Vliegend personeel zegt zijn vertrouwen in directie op Strijd om de macht in K.L.M.-top Uittreden Larive gevolg van interne wrijvingen? Drukwerk wordt 5 cent in plaats van 4 imi 4.1 Rampen in Japan inzet van verkiezingen Premier Marijnen op symposium E.E.G.-ministerraad is te besluiteloos Adenauer beantwoordt hulde van Nederlanders Gaat weer Larive heen? Commentaren Dinsdag 12 november 1963, 44ste jaargang CKaiSTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Veel wind Nu en dan opklaringen, maar ook en« kele buien. Aanvankelijk krachtige tol stormachtige westelijke wind, later ge* leidelijk afnemend. Iets lagere tempe- raturen overdag. Voor vervolg zie pagina 7) Steenstraat 37 1Postbus 76 58936 Abonnementsprijzen p.w 0,73, p.m. 3,15, p.Vw. f 9,45 Klachtendienst bezorging 18 19 MR. H. ALBARDA benoemingen 13 IJ DE KLM is het gisteravond weer tot een uitbarsting gekomen. Het vliegend personeel heeft het vertrouwen in de huidige directie van de maatschappij opgezegd. Het voortzetten van het overleg is opgeschort, omdat de vijf verenigingen van vliegend personeel geen resultaat verwach ten van gesprekken met een KLM-delegatie die steeds wondt gewijziigd. Duidelijk komt in een gisteravond uitgegeven communiqué tot uiting dat het vliegend personeel een machtsstrijd in de top van de KLM signaleert. Namen worden niet genoemd, maar het zou hier gaan om verschillen van inzicht tussen de president-directeur, mr. H. Albarda, en directeur E. H. Larive, die tot voor kort leider van het overleg tussen het vliegend perso neel en de directie was. Zonder omwegen stellen de verenigingen van vlie gend personeel zich achter de heer Larive, die het Amerikaanse McKin- sey-rapport als basis wil nemen bij het uitstippelen van het beleid bij de KLM. Ook giro wordt 1 jan. duurder De minister van verkeer en waterstaat óverweegt om met ingang van 1 januari iet stortingsrecht voor de postchèque girodienst te verhogen tot 20 cent. Hij leelt dat mee in zijn memorie van ►oord op de P.T.T.-begroting 1963. iwindsman zegt verder dat het ir loeling ligt om met ingang van jaar het formaat van de afrekening lerkelijk te verkleinen. De tot dus- met het nieuwe systeem opgedane irvaringen zijn in het algemeen gunstig. )p dit moment wordt reeds 33 percent fan het totale giro-verkeer met behulp electronische machines verwerkt. MR. A. H. C. GIEBEN bemiddeling Posttarieven na 1 januari Minister Van Aartsen heeft thans in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de PTT-begro- trng meegedeeld welke posttarieven Waarschijnlijk op 1 januari 1964 zul len worden verhoogd Binnenlands verkeer: drukwerk wordt f in plaats van 4 cent per 500 gram. De Minimumtarieven voor pakjes en post- Hoofdagent zou zedendelict hebben gepleegd Op last van de officier van justitie b Utrecht heeft de rijksrecherche za- brdag de Utrechtse hoofdagent van po- She H. J. K. aangehouden. De man Hordt ervan verdacht ontuchtige ban- lelingen te hebben gepleegd met vrou welijke arrestanten. De hoofdagent heeft een bekentenis ligelegd. Hij is gisteren voor de offi- n justitie geleid en in afwach- n zijn bereoh-tóng op vrije voe- teld. De man is door de korps- onmiddellijk buiten functie 'ge- Iteld. -17.1 21 In één oogopslag De lucht waarin wij leven pag. 2. Italië midden in kabinets crisis pag. 5. Argentinië annuleert olie contracten pag. 5. Somalië kiest voor Rusland pag. 5. Holland Festival volgend jaar pag. 7. Loonfront in beweging: Pie- ter en Klazen en hun c.h.o. pag. 7. Koude toeslag in de havens pag. 7. Waarom stellen ambtenaren zulke eisen? pag. 9. Vandaag nog een (uitgestel- pakketjes stijgen tot 60 en 100 cent Postwissels (tot 25 gulden) worden 35 cent (is 25), postwissels boven 25 gul den 60 cent De gewone kwitanties (is 30 cent) worden een dubbeltje duurder, kwitanties met stukswijze afrekening per giro worden 70 cent Vooi monsters geldt vanaf 1 januari een minimumtarief van 10 cent (was 8 centt Buitenlands verkeer: het tarief vooi drukwerk wordt verhoogd van 6 cent tot 8 cent per 50 gram. Het verlaagd tarief voor boeken, tijdschriften enz. wordt 5 cent per 50 gram (is 3 cent). Aangetekend-expres: Wie vanaf 1 ja nuari zijn brieven wil laten aantekenen zal daarvoor 35 cent moeten betalen (nu nog een kwartje). Ook het tarief voor de expresse-bestelling gaat omhoog: nu nog 50 cent, wordt 75 cent. Deze beide tarie ven gelden ook voor post naar het bui tenland. De vijf verenigingen van vliegend personeel zijn de vereniging van KLM- vliegers, die van het hoger personeel, van de KLM-boordwerktuigkundigen. van de pursers en hofmeesters en ten slotte van de stewardessen. Mr. Albarda heeft naar aanleiding de ontevredenheid onder het vliegend personeel een communiqué uitgegevei E. H. LARIVE McKinsey waarin hü meedeelt dat alle mutaties bfj de KLM door de voltallige directie zün genomen, dat het overleg met de bonden zal worden voortgezet, maar dat de enigingen zich niet moeten mengen in het benoemingsbeleid, omdat dit valt buiten het overlég met de personeelsorganisaties. Nu blijkt dat de vereniging van gend personeel zowel de directie als de commissarissen op de hoogte ge steld heeft van hun ernstige bezorgdheid. Toen daarop bleek dat dit geen uitwer king had, hebben zij zich ten einde raad telegrafisch tot de minister van verkeer waterstaat gewend. Naar aanleiding daarvan is mr. A. H. C. Gieben. i malig secretaris-generaal en gedelegeerd de KLM, door de m ben de twee rampen, die hun land zaterdag hebben getroffen, aan gegrepen als een belangrijk punt in de verkiezingscampagne voor het parlement, die reeds op 21 november a.s. zijn hoogtepunt zal vinden aan de stembus. Men beschuldigt de re gering van premier Ikeda van nala tigheid en stelt haar verantwoorde lijk voor de rampen. Deze zouden een gevolg zijn van de „eenzijdige poli tieke bescherming van de kapitalis tische klassen" ten koste van de le vens van de arbeiders. De oppositiepartijen hadden maar wei nig concrete punten toen Ikeda vorige maand het lagerhuis ontbond en nieuwe verkiezingen uitschreef in «en poging, zijn liberaal-democratische partij een nog grotere meerderheid te geven dan zij al heeft, nl. 286 tde oppositie heeft er bij elkaar gerekend slechts 154). Voor dat de rampen zich voordeden verwacht te Ikeda's partij tenminste 300 zetels in de wacht te- kunnen slepen. Ikeda heeft intussen deskundigen op gedragen, een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de rampen. Men verwacht, dat tien mijndeskundigen bin nenkort over hun bevindingen verslag zullen uitbrengen. getroffen mijn voor 24 uur in staking zullen gaan. omdat afj menen dat de mijndirectie onvoldoende veiligheids maatregelen heeft getroffen. De staking zal waarschijnlijk enkele dagen voor de verkiezingen worden gehouden. ter aangewezen als bemiddelaar gerezen conflict De vliegers verwachten van deze bemiddeling weinig. De betrokken besturen stellen nadruit- rfeiijK vast aat de samenstelling van ae uirecue geen onaerwerpen zijn waar hei personeel een stem bjj kan laten noren. Er zijn eenter grenzert aan de passiviteit /an personeel op dit-gebied. Met zij het datkie mogelijxe goeae /an de vrij KostDare reorgam- dreigen te gaan in „tou enken om positie en taakverdeling a rond de top van de KLM" Tot voor kort was ae heer Larive leidei an net overleg met de vliegers. Eina ttooer maakte de directie bekend e neer Luymes ais bedrijfsleider de heei arive zou opvolgen en dat de laatste zich zou beperken tot zijn functie Van die dag af zou het o leg met de directie lopen via de i oesangon. De vliegers menen dat de rust in bedrijf verstoord is door het feit dat de heer Larive geen algemeen bedrijfsleider meer is. „Wü hebben voortdurend ge poogd te vermijden dat de vuile was zou worden buitengehangen", aldus voorzitter Glimmerveen van de vereniging boordwerktuigkundigen, „maar met deze machtstrijd in de top tussen de heren Al barda en Larive aan dff gang, kan het niet Ter persconferentie werden onder getoond twee dagorders van de heren Larive en Albarda, die daags na elkaar ren verschenen en lijnrecht met elkaar tegenspraak waren. Geen wonder dat de vliegers spraken van stijgende onn het bedrijf die door de directie zelf de hand gewerkt zou worden. De voorzitter van de KLM-vliegers, de heer J. G. Renaud, vej-(klaarde een directie te willen die eenstéoynig de leden een team vormen, zodat de be sluiten die worden genomen van harte worden doorgevoerd. „Dat is van de hui dige directie niet te verwachten", aldus de heer Renaud. „Daarin zijn twee denk richtingen aanwezig: één voor het McKinsey-rapport (Larive en de vereni gingen van vliegend personeel) en een terugkeer naar de oude beleids vorm". Met nadruk werd gesteld dat het vliegend personeel geen enkele be denking kan en wil maken tegen direc- der Wal, die pas een maand deel uitmaakt van de KLM-top. Ondanks alle bezwaren die de ver enigingen hebben tegen de huidige gang van zaken bij de KLM-leiding, overwegen zij geen ingrijpende acties. Men verklaarde echter wel te ver wachten dat een ingreep in de samen stelling der directie op komst is en dat daarna een eenstemmige leiding het heft in handen zou nemen. Gisteren is in Parijs op grootse wijze evenals in andere landen het einde van de eerste wereldoorlog herdacht. Op de foto: president Charles de Gaulle, staande in een open auto, over de Champs Elysees rijdend, uitbundig toegejuicht door de samengestroomde Parijzenaars. Dat de zes EEG-landen het zo moeilijk eens kunnen worden over de onderlinge aanpassing van hun economische politiek bij de voort schrijdende integratie van Europa is niet de schuld van de Europese Com missie, die vrijwel steeds op tijd komt met de voorstellen die zij ter zake moet doen. Ook de adviezen van het Europarlement laten nooit lang op zich wachten. Wat echter in veel gevallen het knelpunt vormt is de be sluitvorming in de EEG-minister- raad. De indruk bestaat dat deze. als het om belangrijke zaken gaat. on der de druk van de omstandigheden tot besluiten komt Deze stelling poneerde minister president Marijnen gistermiddag tij dens een Amerikaans-Europees sym posium over de handel in landbouw- produkten, dat op de Amerikaanse landbouw- en voedseltentoonstelling het RAI-gebouw in Amsterdam werd gehouden. Premier Marijnen sprak over: ,.De plaats van de vrije handel in de politiek van het westen". Het nog moeizaam verlopen van integratieproces en de grotere en kleinere spanningen die het geregeld oproept heeft op zichzelf niet zo ernstig te ner Echter op één voorwaarde: dat het stelde doel op langer termijn niet dicu- tabel wordt gesteld en de verwezenlijking Oud-bondskanselier dr Konrad Adenauer heeft in een brief geantwoord op een telegram, dat 26 Nederlanders de Duitse staatsman bij zijn aftreden op 15 oktober jl. hadden toegestuurd. Onder deze Nederlanders bevonden zich mevrouw Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen, erelid van de Vereniging voor ex-politiéke gevangenen, en de burgemeesters van Hilversum, Venlo, Heerjansdam en Kockengen. In dit telegram werd o.m. gezegd: „Tezamen met miljoenen anderen zijn wij dankbaar voor uw visie en de resultaten van uw staatsmanschap, dal is opgebouwd op basis van de overtuiging dat wat juist is en wat verkeerd is. Wij zijn dankbaar voor de rechtschapenheid en het sterke geloof, waar mee u en uw gezin de gezinnen van Europa tot voorbeeld geweest zijn." Dr. Adenauer verklaarde in zijn gisteren ontvangen antwoord: „Het ver vult mij met grote dankbaarheid, dat het mogelijk is geweest het verleden vanuit de geest van christelijke verantwoordelijkheid te overwinnen en wederom vertrouwen tussen onze uolkeren te scheppen Ik ben verheugd, dat wij thans gezamenlijk voor het recht en de waardigheid van de mens opkomen", Sir Alec Douglas Home is gisteren officieel geïnstalleerd als leider van de Britse conservatieve par tij. Toen hij in Westminster aan kwam voor deze bijeenkomst, namen de vele persfotografen hem en zijn vrouw snel „onder schot". Het echtpaar heeft gisteren ook de ambtswoning in Downing- street 10 betrokken. Bouw Congresgebouw gegund aan Nedam De bouw van het Congresgebouw in Den Haag is opgedragen aan de N.V. Ne derlandse Aannemingsmaatschappü voor heen H. F. Bocrsma te Den Haag. Voor de onderhands gehouden aanbesteding had men enkele aannemingsmaatschap- püen uitgenodigd, waarvan de N.V. Ne dam de enige was, die In Den Haag is gevestigd. In totaal zal dit object inclu sief de inrichting f 40 miljoen gaan kos ten. De verwachting heerst, dat dit be drag na 1 januari 1964 ln verband met loons- en prijsverhogingen nog aanmer kelijk hoger zal worden. Zoals bekend zal men 1 juli 1964 met de bouw van het project kunnen gaan beginnen. van dit doel de houding van alle partijen blijft bepalen. Over dat laatste is volgens mr. Marijnen nu juist ongerustheid ont staan: het afbreken van het overleg toetreding vna Engeland heeft spannin gen aan de dag doen treden die veel groter zijn dan de min of meer normale belangen tegenstellingen bij het integra tieproces. Premier Marijnen was van mening, dat de EEG opnieuw een uitermate be langrijke tijd tegemoet gaat. Het gaat hierbij om meer dan tariefreducties: het gaat in wezen om het linden van een conceptie waarbij de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt geen conflictsituaties ten opzichte van derde landen in het leven roept. Binnen deze conceptie is het vestigen van nauwe banden tussen Europa e Ver. Staten van essentieel belang. Het initiatief uit de nieuwe wereld kan, mits op de juiste wijze begrepen en opgevan gen, een nieuwe fase in de ontwikkeling van de westelijke wereld inluiden, z de premier. De Amerikaanse senator Humphrey, zei in een door de speciale assistent van president Kennedy, Richard Reuter, uit gesproken rede onder meer van oordeel te zijn, dat een van de hoekstenen de levensvatbaarheid van de vrije wereld is de gemeenschappelijkheid van e< mische belangen. Amerika beschouwt het verenigd Europa zeker niet als een rivaal, maar wel als een partner. Hij wees er nadruk op, dat gebrek aan eenheid meedogenloze concurrentie bij de handel tussen Europa en de V.S. alleen ma: zaak van het Sowjet-blok dient In het communistische kamp is men volgens senator Humphrey niet teruggekomen het voornemen, het communismt heel de wereld op te leggen. Hij geloofde echter niet dat de huidige Amerikaanse voedselverkopen aan de Sowjetunie de ommunlstische leer zullen helpen ver spreiden. Zij zouden, integendeel, wel kunnen meewerken aan het open baren van de fouten, waardoor de Sow jetunie er niet in is geslaagd voldoende voedsel te produceren. De Atlantische gemeenschap is er beter aan toe, doordat zij een handel van flinke omvang heeft weten te ont wikkelen. „We hebben het in macht de honger uit te bannen, ziekten verwinnen, de analfabeten op te voeden en de levensstandaard van de gehele mensheid te verhogen", aldus senator Humphrey. De recente wrijvingen in de vierhoof- geven aan de verwachting, dat directeur tl. Larive. die begin van dit jaar als „sterke man" in de directie werd opge- n. binnenkort ziin functie zal neer leggen. De heer Larive werd in de top Ue. oeuru< airnengehaald om de ft< gens insiders (die de capaciteiten van n apparaat als de KLM. hoewel de vliegeniersverenigingen hem als enige zien, die de problemen zal kunnen Ofschoon er al geruime tijd onenigheid i de top zou zijn, is de directe aanlei ding tot de -uitbarsting de recente be noeming van de heer P. Schlipgemann ot hoofd personeelszaken geweest. Deze ■ou door directeur Larive niet comne- temt geacht worden voor deze functie, /ervucht wordt dat de heer Larive zal worden opgenomen door de Shell, die hij begin dit jaar verliet. Aan- ankelijk zou hij drie jaar in dienst van de KLM blijven. Merkwaardig is, dat de moeilijkheden juist ontstaan op een moment dat het met de KLM financieel weer aanzien lijk beter gaat. "M"ü op centraal niveau de discussies over loonsverhogingen in 1964 geëindigd zijn, wordt aller aandacht gericht op de prijsontwikkeling in Nederland. Dr. Holtrop. president van de Neder- landse Bank, heeft reeds de veron derstelling geuit, dat de helft van da overeengekomen tien procent loons verhoging zal wegvloeien, tengevolge van prijsverhogingen. Ook in de publieke opinie leeft de gedachte, dat we een periode van talrijke prijsstijgingen tegemoet gaan. Niet in het minst werken hieraan de thans reeds aangekondigde prijsstij gingen mee. Te denken valt aan ar tikelen als brood, melk, kaas en bo ter, brandstoffen, benzine, sigaret* ten, suiker, tarieven van openbare vervoersbedrijven en andere prijzen in de dienstverlenende sector. Voor de Ned. consumentenbond is dit reeds aanleiding geweest in een schrijven zijn verontrusting over deze ontwikkeling bij de regering uit te spreken. Het gaat thans im mers om prijsverhogingen, die nog niets te maken hebben met de ko mende loonsverhogingen. Gaan pel 1 januari de lonen over de hele linie omhoog, dan vallen nog meer prijs verhogingen te wachten. Niet ten onrechte wordt over deze prijsontwikkeling bezorgdheid ge toond, met name bij de groepen, die afhankelijk zijn van geringe pensioen- of rente-uitkeringen. Weliswaar gaan ook de uitkeringen krachtens de so ciale wetten omhoog, maar het is nog de vraag, of deze verhogingen zul len opwegen tegen de prijsstijgingen. Van de zijde van de werknemers vakbeweging is daaraan nog toege voegd, dat van de komende loons verhogingen niet minder dan 25 pet naar de fiscus afvloeit, zodat men zich van de reële loonsverbetering ook daarom al geen te grote voor stellingen moet maken. Morgen gaat onze minister van eco nomische zaken met de centrale or ganisaties van werkgevers en werk nemers praten over het prijsbeleid voor de toekomst. Verwacht mag worden, dat minister Andriessen duidelijk zal maken, dat hij prijs verhogingen alleen zal toestaan, in dien de noodzakelijkheid daarvan met cijfers kan worden aangetoond. Hij zal, evenals zijn voorganger, on getwijfeld scherp blijven waken te gen ongewenste prijsontwikkelingen in Nederland. Dit toezicht is in ieders belang, want ten slotte is het Neder landse volk behalve producent ook consument. A CHT van de negentien branches in de detailhandel hebben in de eerste negen maanden van dit jaar hun winkelverkopen met 8 of meer kunnen verhogen. De grootste stijging van de omzet bedroeg zelfs 16 Dat vertellen ons de zo juist be kend gemaakte cijfers van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Welke branches grote en kleine omzetstijgingen laten volgende cijfers zien: schoenreparatie kappers slagers tabakswinkels kruiden.zelfbed. kruid.bedien, kantoorboekh. boekhandel banketbakkers groentewinkels meubelwinkels parfumeriezaken bakkers melkuinkels textielwinkels laten de 3 5 5 6 6 6 6 7 7 7 7 9 9 10 huishoud.wert.zaken 10 drogisterijen 11 slijterijen 13 juweliers 16 De schoenreparaties hebben het niet tot een omzetverhoging weten te brengen. Hier spelen de koude en gure januari- en februarimaanden nog een rol. Dit steekt te meer af, omdat er in 1962 in vergelijking met een jaar tevoren nog een omzet stijging van 4 was. Er waren meer branches die dit jaar hun omzet minder omhoog zagen lopen dan vorig jaar. Heel sterk was dat het geval met de kruide- nierszelfbedieningsbedrijven: nu 6 en vorig jaar een stijging van 11 Maar ook de groentewinkels hebben een veer moeten laten: nu 7 en vorig jaar 10 In verscheidene gevallen was de stijging niet eens reëel. Bij de sla gers, de groentemannen, de bakkers en de melkboeren heeft een prijs stijging de omzet mede naar boven helpen voeren. Maar bij alle andere branches was de grotere winkelver koop volledig aan de grotere koop kracht van de consument te danken. Uit het staatje blijkt duidelijk, dat de winkels die duurzame consump tiegoederen, luxe artikelen en ge notartikelen verkopen, de grootste zuigkracht op de consument hebben weten uit te oefenen. Volledigheidshalve moeten wij daar bij wel vertellen, dat de drogisten en de slijters vooral door de kou en het slechte weer in het begin van het jaar extra verkocht hebben; het was echt een tijd voor medicijnen en een drankje. KLM: winst van 16 miljoen De KLM heeft over het derde kwar taal een winst behaald van 16 miljoen gulden, tegen slechte 6V4 miljoen gld. een jaar tevoren. (Meer over de*« gunstige cijfers op pagina 91.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1