Stakende chauffeurs oefenen terreur uit Dieptepunt in de relatie Moskou-W ashington Amsterdamse metro: 40 kilometer BEVECHTEN MET POLITIE EN COLLEGA'S Op verschillende plaatsen wordt geweld gebruikt Graanakkoord voorlopig op de lange baan? Verf met voldoening Frans disconto verhoogd Commentaren Zal Larive K.L.M. toch verlaten? IEMCO N.V. ZentrA Vrijdag 15 november 1963,44stc jaargang r~ Meer wind Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidweste lijke wind. Minder koude nacht en ochtend, maar ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Voor vervolg zie pagina 7) 3,15, p.kw. f 9,45 Klachtendienst bezorging 18 De stakende buschauffeurs hebben op sommige plaatsen gisteren en van- f A |ag werkwillige collega's stevig aangepakt. In Leeuwarden kwam het ^■jsteren zelfs tot een gevecht met de politie. Stakende chauffeurs van de WpNl bewerkten chauffeurs van de N.O.F.-busdiensten uit Dokkum. Toen m half zeven gisterochtend vier bussen van de N.O.F. Leeuwarden bin- énreden dwongen de N.T.M.-ers de chauffeurs van deze bussen te stop en en haalden ze achter 't stuur weg. Het liep op een vechtpartij uit. De jditie greep in en trok de stakers weer uit de bussen, die ze hadden ver eerd. Maar op dat moment kregen de N.T.M.-ers weer steun van andere jakende collega's die zicih woedend op do politie wierpen. Het ging er hard je en de politie verloor de slag. Hierna probeerden de stakers de bus te irnielen. Verder veroorzaakten de stakers moei. lijkheden vanmorgen in Schoonhoven. Veertig stakers waren hier gekomen, om het personeel van de 'V.A.V.O. het rijden •rhinderen. De directie besloot toen de diensten te staken. Ze wilde niet, dat het eigen personeel gevaar zou Eenzelfde advies heeft de rijksverkeers inspectie in Friesland gegeven aar Friese streekvervoersondernemingen gens het gevaar van molestatie en dreiging. Een ernstig incident deed zich tussen Amersfoort en Soest. Er was van de onderneming Tensen uit gereden voor het vervoer van Amster damse havenarbeiders. Deze bus werd gesneden door een wagen, waarin N.B.M. zaten. De bus moest stoppen en ze veroverden de bus en bedreigden de chauffeur die voor de keus werd gesteld of terug naar de garage ofnaai ziekenhuis. De stakingsleider, de heer D. Keyzer uit Loosduinen heeft vanmorgen terreur acties van de stakers ten strengste af gekeurd. Dat was niet afgesproken Utrecht, zei hij. andere N.O.F.-chauffeurs verlie- snel de Friese hoofdstad, bang voor iresaillemaatregelen. .angezien de stakers krachtige drei- enten hadden geuit besloot de ectie in overleg met de rijksver- irsinspectie de diensten te staken, 'ersoneel van de N.V. Tensen uit Soest lervindt in toenemende mate hinder het optreden van stakende bus- ïuffeurs van andere ondernemingen, alle vroegte werd vanmorgen bij Soest /an deze N.V. tot stoppen ge- rongen en sindsdien hebben de stakers rsoneel en materieel van het bedrijf Soest voortdurend moeilijkheden in weg gelegd. directeur van de N.V. deelde mee, de bussen op het traject Spakenburg, lersfoort zodanig worden gehinderd, politie-assistentie moest worden •zocht. Hy vertelde dat op het bus- Amersfoort de stakers zelfs ioneel en passagiers uit de Tensen- hebben gestuurd, 'ien politiemannen zijn nu op hel itation aanwezig om verdere wan- lelijkheden te voorkomen. Ook bij het ersumse autobusstation is assistentie de politie nodig om de bussen een H (gehinderde aankomst en vertrek te :C; Innen waarborgen. i Werkwillige chauffeurs van de Gebroe- a-s Van Gogh ondervonden gisteren |1 «eneens moeilijkheden. Zy werden las- ::;i i gevallen in Capelle-Schenkel, waar garages van het bedrijf zijn, ff Later op de dag controleerde de rijks- flitie de wegen en halteplaatsen. Het .•4 hdpunt van de Lijndiensten, het Delftse- pin in Rotterdam, werd door de politie de gaten gehouden. De stakers hadden iar elke bus „een warme ontvangst" Hoofd. Vanmorgen kwam hier geen j Ikele bus aan. Bescherming [Ook waren de stakers gisteren naar (ellevoetsluis gegaan om te voorkomen at de bussen van Vermaars autobedrijf [uden rijden. De chauffeurs van dit be- rijf kregen politiebescherming, zodat een Intal diensten konden worden uitge- berd. Stakers negeren vakbonden Ondanks het feit, dat de stakende chauffeurs van de streekvervoersbe- drijven vanmorgen van de postbode een circulaire in hun bus kregen vakbonden, waarin een dringend beroep werd gedaan om de wilde actie te beëindigen, heeft de grote staking verder om zich heen gegrepen. Vooral Groningen, Friesland en Drente breidde de staking zich uit. In Fries land zagen enkele directies zich door terreur-acties van de stakers gedwon gen de bussen in de garages te houden. Aan de andere kant hebben de stakers toch ook weer terrein verloren, zo gelukte het nog steeds niet het grote bedrijf ■se en Kroon stil te leggen. Verder ;de de directie van de R.T.M. in Rot terdam erin een aantal diensten wee eren. Zo reden weer een aantal trams met noodbemanningen en lukte het min oi regelmatig te rijden op Voorne- Putten, Goeree-Overflakkee en in de Hoeksche Waard. Op Schouwen-Duive- land was geen vuiltje aan 'de lucht, zoals overigens bij de Zeeuwse vervoersmaat schappijen ook het geval was. Ook in Oost-Brabant en noordelijk Limburg reden de bussen normaal. Op Goeree-Overflakkee is de toestand gisteren overigens precair geweest, dat het personeel van de R.T.M. op de veerboten niet wenste te varen, personeel van de grote Rotterdamse be drijven werd met eigen boten overgezet. Al heeft de staking in het algemeen in ernstig karakter aangenomen, het ministerie van defensie heeft nog geen aanleiding gezien om militaire bijstand te verlenen. Deze wordt alleen gegeven leer de voedselpositie in gevaar komt r sprake is van een noodtoestand. De burgemeester van Haarlem had om taire hulp gevraagd teneinde plaatsen als Katwyk, Noordwijk en de dorpen f bollenstreek uit hun isolement te In hun circulaire van vanmorgen geven de vakbonden toe, dat er grote verschillen zijn ontstaan met de lonen bij de ge meentelijke vervoersbedrijven. By de komende onderhandelingen over de c.a.o. zal hier dan ook bijzondere aandacht aan worden besteed. Maar, aldus de vakbon den, de partijen zijn tot 1 april aan de gebonden. De oproep tot staking, viereneenhalve maand voor de c.a.o. af loopt, is zinloos, aldus de vakbonden. Kennedy: Barghoorn snel vrijlaten Er is een nieuw dieptepunt bereiikt in de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjetunie. Oorzaak hiervan is de arrestatie van de Amerikaanse hoogleraar Frederick Barghoorn, een Ruslandkenner van naam, die zich bezighield met het program voor culturele uitwisseling tus sen de Sowjetunie en de Verenigde Staten. President Kennedy verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat de arestatie door de Russen niet gerechtvaardigd is. Hij voegde er aan toe, niets te voelen voor een program van culturele uitwis seling, als een man die absoluut on schuldig is aan spionnage zonder mid delen van verdediging wordt gearres teerd en vastgehouden. De Amerikaan se president verklaarde voorts, dat de vrijlating van Barghoorn op korte ter mijn noodzakelyk is om voortzetting van de culturele uitwisseling te waar- VERFHANDEt OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 Om nooit te vergeten JVft 63 jaar terug Na 63 jaar keert woensdag 27 novem- ;r mevrouw Anna Dendrinos-Strik in iar geboorteland en haar geboortstad - Rotterdam terug. Ze komt 's mid- iags om half vier op Schiphol aan, waar delegatie van de Rotterdamse jeugd zal verwelkomen. Mevrouw Den- Irinos (79) zal worden opgenomen in iet bejaardenhuis „Simeon en Anna" van iet r.k. parochieel armbestuur van Rot- lerdam. Mevrouw Dendrinos liep, toen ze zes tien jaar was, met een Griekse zeeman Van huis weg. Zy en haar man dreven tien jaar een logement in Piraeus en ten slotte opnieuw een logement in Smyrna. In 1922 werd het echtpaar dool de Turken uit deze plaats verdreven. Haar man is reeds lang overleden, kinderen zyn er niet en zij heeft lange tijd als vluchtelinge een armoedig be staan geleid. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 DEN TELEFOON 2 FLEXA verkrijgbaar bij pH^f^ip||HHerenstraat Rijn 49. Prof. F. Barghoorn, om iviens ar restatie in de Sowjetunie een nieuwe crisis in de Amerikaans- Russische betrekkingen is ontstaan. borgen. Intussen zijn de besprekingen over vernieuwing van het culturele ak koord tussen beide landen doir de Ver. Staten opgeschort. De Amerikaanse de legatie zal niet naar Moskou vertrek ken, in afwachting van het Russische antwoord op het Amerikaanse protest. De besprekingen in Moskou zouden dinsdag zijn begonnen. Het huidige ak koord loopt op 31 december af. Ook heeft president Kennedy verklaard, dat de Russen het mis hebben als hun op treden gebaseerd is op de veronderstel ling, dat Barghoorn wellicht kan worden uitgewisseld tegen Russische agenten, die in Amerika zyn aangehouden of dat zy met Barghoorn als inzet kunnen proberen, Amerika allerlei concessies af te dwingen. De president zei ook, dat het de vraag is. of het graanakkoord met de Sowjetunie tot stand zal komen, als de sfeer van re- delykheid niet wordt hersteld. Waarne mers maken hieruit op, dat de Ameri kanen onder de huidige omstandigheden niet bereid zullen zijn, een oplossing te zoeken voor de moeilijkheden, die de Rus sen hebben veroorzaakt bij de onderhan. delingen over de graantransactie. Drie universiteiten in het gebied van Washington hebben hun uitnodigingen in getrokken, die zy eerder hadden gericht tot een groep van zestien vooraanstaande Russen, die gisteren in de Verenigde Sta ten zyn aangekomen. Het Russische persbureau Tass beschul digt de Amerikaanse regering er van, dat zij met maatregelen als deze tracht de Russische groep zoveel mogelijk te isole- Steinbeck De Amerikaanse schrijver John Stein beck, die zich ten tijde van de arrestatie van Barghoorn in Moskou bevond, heeft zich byzonder verontwaardigd getoond Een produkt van de Sikkens Groep over deze naar zijn mening onverantwoor delijke daad „Ik weet niet wat spionnage is, zei hy, maar ik moet veel schuldiger zijn dan Barghoorn, want ik heb veel meer vragen gesteld en. plaatsen bezocht dan hy". Steinbeck, die vandaag in War schau is gearriveerd, verklaarde onom- wonden, dat Barghoorn werd gearres- teed omdat enkele Russen in New York waren aangehouden. Hy onderstreepte, dat hij zyn collega's in het programma voor culturele uitwisseling zou afraden naar Moskou te reizen. Het is te gevaar lijk, meent hy. De Amerikaanse ambassade heeft middels nog geen verdere inlichtingen over het lot van Barghoorn kunnen kry. gen. Bij een verkeersongeluk op de rijks weg van Amersfoort naar Nijkerk is gisteren de Amersfoortse schilder Hoef sloot (55) om het leven gekomen. Het slachtoffer zat achterin een personenauto waarop een auto met oplegger inreed. De bestuurder van de personenauto en een derdè inzittende bleven ongedeerd. verpleegsters werden eens hartelijk omhelsd. Dat was het tafereel, toen Helmut Webra- nitz, Dieter Richey en Bernhard Wolter het ziekenhuis in Salz- gitter verlieten. De elf Duitse mijnwerkers zijn weer volko men hersteld na hun bang avontuur en de doorgestane ontberingen in de diepte van de ertsmijn in Leng ede, waar ze veertien dagen opgesloten zaten. De Bank van Frankrijk heeft ter be strijding van de inflatie 14 november het disconto verhoogd van 3,5 tot 4 pro cent. Het tarief voor enkele korte le ningen bleef ongewijzigd. Men verwacht strengere bepalingen voor huurkoop van auto's, wasmachines, koelkasten, enz. om het verbruik te remmen. Franse bank en geld-kringen waren nog verrast hoe wel er reeds donderdagmorgen geruch ten gingen. Na de kabinetszitting maak te de minister van voorlichting, Peyre- fitte bekend dat de regering stabilisa tiemaatregelen heeft goedgekeurd. DE, leven voldoende ruimte voor con currentie blijft bestaan. Deze ge dachte die duidelijk ten grond slag ligt aan de wet economische mededinging leeft kennelijk sterk bij de huidige minister van econo mische zaken. Zoals wij berichtten, heeft hij in principe besloten tot ge nerieke onverbindendverklaring van de collectieve vormen van verticale prijsbinding. Hiermee heeft de be windsman dus zijn veto uitgespro ken over het systeem, waarbij de fabrikanten in onderling overleg de prijzen voor de consument vaststel len. Minister Andriessen heeft zich zo kan men stellen geschaard aan de kant van de georganiseerde con sument. Ten overstaan van de com missie economische mededinging, die drie jaar over het vraagstuk heeft gestudeerd, hebben namelijk alleen het Consumenten-contactor gaan, de Nederlandse huishoudraad en de zestig winkels tellende zelfbe- dienings-club voor generieke onver bindendverklaring gepleit. Alle an dere betrokken namen de verticale prijsbinding in bescherming. De consumentenorganisaties willen al leen nog wat verder gaan dan de bewindsman en ook de individuele verticale prijsbinding onmogelijk ge maakt zien. Hierbij worden de prij zen geregeld, waartegen een afne mer de goederen zal verkopen, die hij van een leverancier betrekt. Het vraagstuk is dermate gecom pliceerd, dat men er nauwelijks ge neraliserend over kan spreken. Voor de consumenten in georganiseerd verband is tenslotte beslissend, dat de verticale prijsbinding per defini tie de prijsconcurrentie op het ni veau van de detailhandel uitscha kelt. Zij tast het prijsmechanisme aan en leidt daardoor als regel tot hogere prijzen, omdat het streven van de betrokken fabrikanten voor al gericht is op het waarborgen van attractieve marges voor de handel. Het is ons bekend, dat tegen deze algemene stelling nogal wat kan worden ingebracht. Per branche zijn de verschillen groot, zodat een ge nuanceerde benadering noodzakelijk is om tot een evenwichtig oordeel te komen. Ten aanzien van de ge- neesmiddelenbranchc. de bedrijfstak voor gedistilleerde dranken en de boekhandel kan men bijvoorbeeld niet uitsluitend in economische ca tegorieën denken. Te verwachten valt dan ook, dat er ontheffingen zullen worden verleend. Hoe dan ook, de minister van eco nomische zaken zou niet tot zijn besluit zijn gekomen, wanneer hij er niet een prijsdrukkend effect van verwachtte. Voor de consument ho- peh we, dat dit inderdaad het ge val zal zijn, maar dat dit niet zal gaan ten koste van de rust op de markt, de serviceverlening en de kwaliteit. Als de rust is weergekeerd (Van een onzer redacteuren) Vanmorgen heeft mr. H. Alberda president-directeur van de KLM een groot aantal leden van het hogere personeel der luchtvaartmaatschap pij toegesproken. Die vergadering was om half tien belegd op Schiphol Uitgenodigd waren: de onderne mingsraad. de belangrijkste gezag voerders (uitsluitend „vierbanders"), vele leden van het hogere grondper soneel en ten slotte ook de besturen van de drie vakbonden, waarbij het KLM-personeel is aangesloten. Niet uitgenodigd waren de besturcL van de categorale, niet centraal georga niseerde KL M -vereniginflpn En ook aat vertegenwoordigers van pers, radio en :elevisie was al bij voorbaat de toegana :ot deze belangrijke bijeenkomst ont- De Volkskrant wist vanmorgen te mel den, dat de K.L3L-directeur E. H, Larive toch zal heengaan. Na de grote publici teit die het directieconflict heeft gekre gen, ls het op dit ogenblik fatsoenshalve niet goed mogelijk wijzigingen aan te brengen in de directie, aldus goed Inge lichte Haagse kringen. Zoals bekend is. hebben de bonden van vliegend perso neel van de K.L.M, meer op met direc teur Larive dan met de andere directie- AM de verkeers- en ver- ken, drs. J. M. den Uyl gis- voersproblemen in Am- teren op sterdam afdoende het hoofd te kunnen bieden zal het Deze aantallen kilometers al Hiervan komt plm. drie tions winkelcentra kunnen lijk loszinnig omspringt met persconferentie, kilometer ondergrond. ontstaan. De metro is vol- zijn parkeerruimte, die hij Amsterdam streeft er voor- gens de wethouder stellig economisch een zeer waarde- noodzakelijk zijn dat in de staan echter in geen verhou- komende vijftien jaar zeker ding tot die in Rotterdam, dat veertig kilometer metro wordt overigens met de metro-aan- aangelegd, waarvan ruim elf leg het bedrijfsleven te economisch rendabel te ma- vol goed noemde. „Een par- betrekken bij de financiering ken voor de gemeente Am- keerplaats is per jaar meer van dit gigantische project, sterdam, wat niet wil zeggen, dan duizend gulden waard. Dit zou dan moeten gebeuren dat zij ook financieel renda- De 500 parkeermeters die we door het in erfpacht geven bel zal zijn. nu gaan plaatsen zijn kilometer onder de grond, vorderd. In de Maasstad of verhuren van de terreinen In dit verband Aldus de hoofdstedelijke wet- wordt de metro slechts vijf- van de metro-stations, zodat Den Uyl er nog op dat Am- drs. een begin. Het is zeker nodig i dit aantal uit te breiden houder van economische za- en-een-halve kilometer lang. hier ondergronds bij alle sta- sterdam eigenlijk ongeloof- tot meer dan 5000", zo zei hij. leden. Het blad gelooft dat de heer La rive terug zal gaan naar de Koninklijke Sheelgroep, zodra de rust enigszins is weergekeerd. Als de heer Larive nu wegging, zou s onrust onmiddellijk toenemen. Direc teur Larive is voor drie jaar door dc Shell ..uitgeleend" aan de K.L.M. De organisaties van vliegend personeel steunen de heer Larive en zy willen dat blijven doen. Hü immers wil het z.g. Mackinsey-rapport naar de letter uitvoe ren. om het bedrijf weer gezond te ma ken. Hoewel de drie erkende bonden zich via een communiqué, van de acties van het hogere personeel hebben gedistan- cleerd. schijnt de Invloed van de actie door te werken. Er zou nl. een gesprek tussen regeringsvertegenwoordigers representanten van de „verontrusten" op het programma staan. Terwijl president-directeur Albarda de personeelsledten op Schiphol toesprak maakte de heer Larive zich gereed zijn reis naar Curasao. Zijn toestel trok om elf uur en zou een tussenlan ding in New York maken. Vanmiddag om vyf uur zou de heer Albarda eveneens op reis gaan. Zijn doel is Caracas in Venezuela. Brand aan boord van Tjiluwah In de machinekamer van de ruim >00 ion metende Tjiluwah van de Ko ninklijke Java-China Paketvaartlijnen heeft donderdagavond een brand gewoed. Het schip ligt in de haven van Kow- loon. in Hongkong. Het vuur werd, onder meer met as sistentie van een drijvende brandspuit na een uur bedwongen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De schade betrekkelijk gering. Stationschef trekt vrouw weg voor rijdende trein De chef van het station Barneveld- dorp, de heer Van Amersfoort, heefl vanmorgen door snel Ingrijpen voorko men dat een reizigster door de trein werd overreden. )e mevrouw wilde naar Ede en daar nog al aan de late kant was. liep ze t via de normale weg naar het per- i. maar stapte de sporen over. Om dat zij haar rug naar de trein had ge keerd. zag zy niet dat deze zich in be weging zette. De stationschef zag het ge vaar wel en sprong tussen de rails. Nog net op het nipertje slaagde hy erin, de onvoorzichtige reizigster voor de trein weg te trekken De 21-jarige J. J. B. uit Utrecht, arbeider by het spoorwegbouwbedryf. is gisteren tussen Geldermalsen en Waar denburg door de sneltrein Utrecht/Maas tricht aangereden en om het leven ge komen. Het slachtoffer ongehuwd verrichtte werkzaamheden aan de baan. Gisteren is de tweejarige Richard van der Aa voor zyn woning te Enschede te gen een passerende personenauto gelopen. Het kind werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht waar het is overle den. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES "ORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1