A.Warnaar (70)„leven is enorm boeiend" Verschoningsrecht voor maatschappelijk werker Samengaan prot. arbeid voor kinderbescherming Hervormde synode bespreekt politieke verantwoordelijkheid Moderniseer uw meubelen met PRACHTBIJTS ^0 Een woord voor vandaag Ds.H. J. Zwarts ging over naar Geref. Kerken DOE DE WAS KOUD maar niet in Nederland) Onderzoek naar invloed in ontwikkelingslanden BOEKENHOEK PECTORAAL WOENSDAG 13 NOVEMBER 1% Jaarvergadering Geref. Centrum O I IN oprichting is een Protestants aan een pleeggezin is toevertrouwd, na- fVntrnm «nnr TTirlorkoeol,dat de ouders er ce"t afstand van had-! Lentl urn oor Kinderbescher- den gedaan En volgens het Nederlands! ming, waarin zullen samenwer- recht kunnen zij de strijd met de pleeg- ken alle instellingen op dit gebied. aangesloten bij de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk (dus ook het Geref. Centrum voor Kinder bescherming), de Hervormde Kinderzorg Bond en de Vrijz. Prot. Vereniging Tot Steun. Men zal een gezamenlijk bureau stich ten, maar toch de eigen taken blij ven behartigen. Boesselool van de Geref. Raad - Sociale Arbeid, welke hierop neerkomt I dat ..de zin van de biologische afstam ming in deze sterk wordt overdreven. I want er zijn andere bindingen, bijvoor beeld de liefde van een pleegmoeder voor haar pleegkind, die ver uitgaan biologische bevruchting." Mr. Hagen gelooft echter, dat de prio- Belangrijke najaarszitting volgende week Beroepingswerk komt ook aan de orde boven _J PUI Vier dagen lang komt de her- ouders. Dst°isl ook3 schriftuurlijk "'men "ormde gen"ale synode volgende zal de band des bioCds niet vtronacht-jweek bijeen. Deze najaarszitting zamen. Evenzo is het echter schriftuur-1 zal duren van maandag tot en met ffiJ;i.df.£^^T.?tadh,Vu.'l0?:uaaï'dVonderdag, langer dan gewoon- een vader der wezen" zijn. lijk, maar er komen dan ook be- het Geref. Centrum voor Kinderbe- In de middagvergadering werd ge- langrijke en ook voor de buiten- scherming. ivelke gisteren in Utrecht sproken over kinderbescherming enI wacht bijzonder interessante rap- i kerkelijki maatschappelijk werk. Drs. -t1 /-x i j p. Roest en mr. H. D. van Beek leid- Porten ter sprake. Opnieuw zal de n synode, zich moeten uitspreken krin£ de aandacht zal hebben be tover een vernieuwing van het be-|va* a^s tenminste niet op- (Van onze kerkredactie) voor het baas blijvi tig paan zijn voor wetenschappelijke be- taak stelt zijn studering van de maatschappelijke niet alleen met taak welke de kinderbescherming is toebedeeld en voor het onderling be spreken van de problematiek. Welke bevoegdheden het op te richten bu reau zal krijgen, staat nog niet vast. Mr. Hagen zei in zijn openingswoord, dat er nog altijd te weinig kennis be staat omtrent het wezen en de beteke nis van de gereformeerde instellingen voor kinderbescherming, ook in kerke lijke kringen. Daarom zal er dienaan gaande binnenkort een publikatie ver schijnen. voornamelijk bedoeld om dia kenen goed te informeren. Ook andere publikaties zijn in voorbereiding. Voorts is er een studiecommissie in gesteld. welke zich bezighoudt met de problemen rondom de ongehuwde moe der en haar kind. Verheugd Is mr. Hagen over het feit, dat de Gereformeerde Synode tot de uitspraak is gekomen, dat ook geadop teerde kinderen behoren te worden ge doopt. ADOPTIE Sprekende over geadopteerde kinderen merkte mr. Hagen op, dat er nog al tijd door sommige natuurlijke ouders wordt „getrokken" aan het kind dat stellen van de commissie inder- m*ss'e een uitspraak over de vervul- daad aangenomen dan zal in de politieke verantwoordelijkheid grondi-j toekomst geen predikant een ge- dit °g°e- meente langer dan twaalf jaar dienen. Een ander rapport dat aOSRAM Onze t'jd vergt preventie ge wetenschappelijke studie, deugdelijke opleiding van de op dit ge bied werkzame krachten. Daarnaar blijft het centrum ook streven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: J. Vos. te Rijs- sen; te Woudenberg: J. C. Cazander, te Oosterwolde (Gld.). j D. W. Gesink. Plesmanlaan 30. Am Aangenomen naar Voorhout: M. J. Ell- sterdam, kan een eventueel beroep ii ferich. kand. te Leiden. overweging nemen. Bedankt voor Akkrum: M. J. Ellferich, kand te Leiden; voor Jorwerd c a.: K. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) v. d. Sloot, te Pietersbierum en Wijnal- dum. Beroepen te Nagele (N.O.P.) (bij doken deze oude vragen opnieuw op. Benoemd tot stafpred. „Kerk en We-, accl.l: G. Mul. te Rozenburg. Eer de synode op nieuwe vragen ingaat reld" te Driebergen: A. J. Engels. van de kerk. Tijdens een persconferentie werd gis teren in Den Haag een tipje van de sluier opgelicht. Dit rapport over deze politieke verantwoordelijkheid is bijzon der lang in voorbereiding geweest. Rond zeven jaar geleden kwam de Hervormde Kerk met een herderlijk schrijven over Nieuw-Guinea. Op de uitspraak werd gereageerd door felle voorstanders en even felle tegenstanders. Heel in het bijzonder werd toen de vraag gesteld of de kerk zich wel met zulke vragen moet bemoeien. En als de kerk dan moet spreken, hoe moet zij dan spre ken? Een commissie werd opgedragen zich op deze vragen te bezinnen. Toen een jaar geleden het zogenaamde kernwapenrapport gepubliceerd werd. Zaandam, die de benoeming ook a GEREF. KERKEN Beroepen te Reitsum: D. O. Veenen- daal, kand. te Vreeswijk. Aangenomen naar Assen (4e pred.pl.): R. Reitsma, te Steenwijk. UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Delfzijl 'hulppredi ker): Th. Pothof, kand. te Utrecht, die bedankte voor Zutphen. Bedankt voor Vroomshoop: M. de Jong, te Enschede; voor IJmuiden: G. van 't Woude, te Muntendam. Man met ontoombare energie Vele functies op bestuurlijk en politiek gebied (Van een onzer verslaggevers) JK HEB ALTIJD een warme belangstelling gehad voor de mens en de samenleving. En als je dat hebt, is het leven enorm boeiend." Abraham Warnaar Jzn. zegt het met overtuiging: „pas als je je werkelijk voor het leven inte resseert, kan je het echt beleven." Als hij vandaag op zijn ze tigste verjaardag een terugblik op zijn leven werpt, kan hij de juistheid van die stelling nog volmondig beamen. Ik heb een rijkgeschakeerd leven mogen hebben, zegt hij. De feiten illustreren dat. Zowel op kerkelijk als op politiek en bestuurlijk gebied heeft Abraham War naar. de onversneden Calvinist steeds «en belangrijke plaats ingenomen. Tal van functies heeft hij bekleed en ondanks zijn 70 jaar ontplooit hij nog immer activiteiten. Zijn voorzitterschap van de Christelijke Emigratie Centrale (al sinds 1928' en zijn beheer van het secretariaat van de I.C.C.C.. zijn er wel de o.m. meest sprekende voorbeelden van. Daarnaast maakt hij ook deel uit van de Groninger Synode der Gereformeerde Kerken. Journalistiek nalistiek. Een christelijk dagblad was een van zijn idealen, toen hij ais bol- lenkweker en -exporteur nog ln Sasscn- heim woonde. Dit ideaal zag hij ver werkelijkt bij de oprichting van de Nieuwe Leldsche Courant, waartoe hij mede de stoot heeft gegeven. Die eerste jaren hebben we een zware strijd moeten voeren", zegt de heer Warnaar, die zich in die tijd op alle gebied inzette voor het voortbestaan van het dagblad. Vice-president-commissaris was hij, maar in zijn vrije tijd wierf hij even enthousiast advertenties, die noodzakelijk waren om de persen draaiende te houden, terwijl hij tevens de redactionele kolommen vulde. (,,ik heb de begrafenis van Kuijper nog ver slagen"!. Zijn veelzijdige belangstelling deed hem echter al gauw ook andere kanten uitkijken. Hij werd gekozen tot voorzit ter van de A.R.-partijorganisatie in de kieskring Leiden en tot lid van de ge meenteraad van Sassenheim (in welke plaats hij bekend stond als „politieke Bram"). En een paar jaar later zag hij zijn bestuurlijke en politieke aspiraties nog verder vervuld: in 1934 werd hij be noemd tot burgemeester van Hazers- woude. waarop in 1947 zijn benoeming burgervader in Waddinxveen volg- aansluiten moet bij een christelijke. Zoals eerder uitgesproken is, wordt ook nu door de commissie herhaald dat de kerk haar leden vrij behoort te laten in de keuze tussen beide moge lijkheden. Het wordt een geestelijk belang geacht dat de leden van de kerk en de ambtsdragers zich steeds r oefenen om binnen het bestek var kerk de verschillende partij-keuze van elkaar te aanvaarden en tegelijk, wel in het persoonlijk contact als de gemeentelijke en ambtelijke v gaderingen in een ernstig gesprek met elkaar te blijven, ook over de vragen van het politieke leven. In dit rapport wordt uitvoerig inge gaan op de verschillende -taak en op dracht van kerk en staat. Men wilde noch de een in de ander laten opgaan, noch de een van de ander volkomen los maken. Zij zijn op elkaar betrokken, hoewel beide een eigen verantwoorde lijkheid hebben. Uitgesproken wordt door de commissie dat de staat niet zonder ideologie kan. Kerk eu staat In het hoofdstuk over de kerk komen vier punten aan de orde: De kerk behoedt de staat voor ver goddelijking, want zij predikt het Woord dat de religieuze toespitsing van elke ideologie uitsluit. De kerk herinnert door haar gestalte in het leven der gemeenten aan een eigensoortige bestaansvorm in de wereld die zonder machtsuitoefening kracht ontplooit, weerbaar is in weer loosheid, kwaad niet met kwaad ver geldt en zich in lijden om Christus' wil verheugen kan. De kerk heeft door eigen instituten (bijvoorbeeld school en hospitaal) ge dragpatronen en waardeoordelen ge schapen die later burgerrecht in de politieke orde kregen. De kerk beschikt over de mogelijk heid om het draagvlak te helpen vor men dat nodig is voor het politieke handelen, dat de menselijkheid van het leven wil beschermen en de rechtsorde wil verdiepen en verbre den. Het laatste hoofdstuk van dit rapport schenkt aandacht aan de noodzakelijke voorbede, de zielszorg en de al even noodzakelijke profetie van de kerk in de wereld. Een bewijs van het groeiende vertrou wen tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Nederlandse pers was dat gisteren niet slechts openlijk gesproken werd over de rapporten van de commis sies die ter sprake zullen komen, maar dat voor het eerst samenvattingen wer den verstrekt waaruit gepubliceerd kan worden. De synode zelf Is nog wel voor de pers gesloten, maar op deze wijze is het dus toch mogelijk van te voren reeds kennis te nemen van wat aan de orde komt. die door dat rapport werden opgewor pen, zoekt zij op deze zitting een prin cipiële uitspraak. De commissie heeft haar opdracht breder opgevat dan oor spronkelijk werd gegeven. Ging het ze ven jaar geleden om de vraag: „Moet de kerk spreken?" in dit rapport wordt veeleer gezocht naar een verhouding van de kerk tot de staat en tot de poli tieke partijen. Het gaat nu dus niet om actuele politieke vraagstukken, maar men bezint zich opzettelijk op de vra gen aangaande de achtergrond en de structuur van de verhouding van kerk en staat. Vertegenwoordiging We hebben de Indruk dat de commissie onder voorzitterschap van prof. dr. A. 1 A. van Ruler, met als rapporteur vol gende week prof. dr. J. de Graaf en als secretaris dr. T. Dokter vragen aangesneden heeft, die nog slechts aar zelend hier en daar opduiken. Zo merkt het rapport ten aanzien van de politieke partijen op, dat het de kerk met zorg vervult of deze wel de eigenlijke ver tegenwoordiging van het volk bij de overheid zijn en of de beslissingen niet evenzeer of zelfs meer bepaald worden door andere krachten en machten, zo wel economische als ideologische. In dit verband wordt gedacht aan de functie van de grote concerns en van de vak organisaties. alsook de positie van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Ongetwijfeld zullen er zijn die deze vraagstelling maar al te graag gauw onder tafel zouden willen wegwerken. Maar ons lijkt de vraag gewettigd of juist op dit punt niet de verklaring te vinden is van de toch wel opmerkelijke stemmenuitslag van de vorige verkie zing. Is er niet in den lande een dui delijk en zelfs groeiend gevoel van on behagen over de vraag of de politie ke partijen nog wel werkelijk hun kic- nieuw wasmiddel. zers volkomen vertegenwoordigen? Als een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken. heeft daar een speciaal koud- deze vraag in de synode aan de orde water-wasmiddel ontwikkeld. Dit feit is tekenend voor de wasgewoonte van de gesteld wordt, dan is dat in zekere Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt, zin een waagstuk. Het is namelijk geen! vraag die een antwoord eist. Hij is niet j In het begin van Jeremia 2 wordt Israël de „eersteling va Zijn opbrengst" of oogst genoemd. Dit volk was het uitvei koren volk, het werd uit de slavernij van Egypte verlost, h( werd door de woestijn geleid, het werd het beloofde lan binnengebracht. Het mocht dat allemaal beleven opdat ar deren zouden zien dat God genadig is. God koos Irsaël, omdat Hij het oog op de wereld geslage had. Dat komt ook in de brieven van Paulus nog wel naa voren. Herhaaldelijk lezen we daar ..Eerst de Jood en doj de Griek, of de heiden". De Jood is de belofte van rerlossin voor de heidenen. Het evangelie moest in Jeruzalem begin nen, maar uitgaan tot alle hoeken der aarde. Israël heeft dat nimmer goed begrepen. Het heeft steeds gi dacht dat het uitverkoren was om te bezitten, in plaats uaj uitverkoren om te schenken. En met ons is het niet (inden Wij ontvangen het heil niet om er van te genieten. We vangen het heil am er mee te werken, om er anderen voor winnen. FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachtzacht. 17 tinten, effen of gedessineerd. De bekende reserve-legerpre- dikant uit de Gereformeerde (vrijgemaakte Kerken), ds. H. J. Zwarts, heeft besloten met zijn gezin over te gaan naar de Ge reformeerde Kerken. Ds. Zwarts heeft de laatste jaren veel spreek beurten verricht voor de vereni ging tot herstel van de kerkelij ke eenheid der gereformeerde belijders. Deze voorganger, die emeritus predikant was van de gereformeerde (vrijgemaakte) kerk van Vlaardingen is thans werkzaam bij het depot technic sche troepen te 's Gravenhage. Hij heeft een aantal besprekingen gehad met de kerkeraad van de gereformeerde kerk van 's Gra- venhage-Oost. Deze predikant die in 1918 geboren werd begon zijn ambtelijk werk in Ten Eerste Adventsdienst uit Arnhem Op zondag 1 december zal het Con-' vent van Kerken de eerste Adventsdienst uitzenden via Hilversum II, 's middags tussen 5 en 6 uur. Deze reportage komt uit de gereformeerde Westerkerk in Arnhem, waar ds. H. C. Endedijk zal voorgaan. Organist is de heer J. Onck. (Advertentie) r Hei Vlaardingen. Zijn emeritaat ging 1960 toen hij reserve-legerpredikant wen Over de motieven, die ds. Zwarts tt hereniging geleid hebben, verantwoori deze zich in een schrijven aan de kerke raad van de geref. (vrijgemaakt) kei te 's-Gravenhage-Oost, waarvan dei predikant lid was en aan de kerkeraa van de geref. (vrijgemaakt) kerk 1 Vlaardingen, van welke kerk ds. Zwart in verband met zijn legerpredikantscha sinds 1 sept. 1960 emeritus was. In deze brieven stelt hij o.a. dat hij n jaren van innerlijke strijd tot deze be slissing gebracht is, door een z.i. niet laa ger te verantwoorden koers van de vrij gemaakte kerken en in verband met ee'; complex van feiten, die de katholicitei der christelijke kerk uitmaken. Med door tal van besprekingen in de laatst jaren met leden der Geref. Kerken wer ds. Zwarts steeds meer bevestigd in zij overtuiging, dat de oorzaken van de kei' kelijke gescheidenheid met name in cod fessionele en kerkjuridisch opzicht on voldoende legitiem zijn om in de wereli van vandaag een kerkelijke breuk voo| zijn deel nog langer te verantwoorden. De predikant stelde ook, dat de kerke, lijke conflicten van vandaag in vrijge maakte kerken volgens hem van ernsti ger aard zijn dan ze waren in de jarei1 19441945. voor wie althans de waarhei zien wil. De motieven, die hem destijd I tot vrijmaking noopten hebben vandaa voor hem hun bestaansrecht verlore door de ontwikkelingsgang zowel in d 1 vrijgemaakte als in de niet-vrijgemaak te kerken, exponerend in de besluite 1 van de generale synode van Utrecht e Apeldoorn en de generale synode de vrijgemaakte kerken van Assen. i Morgen zullen de classes Den Haag u,1J~ toekom, Ds. J. Schuurmans overleden Te Groningen is in de leeftijd van jaar overleden de, sinds januari 1S_ emeritus, predikant der Ned. Herv. Kerl' ds. J. Schuurmans. Ds. Schuurmans. di 1 zijn opleiding kreeg aan de zendingsschoo te Oegstgeest, werd in 1923 zendeling j Zijn werkterrein was Z.O. Celebes. To 1948 was ds. Schuurmans in Indonesië. de. Tot iljn 64ste jaar in 1958 heeft hij deze functie vervuld, en periode waarin In deze gemeente dank zij de stuwende kracht van de heer Warnaar vele activiteiten op bouvgebied werden ontplooid. De bouw van de nieuwe Oranjewijk bijvoorbeeld Is mede zijn werk geweest. Mondiaal Ook op kerkelijk gebied bracht zijn grote belangstelling hem op belangrijke posien. In 1946 vertegenwoordide hij de Gereformeerde Kerken op de eerste Ge reformeerde Oecumenische Synode in Hoe helpen de kerken? Door de Ford Foundation is voorbereiding een som van 100.000 dollar be schikbaar gesteld voor de eerste fase van een wetenschappelijk onderzoek naar de invloed van de Godsdienstige instellingen (in het bijzonder van de christelijke ker ken) op de sociale en nationale ontwikkeling van de ontwikke lingslanden, op het gebied van onderwijs, medische zorg en ge- meenschaps-ontwikkeling. dit onderzoek nauw betrokken weest. is bij de Feres aangesloten. Het initiatief voor dit onderzoek is ontstaan in de kerken zelf. Kardinaal Agagianian kwam met het voorstel na mens de Rooms-Katholieke Kerk, dr. Visser 't Hooft nam het initiatief namens de Wereldraad van Kerken. Zowel in Genève, waar de Wereldraad van Ker ken zetelt, als in Rome vindt men het gewenst een beter overzicht van de vele activiteiten op dit gebied te verkrijgen. Aangezien de sociale constellatie in de ontwikkelingslanden zich snel en ingrij pend wijzigt, veranderen de rol van de christelijke kerken en de eisen die aan haar gesteld worden. Een nieuwe plaats bepaling vereist een inzicht in de feite- nog maakt hij 5 (ter u «..oi. ...e, De Nederlandse huisvrouw doet dat niet. want haar wasmiddel wast en bleekt af te doen Het i tegelijkertijd. En die bleekwerking komt vooral tot zijn recht bij hogere tempe- de tekenen der raturen. Hoe warm het sop moet zijn? Eigen ervaring leert iedere 1 Keuze De commissie wijst de politieke partijen allerminst af en de synode zal dat evenmin willen doen. Integen deel, het rapport gaat uitvoerig in op de vraag of een christen zich mag aansluiten bij een algemene partij of Grand Rapids I deel uit van de Groninger Synode hij zitting heeft in de commiss bespreking van internationale nische problemen). Zijn grote mondiale interesse (die al dateerde uit de jaren dat hij als bol- lenexporleur vele reizen door Amerika maakte en die hij eveneens heeft ge toond als voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale) bracht hem ln 1951 dc benoming tot algemeen secretaris I.C.C.C. AU men dan nog weet dat de heer Warnaar ook scriba van deputatcn voor de em.gratie en scriba van deputaten voor correspondentie met buitenlandse kerken is, wordt wel duidelijk dat hij ondanks zijn 70 jaar nog een vol werk programma heeft. Tuinieren Hijzelf zegt daarvan: ik zou het niet anders willen. Als ik niet zou kunnen werken, zou ik niet meer leven De dok-IJ pjE belast zijn met maat- ter heeft wel eens ge zegd dat ik het J kalmer aan moest gaan doen. maar als schappelijk werk Zijn ver- je dar. eenmaal in je werkkamer zit. plicht tot geheimhouding van het- Tiiift.'ÏÏl&i S=en hun in hun functie ter ken- en da-, m.saki het werk licht. inis komt. Bij algemene maatregel v^lZ^n b"' van bestuur wordt geregeld wie nen afzienbare tijd af te schuiven, o.m. I geacht worden met het verrichten w.'.rvoo/'hif'lSïfndV".r "f.l tadfn. ;'an maatschappelijk werk belast ken. de zijn. Daarbij is m de eerste Ik vind, zegt hij, dat je je voor plaats gedacht aan maatschappe- honderd procent voor je werk moet lijk werkers, opgeleid door offi- kunnen inzetten Half werk, daar heb ciële erkende opleidingsinstitu ten en aan vrijwilligers die duide- HHB&oe welke temperatuur juist haar was het meestls gediend. De een moet de was koken om het goed werkelijk wit te krijgen, de ander gebruikt bijv. heet water uit boiler of geyser en een derde doet het nóg weer anders. Al die verschillen in wasmethode en temperatuur stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet onder uiteen-, lopende omstandigheden bij temperaturen van goed warm tot kokend heet zijn volledige waswerking ontwikkelen. Er is in Nederland een produkt dat deze voorwaarden bijzonder goed ver vult OMO. De Sunlight-fabrieken hebben OMO alles gegeven wat nodig is, om bij elke wasmethode aan de hoogste eisen te voldoen. Die veelzijdigheid van OMO garandeert iedere huisvrouw een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur. Advies studiecominissie-Langemeijer Beroepsgeheim dient „gesluisd" In 1949 werd ds. Schuurmans bevesj, tigd als predikant te Wittewierum, Tei a Post en Lellens. Ook na zijn emeritaa verleende hij bijstand in dez« gemeente De begrafenis vindt a.s. donderdagmid e' dag te Lellens plaats, na een rouwi in de hervormde kerk om 14.15 ui Ondenzoekerskunst, samengesteld dooiu Alexander Kohn, Ph. D. Uitgave Schel-e tema Holkema. Amsterdam. Een ver- r< zameling interessante beschouwingen over een actueel onderwerp. Oorspron- kelijke^ titel Researchmans'hip. Vertaling Rechtvaardiging, door dr. H. W. der Vaart Smit. Uitgave Praktijkdienst, Alpert van Metzhof 13, Amsterdam. In dit geschrift beoogt de schrijver eeE1 rechtvaardiging te geven van zijn gedrag tijdens de jaren dertig en de jaren bezetting. Boekje open. samengesteld door Rem- co Campert. H. J. Oolbekkink. Wim J. Simons, Hans Verhagen en Simon Vin kenoog. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn. Een uitgave die bedoelt heel een kring van jongere schrijvers dichter bij oi ons te 'brengen en daarin ook wel slaagt. Sterke tekst en goede foto's. Huwelijksmoeilijkheden, door Paul Tournier. Uitgave N.V. Zomer Keu- ning, Wageningen. Belangrijke beschou wingen van de terecht 'bekende medi cus. Oorspronkelijke titel Difficultés con jugates. De vertaling is van M. van Dijk- Fibbe. tevergeefs de hoop gekoesterd dat de Het Nieuwe Boek. Het november-i jurisprudentie de weg zou openen om mer van dit kritisch informatief m; het verschoningsrecht ook voor maat- blad. waarin wederom tal van bockbe-bl toepassing te oordelingen. Uitgave Hollandia N V., redacteuren) hekel aan, en als je de 70 jaar bent gepasseerd ben je nu eenmaal niet meer tot hetzelfde in staat als een jonge kerel. Daarom gaat Abraham Warnaar, de man met een vrijwel ontoombare le- vensenergie, straks een deel van zijn functies afstoten, functies die hem een deel var. zijn leven zijn geworden. Eén ding zal hij echter nóóit op geven. Dat is zijn grote hobby: werken in het tuintje achter zijn Dit onderzoek staat onder gemeen- o -chappelijke leiding van prof. dr. E. de lijke gege Vries, directeur van het Institute of So- De eerste fase van het onderzoek be- cial Studies in Den Haag en abbé Fr. oogt een systematische ordening van de woning aan ae Wacünxveense| Houtart. directeur van het Centre de documentatie die er op dit gebied be- Kerkweg. Als oud-bollenkweker.I Recherches Socio-rehgieuses in Brussel, staat, gezien vanuit de sociale functie v,;; L Deze laatste instelling is een van de die de kerken vervullen in de ontwikke-lacht hij, kan je daar geen afstand i instituten van Feres. de internationale lingslanden. Een studie gebaseerd op do-1 van doen... federatie van rooms-katholieke institu- cumenten beschouwt men echter onvol-1 ten voor sociaal en socio-religieus onder- doende. Daarom zal men in een volgen-1 zoek *tc Freiburg in Zwitserland waarbij de fase in verschillende landen in Azië Prof. dr. A. M. W. J. Hammacher: onderzoekcentra in 17 landen zijn aan- .Afrika cn Latijns Amarika. ter plaatse benoemd tot gewoon hoogleraar in de, gesloten. Ook het Kaski, het rooms-ka-een onderzoek instellen naar het effectj afdeling der bouwkunde aan de Tech- «2 .lick icfaal kerkelijk instituut i de verschillende activiteiten. nische Hogeschool te Delft. lijk in een nauwe vertrouwens relatie met cliënten staat, zoals gezinsvoogden. Dat is de conclusie van een studiecommissie onder voor zitterschap van mr. G. E. Langemeijer, procureur-ge neraal bij de Hoge Raad. die in opdracht van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk in 1960 in het leven werd geroepen en een oplos sing moest vinden voor het vraagstuk van het verscho ningsrecht van de maat schappelijk werker. De resul taten van haar arbeid heeft de commissie neergelegd in een voorontwerp van wet met daarbij behorende algemene maatregel van bestuur. Het beroep van maatschappelijk wer ker kan slechts goed worden uitge oefend, indien kan worden gewaar borgd dat vertrouwelijke zaken, die in het contact tussen de maatschappelijk werker en zijn cliënten bekend worden, geheim worden gehouden. Zaken van vertrouwelijke aard karnen dikwijls in de contacten tussen maatschappelijk werkers en hun cliënten aan de orde. Het wetboek van Strafrecht legt in ar tikel 272 in het algemeen geheimhou dingsplicht op aan allen die krachtens hun ambt of beroep tot geheimhouding verplicht zijn. Deze bepaling is ten aan zien van het maatschappelijk werk ech ter niet voldoende gebleken. Actueel Verscheidene malen is de laatste ja ren de vraag actueel geweest, of maat schappelijk werkers het recht hebben ook tegenover de rechter stilzwijgen te bewaren en getuigenis te weigeren om trent vertrouwelijke gegevens. Het is de kwestie van het verschoningsrecht. In het algemeen wordt dit recht geregeld in de artikelen 1946 van het Burgerlijk Wetboek en 218 van het Wetboek van Strafvordering. Daar worden evenwel geen beroepen met name genoemd. In kringen De voorstellen van Langemeijer houden nu het volgende Wanneer maatschappelijke werkers ofi„,-f t^,;,T vrijwilligers als getuigen worden opge- $t„Dï!"n<L.?S S?" ""gaver roepen tullen rij rich indien de door|£,Y' K7°"ïï,l?I'k5^SiEe^^l, E";e" J de studiecommissie ontworpen wet ooit TüUltgcgcv Duimelijntje en andere sprookjes vanLT Hans Christian Andersen, en De leeux andere sprookjei Uitgaven w Een moeilijkheid is echter dat zodanig vertrouwelijke aard de zijn gekomen dat geheimhouding noodzakelijk moet worden geacht. De enige die hierover in ons rechtsbestel tot beoordelen in staat is. is de rech- ter zelf. Indien de maatschappelijk werker echter de rechter zou moeten inlichten, zou hij zijn geheimhoudings plicht reeds kunnen hebben geschonden. Advies Daarom heeft de studiecommissie aansluiting gezocht bij de gedachte die dertig jaar geleden door prof. mr. J. C. van Oven werd ontwik keld, om namelijk het beroepsge heim als het ware te „sluizen" en een beoordelingscommissie in het le ven te roepen die, zelf onder be roepsgeheim staande, de rechter kan adviseren of een beroep op verscho ningsrecht in een bepaald geval ge- j recWv!>*r*i?d Is. sprookjesboeken in staling i M. F. Nardini en Ügo Fontana Leven en laten leven. Uitgave Neder landse Jeugdgemeenschap, Henri Polak laan 14, Amsterdam. Een nuttige docu mentaire over het club-, wijk- en buurt- Het blauwe busje voor'n kwartje

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2