Moedig PSV versloeg het Bulgaarse Spartak: 0-1 Witte lonen zullen straks zwart moeten worden Hockey-ploeg had geen moeite met Jonstrop parel per dag! Kadervergadering van Zwarte Pieten: Nederland voert liberaal invoerbeleid groente k, nieuwe leidse courant 9 donderdag 14 november 1963 it wonder is ge- beurd. Voor het eerst dc roemruchte ^achtjarige geschiede- ran dc Eur. beker 5 heeft een Bulgaarse ploeg op eigen terrein een nederlaag geleden. Het dappere, onver saagde P.S.V. zorgde, dank zü een voortref felijk moreel, voor die Europese voctbalpri- mcur. Geen schoonheidsprijs voor de ploeg uit Eindhoven. Daarvoor had de ontmoe- •ting met Spartak Plovdif te weinig allure. Wel een ereprijs voor het team van P.S.V. De omstandigheid, dat het elftal een paar uur voor de wedstrijd de bijna onvervangbare Fons van Wissen kwijtraakte, omdat een darmstoornis hem uitschakelde, heeft dat prachtige moreel van de landskampioenen niet kunnen aantasten. Zelfs de blessure die Roel Wiersma na een half uur opliep er voor een minder harde speler stellig de gang naar dé kleedkamer had betekend, deed de ploeg uit Eindhoven het geloof in zichzelf niet verliezen. P.S.V. ging door. zonder ook ma? denken aan een nederlaag. Peter Kemper, een paar jaar geleden nog steunpilaar de Haagse vierde klasser Lenig en SneL groeide tot een ongekende hoogte. „Vete raan" Toon Brusselers, opvolger van Wiersma als stopper, toonde een beheer sing en een spelinzicht als nooit tevoren Gert Bals, ranselde bal na bal uit zijn doel weg. Doelpunt Juist op het moment, waarop Nederland alleen nog maar hoopte op een doelpunt- loos gelijkspel gebeurde het. Vijfendertig minuten was de tweede helft oud. Met een van pijn vertrokken gezicht kopte Roel Wiersma de bal na een afgeslagen aanval naar Pierre Kerkhoffs. De don- jkere Eindhovenaar sprintte naar voren, omspeelde linksback Momine. met een beheerste schijnbeweging en gaf doelman Stankof geen schijn van kans (0—1). Tien moeilijke minuten restten de dui delijk door zenuwen aange'taste suppor ters in het kleine ouderwetse stadion nog. Zij konden gerust zijn. Geen moment saagden de favorieten. Nauwelijks had arbiter Josef Stoll het eindsignaal ge geven. of als een lawine stortten de Eind- hovenaren zich op hun spelers. Voorop, met zeker een tiental meters voorsprong, liep de hofmeester van het Belgische chartervliegtuig, het rood-witte spandoek als gold het een Anderlecht-prestatie met de woorden „Vooruit nu roodwit- ten, vooruit P.S.V." stevig in beide han den Spartak viel tegen Misschien was de overwinning niet helemaal verdiend. Maar wie lette daar op. Na al die tegenslag op die zonnige woensdag. Zelfs dc inwoners van het Bulgaarse industriestadje deden dat "niet, Iwant nadat eindelijk iedere Nederlander ielke andere Nederlander op het midden veld had gelukgewenst, klonk, lang na dat Spartak al zijn weg naar de kleed kamer gevonden had een hartelijk en langdurig applaus. Zelfs die kleine don kere agent, die later het verkeer regelde deed er aan mee en toen de bus met zin gende Nederlanders langs trok klapte zwaaide hü, zijn militante uiterlijk ten spijt, nog. Al heel gauw werd het duidelijk dat Spartak. momenteel zesde op de rang lijst, beslist geen grote ploeg heeft. Zelfs rechtbuiten Dief met zijn 49 interlands Ikon de toeschouwers niet imponeren. Het was al spoedig duidelijk dat het wasbord- jachtige en schaars met gras begroeide veld meer moeilijkheden voor de Bul garen bood dan voor dc Nederlanders. Geen wonder dus, dat de eerste gevaar lijke aanval op naam kwam van P.S.V.. waarvan de vleugelspelers Allemann en Giesen in dit belangrijke duel ietwat teleurstelden. De P.S.V.-middenvoor Theunissen draaide en schoot tegelijk kei hard in de rechterbovenhoek. Helaas, ar biter Stoll, die de overigens rustige ont moeting bekwaam leidde, keurde de tref fer wegens buitenspel af. Wiersma gewond Gaandeweg werd de druk voor het Ned. doel wat minder. Na een half uur trof Pierre Kerkhoffs de kruising van lat en paal en dat deed de hoop bij het kleine groepje Eindhovenaren groeien. Helaas, even later kwamen Wiersma cn de grote Dief met elkaar ln botsing. Dc zware Bulgaar vlei op het rechterbeen van de P.S.V.-er, die van het veld moesl worden gedragen. Wiersma kwam, hard als hu nu eenmaal ls, vüf minuten voor rust in het veld terug, doch alles wees er toen al op, dat hü als rechtsbinnen Theunissen ging de defensie versterken rjjn team maar weinig steun zou kunnen bieden. Zijn moed en doorzettingsvermo gen konden daaraan weinig verhelpen. t een doelpuntloos gelijkspel was de Ned. kolonie al meer dan tevreden, toen de kansen in de rust werden besproken, na de hervatting poogde Spartak. dat sn te laag tempo speelde, om de sterke en stugge P.S.V.-defensie in grote moeilijkheden te brengen, met een reeks aanvallen de beslissing te forceren. Doel man Bals groeide echter naar een steeds grotere klasse, Kemper cn Brusselers speelden met een rust, die bijna angst- Sportman cn -vrouw in Engeland Coureur Jlm Clark en atlete Dorothy Hyman zün bU stemming door de Britse journalisten aangewezen als de sportman m sportvrouw van het Jaar ln Groot- Brittannië. Sprintster Dorothy Hyman leed dit jaar in internationale wedstrijden geen enkele nederlaag en Jim Clark won zes races in de competitie om de wereldti tel. Voetbal Sporting Lissabon heeft woensdagavond in Lissabon in een wed strijd voor de achtste finales van het toernooi om de Eur. beker voor beker winnaars met 16—1 gewonnen van Apoel Cyprus. Bij rust was de stand al 6—1 voor de Portugezen. Na 80 min, viel beslissing wekkend was. Geen moment was er sprake van paniek in de toch zo zwaar be proefde Eindhovense defensie. In de 35e minuut greep de ploeg, die in opdracht van Appel in de eerste plaats op een doelpuntloos gelukspel moest spe len, zün kans. Een zwaar gekwelde Roel Wiersma, die moeite had de tranen van pïin te verbergen, zorgde voor de inlei ding. Pierre Kerkhoffs omspeelde links back Momine cn scoorde daarna beheerst Beproeving voorbij De seconden schenen vervolgens minu ten. Met de moed der wanhoop poogde Spartak om het onmogelijke toch mogelük te maken. Het lukte niet, het kon voudig niet tegen dit mentaal zo sterke P.S.V. Tien minuten later was de beproe ving voor het kleine groepje op de tribune eindelük voorbü- Als een stortten de Ned. supporters zich op de spelers om die daarna in triomftocht naar de kleine, benauwde kleedkamer te bren gen waar de vreugde groter was dan ooit PSV: Bals, Donners en Kemper, Brus selers, Wiersma en Pijs; Giesen, Kerk hoffs, Theunissen, Hoenen en Allemann. Nadat Wiersma geblesseerd was geraakt speelde deze rechtsbinnen: Brusselers spil; Theunissen rechtshalf en Kerkhoffs middenvoor. De kracht, of men wil de zwakte van de Zweedse ploeg Jonstrop kan niet duidelüker wor. den verklaard dan met het feit dat van de dertien doelpun ten, die de Hokü- ers gisteravond had den gescoord, er vüf zijn gemaakt in een periode, dat een Ho- kijspeler op de straf bank vertoefde. En dat gebeurde negen maal voor twee mi nuten en één maal voor tien minuten. De Zweden stelden tegenover de dertien Hokü-doelpunten er slechts drie, maar ook werd slechts één Zweed voor twee minuten naar de strafbank gezonden. Het werd dus een 133 Hokij-zege. waardoor de totaal-score in de drie thuiswedstrü- den 337 is geworden. En dus zün dit seizoen nog geen sterke tegenstanders in de Houtrnsthal op het üs geweest Sterk waren de Zweden allerminst. Hun- stick-techniek was bepaald zwak. Maar zij speelden met een groot enthou siasme en bleven tot en met de laatste seconde voor een zo gunstig mogelijk resultaat vechten. Dat dient met ere te worden vermeld en dat was in feite het enige aardige van de wedstrijd van gis teravond, waarin na 2 min. het Hoky- team al een 20 voorsprong had door doelpunten van Morel en Forster. Laatst genoemde Canadees deed weer eens van zich spreken door vijf goals te maken. Het blüft een lust hem samen met Adair aan het werk te zien. Want de Zweden hadden dan in de 5e min. door een fout de Hokij-defensie de achterstand tot 21 verkleind, na 11 min. had Forster twee combinaties met Adair met doel punten afgerond (4—1), waarna de Zwe den nogmaals succes hadden bij de lang niet hechteHókjj-defensie (42) De tweede periode begon met een in- Dom- cidentje: achterspeler Wil melen schaatste bü een Hokü-aanval achter de Zweedse keeper langs. Deze had zün doel verlaten en wilde juist achterwaarts terugkeren. Een botsing volgde. Straf voor v. Dommelen, omdat de doelman in zün doelgebied niet mag worden aangereden. Door de botsing in feite veroorzaakt door de Zweedse doelman kwam deze te vallen en moest „opgelapt" worden. Van Domme len werd gestraft met o, vreemde spelregels 2 min., indien het „oplap pen" resultaat zou hebben of met 5 min. wanneer de doelman zou moeten uitval len. Het werd 2 min. Een Hokü-mjnder- heid dus, maar Leo van Dük scoorde niettemin (5—2). In de 5e min. werd liefst drie maal ge scoord. Eerst door de Zweden na een scrimmage voor het Hoky-doel, daarna door Leo van Dük. die de puck van Rob Pieterse had gekregen en ten slotte door Rob Pieterse zelf (7—3). In de 13e min. opnieuw een Hokü-minderheid en dus zou er weer een doelpunt vallen. Het kwam van de stick van Wil Ooms (83). Adair (na een combinatie met natuur lijk Forster) bepaalde de stand op 9—3, voordat de grote rust inging. In de laatste periode had de Canadese doelman Beslisle zün plaats aan de re serve-doelman Anton van Esch afge staan. Deze behoefde geen enkele maal te vissen. De Hokij-ers maakten echter nog vier doelpunten. Eerst weer tijdens een Hokij-minderheid, toen Forster de puck van Adair had gekregen en geen fout maakte, daarna door Adair, na de puck van Forster te hebben ontvangen, vervolgens door Forster na een solo en ten slotte door Morel na een solo. Dat was dan 13—3. Arme Zweden. De avond tevoren had- den zü van Luik ook al met tien doel- finales punten verschil klop gekregen: 15—5. „Waren zü maar bü moeder thuis geble- 3^7.7 Met alle vitaminen onmisbaar voor uw gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over- locidheid en neerslachtigheid. Sin Kim Dan thans 400 m in 51,4 sec. Nauwelüks 24 uur na haar fantastische 1 min. 59.1 sec. op de 800 meter, waar mee zij als eerste vrouw de twee ml- nutengrens doorbrak, heeft de Noord- korcaanse Sin Kim Dan opnieuw van zich doen spreken. Woensdag liep zy tijdens de atletiek wedstrijden van de Ganefospelen in Dja karta de 400 meter in 51.4 seconden. Sin Kim Dan bleef daarmee liefst 1.7 se conden onder het wereldrecord van d< Australische Betty Cuthbert die ir maart van dit jaar 53.1 sec. liet afdruk ken. Overigens zal de prestatie van Sin Kim Dan niet als wereldrecord erkend kun nen worden, omdat Noord-Korea geen lid is van de Int Atletiekfederatie. Op de 400 meter blijkt de Noordkoreaanse aanzienlek aan snelheid te hebben ge wonnen. Haar beste tyd op deze af stand was tot nu toe 51.9 sec. Deze pres tatie leverde Sin Kim Dan op 24 okto ber van het vorig jaar In Pyongyang. Het Ned. record op de 400 meter staat met 53.7 sec. op naam van Gerda Kraan en Tilly van der Zwaard. Voetbal De Poolse voetbalkampioen Gornik (Zabreze) zegevierde woensdag avond in de tweede ronde van het toer nooi om de Eur. beker voor landskam pioenen met 20 (10) over Dukla Praag. Reeds in de vyfde min. van de wedstrijd scoorde Gornik door Musia- lek het eerste doelpunt. Vier min. na het begin van de tweede helft verhoogde Lubanski de stand op 2—0. De tweede wedstrijd tussen beide ploegen wordt op 20 november in Praag gespeeld. Ir. F. J. Philips: Liefde tot mens uitgangspunt van sociaal beleid Ir. F. J. Philips, president der N.V Philips' gloeilampenfabrieken te Eindlho- heetft in de algemene ledenvergade ring van het Cemtraal-socdaal werkgevers verbond in Scheveningen enige punten het sociale beleid in de onderneming belicht. Hij noemde sociaal beleid een begrip dat gedeeltelijk berust op noodzaak maar in hoofdizaak op respect voor en liefde tot de medemens. Het is een begrip dat van de laatste eeuiw is. Sociaal beleid moet in de directie van een onderneming beginnen. Ir. Philips merkte op dat sa menwerking in de directie een va grote sociale problemen kan zyn. Bij het sociale beleid is de voorlich ting in het bedrijf van belang. Zij kan veel steun ondervinden van de arbeid 1 door ondernemingsraden. Deze den en de wet op die raden acht ir. 1 lips van grote betékenis. Hy is van ning dat ze echter nog niet naar waarde worden geschat. Er behoeft z.i. eigenlijk geen enkel onderwerp te zijn dat niet Voetbal In Istanbul won Fenerbahce •oensdag met 4—1 van Linfield (Noord- Ierland) in een wedstrijd voor de achtste het toeriiooi'örn de Eur. be- bekerwinnaars. Bij rust leid den de Turken met 20. Het was de eerste ontmoeting tussen beide ploegen. (Van onze sociaal-economische redactie) „Het gaat erom, dat de witte lonen worden gezwart. Als' 'in het particu liere bedrijfsleven zwarte lonen mo gelijk zijn, dan moeten ze ook in het Sinterklaaswezen te realiseren zijn!" Deze woorden sprak de voorzitter van de R.K. Bond van Hulpen van de Sint, de heer G. Sack, gistermid dag op de nationale kadervergade ring van Zwarte Pieten in hotel „Het Witte Peerd". In deze vergadering, waarvoor een zeer grote belangstel ling bestond, spraken ook de voor zitters van de twee andere Pieten- bonden- Ons is bekend, zo zei de heer Sack, dat, evenals vorig jaar, diverse Sin terklazen ongeorganiseerde Zwarte Pieten aannemen tegen vergoedingen, die ver beneden de minima in de col een beunhaas kon onderscheiden. Het gaat er om, dat wij via het georgani seerde overleg in de Stichting van de Hulpdienst de hulpdienstvergoeding weer in de hand krygen. Nu be vinden wü ons op het hellend vlak Sinterklazen zeggen ja tegen bonden en nee tegen loslopende Pieten lectieve hulpdiensten overeenkomst liggen. Wü kunnen dit niet langer to lereren, want op deze wyze wordt het rechtsinstituut van de c.h.o. tot een aanfluiting gemaakt en wordt de posi tie van de vakbonden in ernstige mate ondermynd. „Wij willen een halt toe roepen aan de toenemende omvang van wilde vergoedingsvorming, waar bij de Sinterklazen „ja" verkopen aan de bonden en „nee" zeggen tegen los lopende Zwarte Pieten. Wij willen niet terug naar de „twintiger jaren", waar in men een Zwarte Piet nauwelijks van Laatste nieuws (Van onze sociaal-economische redactie) Een actiecomité van Zwarte Pieten te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat het de door de Pieten-bonden in gediende verlangens te laag vindt Het comité wenst met onmiddellijke ingang uitbetaling van de vergoe ding-ineens en verhoging van de ver goedingen krachtens de c.h.o. met tenminste 20 procent. (De bonden vragen 13 procent). l eigen, ongeremde ontwikke- Met de daad „Ja de lonen moeten zwart. Dat is de enige oplossing", zo betoogde ook de voorzitter van de Chr. Zwarte Pie ten Organisatie de heer L. Peepernood. „Dat is de enige manier om de ont spanning op de arbeidsmarkt op te heffen. De Sinterklazen kunnen nu wel zeggen, dat zy begrip hebben voor de positie van de Pietenbonden, maar zij moeten dit met de daad je gens ons bewijzen", aldus voorzitter Peepernood, die er nog eens met na druk op wees. dat de bonden onmo gelijk langer kunnen aanzien dat de Zwarte Pieten niet werkelijk delen in de toenemende rijkdom van het finan cieringsfonds Sinterklaaswezen. Een zeer belangryk punt noemde hü daar om ook de vergoeding-ineens van 2,7 procent. De Pieten hebben er recht op, omdat beleggingen van het fonds aanzienlijk gunstiger zyn geweest dan aanvankelijk was gedacht, zo zei hy. Onrecht hechtte vooral veel waarde aan de verlangde minimum-vergoeding, om dat er nog téveel Zwarte Pieten thuis komen met een vergoeding, waarvan zij de geschenken voor eigen vrouw en kinderen nauwelyks kunnen beta len. Aan dit onrecht moet een einde worden gemaakt, zo zei de heer Swart met klem van betoog en hü voegde daaraan toe, dat de gevraagde ver lenging van dc diensttijden eveneens een belangrijke büdrage kan leveren aan het welzijn der Zwarte Pieten. Zo ook de gladde daken-toeslag, waarvoor de bonden nu al een reeks van jaren tevergeefs vechten als leeuwen. Geen bieten „Wü moeten ons vak hooghouden!" „Het Zwarte Pietendom staat of valt met de daken en de schoorstenen. Wü blijven strijden tegen de beun hazerij van de aan-de-deur-bezorgers, doch ons moeilijke werk op daken en in schoorstenen moet aantrekkelijk worden gemaakt. Reeds téveel vrien den verkeren in nood, omdat zü de gevolgen van een tuimeling niet kon den dragen. Niet deze vrienden, maar de gladde daken en ten diepste de Sin terklazen zijn daarvan de oorzaak", al dus de heer Swart, die het optreden van z£n. actiecomité s zei te veroorde- In deze vergadering, waarin de woorden der drie voorzitters herhaal delijk door krachtig applaus werden onderbroken, hadden verschillende af delingen spandoeken meegevoerd. Daarop kon men o.a. lezen: „De Pieten zün zwart, maar hun vergoedingen zün wit". „Zwarte Pieten zün geen bieten" e.d. E11 morgen in de ondernemingsraden aan de orde kan komen. Men moet er naar streven de mede werkers deelgenoot te maken van de problemen van de leiding en tezamen naar oplossingen zoeken. Het mee laten deniken is van het grootste belang. An derzijds moet men de moed en de vrij heid hebben soms sahijnbaar roekeloos te werk te gaan door het toekennen van verantwoordelijkheid aan mensen die daarvoor wellicht nog niet rijp zijn. Wat de loon- en salarispoliitiek betreft verdient het z.i. aanbeveling om, als hel economisch kan, lonen en salarissen aan de hoge kant te houden. Symposium in Amsterdam In geen enkel land zijn vakbewi ging en consumenten gebaat bij een beleid, dat de kleine boer opoffert een poging, door verlaging van de prij' zen van landbouwprodukten het ver bruik te vergroten. In onze dagen spreekt de vakbeweging voor de wer kende bevolking in haar geheel zij is zich om sociale, economische politieke redenen zeer wel bewust van haar verantwoordelijkheid voor werkende boer. Bovendien is het komen van de werknemers in de le vensmiddelenindustrie en van de land arbeiders direct afhankelijk van het inkomen van de boer De Deen Juul E. Poulsen. algemeen secretaris van de Internationale un: werknemers in de levensmiddelenindus trie. stelde dit gisteren op het Europees- Amerikaans symposium in Amsterdam, toen daar de belangen van consumenten en vakbeweging by de handel in land bouwprodukten en levensmiddelen be sproken werden. Omdat handelsbelemmeringen de prik n van levensmiddelen over het alge- een hoog houden, wordt wel aangeno- en dat de vakbeweging dient te plei- n voor een vrije handel Het probleem echter niet zozeer dat de prijzen levensmiddelen laag moeten worden ge- nouden. maar dat het evenwicht gehand haafd moet blijven tussen de twee hoofd elementen voor een hoog levenspeil: de koopkradht van de werknemende stede- Ujke bevolking aan de ene kant die boeren en landarbeiders aan de andere kant Wat er gebeuren kan als handelsbelan gen voorrang krijgen boven alle andere belangen weten we: levensmiddelen zyn nooit goedkoper geweest dan in de cri sis in het begin van de jaren dertig: boe- werdén toen geruïneerd doordat produköen niet konden verkopen Sindsdien hebben verschillende landen Voetbal Het Hongaarse nationale voetbalelftal heeft woensdag in Novi een oefenwedstrijd gespeeld tegen combinatie van twee Zuidslavische eerste divisieclubs De Magyaren kwa- niet verder dan een gelijkspel: 22 De ontmoeting werd gespeeld ten bate de slachtoffers van de ramp Skoplje. In Rijeka fungeerde de club van die naam als sparringpartners voor het Hon gaarse Ol. voetbalelftal. Ook hier was het resultaat een gelijkspel: 11. Prof. dr. ir. J. Doorenbos: Tuinbouwgewassen heden zijn respectabel oud Prof. Ar. ir. J. Doórenbos heeft van middag het ambt van hoogleraar in de 'tuinbouwplantentëelt aan de Land bouwhogeschool te Wageningen offi cieel aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Op zoek naar de optimale groeivoorwaarden voor het gewas". Uit het Egypte van de farao's zün af beeldingen van tuinen bekend, waaruit men zich een voorstelling kan maken van de gewassen die er werden geteeld. Hieruit blijkt dat huidige tuinbouwge wassen als cultuurgewas een respecta bele ouderdom hebben. Groentegewassen zün zonder uitzondering zeer oud, dit geldt ook voor siergewassen. De tulp was al duizend Jaar in het midden ten in cultuur toen zü In 1600 hier op gang begon te maken en ook de chry- santh en de azalea hebben een lange geschiedenis achter zich. Volgens oude kruidenboeken werden aan het eind van de Middeleeuwen groente en fruit slechts voor zieken nuttige eigenschappen toegekend. Toch begon de tuinbouw zich in de vijftiende eeuw te ontwikkelen. Vooral na 1870 een versnelde beweging merkbaar. Er moesten weerstanden worden overwon nen, die wij nu vooroordelen noemen. Ze bestaan echter ook thans nog. Zo is het tot nog toe onmogelijk gebleken de Nederlandse consument ervan tuigen dat groene asperges evengoed smaken als witte. Het is inmiddels onmiskenbaar dat de etijging van de welvaart die de indus trialisatie heeft teweeggebracht op de voet is gevolgd door de ontwikkeling van de tuinbouw. Daar de vraag tuinbouwprodukten in tegenstelling tot akkerbouwprodukten elastisch is. zyn de vooruitzichten van de tuinbouw als geheel gunstig. Overigens beschouwde prof Dooren bos de overproduktie in de westelijke landen en de onderconsumptie ontwikkelingslanden wat de akker bouw betreft als een tijdelijk verschün- sel. De uitbreiding van de bevolking gaat zo snel dat men zich kan afvra gen of niet binnen afzienbare tijd de landbouwproduktie zün voorsprong op de consumptie zal gaan verliezen. Aangaande de onderzoekingen naar de optimale groeivoorwaarden kunnen fytotons een belangrijke rol spelen. Bin nenkort hoopt de afdeling tuinbouwplan- tenteelt van de Landbouwhogeschool zulk een laboratorium, waarin gewassen kunnen worden geteeld in een aantal milieus waarvan de meeste factoren als licht en temperatuur regelbaar of althans constant zijn, in gebruik tc nemen. rof. Doorenbos zette uiteen, dat zulke .klimaatkamers" enorme mogelijkheden bieden, doch ook beperkingen hebben omdat het natuurlijk milieu veel gecom pliceerder is dan het fytotronmilieu. Specialisatie is onafwendbaar, gezien de onmetelüke differentiatie. „Dit bete kent niet", aldus de nieuwe Wageningse hoogleraar, „dat wij ernaar moeten stre- specialisten op te leiden, doch wel dat wij mensen moeten vormen die in staat zün zie hte specialiseren". Hierbij dreigen gevaren. Prof. Dooren bos denkt hier niet in de eerste plaats het veel gehoorde verwijt dat de specialist het geheel niet meer overziet Dat kan niemand meer tenzij hij zich hierin specialiseert. Het gevaar is volgens spreker veeleer dat men zich te zeer vastbijt in zyn specialisme en door blijft werken in één bepaalde richting, terwijl het probleem zich in de praktijk de tuinbouw al lang naar een ander terrein heeft verplaatst. Ook bestaat het gevaar dat men het vermogen tot syn these verlies en het deelprobleem niet meer kan terugplaatsen in het geheel van interacties waarin het .tuinbouw kundig gesproken thuishoort. De enige manier om aan deze gevaren te ontsnappen is door de doelstelling het tuinbouwkundig onderzoek namelük bü te dragen tot een zo efficiënt moge lijke produktie, nooit uit het oog te liezen, aldus prof Doorenbos. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2,000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE (HEUST VOOR IA00EHEER ER KRE DIETWEZ E N STADHUIS, LEIDEN, POSTBUS 160, IEL 11170 (Advertentie) Wedstrijden Jahn voortgezet LEIDEN Gisteren kwamen 35 meis jes en zes jongens in de zaal aan de Franchimontlaan byeen voor de voort zetting van de wedstrijden van de chris- tolüke gymnastiekvereniging „Jahn". De jongens en meisjes van 1416 jaar stre den in een vüfkamp, de meisjes in drie graden (brug, ringen, evenwichtsbalk, lange mat en kastspringen). Er werd in een i :zellige sfeer gewerkt die het geheel soms wel eens wat druk maakte. De uitslagen: meisjes eerste graad: Marry Koet 38.8 p. en Ivonne Broeksema 38.8 p. (beiden kregen bekertje; Ivonne Broeksema was vc jaar kampioene bü de 12—13 jarigen, is zij het samen met Marry Koet bü de 1416-jarigen). Tweede werd Bea Ra- vensbergen met 37.8 p., 3. Wil Wagemans 37.2 p. Meisjes tweede graad: 1. Diet Wolters 39.1 p.. 2. Joke Kluts 381 p., 3. Jopie Harteveld 37.8 p. en Bep van Haar lem 37.8 p. Meisjes derde graad: 1. Elly Roseleur 33.2 p., 2. Evelien van Baarlen. Jongens eerste graad: 1. Karei van Ark 39.9 p.. 2 Hans van Polanen 38.6 p., Koos Bakker 36.1 p. Jongens tweede graad: 1. Hans van de Bung 37.4 p., 2. Jan Karreman 35.2 p., 3. Henk Mukder 28.8 p. Omstreeks 10 uur werden de wedstrij den beëindigd, waarna de dames senio- ren nog in besloten kring wcdstrüden hielden. Vóór de prüsuitreiking dank»c de voorzitter nog de juryleden (zes) vooi hun spontane medewerking. beschermende maatregelen genomen ora herfialing van zulke door mensen ver* oorzaakte rampen te voorkomen. In heli bijzonder geldt dit voor landbouwpro. dukten. De prijzen van landbouwproduk ten zyn daardoor niet eteeds een weer spiegeling van de mate van doeltreffend heid der produktie. maar wel van hef inkomenspeiL dat een regering binned het geheel van de algemene prijsstructuur van een land aan de producenten wil toekennen. Zowel in de exporterende als in de Importerende landen wordt daar door de produktie gestimuleerd, met als gevolg dat exporterende landen meer wensen te exporteren, terwijl de impor terende landen de vraag vermindert Naarmate moderne agrarische produk- tiemethoden doordringen kunnen be schermde producenten in vele gevallen bewenen, dat ze net zulke efficiënte pro ducenten zullen worden als diegenen die voor de export produceren. Als specifiek voorbeeld noemde de heer Poulsen de tomaten: Terwijl in Zuid-Italië tomaten van hoge kwalitedt in de koude grond worden geteeld, produceert Nederland dezelfde kwaliteit tomaten onder glas en voor dezelfde prijs. De Nederlandse to- matenproduktie is nu even efficiënt als de Italiaanse, maar oorspronkelijk was dat niet zo. (In Nederlandse tuinbouwkrlngen stelt men. dat Nederland ten aanzien van groente en fruit altüd een liberaal in voerbeleid heeft voorgestaan. De Neder landse invoerrechten op groente en fruit zün dan ook de laagste ln de E.E.G. Wat de kwaliteit betreft: als ln Duitsland Nederlandse én Italiaanse tomaten tege- lük aan de markt zün. brengen de Ne derlandse tweemaal zo veel op als de Italiaanse. Volgens genoemde kringen moet dat aan de kwaliteit liggen). Lezers schrijven ons... Dronken op de middag Hebt u gistermiddag ook die dronken studentjes in de omgeving van de Steenstraat gezien? Nu, dat was wel weer fraaie indruk die de bloem van de natie van zichzelf gaf. Waar ze vandaan kwamen weet ik niet. Sommigen hadden zelfs nog de kruik met het vocht dat ook de hersens van de heren studenten al te vaak aantast nog in de hand. Er werden vrouwen nagewezen, rauwe kre- over de straat geslingerd, hier en daar zelfs auto's opgehouden, kortom, het was een ergernis, jongelui, niet ouder 22 jaar, midden op de dag zo ovgr de straat te zien zwaaien. Dat wil dan nog praten over een be loning voor het feit dat ze studeren. La- :e beginnen zich te schamen en ver volgens met ten minste drie jaren vol- yverige studie bewüzen dat ze een der gelijke honorering waard zouden kunnèn zijn (ik druk me expres nogal vaag uit omdat het voor mij nog zeer de vrgag is of zo'n betaling tegenover anderen, die onder nog veel moeilyker omstandig heden moeten studeren om een positieMn de maatschappij te verovern, wel verant woord zou zyn). Ik hoop dat de betrokken studenten qit met schaamrood lezen. Ze mogen dan weten dat de Leidse burgerij niet gje- diend is van hun smakeloze vertoningen. Het kan de afstand tussen burgerlüke maatschappij, waar normen in acht wor den genomen, en studentenmaatschappij, soms alles schünt te mogen, alleen vergroten. Leiden J. G. A. VAN DER THOLBN Nieuw instrument: Produktie tomaten 40 pet. omlioog Bij een elektrische apparatenfabriek in Utrecht is een instrument ontwikkeld, dat voor kasprodukten (speciaal tomaten i van grote betekenis schijnt te zyn. Het is de zogenaamde lichtafhankelüke tempe ratuur regelaar, die door prof. D. de Jong tot ontwikkeling werd gebracht en waar mee thans in Wageningen en Naaldwük wordt geëxperimenteerd. Het apparaat reguleert de warmtebronnen in de kassen naarmate de temperatuur ook buiten de kas stügt en daalt. Hierdoor kan een voor de gewassen gunstige ,iermanente tempe ratuur worden vastgesteld. Het is inmid dels gebleken, dat door dit instrument voor tomaten een produktieverhoging vao veertig procent kan worden bereikt. De apparatenfabriek (de N.I.E.A.F.) zal binnenkort met de serieproduktie van deze instrumenten een aanvang ma ken. De kwekers zullen voor dc appara ten ongeveer f2.500 moeten betalen. Dames kopen supermarket bijna leeg De supermarket op de Ameri- kaanse voedsel- en landbouw tentoonstelling in Amsterdam heeft het druk gehad. De voor raad is voor zestig procent ver kocht, terwijl de tentoonstelling nog elf dagen geopend zal zijn. Men doet nu zijn best, uit alle delen van Europa Amerikaanse goederen ter aanvulling te laten aanrukken. Voor het uiterste ge. val wordt zelfs het instellen van een luchtbrug tussen Amerika en Amsterdam overwogen. De Nederlandse dames blaken belangstelling te hebben voor o.a. pannekoekstroop, snacks, diep vriescake, mixdranken cn vooral barbecue-saus. Om levensmidde len in blik en graanprodukten gaven ze niet zoveel. De tentoonstelling heeft tot nu toe 54.000 bezoekers getrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9