Amerika trekt 2 squadrons terug Verbanners van Saadi nu zelf verbannen NAVO-strategie moet op de helling II AA K TAIIAC Conferentie in Addis Abeda N.A.V.O. is op de hoogte Rampzalige uitbarsting Brits voorstel over Berlijn? VRIJDAG 15 NOVEMBER 196» Betere verhouding O tussen Maleisië en de Philippijnen Nadat wij gisteren melding maak ten van een uitlating van generaal Nasoetion van Indonesië dat het ge schil met Maleisië iets minder ern- j stig werd, blijkt nu dat ook de be trekkingen tussen Maleisië en de Philippijnen beter geworden zijn. Een regeringswoordvoerder van de Maleisische federatie verklaarde dat zijn land en de Philippijnen. dankzij de bemiddeling van de Thailandse minis ter van buitenlandse zaken, overeen stemming hebben bereikt over een ..ba sis voor het herstel der diplomatieke I betrekkingen neo te erkennen Over verdere details moet nog onderhandeld worden. Ook van Philippijnse zijde kwamen terzake optimistische verklaringen. Zuivering in Iraakse Baath-partij Positie president Aref onzeker Over de situatie in Irak ligt weer een waas van geheimzinnig heid. Leek het eerst dat de tegen standers van de verbannen partij leider Saadi de strijd hadden ge wonnen, gisteravond bleek echter, dat ook deze groep, onder leiding van de minister van buitenlandse zaken Sjehib, het land heeft moe ten verlaten richting Beiroet. 10,3 cm: niet te lang, niet te kort, nét goed! Mr. Stikker in Den Haag: (Van onze parlementsredactie) „We gaan een nieuwe periode tegemoet, waarin de Navo-strate- gie op de helling gezet moet wor den. Enerzijds moeten we trachten tegemoet te komen aan hen, die een meer flexibele verdediging verlangen, zodat wij in iedere situatie de juiste soort strijd krachten in de gewenste sterkte kunnen inzetten. Anderzijds moe ten we rekening houden met de praktische mogelijkheden van de landen om aan de militaire deside rata te voldoen. Hiertussen gaapt een steeds wijder wordende kloof, die moet worden overbrugd." Aldus betoogde gisteravond mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de Navo, in een lezing voor de Vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap te Den Haag. Mr. Stikker wees er op, dat de economie een. grens stelt aan de voortgaande stijging van de defensie-uitgaven. Er zullen dan ook volkomen nieuwe wegen gevonden moeten worden om dezelfde taken met minder man schappen en met minder materieel uit te voeren. Gaat men door met een kwantitatieve vermindering van strijdkrachten en ma terieel. omdat men een tekort aan mid delen heeft, dan voldoet men tenslotte niet meer aan het minimum-strijdkrach tenprogramma. Het vraagstuk kan al leen worden opgelost, wanneer men uit gaat van volkomen nieuwe wapens en op grond daarvan de denkbeelden inza ke taktiek en strategie volledig herziet. De .permanente raad van de Navo heeft de opdracht deze zaak nader te bestuderen. De doelen, die de Navo voor de komende vijf jaar voor de strijd krachten heeft gesteld, moeten verenig baar zijn met de te verwachten midde len. MACHTSEVENWICHT tiging wel kunnen voorkomen. Mr. Stik ker dacht hierbij aan een technologi sche dobrbraak waardoor het even wicht op het gebied van atoomwapens en hun overbrengingsmiddelen ten gun ste van de Sowjetunie zou worden ver broken In dit verband sprak hij over de ontwikkeling van een doelmatig an ti-raket-afweersysteem en over de ont wikkeling van middelen, waarmee het vermogen van de tegenstander om kei hard terug te slaan, beslissend kan wor den vernietigd. Alleen in dat geval kan een totale atoomoorlog bruikbaar zijn als een middel ter voortzetting van de politiek (Clausewitz). Een" conventionele wereldoorlog is zeer onwaarschijnlijk. Oost en West houden dus een mi litair-technologische wedstrijd, die het Westen vol moet houden zonder het risico van economische rampen te lo pen. Wij moeten paraat zijn en in tussen onverdroten blijven streven naar een ontwapeningsovereenkomst met controle, inspectie en verificatie als garanties, aldus mr. Stikker. Bij de beantwoording van enkele vragen merkte hij nog op. dat er ge werkt wordt aan maatregelen om het risico van een per ongeluk uitbreken de oorlog verder te verkleinen. Meer winst voor olielanden Het vierde Arabische oliecongres is ge ëindigd met een resolutie waarin er bij de oliemaatschappijen op wordt aange drongen hun. prijzen van ruwe olie terug te brengen op het oude peil. De royalties die de maatschappijen de produktiel3nden moeten betalen, zijn op deze, gepubliceerde prijzen gebaseerd. In een andere resolutie wordt de maat schappijen gevraagd in te gaan op de Arabische eisen inzake de aftrekbaarheid van royalties als kosten. Op het ogenblik delen de ondernemingen hun winsten met de produktielanden nadat de betaal de royalties zijn afgetrokken. De produk tielanden wensen een verdeling van de winst voordat de royalty's zijn afgetrok ken. Verder dienen de oliemaatschappijen positieve maatregelen te nemen om te gemoet te komen aan de Arabische ver wachtingen van een „redelijk aandeel" in de opbrengst van hun eigen nationale hulpbronnen. Onmiddellijk daarop kwamen uit Madrid berichten dat Saadi weer onderweg naar Irak zou zijn. Ook de positie van president Aref is duister. Zijn naam is sinds het uit breken van de opstand niet genoemd bij de zogenaamde adhesie-betuigin- gen voor radio-Bagdad. Het besluit de jeugdige Baathis- ten onder minister Sjehib uit het land te zetten werd genomen na een vergadering van de topleiding van de Baathpartij voor het Midden- Oosten, bestaande uit de stichter van de partij, de Syriër Aflak, de Iraakse premier Bakr, de Syrische premier Hafez en de Iraakse mi nister van defensie Ammasj. Het wordt overigens steeds duidelij ker dat de militairen onder de Baath meer macht krijgen. De twee die het nu voor het zeggen hebben in Irak zijn premier Bakr en minister Ammasj. beiden generaals. Deze twee zouden niet erg te spreken zijn over de rol die president Aref tijdens de opstand heeft gespeeld. Hij steunde de groep die Saadi het land heeft uitgezet. Saadi terug? Of Saadi voorgoed van het Iraakse toneel verdwenen zal zijn, valt te be twijfelen gezien zijn grote aanhang in de partij. De opstand brak ook uit toen beker.i was dat hij het land reeds verlaten had. In het land zelf is nu alles rustig. De verbindingen met het vliegveld van Caïro zijn weer hersteld. Uit het hele land komen betuigingen van trouw bin nen aan de huidige regering van pre mier Bakr. Er zou ook nog onderhandeld worden met de sterke aanhang van Saadi om deze het land weer binnen te laten ko- Zeevulkaan spuit lava tot 4 km. hoogte bij IJsland Op acht kilometer afstand van een eilandengroep ten zuiden van IJs land is de zee in beroering geko men door een geweldige uit barsting, die gisteren door een vis sersboot werd waargenomen. Op de bodem van de oceaan zouden zich twee kraters hebben gevormd, van waaruit een kolom rook, as en wa ter tot een hoogte van vier kilome ter stijgt. Volgens geologen is het heel goed mo gelijk dat zich een vulkanisch eiland in de zee zal vormen. Ooggetuigen meldden, dat geweldige ontploffingen worden gehoord. Het is een indruk wekkend gezicht hete lava in de zee te zien terugvallen. De bewoners van de eilanden loDen geen gevaar. Wel is er een verbod om in de buurt van de uitbarsting te komen. Vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht cirkelen rond bo ven dc plaats waar het eiland zich De bekendste zeevulkaan-uitbarsting ter hoogte van IJsland was in 1783. toen een eiland ontstond ter hoogte van Beykjanes. Denemarken dat IJsland toen bestuurde, was voornemens het nieuwe eiland bij zijn gebied in te lij ven. Toen echter een expeditie erop uit trok om daar de Deense vlag te planten, was het eiland weer verdwe- de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotion bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Maurer-f Wirtz Stolberg im Rhcinland Vrijlating politieke gevangenen in Griekenland De nieuwe Griekse regering onder lei ding van Papandreou beraadt zich over een voorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen, die tien jaar in de gevangenis hebben doorgebracht e wier misdrijven niet als „gruwelijk' worden beschouwd. Een van de duizend mensen die nog gevangen zitten, na veroordeeld te zijn op grond van beschuldigingen naar aan leiding van de communistische opstand van 1046-1949, is Tony Ambatielos, een Griekse vakbondsleider. Ambatielos, die reeds l6 jaar gevangen zit, was aan vankelijk ter dood veroordeeld wegens nulpverlening aan Griekse communis tische verzetslieden. Dit vonnis werd in 1952 gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. Zijn vrouw heeft in Londen de Griekse koningin gemolesteerd. Papandreou heeft gisteren gezegd, de volgende maand een wetsvoorstel in het parlement te willen indienen voor de voorwaardelijke vrijlating van politieke delinquenten, die meer dan 10 jaar ge vangen gezeten hebben. Na een ..proef tijd" van vijf jaar zouden zij amnestie krijgen. M r/ In Addis Abeba zijn gisteren vele Afrikaanse ministers van buitenlandse zaken aangekomen met het oog op de conferentie van 32 Afrikaanse landen, die vandaag begint met de behandeling van het Marokkaans-Algerijnse grensge schil. Verwacht wordt dat de conferen tie drie of vier dagen zal duren. Tot het houden van de conferentie was be sloten op de bijeenkomst van Bamako in Mali van vorige maand, waarbij het tot een wapenstilstand tussen Algerije en Marokko kwam, nadat drie weken aan de grens tussen deze landen gevochten. HEBT U EEN OUDE OF JONGE OLIFANT i OLIFANTJE! Pro Mijnwerkers nu al een maand onder de grond De ongeveer 200 mijnwerkers die nu al een maand in de ijzermijn Sancy in de Franse stad Trieux zitten, hebben la ten weten, dat zij beneden zullen blij ven zolang niet aan hun verlangens wordt tegemoetgekomen. Zij protesteren, naar bekend, tegen het ontslag van de helft van het mijnpersoneel naar aanlei ding van afzetmoeilijkheden. In de mijn heerst een strenge discipline onder de vastberaden mijnwerkers. Er zijn inmid- dels nieuwe functies gecreëerd: die van politieagent, kok. arts en opzichter. De ploegbazen hebben een ..bibliotheek" en een ..recreatiezaal" geopend. Verschei dene mijnwerkers hebben een koor ge vormd en anderen schrijven hun „me- Amerika zal tegen juli van het volgend jaar het aantal squadrons van de taktische luchttransport vloot met 40 procent verminderen aldus een officiële mededeling van het Amerikaanse ministerie van defensie. De maatregel is een ge volg van de groei van de lucht brug-capaciteit, die sedert I960 is verdubbeld. De NAVO is van een en ander op de hoogte gesteld. Dit is de jongste ontwikkeling in de kwestie of Amerika al of niet de troepensterkte in Europa zal vermin deren. Bij het terugtrekken van de drie squadrons zullen 1700 Amerikaan se militairen (en ongeveer 3000 fami lieleden) betrokken zijn. De maatre gel is namelijk mede genomen om de druk op de Amerikaanse betalingsba lans te verlichten. In totaal zijn er op het ogenblik vijf sauadrons in Europa gestationeerd. Twee squadrons met elk zestien toestel len blijven op de bases Evreux in Frank rijk en Rhein-Main in West-Duitsland. Het derde squadron voor Europa zal hier worden gestationeerd volgens een rouleringssysteem vanuit Amerika. De drie squadrons die uit Europa wor den teruggetrokken, blijven onder het bevel van de NAVO. Hun mobiliteit is Wantrouwig bleek de secretaris-gene raal te staan tegenover de vredelieven de beweging in de Sowjetunie. Persoon lijk zag hij daarin slechts een verande ring van taktiek. De Russen worden slechts in toom gehouden omdat zij be seffen, dat het Westen de Sowjetunie een vernietigende slag kan toebrengen. Geheel anders zou voor hen de situa tie worden, wanneer zij tot de overtui ging zouden komen, dat zij een vernie- J#i eca &ofi£e Kij, a De Franse regering hebben een film ge- heeft besloten tot de in- maakt waarvoor zij elk stelling van een nieuwe 240 uur onder water een kop uitgesneden. Volgens de directie is met de verdwijning van confectie is bovendien veel goedkoper dan de Franse. Parijs is be Weer vondst in van verdienste" ge naamd. Maar aan de andere kant zijn liefst film, bestemd voor grootbeeld-projectie, be handelt het leven op lacune ontstaan in een belangrijke collectie. In het modehart van niet om zijn confectie". De Zuidafrikaanse Toplitzmeer Uit het Toplitzmeer in de Oostenrijk se Alpen is gisteren opnieuw een kist met valse Engelse bankbiljetten opge haald. De kist was verzegeld, droeg het merk A 101 en bevatte biljetten van 10 derscheidingen afge schaft. Gehandhaafd zijn het Legioen van Eer, de onderscheiding van het ministerie van onder wijs, de Orde van kun sten en letteren en de Landbouworde. Het vol Oceaan en zal eind van dit jaar in roulatie ko- Uit het museum van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam is een 52 centi meter lange houten hebben elf Nederlandse top-mannequins gisteren en vandaag shows ge geven, waarbij de Ne derlandse dames-boven- kleding met hoedjes van de couturier Jan Beeuw- kes werd getoond. „Het is na jaren lang te heb ben geëxperimenteerd tot de conclusie geko men, dat zowel zoogdie ren als vogels onderling gesprekken voeren. Als hij een geluidsbandje af draaide waarop stem Op de zelfde diepte, ongeveer 80 me ter. vonden duikers nog twee kisten. Deze waren echter opengegaan door de lange tijd dat ze in het water had den gelegen. De geruchten dat op de bodem een |rote schat ligt, houden nog steeds aan. gende motief ligt aan de ze wijzigingen ten grond slag: het aantal dragers van het Legioen van Eer moest wat worden be perkt. Russische cineasten trompet, die een waarde heeft van 450 gulden, ge stolen. Het mondstuk van de uit het Australi sche deel van Nieuw- Guinea afkomstige trom pet is in de vorm van is geen water naar dc zee dragen" zei een van de dames, „wij to nen de confectie en daar in heeft Nederland ook in Parijs een grote naam. De Nederlandse men van mannetjes leeuwen stonden, kwa men talrijke leeuwinnen hierop af. Een proef met apen leverde eenzelfde resultaat op, aldus Haagner. Een merkwaardige vulkaanuit barsting heeft zich op 8 mei 1902 voorgedaan op het Franse Westin- dische eiland Martinique. Dit. nog geen 1000 vierkante kilometer grote eiland, telt enkele oude vulkanen, die zich nogal rustig gedragen, ma«r ook enige jongere, waaronder de 1500 m hoge Mont Pelée wel de be ruchtste is door het leed dat ze ruim een halve eeuw geleden over de stad St. Pierre bracht. Tot goed begrip de zich hier voltrok, moeten we even in herinnering bren gen, dat bij een uitbarsting van het normale vulkaan type de hete gas- zand en as recht standig omhoog wordt geschoten. De hete asdeeltjes blijven daardoor op vrij grote hoogte een tijdlang in de lucht zweven en hebben gelegenheid om af te koelen. Terweerszijde van de krater kan dan na enige tijd wel iswaar een asregen neerdalen, maar die heeft geen hoge temperatuur en is dus in den regel wel onaangenaam, maar niet catastrofaal. In 1902 was dit bij de uitbarsting van de Mont Pelée anders. De kra- terpijp was afgesloten door een gro te stenen naald ter lengte van naar schatting 476 m. Onder deze gestolde naald was het magma in de krater vloeibaar en gasrijk, maar het kon niet naar boven uitwijken, omdat de eigen gevormde stop de uitgang af sloot. Toch moesten de onder steeds heviger druk staande gassen ontwij ken, hetgeen geschiedde door ophef fing van de bijna 500 m hoge zuil. Bij de top vonden de gassen toen TOCH IS HET ZO* zijdelings een uitweg, waardoor de eruptieproducten nagenoeg werden weggeschoten, juist in de richting van het stadje St. Pierre. Deze stad werd dus als het ware door een geweldige sifon bespoten met gloeiende gassen en as, die zich met een snelheid van 150 m per se conde op de stad stortten. Reeds na 40 seconden bereikte de gloedwolk die bij de vulkaanopening een tem peratuur van 1100 had het op 6 km afstand gelegen stadje en de gevol gen waren rampza lig. Wel waren de gassen die zich in de kraterpijp in sterk gecomprimeerde en oververhitte toe stand bevonden, sterk afgekoeld door de plotselinge uil zetting in de lucht, maar toen zij St. Pierre bereikten, hadden zü toch nog een hitte van méér dan 200zodat bijkans alle levende wezens die met de gloedgolf in aanraking kwamen verzengd werden. Ruim 30.000 mensen kwamen bij deze rampzalige uit barsting om het leven en de stad St. Pierre brandde bijkans geheel af. uitsluitend en alleen als gevolg van de gestolde andcsietnaald, die de kraterpijp verstopte en na omhoog geperst te zijn aan de top van dc vulkaan juist een uitweg vrijliet, waarvan de opening precies op de stad gericht was, zodat deze met de gloeiende gassen en eruptieproduk- ten kon worden bespoten. Als sluitstuk moeten wc thans nog enkele eilanden noemen, die In feite de toppen van duizelingwekkend ho ge bergen zijn. (Nadruk verboden) II. Pétillon Volgens het Britse blad Daily Ex press heeft de Britse regering aan de Sowjetunie nieuwe voorstellen ge daan betreffende een internationali satie van Berlijn en internationalisa tie van de weg- en luchtverbindingen naar de stad. De huidige premier Douglas-Home zou deze voorstellen aan minister Gromiko hebben overhandigd toen hij nog minis ter van buitenlandse zaken was en de vergadering van de V.N. in New York bijwoonde. De voorstellen van Home zouden ook voorzien in de ..aanwezigheid" van de V N. in W'est-Berlijn, zulks ter waarbor ging van de vrijheid der Wcstberlijners. Een internationale commissie zou het toezicht kiijgen op de lucht- en wegver bindingen naar de stad. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de berichten van de Daily Ex press „pure verzinsels genoemd, ont sproten aan de fantasie van een jour nalist". Oost-Duitsland heeft gisteren weer eens. nu bij monde van vice-premier Stoph. het lidmaatschap van de Ver. Naties opgeëist De burgemeester van Oost-Berlijn. Ebert, betwistte het recht van de geallieerden een vrij gebruik te kunnen maken van dc toegangswegen naar en van West-Berlij. omdat deze wegen over souverein Oostduits gebied lopen, reden waarom de DDR ook aan dring op het lidmaatschap der V.N. Duitse arts verdacht van sterilisatie van 1300 vrouwen Dinsdag begint te Hannover een van de meest omstreden processen uit de jongste geschiedenis van het Duitse recht. Dan zal een Duitse chirurg zich moeten verantwoorden voor de sterili satie van 1.300 vrouwelijke patiënten. Dr. Axel Dohrn. de 55-jarige gewezen arts van het districtsziekenhuis te Burg- dorf bij Hannover, is de beklaagde in deze zaak. die in geheel Duitsland een discussie over moderne ethiek en geboor tebeperking losgemaakt heeft. Dr. Dohrn aanvaardt de verantwoor delijkheid voor dc operatics ten volle. De arts verdedigt zijn sterilisaties als het enige middel, om vrouwen weg te houden bij gevaarlijke aborteurs. Het aantal gevallen van abortus wordt voor de bondsrepubliek geschat op 2 miljoen Dr Dohrn's zaak is gebaseerd op een naziwet, die de sterilisatie verbiedt van gezonde Duitse vrouwen. Deze wet, die een schrille tegenstelling vormt met het naziprogramma tot sterilisatie van Joden en volkeren van Oost-Europa, is nog steeds van kracht in sommige Duitse staten, sinds hpt hooggerechtshof tot de conclusie is gekomen, dat zij niet met nazi-ideologie besmet was. Vrouw geeft broer bij Oostfluitsers aan De 42 jaar oude Margarete Klosa moet zich voor een Westberlijnse rechtbank verantwoorden, omdat zij haar broer en honderden anderen aan de geheime Oostduitse politie verraden heet te heb ben. Volgens de openbare aanklager heeft zij 5.000 mark ontvangen voor het aanbrengen van haar broer bij de ge heime politie. Verder staat in de akte van beschul diging, dat de verloofde van haar broer een van de 400 mensen is geweest, die zij bij de Oostduitse autoriteiten als medewerkers van het Westen heeft ge noemd. Als gevolg van dit verraderswerk 'i n 150 tot 200 Oostduitsers gearresteerd -■n veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9