Afsluiting zeegaten van invloed op het weer Ir. Luymes benoemd tot bedrijfsdirecteur KLM Onderzoek meteorologische dienst Volgend jaar Zacht opnieuw wervingsacties Kamers in de volgende week Pyromaan aan het werk in Amsterdam felctccf Pacificatiecommissie gedeeltelijk akkoord Als opvolger van E. EI. Larwe In belang van verkeer: uitgebreidere ogentest Da Vinei 7 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 TNE meteorologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht heeft tussentijds verslag uitgebracht van de onderzoekingen naar de trek- banen van onweersbuien over Zee land, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant en de mogelijke be ïnvloeding van die trekbanen dooi de zeearmen in Zeeland. Van maart af 'tot de helft van ok tober kwamen 56 dagen voor bewer king in aanmerking. Aangezien het seizoen echter een belangrijke invloed heeft op de gedragingen van de buien is dit aantal nog lang niet voldoende; om tot verantwoorde conclusies te kunnen komen. Wel is de verwerking der gegevens al in volle gang. Het meeste werk moet echter het komende winterseizoen wor den verricht wanneer men daar over alle gegevens beschikt. Niettemin hebben de gedragingen van het intensieve buiencomplex dat op 1 juli over het onderzoekgebied trok, en het uitgewerkte neerslagpatroon over au- ¥VT EERSTE weekeinde van novem ber blijft zacht weer brengen doordat wij aan de oostrand van een depressie boven de Golf van Biscaye blijven liggen. Een zwakke zuidelijke wind voert lucht uit Frankrijk aan met temperaturen van 12 a 13 graden. Ook zal ons nu en dan een storingsfrontje pa'sseren waardoor het tot maandag wellicht niet. geheel droog blijft. No vember is in Rusland ivinters begon nen. In Moskou en omgeving vriest het 's nachts 8 tot 10 graden, maar geheel West- en Midden-Europa blijft de ko mende dagen in zachtere lucht liggen. Hoogwater Scheveningen 3 november: 3.54 v.m.; 1€U1 n m. 4 november: 4.37 v.m.; 16.56 n.m. Zon en zon op: 7, onder 9.49. Maandag 4 november: zon op: 7.38, onder 17.08; maan op: 19.30. onder 11.11. Vrijdag 8 november: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Horizontaal: 1. familielid; soort; 8. stad in Frankrijk; 10. draf (ZN): 12. kruipend dier; 14. rivier in Zwitserland; 15. duinvallei; 17. voeg woord; 18. verhindering; 20. lengtemaat; 21. gezamenlijk verteer; 22. mist; 24. stalen rasp; 26. gevangenis; 27. vrucht je; 29. zoon van Seth; 31. Duits wijs geer; 32. rivierroofvis; 33. waterloop waarnaar Appingedam genoemd is; 34. dikke boterham. Verticaal: 2. waterketel (ZN); 3. ar tikel (afk.); 4. buitenmuur van een ge bouw; 5. gewicht; 6. zijtak Douro; 7 gebod; 9. bijl; 11. halvemaanvormig bolwerk; 13. plaats in Spanje; 15. hin deren; 16. krijgsmacht; 18. mandje; 19. achting; 23. vis; 24. huid; 25. vod; 27. een der Kleine Soenda-eilanden; 28. so ciëteit (afk.>; 30. sportterm; 31. deel van een molen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL L sloot; 2. basis; 3. koter; 4. grein; I. arm; 6. g; 7. o; 8. ets; 9. kalis; slaap; 11. kanon; 12. nader; 13. ös- (Van onze correspondent) gustus het vermoeden, dat bij de mete in Woensdrecht met betrekking tot de loop der trekbanen leeft, flink versterkt. Het aantal waarnemingsreeksen is echter nog te gering om met zekerheid te kunnen concluderen of deze banen echt bestaan of dat deze maar toeval in de waarnemingsreeksen ove afgelopen periode. „Wij zijn vrijwel zeker van de juist heid van deze veronderstelling. Een zeei groot aantal waarnemingen kan ons hierover in de toekomst uitsluitsel ge ven", aldus het verslag. Een belangrijk vraagpunt bij het onderzoek is in hoe verre de afsluiting van de zeegaten in het kader van het Deltaplan van vloed zal blijken te zijn op de trek de onweersbuien. Volgens het verslag is bijvoorbeeld de vorming van Veerse Meer al van invloed op het buienpatroon. Tellerstations In maart, bij het begin van het derzoek, had de meteo-dienst van vliegbasis nog niet de beschikking o een tellerstation in het te onderzoeken gebied. Nu zijn er reeds dertien tellers geplaatst, er waren al nieuwe visuele waarnemingsstations van het KNMI (31) en van het Belgische Koninklijk Meteorologisch Instituut (3). Dit netwerk kon vanuit Woensdrecht met 68 worden Oorlog om Maleisië kan Amerika meeslepen sr Indonesië een gewapende aan val onderneemt op Maleisië kan er eei grote oorlog uitbreken, warin Ameri kaanse troepen worden betrokken, aldus waarschuwt de commissie van acht leden uit het Amerikaanse Congres, die vorige maand een rondreis beeft gemaakt door Zuidoost-Azië. De omstandigheden en het onstabiele bestuur van Indonesië kunnen dit land aanmoedigen krijgsverrichtingen te on dernemen en dan zullen de Engelsen zich vrijwel zeker in het geschil men-; gen. Dat zou dan weer betekenen, dat Australië, Nieuw-Zeeland en de Philip- pijnen er bij worden betrokken en deze landen hebben wederkerige veiligheids overeenkomsten met de Ver. Staten. Elk gewapend conflict in die omgeving kan daarom een grote oorlog veroorzaken, aldus de commissie. Dinsdag maakt prof Witteveen zijn de buut als hij in de Tweede Kamer komt luisteren naar en antwoorden op de al gemene beschouwingen over de toestand van 's Rijks financiën, terwijl de Eerste Kamer zich die dag bezig houdt met de gemeentelijke herindeling van de Vecht streek, de wijziging van de wet op het Nederlanderschap in verband met huwe- een groot aantal naturalisaties er nog groter aantal begrotingswijzin gen. Woensdag, donderdag en eventueel ook vrijdag spreekt minister Luns met de vaste commissie voor buitenlandse zijn begroting. uitgebreid. Naast de 85 KNMI- en 32 BKMI.-regenwaarnemingsstations wer den er door de meteo-Woensdrecht nog eens 347 aangeworven. Er zijn nu nog ongeveer 200 regen- en 40 visuele waar- ;rs nodig om tot een ideale verde- over het te onderzoeken gebied te komen. Met de huidige bezetting kan, aldus het verslag, weliswaar al zeer goed ge werkt worden, bepaalde detailpunten komen nog niet voldoende uit de verf. Daarom zullen de wervingsacties vol gend jaar worden voortgezet. De Amsterdamse politie en brandweer vragen zich af. of er een pyromaan 'het werk is. Vannacht om kwart o' vier ontstond door nog niet opgehelderde 5 oorzaak brand in een complex houten schoolgebouwen aan de Jan Tooropstraat. j De gymnastiekzaal drie lokalen en kele andere vertrekken van het ohriste- lijk lyceum-west werden in zeer korte J tijd volledig in de as gelegd. In de nacht j van 29 september brandde eveneens groot deel van dit complex af. Ook toen was er geen duidelijk aanwijsbare „Er bestaan ernstige vermoedens brandstichting, we hebben duidelijke aanwijzingen in die richting", aldus de commandant van de Amsterdamse brand- f weer. de heer P. A. Riedel, die. hangende het politieonderzoek geen verdere bij zonderheden kan verstrekken. 9.00 Paulus de bos- 21.15 De Ramblers 23.20 Licht ick 23.40 Lichte c (fir.) 23.55—24.00 Nie Zeven van de elf vonden elkaar 19.30 Omroeporkest, groot iiRequiemmis 21.00 Viool klass. muziek 21.30 Buur- iformatie uit het buitenl. ac, gevar. progr. 22.20 eklng 22.30 Nieuws 22.40 Isdienstig gesprek 23.10 Van de elf gegadigden voor een concessie voor commerciële tele visie hebben er zeven t.a.v. de pa- tot de minister heeft gewend en boven dien uit de groep vier stemmen ver wierf (met inbegrip van die van de CRT vijf), kan rekening gehoudei cificatiecommissie van minister worden met de mogelijkheid, dat „de i het gedeelte uit de - 15.25 C—j de pers", de n.v. Otem, en de TVN drie van bereikt. Dit ziin de de vijf zetels zullen krÜgen- oerenct. uit zijn ae Het ]igt _n de m der verwachtlngenf dat de minister een keus voor teh be zetten van de twee overgebleven plaat sen zal doen. sch allerlei 15.45 Muziek 16 00 Alles draait om moeder: /-feuilleton 16.25 Habatales, te- 16.30 Dier in het vizier, progr. en 17.00—17.45 Vo; r de kinder 9.55 Het Man- Clampetts 22.30 Morgen 22.45 Journaal. iical 21.35 Hoe et, populair wetenschappelijk pro- 22 05 De Beverly Hillbillies: De Bot een zekere mate van overeen stemming „Commerciële Televisie Maat schappij Nederland", „Telemidia", de N.V. „Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij OTEM". de N.V. tot Exploitatie van het Tweede Net, Radio Veronica, A.H.A. Rawie en „Vrije Televisie Nederland (M. Lewin)". De overige gegadigden zijn „de 47 Vanavond muzikale komedie bij NCRV Vanavond zal de NCRV-televisie be- Van Walsum) en de C.R.T., welke laat' ste niet alle vergaderingen gegadigden hebben meegemaakt. De zeven hebben zich gisteren schrif telijk tot de minister van o. k. en w. gewend met de mededeling, dat geen algehele overeenstemming is bereikt op het scherm komen. De eerste is „Een ster valt", geschreven door Willy van Hemert, wiens werk wij al kennen van de VARA-televisie. Voor de NCRV zal hij zijn eigen stuk ook regisseren. De komedie is gesi tueerd op de vaderlandse kermis, met de groep poffertjeskramen, vlooientheater en Kop van Jut. Het gaat er bont er roerig toe. maar hoe het precies wordtt moe ten ook wij nog afwachten. De hoofdrollen in het verhaal worden het aanwijzen van vijf vertegen» gespeeld door Jenny Arean en Jacco woordigers in de t.v.-pacificatiecom» i Renesse. Ook Caroline Kaart treedt op. Vanzelfsprekijd komt er aan deze Bericht wordt, dat de T.V.N, ziet k°mediE v«el muziek ie pas en daar- Hag*- zorgde de componist Harry de De heer E. H. Larive. die over eenkomstig de bij de invoering van de nieuwe organisatie bekend ge maakte plannen, de functie van al gemeen bedrijfsdirecteur der KLM tijdelijk waarneemt, zal deze taak op 1 januari overdragen en zich uit sluitend wijden aan zijn functie van directeur. Als algemeen bedrijfs directeur wordt hij opgevolgd door ir. L. Luymes, thans adjunct-be drijfsdirecteur. Als enig adjunct-bedrijfsdirecteur zal in het vervolg optreden mr. H. van Dam. Aldus heeft de K.L.M. meege deeld. De mededeling kwam tegelijk met de aankondiging van een aantal andere mutaties. Het hoofd vliegbedrijf, de heer J. J. Mulder, zal per 1 januari zijn functie gaan neerleggen. Voorlopig zal hij wor den waargenomen door de heer A. W. Witbolt. Over de toekomstige functie de heer Mulder is nog niets bekend gemaakt Voorts is besloten het bureau perso neelsbeleid en de afdeling personeelsza ken samen te voegen tot de dienst per soneelszaken. Het zeer belangrijke vraag stuk van het personeelsbeleid wordt ge zien als een gezamenlijke verantwoorde lijkheid van de directie. Met de dagelijkse contacten met per soneelszaken waarin worden onder gebracht de voorbereiding en de uitvoe ring van het personeelsbeleid (dit laat ste ressorterend onder de algemeen be drijfsdirecteur) zal de heer Besan?on zich belasten. Als hoofd personeelszaken Is aange wezen de heer P. A. H. Schlingemann. j aan de verdere invoering van de nieuwe organisatie verbonden werk zaamheden zullen per 15 november aan K.L.M.-groep onder leiding van mr. /an Dam worden overgedragen. Als gevolg hiervan zal de assistentiegroep McKinsey, die de reorganisatie van het bedrijf heeft gepland, de K.L.M. ver laten, doch naar behoefte nog kunnen worden geraadpleegd. De nieuwe organisatie van de staf diensten der vrnnootschapsdirectie heeft eens zijn L Bslag gekregen. Het be treft hier de v lgende diensten: Bureau Int. luchtvaart organisatie: V. H. L. Dubc rcq; bureau financiën: A. H. van Gelder; centraal plan bureau: S. Orlandini; bureau lucht- vaartpolitieke zaken: C. J. M. Nass; pu blic relations dienst: R. J. Vogels; juri dische zaken: mr. M. J. Nederlof: bureau samenwerking: Ch. Krediet. De beleidsaangelegenheden op samen werkingsgebied zullen namens de directie worden gecoördineerd door de algemeen secretaris, mr. W. A. Steenstra Toussant Mede in verband met het bovenstaande Ook organisatie van stafdiensten bekendgemaakt en het feit dat de heer C. C. Steensma, zoals bekend, de K.L.M. gaat verlaten, wordt mr. Borel Rinkes per 1 Januari a.s. aangewezen als plaatsvervangend algemeen secretaris. Levensloop Als opvolger van de heer E. H. Larive is als algemeen bedrijfs directeur van de K.L.M. benoemd ir. J. Lumes, van wie hier een foto 23 september 1905 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de hogeschool te Zü- rich voor werktuigkundig ingenieur, welke graad hij in 1929 behaalde. Tot 1932 werkte hij als wetenschappelijk as sistent bij diezelfde hogeschool. In maart 1932 trad hij in dienst van de K.L.M als assistent van de chef der motor afdeling. Na de oorlog maakte de heer Luymes. die voor 1939 reeds benoemd was als chef lijndienst, snel carrière. Hli was achtereenvolgens waarnemend hoofd technisch bedrijf en hoofd technisch be- drijf. Op 1 januari 1949 volgde zijn be- j noeming tot onderdirecteur en op 1 r vember 1956 werd hij aangesteld als 1 drijfsdirecteur technisch bedrijf. Op 1 september 1963 werd ir. Luymes l adjunct algemeen bedrijfsdirecteur. De heer Luymes, die gehuwd Is met Vera Buol en vier dochters heeft, geniet in Nederlandse ski-kringen een grote naam. J Hij was bestuurslid, niet alleen van Nederlandse ski-vereniging, maar van de Zwitserse academische ski-club, terwijl hij voorts als wedstrjjdskiër i cessen behaalde. Behalve voor skiën en alpinisme intersesseert de heer Luymes zich ook voor de luchtvaart als vrijetijds-beste- i ding. In 1929 behaalde hij op Rhon in 't Duitsland zijn zweefvliegbrevet, in 1936 behaalde hij het vliegbrevet a. terwijl hij in 1938 bovendien zijn opleiding voor balloncommandant voltooide. In Klazinaveen in de gemeente Em- men is gisteravond de 54-jarige H. Ar- ling uit Klazinaveen bij een verkeers- i ongeluk op de Dordtsedijk om het leven I gekomen. Hij reed met een volkswagen busje op een stilstaande vrachtauto van het expeditiebedrijf Wever uit Klazina- veen. De man. van beroep tegelzetter, was gehuwd en vader van elf kinderen. reeds in een vroeg stadium uit het ovCl- leg heeft teruggetrokken. Nadien bleek, dat Notu en de „47", belangen verte genwoordigen, die zozeer strijdig zijn met die van de overige gegadigden, dat overeenstemming met hen uitgesloten Programma VOOr Zondag De acht overblijvenden konden i sportmededelingen van een vorm van exploitatie van het tweede televisienet, waarbij de conces sionaris tevens het programma verzorgt en de kosten daarvan geheel bestrijdt uit de reclameopbrengsten. i het raakvlak uur. AVRO: 12.30 Lichte or en zangsoliste 13.00 Nieuws ïstand in de wereld, lezing programma i 15.30 En passant (gr) 16.30 Sportre- STEMMING In de slotvergadering van de eerst genoemde zeven, waarbij de CRT ech ter ontbrak, is een stemming gehouden, die niet kon leiden tot het aanwijzen van vijf kandidaten voor de pacificatie- commissie. In de brief aan minister Bot erkennen de zeven (of acht) van de elf gegadig- g£jj|fiÉ den, dat de belangen van de dagblad- Hede en geïllustreerde pers bij de reclame De v in de televisie zo groot zjjn, dat deze belanghebbenden in redelijkheid aan- spraak kunnen maken op vertegen woordiging in de pacificatiecommissie, en111^"" Ofschoon dit niet in de brief staat, geestelijk' kan geconcludeerd worden, dat de zeven (of acht) gegadigden aanspraak maken IeUlM HooiSTToT? K-SS? li"? op vier van de vijf zetels voor conces- sie-aanvragers in de pacificatiecom missie. Aangezien de TVN zich afzonderlijk •opole-or- solisten 20.50 Chansons 21.20 Vólks- tillende landen (gr) 21.50 irs. hoorspel 22.30 Nieuws 22.55 Mededelingen i, II, 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws rzicht 8.15 Vocaal ensemble: liederen 8.30 Morgenwijding het internationale >P wit: Wereld Zie goed en rijd beter! (Van verkeersredacteur) Het vorige jaar hebben zich acht duizend automobilisten vrijwillig aan een ogentest onderworpen. De Stichting Oog en Bril, die, ter ver hoging van de verkeersveiligheid, thans een tweede campagne voor beter zien op de weg begonnen is, hoopt dit jaar aanzienlijk meer aanloop te krijgen. Dit kan ook, want de actie „Zie goed - Rijd be ter!" duurt ditmaal een maand in 1962 slechts een week terwijl, zoals gisteren reeds gemeld, zes gunstig langs de grote routes lig gende wegrestaurants als „operatie» kamer" dienst zullen doen. Zo iemand van dit woord modht schrik- 65 „Ik veronderstel, dat ze op die kleren ook nog wel bloedsporen zullen kunnen ontdekken, denk je niet." „Vast en zeker. Het is een geluk, dat hij die broek van het pak dat hij droeg bij de moord op Joyce Buurman niet heeft weggedaan. Het zou best kunnen, dat de kleine Zebedeus Roelfs dezelfde bloedgroep had als Limestone. Trou wens als het bloed op dat ene scheermes nog niet genoeg bewijs mocht zijn, ben ik zeker dat het onderzoek van de broek dat te over zal leveren. Overigens heeft Limestone ook het ont kennen al opgegeven. Hij geeft de beide moor den toe, maar gooit de schuld op de slachtof fers". „Hij doet wat?" „De schuld op de slachtoffers gooien. En van zijn kant bekeken, heeft hij geen ongelijk. Als ze hem niet in de weg hadden gelopen, zou hun niets overkomen zijn. Waarom moest Joyce Buurman hem ook chanteren? En waarom wou de kleine Zebedeus Roelfs hem niet vertellen waar de Da Vinci was? Omdat hij daartoe niet in staat was? Dan had hij er maar voor moe ten zorgen dat wel te zijn. In de ogen van de honorable Robert Limestone is er in deze zaak maar één slachtoffer en dat slachtoffer is hij. Hy ziet zich als slachtoffer van de boosaardig heid van zijn medemensen en van het lot. Hij had een prachtig plan ontworpen, dat verdiend had te slagen. En zonder die mensen was het geslaagd. En dan neemt men hem nog kwalijk, dat hij van zich afgeslagen heeft. Hij is van opvatting, dat je hoogstens zou kunnen spreken van een exces in zelfverdediging." „Maar dan is die kerel gek, stapelgek", meen de de commissaris Van Waveren en tastte weer naar zijn neus. „Och", weifelde Perquin, „hij redeneert vol komen logisch van zijn standpunt uit gezien. Maar het zou me toch niet verwonderen als zijn verdediger daarvan een gepast gebruik maakte om verminderde toerekenbaarheid te pleiten." „En daar zal hij dan wel succes mee hebben De verdwenen door MARTIN MONS ook. Nu. ik moet zeggen, dat je de zaak keurig rond hebt gekregen. Mijn compliment." „Nu, keurig?" protesteerde Perquin. „Een diefstal, die eerst wordt opgelost, nadat er twee moorden hebben plaats gehad? Neen, zo'n afwik keling zou ik toch niet graag keurig noemen. Ik weet wel, wat u zeggen wilt. Het ene slacht offer was een afperster en het andere een type. op wie men zelfs onder zijn kornuiten niet bij zonder gesteld was. Maar het waren toch beide mensen. Het ergert me altijd als er om aller lei flutredenen met mensenlevens gemorst wordt." „Jij trekt je zulke dingen altyd veel te erg aan. Perquin, werkelijk.. Je moet maar denken, dat die twee er om zo eens te zeggen, om heb ben gevraagd. Of tenminste dat meisje. En wat die kleine Zebedeus Roelfs betreft, veel verloren is eraan hem waarlijk ook niet Bovendien, ik kan werkelijk niet zien, hoe jij die moorden had kunnen voorkomen. Het is al prachtig, dat je de dader te pakken hebt gekregen. Neen, de zaak zou een volledig succes zijn geweest, als we dat verdwenen schildertij nu ook nog te pak ken hadden kunnen krijgen. Wat denk je„ zou daar nog kans op bestaan? Het zou een gewel dige pluim op onze hoed zijn, jongen." Hij keek Perquin bijna smekend aan, maar deze schudde pessimistisch het hoofd. „Ik geloof niet, dat daarop veel kans bestaat. Tein tegen één is het al lang, ontdaan van de lijst in de een of andere vuilnisbak terecht ge komen. Of in de kachel. Vergeet niet, dat het in handen is geraakt van een groep mensen, die er nooit of hoogstens heel vaag van hebben gehoord, dat een schilderij waardevol kan zijn. Maar we kunnen altijd nog proberen „Het zou gewoon geweldig zijn", zei commis saris Van Waveren dromerig, „gewoon gewel dig. We zouden met dikke letters in het inter nationale nieuws komen. Amsterdamse politie vindt verdwenen Da Vinei. Dewereld zou ons dankbaar zijn, Perquin." HOOFDSTUK XIX DE TERUGKEER VAN DE VERDWENEN DA VINCI Commissaris Van Waveren was geen liefheb ber van nakaarten, maar er waren in de eerst volgende dagen tal van ogenblikken, waarin hij wenste nooit tegenover hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin zijn hoop op het. hervinden van de Stokeley Da Vinei te hebben uitgesproken. Want het viel moeilijk te ontkennen, dat voor noemde hoofdinspecteur sindsdien al heel weinig belangstelling toonde voor de dagelijkse routine niet alleen, maar ook telkens poogde recher cheurs aan hun werkzaamheden te onttrekken en op zoek te sturen naar het verdwenen schil derij. „Beste kerel, dat gaat toch niet! Dat gaat toch niet!" kreunde hij. „Ik waardeer natuurlijk je goede bedoelingen en je vasthoudendheid, die werkelijk bewonderswaardig is. Maar je weet, we worstelen al met een tekort aan per soneel. We kunnen werkelijk geen mensen mis sen om achter een schilderij aan te zitten, waarvan je zelf zegt, dat het tien tegen één al lang niet meer bestaat. Neen, zeg nu zelf." „Als u me nog eens veertien dagen gaf", stelde Perquin voor. „Als je dat dan met alle geweld wilt. Jij hebt op het ogenblik niets dringends. Maar dan zul je het in je eentje moeten doen, want we kun nen werkelijk niemand missen." ken, zü direct vermeld dat die hele test niet alleen meevalt, maar voor degene, die aidh er aan onderwerpt, ook interes sant is. Met de Bausch en Lomb Ortho- rater wordt de geziahtssoherpte, het diep- tezitfnt (afstandsbepaling), het kleuren- ondersaheidingsvermogen en de oogaf stand, zowel verticaal als horizontaal, onderzocht. Een perimeter stelt het zij delingse gezichtsveld vast, terwijl een reactiemeter de reactiesnelheid achter het stuur bepaalt. Tezamen geeft een en ander een volledige indruk van de mate van geschiktheid van de proefpersoon om, wat de ogen betreft, aan het snel verkeer deel te nemen. Nee, naam en adres wordlen niet ge vraagd. Waar het om gaat, is vast te stellen, of diegene, die zich aan de proef onderwerpt, goede, minder goede, of be paald slechte ogen heeft. Indien dit laatste wordt geconstateerd; zou het dwaasheid zijn ziclh als weggebruiker met verantwoordelijkheid tegenover de naaste en zichzelf geen bril te laten aan meten. De Stichting Oog en Bril meent dat het wenselijk is in Nederland land zo spoedig mogelijk de thans gebruikelijke „eenvoudige proef" bij het rij-examen te vervangen door een meer uitgebreide ogentest. Een verpliohte ogentest. die overigens in een paar minuten is af te nemen, znoder dat daar een oogarts aan te pas behoeft te komen, wordt nood zakelijk en praktisdh uitvoerbaar geacht 700 DODEN In Beieren is men al zo ver. Daar is sinds 1 januari van dit jaar de ogen test bij het rij-examen verplicht. Van de honderdduizend personen daar, die in de eerste vier maanden van 1963 op hun gezichtssChroptc werden getest, kon tien procent wegens duidelijke en ernstige gezlohtsgebreken het rijbewijs niet on middellijk in ontvangst nemen. Vijftien procent van deze tienduizend personen j ontvingen advies over de dingen, waar op zij bij het rijden bijzonder moesten letten. Meer dan vijfduizend mannen en vrouwen ontvingen pas een rijbewijs, nadat de oogafwijkingen door middel van een bril waren gecorrigeerd en deze bril bij het rijden verplicht was gesteld. Drie duizend kandidaten werd het besturen van automobielen slechts toegestaan met beperkingen en na voorzieningen aan de wagen. De rest twee procent of twee honderd van de honderdduizend perso nen. hadden zulk een gebrekkig gezichts vermogen dat in 't geheel geen rijbewijs in ontvangst kon worden genomen. Nog een cijfer, waarvan men schrikt: Volgens prof. dr. Tonnis, directeur van de neurochirurgische kliniek van de uni versiteit van Keulen, komen in West- Dultsland als gevolg van gezlchtsgebre- I ken bij de chauffeur jaarlijks zevenhon- (Wordt vervolgd) I derd mensen om het leven. actuele publicaties over Kerk i 12.15 Bel Canto-programma met toelich ting 12.50 Buitenlands commentaar 13.00 Nieuws en mededelingen 13.10 Jaar in jaar uit, licht programma met oude lied jes 13.30 V d jeugd 14.00 Klassieke gram 14.30 Moderne muziek (opn) 14.45 Vocaal dubbelkwartetvolksliederen 15.00 Da hand aan de ploeg, lezing 15.05 Lichte gram. sportreportages en sportuitslagen 16.30 Vespers. CONVENT VAN KEREN: 17.00 Kerkdienst van de Vrije Evangelische Gemeente te Groningen. NCRV: 18.00 Negro spirituals (gr) 18.10 Kerk en mu ziek (III) 18.30 Balsem van het hart. klankbeeld over het werk van de Neder landse Oorlogsgravencomité 18.45 Vocaal dubbelkwartet met orgelbegeleiding: gees telijke liederen 19.15 Mogelijkheden en moeilijkheden in het gesprek met Rooms- Katholieken (III), lezing 19.30 Samenzang geestelijke liederen 20.00 Nieuws 20.08 Re flex. een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Kinder koren en instrumentaal ensemble 20.35 Dubbelspion, hoorspel (deel 2) 21.30 Strijk- 'klassieke muziek 22.00 Wisse. licht programma 20.20 Con- Avondgebed 5 Retourtjes: e op ons programma 13.55—24.00 Nieuw». 14.3015.15 Londens Filharmonisch klassieke muziek 15.30—17.30 Di- reportage van het Internationaal co". hippique. J achtsprlngconcours Nederland 19.30— ^9.55 Weekjournaal 19.55 Journaal 20.00 0.30 Cabaretpro- i beeld. VARA: 21.1 De Ie laatste ontwikkelingen in de inter- lationale politiek 21.20 Het geheim van en tiener, detectivefilm 22.10 Signalement, iguren en verschijnselen uit de wereld an muziek, toneel, literatuur en beel- ende kunst. NTS: 22.35—22.40 Journaal. Programma voor maandag sluitend: Klankjuwelen (gr) 9.00 Gym 9.10 De groenteman 9.15 Klassieke kamermu ziek (gr) 9.35 Waterstanden 9.40 Morgen wijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 land- 12.33 Voor het platteland 12.40 Lichte mu ziek 12.00 Nieuws 13.15 Mededelingen, -- !3.25 Beurs- klassii ziek vend Verleden - Socrates, '"lezing 15.05 L'Occasione fa il ladro, opera buffa (gr) 16.30 Lichte gram 17.00 V d padvinders 17.15 Licht instrumentaal trio (gr) 17.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten 17.50 Militair commentaar 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Lichte orkestmu ziek 18.40 Amateursprogramma. Hilversum II. 298 in. NCRV: 7.00 Nws en SOS-beriehten 7.10 Dagopening 7.20 7,35 Sportuitslagen van 9.00 VerzoekproRra 10.10 Gram 10.20 Rondom het Woord: theo logische etherleergang 11.05 Muziek bij het werk (gr) 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Accordeonorkest 12.53 Gram, eventueel actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Licht instrumentaal ensemble 13.4S Lichte gram 14.05 Schoolradio 14.35 Her haling wedstrijd Opsporing verzocht (van donderdag 24 oktober 1963) 15.15 Moderne gram 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Klari- nettenkwartetmoderne muziek 17.00 V d kleuters 17.15 V d jeugd 1730 Lichte gram v d teenagers 17.50 Regeringsuitzending: Geologie van Suriname, door ir J Kuiper- ""i Uitzending ken die de aandacht band en plaat voor i gram 18.50 Openbaar I TELEVISIE royal Rumpus (Kabaal op filmklucht 19.45 Openbaar zicht 20.20 Zendtijd olitieke partijen: een film ver- het 15-jarig film 22 35—22.40 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7