STREEKVERVOER ONTWRICHT Na 1 van januari korte tijd „prij saanpassing" s I CHAUFFEURS STAKEN WEGENS fCwart miljoen forensen ook morgen geen bus Bonden: eerst overleg Formule minister Andriessen aanvaard K.L.M.-vliegers geloven niet in directie-eenheid Commentaren Leidt forse prijsstijging tot soort bouwstop? Donderdag 14 novemlier 1963,44sto Jaargang Koude nacht Koude nacht met hier en daar mist Morgen overdag zonnige perioden, slcchU enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en west CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijze Voor vervolg zie pagina 7) p.m. 3,15, p.kw. 9,45 J<,lachtendienst bezorging 18 JAAR schatting ruim een kwart miljoen reizigers zijn vanochtend ge- dupeerd door een wilde staking die onder de chauffeurs van de streek- 'ervoe rsond er nemingen in ons land is uitgebroken. Dit aantal, zo werd erwacht, zou oplopen naarmate aan het vanochtend in Utrecht-gegeven takingsparool meer bekendheid werd gegeven. Het actiecomité, bestaan- uit chauffeurs van de tVestlandse Stoomtramwegmaatschappij, ver dacht dat het gehele streekvervoer in ons land morgen plat ligt. Dat niet 11e autobusbedrijven vandaag staakten, is volgens dit comité het gevolg an de nog onvoldoende bekendheid van besluiten die in een door 1500 uschauffeurs bezochte protestvergadering werden genomen. Besluiten lie neerkomen op een staking van 48 uur én een continuering hiervan ranneer aan de eisen van de chauffeurs niet wordt tegemoetgekomen. De grieven van het personeel van e streekvervoersondernemingen zijn ekend. Men voelt zich achtergesteld de chauffeurs van gemeentelijke ervoerbedrijven in de grote steden, ie ongeveer veertig gulden per week leer verdienen dan hun collega's in et streekvervoer. Men wil nu gelijk- hakeling bij tenminste gelijk werk. e streekvervoerschauffeurs menen elfs, dat aan hun vaardigheid en hun erantwoardelijkheid hogere eisen orden gesteld. In dit verband voeren j aan, dat in de winters maanden un stedelijke collega's kunnen rijden par met zand en pekel bestrooide egen, .terwijl zij overvolle bussen loeten voeren langs spiegelgladde ovinciale wegen. De nachtvergadcring die aan de sta ing onder het buspersoneel voorafging, een van grote bewogenheid maar olgcns het ANP ook van grote ordeljjk- eid. Men verweet met circulaires itspraken van de erkende vakbonden de hand. dat deze vakbonden te wei- i robleem van achterstelling. Men voelde Ich gegriefd, omdat de vakbonden t erdcn in te gaan op het verzoek va: Ireekvervoerschau/feurs om een nach- slijke vergadering te organiseren v, i de leden hun grieven naar v Dnden brengen. Deze weigering vai kbonden was er de oorzaak van i chauffeurs zelf zo'n nachtelijke Ldering organieseerden. Men heeft - larin volgens het actiecomité recht ge in aan de vakbonden door het voor- en van de circulaire die deze bon- hadden opgesteld en waarin ongeor- e voorzitter van de Protestants-chri-s- tlijke bond van vervoerspersoneel, de L. C van Dalen noemt de busstaking oorbarig. Het overleg over de vernieu- 'an de c.a.o. moet nog beginnen dit overleg zullen de bonden ervan itgaan. dat het verschil in beloning tus- de chauffeurs van de gemeentelijke ervoersbedrijven en die van de autobus- ndernemingcn moet worden overbrugd. Volgende week belegt de P.C.B. een mdelijke vergadering in Utrecht in ver and met de onderhandelingen. Daar unnen de leden hun wensen kenbaar laken. De plannen voor de oprichting van en chauffeursvakbond vindt de heer fan Dalen heilloos. Een speciale ehauf. Jrarsbond zou een wig drijven tussen de n" erschillende groepen van vervoersper- anegl en de belangen van slechts één ategorie zouden gaan overheersen Op lanier sticht men onnodige ver- 'arring en dat juist in een tijd waarin e Stichting van de Arbeid de werk- emers heeft gevraagd achter hun vak- onden te blijven staan. De secretaris van de bij het NW aan- esloten Nederlandse bond van vervoers- ersoneel. de heer W. A. Kieboom wenste een commentaar te geven. Het commentaar van de heer A. W lolenaar. voorzitter van de bedrijfs- roep wegvervoer van St. Raphael, op de laking luidde: Wij keuren deze wilde laking natuurlijk af. wij staan hier niet De normale wegen van overleg ite In één oogopslag Bartimeus' springplank ge opend pag. 2 •Ned. Hervormde Kerk en het humanisme pag. 2. Voorspel tot dé Amerikaan se verkiezingen pag. 5. Rustiger in Irak pag. 5. Gratiebeleid in de Kamer pag. 7. „Vrije boeren" dwingen melkfabriek tot overtreding pag. 7. Om een nieuwe „c.h.o." vandaag: drie Pieten bonden steken de koppen bij elkaar pag. 9. Spartak-PSV: 0-1 pag. 9. Kwartaaloverzicht Philips pag. 9. ganiseerde acties en ongeorganiseerde vergaderingen ten scherpste werden af gekeurd. Het antwoord van de honderden bus chauffeurs uit alle delen van het land was vannacht: WU zullen onze eigen boontjes doppen, wij willen niets meer met de vakbonden te maken hebben. We gaan een eigen buschauffeursbond op richten en we leggen de zaak achten veertig uur plat, een beslissing die door de 1500 aanwezigen om precies half vier vanochtend genomen werd. De chauf feurs die zelfs vanuit het verre noorden en zuiden na hun late dienst nog naar Utrecht waren gekomen, reden terug naar hun standplaats om het stakings parool aa» hun 11.000 collega's door te geven. Niet allen kwamen op -tijd en dat is er tde oorzaak van, zo meent het actie comité, dat chauffeurs die vroege dienst hadden, uitreden; zij waren van de be sluiten nog niet op de hoogte.' Bijna overal De chef van de afdeling vervoerscoör- dinatie van de Nederlandse spoorwegen, drs. G. Pasman, die tevens verantwoorde lijk is voor het contact met de talrijke dochterondernemingen, heeft met autobusdiensten waarin de N.S. finan cieel is geïnteresseerd om tien uur ochtend contact gehad. Het bleek, dat het merendeel van deze ondernemingen niet rijdt, waaronder de twee grootste, de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschap pij gevestigd te Haarlem en de Neder landse buurtvervoermaatschappij geves tigd te Zeist. Ook drs. Pasman trok de conclusie dat het stakingsparool nog niet overal doorgedrongen. Zo rijdt de N.O.F. in Noordoost-Friesland wel, evenals de Marnedienst in de provincie Groningen de E.D.S. en de Drentse vervoermaat schappij in Drenthe. Bij de Groninger autobusdienstondernemlngen staakte om uur vanochtend alleen het rayon Winschoten. Voor.ts werd op ditzelfde tijdstip bij het streekvervoer Walcheren, stoommaatschappij Brenskens. de ïburgse tramwegmaatschappij en de obusdienst van de K.L.M. gereden. Hoewel de R.T.M. staakt, wordt wel de dienst op Schouwen-Duiveland door deze maatschappij onderhouden. De dochterondernemingen van de Neder landse Spoorwegen die wel staken zijn de N.B.M. in Zeist, de W.S.M. in Loos duinen, de N.T.M. In Heerenveen. de V.A.D .in Apeldoorn, de N.A.C.O. ln Alkmaar, de N.Z.H.V.M. in Haarlem, de R.T.M. in Rotterdam (behalve het Zeeuwsche stukje) een gedeelte van de Zuid-Oosterbusdienst ln Gennep, de Ci- sosa in Boskoop, de Salland in Deven ter, de Bergen-Binnenlijn en de N.V. Velox in And eist Drs. Pasman zei ook. dat men reeds geruime tijd op de hoogte was van de ontevredenheid bij een groot deel van het streekvervoerspersoneel over de ach terstelling bij het gemeentelijk vervoers personeel. De autobusondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen hebben samen met de particuliere autobusdienst- ondernemingen voor het personeel een uniforme collectieve arbeidsovereen komst. Deze werd in 1962 aanzienlijk verbeterd en in aipril 1963 werden we derom verbeteringen aangebracht. Het rond de tafel komende ajar zal t gaan zitten om te trachten aan de ver langens van het personeel tegemoet te komen. De heer Pasman acht het begrijpelijk, dat de streekvervoers-chauffeurs zich achtergesteld voelen. Maar een gemeente, zo zei hij. is niet gebonden aan een c.a.o. en kan zijn eigen salarisschalen bepalen. Deze schalen wijken inderdaad aanzien lijk af van die welke voor de andere busondernemingen gelden. De Nederlandse Spoorwegen hebben tengevolge van de staking extra drukte gehad op de lijn ErtkhuizenAmsterdam en de lijn Apeldoorn: Op de andere lij nen was de drukte niet opvallend. Bedrijven die tevergeefs op hun werk nemers zaten te wachtten, dirigeerden oharterbussen, bestelauto's en zelfs vrachtwagens naar de bushaltes om het personeel op te halen. Er was een grote drukte op de talrijke busstations waar geen bussen, maar wel auto's af en aan Hoe al hel personeel vanavond terug moest, was een probleem waarover men vandaag heel wat zorgen had. Vanmorgen reden van de particuliere busondernemingen niet: de firma De Haas in Veenenldaal, Van Gog in Rot terdam. de V.A.G.U. dn Oudewater, de B.B.A. in Breda, imet uitzondering van het rayon Bergen op Zoom, de goederen dienst naar Roosendaal en de lijn Reusel- Beigische grens. De Twee Provinciën in Rotterdam, met uitzondering van de lijn Utrecht, d'e V.A.V.O. met uitzondering van de dienst UtrechtIJsselstein. (Voor vervolg zie pag. 7) Min. Andriessen: Verscherping van concurrentie noodzakelijk (Van onze parlementsredactie) De minister van economische za ken en zijn staatssecretaris hebben be sloten over te gaan tot een gefleriekc on- verbindendverklaring van de collectieve vormen van verticale prijsbinding, het kabinet spoedig overleg worden gepleegd over een generieke onver- bindendverklaring van bepaalde ex- elusief-verkeersregelingen en prijs- en kortingsdicriminatieregelingen. Hierbij gaat het eensdeels over rege lingen, waarbij de leveranciers de ver plichting op zich hebben genomen het systeem van verticale prijsbinding toe te passen. Anderdeels betreft het regelin gen, waarbij wordt voorzien in collectie ve handhaving van verticaal gebonden prijzen. Aldus is gisteravond door minis ter Andriessen na afloop van het „prij- meegedeeld. Honderden chauffeurs bij tien tallen streekvervoerbedrijven hebben er voor tenminste 48 uur de brui van gegeven: na een nachtvergadering in Utrecht besloten zij in staking te gaan. Overal bij garages en eindpun ten zoals hier bij de NZHVM- garage naast het Leidse station bespraken zij de situatie. Soms bemoeiden ook reizigers zich ermee, doch van hen had- den de meesten een andere zorg: hoe op een redelijke tijd toch nog op het werk te komen? Regeling, werkgevers- en werkne mersorganisaties, het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben elkaar gister avond kunnen vinden op de al eer der bekendgemaakte „prij zenformu le" van de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, dat er tot 1 januari rust moet heersen Motie van wantrouwen gehandhaafd (Van een onzer verslaggevers) De verenigingen van vliegend per soneel en de vereniging van hoger personeel (samen 3000 leden van de totaal 16.000 K.L.M.-personeelsleden tellend) handhaven hun motie van wantrouwen aan de directie van de maatschappij. Een zegsman van de verenigingen verklaarde gister avond, dat zolang geen nadere di rectionele verklaring is verkregen, men geen aanleiding ziet zijn stand punt te wijzigen. Door het dinsdag door de directie uitgegeven commu niqué zijn de verenigingen geens zins gerustgesteld, zo werd gezegd. Van de zijde van de directie schijnt men echter niet van plan te zijn nog nader op dit communiqué terug te komen. Wat dit voor gevolgen zal hebben voor het overleg tussen partijen is nu nog moeilijk te zeggen (zoals gemeld weige ren de verenigingen al het verdere over leg). Een woordvoerder van de directie deelde gisteravond echter mee, dat de directie de normale kanalen voor dit overleg wenst open te houden. Sociale vraagstukken zullen op de gebruikelijke wijze in discussie worden gebracht met de daarvoor ln aanmerking komende groepen, zo zei hij, De woordvoerder wilde hierbij met nadruk aantekenen, dat het alleen de genoemde categorale verenigingen (waarvan die van hoger personeel niet als gesprekspartner is erkend) zijn. die de contacten hebben verbroken. De re laties met de erkende vakbonden zijn nog steeds normaal. Intussen is er aan de geruchten over onenigheid in de top nog geen einde ge komen. Hoewel bemiddelaar mr. A. H. C. Gdeben gisteren verklaarde, dat er een streep is gezet onder de ruzie tussen Bij het slachthuis in Nijmegen is deze week een kalfje aangevoerd, dat bij nadere beschouwing even veel op een hert bleek te gelijken als op een koe. Het beestje bleek door de veehandelaar F. In Den Bosch in Nijmegen te zijn gekocht op de veemarkt in Doetinchem. De vroegere eigenaar, een boer in de buurt, had een roodbonte koe (de moeder van net vreemde kalf) die nogal eens een uitstapje in de om geving maakte en die nu wordt verdacht van een romance met een reebok. Vooral de aanzet van de horens, welke aan een uitlopend gewei doet denken, de lichtere huid van het kalf en de vorm van de uitwerpselen sterken deskundigen in deze overtuiging. Het diertje, dat aanvankelijk geslacht zou worden, is voor wetenschappelijk onder zoek verkocht president-directeur mr. H. Albarda en directeur E. TI. Larive. wordt in brede kringen betwijfeld of de eenheid in de directie nu werkelijk is teruggekeerd. Geruchten willen dat het geruststellende communiqué is uitgegeven onder zware druk van minister mr. J. van Aartsen (verkeer), die zoals bekend.een gesprek heeft gehad met mr. Albarda. In feite zouden, volgens deze geruchten, mr. Albarda en directeur Larive geen stap nader tot elkaar zijn gekomen. Voor vervolg zie pagina 7 Stok achter de deur (Van onze soc.- redactie) aan het prijzenfront, dat er daarna gedurende korte tijd een zekere prijs aanpassing noodzakelijk is, waarna dan ten slotte de rust in.de prijzen- sector geheel moet terugkeren. Daarbij heeft minister Andriessen gisteravond, naar wij vernamen, de waarschuwing laten horen, dat hij met het toestaan van prijsaanpassin gen in januari rekening zal houden met clandestiene verhogingen, die nog dti jaar worden doorgevoerd. „Als men zich tegenover mij onredelijk op stelt, dan zou ik ook wel eens moei lijk kunnen zijn", zo verklaarde hij (een beetje dreigend) op een na af loop van het beraad over de te voeren prijspolitiek gehouden persconferen tie. Ook deelde de bewindsman mee, dat hij in principe besloten heeft tot een generieke onverbindendverklaring van collectieve vormen van verticale prijsbinding. (Men zie daarvoor el ders in dit blad). Nogmaals zette de minister van eco nomische zaken uiteen dat in het al gemeen alleen de eerste loonsverho ging van vijf pot. consequenties voor de prijzen mag hebben, die echter af hankelijk zullen moeten zijn van de loonkostenstijgingen in de verschil lende bedrijfstakken. Wat de tweede loonsverhoging betreft, deze zal in het algemeen niet mogen worden doorbe rekend, hoewel de minister bereid is t.a.v. bepaalde „moeilijke bedrijven" soepelheid te betrachten, waarbij met de kostenpositie ernstig rekening zaJ worden gehouden, alsmede met een redelijk rendement, die „hier en daal wllicht nog hoger 'zal zijn dan in het verleden". I ilslel mogelijk Op vragen van Journalisten verklaarde minister Andriessen voorts, dat de prijs aanpassingen kort na 1 jan. moeten zijn voltooid, doch dat het voor bepaalde be drijven (seizoenbedrjjven bij voorbeeld) mogelijk is om de prijsverhogingen op een later tijdstip (bijv. 1 april) te reali seren, mits daartoe het voornemen uiter lijk begin januari kenbaar wordt ge maakt. Gebeurt dit nie.t dan kan op verzoeken tot prijsverhoging in het al gemeen niet meer worden ingegaan. Dan geldt de regel „Niet op 1 januari? Dan af'.", aldus de bewindsman. De minister zei nogmaals, dat geen concreet antwoord te geven is op de vraag, hoeveel er van de loonsverho ging aan prijsstijgingen „weg" zal gaan. Daarvoor zijn nog teveel factoren onbe kend. zoals bijv. de uitwerking van het 'mum-inkomen op de loonkosten stijging. Hij deelde mee. dat het gebrui kelijke overleg-vooraf t.a.v. eventuele prijsverhogingen voor brood en melk ge handhaafd blijft. Minister Andriessen onmogelijk feitelijk te kunnen in gaan op berichten als zouden reeds ver schillende bedrijven een „voorschot" bp de komende prijsstijgingen hebben geno men. Hij noemde het wel ongelukkig, dat de sterke verhogingen van grond stoffen- en vrachtenprijzen juist nu in een aantal prijzen, o.a. van landbouw- produkten moeten doorwerken.' In dit verband verklaarde de bewindsman ook, dat het „witten" van z.g. zwarte lonen niet in de prijzen zal mogen woxden doorberekend. Voor vervolg zie pagina 7 TF/IE als consument kennis neemt van de prijsverhogingen van de officiële, maar ook van de onof ficiële heeft allerminst het ge voel, dat de klant koning is. Wanneer er wordt gedecreteerd, is het in elk geval niet door de con sument. Bij hem leeft veeleer de ge dachte, dat hij alleen maar te beta len heeft, zonder tegenwerpingen. Wie z'n oor te luisteren legt, kan overal de vraag horen stellen: „Zal de overheid de zaak wel in de hand kunnen houden, zodat er aan reële loonstijging iets overblijft, dat de moeite waard is?" Men Is er niet gerust op. Alleen al om psychologische redenen heeft de minister van economische zaken er goed aan gedaan, de con sument in het prijsoverleg van gis teravond te betrekken. Door het consument-contact-orgaan en de Ne derlandse Huishoudraad uit te nodi gen, heeft hij ernst gemaakt met de „medezeggenschap van de consu ment". Al eerder heeft hij er blijk van ge geven voor de georganiseerde con sument een willig oor te hebben. Er is hem veel aan gelegen, dat de klant niet het slachtoffer worói van kartellering reden waarom hij in principe besloten heeft tot zoge naamde generieke onverbindendver klaring van de collectieve vormen van verticale prijsbinding. Voorts zijn de consumenten betrok ken in het overleg over de uitwas sen, die zich op reclamegebied kun nen voordoen. Het moet de consumentenorganisaties deugd doen. dat minister Andriessen rekent op hun medewerking bij het signaleren van prijsverhogingen, die vooruitlopen op de aanpassing, die in januari onvermijdelijk is. Wie daartoe in de verleiding komt, moge beseffen dat er op hem wordt gelet. Over het treffen van tegenmaatre gelen heeft de bewindsman zich gis teravond in het openbaar niet uit gelaten, maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat hij bij het han teren van de nieuwe prijspelregels ernstig rekening zal houden met zicli thans voltrekkende clandestiene ver hogingen. Volgens de consumenten organisaties zijn er aanwijzingen, dat er op prijzengebied wel degelijk van een vooruitgrijpen sprake is. De prijsstijgingen, waaraan prof. Andriessen de afgelopen weken zijn fiat heeft gegeven, wekken wellicht de indruk, dat hij het met de prijs- stabilisatie minder nauw neemt dan zijn voorganger. We geloven, dat deze schijn bedriegt. De prijsstijgin gen zijn een gevolg van de oplopen de grondstoffenprijzen alsmede van de omhoog gaande tarieven op de vrachtenm arkten. Als zodanig pas sen de officiële prijsstijgingen in het beleidskader. De minister van economische zaken is er beslist de man niet naar, de zaken op haar beloop te laten. In het kabinet heeft hij zich al doen kennen als een man die op zijn stuk staat. Te grote meegaandheid be hoeft niet te worden gevreesd. Daar om wachten we met vertrouwen de ontwikkeling af. NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN.. rechtstreekse reportage INTOCHT SINTNIC0LAAS IN AMSTERDAM zaterdag 16 november 13.40-14.40 Onzekerheid in bouwwereld TN de bouwwereld dreigt een soorl bouwstop vanwege de onzeker heid welke in die kringen heerst over de komende loonontwikkeling van bouwvakkers, nu minister Bogaers te kennen heeft gegeven dat er voor die categorie werknemers „iets extra's" zal moeten worden gedaan. In sommi ge gevallen zijn prijsopgaven voor bouwprojecten door aannemers weer ingetrokken, ook al vanwege het feit dat tal van leveranciers van bouw materialen zich to.v. de aannemers op hun beurt ook niet aan prijsopgaven willen vastleggen. In aannemerskringen kan men ho ren, dat. het er niet aantrekkelijker op is geworden in de woningsector bezig te zyn. De voornaamste reden is dat in bouwcontracten voor wo ningen geen z.g. risicoclausule meer voor mag komen sinds enkele jaren, een clausule, waardoor stijgingen in de loonsector een mogelijkheid van doorberekening kregen. Die clausule bestaat nog wel in de particuliere bouw. vandaar dat het door sommige bouwers aantrekkelijker wordt geacht in laatstgenoemde bouwsector emplooi te zoeken, of te hebben. De laatste tijd zijn er opnieuw forse stij gingen in de bouwprijzen te constateren, die met name de overheid, die goed keuringen moet geven, met grote zorg vervult. Het zijn naar deskundigen menen overigens niet alleen de lonen die thans zo prijsverhogend werken in de bouw, ook de arbeidsproduktiviteit die volgens velen laag is te noemen mist zijn uit werking niet. Wat dat laatste betreft wordt door velen in de aannemerswe reld een systeem van „loon naar werken" voorgestaan, waardoor huns inziens de arbeidsproduktiviteit belangrijk zou worden verhoogd. Tot nu toe hebben de moeilijkheden geen aanleiding gegeven tot stagnatie in de woningbouw. Anderzijds is het wel tekenend dat in de woningsector het aantal „uit te geven woningen" over de lopende periode nog niet is gehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1