iLM-directie legt meningsverschil het bij Niet in hele land komt draad-t.v. Niet al te zwaar nemen lemiddeling mr. Gieben met gunstig resultaat Amerikaans professor als spion in arrest Irak weer bedreigd door staatsgreep Soekarno zelf premier Nu prijsaanduiding op bijna alle goederen Het grote Postorderbedrijf Woensdag 13 november 1963, 44ste jaargang CKRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Veranderlijk De Bilt verwacht tot donderdagavond'. Veranderlijke bewolking met tijdelijk buien. Morgen overdag ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempera- (Voor vervolg zie pagina 7) Abonnementsprijzen >.lcw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 19 8$ al- TOLGENS mr. A. H. C. Gieben, de gedelegeerd commissaris van de KLM, die op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat is gaan pra- met de directie van de nationale luchtvaartmaatschappij, is er teep gezet onder de meningsverschillen tussen president-directeur Albar- en directeur Larive. „Een directie, voor wie zakelijke meningsverschil- niet bestaan, is niet gezond," aldns beantwoordde mr. Gieben vanoch- nd desbetreffende vragen. „Er zijn altijd zakelijke verschillen. Die kun- n wel eens wat hoog op lopen en dat was bij de KLM inderdaad eniger- ate het geval. Dit verschil van mening is naar buiten bekend geworden, aar u moet dat niet al te zwaar nemen". welk jaar men een ongeveer even groot verlies verwacht als over 1962. Dat van regeringswege verklaard tegenover de vaste commissie van verkeer en terstaat uit de Tweede Kamer. Tussen november 1962 en oktober 1963 is het personeel met 1000 man ver derd en het produktieplan 1963-'65 houdt een afvloeiing van 2800 man in. Het grondpersoneel is afgenomen met 1130 ten er gaan er in het geheel 2250 weg). Van het vliegend personeel zijn er 130 vertrokken (afvloeiing van 550 Financiering De wettelijke regeling is voldoende om de financiering tot eind 1964 te regelen. Hierbij moet men onderscheid maken tussen investering, liquiditeit en solva biliteit, Voor de investering maakt de wettelijke regeling een garantie van f375 min. mogelijk, waarvan f250 min. gebruikt is voor de herfinanciering van de dollarlening, f25 min. voor aankoop twee DC 8. terwijl voor die aan koop nog f25 min. nodig is. Voor de aankoop van de veertiende DC 8 is f25 min. nodig. Op 1 oktober heeft de K.L.M. uit lopende inkomsten f 25 min. afgelost en op 1 januari 1964 zal zij weer f25 min. aflossen, zodat van het garan- iph^drag dan nog f 100 min. over is. De liquiditeitsproblemen vallen wat ïee. Bijzondere reorganisatiekosten zijn waarschijnlijk pas in 1964 nodig. Er is nog f 20 min. rekendng-courant-kreddet beschikbaar. Het ziet er wel naar uit 1964 nog enige liquiditeitssteun nodig zal zijn, maar hiervoor is met het wettelijk maximum van f 50 min ruim iesumerend deelde mr. Giebenmede, de minister hem vrijdag opdracht gegeven met de KLM-directie te in praten In een poging de geschillen te leggen. „Het woord bemiddeling r het gesprek, dat de minister vroeg te voeren, feitelijk al ee tarwichtlg woord. Maar het was jelyk het terstond te voeren, aange- de heer Albarda zich voor bespre ken met de Swissair in Zwitserland rond. Maandagavond kwam hij te- juist toen zich die plotselinge ont- kkeling voordeed, waarbij het vlie- nd personeel het vertrouwen in de ectlo opzegde en het overleg op- hortte. Het gevolg Is geweest, dat andagavond en dinsdagochtend ter- nd allerlei besprekingen in de boe van de directie zijn gevoerd, die irop het besluit nam: dan zetten wf meningsverschillen opzij, dar wij unaniem achter onze beslui- fervolgens ontmoette de directie dins- [middag in een bijeenkomst in het ifdkantoor een zestal commissarissen. >p die bijeenkomst bleek mij, dat voor mij nauwelijks een taak over- ef." aldus mr. Gieben. „In de verga ling is geconstateerd, dat aan be- ideling geen behoefte bestond en dal •ft mij erg verheugd. Wij moetei ns rust hebben. Ik hoop dat onder de e zaak een streep wordt gezet." rteJjr zijn echter ook berichten, die erop ijzen, dat de machtsstrijd tussen pre- lent-directeur mr. H. Alberda en recteur E. H. Larive nog lang niet einde is. Met het heengaan va ■Rol er Larive wordt dan ook nog steeds stig rekening gehouden. Na de van de 3000 hogere K.L.M.-func- narissen, die uitmondde in een rsconferentie te Amsterdam, waarin vertrouwen in de directie werd op- zegd, zijn zeer snel maatregelen ge- men. 3p verzoek van de minister van ver- r en waterstaat, mr. J. van Aartsen, mr. Gieben gisteren ijlings naar topleiding van de K.L.M. om een ging te doen de bestaande geschillen te leggen. Mr. Gieben sprak met Ibarda en met de heer Larive tijdens bijeenkomst van een zestal commis- rissen en K.L.M.-directieleden. Zo kort na de actie van het hogere rsoneel zag men geen kans de vol- Ilige raad van commissarissen bijeen roepen. Onder de zes. die er wel wa- was president-commissaris ir. F. Q. Hollander. Officieel werd over het resultaat van bemiddeling van mr. Gieben niets kend gemaakt. Uit de vergadering der directieleden commissarissen sijpelden echter chten, dat deze bijeenkomst een amatisch karakter had gehad en directieleden hadden besloten alle iderlinge meningsverschillen onderge- maken aan de grotere K.L.M. ingen. Een bewijs van deze nieuw nheidslijn zou dan moeten zijn, dat esident-directeur Albarda en directeur deze week nog tezamen naar iracas en Curagao zouden gaan om iderhandelingen te voeren. De directie van de K.L.M. rekent voor nog op een belangrijk verlies, dat hter kleiner zal zijn dan in 1963, voor In één oogopslag be- Hervormde Synode spreekt politieke verant woordelijkheid pag. 2. In Zuid-Afrika „wolkje als eens mans hand" pag. 7. Marathondebat over Euro pese landbouw pag. 7 Eerste Kamer en de grond wet pag. 9. Portret van Andersen (door Albert Vogel) pag. 9. Om een nieuwe „c.h.o." vandaag het standpunt van de andere zijde pag.9. Koekoek beschuldigde maar bewees (weer) niets. pag. 11. Kamer akkoord met loon- akkoord pag. 11. De solvabiliteit wordt natuurlijk steeds slechter naarmate er meer verlies gele den wordt. Het Rijk zal er wel toe moe ten overgaan zijn vorderingen achter te stellen bij die van andere krediteuren, Jongen terecht De 16-jarige Bernard Steüger uit Apel doorn, die sedert vrijdag werd vermist, teruggevonden. De jongen is liftende ar Berlün gereisd. Hü verbleef daar een kamp, waar hij van de zomer ook een week had doorgebracht. De jongen a familie in Amesterdam en Haarlem gaan bezoeken. Toen hij daar niet aan kwam en er verder ook niets van hem werd gehoord, waarschuwden zijn ouders de politie, die via radio en pers zfr opsporing verzocht. maar hiervoor is geen wettelijke rege ling nodig, daar de ministers hiertoe gemachtigd zijn. Over het uittreden van de heer Aler als commissaris zeggen de ministers, dat men daaruit niet mag afleiden dat de schuld zo deze er al is bij hem ligt. Het ligt in de bedoeling de nieuwe secretaris-generaal van verkeer en wa terstaat binnenkort tot gedelegeerd com missaris te maken. De ministers spreken beslist tegen, dat de samenwerking in de directie te wensen zou overlaten. Een verdere wijziging in de hoofddirectie „behoeft vooreerst niet verwacht te wor- Belastingkantoor had geen geld Een Delftenaar, die van de in specteur der directe belastingen de mededeling had gekregen, dat hij enkele honderden gul dens aan teveel betaalde belas ting zou terug krijgen, vervoeg de zich gisteren met dit biljet op het kantoor van de ontvanger der directe belastingen. Tot zijn verbazing kreeg hij echter van de ambtenaar aan het loket te j horen: „Het spijt me, maar we hebben het heus niet". De Delftenaar moet erg onge- lovig gekeken hebben, doch de ambtenaar herhaalde het: hij J had niet voldoende geld om het 5 verschuldigde bedrag uit te be- talen. Eerst zouden er me ten komen om belastingpennin- j gen te storten. Ten slotte is de man naar huis gegaan na de af- spraak te hebben gemaakt, dat J hij in de loop van de dag wel f eens zou opbellen om te infor meren of er al geld wa Een beeld van het bezoekdat de Koningin en prins Bernhard gisteren aan de grote Amerikaanse voedseltentoonstelling in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw hebben gebracht. Bij de barbecue bood een meisje in „Western"-kostuum- de hoge gasten een hartig hapje en een verfrissend drankje aan. Op de achtergrond de Prins. In sommige gebieden te duur enigertijd tot definitieve toepas sing van draadbeeld zou worden be sloten dit landelijk en uniform te doen. Het is namelijk zeker dat met dit systeem gemoeide voorzieningen in bepaalde gebieden te kostbaar zullen zijn, terwijl anderzijds vrij heid moet bestaan geval voor geval te bezien welke mogelijkheden zul len worden geboden om de exploita tie verantwoord te doen zijn. Het tot stand brengen van draad beeld, of zoals de PTT het omschrijft „een hoogfrequent transmissie systeem waarop normale ontvangapparatuur voor geluid- en beeldprogramma's kan worden aangesloten", opent echter beginsel zodanige perspectieven, dat het de moeite waard wordt geacht de ontwikkeling hiervan te bevorderen Hierbij maakt de PTT echter het a behoud, dat voor het gebruik draadbeeld de nodige belangstelling zal moeten blijken te bestaan- Dit wordt gezegd in het vervolgrap port Draadomroep dat de PTT heeft uitgebracht. Het in september 1959 uit gebrachte eerste rapport toonde aan dat er weinig uitzicht bestaat om meI de tot dusver toegepaste middelen en op bestaande voorwaarden een bevre digend exploitatieresultaat te bereiken. Het advies luidde dan ook om op grond deze weinig hoopgevende verwach ting te onderzoeken of een ruimere op- bij voorkeur gecombineerd met een draadbeeld, misschien gunstiger perspec tieven zou kunnen bieden. Tevens werd in overweging gegeven om in het be- estigend geval na te gaan of op zo danige basis een aanvaardbare vorm van samenwerking tussen het staatsbedrijf der PTT en derden zou kunnen worden verkregen. Belangstelling Ten einde de mate van belangstelling zowel bij het publiek als bij potentiële gebruikers van de technische mogelijk heden te kunnen peilen, alsmede een beter inzicht te verkrijgen omtrent de meest wenselijke vorm en organisatie van het gebruik en omtrent de mogelijkheid onderlinge samenwerking, zal het volgens de PTT noodzakelijk zijn nader onderzoek te doen instellen, waar bij dan rekening dient te worden ge- houden met de bij de proeven verkregen resultaten en ervaringen. De vraag of exploitatie van een als dit verantwoorde uitkomsten zal Kruising van rund en hert in Doetinchem Een kalfje, dat eergisteren door de Nijmeegse veehandelaar F. in Den Bosch werd aangekocht op de veemarkt in Doe tinchem, heeft een bezoek aan het slacht huis te Nijmegen overleefd, doordat twee keurmeesters het dier voor gezamenlijke rekening privé kochten. Het kalf werd geboren nadat de moe derkoe was losgebroken en nabij Doe tinchem enkele dagen door het bos had gezworven. Zij wordt er van verdacht, daarbij een vrijerijtje met een reebok te hebben gehad. Het kalf heeft het gebit van een koe, doch toont overigens grote overeenkomst met een hert. Het voor biologen alleszins interessante dier, zal door de Nijmeegse keurmeesters ter ver zorging en bestudering worden overge dragen aan de veeartsenijschool te Utrecht of de katholieke universiteit te Nijmegen. De Amerikaanse hoogleraar F. C. Barghoorn (52) van de faculteit voor politieke wetenschappen aan de Yale- universiteit, die op last van de Rus sische staatsveiligheidsdienst als spion in Rusland is gearresteerd, verbleef in de Sowjetunie op een toe ristenvisum dat een maand geldig was. Op 12 oktober zou prof. Barg hoorn voor het laatst zijn gezien. Het is heel goed mogelijk dat zijn aan houding als represaille bedoeld is voor de arrestatie in Amerika van de chauffeur van de Russische ambas- ide wegens spionage. Prof. Barghoorn staat bekend als een Rusland-kenner. HU heeft reeds vele be zoeken aan Rusland gebracht en was er veer eens heen gegaan, althans volgens :yn moeder, om „sfeer op te doen". Hü heeft verscheidene boeken over Rusland het communisme geschreven, waarin hü zich nogal kritisch over het land en z(jn politiek uitliet Het Russische ministerie van buiten landse zaken wilde geen verdere bij zonderheden verstrekken. Alleen dat hü enkele dagen geleden pas was gearres teerd. Enkele jaren geleden maakte prof. Barghoorn deel uit van de staf van de Amerikaanse ambassade in Moekou. Ook in West-Duitsland is hü werkzaam geweest voor buitenlandse zaken. Prof. Barghoorn had gezegd naar Mid- den-Azië te zullen gaan om daar de Amerikaanse tentoonstelling van grafi sche kunst te Alma Ata te bezoeken Op deze tentoonstelling worden enkele abstracte werken getoond, wat in Rus sische kranten een poging tot „ideolo gische ondermijning" wordt genoemd Op 12 oktober had een lid van de Amerikaanse ambassade prof. Barg hoorn nog gezien in Tibilsi, de hoofd stad van Georgië, tijdens een uitvoering van een Amerikaans orkest Daarna zou hü, in afwijking van zün reissche ma, nog in Moskou zün gezien. Zeker heid daarover bestaat echter niet. Is Barghoorn bedwelmd De 37-jarige Britse mejuffrouw Susan Garth, die van het verdwü- nen van Barghoorn hoorde, heeft c< verteld dat zü in Tiflis door Rus- sen benaderd is. Na een bezoek aan de schouwburg drongen twee vriendin op. De dames gingen in J op de invitatie, namen de Russen i mee naar hun hotel en kregen een „wü'n van de streek" te drinken, waarna zü spoedig bedwelmd 1 's Nachts werden mejuffrouw S Garth en haar vriendin wakker. Zü ontdekten toen een felle lamp en ec hen richtte. ,,De man trachtte fo- to's van ons te maken", vertelde mejuffrouw Garth. Na het vertrek van de fotograaf ontdekte Britse dat haar bezittingen wai doorzocht. Toen zy hoorde o het geval-Barghoorn kwam by haar het vermoeden op dat de Amerikaan iets dergelüks overkomen. Straaljagers bestoken paleis Straaljagers van de Iraakse lucht macht zouden vandaag het presiden tiële paleis te Bagdad hebben aange vallen. Tevoren had radio-Bagdad omgeroepen dat er in het gehele ge bied van Bagdad een uitgaansverbod was afgekondigd. Het radiostation riep verscheidene ma len een door de algemene militaire gou- yerneur uitgegeven bekendmaking om, waarin werd medegedeeld dat het uit gaansverbod inging op de tijd, waarop de bekendmaking werd omgeroepen en dat het tot nader ox-der van kracht zou blüven. Na de mededeling dat premier gene- raal-majoor Ahmad Hassan Al Bakr een „belangrijke verklaring" zou afleggen, ging radio-Bagdad uit de lucht De huidige Iraakse regering, onder lei ding van staatshoofd veldmaarschalk Abdoel Salam Mohammed Arif, kreeg op 8 februari, na een staatsgreep, die onder meer het leven kostte aan de toenmalige premier generaal-majoor Abdoel Karim Kassem, de macht in handen. Kassem c.s. waren zelf in 1958 aan het bewind gekomen, na een staatsgreep te gen de regering onder Noeri-Es-Said, waarbij onder meer koning Feisal en de minister-president werden vermoord. De regering-Arif, waarin een aantal leden van de socialistische Baath-partij die ook in Syrië aan de macht is zitting hebben en waarvoor generaal- majoor Hassan Al Bakr als minister president optreedt, heeft verscheidene malen gemeld dat er staatsgrepen tegen haar werden ondernomen. Tot nu toe wist zü al deze pogingen tot opstand snel de kop in te drukken. Radio Bagdad heeft inmiddels een ver- klaring uitgezonden die luidde dat de eenheid van de regerende Arabische Baathparty in gevaar is. De verklaring werd voorgelezen dooi minister van defensie Saleh Mahdi Am- masj uit naam van de premier. In de verklaring van de premier stond dat alle levens beschermd moeten wor den en dat alle problemen moeten wor den opgelost. Er werd geen melding gemaakt van gevechten of bloedvergieten. Later op de ochtend is te Beiroet van de zy'de der Baathisten vernomen dal de Iraakse regering de tegen haar on dernomen staatsgreep heeft verüdeld. Gemeld wordt dat het gebouw van radio- Bagdad door de opstandelingen uit de lucht was gebombardeerd. In Washington werd van de zü<le van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken nog vernomen dat er in Bagdad wordt gevochten en wel tussen aanhangers van twee verschillende stro mingen in de Baath-party. In de resi van het land is het rustig. bieden, is in dit stadium niet exact te beantwoorden, aangezien de resul taten afhankelijk zijn van de reactie van het publiek. Op dit ogenblik kan dan ook niet verder worden gegaan dan enkele veronderstellingen en zeer globale ramingen te verstrekken die kort gezegd in de oudbouw neerkomt op kosten per aansluiting van resp. 6,en 3,per maand, bij een dichtheid van resp. 25 procent. 50 procent en 100 procent. In de nieuw bouw zal als regel een dichtheid van 100 procent bereikt kunnen worden, in welk geval het bedrag van 3,— per maand per aansluitpunt geldt. In beide gevallen uiteraard voor gebie den met stedelijke bebouwing van vol doende omvang. Geleidelijk Het zal de voorkeur verdienen zodra het resultaat van de thans ondernomeD proeven en de uitslag van het met schillende belangen-groepen alsnog ta voeren overleg daartoe aanleiding geven tot een geleidehjke invoering ov gaan in gebieden c.q. woonwijken die daarvoor naar bedrijfseconomisch inzicht het eerst in aanmerking komen. In het begin zal alle ruimte moeten worden gelaten om ten aanzien van exploitatie vorm, onderlinge samenwerking er riefstelling tot een doelmatige oplossing te kunnen komen. Pas nadat daaromtrent voldoende inzicht zal zijn verkregen, kan geleidelijk in onderling overleg tot meer definitieve opzet worden overge gaan. (Voor vervolg zie pagina 11) President Soekarno heeft volgens Ass Press medegedeeld, dat hü zich zelf tol premier had benoemd. (Tevoren was door de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken medegedeeld dat dr. Soebandrio tot premier was be noemd). Eerste vice-premier wordt minister van buitenlandse zaken Soebandrio en de andere vice-premiers dr. J. Leimena, minister van distributie, die evenals Soebandrio zü'n portefeuille behoudt, en Chaeroel Saleh. minister van industrie en mijnbouw, die ook de nieuwe porte feuille voor ontwikkeling krügl Men kan dit beschouwen als een promotie voor Soebandrio en Saleh en een teleur stelling voor de communisten, die wil- deelnemen aan het kabinet. De lei van de communistische partij. D. N. Aadit, en zyn plaatsvervanger M. H Loekman, behouden hun titulaire minis tersrang, doch blüven aan de buitenkant an het kabinet. De afdeling West-Irian, die onder Soe bandrio ressorteerde, is vervallen. Nieu welingen in het kabinet zün: Malik, am bassadeur te Moskou, die minister van handel wordt inplaats van dr. Soehar- to, lijfarts van Soekarno, die de lagere post krijgt van minister voor zaken be treffende de nationale ontwikkeling, en generaal Ali Sadikin, tweede plaatsver vanger van de marinebevelhebber, dia Russisch spreekt en groot aandeel had in de aankoop van Russisch marine- materieel, die het ministerie van zee verbindingen krijgt en Abdoel Moetalib vervangt, die niet in het kabinet terug keert, tenslotte Moedadalam, directeur van de Indonesische staatsbank, wienJ portefeuille niet wordt vermeld. Nader wordt gemeld, dat Aidit gezakl van vice-premier tot gewoon ministel s vice-voorzitter van het raadgevend volkscongres, terwül als compensatie Loekman gewoon minister wordt. Prinses Beatrix heeft gisteren i oriëntatiebezoek gebracht aan het m; opleidingskamp te Hilversum. Commentaren T\E MEDEDELINGEN vanuit het K.L.M.-personeel hebben een machtsstrijd binnen de leiding van dit bedrijf openbaar gemaakt. Thans wordt door die leiding de indruk ge wekt dat het aan de zo nodige eens gezindheid toch niet ontbreekt. Wij willen het hopen maar dat grote groepen van het personeel ernstige meningsverschillen bij de leiding meenden te moeten bespeuren, was al bedenkelijk genoeg. Mocht de alarm kreet die zij hebben geslaakt groter eensgezindheid bij de leiding bewer ken, dan is ze reeds daarom niet zon der nut geweest. Voor het besef van ons volk is onze nationale luchtvaartmaatschappij de laatste tijd wel van vraagtekens om geven. Nieuwe figuren komen en gaan. Ze worden van buiten aange trokken en komen veelal uit een kring die geacht mag worden toch reeds volhandig te zijn. Dit vermoe den wordt versterkt wanneer nieuw aangezochten het doen voorkomen dat ze bij al hun andere werkzaam heden ook dit varkentje wel even willen wassen. Het ontbreekt bij de leiding van onze luchtvaartmaatschappij kennelijk aan de nodige visie. Men weet vol doende. in welke richting het te zoe ken. De situatie is ook moeilijk. De K.L.M. is voor een klein land als het onze tot ongekende proporties uitge groeid. Maar zij is ook gedwongen groot te zijn, wil zij de concurrentie kunnen handhaven. Daartegenover staan dan de stringente voorschrif ten zoals deze internationaal op luchtvaartgebied bestaan. De moei lijkheden hebben nu kennelijk geleid tot tweedracht waar eendracht ge boden was. Intussen zijn de laatste financiële cijfers overigens niet on gunstig. laatste televisie-toespraak van de heer Koekoek: „Bij hem geen vuil spuiterij, doch een beschaafd, redelijk betoog. Vooral geen leugens". Men kan het vinden in het blad „De Vrije Boer". En inderdaad: de heer Koe koek hield een toespraak, die ook z'n tegenstanders niet onsympathiek zul len hebben gevonden. Is televisie-spreker Koekoek sym pathieker dan hoofdredacteur Koe koek? In het genoemde orgaan van de Landelijke vereniging voor be- drijfsvrijheid komt een rubriek voor onder de titel „Boerentongen bewe ren". Welnu, boerentongen beweren, „dat het P.v.d.A.-Kamerlid Scheps tegen de Boerenpartij heel erg opge schept heeft en dat dit de democra tische boeren wel eens doet terug denken aan 'de dagen van Arnold Meyer". De heer Scheps heeft onze verdedi ging niet nodig. Het gaat ons dan ook niet om de heer Scheps, maar om een staaltje van teleurstellende voorlich ting te signaleren, die de Boeren partij moet staken als zij niet de sympathie van velen van haar 133.000 stemmen wil verliezen. In de bijbel, die bij de Boerenpartij-Kamerleden in hoog aanzien staat, worden over het gebruik van de tong nogal wat waarschuwende opmerkingen ge maakt. Wat men ook op ae heer Scheps tegen kan hebben, zeker niet, dat hij door het fascisme is besmet We be hoeven er maar aan te herinneren, dat hij in 1940 en in 1941 onder eigen naam en met vermelding van zijn adres in Den Dolder een serie brochu res uitgaf, die er niet om logen. Men leze er „Eer en Ideaal", „Ingenieur Anton Mussert door ,De Waag' ge wogen" en andere maar op na. Wanneer boerentongen dingen bewe ren, die iemands integriteit aantas ten, is dit geen aardige kopij voor „De Vrije Boer", maar aanleiding tot de vriendelijke vermaning: houdt dan uw tong in toom. 0 Gisteravond is de tien maanden oude baby Gelske van dc familie E. van der Veen uit Bergum (Fr.) in bed gestikt De ouders vonden het kindje toen ze om elf uur naar bed wilden gaan, helemaal onder de dekens. Het kindje, een van een tweeling, bleek toen reeds te zün overleden. Niet alleen in de etalages In de toekomst zullen niet al leen de in de efcalges liggende goe deren geprijsd moeten zijn maar ook de artikelen die in de verkoopruim ten liggen. Dit hebben de ministers economische zaken en van land bouw en visserij bepaald. Generaal Aref, die na de staats greep tegen Abdel Karim Kassem in het begin van dit jaar tot pre sident van Irak werd benoemd en wiens positie vandaag weer be dreigd werd Ons nieuwe feuilleton Mevrouw M. C. Loonen-van der Linden schreef speciaal voor ons blad het verhaal, waarvan wij vandaag de eerste aflevering plaatsen en dat in de ko mende maanden als feuilleton zal worden gepubliceerd. „Het grote Postorder bedrijf", zoals de titel luidt, is van een geheel ander genre dan het detective verhaal dat wij zojuist beëindigden. Mevrouw Loonen heeft kans gezien een bijzonder fris en levendig serieverhaal te schrijven over de wederwaardig heden van de theologische student Joost Reindersma en de mensen uit zijn omgeving. Vooral de dames zullen van dit nieuwe feuilleton genieten, maar ook de mannelijke lezers zullen ongetwijfeld hun genoegen beleven aan deze gezellige en sfeervolle episode, die in onze eigen kring speelt en die daarom voor velen herkenningspunten zal hebben. De gisteren gepubliceerde prüsaandul- dingsbeschikking vervangt die van 1961. diie voorschreef dat alleen roerende goe deren, die aan het publiek worden aan geboden, geprysd moeten zün. Met uit- zondering van voedings- en genotmid delen, textiel en lederwaren behoefden tot nu toe de goederen in de verkoop, ruimte niet van een prjs te zün voor in de nieuwe regeling ls het aantal uitzonderingen uitgebreid. Naast de reedi bestaande uitzonderingen voor goederen met een uitgesproken luxe karakter en de op veilingen verhandelde goederen, zün thans ook van aanduiding van prij zen uitgezonderd, büvoorbeeld gebruikte en antieke goederen. De ministers, die voordat zü tot hel uitvaardigen van deze maatregel over gingen advies hadden ingewonnen bij het hoofdbedrijfschap detailhandel en het hoofdbedrijfschap ambachten, achten een dergelüke prijsaanduiding noodzake- lük. omdat deze prijsvergeiyking door de afnemers vergemakkeiykt en de prijs concurrentie bevordert. Daarnaast achten zU deze aanduiding van groot belang om binnen het raam vin het prijsbeleid de prüzen op efficiënte wüze te kunnen be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1