van de Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken die twee pro- duktiebedrijven in Brabant heeft en ver scheidene sigarenwinkels in de grote ste den. Het zou hierbij minder om de aan maak en verkoop van sigaren gaan dan om de gunstige ligging der stedelijke win kelpanden. Niettemin zou zijn verzekerd dat de V.H.S. hun activiteiten normaal zullen voortzetten- Bij een verkeersongeval op rijks weg 26 (Utrecht's-Hertogenbosch) onder Vianen is gisteravond de 41- jarige R. P. G. Heuff uit Tiel omge komen en zijn vier mensen gewond. Het ongeluk, waarbij een bus van Maarse en Kroon N.V. en twee personen auto's betrokken waren, gebeurde vol gens de politie toen de bus bij het af remmen voor een automobilist, die zijn plaats in de file had verlaten maar wegens verkeer uit de andere richting terug wilde, slipte en op de verkeerde rijbaan terecht kwam. Twee auto's kwa men met de bus in botsing. In de door de heer Heuff bestuurde auto zaten zijn vrouw, zijn Schoonzuster en een kind. Zij zijn, evenals de bestuurder van de tweede auto, een inwoner van Bruns- sum (L.) in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Beide auto's werden ver nield. In de bus zaten spelers van de voetbalvereniging Ajax uit Amsterdam, die terugkeerden van een wedstrijd in Tilburg. Van hen heeft niemand letsel opgelopen. Uit Aalsmeer is een andere bus vertrokken om hen op te halen. Het verkeer moest ongeveer een uur worden Bjj Amersfoort was een reebokje gisteren de oorzaak van een tweede ver schrikkelijk ongeluk. Mevrouw R. H. R. Meycr uit Zeist bestuurde een auto, waarin haar man en haar elfjarig doch tertje meereden. Zü haalde op rijksweg 23 een andere wagen in. waarbij haar auto een snelheid van ruim 100 kilome ter bereikte, toen hert reebokje de weg overstak. Mevrouw Meyer heeft ge tracht het dier te ontwijken, maar zij raakte in de onbeveiligde middenberm. Daar heeft de wagen twee betonpalen geraakt en is zeker tien keer over de kop geslagen. Ten slotte kwam de auto over de andere weghelft heen in de berm terecht. Mevrouw Meyer was on middellijk dood. Haar man en dochtertje werden gewond. De gladheid van de weg is er waar schijnlijk oorzaak van geweest dat vele automobilisten de macht over het stuur kwijt en van de weg af raakten. Gisteren vroeg is de 33-jarige J. Verhagen uit Tilburg om het leven gekomen toen zijn auto de bocht uitvloog en tegen een boom botste. In Bergen in Limburg kwam hert 22-jarige meisje G. Baltissen uit Wanroy om het leven, toen de auto, die door haar verloofde werd gereden, slipte en tegen een boom botste. Op het Leidse bosje in Amsterdam sliprte zaterdag een bestelauto tijdens een hevige onweersbui. De 38-jarige bromfietser G. R. Meester kwam bij de daarop volgende aanrijding om het le ven. De elfjarige J. H. Horst uit Eemncs stak gistermiddag tijdens het spelen on verwacht de rijksweg bij Laren over. Hij kwam onder een auto en was op slag dood. De achtjarige Marion Scheerer uit Helmond viel zaterdag op de terugweg naar de manege van haar paard. Zij bleef in de stijgbeugel hangen cn werd meegesleurd. Zwaargewond moest zij in ziekenhuis worden opgenomen, zij aan haar verwondingen is over leden. Zaterdagnacht is in Rotterdam een personenauto door onbekende oorzaak tegen een verkeerszuil gebotst. De auta werd een ruïne. De bestuurder, de 51- jarige pontbediende H. Oortgijs kreeg schedelbasisfractuur en stierf tijdens vervoer naar een ziekenhuis, zijn beide passagiers, de 30-jarige Huibrecht Teregt en de eveneens 30-jarige Jan de Vries, beiden losarbeider, liepen allebei ernstige hersenschudding op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1