Politiek faillissement van Karamanlis Verwijdering tussen V.S. en Europa een ramp Tft een. Ky, Kunstgebit? Koning zal Papandreou met formatie belasten KWALITEITSGARANTIE Chefarine ,4 Vals Brits geld lag op bodem van Toplitz-meer Kamper uien plagiaat DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 De verrassing van Papandreou Conflict met vorstetihuis bleek funest (Van t i onzer redacteuren) T~iE Griekse verkiezingen hebben een einde gemaakt aan de politieke illusies van de heer Konstantin Karamanlis, de man die acht jaar lang pre mier van Griekenland is ge weest, totdat hjj enkele maan den geleden een meningsver schil met koning Paul kreeg en uit protest zijn functie neer legde. Karamanlis verliet zijn land en verklaarde slechts te zullen terugkeren, als verkie zingen voor een nieuw parle ment zouden worden uitge schreven. Na veel vijven en zessen werd de datum van deze verkiezingen op 3 november bepaald. Karamanlis keerde inderdaad uit zijn vrijwillige ballingschap terug. Maar toen na de stembusstrijd de balans werd opgemaakt, bleek dat de Grieken de houding van Kara manlis niet erg konden waar deren. Zijn partij, de Nationale radicale unie, viel terug van de eerste naar de tweede plaats. Lange tijd i6 het in Athene de vraag geweest, of de verkiezingen zouden door gaan. Sommige waarnemers twijfelden, of er werkelijk vrije verkiezingen mo gelijk zouden zijn. En er werden pogin gen aangewend om de terugkeer van Karamanlis als premier te voorkomen, of het aftreden van de oud-premier als leider van de Nationale radicale unie te bewerkstelligen. Aanvankelijk leek het, dat de positie van Karamanlis zou worden versterkt door de onenigheid in het kamp van de oppositiële Centrum unie tussen Papandreou en Venizelos. Zolang het nog niet zeker was, dat de verkiezingen doorgang zouden vinden, hebben paleiskringen deze verwijdering in de hand gewerkt. Men trachtte Veni zelos te gebruiken om een overgangsre gering tot stand te brengen, die zou be staan uit leidende figuren uit verschillen de politieke partijen. Onenigheid De 07-jarige Sophocles Venizelos was leider van de Griekse liberale partij, die in 1960 samenging met de Liberaal- democratische partij van George Pa pandreou om de Centrum unie te vor men. Deze nieuwe politieke groepering kon het bij de verkiezingen van 1961 echter niet bolwerken tegen de partij van Karamanlis. die met een flinke meerderheid uit de stembusstrijd te voorschijn kwam. Toen Karamanlis ie juni uit protest tegen de houding var instgeb eiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk ols met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven von het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den- lolix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken «n drogisterijen. koning Paul ontslag nam als premier, ontstond er tussen Papandreou en Ve nizelos verschil van mening over de wij ze, waarop de politieke crisis het best kon worden opgelost. Papandreou voelde voor tijdelijk kabinet, dat nieuwe ver kiezingen moest voorbereiden. Venizelos, die blijkbaar weinig vertrouwen had in de kansen van zijn eigen Centrum partij, bepleitte een coalitiekabinet, waarin zijn partij in elk geval een rol zou spelen. is dit een bittere pil. Hij kan terugzien op acht jaren, waarin hij als premier zijn land op uitstekende wijze heeft ge diend. Te laat moest hij inzien, dat men na acht jaar aan het bewind te zijn geweest, geen capriolen meer kan uitha len. Te lang zeker naar Griekse be grippen zijn velen uitgeschakeld ge weest. Ook onder de kiezers ontstaat tenslotte het verlangen, het ook eens op andere wijze te proberen. En de specu latie, dat zijn optreden tegen het ko ningshuis hem politieke winst zou ople veren. leidde tenslotte tot zijn politieke faillissement. Koningshuis Het Griekse koningshuis is versterkt uit deze strijd tevoorschijn gekomen. Men weet, dat het aftreden van Kara manlis een gevolg was van de weigering van koning Paul en koningin Frederika. een reis naar Engeland uit te stellen of geheel te annuleren. Aanleiding tot deze eis van Karamanlis was geweest het be zoek. dat koningin Frederika met van haar dochters aan Londen had ge bracht Bij dit bezoek werd de vorstin door linkse Griekse demonstranten ge molesteerd. Zij moest met haar dochter en toevlucht zoeken in het eerste het beste huis, dat zij kon bereiken. Koning Paul wenste de goede betrekkingen met Engeland niet in gevaar te brengen en weigerde zijn plannen te veranderen. Terwijl Karamanlis zich in Zuerich had teruggetrokken, bracht het Grieks ko ninklijk paar het bezoek aan Londen. Er gebeurde niets bijzonders. Karamanlis had ongelijk gekregen. Chaos Papandreou kreeg zijn zin. Er kwa men vervroegde verkiezingen. En dege nen die beweerd hadden, dat Karaman lis er niet verstandig aan had gedaan, in vrijwillige ballingschap te gaan en de zaken in Griekenland op hun beloop te laten, kregen gelijk. De tijd heeft niet in alle opzichten in zijn voordeel ge werkt en zijn lange afwezigheid is scha delijk gebleken voor zijn grote politieke 'nvloed. De tijdelijke regering, die na Karamanlis de scepter zwaaide, was tot werkeloosheid gedoemd. In economisch opzicht werden de gevolgen daarvan al spoedig merkbaar. Er konden geen be slissingen worden genomen. Politieke twisten waren aan de orde van de dag. Het personeel van de openbare bedrij ven, dat op meer loon aanspraak meende te moeten maken, gingen in toenemende mate met stakingen en andere middelen druk uitoefenen. En de deden alles om deze situatie zoveel gelijk uit te buiten. Failliet Dit neemt niet weg, dat de o ning van Papandreou een grote p; is. Met achter zich een partij, moest worden afgewacht, of zij niet door verdeeldheid zou worden verscheurd, rukte hij op naar de eerste plaats en be vindt hij zich in een positie die hem in staat stelt de vorming van een nieuw Ka binet op zich te nemen. Voor Karamanlis Financiële positie Krupp is gezond Wilde tonelen op Parijse boulevard Op de drukke boulevard Mnntparnasse In Parijs zijn gisteren winkelende huis vrouwen gillend de eerste deur de beste die zij konden vinden, binnengevlucht toen politieagenten een hevig vuurge vecht leverden met zware jongens uit de Parijse onderwereld. Een gangster werd dodelijk getroffen drie van zijn maten liepen schotwonden op. Aan de kant van de politie telde men vier gewonden. Een politiebeambte Kreeg twee treffers in de maagstreek en erg aan toe. De zware jongens, die net een geldwis selkantoor hadden beroofd en bezig waren zich met een buit van enkele duizenden francs uit de voeten te maken, stuitten op een val die de politie had opgezet. Toen zij de politiewagens zagen die hun de weg versperden trokken zij hun pisto len en schoten er op los. Vele voorbij gangers renden onder het geratel var machinepistolen een nabijgelegen kerk binnen, anderen wierpen zich plat op de grond. De politie arresteerde later nog een man en een vrouw, die volgens haar medeplichtig waren aan de roofoverval. Nieuwe Russische ruimteproef Het Westduitse instituut voor ruimte onderzoek in Bochum heeft gisteren signalen opgevangen die duiden op eer nieuwe Russische ruimteproef. De sig nalen werd op dezelfde frequentie opge vangen als die welke door de Polyot 1 werd gebruikt. Sinds zaterdag waren al geen signalen van deze Polyot 1 opgevan gen, zodat het onwaarschijnlijk is dat deze "2 e' nu '"eens weer is gaan zenden. De «Jwfiü» aair.?in* v?n uf' j Hj'n ver- Amerikanen hebben gisteren met behulp scheidene buitenlandse bladen dat het van een Atlasraket een miniatuur ruim- met de financiële toestand in het Krupp- telabcratorium gelanceerd ter bestude- "f1/1" «Of1 gesteld is, heeft de di- ring van vraagstukken betreffende de rectte doen veten, dat deze berichteni terugkeer van ruimtevaartuigen in de asnwkrij,g He, toe!tel bij cm-jsie, geen grond van waarheid bevatten. De beschikbare kredieten zijn niet opge bruikt en er zijn geen kredieten in het buitenland opgenomen. De berichten worden des te verwondelijker genoemd omdat zij betrekking hebben op onder nemingen binnen het concern, waarvan de resultaten gedetailleerd zijn gepubli- Oppositie wint Griekse verkiezing Karamanlis uit de politiek De 75-jarige oppositieleider in het Griekse parlement, Papan dreou, heeft bij de zondag ge houden verkiezingen een over weldigende overwinning behaald op de nationale radicale unie van ex-premier Karamanlis. Pa pandreou is door koning Paul ontvangen. Hoewel zijn partij, de unie van het centrum, niet over voldoende zetels in het 300 leden tellende parlement be schikt om op eigen kracht een regering te vormen, moet het toch als bijna vaststaand wor den aangenomen dat de koning aan Papandreou zal vragen een nieuwe regering te vormen Ex-premier Karamanlis, wiens tij 38,96 procent van het aantal stem men verkreeg tegen de unie centrum 42,21 procent, heeft klaard dat hij zich uit de politiek xal terugtrekken. Hij is dermate te leurgesteld door de uitspraak van het i Griekse volk, wie hij een overweldi- gende steun had gevraagd. Karamanlis' partij heeft in '56. '58 en '61 gehouden verkiezingen gewonnen. De premier trad in juni 1963 af. omdat de! koning zijn advies in de wind sloeg om het voorgenomen staatsiebezoek aan Engeland uit te stellen in verband met anti-Griekse betogingen in Londen. I Voor Papandreou betekent zijn over winning (zijn partij kan nu al rekenen op 120 zetels, terwijl er nog 38 zetels tussen de twee grootste partijen ver deeld moeten worden) het succesrijke einde van een strijd van negentien jaar. was in de afgelopen oorlog leider de Griekse regering in ballingschap. Hij trad in december 1944 af, toen de communistische verzetsstrijders in op stand kwamen. Sindsdien heeft hij met alle kracht de regering van de radicale unie onder Karamanlis bestreden. Hij beschuldigde Karamanlis ook van vervalsing van de ?rkiezingen van 1961. toen diens partij ïn grote overwinning behaalde Gezien deze uitslag zullen Papandre- a's argumenten wel weerklank gevon den hebben bij het Griekse volk. De voorlopige zetelverdeling luidt tot toe (er moeten nog 38 zetels worden toegewezen): Unie van het centrum: 120: nationale radicale unie: 115; verenigd democratische linkse partij: 26 en de vooruitstrevende partij: een zetel. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die bouw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strenge 1) kwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 woningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. N.V.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de veilige weg naar het eigen huls (Kantoren te Den Haag. Rotterdam. Haarlem. Amersfoort, Goes. Zutphen. Zwolle. Assen) Mr. Stikker voor N AVO-parlementariërs leving van nationale gevoelens in een economisch sterker wordend Europa moet integratie van defeh- sie en doeltreffende samenwerking met de Verenigde Staten de gulden regel van de Europese NAVO-lan- den blijven. Dat heeft mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, gisteren in Parijs verklaard aan het begin van de negende jaar lijkse conferentie van NAVO-par- lementariërs. Mr. Stikker had begrip voor het feit dat in een alliantie van souvereine staten nationale belangen veel nadruk krijgen. Ik kom zelf uit een land, dat altjjd verbeten heeft gevochten vooi z(jn onafhankelijkheid en dat zich lie ver laat vernietigen dan overheersen, zo zei de heer Stikker. De gezondheid van de NAVO en d( vorderingen die het Atlantisch bond genootschap kan maken, zijn echter af hankelijk van samenwerking tussen Eu ropa en de Verenigde Staten. Het zoi een ramp zijn, aldus mr. Stikker, als ei een verwijdering ontstond, als gevolg van de herwonnen levenskracht (goed- I Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is gisteren uit Frankfort vertrokken voor een goodwill-reis van bijna drie weken, die hem naar zeven Arabische en Afrikaanse landen zal voeren. Op het pro gramma staan onder meer bezoeken aan Egypte en Algerije. Als een spook doemde in de nacht van zondag op maandag uit de mist een man in ondergoed op voor een schildwacht van het Amerikaanse vliegveld bij Bamberg in Beieren. Het bleek een 34-jarige inwoner van Gundelsbeim te zijn, die na een fikse ru zie met zijn vrouw het huis uitgegooid was. Met een politieauto werd de man naar zijn broer in Bamberg ge bracht, waardoor hem een frisse wandeling be spaard bleef. I Juffrouw Lodders die vorig jaar voor Neder land de titel miss World in de wacht sleepte, is gisteren naar Londen vertrokken om luister bij te zetten aan de nieuwe verkiezing van de mooiste miss. Zij zal donderdag haar kroon officieel overdragen. Peking-geschil brengt Russen tot toenadering deels te danken aan de Amerikaanse hulp) en het nieuwe zelfbewustzijn aan deze kant van de Atlantische Oceaan. Geen eonflict Volgens mr. Stikker behoefde er geen conflict te bestaan tussen het ideaal van een verenigd Europa en dat van een At lantisch deelgenootschap. Het is begrij pelijk, dat Europa een groter aandeel wenst te krijgen in de uiteindelijke zeg genschap over oorlog en vrede, dat wil zeggen het gebruik van kernwapens. Voor dit probleem bestaat echter geen snel bereikbare en afdoende oplossing. Men zal met eikaars meningsverschillen moeten leven en gezamenlijk een rege ling moeten blijven nastreven. Deze sa menwerking, die tot steeds groter onder ling begrip en vertrouwen zal leiden, achtte mr. Stikker van primair belang. Mr. Stikker bracht aan de circa 200 afgevaardigden uit de vijftien NAVO- landen (onder wie veertien Nederlan ders) aan het begin van zijn conferentie verslag uit over het reilen en zeilen van het Atlantisch bondgenootschap en over de algemene wereldproblemen van dit ogenblik. Zijn verslag werd door de ge allieerde opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Lemnitzer. aange vuld met een over het algemeen optimis tisch militair rapport Oost-West Beiden besteedden uiteraard veel aandacht aan de betrekkingen tussen Oost en West en de gevolgen van het kernslopvcrdrag van Moskou. Mr. Stik ker geloofde, dat de Russische toena dering tot het Westen een gevolg was van de meningsverschillen tussen Mos kou en Peking. Doch h(j waarschuwde dat men niet moest verwachten, dat de Sowjetunie op den duur een bondge- het Westen zou worden. nisten ir niet van overtuigd had, dat werkel ke vrede gebaseerd moet zijn op goede wil en heerschappij van het recht in plaats van een voortdurende strijd en het recht van de sterkste, was geen blij vende oplossing van de problemen tussen Oost en West mogelijk. Bestrijding van pijn beter en veiliger! Vier middelen In één labiel werken krachtiger tonder de maag van slreek Ie maken I De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Kikvorsmannen hebben gisteren voor tienduizend pond sterling aan vals geld opgehaald van de bodem van het Toplitzmeer, waar het door nazicommando's in de Tweede Wereldoorlog ingegooid was. Tot nu toe is het echter niet gelukt iets op te halen van de „echte" nazi- schatten, die op de bodem van het meer zouden moeten liggen. De valse bankbiljetten werden ge vonden in een waterdichte kist die werd opgespoord door een onderwater televisiecamera. Toen kikvorsmannen de kist aan de oppervlakte hadden gebracht, barstte hij open en slechts duizend biljetten konden onbescha digd geborgen worden, de rest zonk onmiddellijk. De bankbiljetten zouden in een con centratiekamp zijn gedrukt en zouden gebruikt worden door Duitse saboteurs, die er de Engelse economie mee zouden moeten ontwrichten. Twee jaar geleden is een soortgelijke kist opgehaald. Een ander voorwerp dat in het meer is ontdekt is een controle-apparaat van een Duitse torpedo, die naar men aan neemt door Duitse ingenieurs ln h«4 meer is beproefd. Naar gisteren officieel is meegedeeld, zal het duiken doorgaan tot de ..schatten" en „geheime documenten" geborgen zijn, of tot het moment waarop de autoriteiten zich er van overtuigd hebben dat het meer geen schatten meer kan bevatten. Franse socialisten met Russen voor de vrede Een delegatie van de Franse socialis tische partij is gisteren in Parijs terug gekeerd van een bezoek aan de Sowjet- unie, waar gesprekken zijn gevoerd met vele hooggeplaatste communisten, on der wie premier Chroesjtsjef. In Moskou i® een gezamenlijk com muniqué uitgegeven waarin wordt ge steld dat het van belang is het werk van de arbeiders voor de vrede te bun- Leider van de Franse delegatie was Guy Mollet. Hij was van mening, dat Chroesjtsjefs standpunt over ..verschil lende wegen naar het socialisme" soe peler was geworden. De andere dele gatieleden vertelden dat over een soe pele Russische houding ten aanzien van de Duitse kwestie niet gedacht be hoeft te worden. „Prawda" over de graanaankopen De Russen hebben nu in hun eigen Prawda kunnen lezen over de graanko pen die hun regering in het Westen overweegt. Het blad schreef, dat de aankopen het land zullen helpen de nor male voedselvoorziening van het land te verzekeren. De Prawda vertelde dat de landbouw dit jaar met buitengewoon grote moeilijkheden heeft te kampen, hetgeen te wijten is aan de ongunsti ge weersomstandigheden. De partij heeft de moeilijkheden het hoofd gebo den door aankopen in het buitenland en maatregelen van administratieve aard. In Ottawa wordt verwacht dat de Canadese regering heden bekend zal maken dat met Polen een langlopende overeenkomst is gesloten voor de aankoop van aanzienlijke hoeveelheden Canadese tarwe, waarvan de levering zal beginnen zodra de scheepvaart op de grote meren na de winter weer mogelijk is. Het zou hierbij gaan om regelmatige leveranties gedurende een periode van vijf jaar. De Poolse minister van buitenlandse zaken is in Ottawa voor de officiële onder tekening van de overeenkomst Het Kremlin heeft ingezien dat de har de politiek van de jaren 1960/1962 (Ber- lijn-Cuba) geen vruchten afwierp. Maar i West met andere midde- „Voorlopige" celstraf in Ghana aangenomen Het Ghanese parlement heeft gisteren na een verhit debat een amendement aangenomen waarbi, de regering liet gevangene die reeds -blijft, voor vrijheidstel- de veilig- recht krijgt vijf jaar in een tweede periode te houdi.i^ lmg tegen het belang heid van de staat wordt geacht. Sommige parlementsleden, zowel van de oppositie als van de regeringspar tij. vonden de maatregel een grote ge lijkenis vertonen met de Zuidafrikaanse politiewetten De goede naam van Gha na in het buitenland zou worden aan getast. I De gemeenteraad van Zeist heeft 3000 gulden uitgetrokken voor het doen vervaardigen van een nieuwe zilveren ambtsketen voor de bur gemeester. Zoals be kend werd de oude ke- Trento i ten enige maanden gele- gevaar bestaat dat rotsblokken den gestolen. De dief }en Vre'cen 1 trachtte de keten Italiaanse berg brokkelt af i marmerklif I beneden vallen smeden »etgeen mlsmi.' Ook voor andere gedeelten van de stad I bestaat gevaar. 1361) Het is inderdaad waar, dat man. ee een ingezetene van de stad Kampen schilder, zich nergens in den lande als Kamper bekend kan maken, of een veelzeg- is een toespeling te maken op de ilom bekende Kamper uien. Wanneer we afzien van onze eigen ivechting om een serie geestighc- stukjes' vrije tijd den ten koste va te vuren, krijgen v ons te bezinnen op de vraag, waarom juist de stad Kam pen wordt genoemd ais de bron waar in het verleden aller lei domheden en dwaasheden werden begaan. Van ouds her werden over al- lerlei streken, ste den en dorpen, zowel hier als in het luitenland, de meest onnozele verha len verteld, omdat men zich nu een maal graag ten koste vermaakt. Daarom is het juist merkwaardig, dat hier te lande dergelijke verhalen zijn geconc trcerd op de stad Kampen, waan het roemruchte verleden smaad werkelijk geen heeft gegeven. U kunt zich voorstellen, dat de Kamper uien dc Kampers reeds lang verdrieten, al •ces oogsten met allerlei ver versjes, die in 1844 in druk verschenen onder de naam „Kamper folkloristi- i allerlei de Kampers af sche kluchtige verhalen, legenden TOCH IS HET ZO' iagen op de stad Kampen toepasse lijk werden ge maakt. Deze Kam- per stukjes, die ve le herdrukken be leefden en overal in den lande zeer populair werden, kregen op den duur de naam Kamper uien (hoe is niet precies bekend, maar we kunnen het wel vermoeden) Het belangrijkste van deze kwestie is echter, dat Fels niet erg origineel ander j5 geweest, want hij heeft, zoals ge- is, de stof voor zi jn Kamper voor een belangrijk deel ge- Lalebuch zijn ze in den regel te goedmoedig blekei stukjes put uit D; boek) uit 1597, dat allerlei „uien" or deze bevat dip In de stad Lalenburg door inleiding de Lalenburgers zouden zijn beleefd welk boek in 1811 als Narrcnbuch rd herdrukt. Een groot deel van :acht de grollen die aan de Kamoers wor- toegeschreven, kwamen daarin Fels heeft daar dankbaar te nozelheld. hebben anderen aan de be- reeks van grollen en kluchten op el- wist dus gen gelegenheid nog het ten slotte een Kamner schiedenLs is gaan snuffelen herkomst van de Kamper ui sporen. De man in kwestie is c kend uitgever in de stad wel in welke richting hij ongeveer der toegevoegd" (zoals b*ijv'"het moest zoeken. Het resultaat, dat hij haal over de stadspoort) een kwart-eeuw geleden publiceerde, zuiverde de stad van iedere blaam. maar zoals met vele vast°-erocsle gewoonten Kampen is desondanks het buitenland In een kwade reuk blijven staan. Het onderzoek wees uit, d; Kort en goed: Kampen draagt ten onrechte dc naam, omdat de uien uit verden geïmporteerd. Weet u tussen twee haakjes, dat - u'en vroeger ais een voortreffr: ik kere J. J Fels in het midden van dc geneesmiddel bekend stonden? orlge c woordelijk ior de blaam die heeft getroffen. Nadruk verboden. H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5