22 RITMEESTER Weer een marathondebat over landbouwpolitiek In Zuid-Afrika „wolkje als eens mans hand" Britse Troonrede met goede voornemens GALOP lekker en gezond Gebergte onder zee Zeeman wil met zijn vlot toch Sydney bereiken /ft een. &an£e Ky g.r.oep Afr;.kancrs is' bes,aan'"! WOENSDAG 13 NOVEMBER 196., Het nieuwe Britse kabinet heeft gisteren de toezegging gedaan, dat het zal streven naar wereld vrede en de vrijheid van West- Berlijn zal blijven steunen. Even krachtig spreekt het zich uit voor plannen voor een veelomvattende verbetering van de sociale voor zieningen en een modernisering van de Britse industrie, waar door Engeland volledig de pro- duktievoordelen zal kunnen ha len uit deze eeuw van de auto matisering. Deze richtlijnen worden geschetst in de Troonrede, die door de voorzitter van het Hogerhuis werd voorgelezen. Konin- {in Elizabeth, die een baby verwacht, on niet aanwezig zijn. In de troonrede sprak het kabinet van sir Alec Douglas- Home het vertrouwen uit, dat een diplo matie van geduld de wereldvrede zal ver-' zekeren. Home was met gejuich door zijn partij genoten ingehaald, nadat hij door het af stand doen van zijn titels en na zijn over winning in een Schotse tussentijdse ver kiezing weer toegang gekregen gekregen tot het Lagerhuis. Tevoren hadden de so- Chroesjtsjef lonkt naar Turkije De Russische premier Chroesjtsjef heeft in een interview met een Turkse verslaggever ter gelegenheid van de sterfdag van Kemal Attaturk, de Turkse bevrijdingsheld, opgeroepen tot het her stel van de vriendschap en de handel tussen Rusland en Turkije. Chroesjtsjef memoreerde dat Lenin en Attaturk correspondeerden in de tijd dat Attaturk nog hoofd van de Turkse re gering was. Attaturk, hoewel van geheel andere inzichten dan Lenin, had nooit een vreedzaam samengaan met de Sow- jetunie van de hand gewezen, evenmin als Lenin dat deed. aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef wil van de Zwarte Zee maken van vreedzame scheep- i handeL cialisten met minstens evenveel enthou- de de Big Lift op de terugweg Het eerste militaire vliegtuig van de Amerikaanse operatie Big Lift is gisteravond uit Frankfurt op thuis reis naar Bergström in Texas ver trokken. Aan het begin van de oefe ning werd een complete divisie uit Texas in recordtijd naar West-Duits- land overgevlogen. Wanneer de oefe ning is beëindigd zullen in totaal 222 vluchten zijn gemaakt. Generaal-majoor Glen R. Birchard van de Amerikaanse luchtmacht, heeft verklaard dat de luchtmacht overweegt een groot vliegtuig voor troepentrans port te laten bouwen „ter uitvoering van de bestaande filosofie van beperk te oorlogen." Hij gaf het toestel de naam CX 4. Het toestel zou 200 Wan' en hun uitrusting kunnen vervoeren met een snelheid van 600 mijl per uur (960 km per uur). Het toestel met een gewicht van bijna 350 ton zou worden voortgestuwd door zes straalmotoren. tijdse verkiezing in Luton, Will Howie, verwelkomd die op dezelfde dag een ze tel op de Conservatieven veroverde. De leider van de Labourparty, Harold Wilson, liet zich smalend uit over het program van het nieuwe kabinet. Volgens Wilson doet Home alsof er geen twaalf jaren van Conservatief bewind waren geweest, die Engeland in de positie heb ben gebracht, die het thans inneemt. Her innerend aan een uitspraak van Home, dat hij zijn mouwen opstroopte voor een gevecht, zei Wilson onder applaus van zijn "geestverwanten, dat hij dit gevecht kan krijgen. Home daagde op zijn beurt Wilson uit als hij werkelijk van plan is. de zeg genschap over de Britse kernmacht op te geven en het met Amerika gesloten akkoord over de Polarisraketten op te zeggen dit dan ook maar ronduit aan het land te vertellen. Syrische premier Bitar afgetreden De Syrische premier Saleh Bitar is gisteren afgetreden. De Nationale revolutionaire raad heeft de ontslag aanvrage aanvaard en enkele uren daarna reeds de samenstelling van een nieuwe regering bekendgemaakt, waarvan generaal Amine El Hafez, voorzitter van de revolutionaire raad, het premierschap op zich heeft genomen. El-Hafez blijft voor zitter van de revolutionaire raad. Het aftreden van Bitar. die sinds maart drie kabinetten van de Baath- partij heeft geleid, komt niet als een verrassing. Hij zou een gematigde koers tegenover Nasser voorstaan en niet al les verwachten van een samengaan met Irak alleen. De Baath-partij zou echter in meerderheid op het Iraakse paard willen gokken. Er werden verschillende opvolgers voor Bitar genoemd.' Nie mand had echter gedacht dat generaal El-Hafez het bewind in handen zou ne- Een belangrijke politieke koerswijzi ging wordt niet verwacht. Later deze maand zal een verdrag inzake een eco nomische unie met Irak gesloten moe ten worden. De strijdkrachten van de twee landen zijn reeds geünificeerd. PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR Duitse voorstellen ontmoetten verzet DE ministerraad van de Euro- EEG-ministers pese economische gemeen schap gaat in december wederom /T/371 171 rt /T Tl trathten een krachttoer te ver- t/Olt 11LLLLLILLL richten: het bereiken van een ak- koord over een aantal belangrijke jSSpJ, 1368) Geologen en oceanografen be schouwden tot voor kort de bodem van de diepzee als een enorme plat te vlakte. Wel wisten zij van het bestaan van de Atlantische Rug en van een aantal zeer diepe troggen, zoals die bij Japan en de Philip- pijnen, maar die werden als onder brekingen beschouwd van de weinig reliëf vertonende bodem. We mogen hier van niemand een verwijt maken, want tegen de tijd dat de moderne echo-peiling tot ont wikkeling kwam, waren in alle zee- en ter wereld in to taal slechts 15.000 lodingen verricht, dat komt neer op één dieploding per 15.000 vierkante km. Dat is een te gering aantal om zelfs maar een oppervlakkige indruk te krijgen van het sterk geaccidenteerde karakter van de zeebodem. Het Zweedse expeditieschip Alba tros, dat in de zomer van 1947 voor diepzee-onderzoek uitvoer, heeft de legende aangaande de vlakke zeebo dem direct al verstoord bij het over steken van de Atlantische Oceaan in de richting van het Panamakanaal. Slechts bij uitzondering wezen de dieptemeters enkele kilometers ach tereen een vlak gedeelte aan en in- plaats daarvan bleek de zeebodem trapsgewijze af te dalen, met treden van 800 m tot enkele kilometers breedte. Ongeveer een eeuw geleden is midden in de Atlantische Oceaan de Atlantische Rug ontdekt, die in de buurt van IJsland begint en over een lengte van 16.000 km voorbij de evenaar naar het zuiden loopt, waar hij op ongeveer 50 gr. Z.Br. met een scherpe hoek naar het oosten afbuigt en onder de punt van Zuid- Afrika naar de Indische Oceaan loopt. Dit is waarschijnlijk het lang- TOCH IS HET ZO' ste gebergte ter aarde, waarvan de centrale kam van de zeebodem gemeten 1700 tot 3500 m hoog is, met hoge toppen die 9000 m bo ven de zeebodem uitkomen. Deze At lantische Rug is met inbegrip van het laaggebergte, waarin hij in het westen overgaat, ongeveer twee maal zo breed als het Andesgeberg- te en kan dus in alle opzichten een vergelijking met bo- maatstaven glansrijk doorstaan. De onderzeese ge bergten en ravij nen zouden in dien de duisternis ze niet voor ons verborgen hield waarschijnlijk tot de schilderachtig ste en indrukwekkendste landschap pen ter aarde gerekend worden. Evenals de canyons (door rivieren in het land uitgesneden) zijn ook de ravijnen van de diepzee uitgesneden in een diepe v-vorm, zodat de wan den steil naar de smalle dal afda len. Hun vorm en ligging doet een verband vermoeden met bestaande rivieren op aarde, maar de thans beschikbare gegevens laten nog geen oordeel toe, zodat het ontstaan der onderzeese ravijnen voorlopig nog een geheim is. De glooiingen, waarmee de vaste landen naar de zeebodem afdalen, zullen niet minder indrukwekkend zijn. Vanaf de zeebodem gezien, zijn dit de wallen die de diepzee bekkens omsluiten. Dit zijn de hoog ste en langste hellingen ter wereld, met een gemiddelde hoogte van 4000 m, maar op sommige plaat sen halen zij wel 10.000 m! Nu we ons ter plaatse hebben ge oriënteerd, kunnen we wel eens zien hoe een vulkanisch eiland ontstaat. (Nadruk verboden). agrarische produktie, indien dit gebeurt volgens de bepalingen van het ge meen sc'h a ppelij'ke 1 and'bou wbele id Mr. Biesheuvel zei, dat de Nederland se regering er tegen gekant is om de bevoegheden van de Europese commis sie bij het dagelijkse landbouwbeleid te beperken, zoals eveneens van Duitse zijde was bepleit. „Dit zou een stap te rug zijn", voegde hij hieraan toe. .De Nederlandse minister van land- landbouwkwesties. De Franse nu- bouw merkje voprts op, dat de ontsnap- nister van landbouw, Pisani, heeft' in Brussel zijn collega's voorge steld vrijwel de gehele maand te vergaderen om nog vóór het einde van het jaar tot concrete besluiten te komen. marktorganisaties produkten. rijst en rundvlees, de stellen van de Europese commissie een gemeenschappelijke basis-richtprijs voor granen in de ..Zes", het inwer kingtreden van het oriëntatie- en ga rantiefonds voor de Europese landbouw en het financiële reglement daarvoor, een mandaat voor de Europese com missie voor de tariefonderbandelingen in het GATT in Genève (Kennedy-ronde) en eventuele correcties op de reeds be staande verordeningen voor het ge meenschappelijke landbouwbeleid. „Klok stil" Hoewel het in Brussel niet uitgesloten wordt geacht, dat de ministers dit doel zullen bereiken, wordt er ernstig reke ning mee gehouden, dat ook na de le januari zal moeter. worden verder ge gaan met de debatten over deze kwes ties, waarvan sommigen nog in het ge heel niet zijn besproken. Dan zou echter de reeds eerder in de E.E.G. toege paste oplossing kunnen worden ge bruikt om de „klok stil te zetten", zo dat op een later tijdstip bereikte ak koorden geacht worden te zijn bereikt vóór de le januari 1964. Het voorstel van minister Pisani kwam aan het einde van een politiek- debat over landbouwkwesties in de E.E.G., waaraan niet alleen de minis ters van landbouw van de „Zes", maar ook ministers van buitenlandse en eco nomische zaken deelnamen. Aanleiding daartoe was een tweetal de vorige maand in de E.E.G.-ministerraad door de Duitse bondsrepubliek afgelegde verklaringen, waarin een aantal wensen was geuit voor „verbeteringen" in de marktorganisaties voor het gemeen schappelijke landbouwbeleid en voor de uitvoering van de nog op te stellen ver ordeningen. Niet veranderen Een van de conclusies van dit de'bat was, dat in ieder gevaJ aan de bestaande regelingen voor het gemeenschappelijke land bouwbeleid niets wezenlijks zal worden veranderd. Dt Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mans- holt die op verzoek van de ministerraad een rapport had opgesteld over de er varingen met het landbouwbeleid in de E.E.G., deelde de ministers mede. dat het weliswaar nog te vroeg was om definitieve conclusies te trekken, doch dat er in ieder geval geen aanleiding bestond om tot „belangrijke wijzigin gen" over te gaan. Wel zouden enkele i correcties voor „onvolkomenheden" kun nen worden aangebracht. pingsclausules in de landbouwregle- menten clausules waartegen Neder land trouwens van het begin af worden ingetrokken, male gebruik, hiervan, indien wordt overgegaan tot het aanbrengen recties Wat kan Nederland nog doen? (Van een onzer redacteuren) Velen in ons land zien met angst en beven zich een ontwik keling in het thans wel zo goed als geheel geïsoleerde Zuid-Afri ka voltrekken, die onafwendbaar tot een catastrofe lijkt te voeren. Hebben ze met dat laatste gelijk? Hoe dan ook, bijna iedere recht geaarde Nederlander voelt zich, meer dan mensen van welke an dere nationaliteit, betrokken bij het wel en wee van het Zuid- Afrikaanse volk dat immers het zij zonder één grein senti mentaliteit gezegd een broe dervolk van ons is, ten opzichte waarvan wij een roeping hebben. Tegen deze achtergrond moet men zien de brief die een aantal vooraan staande Nederlanders dezer dagen aan de minister-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen. hebben gestuurd, opgemerkt, dat het naa aanbeveling zou verdienen indien on ze regering op enigerlei wijze in con tact met de regering van Zuid-Afrika zou treden teneinde „tot een gezamen lijke bezinning op de gevolgen van de huidige situatie te komen". Men weet wat minister Luns daar op in de Tweede-Kamercommissie van vrijdag jl. antwoordde: „Een nieuw initiatief van onze regering tot oplos sing van de Zuidafrikaanse apartheids- problematiek heeft geen enkele zin (meer ialleen van het particuliere initiatief is mogelijkerwijze nog iets te verwachten". Een der ondertekenaren van de be- wuste brief, het Tweede Kamerlid prof. zijnde dr. C. L. Patijn, merkte bij de discus- Herv. Kerk voorzitter °P.\.d?* e.en oplossing, zo die nog cja]e kerkvergadering Commentaar van The Economist Welke contacten op „particu liere basis" zou Nederland kun nen aangrijpen om in Zuid- Afrika (als liet nog niet te laat is) wellicht bij te dragen tot een mogelijke oplossing van de apart- hcidsprobleniatiek? Teneinde de gedachten hierover in een be paalde concrete richting te leiden geven we ditmaal oen artikel door dat de Zuidafrikaanse correspon dent van lrct bekende Engelse weekblad The Economist onlangs schreef voor zijn blad en dat vol gens hen die tot oordelen be voegd zijn, een goede weergave is van de feiten. Een toelichtende inleiding gaat aan dit vrij vertaal de artikel vooraf dene deskundigen die ning over dit artikel vroegen kwalifi ceerden het als volkomen betrouwbaar. Het artikel gaat over een nog niet zo lang geleden door een aantal Zuid*- afrikaanse protestantse intellec tuelen opgericht blad, alsmede over een eveneens pas opgericht instituut dat „contacten wil leggen tussen chris tenen van alle rassen Redacteur van Actie), dat een beroep doet op de Ne derduitse Geref. Kerk om haar houding inzake het rassenprobleem te herzien. Eerder in dat jaar was ds. Beijers Naudé al redacteur van het interker kelijke maandblad „Pro Veritate" ge worden, dat hij mede had helpen op richten. Tweemaal werd officieel vanuit zijn eigen kerk gewaarschuwd tegen de ge varen van zo'n periodiek en tegen de schade die hierdoor in de kerk zou kunnen worden aangericht. Zowel do minees als parochianen werd onder het oog gebracht zich verre van ge noemd blad te houden. Maar ds. Beij- ers Naudé negeerde deze aanwijzingen en demonstreerde vervolgens nog dui delijker waar hij zelf stond, toen hij, ondanks sterke pressie binnen en bui ten zijn kerk om toch niet zo te han delen, besloot het predikambt te laten voor wat het was en zich geheel te wijden aan zowel meergenoemd insti tuut waarvan hij thans directeur is, als aan het blad „Pro Veritate". Nimmer tevoren heeft een predikant in de Nederduits Geref. Kerk voor dit doel zijn ambt opgegeven en zo'n groot offer gebracht. De beslissing van ds. Beijers Naudé wijst op grote moed en een diepgewortelde overtuiging. Geestelijk tehuis De Nederduits Geref. kerk en het Afrikaanse volk hebben elkaar altijd na gestaan in deze zin, dat dit kerk genootschap het geestelijke tehuis v laatstelijk predikant i se Geref. Kerk var streekmoderator de N.G. Kerken, hetgeen Zuid-Transvaal moreel te onderschrijven deed ze dat: grotendeels uit overtuiging. kerkelijke verhoudingen overgezet omdat het politiek noodzakelijk óók ongeveer betekent: de provin- ide Geref. alleen kan worden ge- Kerken praeses van een particuliere vonden in een intern overleg tussen de synode. Ds. Beijers Naudé bleek voor ,1Cfc .v Zuidafrikaanse bevolkingsgroepen, met de goede zaak zelfs bereid het predik- dig nadat het was opgericht.'Hij gjjjjgHij zag hier ambt volledig op te geven! Het be- schuwde het Zuidafrikaanse volk dat Hoe staat dr. Verwoerd' nu tegenover ander: het nieuwe blad en het instituut? Omdat hij er de ge- 'an inzag, trachtte dr. Verwoerd het instituut te doen verdwijnen spoe- banden een specifiek Nederlandse taak. en meende verder, dat het in ons land met name de Geref- Kerken zijn. die belangrijke invloed zouden kunnen uitoefenen omdat zij om his torische redenen meer „entree" bij de blanke bevolking hebben dan ander® richtingen ten onzent. Grootste kerk Verandering „De enige hoop van Zuid-Afrika. zc heeft een wijze patriot tien jaar gele den eens gezegf sterke en fnvloei ref. Kerk haar houding t.o.v. de apart heid veranderde. Dit verklaart wel- grote schade kon worden aangericht, omdat op deze wijze leden van ker- keliike organisaties „worden gedwon gen samen te werken op een niveau dat bepaald niet meer het politieke vlak te noemen is". Dr. Verwoerd beschuldigde bepaalde licht de belangstelling die ontstond de vele veronderstellingen die zijn De hoogleraar doelde daarbij op de uit in Zuid-Afrika, nadat ds. Beijers „Zo'n afwijking' *öu" z'ijn indien de kerkmensen ervan af te" wijken invloedrijke Nederduitse Ge- de oorspronkelijk uitgestippelde weg op - een wijze die zou kunnen leiden tot het binnendringen van z.g. multi-raciale gedachten (in de richting van rassen igen die zijn ge- gelijkheid dus - Red.) in de politiek. Nederduitse Gereformeerde Kerk, de Naudé op 22 september jl. had beslo- Verwoerd. oudste en grootste protestantse kerk tvJ> Zuid-Afrika met ongeveer 1,25 miljoen directeur te worden blanken, die inclusief de z.g. zendings kerken (kleurlingen) in totaal ongeveer 2 miljoen zielen omvat, alsmede de Geref. Kerk van Suid-Afrika (ruim 100.000 zielen) en buitenlandse kerken, ivaarmee, zoals de officiële term luidt, .,de Geref. Kerken in Nederland in correspondentie staan". ten zijn kansel vaarwel te zeggen om den toegeschrevt aldus onthulde dr. kunnen wor- het „Christian munistische invloeden in hun denkwe Institute of Southern Africa", dat al- reld". le rassen wil omvatten. Dit instituut werd zeer onlangs op gericht door vertegenwoordit ers van alle denominaties in Zuid-Afrika om „de kerk van Christus te dienen en contacten te leggen tussen christenen van alle rassen". Genoemd gebeuren uiting van de verandering die Verlies van invloed Maar ds. Beijers Naudé werd door al deze uitspraken niet in verlegenheid gebracht en hij weigerde te breken, nóch met het instituut, nóch met „Pro Veritate". Overigens heeft ds. Naudé 'binnen steeds nauwgezet getracht de politiek naast het totale aantal zielen, beho- de Nederduitse Geref. Kerk, in het bij- te vermijden; de bekering rend tot het blanke ras uit genoemde Geref. Kérken in Zuid-Afrika, zijnde ongeveer 1,35 miljoen, dan blijkt, dat :onder na het bloedbad van Sharpe- rille. Het eerste openlijke teken i Afrika tot het christendom betekent voor hèm de essentie en hij vreest, dat wanneer dit de kerk in Zuid-Afrika voortgaat op ruim 40 procent van de Zuidafrikaan- anders gaan denken kon drie jaar ge- de door haar ingeslagen weg. zij al T',""' "-O-- se blanke bevolking behoort tot deze leden reeds worden opgemerkt, toen haar invloed op de Afrikaanse bevol- heeft gehadzouden kunnen kerken. Ook_ de premier van Zuid-Afrl- een aantal leidende figuren uit de king zal gaan verliezen. kerk vastberaden een positief stand- de bestaande verordeningen. punt innam t.o.v. een rassenverklaring die ter sprake kwam op een confe rentie onder auspiciën van de Wereld- Kerken. in Johannesburg ge- Wie zich afvraagt waar dan moge lijkerwijs (een) ontmoetingspunt! en) „op particuliere basis" tussen Zuid- raad" Afrika en Nederland gevonden kunnen worden zouden we een o.i. belangwek kend artikel onder het oog willen bren gen. dat onlangs verscheen in The Eco nomist (van 12 oktober jl; pagina's 128 boek „Delayed Action1 op de meeste SPAANSE SINAASAPPELEN staat nu het teken Willinm Wiilia, een gen, bij wijze van nood- 70-jarige Amerikaan die sein Toen hij Samoa na- Zwitserse wapens voor Z.-Afrika De Zwitserse regering heeft een wa penfabriek toestemming gegeven lucht doelgeschut en munitie aan Zuid-Afrika te leveren. De toestemming werd ver leend omdat de levering uitsluitend wa pens voor de luchtverdediging betreft, i officiële regeringsverklaring wel uit zijn door met drie drijvers uitge rust vaartuig stapte was hij teleurgesteld niet zijn politieman ging te i doel. Sydney, te hebben Een zusterkerk van de Nederduits Gereformeerde heeft zelfs uitgespro ken dat de koers die het Instituut volgt een gevaarlijke bedreiging in houdt voor het voortbestaan van het blanke ras In Zuid-Afrika. Zij ziet de verborgen hand van de Wereldraad van Kerken in de „nieuwe beweging"; (Uitgestelde de Wereldraad, die vele Afrikaners als verwant aan het communisme be schouwen.... Partijpolitici en hun organen rea geerden op het besluit van ds. Beijers Naudé in een duidelijke alarmstem ming. Eén krant meende vast te kun nen stellen dat ds. Beijers Naudé de overtuiging van de Afrikaners dat hun toekomst geheel afhankelijk is van hun controle over de andere Zuidafri kaanse rassen blijkbaar beschouwt als niet te verzoenen met de christelijke leer.... Het blad vervolgde: Ds. Beij ers Naudé ziet zichzelf als een rebel die voor een goede zaak vecht, maar vroeó- of laat zal hij toch moeten kie zen tussen samensmelting, integratie - -partheid. De krant sprak tenslotte naar mening uit dat de predikant al hééft gekozen. Een ander blad, dat van dr. Ver- woerd. herinnerde zijn lezers eraan w. dat de kracht van het Afrikaanse volk geworteld is in zijn religie. Dat za- A" j*u---an de RH. steeds nauwe _opening moaaf. Hij ach reef er worden vernietigd ook het Eerst twee roeren repareren 5 juli in Peru. Vorige cu a aiureiu maand verloor hij het ü'i "h,*a'1u'Sïnins drie maanden derde, merkte op de Stille Oceaan te boot op dat het vlot v hebben rondgedreven, nood verkeerde. Voordat Angeles."Negen jaar "ge- i«l* vermist te boek de boot hem bereikte, leden legde hij met i vlot uit Balsahout, stond, is gisteren op de was Willis „ulou„uut inK 1 westkust van het eiland geslaagd zijn bijna niet Seven Sisters" 6 ibo'mijl gen de uit het begin -|Samoa geland. Toen hij te hanteren vaartuig van Amerika'naar Sa- ne«entiende eeuw die i boek over en met de kérk hem te helpen. bereikt. Hij had het Willis wilde van geen noemde hij „Age Unli- moeilijk gehad toen de hulp meer weten. Na al mited". cierde hij deze laatste Van betekenis is voorts wellicht dat tocht. Zijn nieuwe vlot de oudste nationalistische krant. Die j- Burger, helemaal geen commentaar op noeilijkheden twee roeren van zijn zijn vaartuig waren gebro ken. De laatste drie dagen _v had hij elk kwartier een zeven meter. mët twee aanduiden dat leeftijd hij de laatste meters ook geen rol speelt, wel zelf klaren. meeste mannen va:. Zijn vlot van tien bij leeftijd hebben zestien Onrustige Zenuwen? Mljnhardt's Zenuwtabletten S.O.S. uitgezonden. Maa hij wist niet dat zijn schade opgelopen, zender in het ongerede was geraakt. De stars en stripes had hij omge keerd in de mast han- Hij begon deze De krasse zeevaarder onderzoeker-schrijver is Duitsland geboren. niet aan mee". Willis wil in Apia zijn roeren laten herstellen dan de reis naar Au- op stralië vervolgen. DIADEEM: het vloerkleed voor gezelligheid en sfeer! Hoge gesloten pool. doorgeweven rug, effen of gedessineerd Openheid De Nederlandse minister van Land bouw. mr. Biesheuvel betoogde, dat de door de Duitse staatssecretaris van buitenlandse zaken. prof. Lahr. bepleite „openheid" van de E.E.G. jegens derde landen door Nederland wordt onder schreven. doch dat dit beginsel ook dient te gelden voor het onderlinge han delsverkeer in de E.E.G. Hij zei voorts geen bezwaar te heb ban tegen een toeneming van de Duitse Dè uitvinding van het jaar: volgens het persbu reau Tass heeft de Rus By- kovski een apparaatje uit gevonden. waarmede het straatlawaai buitenshuis kan worden gehouden. Het kan op een normaal radiotoestel worden aan gesloten, dat dan alle ge luid van lage frequentie (zoals van het verkeer) opvangt en een geluid van dezelfde frequentie maar tegengestelde fase voortbrengt, waardoor het als het ware wordt uitge vlakt. Spreekgeluid, flat een hogere frequentie heeft, valt er buiten. Het Britse anti-atoom bomcomité gaat morgen beginnen met een cam pagne van vier dagen on der de naam Fallex-X, waarbij pamfletten zul len worden verspreid waarin de gevolgen van een „beperkte kernoor log" voor de bevolking worden beschreven. De gegevens zijn ontleend aan de bevindingen van een vorig jaar gehouden geheime NAVO-oefening, die de Britse regering tot nu toe officieel geheim heeft gehouden. De chauffeur van de Amerikaanse miljonair Harry Wright is door de rechter aangesteld tot „oppasser" over zijn baas, hetgeen in de eerste plaats wil zeggen dat hij op diens vermogen moet pas sen. Tegen een maande lijkse beloning van bijna vierduizend gulden, moet de chauffeur ervoor zor gen, dat de miljonair er niet meer dan tweedui zend (dollar) per maand uitgeeft Prinses Beatrix heeft gis termiddag een bezoek ge bracht aan het Marine opleidingskamp te Hilver sum. Tijdens de rondgang werd de Prinses de mo derne outillage van dit twee jaar geleden ge bouwd complex getoond- waarna zij diverse test methoden te zien kreeg. Door een verkeersonge- - jl de vingers niet wilde branden? Een minder nuchtere krant stelde mijn tenslotte dat de koers van ds. Beijers Naudé en die van het instituut niets meer of minder dan een loochening van vaderlandsliefde betekent. Kortom, uit alle reacties blijkt hoe bezorgd ve le Zuidafrikaanse politici zijn over de mogelijkheid dat een breuk in de Ne derduits Geref. Kerk zou leiden tot een versplintering op het politieke front. Zeer zeker, die vrees is thans zeer overdreven, maar de relaties die het stelling nemen van ds. Beijers Naudè begeleidden vormen toch een bewijs temzer dat er een gistingsproces aan de gang moet zijn, met name onder de Afrikaners. Voorts, dat de natlo- luk is men in Zweden "jMJ8*®11 zjch van dil Proces bewust op het spoor gekomen en-—het vrezen! van een grootscheepse op-Zo zien we, dat terwijl steeds ïïhtetóonadÖMa;m'!" En^ls sprekende conser- maanden geleden kreeg I vatieven de ommezwaai maken ni,ar hC' kamP Va" dr Vcr" voor de UNESCO een woerd, er een kleine dappere kenhuis ontdekten aijn IUlt geestelijken, andere acade- medewerkers de fraude, jmici en zakenmensen, die zich in Na een onderzoci kwam -- vast te staan «itt de man een flink deel van de in Zweden voor de UNESCO bijeengebrachte gelden ten eigen bate had ge bruikt. Het zou gaan om een bedrag van honderd duizend gulden. diepe ernst afvragen of de apartheid eigenlijk wel een mo rele basis heeft en of de prak tische uitvoerbaarheid van de apartheidsgedachte niet in twij fel moet worden getrokken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7