HUREN 1 JULI OMHOOG? BOOT os Regering gaat akkoord met loonstijging Sociale uitkeringen ruim 10 procent Alarmsignaal voor de conservatieven Oplichting en verduistering ruim IV2 ton Noodeditie Bekentenis in moordzaak Akkrum Regering: prijzen maar eenmaal omhoog Buitenland moest helpen: er waren centen te kort Commentaren IEMCO N.V. KASTEN weerbericht Vrijdag 8 november 1963, 44»te jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w 0,73, p.m. f 3,15, p.frw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 19 Zowel voor de elf ingesloten kompels in Lengede als voor hun gezinnen. Gisteren is het spectaculaire reddingswerk voltooid. De elf mannen en even later de twee vrijwilligers, die waren afgedaald om de elf te helpen bij het instappen in de reddingscapsule, kwamen uit geput boven, toegejuicht door het publiek. De 20-jarige Adolf Herbst was de jongste, die uit de rampmijn van Lengede werd gered. Door de donkere bril, die zijn ogen beschermde tegen, het felle daglicht, was de eerste die hij bewust zag Dagmar Valeska zijn meisje uit Hannover. Zodra Adolfs benen geheel genezen zullen zijn, zal het paar een groots verlovingsfeest vieren en hun huwelijksreis zal later be taald worden door een hotel houdster in de omgeving van Nice, die Dagmar en Adolf een gratis verblijf van twee weken in haar hotel aanbiedt. Prof. Andriessen over moeilijkheden in mijnindustrie fillister Andriessen Ihoopt voor 1 ja- i uitsluitsel te geven op de vraag de mijnindustrie wat de regering pr maatregelen zal nemen voor de :omst van de Limburgse mijnen. De ziet voor de mijnen die huis- idikolen leveren geen moeilijkheden, de mijnen die overwegend in- iekolen produceren, zoals de Staats- ;n, aldus deze zegsman. Een trend- afbouw zou volgens de minister oplossing kunnen betekenen. jonen landbouw iet 5% omhoog hoofdafdeling sociale zaken van I landbouwschap heeft zich vandaag len over een wijziging van de lonen landbouw. In beginsel werd c feekomen, om in het kader vai aanpassingsverhoging deze per i 1964 tussentijds met vijf pro- t te verhogen. Besloten werd om op november het beraad voort te zetten, de landbouw lopen op 1 mei Ir. Van Dis en Baarle-Hertog (Van c parlementsredactie) Kan de regering er niet bij België op aandringen dat dit land Baarle-Hertog afstaat ter gedeel telijke compensatie voor de tot- standkominig van de Antwerpen- Rijn-verbinding? Deze originele vraag stelde ir. Van Dis (s.g.) gis- teravond in de Tweede-Kamer- commissie voor buitenlandse za- ken. De staatkundig-gereformeerde fractieleider noemde Baarle-Her- een doorn in het vlees van Brabant". Minister Luns gaf een ironisch lantwoord. „Ik ben", zo zei „territoriaal gesproken nogal de heb. Als ik over gebiedsuitbrei. ding hoor spits ik altijd mijn orer Maar ik vrees toch dat de ge dachtc om Baarle-Hertog Baarle Nassau plus enkele speelhoien(l) te verwerven, niet te verwezen- Labour veroverde zetel De Britse conservatieven hebben gisteren bij tussentijdse verkiezingen een zetel verloren aan de socialisten. In Londen beschouwt men dit als een alarmsignaal voor de Britse re geringspartij, daar er op het ogen blik ongeveer honderd kiesdistricten zijn, waar de meerderheid van de conservatieven op soortgelijke wijze in gevaar is. In de loop van de dag zou ook de uitslag bekend worden van de tussen tijdse verkiezing in Kinross (Schotland), waar premier sir Alec Douglas-Home zelf kandidaat is ter verkrijging van een Lagerhuiszetel Verwacht wordt dat hij elk geval de zetel voor de conserva tieve partij zal weten te behouden. De omvang van zijn meerderheid zal echter beschouwd worden als een barometer voor het politieke fortuin van de con servatieve partij. Opvallend is dat in Luton de liberalen verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van de conservatieven. De socialisten verloren stemmen, vergeleken bij 1959. Omdat de conservatieven duizenden stemmen aan de liberalen moesten af staan, kwam de socialistische kandidaat met de meeste stemmen uit de bus. Luton ligt in een welvarend gebied, dat weinig problemen kent, die ongunstig kunnen De 46-jarige W. uit Velden (L.) gearresteerd, omdat hij tussen 1958 een Heerlense zaak voor f 150.000 hebben opgelicht. Bovendien wordt srvan verdacht voor een bedrag van f 15-000 valsheid in geschrifte ten nadele een Heerlense bank te hebben ge pleegd. De politie noemt deze zaak de grootste oplichtingsaffaire sedert jaren in Heerlen gepleegd. Consumentenbond bezorgd over prijsbeweging De Nederlandse consumentenbond maakt zich zorgen over de ontwikkeling van de prijzen in ons land en heeft d« minister van economische zaken daarom een telegram gezonden, waarin gesteld wordt dat de mening van ondernemers- en werknemersorganisaties, dat prijsstij gingen zonder veel bezwaar geaccepteerd kunnen worden, een gevaar vormen het consumentenbelang. De Times spreekt van een harde slag voor de conservatieven en van de moge lijkheid. dat zjj de meerderheid in het Lagerhuis zullen verliezen. De Daily Telegraph schrijft, dat Labour op een meerderheid van tenminste tweehonderd zetels kan rekenen, indien de huidige ontwikkeling zou voortduren. Bij een verkeersongeluk op de Goor- seweg te Enter is gisteravond de 69- jarilge landbouwer A. J. Slag om hel leven gekomen. De man werd aangere den door een auto, waarvan de bestuur der door een tegenligger werd verblind. (Va parlementsredadcdlie) De regering aanvaardt de overeenkomst, die met betrekking tot de lonen in de Stichting van de Arbeid is bereikt. Aldus lieeft minister Veldkamp gisteravond meegedeeld, nadat een delegatie uit hel kabinet met hel Stichtingsbestuur drie uur had gesproken. Voorts kondigde hij wetsvoorstellen aan lot verhoging van de sociale uitkeringen, zo mogelijk per 1 januari, en deelde hij mee dat de regering een huur verhoging overweegt per 1 juli 1964. Over de omvang en de modaliteit daarvan zal met het bedrijfsleven nog nader worden overlegd. De uitkeringen ingevolge de so ciale verzekeringswetten zullen con form het verlangen van de stichting met tien procent worden verhoogd „Hier en daar zal het iets meer zijn dan tien procent", aldus de mi nister van sociale zaken. In totaal is er een bedrag van ongeveer 400 miljoen gulden mee gemoeid. Mocht 't niet mogelijk blijken reeds per 1 januari de uitkeringen aan het hogere loonpeil aan te passen, dan zullen voorschotten worden ver strekt. De loongrenzen en de pre mieregeling zullen eveneens moeten worden aangepast, docht dit zal pas per 1 april kunnen gebeu ren. Hoeveel de premies omhoog zullen gaan, kon de miniter nog niet zeggen. „Het zal niet meer zijn dan een fractie van een procent i hij. In het algemeen sprekende zei minis ter Veldkamp het van het allergrootste belang te achten, dat in de stichting overeenstemming was bereikt, omdat nu eenmaal bij het bedrijfsleven de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming ligt. De regering hoopt, dat het akkoord zal bijdragen tot versterking van het g en de interne discipline in het bedrijfsleven en tevens een bijdrage zal zijn tot ontspanning van de arbeids markt en tot verdwijning van ver schijnselen als zwarte lonen en koppel bazen. In dit verband memoreerde hij de mogelijkheid van ondernemingsge wijze differentiatie, die naar de rege ring verwacht het „witten" van zwarte n en het voorkomen van een nieu- zwarte loonvorming tot gevolg zal hebben .De bewindsman verheelde niet, dat naar het oordeel van de r egering aan de looonperatie belnagrijke ri sico's zijn verbonden. Deze risico's acht de regering echter aanvaardbaar. Een inflatoire ontwikkeling zal moeten wor den voorkomen. Het zal er op aank-o men, dat we door manoevreren tus sen de scylla van de prijsaanpassing en de charybdis van de loonstijging. Vervolgens werd het woord gevoerd door minister Andriessen, die meedeel de dat alleen de loonsverhoging per 1 januari voor het prijspeil gevolgen zal mogen hebben. (Zie voor zijn uit eenzetting elders op deze pagina). VOLDOENING De heren dr. I. B Bölger en drs Roemers gaven uitdrukking aan d< voldoening bij werkgevers en werkne- dat de regering met de c eenkomst in de stichting akkoord is gaan. (Eerstgenoemde verheelde niet, dat de regering met de overeenkomst de stichting akkoord is gegaan. Eerstgenoemde verheelde niet. dat de vertegenwoordigers van de werkgevers een moeilijke tijd in het verschiet De ondernemingsgewijze differen tiatie en het minimum-inkomen beti telde hij als zeer moeilijk. Hierover zal, aldus de heer Roemers, in stichting nog nader overleg worden pleegd. Hij hoopte adt het overleg spoedig zal kunnen worden voltooid, dat met de resultaten rekening kan wor den gehouden bij de onderhandelingen over de cao's, die 1 januari vervallen. De N.V.V.-voorzitter herhaalde, dat de •akcentrales hun standpunt ten aanzier 'an de huurverhoging handhaven. Wan- leer de staten-generaal tot huurverho ging besluiten, zal de vakbeweging volledige compensatie eisen. Aan het overleg met de stichting werd behalve door de ministers Veld kamp en Andriessen deelgenomen door de ministers Biesheuvel, Witteveen, Toxopeus en Bogaers. Op een vraag de verbetering van de lonen der bouwvakarbeiders antwoordde de heer Bogaers, dat ook in deze sector de loonvorming primair een taak van bedrijfsleven is. Wegens een gedeeltelijke sta king van het technisch personeel waar onze krant wordt gedrukt, kunnen wij onze abonnees van daag helaas slechts van een zeer onvolledige nood-editie Abonnees en adverteerders vra gen wij begrip voor deze voor ons bijzonder betreurenswaar dige situatie. DE DIRECTIE De officier van justitie in Leeuwar den heeft medegedeeld dat de tweede gearresteerde, de landarbeider E. S. bekend heeft mevrouw F. Peenstra- Vellinga vermoord te hebben. Zoals bekend is maandag de 24-jarige vrijgezel J. K. aangehouden. Twee da gen later werd zijn oom. de 27-jarige larïdarlbeider S. gearresteerd, die mi be kend heeft de moord te hebben gepleegd S. heeft bekend de vrouw te hebben ge dood en de boerderij in brand te hebben gestoken. Vroeger heeft hij als boeren arbeider bij de familie Peenstra gewerkt. De andere arrestant is niet vrijgelateq. De justitie onderzoekt nog of hij wel licht medeplichtig is geweest aan de moord en/of de brandstichting. Rokende kompels (35) vervolgd De officier van justitie te Maastricht een vervolging instellen tegen de mijn werkers, die op de dominiale mijn t< Kerkrade het rookverbod overtraden Acht van de overtreders zijn door de di rectie van de mijn ontslagen. Anderen zijn in functie teruggezet. Alle verdach ten. ongeveer 35, zullen tijdens een spe ciale zitting van het kantongerecht in Heerlen, die nog deze maand plaatsvindt, moeten terechtstaan. De 18-jarige H. F. M. van Kleef uit Woerden is gisteren op de Verwo-beton- fabriek te Barwoutswaarder levensge vaarlijk gewond, doordat zijn 18-jarige collega G. M. uit Woerden bü een stoei partij een hogedrukslang tegen zijn zit vlak heeft gehouden. Op deze slang, die gebruikt wordt voor een tegelpers, stond een druk van 6 a 7 atmosfeer. „Over omvang niets te zeggen (Van parlementsredactie) Prinses Beatrix heeft gistermid dag in het gebouw van de Sociaal- economische raad aan het Haagse Bezuidenhout een vergadering bijgewoond van de Stichting van de Arbeid. Geïnteresseerd en zo als altijd stralend lachend liet on ze Kroonprinses zich alles ver tellen over het loonoverleg. Op de foto is zij in gesprek met de secretaris van de Stichting,dr. P. S. Pels. Johnson naar Brussel Met de stopwatch-precisie van Ame rikaanse officiële bezoeken zijn vice- president Lyndon Baines Johnson gis ter om klokslag half vijf van Schip hol naar Brussel vertrokken, begeleid door een menigte van 10 agenten van Amerika's geheime dienst, compleet met walkie-talkie-radiootjes. Volgende week woensdagavond zal minister Andriessen van Econo mische zaken met het bedrijfsleven nader overleg plegen over het prijs beleid. Over de mate van prijsver hoging kon hij gisteravond nog niets zeggen, maar wel deelde hij mee op het standpunt te staan, dat de prijs aanpassing eenmalig dient te zijn. Zij moet worden gekoppeld aan de loonsverhoging per 1 januari. Tol deze datum zal er op het prijzen- front volstrekte rust moeten heer sen doordat men zich houdt aan de thans geldende spelregels. De twee de loonsverhoging, die uiterlijk 1 april 1964 haar beslag zal hebben gekregen, zal voor de prijzen geen gevolgen mogen hebben. Van deze Eind 1962 had men er 780.000.000 In het door de minister van finan ciën gepubliceerde verslag omtrent de toestand van het Nederlandse muntwezen in 1962 wordt meege deeld, dat de circulatie van pasmun ten verder is toegenomen. De waar de van de nikkelen en bronzen mun ten die in het verslagjaar in omloop werden gebracht (tot een ge,zamen- lijk bedrag van f 7.294.875) ligt on geveer vijfentwintig procent hoger dan die in het voorafgaande jaar. Bij de afgifte van specie moest in de Loop van 1962 een reductie worden toe gepast op de aangevraagde aantallen munten, omdat de reservevoorraad van het muntdepot al sedert enige jaren vrij wel is uitgeput en de omvang van de muntproduktie niet voldoende is om aan de voortdurend toenemende vraag te voldoen. De produktiecapaciteit van het staatsmuntbedrijf moest daarom verder worden opgevoerd. In de tweede helft van het verslagjaar werd tijdelijk over gegaan tot aankoop in het buitenland van bronzen muntplaatjes voor de aan maak van centen. Bovendien zal het ma chinepark worden gemoderniseerd door de aansohaf van snellopende muntpersen, die met minder bediening meer produ- De nominale waarde van de in 1962 door het Staatsmuntbedrijf afgeleverde munten bedroeg f 19.820.000. Het in het muntprogramma 1962 geraamde aantal zilveren rijksdaalders werd geslagen. Er werden geen zilveren guldens vervaar digd. Van de overige Nederlandse mun ten werd een aanzienlijk groter aantal geslagen dan bij het opstellen van de begroting was voorzien. De totale muntcirculatie per 1 januari 1963 werd geschat op (in miljoenen gul dens): rijksdaalders 82.9. guldens 131.7. kwartjes 43.8, dubbeltjes 37.6, stuivers 8.9 en centen 7.6. stelregel kan alleen worden afge weken wanneer een achterstand in de prijsontwikkeling moet worden ingehaald. De bewindsman die er voor voelt ook de consumentenorganisaties bij het prijsoverleg te betrekken verklaarde gisteravond, dat de regering moeite heeft gehad met de aanvaarding de „ingrijpende operatie", de Stichting van de Arbeid stemming was bereikt. Evenals zijn ambtgenoot van Sociale Zaken sprak hij er zijn voldoening over uit, dat de stichting weer functioneert. Minister Andriessen legde er de 1 druk op, dat de forse loonsverhoging die twee en een half tot drie miljard zal belopen, inclusief de sociale zekering evenwichtig moet worden ingepast. De nieuwe koopkrachtstroom zal niet alleen op het prijspeil mogen drukken, omdat dit met het oog op de vergeten groepen en anderen niet antwoord zou zijn. Behalve op de prij zen zal de loonsverhoging ook invloed uitoefenen op de andere inkomens, bij voorbeeld op de winsten. Verwacht mag worden dat zij daarop een enigszins tigende uitwerking zal hebben. Voorts zal de operatie zoals de minister het formuleerde consequenties heb ben voor de export en derhalve vooi de betalingsbalans. De loonstijging, zo ging prof. An driessen verder, bestaat uit twee ele menten uit; een verhoging per 1 januari met vijf procent en uit een contractverbetering, eveneens van mo gelijk vijf procent. De tweede loonsver hoging zal geheel uit de economische ruimte moeten komen. Zij zal, met an dere woorden, naar de mening van de minister moeten worden gefinancierd uit de stijging van de produktie. De minister wilde geenszins de ver klaring bevestigen van dr. M. W. Hol- trop. president van de Nederlandse bank. dat de loonsverhoging voor de helft door prijsverhoging ongedaan zal worden gemaakt. Over de omvang van de prijsverhoging valt nog niets te zeggen. De werkgeversvertegenwoordiger H. J. de Koster merkte op, dat een deel van de industrie de loonstijging niet zal kunnen doorberekenen. Wel rekende hij er op. dat per 1 januari een een malige prijsverhoging zal plaatsvinden in „een niet gering aantal sectoren". De heer Roemers herhaalde het stand punt van de vakcentrales, dat de ope ratie een reële verbetering voor de werknemers zal moeten inhouden. TJET thans opnieuw geleden ver- lies van een zetel zal de conser vatieven in Engeland wederom te denken geven, maar te vrezen is, dat ook deze nieuwe denkarbeid hen niet helpen zal. Er zijn aanwijzingen, dat de regerende partij een nederlaag tegemoet gaat. Die nederlaag kan nit onderscheidende oorzaken worden verklaard. Economisch bezien heeft de con servatieve regering niet slecht ge boerd. In andere opzichten echter heeft zij telkens opnieuw te kampen gehad met tegenslagen, en wel in kwesties die sterk tot de verbeelding moesten spreken. Daarbij komt, dat de geestelijke instelling van het Britse volk zoda nig is, dat het na een reeks van jaren ook wel eens aan de ander de kans wil geven. Dit waarschijnlijk temeer nu de conservatieven nogal moeite hebben gehad met het vinden van een opvolger voor hun leider, ter wijl de socialisten in het vinden van een leider gelukkig blijken te zijn geweest. Voorzover dit zal stroken niet hun Britse flegmatieke inslag hebben de conservatieven reden tot somberheid. TJOEVELEN zullen gistermiddag J--*- zijn begraven? Zij gingen de weg van alle vlees de weg die wij eens allen hebben te gaan. Diezelfde mid dag werden elf mannen als tot het leven herboren. Miljoenen hebben het kunnen volgen op het televisie scherm. Zij zagen telkens opnieuw de capsule uit de aarde verrijzen en met darin telkens opnieuw een mens Aangrijpend, dit gebeuren. Aan grijpend deze worsteling om mensen levens. Aangrijpend deze redding na de eindeloze nacht van veertien et malen. Eerst het trage wachten op de dood, daarna het gespannen uitzien nar de nieuwe levenskans. Want dat is het wat deze elf man nen geboden is een nieuwe levens kans. Zij gaan nu weer ieder voor zich hun eigen weg. Maar tegelijk gaan zij gezamenlijk door het leven als de elven aan wie zich dit won der heeft voltrokken. Zullen we onze schepper niet lo ven „zolang we nog zijn"? TAAARTOE door een belangrijke beschouwing zijnerzijds gedron gen, hebben wij gisteren op dezo plaats een enkel woord neergeschre ven over de belangrijke plaats, tege lijk uniek en centraal, die de presi dent van de Nederlandsche bank in ons nationaal economisch en mone tair bestel inneemt. Vandaag ontvangt hij op bijzon dere wijze erkenning die hem toe komt, wanneer de Nederlandse eco nomische hogeschool hem bij gele genheid van haar gouden feest het eredoctoraat verleent. Mannen als dr. Holtrop zijn voor de economische gezondheid van een volksgemeen schap van grote betekenis. Vanuit zijn positie, die hem tot een even scherp als onbevangen oordeel in staat stelt, spreekt hij, telkens als daartoe aanleiding is, zijn woord, dat temeer moet worden gehoord naar mate het waarschuwend of verma nend is, in welke richting dan ook. En zijn jaarverslag is telkenjare op nieuw een gebeurtenis. TJET stemt tot dankbaarheid, dat 1 onze kroonprinses zich zozeer beijvert kennis te nemen van de wijze waarop onder ons de menin gen worden gevormd en de hesluiten worden genomen. In dit verband mag ook met er- kenelijkheid gewag w/»rden gemaakt van de bezoeken, gisteren door haar gebracht aan vakbeweging en Stich ting van de Arbeid. Krachtens het onder ons beleden staatkundig beginsel, neergelegd ook in onze grondwet, is niet de Konin gin, doch zijn de ministers in politiek opzicht verantwoordelijk. Maar het behoeft gelukkig niet te betekenen onverschilligheid tegenover de ont wikkelingen. Integendeel zal de mate waarin vanuit ons koninklijk huis aandacht wordt getoond voor de na tionale problemen van temeer in vloed zijn op de ernst waarmee zij door ons allen worden benaderd. Zo is het ten onzent sinds jaar en dag het geval geweest. Het mag ons dankbaar stemmen, dat prinses Bea trix geheel dezelfde weg bewandelt. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES hang-, leg- cn keukenkasten HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1