42 ct voordeel Chroesjtsjef rakelt Berlijnse crisis PRODENT JUNIOR HOOFDPIJN Nieuw! Nu ook de kindertandenborstel ter kennismaking AS PRO' Geen gesprek met Portugal Alleen in Engeland blijft de produktiviteit op peil Chinese gelukwensen op verjaardag revolutie Volksstemming onder de Papoea's moet doorgaan Haarlemmerolie DONDERDAG T NOVEMBER 19«l Wat zijn zijn beweegredenen? Westelijke landen weer eensgezind (Van een onzer redacteuren) Door het doorlaten van het Amerikaanse konvooi na een zenuwenoorlog van twee dagen is de spanning in Washington wel verminderd. Dit neemt echter niet weg, dat de Amerikaanse regering van mening blijft, dat de Sowjet- unie met het tegenhouden van geallieerde konvooien een ge vaarlijke weg is ingeslagen. In kringen van het Witte Huis vertelt men, dat president Kennedy de inbreuk van de Russen op de westelijke rech ten inzake de vrije toegang tot Berlijn, steeds ernstiger gaat opnemen. De Amerikaanse waarschuwing, dat het Russi sche optreden tot een „ern stige confrontatie" aanleiding zou kunnen geven, was dan ook niet maar een loos drei gement. Tevoren waren Ame rika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland het al eens ge worden over de te nemen stap pen, als de Sowjetunie zou doorgaan met het vasthouden van konvooien. De Fransen en Britten zonden proefkonvooien van Berlijn naar West-Duitsland om te demonstre rendat zij het met de Amerikanen eens waren. Boven de Franse kolonne, onder de Britse. sen niet tegen elkaar opzet, maar hen steeds weer naar elkaar toe-1 drijft. Achteraf wordt elke crisis rondom I de Berlijnse kwestie officieel geana lyseerd. Men gaat na, wat de Russen zeiden of deden, of nalieten te doen, welke precedenten hun acties hebben geschapen en wat hun motieven ge- i weest kunnen zijn. Als een incident plaatsvindt, krijgen de commandan- ten en hun poitieke adviseurs gede- tailleerde overzichten van wat bij gelijksoortige gevallen in het verleden is gebeurd, zo schrijft Don Cook in de New York Herald Tribune, hoe de- zaak werd aangepakt en wat het re sultaat was. Het is van het grootste belang, dat zij alle precedenten ken nen van de te nemen maatregelen, I alsmede de wijze, waarop de Rus sen plegen te reageren. De comman dant van het konvooi, dat maandag ochtend op weg naar Berlijn werd I aangehouden, heeft daar zijn winst mee kunnen doen. Reactie De officiële reactie van Washington op de enkele weken geleden plaatsge had hebbende incidenten was aan vankelijk, dat het voorval moest be- 1 rusten op een plaatselijk misverstand. We mogen rustig aannemen, dat dit de achter8™nd v.an ^et Ruf" 1 slechts een verklaring van diplomatie- ^e-Chjr'gse conflict en de daarmee kp aard wa* om de Sowrietunie in ?ePaard gaande spanningen de gelegenheids stellen?richzonder vervracht, dat kleerscheuren uit de gehele affairi die ln Oost-Duitsland gehouden zul len worden, de opvolging van Ade nauer door Erhard in West-Duitsland, de tarwe-overeenkomst tussen de Sow jetunie en de Ver. Staten en het Russisch-Chinese coriflict. De Russen zouden de Oostduitsers er aan heb ben willen herinneren, wie de macht in handen heeft. Zij zouden de West- dutse regering duidelijk willen ma ken dat het voor haar voordeliger zal zijn, goede vrienden met de Sowjet unie te blijven. Ook zouden zij willen bewijzen, dat zij graan van de Ver. Staten kunnen kopen, ook al vindefi er rondom Berlijn incidenten paats. En tenslotte zouden zij de militai re en stalinistische elementen ir Sowjethiërarchie hebben getoond, dat de ontspanningspolitiek wat de Sow jetunie betreft niet zo ver doorge voerd is, dat geen terugkeer moge lijk is. Gedwongen? ter gelegénheid van de 46-ste ver jaardag van de Russische revo lutie de Russische leidër éërftele- gram gestuurd waarin de hoop wordt uitgesproken op een „ge stadige groei en eeuwige bloei van dp vripndsrhan tilden Hp r,ikse Problemen. Tenslotte zei hij van ae vrienascnap tussen ae dat het Russische volk inoet protesteren Chinese en de Russische volke- - - - ren". Die vriendschap is volgens terug te trekken. Het leek er op, dat Chroesjtsjef van deze gelegenheid ge- j bruik had gemaakt, nadat hij had in gezien, dat de Amerikanen niet van plan waren, voor zijn eisen te zwich ten. Een grote tegenvaller moet voor de Russische premier geweest zijn, dat de Verenigde Staten in hun ver zet tegen het eigenmachtige optre den van de Sowjet-autoriteiten in in Duitsland gesteund werden door Engeland en (niet te vergeten...) Frankrijk. De Fransen Wellicht heeft Chroesjtsjef er toen al op gespeculeerd, dat de Franse president ook wat de Berlijnse kwes tie betrof, niet langer meer één lijn zou trekken met de Verenigde Sta- I ten. Dit is niet- gebeurd. En dins dag jl. hebben de Fransen zelfs een proefkonvooi van Berlijn naar West- Duitsland gezonden om de Russen te laten zien, dat zij wat de vrije toe- gang tot Berlijn aangaat er dezelfde 1 opvattingen op na houden als de Ame rikanen. Bijft de vraag, waarom de Russische premier het deze week op nieuw tot een incident op de auto snelweg van West-Duitsland naar Ber lijn heeft laten komen. Was het nogmaals een op de proef stellen van de geallieerde bereidheid om wat Berlijn betreft tot het uiter ste te gaan? Dan hebben zij het de Amerikanen niet bijzonder moei lijk gemaakt, want binnen twee et malen werd het konvooi doorgelaten. de moeilijkheden niet zijn opgelost door het doorgang verlenen Amerikaanse konvooi, dat n ochtend werd aangehouden. En als gevolg daarvan is het waarschijnlijk, dat er voorlopig een eind is gekomen de ontspanning, die de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie (naar buiten althans) de laatste tijd heeft gekenmerkt. De Russische premier ziet zich blijkbaar genoodzaak, t moeilijkhe den met de Amerikanen te veroor zaken, zoals dat altijd in de Sow jetunie het geval geweest is, als spanningen binnen de communistis- sche wereld waren. De speldepriktak- tiek heeft echter een averechtse uit werking in de westelijke wereld, om dat zij Amerikanen, Britten en Fran- Verg issing De mogelijkheid bestaat vanzelf sprekend, dat Chroesjtsjef op de hoog te is gebracht van drastische stap pen, die de Verenigde Staten van plan waren te nemen, als het konvooi nog langer zou zijn vastgehouden. Ook is niet uitgesloten, dat de Rus sische premier teruggeschokken is voor de openlijke Amerikaanse ver klaringen, dat de Sowjetunie zich ver gist als zij meent, dat zij zich veilig kan verschuilen achter de ontspan ning in de verhouding tussen Oost en West om concessies aangaande Ber lijn te verkrijgen, of het Westen te dwingen tot onderhandelingen op hun eigen voorwaarden. Minister Rusk verklaarde zelfs te genover de Russische ambassadeur, dat het optreden van de Sowjetunie de mogelijkheid van verdere ak koorden zoals het beperkte kern- stopverdrag in gevaar had gebracht, bracht. Andere verklaringen voor de Russi- ■che speldepriktaktiek waren in d( afgelopen weken: De verkiezingen, 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 'AS PRO's -èti ttlfaitHteeb fit/ Autopark is in dertien jaar verviervoudigd C Het aantal auto's per duizend Westeuropeanen is in de afge lopen dertien jaar verviervou digd. Dit staat te lezen in het rapport van de Economische commissie voor Europa van de Ver. Naties. Duidelijkheidshalve voegt de commissie hier aan toe, dat de Ver. Staten dit aantal auto's (122) reeds in... 1923 hadden bereikt. Zelfs als de Europeanen evenveel auto's blijven kopen als nu het geval is, zullen zij in 1966 per duizend personen slechts evenveel wa gens in hun bezit hebben als de Amerikaan in 1929. Volgens het rapport zal de vraag naar auto's in West-Euro pa per jaar met twaalf procent stijgen. Dit betekent een ver dubbeling in zes jaar. In Zweden rijden per duizend inwoners de meeste auto's rond: 190. Vervol gens in Luxemburg: 160, Frank rijk: 145, Engeland: 125, Dene marken: 120 en West-Duitsland: 110. Afrikaanse VN-leden: Economische commissie voor Europa: De Afrikaanse leden van de Verenig de Naties hebben besloten het vraagstuk van de Portugese gebieden ln Afrik» voor de Veiligheidsraad te brengen. Z»J zouden daaraan de voorkeur geven bo ven hervatting van de directe besprekin gen met de Portugese regering, waar mee zij vorige maand onder auspiciën van secretaris-generaal Oe Thant een aanvang maakten. Dit werd woensdag van welingelichte zijde in New York vernomen. De voornaamste reden hiervoor zou zijn dat de Afrikaanse landen de Portu gese definitie van zelfbeschikking vo°r Angola. Mozambique en Portugees Gui nea afwijzen. Een ander factor voor het Afrikaan se besluit zouden nieuwe beschuldigin gen aan het adres van Portugal zijn, die woensdag door Kongo en Tanganyika ter tafel werden gebracht. Kongo beschul digde Portugal ervan van plan te zijn schepen tot zinken te brengen monding vs sperren. t de rivier de Kongo t De Economische commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft een interessant rapport ge publiceerd, waarin een groot aantal cijfers wordt genoemd die betrekking hebben op het loon- en prijspeil in de westelijke wereld en de economische situatie in de Sowjetunie en haar satellietlan- den. Het rapport wijst onder meer uit, dat Engeland het enige land in West-Europa is waar de pro duktiviteit gelijke tred houdt met dë stijgende lonen. - Russen hopen op herstel relatie De leiding van de Chinese com. aanwijsbare Redenen rijnj^her- munistische partij heeft gisteren "t""1 van stel tegen te houden trekkingen die in het verleden de relatie hebben gekenmerkt. De slechté~graanoogst werd weer eens geweten aan het ongunstige weer. De droogte in belangrijke oogstgebieden was de ernstigste sinds de laatste 75 jaar. Een vreedzame regeling van de Duitse kwestie noemde hij een van de belang. het telegram eeuwig en zal alle beproevingen doorstaan. Premier Chroesjtsjef heeft ter gele genheid van de herdenking in het con grespaleis van het KremÜn een cere moniële bijeenkomst bijgewoond. Nikolai Podgorny, lid van het presi dium, die volgens de traditie het jaar verslag voorlas, zei over de Russische economische vooruitgang, dat de Rus sische produktie in 1953 zeventig procent kleiner was dan die van de Verenigde Staten, maar het verschil het vorig jaar Dg maar veertig procent bedroeg. Over het Russische standpunt ten op zichte van Ohina zei hij, overigens zonder dat land met name te noemen, dat de belangrijkste bijdrage van de Sowjetunie aan de internationale revolutie het ver sterken van de eigen economie was. Volgens het persbureau Tass zou Pod gorny ook hebben verklaard, dat de Russen ernstig hopen op normalisering van de betrekkingen met de Chinese volksrepubliek piet haar vlijtig en be gaafd volk, waarmee „wij met broeder lijke banden verbonden zijn". Er zouden tegen de acties van agressieve Ame rikaanse kringen die pogen de situatie in het Caribisch gebied te doen oplaaien. Bonn tevreden over EEG-graanvoorstel Op het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft men verklaard „zeer tevreden" te zijn over het voor stel van de Europese commissie inzake uniforme graanprijzen in de gemeen schap. Het voorstel werd „zeer nuttig" op het gebied van de buitenlandse poli tiek genoemd, omdat het de oplossing mogelijk maakt van moeilijkheden die op dit gebied tussen de Zes gerezen De Russische regering zou elke c dracht van kernwapens aan West-Duits land als een directe bedreiging van haar vitale belangen beschouwen en de maat regelen treffen die een dergelijke situatie Dit heeft de Rus Novikof gisteren klaard in de politieke commissie va Verenigde Naties, waar gedebatteerd werd over ontwapeningsvraagstukken. Minder overlast door staking in Frankrijk De staking van een dag van bijna twee miljoen ambtenaren en arbei ders in de openbare nutsbedrijven in Frankrijk heeft minder last veroor zaakt dan algemeen werd verwacht. Overigens is de staking geheel volgens plan verlopen. De bevolking, die steeds meer genoeg van stakingen krijgt had een geheel eigen verweer gevonden. Tegen de ver wachting in zag men weinig auto's op straat. Men bleef gewoon thuis. Het afsnijden van de elektrische stroom heeft wel veel ongerief veroorzaakt. Er waren weer de gebruikelijke stagnaties van elektrische treinen en liften en de gehele ondergrondse kwam tot stilstand. Tijdens de spitsuren stonden lange rijen mopperende mensen voor de bussen die i wel reden. Ook de werknemers bij de luchtvaart dienst staakten, zodat het luchtverkeer boven Frankrijk geheel in de war raak te. Ten slotte heeft een greop van vijf duizend mijnwerkers uit sympathie het werk gedurende enige uren stilgelegd. Canadees toestel had mislukte start: een gewonde Een DC-8F van de Canadese luchtvaart maatschappij Trans-Canada Airlines is woensdagavond bij een mislukte start op London Airport van de baan geraakt en in brand gevlogen. Het toestel had 97 passagiers aan boord, van wie slechts een licht gewond raakte. De brand, die in een van de motoren woedde, werd bin nen korte tijd geblust. Het vliegtuig, dat op een weg bU het vliegveld terecht kwam, zou via Mon treal, Toronto en Winnipeg naar Van couver vliegen. ,Raad van wijze mannen" in Zuid-Vietnam Tijdens een in Saigon gehouden pers conferentie heeft de premier der nieu we, voorlopige regering, Ngoeyen Ngoc Tho, meegedeeld, dat een „raad van wijze mannen" zal worden ingesteld, waarin alle lagen der maatschappij en de verschillende volksorganisaties ver tegenwoordigd zullen zijn. Deze raad zal de regering moeten ad viseren over binnen- en buitenlandse po litieke vraagstukken, alsmede over het toekomstige politieke bewind over Zuid- Vietnam. Verder deelde de premier mee, dat de nieuwe regering alle met andere landen gesloten verdragen zal eerbiedigen, de betrekkingen met bevriende landen zal versterken en die met de nabuurlanden zal verbeteren. Zuid-Vietnam zal deel blijven uitmaken van de vrije wereld. Wat de binnenlandse politiek betreft, stelt de regering zich ten doel het leg gen van de grondslagen voor een waar lijk democratisch bewind en invoering van een rechtvaardige rechtspraak. De strijd tegen de communisten zal tot de uiteindelijke overwinning worden voort- De nieuwe minister van voorlichting, generaal Tran Toe Oai, verklaarde nog nadrukkelijk, dat de V. S. bij de staats greep tegen de regering van Ngo Dinh Diem geen enkele rol hebben gespeeld. Aan de V. S. en Engeland is om diplo matieke erkenning verzocht. Chroesjtsjef Graanverkoop aan Sowjetunie beslist nog niet definitief Premier Chroesjtsjef van de Sow jetunie heeft gisteren in een gesprek met een aantal Amerikaanse zaken lieden in Moskou gezegd, dat de Rus sische vertegenwoordigers die in Washington onderhandelen over de levering van Amerikaans graan aan aas vau mv «nu de Sowjetunie, opdracht hebben ge- De werkloosheid ta West-Europa be-| kregen het gesprek at te breken als vindt zich nog steeds in dalende lijn. de Amerikanen vasthouden aan hun In Frankrijk en Italië zijn de prij zen onrustbarend gestegen. Ook de lonen zijn met sprongen omhoog ge gaan, in het land van De Gdulle zelfs met 9,3 procent in een jaar tijds. In beide landen is ernstige bezorgdheid ontstaan over deze ontwikkeling. De overige conclusies van het rapport kunnen in de volgende punten worden samengevat: West-Europa is de strenge winter van 1962-1963 intussen volledig te .boven gekomen. De uitvoer van Europese produkten naar de Ver. Staten is aanzienlijk toe genomen in verband met de grotere l dit land. (Men had verwacht dat de werkloos heid in Engeland dit jaar groter zou zijn dan normaal, in het tweede kwartaal van 1963 is zij echter met 98.000 gedaald.) Het levenspeil in het Sowjet-blok zal voorlopig nog weinig verbeteren, aan gezien de produktiviteit nog steeds een dalende tendens vertoont. Alleen in Hongarije gingen de loons verhogingen gepaard met prijsdalingen. Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland en Polen (die tachtig procent van de in dustriële produktie in Oost-Europa voor hun rekening nemen) hebben in de eer ste helft van dit jaar de kleinste stijging van de produktie sinds de Tweede We reldoorlog laten zien. Voor de landbouw ziet het er aller minst rooskleurig uit: de produktie van de bedrijven zal zich in dalende lijn blijven voortzetten. „discriminerende" voorwaarden. „Wij willen een aankoop op wereld marktbasis", zo zei de premier, „en dan niet nog eens daar boven op de exorbitant hoge transportkosten van de Amerikanen." De Amerikanen stellen de voorwaar de. dat het graan met Amerikaanse schepen wordt vervoerd. De Russen hebben daar geen bezwaar tegen, maar dan alleen als dezelfde prijzen worden berekend als door andere zeevarende landen. Volgens in Bangkok ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten, is op 26 oktober een aanslag gepleegd op pre mier Ne Win van Birma, waarbij hij aan de rechterarm zou zijn gewond. Twee van zijn zes aanvallers werden gedood en de overigen gevangen geno men, aldus de betrokken berichten. Mr. Schürmann benadi'ukt in V.N.: rika en Australië bij de Ver. Naties hebben er gisteren in de Algemene Vergadering op gewezen dat hun land uitziet naar het vol ledig nakomen door Indonesië van de overdrachtsovereenkomst inza ke Nieuw-Guinea, en wel speciaal BASTION: bouclé tapijt in 2 kleuren gedessineerd voor de prijs van gewoon effen. 130 breed, f 31.90 p. str. meter. Vraag folder B 26 aan: Zft een. fcoafce KiJ. I Het Russische ruimte- echtpaar gaat een aardige huwelijksreis tegemoet. Zaterdag vertrekken zij op uitnodiging van de re geringen van India, Ne pal, Ceylon, Indonesië en Birma voor een rondreis door die landen. Het Vikingdorp dat door twee Noorse onderzoekers in New Foundland is ont dekt, zou mogelijk ge sticht kunnen zijn door de Viking Leif Erickson. Hoewel sagen spreken van een reis die Leif Erickson heeft gemaakt naar een land ten westen van Groenland, bekend als „Wijnland", is tot op heden nog geen onweer legbaar bewijs geleverd van Viking-expedities naar Noord-Amerika, voordat Columbus daar in 1492 voet aan wal zet te. Uit de onderzoekingen is gebleken dat het ge vonden dorp omstreeks 1000 gesticht moet zijn. I Een Amerikaanse miljar dair voelt zich kennelijk zo verplicht de nagedach tenis van Columbus te eren, dat hij een werf in Barcelona opdracht heeft gegeven voor de bouw van een zuivere naboot sing van de Santa Maria, het schip waarmee Co lumbus Amerika ontdek te. Het grapje mag drie miljoen gulden kosten. Waarschijnlijk weet de Amerikaan nog niet hoe het schip van Erickson er uit zag. Het aantal academici in de Sowjetunie is in de periode 19521962 van 179.000 verdrievoudigd tot 524.000. Dat betekent 25 geleerden per 10.000 mensen. I Een parlementslid in Australië wordt er voor aangezien voor de grap een enorm stuk vuurwerk in het parlementsgebouw vlak achter de stoel van de voorzitter te hebben afgestoken. Het was gis teren namelijk 358 jaar geleden dat Guy Fawkes zijn buskruitaanslag op het Britse Lagerhuis uit voerde. De ontploffing vond plaats op het mo ment dat de leider van de oppositie Frank Walsh aan het woord was. Haarlemmerolie is eeuwenlang het kwakzalversmiddel b(j uitnemendheid geweest en werd aangewend tegen de meest uiteenlopende ziekten en kwalen. Het medicijn werd in 1698 uitgevonden en wordt, naar ik meen, nog steeds verkocht, hetgeen door de meeste artsen niet erg wordt ge waardeerd, aangezien het een samen stelling is van terpetyn, lünolie en zwavel, waardoor het middel schade lijk kan zijn voor nieren en ingewan den indien het op advies van leken wordt genuttigd. We zeiden zo juist ivelisw de TOCH IS HET ZO* Haarlemmerolie i 1698 werd uitgevon den, maar de hoofdbestanddelen daarvan werden in de geneeskunde toch veel eerder al aangewend. Zo haalt de 17de eeuwse arts Van Be- verwijck een geneesheer uit de vori ge eeuw aan (Amatus genaamd) die op zün beurt weer vertelde van een monnik die erg door jicht gekweld werd en na allerlei middelen tevre- geefs te hebben beproefd, tenslotte baat vond bij „terebinthyn", dat hij gedurende 6 maanden gestadig had ingenomen. We wensen natuurlijk deze monnik van harte geluk met zün herstel, maar wagen het toch op te merken, dat het gebruik van ter pentijn geen nieuwe vinding van hem was, want ook de artsen in de oud heid werkten er veelvuldig mee. De terpentijn van de Haarlemmerolie is afkomstig van de lorkenboom, maar de terpentijn waarover de klassieke geneesheren spraken werd vervaar digd uit de harsen van de larix pijn boom, zevenboom, terpentijnboom. ce der e.d. De hars van de larix moge oudtijds dan niet de naam terpentijn hebben gedragen, maar ze werd toch beschreven als geneesmiddel tegen dezelfde ziekten. Hippocrates vertel de dat die hars en harsachtige takken inwendig gebruikt konden worden, maar dat ze ook inwendig goede diensten konden bewijzen bij koort sen en bloedziekten, dat het zaagsel in staat was bloedingen te stelpen en de takjes als zetpillen konden wor den gebruikt. Tegenwoordig heeft dere opvattingen. In soortgelijke trant werd de Haar lemmerolie in vo- aangeprezen, zowel bij bevallingen als kiespijn, bij blaas- klachten. oorpijn, miltziekten, kortom bij alle mogelijke kwalen. De ver meende koortswerende eigenschappen zullen wel oorzaak geweest zijn, dat men het middel tegen malaria aan beval en het feit dat bij oorpijn en oorontstekingen warme olie vaak enige verlichting brengt, zal wel de reden zijn, dat men destijds meende ook de Haarlemmerolie hiervoor te kunnen gebruiken. Overigens denke men niet. dat het innemen van dit middel altijd zo een voudig was. Werd de kraamvrouw by een bevalling voorgeschreven een heel flesje Haarlemmerolie naar bin nen te slaan, by patiënten die blaas- klachten hadden, gebruikte men meer consideratie, want zy mochten niet meer druppels nemen, dan zy jaren telden, met een maximum van 30. Waaruit alweer biykt, hoe hardhan dig men door alle eeuwen heen met de vrouwen is omgesprongen. Maar nu moeten we op een ander onderwerp overstappen, want een be langstellende lezer wil weten, hoe het komt dat een lasvlam onder water kan branden. voor wat betreft de voor 1969 vast gestelde volksstemming in West- Irian. •Daarmee onderstreepten zij de woor den van de Nederlandse afgevaardig de, mr. C. W. A. Schürmann, die ver klaarde, dat „het belangrijkste deel van het akkoord van New York, de volksstemming waarbij de Papoea's zich kunnen uitspreken over hun eigen staatkundige verlangens, nog moet worden uitgevoerd". Indonesiëaldus de heer Schür mann, „is zowel tegenover de Papoea's als tegenover zijn wederpartij in deze- overeenkomst, verplicht zijn belofte te houden, dat de inwoners van West' Irian zich in vrijheid hierover zullen uitspreken". Nederland stemde onder meer in met het akkoord omdat de betreffende bepa ling er in was opgenomen. Secretaris generaal Oe Thant zou de plicht hebben te helpen bij het voorbereiden van deze volksstemming. Plicht Mr. Schürmann had veel woorden van lof voor het tijdelijk gezagsorgaan der V.N., dat met grote snelheid en op be kwame wijze te werk is gegaan en zich van zijn moeilijke taak met takt en be kwaamheid heeft gekweten. Op de Al gemene Vergadering rust nu de plicht te verzekeren, dat de Papoea's in het genot zullen worden gesteld van de rechten, die hun in de overdrachtsovereenkomst werden toegekend. De Amerikaanse en Australische ver tegenwoordigers sloten zich hierby aan. Stevenson zei, dat zyn regering „met name uitziet naar de toepassing van de voor 1969 vastgestelde zelfbeschlkkings- stemming der Papoea's". De Australische vertegenwoordiger sprak de hoop uit dat de Ver. Naties ver antwoordelijk zullen blyven voor West- Irian tot het moment dat de volksstem ming zal zijn gehouden. Dank De Indonesiër Palar zei dat deze over eenkomst „bij een voortgezette nauwe sa menwerking van alle betrokken partijen op' een voor allen bevredigende wyze kan worden uitgevoerd". De toespraak van Palar bevatte in hoofdzaak dankbe tuigingen aan het adrcar van de V.N. en Nederland, Nederland had oprecht sa mengewerkt. Ook de verhouding van In donesië tot de V.N. was door een en an der veel nauwer geworden. B.O.A.C. verwacht flinke winst na verliezen De directeur van de British Overseas Airways Corporation B.O.A.C.» heeft woensdag zijn personeel meegedeeld dat de maatschappij verwacht na betaling van alle kosten dertig miljoen gulden over te houden. De directeur van het Britse staatsbedrijf, sir Matthew Slatterv. noemde dit een schitterend herstel na het verlies van honderdtwintig miljoen gul den dat de maatschappij vorig jaar lead.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9