Commentaar i Subsidies voor instellingen van weldadigheid te Leiden Woord van bezinning kenmerkt feestavond Officiële publikaties van de gemeente Leiden BENDER Koren Ned. Prot. Bond zongen in Alphens Nutsgebouw s DONDERDAG U NOVEMBER 1963 -Agenda voor Leiden en Den Haag 1 Donderdag Nieuwe Beestenmarkt 1315. 7 30— 10.30 uur: contactavond-veiling Philatelis- Encentrum. r[ Jacobazaal Den Burcht. 8 uur: afdeling Leiden P.S.P., D. A. Noordewier. lid v *5 het hoofdbestuur, over het loonbeleid. I Gebouw Prediker, 7 uur tot half 11 enseahszaar Herv. wijkgemeente Molenwijk heb- Restaurant Van der Heyden, Bree- nega-riaat 85, 8 uur: district Leiden Geref ilnatiejchoolverband, ds. W. Vroegindewey. voor-pervormd predikant Katwijk aan Zee, "■«fiver „"Waal-mee vullen wij het woord •n I Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O.-film LDe dame met het hondje" I Zijzaal Willem de Zwijgerkerk, Oegst- fu I leest, 8 uur: Stichting huishoudelijke y I [n Gezinsvoorlichiting, tentoonstelling I Stichting Goed Handwerk. ■J [Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo- he. 3 uur: afdeling Leiden Kon. Ned öfl h'aluurhistorische Vereniging, E. E 'der ran der Voo over „Het leven der mos- Jen, de voortplanting, de betrekkingen lussen voorkomen en milieu", verlucht Jy* net levens materiaal en lichtbeelden. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.1J ur: Haagsche Comedie met „De Ma- imulen". Haag: Dillgentla, 8.15 uur: acques Klein, piano Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: caba- :t De Vuurpijl, met Ned. Vereniging oor Volkszang. Vrijdag Gebouw Prediker, 2 uur tot half 11: azaar Herv. wijkgemeente Molenwijk. De Lakenhal, 8 uur: opening door 1 urgemeester F. H. van Kinschot tentoonstelling „Napoleon vóór de rempel van het Koninkrijk der Neder landen' Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- oorsteeg, 8 uur: opening tentoonstel- werken van Bert Jonk er ■rans Pieck. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: huldiging* n feestavond Jubileumfonds NZHVM. Antonius-clubhuis. 8 uur: Leidse ondaccordeon-orkestvereniging Cres- jksen, sado, jaaruitvoering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ir: Haagsche Comedie met Quadrille. Den Haag: Adventkerk Hengelolaan orgelconcert Teun Groen mei solisten en Zuidhollands Orkest Zaterdag Gebouw Prediker, 2 tot 10 uur: ba- lar Herv. wijkgemeente Molenwijk. Schouwburg, 8.15 uur: toneelvereni- Iing Tot Ieders Genoegen, opvoering an „De dame, die bescherming zocht' blijspel in drie bedrijven). Dr. Van Voorthuijsenschool Marnix- traat, 7.30 uur: wedstrijden gymnas- iekvereniging Jahn, adspiranten en he- -e u It: K Den Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- land veur Laaiden en Omstreken, op reden van de folkloristische dansgroep Wente. Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 Geref. Jeugdverbimd Leiden. A Kapel over opara Carmen met mu- ikale omlijsting. Herv. jeugdgebouw ln den Moriaea oek Hoogl. Kerkgracht - Moriaansteeg lezingencyclus „bijzondere be- oepen", J. de Haas uit Haarlem over rafologie. trzaal, 3 tot 5 uur: afde- ng Leiden Kon. Ned. Voetbalbond, re- eptie t.g.v. 60-jarig bestaan der afde- ng. Antonius-clubhuis. 8 uur: Leidse londaccordeon-orkestvereniging Cres- endo, jaaruitvoering. Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leidee on. Ned. Natuurhist. Ver., vertrek iet bus 41 naar de Pan van Persijn Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie niet „Tot elke rijs". Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 ir: Concertgebouworkest met Br. de lilde Klarinet. Den Haag: DLligentia. 8 uur: Toos Inderdenwljngaard, piano. Apotheek Voor spoedeisende gevallen geopend e Zuider-apotheek, Lammenschansweg tel. 23553, ook voor Leiderdorp. Films Camera (2 en 8 uur): What ever hap- ened to baby Jame? (18 aar), donder- iag: De dame met het hondje. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geheim ïnt OSS 117 en het mysterie van di terdwenen duiker (18 jaar), maandag-, liosdag- en woensdagmiddag geen voor telling. Luxor.(2.30, 7 en 9.15 uur): De inspec- eur (14 jaar). Rex (2 en 7.30 uur): De kanonnen van 'avarone (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Manne- luins van Scotland Ya-d (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De gek- 'en trekken de kaart (14 jaar). Films van vrijdag af Camera, (2.30. 7 en 9.15 uur): Whal 'er happened to baby Jane? (14 jaar): llonderdog Sajorana (14). Lido, <2.30, 7 en 9.15 uur): De man mei 1 J®," fle wassen beelden (18). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De wel fan het zwaard (14). .8ex. (2 en 7.30 uur): De kanonnen van dan pavarone (14). Studio (2.30, 7 ei fie (18). Trianon (2.30, 7 i terror (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: foto- en gravureten toonstelling „Hellas, verlucht en be licht" (van 1—19 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- 9.15 uur): Vivre sa 9.15 uur): Tales ol LEIDEN. B. en W. stellen de ge meenteraad voor, aan de instellingen van weldadigheid te Leiden in 1964 de volgende subsidies te verlenen: Vereniging tot bestrijding der tubercu lose 17.000,Vereniging ,,de Leidse Buitenschool" 1,25 per verpleegdag 21.250.Margarita van Cortonastich- ting 2.000,Vereniging Chr. Jeugd- hulp 2 000.Stichting Kleuterdagver blijf ..Margriet" 3,50 per verpleegdag 59.500,Dr. Van Voorthuysenstich- ting 17.300,Cornelius Musiusstich- ting 14.050,Prot. Chr. Stichting vooi de Nazorg 4.500,Verenigingen tol uitzending van kinderen naar vakantie kolonies 1.75 per dag en per kind 10.000.Prot. Ver. voor Gezondheids zorg „Het Groene Kruis" 42.750. R.K. Ver voor Gezondheidszorg „Het Wit-Gele Kruis" 25.500,—: Prot. Chr. Ver. voor Gezondheidszorg „Het Oranje- Groene Kruis" 9.750, Door de stichtingen, die werkzaam zijn op het terrein van de avondver zorging van oud-leerlingen van b.l.o.- scholen, is een verhoging van het sub sidie gevraagd. Een verhoging van de normen tot Leidse studenten haalden biggetje LEIDEN Vooruitlopend op de plechtige inauguratie, die donderdag Leiden zal plaats hebben heeft de Leidse Studentenjaarclub Big Ben woensdagmiddag in het landelijke Huybergen haar mascotte gedoopt. Het was een levenslustig varkentje, afkomstig uit de stallen van boer Van Aert, dat in aanwezigheid van de burgemeestersfamilie op het enige n dat het dorp rijk is de toepas selijke naam Ben ontving. Omdat een dergelijk varkentje slechts vier maanden leeft voor het wordt ge- slacht, werd de naam in alle richtin gen erfelijk gegeven, waardoor de continuïteit van het symbool kon worden verzekerd. it brengt echter wél met zich dat de stwdentenclub élke vier maan den rouw zal moeten dragen en naar Huybergen zal moeten komen om een nieuwe mascotte te installeren. De eerste maal dat dit gebeuren zal, het voorjaar van 1964f als Huy bergen zijn 700-jarig bestaan zal herdenken. Burgemeester Van Agtmaal hield een geestige toespraak, ab-actis E. L. Vrijland las uit een lijvig perkament rin de omvangrijke erfelijke titel van het varken was geschreven. Op uitnodiging van praeses J. van Meel werd hot „doopfeest" in een plaatse lijk café gevierd. Citosa-busonderneming voert tal van wijzigingenin BOSKOOP Zoals wij gisteren reeds berichtten, gaat de Citosa-bus onderneming op werkdagen een half- uurdienst rijden tussen Leiden en Al- phen aan den Rijn. Dit betekent een belangrijke verbetering. De treinen on derhouden een uurdienst. De wijzigingen worden door de direc tie als volgt omschreven: Van lijn 4 zijn de rijtijden op het trajectgedeelte Leiden Alphen a. d. RijnBodegravenGouda gewijzigd, erwijl overdag op het traject gedeelte LeidenAlphen a. d. Rijn (via Hoge Zijde) op werkdagen een halfuur- dienst zal worden gereden. Voorts is oj RADIO TELEVISIE KNVB afd. Leiden zestigjaar LEIDEN „De waarde van de sport ligt in de vorming van het karakter van de mens. Dit terrein ligt bij de jeugd volkomen braak. Het vraagt onze volle aandacht, waarbij steun onontbeerlijk is". Deze behartenswaardige woor den sprak gisteravond in de Stadsgehoorzaal mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB. De afdelingsvoorzitter liet daarbij in het midden of de taak tot het opvangen van de jeugd bij de overheid dan wel de sportverenigingen thuishoort. Belangrijker vond hij het, dat het gebeurt. In de herdenkingsrede van de afde lingsvoorzitter viel het op, dat er nog problemen de aandacht vragen. Mr. De Jongh vroeg zich zelfs af of de huidige bonds- en verenigingsbestuurders niet hun taak tekort zijn geschoten. Deze vraag werd opgeworpen naar aanleiding de ieder jaar langer wordende lijst strafzaken, waarbij ook het aantal jeugdstrafzaken aanzienlijk groter is ge worden. Er daalde een opmerkelijke stilte in de zaal, toen mr. De Jongh inhaakte op eer recent bericht waarin sprake was van veroordeling tot tien dagen hechtenis- straf voor een voetballer, die zijn tegen stander tegen het hoofd had getrapt. „De besturen moeten bikkelhard zijn en middellijk toeslaan", aldus mr. De Jongh, die betoogde dat anders al het werk ve de pioniers voor niets geweest zou zijn. De feestavond was van een behoorlijk gehalte. Medewerking verleende het or kest van Jan Corduwener. Vele aanwe zigen zullen met verbazing naar de mu ziek van dit orkest hebben geluisterd, daar het gebrachte niet allemaal in strikt danstempo was. Het optreden var Leidse Sleuteltjes, die met het liedje „De middenvoor" helemaal in stijl bleven, accentueerde nogmaals duidelijk het ver langen van de afdeling om meer aandacht Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag var tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 en m 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio meek Reuvens. Plantage 6: maanda* d dinsdag van 4 tot 630 uur, woens lag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er. rijdag (speciaal voor de grotere jeugd an 630 tot 830 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen f an Joseph Teixedra de Mattos (tot 11 november Jeugdhotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot 30 november) Boerhaavezalen: tentoonstelling van werken van Bert Jonk en Frans Pieck (van 15 tot 29 nov., open van 2.30 tot ;n van 730 tot 9.30 uur). de jeugd te besteden. De aanwezigen deden dat dan ook. Na de pauze cabaret met Cilli Wang. the Spotlights, het Kalmar trio en con férencier Frans Vrolijk, die de zaal met zijn grollen tot hartelijk lachen bracht. het trajectgedeelte LeidenAlphen a. d. Rijn via Hoge Zijde de route in de ge meente Alphen a. d. Rijn gewijzigd. De uit Leiden komende bussen rijden hier als volgt: Prins Bernhardlaan-Willem de Zwijgerlaan-Lijsterlaan-Bloemhofstraat- Van Boetzelaerstraat-Pieter Doelmanstr. Castellumstraat-Prins Bernhardlaan-Sta- tion. Naar Leiden wordt gereden in om gekeerde volgorde, in plaats van door de Van Boetzelaerstraat dan echter via de Van Lennepstraat i.v.m. eenrichtingver keer. Ten gerieve van de reizigers wor den in de gemeente Alphen a. d. Rijn op verscheidene punten wachthuisjes ge plaatst. Op het trajectgedeelte Alphen a. cL Rijn-Leiden via Lage Zijde is de route te Alphen a. d. Rijn eveneens veranderd en luidt, komende uit Leiden: Oudshoornse- weg-Nieuwe Sloot-Ruysdaelstraat-Van Eijckstr.-Lijaterlaan-Bloemhofstraat-Nic. Beetsstraat-Van Lennepstraat-Toussaint- plein-Toussamtstraat. Naar Leiden wordt gereden in omgekeerde volgoide. Op de dienst Leiden-Alphen a. d. Rijn- Bodegraven-Gouda v.v. zal wegens per- soneelsgebrek worden overgeschakeld van tweemans- op éénmansbediening. Het reizend publiek wordt dringend verzocht aan een vlot vervoer mede te werken door vóór het instappen gepast geld ol een geldig plaatsbewijs (retour of abon- nement) gereed te houden. Op het traject Leiden-Hazerswoude- Boskoop-Waddinxveen-Gouda worden alle vertrektijden 2 minuten vervroegd In omgekeerde richting worden alle ver- trektijden 2 minuten later gesteld. Op zaterdag vertrekt de eerste dienst uit Leiden in de richting Gouda om uur. Op zaterdag vertrekt de eerste dienst van Boskoop naar Leiden om 7.11 Op het traject Bodegraven-Woerden- Utrecht is de vertrektijd uit Bodegraven 4 minuten vervroegd, zodat deze bussen vertrekken om 0.30 uur. De vertrektijd uit Utrecht is 5 minuten vervroegd en is eveneens 0.30 uur. Ten slotte zijn op het traject Woerden- Linschoten-Montfoor-Oudewater v.v. de tijden van verschillende ritten veranderd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Leonardus, z v P F v Rijn en G J M v Leeuwen; Jan, L de Jong en G Hollander; Johnnie, J A Verhoeks en H v Gorkum; Jo hanna Maria, d v M Q van Tol en M A Zoet, Nicolaas Benjamin, z v H C Swaag- en J Hoekstra: Cornelia, d v C v Dijk en N v Duijvenvoorde, Michiel. z P W Pestman en L M Favero; Arie Jacob, z v A L van Duijn en A van Duijn. OVERLEDEN: H J de Groot 70 j, m; J Janssen. 48 j, m. 30,per maand per wekelijks les uur, benevens 200,per leiding gevend hoofd, alsmede 2/3 van de netto zakelijke lasten naar verhou ding van het aantal Leidse leerlin gen tot het totale aantal leerlingen, komt B. en W. redelijk voor. Met een dergelijke verhoging is een extra sub sidie van 3.650,gemoeid. LEIDEN Mej. A. L. Langeveld. secretaresse van de Leidse wethouders, is benoemd tot assistente van de pro vinciale arts voor de revalidatie te Haarlem. Deze functie gaat uit van de Stichting van de provinciale kruisver enigingen voor gemeenschappelijke be langen van gezondheidszorg in Noord- HoP.-nd. Mej. Langeveld is benoemd per 1 j i-uari 1964 (Verbeterd bericht). Automobielbedrijf „GEBR. HUISMAN" Levendaal 80 Leiden LEIDEN Dankzij het feit. dat de speeltuinvereniging „Groenoord" verle den week een nieuw clubhuis heeft mo gen openen, is ook de gelijknamige kla- verjasvereniging onderdak gekomen. Ter gelegenheid hiervan heeft het eerste wedstrijdteam een wedstrijd gespeeld tegen .Rest van Leiden". Het team van de .Rest" won. Stakers keken rustig toe hoe de Leidenaars liepen LEIDEN Vier chauffeurs van de N.ZH.V.M. in Leiden hebben vanmorgen geprobeerd uit te rijden. Het bleef bij een poging, want enkele honderden stakers hielden de uitgangen van de ga rage aan de Rijnsburgerweg geblokkeerd. De stemming onder de stakers was rustig. Drie politie-agenten van de surveillancedienst stonden rustig toe te kijken. Ingrijpen behoefden zij niet. Af en toe gingen er een paar stakers naar de kantine voor een kop koffie. De wethouder van Bedrijven, ir. J. J. G. van Hoek, die tevens belast is met de portefeuille Verkeer, kwam enigszins ontmoedigd voorbijlopen. Zijn dagelijkse bustocht naar het stad huis werd een voettocht. Hij wa.s overigens niet de enige Leide- naar, die tevergeefs bij een halte op zijn bus heeft staan wachten en ten slotte maar de „benenwagen" nam. Bij het grote complex busperrons op het Stationsplein was het opmerkelijk stil. Alleen de bussen van N.A.L. en Maarse en Kroon verschenen bij de bestemde perrons. Slechts één bus van de NZH was aanwezig op het plein. De bus waarmee het personeel was opgehaaldom te posten. De stakingsactie duurt volgens de chauffeurs 48 uur. Burgemeester en wethouders van den brengen ter openbare kennis, dal wegens verlenging van de proef met de gewijzigde plaatsen voor de woensdagse zaterdagse warenmarkt, met ingang 8 november 1963 voor de duur maanden wederom de volgende keersmaatregelen zullen gelden: I. ingevolge het besluit van de Raad an 21 oktober 1963: a. geslotenverklaring voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren vee in beide richtingen: op woensdag van 10 tot 18 uur en op zaterdag van 8 tot 18 uur, van de Nieu- Rijn, voorzover gelegen tussen dc Burgsteegel* de Hoogstraat, en van dc Beschuitsteeg; op zaterdag van 8 tot 18 uur van: de Hooglandse Kerkgracht, voor zovei gelegen tussen de Koppenhinksteeg er de Nieuwstraat; de Nieuwstraat, voorzover geleger tussen de Burgsteeg en de Hartesteeg. er de Moriaansteeg. wijziging van de op zaterdag vooi de Nieuwe Rijn, voor zover gelegen tus de Hartesteeg en de Burgsteeg, de Hoogstraat en de Visbrug geldende nverklaringen in dier voege, dait het aanvangstijdstip van deze geslotenver klaringen is gesteld op 8 uur; II. ingevolge het besluit van hun Col lege van 7 november 1963: instelling van een wachtverbod a. voor de Hooglandse Kerkgracht de Nieuwstraat, voor zover gelegen 1 de Burgsteeg en de Beschuitsteeg, vrijdag 19 uur tot zaterdag 19 voor de Nieuwe Rijn, voor zover legen tussen de Karnemelksbrug er Hoogstraat, van dinsdag 19 uur •oensdag 19 uur en van vrijdag 19 tot zaterdag 19 uur; c. voor de Beschuitsteeg op woensdag zaterdag. Voorts heeft de Raad besloten tot Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam deskundig in klank ALPHEN. Onder leiding van de heer J. Arnoldits gaven de drie koren van de Ned. Protestanten Bond een uitvoering in het Nutsgebouw. Achter eenvolgens traden vóór en na de pauze de kinderen, de jonge meisjes (plus één knaap) en het gemengde koor op. Het valt tegenwoordig niet mee, zo erkende ook voorzitter J. P. van Veen in zijn welkomstwoord, de mensen naar een uitvoering te trekken; helemaal uit eigen beweging lopen ze doorgaans zo hard niet meer. Dat er toch zovelen waren komen luisteren, stemde dus wel tot dankbaarheid. Deze avond was voor de NP.B.-zan gers in zoverre bijzonder, dat de ver scheidene ensembles alle ten tonele ver schenen en, voor zover het de kinderen betreft, dat ze nu eens géén operette of zangspelletjes deden. De heer Arnoldus vond, dat het best eens een keer anders kon. Hij is (evenals wij, zoals voldoende bekend) van mening, dat de genoemde kijkgevallen zuiver muzikaal genomen vaak heel weinig om het lijf hebben en de aandacht van de kinderen voor de zang zélf afleiden, zodat het resultaat niet zelden misschien wel een lust voor oog, maar geenszins voor het oor is. zuilen alle bewonderende moeders tantes toch wel, zij het onuitgespro ken beamen. Het karakter van het programma was licht en dikwijls leutig. Alleen het begin. „Kinderavondgebed" (Th. H. Polman) stond apart. De zang van de drie koren klonk in uitspraak en toonvorming verzorgd. Bij de vrouwelijke grotere jeugd was vooral de voordracht te prijzen. Zo kreeg, te recht. „Sledevaart", dat plastisch werd uitgebeeld, een nadrukkelijk applaus. Het verbaasde ons niet, dat deze Slede vaart (Gé van der Beek) en „Wildzang" (J. Duin) op ht Haagse concours met een eerste prijs werden gewaardeerd. De zang van dit jeugdkoor bezit wer kelijk kwaliteiten. Een aanmerking zou den we slechts kunnen maken op de. muzikaal niet gewenste, aandacht voor komma's in de tekst. De muziek leidt een eigen leven, uitkomend onder meer ln de frascbogen. Ook de kinderen zongen heel aardig en zuiver, maar kwamen niet helemaal vrij, althans niet spoedig. „Een haantje en een nennetje" (D. J. Brienne) bij voorbeeld had luchtig-trippclend moeten klinken (wat het niet deed). Het muzi kale leven begon pas in „Zo'n bluffer" (van dezelfde componist) te ontluiken. Het grote koor, gehandicapt door een paar ziektegevallen, kwam met slechts drie bassen en vier tenoren uit. Dat is maar heel bescheiden in verhouding tot de veel talrijker dames. Maar de heren hebben het er, wat schuchter soms. toch wel goed afgebracht. Vooral „Molenaars dochtertje" (P. M. Zijderlaan) kreeg een keurige, tevens sprekende vertolking. Later boeiden een koor-fantasie (S. St-ra- ting) op drie bekende liedjes, en „Mijn Nederland" (G. A. Mangold) nog de aan dacht. Dc heer Arnoldus houdt de teugels strak, doet rustig aan, maar zün directie maakt dc indruk van gemoedelijke be slistheid. Het was jammer, dat men van „Des zomrs als het regent" niet de oude mooie melodie zong. Die van De Wolff is veel minder karakteristiek. De kinderen en de grotere meisjes lie ten na de koffie nog enkele leuke lied jes horen (resp. onder meer: „De nieuwe broek", en „Peter"). Het op accordeons en gitaren musice rende jeugdensemble „Vreugdeoord" (van de speeltuin) voerde op verdienste lijk manier ter afwisseling en zestal lich te stukjes (walsjes, o.a.) uit. Een solistje, Anneke de Jong, hoorden we heel aardig voor de microfoon erbij zingen. Het klonk alles wel een beetje stijf. En het zangstemmetje werd door het met ge dempte geluid bijna overstemd. Maar Johnny Klcyn, de gemoedelijke aanvoer der, zal, hopen we, aan een luchtiger voordracht zeker zijn aandacht willen besteden. Joh. van Wolfswinkel trekking van de geslotenverklaringen voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide rich tingen van de Botermarkt en de Vis markt op de dagen, waarop een algeme ne dagmarkt respectievelijk de zater dagse markt wordt gehouden. Afschriften van deze besluiten zijn ge zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 21 oktober 1963 heeft besloten defi nitief gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- trekdieren en vee: i de richting va: in de richting richting va i de richting va in de richting van a. de Breestraat ir Rapenburg; b. de Botermarkt het Gangetje; c. de Vismarkt in Botermarkt; d. de Aalmarkt ir Vismarkt: e. de Boommarfct de Aalmarkt: Voorts zijn bij besluit ber 1963 door hun College de volgende verkeersmaatregelen definitief vastge steld: 1. intrekking van de voor 25 juni 1963 op de Breestraat geldende wachtver- 2. instelling van wacht-, c.q. stopver boden voor de volgende wegen weggedeelten: Breestraat: wachtverbod: a. aan belde zijden van de weg: 1. tussen het Rapenburg en de Vrou- wensteeg: 2. tussen de Mosterdsteeg en de Ho- gewoerdsbrug; b aan de zijde der even huisniun- 1. tussen de Vrouwensteeg en de Waalse Kerk; 2. tussen de Maarsmansteeg en de Koornbrugsteeg: 3 tussen de Koorlammersteeg en de Mosterdsteeg; Botermarkt: wachtverbod aan de zijde der bebou wing: Boommarkt: a. tussen de Vrouwensteeg en perceel Boommarkt no. 17: wachtverbod aan de zijde der bebou wing en stopverbod aan de zijde van het water; b. tussen de percelen Boommarkt no. 17 c 8: wachtverbod aan de zijde der bcbou- c. tussen perceel Boommarkt no. 8 en het Kort Rapenburg; stopverbod aan beide zijden van de aanwijzing als voorrangskruising van: a. het kruispunt Botermarkt - Koorn brugsteeg - Vismarkt - Koornbrug. met dien verstande, dat voorrang moet worden verleend aan het ver keer op de Botermarkt en de Vis ta het kruispunt Aalmarkt - Vrouwen steeg - Boommarkt - Kippenbrug, met dien verstande, dat voorrang moei worden verleend aan het verkeer op de Aalmarkt en de Boommarkt; c. het kruispunt Prinsessekade - Turf markt - Haarlemmerstraat - Blauw- poortsbrug, met dien verstande, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Prinsessekade en de Turfmarkt; aanwijzing als voorrangssplitsing van: a. de splitsing Apothekersdijk/Bostcl- brug-Prinsessekade. met dien ver stande, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Bos- telbrug en de Prinsessekade; b. de splitsing Turfmarkt-Caecilia- straat. met dien verstande, dat voor rang moet worden verleend aan het verkeer op de Turfmarkt. 5. instelling van een verbod linksaf- slaan voor de Apothekersdijk op de hoek van de Bostelbrug/Prinsessekade. Afschriften van bedoelde besluiten zijn gezonden aan dc hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeers belangen ten doel hebbende en aan Ge- j deputeerde Staten van Zuid-Holland- Adoptie TAE relatie tussen de Martha- Stichting te Alphen aan den Rijn en de directie en het personeel van de Hollandse Constructiewerk plaatsen en de Ned. Elektrolasmaat- schappij te Leiden kristalliseert zich Icikenjare in een gift uit Lei den voor het Sinterklaasfeest in Alphen. Zo hebben dc bedrijven de zer dagen weer een bedrag van f 2500 beschikbaar gesteld. Daar mee werd een traditie van jaren voortgezet. Uit de pot van de per soneelsverenigingen wordt een be drag genomen en de directie legt er dan een gelijke som bij- Het spreekt vanzelf dat directie, personeel en kinderen van de Mar- tha-Stichting met deze jaarlijks te rugkerende geste bijzonder blij zijn. Zij zullen er ongetwijfeld min of meer op rekenen, maar dat ver mindert hun dank aan deze Leidse bedrijven niet. Van die dank geven zij elk jaar aan alle gevers blijk door na het ontvangen van de gift de koffie op de fabriek van cake te voorzien. De initalen H.C.W. en N.E.M. zijn in het wereldje van de Martha-Stichting een begrip gewor den. Een van de directieleden der H.C.W. vertelde ons: „Als er eens een bus met kinderen van de Mar tha-Stichting voorbijrijdt, zegt de leider: kijk, hier staat nu onze fa briek". Deze adoptie is het waard, eens met een bijzonder accent te worden genoemd. De Leidse arbeiders kun nen er zeker van zijn dat hun be sluit steeds zeer welkom is en de Stichting mag overtuigd zijn van de sympathie die achter deze daad steekt. Wij stellen de H.C.W. en de N.E.M. hier ook graag als voor beeld. Er zijn toch nog wel meer bedrijven waar personeel en direc tie iets van het hunne afstaan om anderen blij te maken. Kraam yATERDAG zal er op de Leid se markt een bijzondere kraam staan met twee Roode-Kruis-vlag- gen erboven. Plaats: de Nieuwe Rijn. ter hoogte van boekhandel De Kier. Daar zal handwerk van chro- nisch-ziekcn en van gehandicapten te koop worden aangeboden. Een damescomité onder leiding van me vrouw Lem heeft deze Welfare-ac tie weer voorbereid. Men heeft ons gevraagd, in onze Commentaar-rubriek hierop de aan dacht te vestigen. Wij doen dat met overtuiging. Chronisch-zieken en ge handicapte mensen worden door weinig zo ernstig bedreigd als door het gevoel dat zij tot niets meer in staat zijn en voor niets deugen. Als iets hun toestand verslechtert, is het dit wel. Daarom wordt het handwerk dat hun zo nodig wordt geleerd, beschouwd als een middel tot genezing, in ieder geval een middel oni hen er geestelijk boven op te houden. De resultaten zijn bepaald verras send. „U moet maar eens zien hoe blij ze zijn als ze iets tot stand hebben gebracht. Zc moeten fysiek beng zijn om psychisch gezond te blijven", zei een functionaris van het Roode Kruis ons. „En dus moet het voor deze mensen helemaal een voldoening zi.in als hun handwerk ook nog wordt verkocht. Het is dus maar niet voor de aardigheid ge weest." Van de opbrengst wordt materiaal gekocht voor nieuw handwerk. Het gezin komt dan niet voor onkosten te staan. En wordt er winst ge maakt wat gelukkig ook wel eens voorkomt dan kunnen de zieken voor het gezin of zichzelf werken. Het zou zelfs onbillijk zijn als deze marge er niet was. De wens van de Leidse dames is. dat de volle kraam zaterdag leeg komt. Bij alle marktbezoekers drin gen wij er met klem op aan deze plaats niet voorbij te lopen. Noordwijk Actief mag wel eens met waardering worden geschreven over de ver eniging Noordwijk Actief. De naam al is een vlag die de lading dekt. De Noordwijkse zakenlieden die zich in deze kring hebben verenigd, staan meestentijds vooraan, wanneer het erom gaat de naam van Noordwijk hoog te houden en het enthousiaste bestuur heeft tal van frisse initiatie ven ontplooid. De onder Noordwijk Actief ressorterende evenementen- commissie bijvoorbeeld zorgde voor verstrooiing van de gasten toen do VVV het te druk had met de proces sen die zij zich op de hals had ge haald. Temeer verwondert het uit deze vereniging een geluid te vernemen als dat van haar voorzitter, de heer J. de Ruiter De heer De Ruiter heelt met zoveel woorden gezegd, dat vele Noordwijkse middenstanders aan dc rand van hun mogelijkheden staan. Vooral het minimumloon van f 100 per week zal zwaar op de midden- standsbedrijven gaan drukken, zo meende hij. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat dit geldt voor middenstandshe- drijven in andere plaatsen dan iu Noordwijk aan Zee Maar in Noord wijk brengt het vreemdelingenver keer op zijn minst elke zomer twin tig miljoen gulden in het laatje, waarvan heel wat in de kassa's van dc middenstanders terechtkomt. Wanneer nu ook de laagstbetaalde werknemers, die vooral in dc zomer maanden extra hard moeten werken, eindelijk eens een beetje in de wel vaart gaan delen, doet een verzuch ting als die van de heer Dc Ruiter niet prettig aan. Zijn woorden gelden zeker niet de middenstanders die lid zijn van Noordwijk Actief. Wie een jaarlijkse vcreniginscontributic van f 100 kan betalen, staat toch niet aan de grens van zijn financiële armslag. Puzzel prominenten 1 P. van der Valk, Boshuizer- kadc 42, Leiden; 2 W. Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zocterwoudc (post Leiderdorp); 3. B. Bakker, Nieuwstraat 41, Lisse,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3