hoern J GEZINSFLES a in de voordelige Richten naar beleid van Beerman Vrije Boeren leggen zes fabrieken wil op Reclame-uitwassen tegengaan ©ooooo Loonstijging ongunstig voor investeringen ER JIEWE tEIDSE COURANT VRIJDAG IS NOVE5IBER 1963 Minister Scholten over gratie: (Van onze parlemenleredactie) k MINISTER Scholten (justitie) heeft zich ook gisteren niet nader willen 1»A uitspreken over het gratiebeleid, dat hij denkt te voeren met betrek king tot de vier Duitse oorlogsmisdadigers die nu nog in Breda gevangen fitten. „Ik sluit mij zoveel mogelijk aan bij de lijn van mijn voorganger", Bdus de minister toen hij antwoordde op de redevoeringen die de Kamer iver de justitiebegroting had gemaakt. De bewindsman voelde de verant woordelijkheid voor het gratiebeleid zo zwaar, dat hij een diepga. lezinning voor zichzelf noodzakelijk achtte. Met klem wees hij erop, dat er van en staatsrechtelijk onaanvaardbaar pre sent sprake zou zijn als de Kamer «.v. bepaalde gevallen zou uitspreken Et er geen gratie mag worden verleend, fratiëring is een prerogatief van de kroon. Over gratiebesluiten kan de Ka- aer pas achteraf een goed- of afkeurend jórdeel uitspreken. De Kroon moet in pile vrijheid kunnen beslissen. Mr. jcholten sloot zich ook in zoverre bij pt gratiebeleid van zijn voorganger aan, fit hij oveerenkomstig diens opvatting en bezien van elk geval op z'n eigen jérites noodzakelijk achtte. Beduusd De minister was zijn antwoord begon- ien met te zeggen, dat hij „enigszins feduusd" was over de grote mate iertrouwen die de Kamer gisteren iem had uitgesproken. ,,Ik hoop dit ped mogelijk waar te maken", aldus i jcholten die vervolgens enkele vragen en ds. Abma (s.g.) beantwoordde. "Mijn ersoonlijke overtuiging is, dat Gods foord richtsnoer moet zijn bij het len naar gerechtigheid, zoals het ook pijn persoonlijke overtuiging is, dat de {verheid Gods dienaresse is", zo kreeg je S.GP.-er te horen. Een regeling van het echtscheidings- Écht wilde de minister niet koppelen #n de technische herziening lurgelijk Wetboek. Alleen al on lea achtte hij een incorporeren Ehtscheidingsregeling in de invoerings- »et voor boek 1 van het nieuwe B.W. welke wet nog dit zittingsjaar by de tamer wordt ingediend) niet mogelijk, pel hoopte hij in de komende vier jaar jet echtscheidingsvraagstuk tot ossing te brengen. Deze zaak moet ech- er zeer omzichtig behandeld worden. Vier bewindslieden uit het kabinet lebben zich onlangs beraden 'raag of een wijziging van het Wetboek ran Strafrecht noodzakelijk is om de toe- lemende inbreuk op de „privacy" door tiiddel van elektronische apparaten te- ten te gaan. Dit vraagstuk heeft «rd ook betrekking op het afluisteren ran telefoongesprekken. Besloten llvorens wetswijzigingen in overweging e nemen, eerst een technisch overzicht fan deskundigen over de laatste ont wikkelingen op dit terrein af te wach- Toto Het kabinet heeft zicht nog niet be raden over het nemen van wettelijke ■naatregelen op basis van het eindrap port van de commissie Wiarda (sport- oto e.d.). De commissie stelt tiening van de (nu verspreide) wet- elijke bepalingen inzake de kansspe en voor en wel o.a. in die zin, dat het mderscheid tussen loterij en hazard- tpel wordt geëlimineerd. Minister Scholten hoopte vurig het fijne te kunnen bijdragen tot een defi- ïitieve oplossing van het vraagstuk Ie spijtoptanten en de andere maatschap pelijke Nederlanders in Indonesië. Het rorige kabinet heeft de grond; lie oplossing gelegd, het huidige kabinet Ivil de zaak met de grootst mogelijke Ipoed tot een goed einde brengen, mede gebruikmaking van de herstelde mtacten met Indonesië, waardoor beter oordeel over de visumaanvragen mogelijk is. Een voortdurend overleg met de repatriëringscommissie uit de Tweede Kamer achtte de minister var groot belang, De bewindsman wilde met zijn ambt genoot van binnenlandse zaken nog wel contact opnemen over de vraag of de keuringsvoorschriften voor de politie (met name voor de vrouwelijke kandi daat-politieagenten) niet moeten worden bijgeschaafd, Mr. Berkhouwer (lib.) had gezegd, dat hij die voorschriften niet wilde voorlezen om niet beticht te wor- ïn het verspreiden van pornografi sche lectuur De minister van economische zaken heeft naar hij in zijn memorie van antwoord op zijn begroting meedeelt overleg gepleegd met het Genootschap reclame, de Bond van adver teerders, de Nederlandse huishoudraad t Consumenten contactorgaan. Daarbij is gesproken over de mogelijk heden om eventuele uitwassen op het gebied van de aanprijzing van artike len zoveel mogelijk tegen te gaan. Hierbij is de gedachte naar voren gekomen om een regeling te treffen, zo als bijvoorbeeld ook in Frankrijk en I De Mijnindustrieraad heeft er bij de tainister van economische zaken, prof. dr. P. E. Andriessen. op aangedrongen spoed te betrachten bij het nemen van maat regelen, die de concurrentievoorwaarden voor de Nederlandse mijnondernemingen Enigszins gelijk kunnen maken aa 1 de andere E.G.K.I.-landen. (Advertentie) Kaarslichtj boeiend spel van beweging GOUDA KAARSEN Puzzelhoek Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. telwoord, 3. gevuld, 6. |Uitroep, 9. ontkenning (Eng.), 10. eetge rei, 12. bijwoord, 13. krijgsbouwkunst, ;15. suiker (Mal), 17. jongensnaam, 19. verstandig (bargoens), 21. roofvogel, 25. Europeaan, 26. mandje, 27. bijwoord, 31. 'Jand in Europa (afk.,) 32. telwoord, 34. stuk geschut, 36. plaats in België, 38, water in N.-Brah., 39. onbep. tel woord, 41. muzieknoot, 42. voor, 43, denk beeldige inhoudsmaat, 44. vis. I Verticaal: L nauw, 2. meisjesnaam, p. huisdieren, 4. voorzetsel, 5. laag scho ven op de dorsvloer, 7. erg boos, 8. vo- «el, 10. hoofdstad van Peru. 11. plaats in de schouwburg, 14. gemeente in N.- Holland, 16. dorp in Gelderland, 18. 'landbouwwerktuig, 20. over, langs. 22. iemand die treitert, 23. krijtgebergte op Kreta, 24. gewicht, 28. bijnaam van Ezau, 29. familielid, 30. afstammeling, al. akelig, 33. Rom. keizer, 34. hoofd deksel, 35. keurig. 36. zijrivier v. d. Rhó- )ie, 37. zelfkant, 40. ontkenning (Eng." OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. gebbe, 5. dag, 8. arre, dame, 10. sta, 11. polis, 12. snoek, 13. Ee, 16. Aa. 18. Vesta. 20. Andel, 22. Garm. 24. ster, 25. Rama, 26. ten, 27. [Pekel. J I Vert.: 1. gas, 2. erts, 3. brand. 4. i IBe, 5. dal, 6. amie, 7. gesel, 9. dok, M PI. pedel. 14. haast. 15. staak, 17. ante, M. ver, 19. arme, 21. den, 23. mal, 25. Architecten gaan heen - stadion 8 ton te duur Twee architecten die door de ge meente Haarlem er voor verantwoor delijk worden gesteld dat de bouw van het honkbalstadion aldaar f 800.000 duurder is geworden dan was begroot, hebben hun ontslag aangeboden. Dit ontslag is aanvaard. De architecten, mevr. Ir. M. J. S. en P. J B. waren reeds door B. en W. an Haarlem geschorst In hun functie bij de dienst van openbare werken. Ir. B. chef van de civiele afdeling en S, ingenieur bij de bouwkundige afdeling. De reden van de schorsing was, dat zij onvoldoende aandacht hadden bi steed aan de uitgaven voor de bouw van het honkbalstadion als onderdeel van het Pim Muliersportpark in Haarlem-noord. Dit honkbalstadion is het grootste van Europa en is eind juni officieel in ge bruik genomen met een Internationaal toernooi. Op het laatste ogenblik moes ten vele extra werkzaamheden verricht worden om het stadion op tijd gereed te krijgen. Het destijds door de gemeenteraad verleende krediet voor de bouw het sportpark bedroeg drie miljoen gul den. Dit bedrag is met f 800.000 schreden. De beide ontslagen ingenieurs hebben inmiddels functies in het bedrijfsleven aanvaard. Geen afdracht aan Landbouwschap geschenk iets i/aar dB fiats! Engeland bestaat. In deze landen den ter bescherming van het publiek tegen misleiding, op privaatrechtelijke grondslag bepaalde gedragsregels ten aanzien van de openlijke aanprijzing opgesteld. Zij worden gehandhaafd door middel van een daartoe opgericht gaan. Tussen de betrokken organisaties wordt met betrekking tot een dergelijke regeling overleg gepleegd, dat goede vorderingen maakt. Daarom bestaat voorshands geen reden een algemene wettelijke regeling van de reclame te bevorderen. De directies van een zestal melk fabrieken, particuliere en coöpera tieve, op de Veluwe en in de omge ving daarvan zijn door de knieën gegaan voor de druk van de „Vrije boeren" uit deze streken, die hadden gedreigd hun melk voortaan elders, bij een melkfabriek in Noord-Hol land, te brengen, wanneer de melk fabrieken niet onmiddellijk de af dracht van melkgeld voor de voldoe ning van de heffingsschuld aan het Landbouwschap zouden staken. De fabriekdirecties hebben hiertoe dinsdagavond in een vergadering in Elspeet met ongeveer 500 boeren beslo ten. De vergadering, die onder leiding stond van het Tweede-Kamerlid de heer E. J. Harmsen van de Boerenpartij, was belegd wegens de strubbelingen, die e: de laatste tüd tussen de „Vrlie boeren" en de melkfabrieken op last van het Landbouwschap de heffingsschuld van de melkafrekening moesten afhouden. De fabrieksdirecteuren gaven de voor- keur aan een andere oplossing, een pro test van de boerenorganisaties en de melkfabrieken aan het adres van de re gering en het Landbouwschap. Zy gaven toe, dat zij het niet eens waren met de beslaglegging op de melkgelden en dat zij er graag vanaf wilden. Zy verwach- ten echter moeilijkheden, daar de be slaglegging een wettelijke procedure is en veroordeling en wellicht boetes zijn te verwachten, wanneer de medewerking hieraan wordt geweigerd. De boeren echter, die in Noord-Holland een melk- fabriek bereid hadden gevonden zich te weer te stellen tegen beslaglegging, za gen zich tenslotte genoodzaakt toe te geven aan de eisen der boeren: geen be slaglegging meer en onmiddellijke terug betaling van reeds inbeslaggenomen gel den. Van de boeren kregen de melkfa brieken daarom hun volledige steun toe gezegd voor het geval de fabrieken door deze stap in moeilijkheden zouden ko- als er straks aardgas komt ben ik goed af met m'n „Dordrecht" van nü... want de constructie van een „Dordrecht" 4±-vlams gasfornuis, met ALGAS kranen en -branders is geschikt voor élke gas soort. En 'n „Dordrecht" heeft méér. Vier en een halve vlam. Ja! Want één knopomdraai maakt de centrale aansteek- brandertoteen regelbare sudderbrander. Enorm gemakkelijk voor het stoven van groenten, het trekken van bouillon enz., Dat heeft alléén „Dordrecht"! liililililiUdllèl VLAMS GASFORNUIZEN ïcht" staat klaar bij uw wegen, vraag dan handelaar of aar Nederland: st op uw gemak thuis c het Verkoopkantoor Er is al een „Dordrecht" 4%-vlams gasfornuis voor f 255.- met GRATIS kookboek; (224 pag. - 358 recepten) De directies der melkfabrieken ho pen intussen, dat het Landbouwschap begrip voor hun moeilijkheden zal hebben en een andere weg zal weten te vinden om de heffingsschuld te in casseren. Minister Scholten: Geen optreden tegen nudistenkampen (Van onze parlementsredactie) S.G.P.-voorzitter ds- Abma heeft tij dens het Tweede-Kamerdebat over justitiebegroting minister Scholten van kunnen overtuigen, dat een gemeen wettelijk verbod van het nudis- (naaktloperij) in ons land noodzake lijk is uit een oogpunt van bescherming der goede zeden. In 'zijn memorie antwoord had de bewindsman vorige week gezegd, dat hij zich bewust is van de gevaren die hier dreigen. Met het oog daarop heeft hij onlangs aan een nudistenvereniging de erkenning gewei gerd. Justitie en politie, zo schreef de minister, blijven te dezen waakzaam, voor verdergaande maatregelen, waaronder begrepen een eventueel ii grijpen van de wetgever, bestaat voor hands nog niet voldoende aanleiding. Gisteren bleef de minister bij dit standpunt, tot teleurstelling van ds. Ab ma. De S.GR.-er ontkende overigens dat hij had gezegd dat nudisten „des duivels" zijn. De socialist Kranenburg had hem dit in de mond gelegd. De heer Kra nenburg had in een reportage gelezen, in een bepaald nudistenkamp een kerkdienst was gehouden. ..Wat", zo zei hij, „zou de kerk zijn zonder eigenaardi- groepen Ds. Abma vond die kerkdienst geen verontschuldiging van het nudisme. Hij trok de conclusie, dat die kerk blijkbaar niet Gods Woord gepredikt, want dan zou men na af loop van de dienst op een stichtelijke wyze uiteen zijn gegaan". De justitiebegroting is gistermiddag h.s- aangenomen. De re- en duplieken leverden niet veel meer op. Het debat het gratiebeleid verzandde ietwat en nogal academische discussie de vraag of, en zo ja in hoeverre, de Kamer vooraf mag meespreken over het gratiebeleid zonder aan de gratieverle ning als prerogatief van de Kroon te kort te doen. Nasoetion, bevelhebber van de Indo nesische strijdkrachten, is 13 november van Djakarta naar Bangkok vertrokken op zijn reis naar Moskou, Belgrado, Parijs en Washington. fris-vrolijk-fantastisch Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizondergoed is als mixer. d Bottelaar wan „Fanta" en „Coca-Cola": Bottelo N.V., Schiedam, 's-Gravenhage Min. Andriessen van oordeel toonzaal Noordeinde 29 hoek Heulstraat Den Haag, tel. 600509; geopend 8.305.3C ook des zaterdags. (Van onze parlementsredactie) De minister van economische za ken neemt aan, dat het volume van de bedrijfsinvesteringen door de ko mende loonsverhogingen zal worden gedrukt, maar hij hoopt dat daar een toeneming van de produktiviteit tegenover zal staan. Want alleen dan zo merkt hy in de memorie van antwoord op z(jn begroting op zal de economische groei onaangetast blijven. De externe positie zal bijzon dere aandacht blyven vragen, om dat voor de economische groei een voldoende snelle toeneming van de export van essentiële betekenis is. Het betalingsbalanssaldo zal waar schijnlijk in negatieve zin worden be- invloed, hoewel de regeringsmaatre gelen in dit opzicht corrigerend znl- len werken. Wat voor effect de loonsverhogingen op de diepte-investeringen arbeids- beparende machines zullen hebben, is volgens de bewindsman moeilijk te voorspellen. Door de loonsverhogingen wijzigt zich de prijsverhouding tussen kapitaal en arbeid. Hiervan mag stimulans voor diepte-investeringen worden verwacht. Leiden de verhogin gen tot vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt, dan gaat daarvan een negatieve invloed op de diepte investeringen uit. Lily stapte op de basaltblokken en hurkte bij het water. „Kijk, visjes", zei ze. „En Joost kijk, daarginds zit een karekiet. Van hieraf kun je hem goed zien. Kom es!" Meteen was hij weer bij zijn eigen meer te rug. Gehoorzaam stapte hij naast haar op de stenen en keek in de aangegeven richting. „O zei hij nog wat mat, „ik zie hem". Éven was het stil, op de aanmatigende roep van de karekiet na. Toen vroeg Joost: „En hoe liep dat verder af?" „Wat bedoel je?" vroeg ze verbaasd. „Van dat vriendje en van de Mattheüspassion". „O", zei ze mistroostig opeens. „Hij vond het gek dat ik er niets aan vond. En toen raakte het af. Maar ik wéét nu eenmaal niets van mu ziek!" Hij lachte opeens, een diepe dreunende lach, die tot ver over het water klonk. Een paar waterhoentjes maakten haastig dat ze wegkwa- „En jy?" informeerde ze. „Heb jij nog een vriendinnetje opgeduikeld?" „Ik? Welnee", zei hij hartgrondig. „Om je da waarheid te zeggen geloof ik, dat ik beter he lemaal niet kan trouwen Ze keek snel opzij, want hoewel haar alge mene ontwikkeling door het milieu waar ze uil afkomstig was, veel hiaten vertoonde, was za vrij goed op de hoogte van wat er zoal onder de mensen te koop was. „Waarom niet?" vro3g ze voorzichtig. „Ik weet namelijk niet, of je je wel zo ten volle kunt uitleveren aan twee dingen die zo helemaal je hart hebben", zei hij peinzend. „Trouwens Paulus de apostel Paulus", verbe terde hy snel, denkend aan het voorvalletje van daarstraks, „zegt ook zoiets: „Wie niet getrouwd is, wijdt zyn zorgen aan de zaak van de Heer, maar hij die getrouwd is, wijdt zijn zorgen aan aardse zaken, hoe hij zijn vrouw zal behagen, en hij is verdeeld". „Tja, daar zit wat in", zei Lily geïnteres seerd. „Leren jullie die dingen ook? Ik bedoel hoe is dat overgeleverd?" „Dat staat toch gewoon in de Bijbel!" ver* Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN klaarde Joost een beetje veibaasd. „Wat nou: gewóón!" viel Lily uit. „Hoe weet ik dat nou! Ik heb toch geen zondagsschool ge had of niks!" De geprikkelde uitdrukking ver dween van haar gezicht en maakte plaats voor een lichte verwondering. „Is dat dus afkomstig uit de tijd van Jezus of zo? Wat modern klinkt dat eigenlijk. Gewoon iets voor deze tijd. Staat het er precies zo in als jij daarnet zei?" „Praktisch letterlijk", beaamde Joost. „Heus, de Bijbel is niet zo'n duf, antiek boek als jul lie buitenstanders wel denken. Niet dat dat he lemaal aan jullie ligt, want een hoop mensen uit het verleden, en uit deze tijd ook nog wel, zijn zélf duf en antiek en hebben die teksten op hun duffe en antieke manier aan de wereld overgebracht. En dat is erg genoeg". ,,Sja:', zei ze, haar belangstelling voor het onderwerp weer verliezend. „Maar we hadden het niet over de Bijbel, maar over jou. Wacht maar es tot je verliefd wordt. Dan zul je wel anders praten". Hy keek haar achterdochtig aan. „Wat weet jij daarvan?" vroeg hy schamper. „Je bent zelf nog nooit verliefd geweest. Vló!" „Ik heb me wel eens afgevraagd", zei ze langzaam, „hoe het komt, dat ik die bemoei zuchtige opmerkingen van jou altijd maar ac cepteer. Je hebt eigenlijk geen bliksem met me te maken. Al vanaf de kleuterschool heb je over me de baas gespeeld. Ik weet nog, dat je te gen de juffrouw zei dat jij al zes was en ik pas vijf!" Ze lachte half geërgerd bij de her innering. „En dat is wel ongeveer typerend ge bleven voor onze vriendschap". Ze pauzeerde even en vervolgde dan pein zend: „Weet je, er zijn wel meer van die vriendschappen tussen een jongen en een meis je. Ik heb er tenminste wel vaker van ge hoord. Maar nooit bleven ze zo lang bestaan als bij ons. Dat is eigenlijk gek". „Ja", knikte Joost instemmend, „mijn vader zei ook eens, dat er meestal wel een band ont staat, als je zo lang met elkaar optrekt...." De jongen keek naar het meisje en het meis je keek naar de jongen. Beiden peilden hun gevoelens. Maar geen van beiden kon blijkbaar iets vinden, dat wees op een andere soort band dan een kameraadschappelijke. Lily kneep haar ogen half dicht. Het zóu toch kunnen, dacht ze: er zouden toch op een goeide dag wel eens diepere gevoelens kunnen ontstaan voor deze tactloze, eerlijke kolos. Ze glimlachte ongelovig. Ja, maar niet bij haar!! Joost zag haar onder haar wimpers langsglu- ren, hij zag het coquette kuiltje in haar wang en de aanstellerige manier, waarop ze haar krullen achteruit schudde. Met misnoegen merk te hij op, dat ze met een make-up-potlood haar ogen had bijgewerkt. Hij keek schamper vooi zich. Ze was zyn vriendinnetje uit zijn kinder tijd: méér kon ze onmogelijk voor hem zijn. Hij draaide zich om op de gladde basaltblok ken en verloor bijna zijn evenwicht. Ze deed een greep naar hem en hield hem staande. „O ja", herinnerde hij zich onverstoorbaar, „we zouden het nog hebben over jouw aanval op het geloof, weet je wel?" „Ja", zei ze meteen strijdlustig. „Wachl even!" Ze klauterde de wallekant weer op en ditmaal gleed zij uit. Hoewel hij vlak achter haar liep, kwam het niet bij hem op om haar een hand te reiken. Na alle overdreven plicht plegingen, waar Lily bij andere jongens aan gewend was, onderging ze zijn houding als een verkwikking. (Wordt vervolgd). Op korte termijn zullen de kosten- bestedingseffecten van een loonsver hoging op de investeringen elkaar ten dele kunnen compenseren, doordat te genover de aantasting van de uitvoer vermeerdering van de binnenlandse particuliere consumptie staat Metter tijd zal de matiging van de uitvoer als gevolg van de kostenstijging echter sterker doorwerken, zodat de invloed op investeringen in een later stadium ongunstig is. Bovendien zal vooral door achteruitgang van de betalingsba lans een verkrapping van de liquidi teitspositie van het bedrijfsleven optre den, waardoor de investeringen in neer- aartse richting worden beïnvloed. Hoewel er een grote onzekerheidsmarge bestaat, kan met betrekking tot de vesteringen het volgende worden ge raamd: worden de ramingen in 1964 ses procent overschreden, dan ko- de investeringen in dat jaar nul tot vijf procent en in 1965 tien tot vijf tien procent lager te liggen. Aardgas voor de industrie (Van onze parlementsredactie) De minister van economische zaken vertrouwt dat het spoedig mogelijk zal zijn de prijs- en leveringsvoorwaarden vast te stellen, waarop aan industriële verbruikers aardgas zal kunnen den geleverd. Met de gemeenten is, zo deelt hij in memorie van antwoord mee, ginsel overeenstemming bereikt regeling, waarbij de gemeenten de levering aan hun industriële afnemers blijven verzorgen, maar waarbij industriële afnemers met verbruik groter dan een miljard kub. meter aardgas per jaar rechtstreeks door de Gasunie zal worden geleverd De consequenties van een geleidelijke inschakeling van het aardgas zullen het oordeel van de minister kun- worden opgevangen zonder dat de economische positie van de steenkolen- industrie in Limburg hiervan belang rijke schade ondervindt. Minister Andriessen en minister Bo- lers zijn van mening, dat bij de bouw van woningcomplexen reeds thans rekening kan worden gehouden met de mogelijkheid van ruimteverwarming door aardgas. Vrouw verdronk kind: een jaar celstraf De rechtbank in Den Bosch heeft de 26-jarige mevr. F. v.V.-V. uit Den Bosch veroordeeld tot een jaar ma. Zij heeft in juni haar tweejarig doch- tertje Fanny in het Dronselenskanaal verdronken. (Eis vyf jaar). Volgens het rapport is zy nauwelijks toerekeningsvatbaar. Kort voor haar daad zou zij getracht hebben zichzelf het leven te benemen. De echtgenoot van verdachte H. van V., die op dezelfde datum achter geslo ten deuren terechtstond wegens een ze dendelict met minderjarigen, werd ver oordeeld tot twee jaar m.a. Saneringsfonds middenstand (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Bakker (economische zaken) is bereid om na te gaan of het wenselijk en mogelijk is om, evenals de landbouw is gebeurd, een sa- gsfonds voor de kleine midden- standsbedrijven te vormen. De staats secretaris is er zich overigens van be wust nog afgezien van de financiële consequenties dat de sanering van kleine middenstandsbedrijven gecompli ceerder is dan de sanering van kleine agrarische bedrijven. Het bovenstaande wordt opgemerkt i de memorie van antwoord op het voorlopig verslag op de begroting,waar in ook wordt gezegd, dat opzettelijk niet uitsluitend middenstandszaken aan staatssecretaris Bakker zyn opgedra gen. De minister heeft gemeend hem moeten betrekken by het alge sociaal-economisch beleid. Daar naast wijst de minister op het direc te belang, dat het midden- en kleinbe drijf heeft bij het regionale industriali satiebeleid, bij het kartelbeleid en bij de maatregelen ter bevordering van de produktiviteit drie beleisdonderde- rvan de behartiging aan de staatssecretaris is opgedragen. De bewindslieden achten een samen voeging van branche-waarborgfondsen gewenst, daar hierdoor met grotere ef ficiency kan worden gewerkt. De sug gesties van de Middenstandskredietcom- vinden zij een goed uitgangs punt. Zij streven er voorts naar de Wet op het afbetalingsstelsel 1961 op 1 januari a.s. in werking te doen tre- Bepaalde erkenningen onverbindend worden gepleegd verbindendverklaring van bepaalde ex- clusief-verkeersregelingen en prüs- en kortingsdiscriminatieregelingen. Hierbij wordt gedacht aan erkenningen, die worden verleend krachtens een regeling, waarbij geen normen voor de toelating zijn vastgelegd, hetzij krachtens een re geling, die criteria bevat ten aanzien van de vakbekwaamheid, handelsken nis, kredietwaardigheid, de behoefte aan nieuwe ondernemingen en subjec tieve eisen met betrekking tot de per soon van de ondernemer. De generieke onverbindendverklaring zou ook gelden voor bovengenoemde kartelregelingen, waarbij de toelatingsprocedure niet vol doet aan bepaalde eisen van rechtsze kerheid en objectiviteit. Aldus deelt mi- t Andriessen mee in de memorie antwoord inzake zijn begroting. Motie-Lamberts verworpen (74-38) (Van onze Darlementsredactie) De Tweede Kamer heeft woensdag met 74 tegen 38 stemmen de motie-Lam- berts (soc.) verworpen, waarin de rege ring werd gevraagd de schoolmelksub- sidie te handhaven. Vóór stemden slechts de PvdA CPN. en PSP. De heer Van Gelder (c.h.) liet weten, dat zijn fractie teleurgesteld is, dat de regering weigert de subsidie nog voor 1964 op beperkte schaal te handhaven. De Kamer verwierp ook (met 103 te gen 8 stemmen) het amendement-Harm- sen (boerenpartij) om de benoeming van een staatssecretaris voor de p.b.o. te ver hinderen door schrapping van diens sa laris uit de begroting. Behalve de groep- Koekoek stemden alleen de SGP en de CPN vóór.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11