Amerika neemt incident bij Berlijn hoog op Brood weer duurder Sir Alec won verkiezing Kardinaal Frings valt het H. Officie aan Antwerpen krijgt tweede tunnel onder Schelde Fins vliegtuig Mededeling Bebouwingen bedreigen ruimte voor recreatie CKSISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1963 De Bilt verwacht tot vanavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Tot matig of zwak afne mende wind krimpend naar zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets la gere temperaturen. ZON EN MAAN Zaterdag 9 nov. zon op 7.47. onder 17.00. maan op onder 15.06; Zon dag 10 nov zon op 7.49. onder 16.58 maan op 1.03, onder 15.06; 16 nov. .m. 3,.15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 „Toegang tot Berlijn mag niet belemmerd worden De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen. heeft toe stemming verleend voor een verho ging van de broodprijs, ingaande maandag met 1 cent per 800 gram De Nederlandse bakkerijstichting had de noodzaak van deze prijsverhoging ge- Imotiveerd door te wijzen op de hogere bloem- en meelprijs. i Ook al als gevolg van de hogere tar we- en dus bloemprijzen is op 20 augus tus en 14 oktober de broodprijs telkens met een cent verhoogd. Op 31 oktober kondigde de minister een prijsstop af. De bakkerijstichting heeft voorts berekend, jdat de per 1 januari te verwachten loons verhoging de kostprijs van het brood (andermaal met omstreeks 2 cent zal doen (stijgen. Invoer goedkope Franse boter I In een speciale vergadering van het be stuur van het Produktschap voor zuivel, is de boitersituatie besproken. Men heeft (besloten op korte termijn vijfhonderd ton boter uit Frankrijk te importeren. Deze zal voor dezelfde prijs als Amerikaanse boter, en wel voor f3,60 per kilogram, afgegeven worden aan de jgroothandel. Deze boter zal dan op korte Itermijn aan de consument worden aan geboden voor fl.tot f 1.05 per pakje, dus tegen een lagere prijs dan de binnen landse boter. Men heeft de voorwaarde tgesteld, dat de botoer uiterlijk op 20 nc vember ter beschikking moet zijn. Mijnwerkers mogen hier op vakantie De veertien mijnwerkers die uit d i'mijn Mathi'lde bij Lengede zijn gered mc gen met hun vrouwen en kinderen veei tien dagen vakantie komen doorbrengen aan het strand bij Groet (gemeente Schoorl) in Noordholland. Twaalf pensionhouders hebben besloten de geredde mijnwerkers en hun gezinnen hiertoe uit te nodigen. Een busonderne ming wil de gasten gratis halen en brengen. Hoofdagent nam benzine weg De centrale recherche van de Amster damse politie heeft de 41-jarige hoofd agent H- B. B. gearresteerd onder ver denking van verduistering van een vrij 'aanzienlijke hoeveelheid benzine. De hofodagent. die als monteur-pompbe- jdiende werkzaam was bij de autogarage en -werkplaats van de politie, heeft be kend gedurende ten minste een half jaar enige honderden liters benzine te heb ben verduisterd. Overeenstemming bij graanaankoop De V.S. en de Sowjetunie zijn het e' igisteren over eens geworden dat Ameri kaanse graanhandelaren graan zullen (aanbieden tegen een prijs waarbij de (vrachttarieven naar Russiche havens |zyn inbegrepen. j Een voorgestelde graanovereenkomst ter waarde van 250 miljoen dollar is gestuit op Russische bezwaren om de vrachtkosten te betalen op Amerikaanse iEchepen. Deze kosten zijn hoger dan op schepen van andere landen. Goede hoop op regeling Indonesische schulden" Minister Luns heeft goede hoop, dat een bevredigende regeling van de Indo |nesische schulden tot stand zal komen. Hij denkt aan de vorming van een ge missie, die speciaal het vraagstuk van de schulden tot een oplossing zou moeten brengen. De minister verklaar de dit gistermiddag in de Tweede (Kamercommissie voor buitenlandse (zaken. Mr. Luns stelde vast. dat de ver houdingen met Indonesië zich in vrij snel tempo in gunstige richting heb ben ontwikkeld. Beide regeringen zijn het er echter over eens. dat die ont wikkeling „geleidelijk, voorzichtig en (van beide zijden gelijkgericht" dient te verlopen. In antwoord op vragen van de heren Patijn (soc.) en Van Dis (s.g.) zei minister Luns. dat hij met Soebandrio niet had gesproken over een eventueel bezoek van Soekarno aan ons land. De Nederlandse regering acht op dit moment niet actueel. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) De Russische belemmering van het westelijke verkeer op de toegangs wegen naar Berlijn heeft enkele zeer ernstige problemen geschapen. Dit heef! de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gezegd op een pers conferentie die hij vrijdag in Washington hield. Dean Rusk zei dat het westen erop moet staan dat de vrije toegang tot Berlijn niet belemmerd wordt en dat de bestaande procedures volledig worden nageleefd. Op een vraag of men iets anders kon doen dan eenvoudig maar wach ten tot zich op de toegangsweg nieuwe incidenten voordoen, zei Rusk het westen jarenlang in een reeks voorstellen verstrekkende en funda mentele oplossingen van de kwesties Duitsland en Berlijn heeft gedaan. Het De Britse premier sir Alec Douglas- Home heeft de in Kinross en West- Perthshire gehouden tussentijdse ver kiezing voor de bezetting van een ze tel in het Lagerhuis gewonnen. Sir Alec kreeg 14.147 stemmen, het geen betekent dat de conservatieve meer derheid met iets minder dan 3.000 stem men is geslonken. De liberale kandidaat Alastair Dun can Millar kreeg 4.819 stemmen, Andrew Forrester van de labourparty 3.752 en de Schotse nationalist Arthur Donaldson Windhoos richt schade aan in Harkema In een onweersbui die gepaard ging met slagregens en krachtige windstoten is het dorp Harkema-Opeinde gisteren getroffen door een hevige windhoos die grote ravage aanrichtte in vier straten in het dorp. De beide kerken in het dorp liepen veel schade op aan de dakbedekking. Bo vendien moesten veel televisiemasten het ontgelden. Draden vain het bovengronds elektriciteitsnet knapten als touwtjes af. Van het Groene Kruisgebouw werd het complete dak enkele centimeters op gelicht. Dakpannen liggen overal verspreid en esneuvelden een groot aantal ruiten. Enkele autoboxen werden opgetild en honderden meters verder in een weiland geworpen, terwijl de auto's op hun plaats bleven staan. zou mogelijk zijn betere regelingen te treffen wanneer de andere partij op basis van waarachtige wederkerig heid de vitale belangen van het wes ten in deze zaak zou erkennen, zo zei hij. Rusk zei dat het Russische motief voor de recente belemmeringen bij West Ber lijn hem volslagen duister was. Volgens hem past het westen bij het verkeer van en naar Berlijn regels toe die al jaren gelden en die het op geen enkel punt heeft veranderd. Het tegengehouden kon vooi ging volgens deze regels te- werk. Door de andere partij aangebrachte wij zigingen kunnen wij niet aanvaarden, aldus minister Rusk. De Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken George W. Ball zal tijdens een driedaags bezoek aan Bonn het jongste incident op de aütoweg be spreken met Westduitse leiders, aldus heeft de bondsregering bekendgemaakt. West-Duitsland meent, dat het incident toekomstige pogingen voor vermindering van de spanningen tussen oost en west in gevaar brengt. VN geen olie en wapens voor Zuid-Afrika Vijfendertig Afrikaanse en Aziatische landen hebben bij de beheersschapscom- le van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend die met gro'te meerderheid is aanvaard om de leveranties van olie aan Zuid-Afr'i- e staken. De VN-raad heeft in deze zin een bereop op alle landen ge daan. De raad beveelt ook stopzetting van wapenleveranties aan Zuid- Afrika. Nederland onthuld zich van (temming. Juweleiiiliefstal voor miljoen dollar Op klaarlichte dag zijn gisteren New York juwelen ter waarde van miljoen dioller gestolen. De 1 in de bestelauto, waarmee de sieraden werden vervoerd, zijn door de dieven geboeid achtergelaten. Het Friese dorp Harkema-Opeinde gistermiddag getroffen door een windhoos. Een inwoner zag zijn aclh- ter het huis gebouwde garage met auto en al opgenomen worden en op het erf van de buren belanden. Z.-Afrika kan van ons niets hebben (Van c parlementsredactie Minister Luns meent, dat een nieuw initiatief van de Nederlandse regering tot oplossing van de Zuidafrikaanse apartheidsproblematiek geen enkele zin zou hebben. Zo er al enig succes in die richting bereikt kan worden, is dat alleen te verwachten van particulier initiatief. Teneinde te bezien wat in dit opzicht gedaan kan jworden wil de regering gaarne contact opnemen met de groep Nederlanders, die zeer on langs over het rassenprobleem in Zuid A;rika een brief aan de ministerpresi dent heeft gezonden. Dit verklaarde de minister van buitenlandse zaken gis teren in de TweedeKamercommissie, die zijn begroting besprak. Een aanval van de Duitse kardi naal Joseph kardinaal Frings op het H. Officie, de Romeinse congregatie der inquisitie, die waakt over de zui verheid van de geloofsleer, heeft gis teren het levendigste debat op het concilie ontketend, dat men tol toe heeft gekend. Kardinaal Frings, een progressieve fi guur. verklaarde dat de procedures het H. Officie dikwijls onbillijk en juist waren. De methoden van het H. Officie dienden nodig gemoderniseerd worden. Na deze woorden barstte er applaus los de conciliezaal. hoewel de bepalingen dat verbieden. Alfredo kardinaal Ottaviani, de secre taris van het H. Officie, week af van zijr tekst en zei tot de concielievaders: „Ik moet krachtig protesteren tegen de veroordeling die ik zo juist gehoord heb". Kardinaal Ottaviani, een centrale fi guur onder de conservatieve prelaten, De vier Nederlandse deelnemers aan de Belgisch-Nederlandse Zuid poolexpeditie; v.l.n.r. R. J. P. H. van Ameyde, P. H. Verschoor, ir. P. M. Buis en ir. J. H. Rietman. Op de achtergrond kapitein ter zee ir. W. Langeraar, secretaris van de com- ■ie voor het antarctisch onder zoek en ir. Warners, voorzatter. Mr. Luns: Positie Spaanse protestanten is verbeterd (Van c parlementsredactie) Minister Luns vindt, dat de positie an de protestanten in Spanje de laat ste tijd duidelijk verbeterd is. In ant oord op vragen van ir. Van Dis -ees hij er gisteren in de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken op. dat in Spanje protestantse kerken zijn her opend. dat aan gods dienstoefeningen en huwelijkssluitingen geen moeilijkheden meer in de weg worden gelegd en dat bijbelversprei ding door protestanten niet meer wordt belemmerd. Deelnemers aan Zuidpoolexpeditie aangewezen (Van een onzer verslaggevers) De namen van de vier Nederlandse le den van de Belgisch-Hollandse expeditie naar de Zuidpool zijn bekendgemaakt. Het zijn de 23-jarige P. H. Verschoor uit Voorburg, korporaal-telegrafist op de onderzeebootjager H. Ms. Friesland, de 24-jarige ir. P. M. Buis, wetenschappelijk ambtenaar bij de T.H. in Delft, de 25-ja- rige ir. J H. Rietman uit Haarlem, me teoroloog bij het K.N.M.I. in De Bilt en de 42-jarige J. P. H. van Ameyde uit Drie bergen, eveneens verbonden aan het K.N.M.I. Van de vier deelnemers is al leen de heer Van Ameyde gehuwd (drie kinderen). Op een persconferentie zijn de vier Zuid poolreizigers, die op 8 december met de Deense ijsbreker Magga Dan samen met 10 Belgen naar het zuiden vertrek ken. gisteren voorgesteld. Zij waren geselecteerd uit de ruim 400 gegadigden, die zich na de oproep van de Kon. Marine hadden opgegeven. Da genlang zijn zij onderworpen aan vrij zware keuringen, o.m. op het luchtvaart geneeskundig centrum in Soesterberg en nu zijn zij druk bezig met de voorberei dingen. De expeditie (kosten van Nederlandse deelname zeven ton, betaald door de stichting Z.W.O blijft ongeveer 15 maan den weg. De Nederlandse wetenschaps mensen zullen zich o.m. bezighouden met meteorologische waarnemingen en met observaties op het gebied van de atmos ferische elektriciteit. Na jarenlang overleg is gisteren de beslissing gevallen: Antwerpen krijgt een tweede tunnel onder de Schelde. De kosten worden geraamd op twee miljard frank ongeveer 150 miljoen gulden. Met de aanleg zal nog deze winter worden begonnen. De werk zaamheden zullen vier jaar duren. De afgelopen weken was er in Ant werpen een ware strijd ontstaan tussen de voorstanders van een tweede tunnel en de verdedigers van een brug. Een brug zou minstens vijftig meter boven het hoogwaterpeil van de Schelde hebben moeten liggen om geen belem mering te vormen voor de zeeschepen Dit zou tot gevolg hebben gehad, dat de op- en afrit te steil wa6 geworden. Minister Bohy deelde mede, dat boven dien de militaire autoriteiten uit strate gische overwegingen de voorkeur had den gegeven aan een tunnel. De nieuwe tunnel wordt ongeveer een kilometer lang en zal voor wegvervoer en voor een nieuwe spoorverbinding tus sen debeide Schelde-oevere dienen. De afgelopen maanden zijn er herhaal delijk enorme verkeersopstoppingen in Antwerpen geweest, omdat de huidige tunnel, die slechts twee rijbanen heeft, het groeiende aantal vrachtauto's en per sonenwagens niet meer kan venverken. Sinds kort wordt de tunnel beurtelings voor beide rijrichtingen opengesteld. Een telling in oktober heeft uitgewezen, dat meer dan 700.000 voertuigen per maand van de „Konijnenpijp zoals de tun nel in Antwerpen ivordt genoemd ge bruik maken. Luns zoekt tweede staatssecretaris (Van parlementsredactie) Minister Luns overweegt een tweede staatssecretaris voor buitenlandse zaken aan te trekken. Het beleid inzake de hulpverlening aan minder-ontwikkelde gebieden zal één van diens voornaamste taken zijn.èèè Mr. Luns liet dit gisteren doorsche- merent ij den de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie, die zijn begroting besprak. Hij zei erbU. dat de benoeming „waarschijnlijk, maar nog niet zeker is". Voor het Europese beleid heeft de minister in de persoon van mr. De Block al een staatssecretaris. In politieke kringen verwacht men, dat de tweede onder minister iemand uit christelijk-histo- rische kring zal zijn. herinnerde er de vergadering aan, dat de paus zelf altijd de prefect is van het H. Officie. Hij noemde de aanvallen op het H. Officie een bewijs geven van een „ge brek aan kennis of nog erger". Joden Gisteren is ook een document verspreid over de verbetering van de betrekkingen tussen de rooms-katholieken en de Dit document, getiteld „de houding van de katholieken tegenover de niet-christe- nen en speciaal tegenover de Joden" zal het vierde hoofdstuk vormen van een oratwerp-verklaring over de oecumene. In dit document wordt de beschuldi ging, dat het Joodse volk schuldig is aan ..Godsmoord" wegens de kruisiging van Jezus Christus, als onrechtvaardig van de hand gewezen. De verklaring over de oecumene is het volgend punt op de agenda van het con cilie. Een vliegtuig van de Finse maat schappij Aero is vrijdagavond kort voor de landing in Mariehamn od de Alandseilanden verongelukt. Negentien inzittenden zijn omgekomen. Twee passagiers en de stewardess heb ben het ongeluk overleefd. Bij het bedrijf waar de tech* nische vervaardiging van ons blad plaats heeft, duurde de wilde staking van een gedeelte van het personeel vanmorgen voort. Daarom ook vandaag een krant bescheiden van om vang en onvolledig in haar be richtgeving. Inmiddels beraden wjj ons op maatregelen om de achter stand ten spoedigste in te ha len. Het ziet er gelukkig naar uit, dat wij van maandag af weer een „krant van formaat" kunnen brengen. DE DIRECTIE Celstraf en geldboete geëist - ontduiking belasting f17.000 „Elke geldboete, die ik u opleg, wordt e ensdhot in (het duister." verzuchtte de president van de Rotterdamse strafka mer tegen de 61-jarige Rotterdammer H. J. Z., oud-afdèlingsohef van een grote scheepvaartonderneming, die terecht stond wegens belastingontduiking tot een bedrag van 17.000 gulden over een pe riode van vier jaar. De president doelde daarbij op de Slechte financiële positie van de ver dachte, die na het ontslag door zijn maatschappij geen venmogen heeft en nu leeft van slechts enkele inkomsten uit kamenvei'huur. „Alle navorderingten zijn oninbaar." Maar de officier van justitie eiste één maand en een boete van 19.000 gulden (eventueel acht maanden). De verzwegen inkomsten betroffen niet het salaris van de Rotterdammer, die goed gehonoreerde functie had', maar giften en steekpenningen van andere fir ma's en bedrijven. „Ik zat voortdurend in geldmoeilijldheden." verklaarde hff tijdens de aitting, „als gevolg van d« schulden die ik bij mijn terugkeer uit Indonesië had moeten maken en de vele extra onkosten in de nieuwe betrek king." SCHEVENINGSE LOGGER IN MOEILIJKHEDEN De Scheveningse motorto gger Soh 233 Dirk is er omstreeks half zes gis teravond in geslaagd dicht onder de Nederlandse kust ter hoogte van Sche- vendngen een sleepverttinding tot stand te brengen met de Sch 47 Oceaan 2, die door motorschade in het stormweer (leeds dichter naar de kust dreef. De sleep kwam na elf uur in de haven van Schevendngen aan. De zesjarige Dingena Hiemstra uit Roggebotsluis is gisteren in haaf woonplaats door een autobus aangero den. Het kind is tijdens vervoer naar het ziekenhuis overleden. Studiedag ANWB in Rotterdam Nederland heeft nog vele ruimten die voor de recreatie zullen kunnen worden benut, zodra zij toegankelijk en voor dit doel ingericht zijn. De ruimten worden echter in toe nemende mate bedreigd door bebou wingen en uitbreidingen voor ver- keersvoorzieningen en om op de hiermee samenhangende problemen nog eens duidelijk de aandacht te vestigen be legt de Koninklijke Nederlandsche toe ristenbond A.N.W.B. dit jaar voor het eerst en wel op maandag 25 no vember in het Hiltonhotel te Rotter dam een recreatiestudiedag. Na het welkomstwoord door de zitter van de ANWB. ir. F. H. van Linde van Sprankhuizen, zal het woord worden gevoerd door dr. D. de Jonge, lid van de wetenschappelijke staf van de afdeling bouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, die nader zal ingaan op ,,de behoefte van de stedeling aan recreatie". Na dit betoog zal dr. A. K. Constandse, lid van de wetenschappelijke staf van de afdeling sociologie en socio grafie aan de landbouwhogeschool te Wageningen het probleem aan de orde stellen van: „de invloed van de recreatie der stedelingen op de plattelandssamen- Hierna zullen de heren A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB. en H. Molendijk, voorzitter van de Stichting Recreatie, respectievelijk spreken over: „Verkeer en recreatie" en „Overheid en recreatie". Ir. G. C. Lange, plv. directeur van de Provinciale Planolo gische Dienst van Zuid-Holland, ten slotte zal het probleem benaderen van de „Ruimtelijke ordening en recreatie". Een samenvatting van de redevoeringen zal worden gegeven door prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, die tevens als voorzitter van deze studiedag zal optreden. Vele autoriteiten van rijk. pro vincies en gemeenten zullen deze eerste recreatiestudiedag bijwonen. De ANWB meent.dat deze recreatie studiedag 1963 wellicht het begin kan vormen van een jaarlijkse bezinning op een aantal problemen rond de recreatie. Mooie herfst met weinig regen (Van onze weerkundige medewerker) Na een wat guur en regenrijk begin (eind september - begin oktober) heeft de herfst zich snel hersteld. De laatste weken is van gunstig herfstweer sprake. Wel komen er veel mistdagen voor het geen samenhangt met de vaak rustige atmosfeer die vochtig is en geleidelijk afkoelt hetgeen mistvorming in de hand werkt. Oktober bleef iets aan de koude kant met S3 uren zon tegen normaal 102 uren. Teveel regen viel er plaatselijk in de kustgebieden en op de Waddeneilanden waar Schiermonnikoog op 112 mm kwam. De laatste jaren is de herfst dikwijls belangrijk te nat geweest. Normaal geeft oktober in onze omgeving 80 mm regen. Van onze waarnemers ontvingen wij de volgende opgaven over oktober: Den Haag 70, Leiden 62. Dordrecht 62. Rot terdam 56, Koudekerk 47, Katwijk 71, Boskoop 58, Hazerswoude 67, Alphen a. d. Rijn 39, Noordwijkerhout 79, Pernis 52, Willemstad 74. Sliedrecht 50, Oud-Beijer- land 58, Dirksland 50, Schoonhoven 71, Heiningen 49 mm. Twee kinderen onder trein Twee kinderen zijn gistermiddag op de beveiligde overweg te Schalkwijk door d extra forensentrein Utrecht—Den Bosch gegrepen. Zij waren op slag dood. De machinist van dc trein zag ongeveer tweehonderd meter voor het voormalige station van Schalkwijk drie kinderen tus sen de rails spelen. Hij trachtte te rem men en met signalen dc kinderen te waarschuwen. Een van de kinderen holde weg. De twee anderen bleven rustig tus sen de rails zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1