Geen witboek over het Nieuw Guinea-beleid Premier Marijnen in Eerste Kamer: Debat over de Grondwet Rustig er li ff uit Albert Vogel gaf levend portret van Andersen De auto Pvd A-mot ie: handhaving van schoolmelksubsidie 9 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 De regering heeft niet het voor nemen om aan de staten-generaal een witboek over de overdracht van Nienw-Guinea aan te bieden al thans geen witboek, dat de moge lijkheid geeft tot het uitoefenen van „repressieve" controle. Deze moge lijkheid bestaat immers in feite niet, omdat het kabinet, dat voor de Nieuw-Guineapolitiek verantwoorde lijk was, niet meer aan het bewind Beroep pater m cassatie van verworpen De Hoge Raad heeflt het beroep in cassatie van pater F. M. Th. van der Z. tegen het arrest van 6 mei 1963 van het gerechtshof in 's-Hertogenbosch verwor pen. Bij dit arrest van het hof werd pater Van der Z. veroordeeld tot maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar omdat hij wederrechtelijk in het klooster van de Sociëteit voor Afrikaanse missiën te Hulsberg (Limburg) vertoevend, ziich niet op last van de rechthebbende, met name de waarnemende overste, onmid dellijk had verwijderd en omdat hij wederspannig was geweest bij zijn uit zetting. Ambtsaanvaarding prof. Sikkema Dr. P. C. Sikkema, die ds benoemd tot hoogleraar in de algemene wetenschap pen aan de T.H. te Delft om onderwijs te geven in de zuiver en toegepaste wis kunde en de mechanica, zal woensdag, middag 27 november zijn ambt aanvaar den met het uitspreken van een rede in de aula der hogeschool. DEPRESSIE, die maandag dinsdag in een langzaam tempo van Ierland over Schotland naar dc Noordzee trok, blijft zijn weg vervol gen in een oostnoordoostelijke rich ting. Door drukstijgingen ontstond aan zijn zuidwestflank een stormge- bied. met windkracht 8 tot 10. Vooi de Nederlandse kust werd korte tijd windkracht 9 bereikt. Intussen is randstoring naar het Kanaal onder weg. Deze zal ons land de komende nacht passeren. De storing ver zaakt niet veel wind, maar gaat wel van een zone met buien vergezeld. Ten westen van Ierland bevindt zich nog een randstoring die veel actiever is. Ook bij Portugal daalt de druk aanzienlijk als gevolg van een fron tale depressie die in oostelijke rich ting naar Spanje koerst. Het komende etmaal komt er 1 nig verandering in de temperatuur. Aangezien er vannacht weinig wind zal zijn, bestaat er kans op mistvor- ming. ZON EN MAAN Woensdag 13 november: zon op 7.54, onder 16.53, maan op 4.29, onder 16.20. 16 november: nieuwe maan. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Stockholm Oslo Zurich Genève Madrid Mallorca Lissabon Istil 17 5 12 15 12 23 Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia list vooraluw dranken. Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Van onze parlemenitsredactie) Aldus zei gistermiddag minister-pre sident Marijnen in de Eerste Kamer, waarbij hij vooral de socialistische hoogleraar Samkalden tegenover zich vond. Naar de mening van de premier kan wel worden bezien of het aanbe veling verdient de verantwoordelijkhe- 'en voor de historie, vast te leggen. Aanleiding tot het witboek-debat je aren de vier wetsvoorstellen tot r één ^betrekking had op de bepalin- andering van de Grondwet, waarvan gen inzake Nederlands Nieuw-Guinea Over de Grondwetswijzigingen is welijks gesproken, maar over Grondwet zelf des te meer. De vooral staatsrecht geïnteresseerde Kamer leden hadden er een .lekker kluifje De enige niet-jurist, die aan het de bat deelnam, was de heer Algra. Na- de a.r. fractie maakte hij kritische opmerkingen over het feit, dat tegenwoordig bij elke vernieuwing de Tweede Kamer partiële grond wetswijzigingen aanhangig worden ge maakt. Het is een bedenkelijke ge woonte. waardoor het gezag van de constitutie dreigt te worden verztyakt. De periodieke, incidentele wijzigingen werken ook belemmerend voor „groots nationaal ondernemen',' n: een herziening van de Grondwet zo grote allure, dat zij een jaar- uit de tweede helft van de twin tigste eeuw gaat dragen. De cJi. senatro Pollema vond he' ook te gortig, dat de Grondwet in zes tien jaar vijf maal is gewijzigd. Daar om sprak hij de hoop uit dat de Grond wet „de haar passende rust" wordt gegeven. De heer Van Riel meende echter en minister Toxopeus viel hem daarin bij dat aan incidentele wijzigingen ook in de toekomst niet valtte ontkomen, omdat de internatio nale ontwikkeling, de groei van de Europese organen, daartoe dwingt. Minister Toxpoeus meende te kunnen vaststellen, dat er in het Nederlandse volk geen roep om een grootscheepse herziening van de Grondwet opgaat. Een kleine afdeling op zijn departe ment zal zich diepgaand met het vraagstuk bezighouden. De minister zou het een zeer nutti- i zaak vinden als drie tot vijf staats rechtgeleerden bereid zouden worden gevonden om als gesprekspartners op te treden. Het processieverbod komt dan natuurlijk ook in discussie. Alleen Albert Vogel: Portret van Andersen. als het niet anders kan, zullen partiële wijzigingen worden voorgesteld. Ten aanzien van de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar merkte de heer Samkalden op, dat een Grondwetswijziging onvol doende is om deze verlaging te effec tueren. Eerst zal ook de Kieswet nog moeten worden veranderd. De heer Diepenhorst plaatste vraag tekens zowel bij de leeftijdsgrens van 21 jaar voor het actief kiesrecht als bij die van 25 jaar voor het passief kies recht. Hij vond het een niet geheel juiste toestand, dat van negentienjari gen gevraagd wordt desnoods hun le ven voor het vaderland te geven, maar hun recht tot kiezen te onthouden. En wat de minimumleeftijd voor verkie zing tot Kamerlid betreft, moest hij, de hand in eigen boezem stekend, tot de conclusie komen dat de wijsheid niet met de jaren komt. Hij ging zelfs verder en betoogde enigszins geksche rend, dat bedaagdheid tot absolutisme leidt. Niettemin bestaat er naar boven geen leeftijdsgrens Over de vier wetsvoorstellen werd hoofdelijk gestemd. Alle werden met algemene stemmen aangenomen. lit een zaak met relaties gaan eten Heeft een zakenman nimmer gespeten» Maar eet óók eens tooi Met uw vrouw in de stad! (DIE relatie wordt tê vaak vergeten!) perus oogstte, heeft hij thans de Deen se sprookjesdichter Hans Christian An dersen geportretteerd. Hoewel het por tret van Couperus vaardiger was componeerd moet men ook nu getuigen dat Andersens portret in tekst en voordracht zeer levendig en de geest zeer juist getroffen was. Gisteravond gaf Albert Vogel ii Kon. Schouwburg de eerste voorstel ling van dit „portret". Hep van Delft had een weids roi tisch decor ontworpen, Has Noordhoek Hegt had Albert Vogel in een elegant, dandy-achtig pak gestoken en Bob de Lange had hem in zijn voordracht ge regisseerd. Voor de levensschets van Andersen, die gelijk op de ontwikkeling van zijn schrijverschap liet zien (leven en werk ijn hier niet te scheiden) had Albert rogel een ruim gebruik gemaakt Andersens nagelaten dagboek. Zo geleidelijk het lelijke eendejong uit Odense zich ontplooien tot Dene- markens meest gevierde schrijver. Terecht heeft Albert Vogel deze me thode consequent gevolgd, want An dersen heeft zich als wellicht geen zijn werk vermomd, zodat men 2 leven uit zijn werk lezen kan. Het sprookje van het lelijke jonge eendje staat inderdaad exemplarisch voor zijn leven. Zijn liefdesperikelen heeft hij neergelegd in „De tol ei bal", welk sprookje van Albert Vogel een buitengewoon fijnzinnige en leven dige voordracht meekreeg. Dit mag ook gelden van „De vliegende koffer' en zeer zeker van „De geschiedenis van een moeder". Het stemt tot grote voldoening dat Albert Vogel met name door de 5 dracht van „Pen en inktkoker" brede aandacht schonk aan de religieuze pro blematiek in Andersens oeuvre. Niet in de laatste plaats hierdoor is dit „Portret van Andersen" zo'n levend portret geworden, want deze Deen zal nooit begrepen kunnen worden zonder zijn religieuze achtergrond. Dat An dersen zich van het achteruitgezette armeluiskind tot een zo groot kunste naar heeft kunnen ontwikkelen dankt hij aan de Grote Meester, wiens instru ment hij wist te zijn en die hij bemind heeft met heel zijn hart Men kan Albert Vogel voor dit voor treffelijk portret ten zeerste dankbaar zijn. Ev. Grolle Probeerde man gezin te vergiftigen? Heeft de 31-jarige Amsterdamse mon teur F. F. K. in de nacht van 9 op 10 november 1962 getracht zijn 25-jarige echtgenote en twee dochtertjes (3 en 5 jaar) door gasvergiftiging om het le ven te brengen? „Nee, ik was van plan zelfmoord te plegen, maar bedacht me", zei de verdachte gisteren voor het ge rechtshof in de hoofdstad, dat het hoger beroep behandelde tegen het vonnis van de rechtbank, die de man wegens poging tot doodslag en diefstal van kaarsen en kerstboomversiering veroordeelde tot drie jaar met aftrek. De procureur-generaal eiste bevestiging van dit vonnis, omdat hij geen geloof hechtte aan de verklaring i de verdachte Gisteravond omstreeks elf uur. ia >n bestelauto met drie inzittenden op i de Oosterweg in Purmer geslipt en tegen een boom gereden. De drie inzit- tendn werden allen uit de wagen geslin- grd. Een van hen, de 24-jarige J. de Boer uit Volendam, overleed ter plaatse De bestuurder van de auto. de 22-jarige C. Smit uit Volendam. werd ernstig ge wond. Zijn zuster, de 19-jairge mej. G. Smit, liep lichte verwondingen op. Bom van 250 kilo lag onder woning Onder een huis aan de Groen van Prinstererstraat in Nijverdal is gister middag een op soherp staande bom van 250 kilo aangetroffen. Het projectiel lag niet ver beneden het maaiveld. Achttien jaar hebben de gezinnen Mondeel en Poorterman vlak boven de bom gewoond. Zjj was achtergebleven van een bom bardament op 22 maart 1945. waarbij een deel van Nijverdal werd verwoest. Do Mijnopruimingsdienst heeft zich over het gevaarlijke projectiel ontfermd en het on schadelijk gemaakt De bom werd ge vonden bü de afbraak van het pand. JAN VAN HILLO heeft voor de NCRV- de auto gemaakt, die men het motto „Op gaan, blinken en verzinken" zou kunnen meegeven. De werkelijke nuttigheid van de auto werd er niet bij aangetoond. Na nogal rommelige en voor een goed in zicht in het produktieproces ontoerei kende opnamen in een autofabriek werd er heel veel tijd besteed in showrooms en op de jongste autotentoonstelling in Amsterdam. Allemaal wel aardig, maar niet frappant. Wel werd er heel mooi camerawerk gedaan in het spelen met spiegelen en schaduwen. Het accent van de film lag eigenlijk in een heel knappe, flitsende montage van auto's op de weg die een boeiende suggestie gaf van de intensiteit van het moderne verkeer. Het laatste deel van de film: bezoek aan het autokerkhof en beelden van het verwerken van de wrakken, had wel iets langer mogen duren en iets duidelijker mogen zijn. Hier miste men bij luide illustratieve muziek gesproken toelichting, vooral omdat dit weer eens iets nieuws was op de buis. Openbaar kunstbezit Minister Luns leidt nieuwe cursus in Op de avond van maandag 18 no vember zal iTir. J. M. A. H. Luns om kwart voor 9 een korte toespraak voor de televisie houden, ter introductie van de nieuwe cursus Openhaar Kunstbe nt. Deez cursus begint op maandag 27 januari 1964. Intussen gaat de cursus 1963 nog door. Diezelfde avond, om kwart voor 8, zal prof. V, P. Semeijn Esser, beeld houwer en hoogleraar aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, spreken over moderne beeldhouwkunst Hij zal daarbij aandacht vragen voor werken in de bee'den tuin van het Kröller Mülier-museum op ie Hoge Veluwe. De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer melkwit wordt en volledig ii poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te VARA vergroot programmablad De VARA zal te beginnen met het volgende nummer haar programmablad aanzienlijk uitbreiden en verfraaien. Wel kost het dan 3 cent per week méét maar men kan nu overgaan van ten minste 80 op ten hoogste 96 pagina's en daardoor wordt zoveel meer ruim/te gewonnen, dat het blad wordt ver rijkt met programma-voorlichtende rubrieken en een puzzel-pagina onder redactie van de quiz-assistente Maud Zowel de programma-aankondigin gen als de besprekingen van sommige uitzendingen voor radio en televisie worden groter opgezet. In het blad van deze week hebben de leden van het dagelijks bestuur van de VARA elk een stukje gewijd aan deze uitbreiding van de gids. Voorzitter mr. J. W. A- Burger schrijft, dat de VARA ln de loop der jaren verschillende malen onderzoe kingen naar het gebruik van de gids heeft laten verrichten door de Ned. Stichting voor de Sitatistiek. Men be vond, dat het blad in de gezinnen van de abonnees voor 80 pot dagelijks wordt geraadpleegd. Televisiesecretaris J. W. Rengelink zegt dat een goede gids voor de Ne derlandse programma's verantwoord en nodig is. Onderzoekingen van hel Centraal Bureau voor de Statistiek hebben uitgewezen dat er b(j tv-kijkers die ook buitenlandse programma's kun nen opvangen toch verreweg de meeste belangstelling bestaat voor het pro gramma van eigen bodem, maar dal in de vernieuwde gids toch de buiten landse programma's ook ruimer zullen worden aangekondigd. Voorts zegt radiosecretaris J. B. Broeksz, dat het radioprogramma in de laatste jaren zulk een ontwikkeling heeft doorgemaakt naar grotere afwis seling, meer vaart en sterkere actuali teit, dat het verheugend is wanneer er nu ruim drie pagina's meer beschik baar komen voor aankondiging en be spreking van radioprogramma's. Weke lijks zullen zgn. radio- en televisie bakens de weg wijzen naar de belang rijkste uitzendingen in eigen en buur landen. Tenslotte is dan het woord aan de secretaris-penningmeester J. Mulder, die mededeelt dat niet alleen het to a- le aantal pagina's van de gids (tot- nutoe variërend van 64 tot 80 pagin s) wordt uitgebreid, maar dat er ook r. eer ruimte voor redactionele publik^. .iea wordt gewonnen doordat het aantal ad vertentiepagina's wordt verminderd. De baten uit de verhoogde abonne mentsgelden worden geheel ten koste gelegd aan verbetering van hert pro grammablad. i Zondaginiddagconcert De NTS name uitzenden vnn de BBC. betreffen de een concert oat het Nederlandse Concertgebouworkest op 29 oktober j.i onder leiding via. Beraam Haitinlk heeft gegeven. Uitgevoerd wordt de ouverture Ben- venuto Cellini van Berlioz en het 4e (pianoconcert van Beethoven. Solist ii de pianist Clifford Ourzon. Regering blijft bij besluit i I, 402 m. 19.00 Paulus da - 19.10 Meisjeskoor (stereofonl- iding) 19.30 Theaterorkest en (stereofonische uitzending) Hllvcri I boskaboi zangsolisten 20.00 Nws 20.05 Tl zangsolisten 20.30 Kathleen, hoorspel 21.30 Radio-Filharmonisch orkest: klass muziek 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 22.55 Klass en moderne kamermuziek (opn) 23.55— 24.00 Nws. Hilversum n. het Kamerdebat over sociale zaken en volksgezondheid een motie in gediend, die ten doel heeft de schoolmelksubsidie te handhaven. De motie die alleen door socialisten is ondertekend maar ook de steun heeft van pacifisten en communisten verzoekt de regering om haar besluit de subsidie met ingang van het begrotingsjaar 1964 af te schaffen, „in na dere overweging te nemen". Vanmiddag zou er over worden gestemd. Staatssecretaris Bartels (volksgezon- heid) heeft zich reeds tegen het in de motie vervattte verzoek gekeerd, en wel op grond van dezelfde argumenten die hij enkele weken geleden reeds in openbare commissievergadering de begroting aanvoerde. Zijn uit gangspunt is, dat de ouders zelf de primaire verantwoordelijkheid dragen 1 Stom, dat hij die kever van een Bart niet gewoon afgepeoierd had. Bart had de hele trein reis vanaf Groningen tot hier toe zitten spuien en hem 2felfs nog op het perron nog aan de praat gehouden Maar Bart zat ergens mee omhoog, stelde kennelijk vertrouwen in hem En als je zo iemand op je weg kreeg, kon je 'm toch niet domweg van je afschuiven Later, als hij predikant was, bedacht Joost al voorthollende, zouden er bosjes mensen op die manier bij hem komenHij kon zich een voudig niet permitteren om nu De bus aan de overkant van het stationsplein stootte een energieke grom uit. Ai, nu was het mis, hij haalde het nooit. En de volgende bus ging pas over een vol uur! „Heer", argumen teerde hij hijgend, „als u mij opdroeg om Bart geduldig aan te horen, dan zou U er nu toch voor moeten zorgen dat ik die bus haaldel" Het kwam niet in de eerstejaarsstudent in dc Godgeleerdheid, Joost Reindersma, op, dat het „hebt uw naasten lief" ook wel eens persoon lijke offers zou kunnen vragen Maar het zag ernaar uit, dat de Heer heel veel geduld had met de eerstejaarsstudent Joost Reindersma. Want op datzelfde moment boog in de bus een blond meisje zich naar de chauf feur toe en vroeg met een hoge stem: Hè chauffeur, daar komt nog iemand aanrennen. Toe, wacht u nog heel eventjes!" „Chauffeur", dreunde de stem van Joost door de bus, „u bent een prachtmens!" De chauf feur toonde dat hij inderdaad een prachtmens was, door de eer aan Lily te laten. „Bedank haar maar", zei hij met een knipoog en een hoofdknik naar Lily. Joost haalde een onmetelijke vuurrode zak doek te voorschijn, veegde zijn voorhoofd af en keek toen in de aangegeven richting. „Ooooü" zei hij op een toon of hem nu alles duidelijk was, „dag Lily, je bent een juweel!!" Terwijl de chauffeur een instemmend gegrin nik liet horen, Schoof Joost met zijn koffer en zijn uitpuilende tas door de hobbelende bus naar de achterste bank, waar Lily zich alweer had geïnstalleerd. „Zet me niet zo voor aap, Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN wil je", verzocht ze half geërgerd. „Wat is dat voor een rare zakdoek?" liet ze er in één adem op volgen. Joost hield de schreeuwend-rode zakdoek aan twee punten omhoog. „Nou ja, op wat eerlijk zweet na is hij brandschoon", verontschuldigde hij zich, Lily's frons opmerkend. „Kijk", legde hij uit, „ten eerste zijn dit meesterlijke dingen voor kamerbewoners, het zijn de grootste zakdoeken die er te vinden zijn, en boven dien irriteer ik er bepaalde overdadig stijlvolle medestudenten mee!" „Is dat nou wel christelijk voor een aanstaan de dominee?" kon Lily niet nalaten op te mer ken. „Weet je, welkt lui dit soort zakdoeken óók gebruiken?" was Joosts wedervraag. En voor Lily iets kon zeggen, vervolgde hij: Vissers. Vissers gebruiken dit soort zakdoeken, Lily. En weet je wie een visser was? Petrus, 't Is na tuurlijk mogelijk, dat hij geen rode zakdoeken gebruikte, daar wil ik vanaf zijn. Maar je be grijpt wat ik bedoel." Lily knikte plechtig. „Natuurlijk", beaamde Ze begreep Joost Reindersma inderdaad. Mis schien begreep ze niet alles wat hem bezig hield, maar zijn persoonlijkheid, zijn hele we zen, kende ze door en door. Voor een buitenstaander zou het wel moeilijk zijn om te geloven, dat deze grote, onaantrekke lijke jongeman met zijn brede mond en zijn zware onderkaak, met als contrast een paar buitengewoon heldere lichtgrijze ogen. zoveel contact kon hebben met een slank, knap meisje als Lily Voorting. Ze kenden elkaar al lang. Hun kennismaking dateerde vanaf de zandbak van de kleuter school, wa;r ze zich verloren in de vervaardi ging van gemeenschappelijke zandkastelen en waarby Lily met felle meppen de verdediging tegen snode aanvallers op zich nam. Later, toen ze beiden het lyceum in de stad bezochten, maakte hij er een gewoonte van om in de bus naast haar te komen zitten, waarbij hy zijn tas meestal op haar voeten plaatste, die ze dan met een gelaten gebaar opzijschoof, óm on middellijk daarna in een geanimeerd gesprek te raken. Ze plaagden elkaar vaak, maar van elkaar konden ze het verdragen. Voor Joost betekende dit aardige dochtertje van de dorpsaannemer enerzijds iets vertrouwds van thuis en ander zijds een stuk kameraadschap van het school leven. want forensende schoolkinderen mis sen dikwijls het volledige contact met hun me descholieren En voor Lily betekende deze brui sende, onbehouwen idealist het verkwikkend te gendeel van de uitsloverige jongelui die haar gewoonlijk omringden. Natuurlijk wist Lily, dat ze knap was. Ten slotte waren er al duizenden jaren spiegels op de wereld. En ze beschouwde haar knapheid als een voordeeltje, waaruit ze dikwijls munt kon slaan. Maar ze was ook niet blind voor de keerzijde van de medaille: je kon niet meer op een plezierige wijze met je medemensen om gaan, als ze je eerst op een voetstuk gezet hadden. op en neer zaten te wippen. „Wat zie je er toch in? Ik kan begrijpen als iemand dokter wil wor den, of handelsreiziger, of timmerman Maar om nu x jaren te studeren" (Wordt vervolgd). voor de voeding van hun kinderen. Dr. Bartels gaf impliciet toe, dat de voedingstoestand van zeer veel school gaande kinderen te wensen overlaat. Er is, ondanks de jarenlange verstrekking van schoolmelk, sprake van een ver keerd gebruik van het voedingsmidde lenpakket, niet van een tekort. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat het ont bijt van de helft van de schooljeugd van bedenkelijke samenstelling is. Wil men in de voedingsgewoonten verbete ring aanbrengen, dan is een positieve voorlichting aan de ouders gewenst De schoolmelksubsidie is niet het geëigen de (immers niet effectief gebleken) middel. De heer Van Gelder (cJi.) kwam met een zeer genuanceerd standpunt Enerzijds meende hij, dat het bedrag van f2,40 dat de ouders bij afschaffing van de subsidie extra moeten gaan be talen (in noodgevallen kunnen de ge meenten bijspringen), moeilijk als on overkomelijk kan worden gezien. Maar anderzijds betwijfelde hij of het mo ment van de afschaffing psychologisch wel goed gekozen is. „De opheffing ge schiedt zeer abrupt op een tijdstip, dat de gemeenten de consequenties niet ge makkelijk meer in de begroting kunnen verwerken", zo constateerde hij. Geboorteregeling Verschillende sprekers kwamen nog ren terug op de discussie in de open bare commissievergadering over de ge boorteregeling. Dr. Lamberts gaf de regering ln overweging een commissie deskundigen, behorend tot alle ge zindten en levensbeschouwelijke richtin gen, in te stellen om het vraagstuk van alle kanten te laten bestuderen. Deze commissie zou met name aan dacht moeten schenken aan de voor lichting, de opleiding van voorlichters en de wetgeving Inzake de geboorte regeling. ïj. Ten Broecke Hoekstra onder schreef deze suggestie. Staatssecretaris Bartels stond er niet afwijzend tegen over, maar het leek hem beter om, alvorens een studiecommissie in te stel len, eerst eens een soort inventarisatie te maken van de denkbeelden der ver schillende levensbeschouwelijke groep het vraagstuk. 22.55 Der m. 19.00 Nws 19.10 Op al. praatje 19.15 Leger des Hetls- (gr) 19.30 Radiokrant 19.50 Lichts 10 Salzburger Festspiele 1963: Det lier. opera (opn) 21.20 Kantte- 21.30 Der Rosenkavalier. opera 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking muzlekkroniek 22.00 Literaire oi gen. NTS: 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro gramma overzicht. Aansluitend: lichte gram 9.00 Gym 9.10 De groenteman 9.15 Planorecital: klassieke muziek (gr) 9.35 Waterstanden 9.40 Morgenwijding 10.00 Ar beidsvitaminen 10.50 V d kleuters 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje 11.15 Om roeporkest moderne muziek 11.45 Voor dracht 12.00 Dansorkest en zangsolisten 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte orkestmuziek (gr) 13.00 Nws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zangso list 14.00 Viool en plano: moderne muziek en plar 1 jl) 15.30 Klass gram 10.30 Klassieke orkestwerker, (gr) 11.00 V d zieken. VPRO: 11.45 Licht, gram 12.15 Geven op het land, gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- er tuinbouw 12-33 Deze week. praatje 13 01 Nws 13.15 Gitaarspel 13.45 V d vrouw NCRV: 14.15 Licht ensemble 14.35 De we reld van Scholom Aleichem. hoorspel (her- >ol- (gr) .15 Sport rubriek 18.30 Lichte gram 18.50 Sociaal perspektief. TELEVISIE NCRV: 15.00 Journaal 15.15 De wereld van Jacqueline Kenndy 15.4516.00 Pauze 16.00—16.45 Film v d kleuters 19.30 Alles draait om moeder: 't begon met een aan rijding. TV-feuilleton 19.55 Het Manneke. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo, actualiteiten 20.35 Something un spoken (Vijftien rozen), éènakter 21.05 de koning en de wijze .-hiedenis vrouw (Die Klug« 22 20 Dagsluiting. opera 22.3522.41

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9