Mr. Van der Plas deed het toekomstige Katwijk uit de doeken 'li maak uw spaarsaldo groot met „de zilvervloot" „DE LANDBOUWER" Visserijgolfjes Verkeer praktisch onmogelijk Ontevredenheid in Langeland en Noordpolder Benthuizen op Onderwijzer Van der Hucht te Katwijk ging met pensioen NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 In een goedbezochte vergadering vat de A.R. kiesvereniging Nederland er Oranje te Katwjjk aan Zee sprak gis teravond in de Calvynschool mr. J. van der Plas. wethouder van het grondbedrijf over „Enige facetten van de toekomstige ontwikkeling van Katwijk". Voorzitter A. Brouwer deed vooraf enkele mede delingen met betrekking tot de te ver vullen spreekbeurten. Op 10 december komt dr. Berghuis spreken over „In de Branding" ef~ 6 april komt de heer RooLvink spreken. Onder de aanwezigen merkten wij op de raadsleden L. Kieft en Nic. Parle- vliet. Mr. Van der Plas merkte op, dat er een zekere ongerustheid heerst onder de Katwijkse middenstand met betrek king tot de a.s. saneringsplannen. Ver wonderlijk is wel, dat het thans gepu bliceerde plan in hoofdzaken overeen stemt met het reeds vigerende plan. dat van 1946 dateert! Voorts volgt altijd nog een gesprek met betrokkenen. Mr. v. d. Plas vroeg allereerst aan dacht voor het plan „Landelijk gebied". Erïkele kaarten hiervan waren in de ha) van de school opgehangen. De bestem ming is meer ingepast in de provinciale streekplannen. Het plan is tot stand ge komen in nauwe samenwerking met de Provinciale Planologische Dienst. Hieruit mag worden geconcludeerd: I. Katwijk blijft woongemeente, met visserij (misschien een haven!); badbe- drijf gn zomogelijk handhaving van de bestaande agrarische gebieden (dus geen II. In zuidelijke ridhting is uitbreiding onmogelijk door het waterwingebied. IH. Handhaving van een recreatiege bied. IV. Aansluiting op Provinciaal wegen net Met betrekking tot het plan voor lan delijk gebied kan worden vastgesteld: de hoofdverkeerswegen door de stedelijke bebouwing zijn in oost-west en noord- zuidverbindingen getraceerd. De belang rijkste nieuwe verbindingen worden: de weg door de Zanderij Westerbaan. Ver lenging van Julianalaan in noordelijke richting aansluitend op de nieuwe brug naar de Hoornespolder; verlengde laan van Nieuw Zuid; Nagtegaallaan. Ouwe- handsboot. met doorbraak naar Dv -<rm- straat over Noordeinde naar Sluisweg. Onder voornoemd plan vallen ook de uitbreidingsplannen Hoornespolder. Cleijn Duijn, Molenblok-Zuid, Overduin- Zuid. Sport- en recreatie Het bleek, dat de toekomstige sport terreinen van de vjv. Katwijk zijn ge projecteerd in „Het Heem". Aan de ge biedsuitbreiding moet nu al grote aan- daaht worden besteed; momenteel zijn er nog 700 woningzoekenden. Het geboor tecijfer ligt hoog; het sterftecijfer laag. In 1947 was 80 pet van de Katwijkse .bevolking in Katwijk geboren. Voor de gemiddelde gemeenten in Nederland is dit 60 pet In 1953 verwachtte men (E.T.I. rapport) dat eerst in 1977 de be volking tot 35.000 zou zijn gegroeid. Dit getal wordt vermoedelijk al in 1966 be reikt! Hieruit blijkt dat minimaal 300 woningen per jaar zullen moeten wor den gebouwd,wil in Katwijk de woning nood in 1968 zijn opgeiheven. Hierin is de krotopruiming niet eens begrepen. Spr. achtte het onbegrijpelijk, waarom de regering de kraan voor de ongesub sidieerde sector niet wat opendraait. Een groot aantal woningzoekenken snakt naar een woning in de „vrije sector" Het contingent bestemd voor woning- we öbouw, vindt in 1970 zijn einde. Als gevolg hiervan zullen nieuwe terreinen in noordelijke richting moeten worden ontsloten. Met de grenscorrectie dient grote spoed te worden betracht. Over de havenplan nen wilde de wethouder niet teveel zeg gen. Katwijk heeft de grootste vloot van het gehele land. De moeilijkheden met laden en lossen te IJmuidien worden steeds groter. Er is evenwel één licht punt. De vorige minister (A. H. Kort hals) heeft doen blijken niet onsympa thiek te staan tegenover de Kabwijksc KATWIJK AAN ZEE Verkoopdagen speeltuin Morschkwartier Het damescomité van de speeltuinver eniging ..Morschkwartier" houdt woens dag en donderdag 's middags van 2 tot 5 uur een verkoop van allerlei soorten handwerken in het clubhuis Lage Mors- weg. Onder de te verkopen voorwer pen bevinden zich prachtig aangeklede poppen (een bruidspaar), wanten en kussens. Men kan gratis thee krijgen tijdens een bezoek aan één van de ver koopmiddagen. Manncnvereniglng Maandagavond om 8 uur vergadert de Geref. mannenrvereniging „Wijsheid door het Woord" in gebouw Irene. De heer S J. Riet spreekt over „Ons gebed". Interkerkelijke dienst In de interkerkelijke diepst, die mor genochtend om half elf in de Hervormde school aan de Narcisstraat wordt ge houden, hoopt voor te gaan ds. W. P. Kramer vlootpredikant te Baarn. Muzi kale medewerking verleent de heer J Terpstra. Hoog en laag water Zondag: hoog water 4.01 en 16.18 uur (springvloed; laag water 12.14 uur. Maandag: hoog water 4.45 en 17.04 uur; laag water 0.38 en 12.52 uur. ia venplannen. Het recht, dat de grootste vloot van ons land heeft op een eigen naven, wordt niet prijsgegteven! Ook de ontwikkeling van het centrum van de badplaats is van groot belang en van wezenlijke betekenis voor de to tale ontwikkeling van onze badplaats. De diverse saneringsplannen hebben tot doel: meer mogelijkheden voor het ver keer, veel uitvalsmogelijkheden voor parkeerruimte, hiermede in verband staan de toegepaste vormen voor hoogbouw. Een modern badcemtrum, omgeving Bad- straat-Voorstraat-Waaigat. Mr. Van der Plas weer er op, dat een uitbreidingsplan geen star gegerven is. Het eigen karakter als familiebadplaats blijft behouden (dus geen nieuwe hotels). De verdere saneringsgebieden zijn: om geving Loggerstraat, Hoogstraat en Ha venstraat (hier komt een busstation met 38 hoge woonbebouwing met wankels >f bedrijven. In het saneringsgefbied Bad- centrum zijn winkelgalerijen met 8 woon lagen geprojecteerd alsmede een gehoor zaal en laag uitlopende winkels. Naast de Geref. kerk is een groot binnenterrein geprojecteerd. In het zuidelijke gedeelte van de Smidstraat zijn reeds enkele nieuwe pan den gebouwd; een bijzonderheid hiervan is, dat over de volle diepte mag worden gebouwd. Mr. Van der Plas merkte hierbij op, dat al deze plannen nog maar „ontwerp" zijn. Wel is het de gemeente ernst met de aanpak ervan. Sanering van het hart van Katwijk kan. niet teveel achterblij ven bij de snelle uitbreiding van periferie. De gemeente heeft ook open oog voor de culturele en geeste lijke ontwikkeling. Er is aan voldoende ruimte voor scholen, kerken en gelegen heden voor ontspanning gedacht, gemeentebestuur vraagt voor dit alles begrip. Waar wordt gehakt, vallen spaan ders. Maar met ieders belangen rekening worden gehouden. De sanering is er ook voor het bestwil van de mid denstand. NETTE MEISJES gevraagd voor inpakwerk Niet beneden 15 jaar. Aanmelden dagelijks Fa. H. v. TONGEREN Noordstraat 1 Katwijk aan Zee Telefoon 5544 Voor die Zilveren Vloot hoeft u echt niet naar Spanje te gaan. Die Zilveren Vloot ligt bij onze bank voor anker. Voor jonge mensen tussen 15 en 21 jaar. Sparen maar. Met een extra premie „van overheidswege". Dat telt aan. En hoe. Daar weten die jeugdige spaarders van mee te praten. Haal de buit binnen. Open een Zilver- vloot-spaarrekening bij onze bank. Bouw in versneld tempo aan een toekomst. Maak hoge rente van uw geld. Zilvervlootrentel RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" VOORSTRAAT 50 TEL. 2019 ELFDE FOTOCURSUS D. KRUYT Aanvang nieuwe reeks i drachten en projectie. Leerzame en gezellige fotoavonden. Deelname Geen verplichte aankopen. Welkom op zs. maandagavond in Hotel Noordzee. filmavonden. Demonstraties, voor toegang gratis. FOTOHANDEL D KRUYT VOORSTRAAT 9 KATWIJK AAN ZEE - TELEFOON 2851 ARBEIDSONGESCHIKTHEIDVERZEKERING ONGEVALLENVERZEKERING ZIEKTEVERZEKERING ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS Wyborghstraat 7 Tel. 2916 Katwijk aan Zee. Het kantoor voor al uw verzekeringen. AUTO FINANCIERING en AUTOVERZEKERING Kampcrfoelleplein 1 Katwijk aa 0 Een vlotte afwikkeling v; W. OUWEHAND'S ASS. KANTOOR Telefoon 3139 schadeverzekeringen gegarandeerd. VREEMDELINGENVERKEER KATWIJK LEDENVERGADERING V.V.V. wordt gehouden WOENSDAG 6 november a.s. des avonds te 8 uur in hotel „NOORDZEE" (Boulevard hoek Voorstr.). Naast de gebruikelijke punten en eei Causerie door de voorzitter, Mr. J. var fan de toekomstige ontwikkeling i korte filmvertoning, vermeldt de agenda: der Plas, over het onderwerp „Enige aspec- nzer badplaats. Verzuim deze vergadering niet WIJ LEVEREN ZOWEL OP ZUIVEL- ALS OP COMESTIBLES GEBIED ALLEEN DE EERSTE KWALITEIT. Voorstraat 36 Telef. 2136 KATWIJK AA1\ ZEE Vangsten vleetloggers vielen tegen De vangsten van de vleetloggers zijn in de afgelopen week bijzonder tegenge vallen. De verwachtingen waren wel hoog gespannen, dat met volle maan de vang sten zouden komen. Ze waren echter nog slechter dan de vorige weken. Intussen zit men nog steeds verlegen om goede kwaliteit rookharing. Toch is het nog niet te zeggen, dat er geen vangsten der de Engplse wal zullen komen. Het is meerdere jaren voorgevallen, dat oktober de vangsten slecht waren en in november haring in overvloed w De haringtrekkers, die om de 57° NB. vissen hebben nog wel goede resultaten, maar de haring, die door deze gevangen wordt, is alles ijle haring. Met de span- vissers is het ook niet veel gedaan, de meeste zijn dan ook*van de haring over geschakeld naar de verse vis. Van een bijzonder lonende visserij kan op dit ogenblik in alle sectoren niet worden gesproken: behalve de tong zijn alle vissoorten aan de goedkope kant. Ook makreel is nog steeds goed geprijsd, doch de aanvoer van deze vissoort is niet De prijzen waren deze week als volgt: ijle steurharing f 26,40 tot f 31 per kan tje. steurharing Engelse wal f 47 tot f 55. De aanvoer aan de Katwijkse afslag was deze week 4.167 kantjes. Spreekbeurt Evangelist Jb. Klein Haneveld uit Bo degraven spreekt hedenavond 8 ui de U.N.I. zaal aan de Weth. Ouwehand - straat, over: De roeping in Christus Geslaagd Voor het nieuwe examen voor dokters assistente slaagden onze plaatsgenoten mej. A. van der Niet en mej A. Ouwer- ling. DE KAAG Correspondente Tot correspondente voor de verzorging van de plaatselijke berichtgeving hebben wij mej. C. J. Biemond. Hoofdweg 2022. benoemd. Secretarissen van verenigingen verzoeken wij haar bij het toezenden uitnodigingen nite over te slaan. Zij volgt Fokkema op. Op zee Vele kotters zijn de thuisreis begon- »n, vaak na een slechte week. Zo is de Anna Lydia op weg naar de thuishaven met 170 kusten sdhelvis, 70 varia en der tig kabeljauwen. In de Iérse Zee heb ben de schepen 's nachts doorgevist De resultaten waren mager, want men ving wat makreel met veel pilchards ertus sen, maar er was toch sprake van een lidhte verbetering ten opzichte van mor en en middag. Haring De Katwijkse drijfnetsdhepen boekten de volgende vangsten: KW 1705, KW 23—17, KW 163—12, KW 141—17, KW 74—6, KW 40—17, KW 73—9. Gemiddeld Katwijk 8, Scheveningen 22, Vlaardin- gen 3. Wat In LJmuiden zongden dertig schepen )or 0540 kisten vis, waarvan 1420 6ched- 3. 180 wijting, 160 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 1820 haring, 200 kleine ha ring. 1720 makreel, 650 sohol, 50 tarbot In Scheveningen was schelvis, 100 wijting, 20 gul en kabel jauw, 15 koolvis, 800 haring, 800 makreel, 300 schol, 1500 kilo tong. Portugees De Portugese motortrawler Fernandes Lavrador LX 26 N is in Amsterdam aangekomen. Dit schip van de Socdedane Nacional Dos Armadores moet worden gerepareerd. De 1288 ton metende traw- s in 1948 gebouwd in Lekker-kerk bij de scheepswerf T. van Duijvendijk Het schip is uitgerust met een 1100 pk Werkspoormo tor. C. M. Tuntler De inspecteur voor de scheepvaart in het vierde district, de heer C. M. Tuntler. met pensioen gegaan. De heer C. Moo- lenburg, inspecteur-generaal voor de saheepvaart, heeft tijdens de receptie in hotel Royal te IJmuiden de scheidende inspecteur medegedeeld dat hij was be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De receptie was zeer druk bezocht Vertegenwoordigers van tal van diensten organisaties kwamen hun opwachting maken, vele geschenken werden aangebo den. De heer Tuntler is opgevolgd door de heer M. T. J. Burlage. P 12 mei 1759 werd in Den Haag ondertekend het „Octrooi voor Schouten en Ambachtsbewaarders van Hazerswoude, Benthuizen, Noordwaddingsveen, Hoogeveen, Soeterwoude en Benthorn, tot het Be dijken en Droogmaken van de Noordpiassen, gelegen onder hunne res pectieve Ambachten". Als gevolg van eeuwenlang onbekommerd turf steken waren, waarschijnlijk mede onder invloed van inundaties, zoals die ten tijde van Leidens beleg en ontzet in 1574, grote plassen ontstaan. Na de ondertekening van het octrooi in 1759 kon een ringdijk worden aangelegd, die nog bijna over de gehele lengte intakt is en een gebied van 4000 morgen (1 morgen 0,318 ha) omringt. Op 2 januari 1766 compareerden Gerard Spoors (Notaris Publiek: bij den Edelen Hove van Holland geadmit teerd, te Hazerswoude residerende) de gecommitteerden tot de directie der „Ge combineerde Droogmaking van de Plas sen en de Waiteren in de Heerlijkheden en Ambachten van Hazerswoude, Bent huizen, etc teneinde een contract van separatie te ondertekenen. Want, zegt het contraot, tegenwoordig (1765/6) waren reeds eenige disputen ontstaan en voor het toekomende stond te duchten dat, al verder zoo wegens het bemalen der gronden, als wegens de binnenlandse beheering en bestiering dezes Polders, van tijd tot tijd oneenigheden zouden resulteren". Werd onenigheid door dit contract voorkomen, vast staat dat dus tweehonderd jaar later, ontevreden heid heerst Want ontevredenheid vindt men onder de bewoners van het Langeland Noordpolder, twee grote polders ten noorden van Benthuizen, die same geveer de helft van de totale oppervlak te van Benthuizen beslaan en die w< den gescheiden door een gedeelte van omringdijk van 1759: deze scheiding ligt gedeeltelijk in de gemeente Benthuizen, gedeeltelijk in Hazerswoude. En deze ontevredenheid geldt het wegdek v dijk 's Zomers is deze dijk wegens de kui len en oneffenheden al minder goed be gaanbaar. maar in de herfst en 's ters is alle verkeer praktisch onmoge lijk Bij regenachtig weer moeten fiet sers, bromfietsers en automobilisten door een laag van ca 20 cm modder worste len, als zij dan tenminste in de „Bent" zoals deze streek wel wordt genoemd, nog willen komen Want de Bent is kleine verzameling van boerderijen een paar molens, waar uitsluitend leve ranciers. postbode en de man va melkophaalauto terugkerende bezoekers De v die e de dijk voor wat de gemeente Hazerswoude betreft, eigendom heer Qualm. Het gedeelte behorende tot de gemeente Benthuizen 1 kilometer lengte eigendom van de heer H. Merbis (die als vierde in het geslacht Merbis het beroep van molenaar uit oefende, totdat het elektrische gemaal de windmolen verving): wat overblijft behoort aan de Berethuizer Polder. Kosten een ton De Provinciale -Waterstaat, belast mei het, toezicht op de toestand van het we gennet, heeft het bestuur, yap de, Pent- huizer Polder, die op zijn beurt toezicht moet houden op de toestand yan dt hele omderhavige dijk, op de slechte diitie geattendeerd. Door de Benthuizer Polder werd de heer Merbis met zijl medeonderhoudsplichtigen opgedragen verbetering van de dijk te zorgen. Nu zijn er geen medeonderhoudsplichti gen omdat de heer Merbis de enige eige- zijn deel; bovendien is eer resterend deel van de dijk eigendom var de Benthuizer Polder 1 Natuurlijk heeft de heer Merbis wel zyn licht opgestoken over een mogelijke verbetering. Enkele jaren geleden heeft de Cultuurtechnische Dienst in werking met de Heidemy. een plan hier toe ontworpen. Geraamde kosten: 100.000 gulden. Er zou op een subsidie het totale bedrag mogen worden gerekend (te verlenen door de Cultuurtechnische Dienst), omdat hier een zgn. agrarische weg betreft. En het restant Op verzoek om gemeen telijke financiële medewerking heeft Benthuizen geantwoord dat een bydra- •ge de financiële toestand van de ge meente zou verstoren. Nog veel slechter Vermeldenswaard is ook dat het „eigen dom" van Merbis tevens „openbare weg" n nog zeven gezinnen u Het is de heer Merbis verboden „eigendom" af te sluiten of iemand de toegang daarop te weigerenVoortdu rend moet hij op zijn hoede zijn De weg wordt door hekken afgebakend. Het gebeurt niet zelden dat voorbijgangers de hekken niet achter zich sluiten, door het vee. dat tussen de hekken moet blijven, gemakkelijk op een weg met vrij veel verkeer kan komen. aansprakelijk schade van een niet-denkbeeldig onge val En wie is aansprakelijk De in Katwyk cn wijde omtrek door zijn velerlei activiteiten bekende onder wijzer Jac. van der Hucht. nam In de besloten kring van zijn collega's afscheid de (Hervormde) Ds. R. P. A. Rut- gersschool cn daarmee van het onder wijs. Hij werd in Maassluis geboren, Zijn onderwijzersloopbaan begon in Putters- hoek. Na nog in Varsseveld en Alblas- serdam werkzaam te zijn geweest, trad hij op 1 oktober 1927 in functie bij de Hervormde scholen te Katwijk aan Zee. Zoals reeds gezegd, had de heer Van der Hucht nog heel wat meer omhanden. Hij is altijd enthousiast geweest voor alles, wat met de Kerk en de kerkge- sohiedenis te maken heeft en studeerde veel op dit gebied. Zijn bibliotheek, die in de loop der jaren wandenbedekkend rijk werd, is waarlijk geen show-bezit Hij heeft de boeken gelezen en over dacht. ja, schreef ook zélf een boek: „Kerk, drijf zending". Van der Hucht was en is namelijk een zendingsman in hart en nieren. Hij onderhield steeds nauwe contacten met de voormannen en natuurlijk ook met Oegstgeest en stimuleerde in de classis Leiden op krachtige wijze de zen dingscollecten. Wie de naam Van der Hucht noemt, denkt verder dadelijk aan het Bijbelgenootschap, Simavi en de Katwijkse Christelijke Bibliotheek. Hij heeft enorm veel gewerkt en organiseer de dat werk tot in de minste détails. En fin, zijn vaste medewerkers weten het wel Nu hij volop de tijd krijgt, zul len al die werkzaamheden zeker nog wel toenemen. Minder algemeen bekend is misschien zijn grote liefde voor de kunst en boven al voor de muziek. Van der Hucht be- zit een indrukwekkende verzameling grammofoonplaten, waarop vooral mu ziek van Bach en Mozart is vastgelegd. Zonder drukte of receptie heeft de heer Van det Hucht afscheid genomen. Hij houdt niet van officieel gedoe. Van de kinderen, de collega's en het bestuur ont ving hij geschenken. Met een kopj koffie in Savoya sloot hij zijn school-loopban af. Nog vele goe de jaren worden hem toegewenst. schade die driehonderd automobilisten als deelnemers aan een puzzelrit hebben veroorzaakt toen zij deze zomer over de dijk reden En wie betaalt de schade die werd aangebracht toen de Slootweg 'ri te irue tussen Geledrswoude Benthuizen wekenlang waren afge- vermelde redenen het wegdek nog vei slechter. Moet de heer Merbis nu maar eij zwaar financieel offer brengen om zij dijk ten behoeve van de gemeenscha te verbeteren Welke instantie ka hem daartoe verplichten Volgens een plan van een particuliet wegenbouwer behoeft verbetering gee 100.000 gulden te kosten, maar kan oo met 20- 30.000 gulden een acceptabel verbetering worden bereikt. Zeer onlanj hebben vertegenwoordigers van vet schillende instanties door middel va persoonlyk contact de zaak besproke tl .'"n b het streven oin r zo snel mogelyk tot een oplossing i komen. Met een beetje goeie wil vq alle partyen (ryk, provincie. gcmeent| polder, particulieren) kan deze zek< worden bereikt. sloten voor alle verkeer, waardoor de dijk van Merbis extra drukte door de wegomlegging moest verwerken? Sinds de tijd dat de affaire omtrent verbete ring slepende is, werd de bestaande slechte toestand van de dijk niet gehand haafd, maar werd zienderogen om vi TER AAR Voeding en vruchtbaarheid De belangstelling van de veehouders uit deze streek voor dc lezing va heer S. de Jong op donderdagavond in café Blom, uitgaande van de Vereniging Bedrijfsvoorlichting N.K.V., wel heel groot. Nadat de voorzitter de ■ergadering had geopend, begon de heer )e Jong met erop (e wijzen dat de schra le opfok van kalveren vooral van belang voor een lang leven van de melkkoe i van een betere melkproduktie. Over de vruchtbaarheid van de var kens merkte de spreker op dat het aan tal biggen per zeug per jaar, dat in Zuid- Holland op 16 staat, wel wat kan wor den opgevoerd. Daartoe moet men de drachtige zeug ook vitamine A of ka rotheen geven. By gebrek aan vitamine A sterft een deel der vruchten in het moederlijf reeds af. waardoor dus klei- koppels biggen worden geboren ;n koude winter kan het aanbeveling verdienen de drèchtige zeug een vita- inestoot te geven. Bij de schapen moet men ervoor zor gen dat ze een goede weide hebben in de tijd van de paring en ook daarna De schapenteelt mag men niet verwaarlo- omdat deze dit jaar niet de slecht ste tak van het fokbedrijf is geweest. De heer De Jong ging daarna in op de erfelijkheid bij de vruchtbaarheid. De moeilijkheden bij de vruchtbaarheid kan meestal in de geslachten zien dooi gaan. Denk eens aan de inteelt bij var kens. De K I. bij varkens is in Zuid-Hol land geheel mislukt. Er zyn veehouders die een eigen stier voor de koeien liever hebben dan van de K.I. Bij de laatste manier van be vruchting moet het sperma worden ver dund en daaraan schrijft men het niet drachtig worden wel eens toe. Dit laat ste is niet precies vast te stellen. Ook heeft nien gedacht dat stikstofbemesting schadelijk was voor de vruchtbaarheid van de dieren; dat is niet juist gebleken. De opvoering van de melkproduktie per koe heeft men weieens de schuld gege- Maar als men de voeding en de ver pleging daaraan aanpast, kan dat niet het geval zijn. De huisvesting der stie- :n is van groot belang. De voeding speelt een grote rol, geen vette stieren maken, dan hebben ze een kortere levensduur en soms minder ge slachtsdrift. Ook de koeien niet te vet maken. Natuurlijk is ondervoeding ook fout. Bij de voedingsstoffen ging de spreker breedvoerig in op de werking van de hormonen voor het goed functioneren het geslachtsleven. Van schapen in Australië is komen vast te staan, dat zij door het eten van een bepaald soort klaver, waarin veel hormoonstoffen voor kwamen. totaal onvruchtbaar zijn ge worden. Ook erwtenloof heeft een hoog gehalte aan hormoonstoffen. Daarom dit met mate gebruiken, evenals tulpenbol len, wat overigens een heel goed voer is. De hoeveelheid eiwit is niet zo be langrijk als men wel heeft beweerd. Zelfs veel water kan bij stieren schade lijk zijn voor het sperma. Exportveiling In verband met het verminderen van aanvoer van de tomaten, wordt in de komende week alleen op maandag er vrijdag exportveiling voor dit produkt gehouden. WOUBRVGGE Bazaar geopend In gebouw Onderweg opende ds. E. Kempenaar" vrijdagmfddag de bazaar, die was georganiseerd door de Herv.; vrouwenvereniging „Wees een zegen" en waarvan de baten bestemd zijn voor het in aanbouw zijnde Protestantse Bejaar dentehuis. het prachtige werk, door de vereniging nu al voor de vierde maall voor dit goede doel volbracht. Voorts heette hij welkom de afgevaardigden van kerkeraad en diakonie. Vooral de jeugd, die juist herfstvakan tie had, was de eerste dag in grote ge tale aanwezig, om van de gevarieerde attracties te genieten. Ook op zaterdag is de bazaar nog ge opend van 2.30—5.30 en 711 uur. Goed gespaard In oktober werd by de rijkspostspaar bank ingelegd een bedrag van f 14293,24 en terugbetaald f 10729,20. Er werden 3 nieuwe boekjes uitgereikt. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgenieuws De uitslag van de vierde bridgedrive in de onderlinge competitie van de bridge club „De Brug" is als volgt: groep A: 1 W. KlosM. D. Hage 128 punten (to taal 513), 2. mevr. KoenraadsH. Booy 124 (460), 3. S. VisserW. Duindam 118 (427), 4. mevr. Den Duik—J. Parlevliet 117 (418), 5. C. den Duik—N. Parlevliet 111 (413), 6. J. de Jong—D. van der Plas 106 (461). 7. mevr. Groneeveld—B de Bruin 103 (393). 8. B. H. Agema—O. E Saey 94 (391), 9. echtpaar A. de Lange 90 (438), 10. echtpaar D. Parlevliet 89 (404). Groep B: 1. echtpaar P. van Paridon 87 (315), 2. mevr. v d Valkmevr. Saey 85 (311), 3. echtpaar M. v. d. Anker 77 (270), 4. A. de RuiterE. J. v. Leeuwen 72 (303), 5. P. RavensbergenJ. v. d. Plas 60 (300), 6. C. OuwehandP. van Duy- venbode 54 (230), 7. M. HermansM. v. Duyvenvoorde 38 (287), 8. A. P. Boselie G. Hardenbal 31 (168). Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg Bod Stork aandelen Jansen en Satorius Gebr. Stork en Co's Apparateyfabriek N.V., 'deel van de Verenigde Machine fabrieken, zal een bod van 225 pet. con tant doen op aandelen N.V. Machinefa briek voorheen Jansen en Sutorius, mits er voldoende aandelen worden aange meld. Het bod heeft de volle instem ming der directie van Jansen en Suto rius welker aandelen 29 oktober 215 no teerden. Rubatex: De resultaten van het lopen de jaar wijken niet veel af van die van 1962, doch de gevolgen van de verwachte stijging der lonen zijn nog niet te over- Hoger omzet Stokvis De omzet van R. S. Stokvis en Zo- i en heeft het peil van 1962 overschre den ondanks het feit, dat het eerste kwartaal 13.5 pet. lager was dan een 1 jaar tevoren. Het valt echter te be twijfelen of de stijging van de bruto winst voldoende zal zijn om de voort durende kostenstijging goed te maken. Men moet daarom rekenen met de mogelijkheid dat het zuivere resultaat niet geheel gelijk zal zijn aan dat van 1962.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6