Geloof in SINT moet worden behouden, maar Adenauer geeft Amerika de schuld van de muur Veel neerslag november in 7ü een fcofifce lij. Kosmonauten gaven elkaar ja-woord Bovenmeester heeft ongelijk Zestig uur zweeg Washington lekkeren gezond De F.S. waren te hang voor Rusland Driehonderd rassen Super Mix Kies de soort die bij uw auto hoort 196! ZATERDAG 2 NOVEMBER 1965 Hoewel officiële zegslieden lange tijd hebben ontkend er iets van te weten, heeft Moskou tóch zijn huwelijk van het jaar: vanmorgen zijn de Russi sche kosmonauten Valentina Teresj- kova en Andrian Nikolajev in de Rus sische hoofdstad in het huwelijk ge treden. Het huwelijk Is tot het laatste moment officieel geheim gehouden. Zelfs gis teravond wilde men het nog niet be vestigen. Dit waarschijnlijk op ver zoek van het Jonge kosmonauten-paar dat volstrekt geen ruchtbaarheid wil de geven aan hun plannen. Het huwelijk is vanochtend om 11 uur Moskouse tijd voltrokken in een van de 18 huwelijksregistratiebureaus, die Moskou telt T erechtstellingen in Zuid-Afrika Gisteren zijn krachtens de nieuwe, strenge veiligheidswetten van Zuid- Afrika de eerste terechtstellingen uit gevoerd. Drie Afrikanen werden op gehangen. Zij waren ter dood veroordeeld we gens misdrijven, gepleegd tijdens onlusten in de Kaapprovincie in no vember van het vorige jaar. Bij de ongeregeldheden in Paarl von den destijds vijf Afrikanen en twee blanken de dood. Deze slachtpartij werd toegeschreven aan de terroristische Po- qo-organisatie, die deel zou uitmaken Van het verboden Pan-Afrikaanse Con gres. Van da 21 gearresteerde Afrikanen werden er 16 schuldig bevonden, terwijl Vijf werden vrijgesproken. Drie van de zestien werden ter dood veroordeeld, terwijl de overigen tot ge vangenisstraffen, variërend van twaalf tot achttien jaar, werden veroordeeld. Ontploffingsramp eiste 62 levens De ontploffing die zich donderdag avond jl. in de Amerikaanse sta<l Indianapolis heeft voorgedaan in een gebouw waar een ijsrevue werd op gevoerd heeft aan 62 personen het leven gekost. Er zijn voorts 385 ge wonden, van wie er velen ernstig aan toe zijn. De ontploffing is inderdaad het ge volg van een lek in een gasleiding in een buffet, dat zich onder de toeschou wersgalerijen bevond. Zij vond drie mi nuten voor het einde van de voorstel ling plaats. De revue was een kwartier te laat begonnen. Indien op tijd was be gonnen zou de ontploffing mogelijk geen slachtoffers hebben geëist. (Van een onzer redacteuren) - Misschien hebben veel ouders eM het de afgelopen week wel gele- zen, dat bericht over een school hoofd in Noord Brabant, di* voorstander is van een Witte Piet bij Sinterklaas (vanwege de rassendiscriminatie en het voor kleuters angstaanjagende as pect van zijn huidskleur); die vindt „dat de hele positie van de Sint op de helling moet" (ja, ja) en dat alle kinderen dienen te weten dat de Sint niet bestaat. Ten slotte zou, nog altijd volgens de bovenmeester, Plet niet alleen zijn zwarte gezicht moeten afleggen, maar ook zijn befaamde jute zak, die door een plastic geval zou moeten worden vervangen. Weet n waarom? Opdat de kinderen direct zouden kunnen zien, dat het hier geen deportatiemateriaal, maar gewoon een opbergdlng voor snoep gold. Alles bij elkaar ferme woorden, maar.... waar? Want in feite betekent de visie van deze Brabantse meneer toch. dat het hele Sinterklaasfeest zo niet werd afgeschaft, dan toch behoor lijk werd ontluisterd en voor de kleu- rs van zijn waarde werd beroofd! Hééft het Sinterklaasfeest voor de kleuters dan zijn waarde? Niemand Konrad Adenauer heeft in een interview met de Amerikaanse journaliste Marguerite Higgins ge zegd dat de Amerikanen er de schuld van zijn dat de Russen in 1961 de muur door Berlijn hebben kunnen 'bouwen. Het interview staat in het blad Long Island Newsday, waaraan Marguerite1 Higgins sedert vandaag is verbon den na 21 jaar bij de New York Herald Tribune gewerkt te heb ben. Adenauer zegt in het interview dat de Amerikanen te bang waren voor de com munisten toen de muur werd gebouwd. „Als gevolg van de Amerikaanse vrees bereikten de betrekkingen tussen Bonn en de Verenigde Staten toen hun laagste punt in de geschiedenis", zo wordt Aden auer geciteerd. Voorspelling van Amerikanen De journaliste meldt dat Adenauer in het interview van twee uur, vrije lijk heeft gesproken over een aantal zaken waarover hij heeft gezwegen toen hij nog bondskanselier was. i „Zestig uur lang nadat men aan de Berlijnse muur was begonnen te bouwen, I kon de burgemeester van Berlijn geen reactie van Washington krijgen.Mis schien als er een of ander protest of op treden onmiddellijk was gevolgd, zouden de Russen zijn teruggekrabbeld.Maar zestig uur lang gebeurde er absoluut niets. Ook al hadden de Russen hun ver dragen gebroken en de muur gebouwd, de Amerikanen slikten het „De Amerikanen probeerden ons zelfs te vertellen dat het zo veel beter was omdat de vluchtelingen stroom werd afgedamd... Het Duit se volk was vol afschuw. Het was een geweldig succes voor Moskou. De Amerikanen waren te bang.U kunt zich niet voorstellen hoe wan hopig het Duitse volk was", zo zei Adenauer. Cuba geen succes Op een vraag hoe hij dacht over het ucces van de Amerikaanse confronta tiepolitiek inzake Cuba, zei Adenauer: „Was Cuba werkelijk een succes?" Hij merkte op dat de Russen nog steeds in het Caraïbische gebied schijnen te zijn. :ei te hopen dat de Verenigde Sta- n de toekomst met kracht zullen op treden tegen usurpatie door de Sowjet- .Chroesjtsjef is een intelligente en on scrupuleuze man. Ik heb president Ken nedy al vele malen gezegd hem niet te vertrouwen. Chroesjtsjef legt alleen maar de nadruk op vreedzaam naast el kaar bestaan omdat de zaken slecht gaan voor het Russische volk." Adenauer onthulde ten slotte nog dat Chroesjtsjef hem in 1955 In Moskou on omwonden had gezegd te vrezen dat de Sowjetunie uiteindelijk in oorlog zoi raken met communistisch-China. Me). W.M.Nijkamp gaf commentaar Er blijkt nog veel misverstand en onkunde over de viering van het Sinterklaasfeest met de klein tjes te bestaan, hetgeen de afge lopen week nog bleek toen een schoolhoofd uit Noord-Brabant er het zijne over meende te moeten zeggen. Nu de spanningevolle tijd rondom het vrolijk avondje voor de kleuters weer aanbreekt (wq ouderen houden het immers voor namelijk op een avond met gein tjes) hebben we gesproken met iemand die in ons land als een autoriteit op het gebied van „Kind en Sint" geldt: mej. W. M. Nykamp, te Amsterdam, inspec- trice der Nuteldeuterscholen. Van haar hand is o.m. het boekje „Sint Nicolaas en Zwarte Piet in Kleuterland", een uitgave van Vermande en Zonen te IJmuiden, dat we een ieder van harte ter lezing aanbevelen. herinnering dan kan kort en goed ge zegd worden dat het pedagogisch heel nuttig en ook volkomen üi de kleuter- wereld passend is de kleinen een tijd lang ln de Sint te doen geloven. Dat Piet voorts wit moet worden lijkt vol slagen onnodig. Primair omdat het kind Piet nimmer zwart zal zien om zijn „huidskleur" maar alleen ate mea een boeman van hem maakt, of wan- neer hij dit zichzélf maakt terwijl rassendiscriminatie in dit verband wel héél ver gezocht lijkt. Dat ,,de positie van de Sint ®P helling moet" lijkt al even onjuist! niet de Sint, maar de onjuiste opvat tingen van ouders en opvoeders moe ten op de helling! ódviezen Ten slotte nog enkele goed gemeen de raadgevingen, die bij een enquete over deze materie onder kleuterleid sters naar voren kwam. Doe nooit wat anders dan enig snoepgoed in een klaargezette schoen, of hooguit een niet eetbaar ding J"vv*uu vijftien cent. i dubbeltje of te vroeg Maar er is nog i andere kant minder dan de bekende psycholoog dat dankbaar gebruik, lees: misbruik, prof. dr. A. D. de Groot, omschrijft maken van de seizoendiensten van Sin- in zijn publikatie ..Sint Nicolaas, pa- terklaas €n wei het feit, dat dit al troon der liefde", dit vijf-december- bijzonder vroeg kan geschieden in feest als een stuk folklore dat we in on- septemb€r soms reeds. Maar wie in ze vertechniseerde, zakelijke wereld september of oktober, ja, in de eerste van vandaag dienen te handhaven, al keift yan noVember reeds gaat zeggen was het alleen maar vanwege de gro- tegen een kind „Als je vanmiddag te pedagogische en psychologische bent, mag je vanavond je schoen waarde die een op de juiste wijze ge- -<■- J-4 u;s -- vierd Sinterklaasfeest voor de kinderen hééft. En hier komen we dan meteen tot het moeilijke punt bij onze Sinterklaas viering, althans met de kleuters: in de loop der jaren (eeuwen) zijn er aller- zetten", dié "vergeet, dat hij er de spanning dan wel bijzónder vroeg in gaat torengen. We moeten enerzijds de spanning bij de peuters rondom het Sinterklaas feest niet gaan overdrijven door er In het grootste deel van Europa zal de komende dertig dagen de neerslag zwaar zijn. Dit voorspelt het Ameri kaanse Metereologische Bureau. Het gebied met zware neerslag strekt zich uit over de Britse eilanden, Ier land, Frankrijk, Duitsland, Nederland. België, Denemarken, het woud van Bohemen in Tsjechoslowakije, Spanje, Portugal, Zwitserland, westelijjk Oos tenrijk en de zuidelijke punt van Noor wegen van Bergen tot Oslo. In Italië zal de neerslag matig zijn ten noorden van de Golf van Napels, even als in een deel van Scandinavië. Licht zal de neerslag zijn in het noorde lijkste deel van Noorwegen en Zweden. Polen, Hongarije. Zuid-Slavië, Grieken land en het westelijke deel van Tsj echoslowakije. Ten oosten van een lijn die loopt van Marseille naar Bremen zullen de tem peraturen hoger zijn dan normaal. Dit geldt ook voor Denemarken en Scandi navië tot de lijn van Tronhjem in Noorwegen naar Stockholm in Zweden. In het noorden van Scandinavië zullen de temperaturen omstreeks normaal Temperaturen zullen beneden normaal zijn in Ierland, het zuidelijk deel van de Schotse hooglanden, westelijk Engeland, Normandië, in Frankrijk Portugal. Oostelijk Engeland zal een vrijwel n male temperatuur hebben. Hetzelfde geldt voor het grootste deel H.M. de Koningin heeft ter gelegen heid van de 50-jarige herdenking van de inwijding van het Vredespaleis de heer J. M. Vinke, administrateur van de Carnegie-stichting, bij bevordering be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Mej. mr. A. J. Belinfante. wetenschappelijk hoofdassistente van de bibliotheek van het Vredespaleis, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Regeringscrisis in Finland opgelost einde gekomen. Premier Kaja lainen, die twee maanden geleden af trad nadat drie ministers van de Boe ren een einde gekomen. Premier Karja- heeft voor de drie open plaatsen in het nieuwe kabinet kandidaten gevon den. dankzij een akkoord met de Boe renpartij. Twee leden van deze partij, Mauno Jussila en Olavi Lahtella. worden derminister van resp. financiën en keer en openbare werken, terwijl Oliva Mattila, die bij geen partij is aange sloten, belast wordt met kwesties be treffende de buitenlandse handel. lei misvattingen over dit feest inge- beel meewarig en sentimenteel slopen, misvattingen die helemóól niet praten. akkoord, maar aan de andere een uitvloeisel zijn van het Sinterklaas- kant bet even, zo niet erger on- feest als zodanig, maar er zijn inge- ju|st om deze spanning, die er toch bracht door de mensen die het vierden, echt Is, maandenlang in stand te hou- Nog duidelijker den. Dat de spanning er over het al- gezegd: de hou- gemeen veel te vroeg wordt inge- ding van vele ou- bracht kan men op elke kleuterschool ders heeft de beamen, waar de kinderen meestal ge- waarde van het durende de hele maand november bty- Sinterklaasfeest Mnder druk. lawaaiig en „uit hun niet alleen vaak doen" zijn. Alles vanwege de verbelde aangetast; er is komst van Sinterklaas, en wat zich daardoor ook de daaromheen afspeelt, vréés van de kleu ters gekomen, no- Te weinig wordt door de oudere be ta bene voor de seft dat indien hij over de Sint praat man die in zijn deze man voor hem zonder meer een tijd een groot fictie is, maar dat de kleuter het be vriend van de staan van de grijze bisschop onvoor- mensen en een waardelijk aanneemt; de hele inner- groot weldoener üjke gesteldheid van die kleuter is werd genoemd, daarop gericht! Inclusief de spannln- Want, werkelijk, gen. Indien nu de oudere zich geen of menige oudere onvoldoende rekenschap geeft van de- moest eens weten ze situatie, dan is het niet overdreven hoeveel volkomen te stellen dat die oudere maar al te onnodige angst er gauw geneigd is er ook misbruik van te in deze weken gaan maken (zie boven), voor Sinterklaas Wie tot hier heeft gelezen zou kun- door heel wat nen concluderen dat „het geloof' van kleuters wordt uit- kleuters in Sint Nicolaas, in tegen gestaan! stelling met wat het schoolhoofd in Inderdaad, de Noord Brabant zei, bepaald niet be- tijd is wel zo goed hoeft te worden afgewezen. Dat te als voorbij (in- juist. Alleen: men moet deze zaak g«- vloed van de nuanceerd bekijken. Want de ene dóórdringende, ouder is de andere niet en het ene nieuwe pedagogi- kind al evenmin het andere. Hetgeen wil zeggen, dat er ouders kunnen zyn Vier het feest-zelf niet overladen: veel kleuters krijgen te veel en te du- Te geschenken: zo'n kind kan zich am per de tijd gunnen om het een te be kijken of het heeft al weer wat an- Het Sinterklaasfeest voor kleinen is een Intiem feest voor thuis, of op de kleuterschool, waar hij/zij er „indivi dueel aan de beurt komt". Er is niet* ergers voor een kind dan vol verwach ting naar de Sint te gaan en hem al leen maar uit de verte te mogen zien. Sinterklaasfeesten in grote zalen en het bezoek aan allerlei Sinten in win kels door één-en-hetzelfde kind zijn daarom uit den boze. land grote verwarring bestaat. En dat, terwijl er goede voorlichting genoeg over voorhanden te. Om te besluiten enkele suggesties in dezen. Er te een aardig vouwblad van de commissie Huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Van Speijkstraat 19, Den Haag, al daar verkrijgbaar voor een heel dub beltje. In Rotterdam te het adres: Lan delijk voorlichtingscentrum, 's Gra- vendijkwal 60. Verder kan de aan dacht gevestigd worden op het boekje „Speel goed met speelgoed" door Wilh. J. Bladergroen, een uitgave van Van Stockum die verkrijgbaar te in el ke bockhandel. kinderen stout bent dan moet je straks mee naar Spanje en daar word je dan tot Depernotén ge- zeiden: waarheid onder het oog willen brengen. hij bestaan? 1359) Laten we maar direkt met Engeland invoerde, de deur ln huis vallen en u verklap pen dat r-en tegenwoordig ongeveer 300 hondenrassen onderscheidt. Bui ten dit aantal zullen zich natuurlijk nog vele honderden tussenvormen somd, maar er zal wel vertonen, maar al die vermengingen vaart in komen, nu we het worden niet ernstig genomen, hoe veel de eigenaar ook van het be treffende dier moge houden, sterk hij deze die- land al zeer algemeen. Na deze luttele voorbeelden, zijn e er ons van bewust, nog niet alle hondenrassen te hebben opge- .eeg terriers gaan hebben, die uit Enge- rassen heeft afgeleid. Als de meest gehecht moge oorspronkelijke vorm wordt de calrn- kynologen kan terrier beschouwd, die al ln de 16de eeuw werd toeschre ven. De echte kort- benige terriers zijn vrijwel allen in Schotland ontstaan en de tegenwoordig zo geliefde Schotse terrier stamt uit toet einde van de 18de De spaniels, die uit Spanje af- i, genoten op het de middeleeuwen ln heel West-Europa en speciaal ln En geland grote vermaardheid als jacht hond. UH dit ras heeft men in En geland de wat hoger op de poten TOCH IS HET ZO? zijn. In de ogen van een willekeurige kruising geen ge nade vinden, en de man heeft door de ze halsstarrige hou ding nog gelijk ook, want het ls een vorm van zelfbe heersing. Maar terzake. Hoewel in de grijze oudheid reeds vele hondenrassen be- oorspronkelijk stonden die we ook nu nog kennen, komstlg is het grootste aantal rassen toch! einde in later tijd ontstaan. Zo neemt men aan, dat de St. Bernhardshonden ge vormd zijn door een kruising van de Zwitserse sennenhonden (die hij de bewoners van de paalwoningen in de staande setter gefokt, de „setting' Steentijd al huisdieren waren) enjj doggen, die door de Romeinen Zwitserland werden Ingevoerd. Van voorwaarts gaat. de Newfoundlander, die oppervlak- Op veel schilderijen kig gezien wel aan de St. Bern- hardshond doet niets bekend. werd ln 1732 voor het eerst ln West- die ln oude Franse geschriften Europa ingevoerd waarschljnl ijk re eds huisdier bij de Newfoundlandse bi volking. Van zijn oorsprong weet men echter niets af. Pekingeesjes sohe produkten voordien uit de 7de eeuw reeds worden ge- eeuwenlang noemd als uitstekende jachthonden en ook door de Kelten als .jacht hond werden gebruikt. Zij zijn de stamvaders van een forser ras, t.w. boxers zijn typi- de bloedhonden. laatste Laten we deze onvolledige opsom- eeuwen, evenals de puckhonden, die mlng thans met een culinair genoe- waarschijnlijk het eerst In ons land werden gefokt. In de tijd dat stad houder Willem III de puckhonden ln in.l. met de H. Pétlllon „Die domme mensen in Salisbury" Premier Banda van Njassaland heeft de gezondheidszorg in zijn land officieel overgenomen van wat hij noemde die domme mensen in Salisbury. Hij ver klaarde dat de Rhodesische federatie heeft opgehouden te bestaan. ...ik heb haar verbroken. Dr. Hastings Banda had daarvoor, tij dens een plechtigheid ter gelegenheid van de overname van het niinisterie van posterijen en verbindingen, eveneens van domme mensen gesproken er aan toevoegend „sommige mensen zeggen dat dit geen taal is voor een premier. Ik zeg dat het mijn taal is". De regering van Njassaland nam gis teren het gevangeniswezen e over van het federale bestuur. niets krijgen ter^veel méér betekent dan het hem een presentji Nu, dat kan. Alleen moeten die ouders er rekening mee houden dat het kind desondanks wel eens in het dat sprookje van Sinterklaas WIL blijven fraais. geloven, wat een rtieteje van drie, dat Maar wèl komt door haar ouders volledig over de nog strijk en zet waarheid was voorgelicht, eens aar voor het is de dig onder woorden bracht door als vraag wat eigen- volgt te reageren: „Mam, maar IK ljjk érger is dat vind het leuker als hij wèl bestaat; ouders hun kleine hij mag toch wel bestaan?" en zij ge- kinderen toevoe- loofde onverdroten voort. Want alles gen: „Miesje, Piet, wat een functie in het kleuterleventje Keesje of hoe je vervult bestiat, dat willen de meeste maar heten mag, kleuters nu eenmaal zo. als je dót en dót niet doet (bij- Maar goed, willen ouders toch het voorbeeld je kind met „die onzin van Sinterklaas" bordje leegeten) niet confronteren, dan kunnen ze het dan krqg je niets ook 20 zeggen: „Kijk eens, vroeger van Sint"was hij er echt en hij was heel lief. waarbij dan 'in'dë Later vonden de mensen het zó naar gauwigheid verge- dat hii er niet meer was, dat ze het ten wordt, dat Sinterklaasfeest nu nog altijd vieren". Sint" voor de kleu- Daarbij laten de ouders dan twee onthouden worden het kind open: het kan Sin terklaas als realiteit blijven beleven óf niet. Want de kleuter verbindt nu eenmaal Hier komen we dan bij het tweede altijd (ln wezen terecht!) liefde met aspect: ook het ene kind is het andere geven, hetgeen na zo'n mededeling van niet. Het ene kind zal vroeger dan vaders of moeders kant voor hem of het andere „op natuurlijke wijze tot haar beduidt: dus dan houdt Sint niet de waarheid moeten worden geleid", meer van me. dat wil zeggen: al naar gelang zijn Hier is sprake ver, het bekend, iel» "l?" tXW hhibhaa e'gen °verwicht van de ouders vraag, dan kan een wedervraag blijkbaar onvoldoende wordt geacht by den gesteld zo van- Ja het L de opvoeding en „overwicht van J>ui- wei wat raar hè? Wat'vind je ei Op deze manier wordt het kind Sint Piet. dit geval rvan- kinderen gelegenheid gegeven te kiezen. Wil het iets gedaan te krijgen. Overigens niet de werkelijkheid nog niet zien dan kan alleen een verschynsel waarbij de het bijv. zó reageren: „Het is goede Sint wordt misbruikt, maar ook raar. maar het kan toch echt hè de_ polltie' de dan moet men niet verder gaan. Dat laatste kan weer wèl het geval zijn, indien opnieuw een kritische vraag conducteur, de dokter, Wie heeft in de tram nooit eens hoord: „Foei, dat mag niet van conducteur"? Waarbij de kinderen de meeste gevallen naderhand tot. de ontdekking moeten komen, dat Sint, de wordt gesteld. I Een nieuwe verf, die in Londen wordt ver vaardigd, is volgens de uitvinders „het meest opwindende medium sinds de oliekleuren zijn ontwikkeld". Na tien jaar van onderzoek is een geheime formule ge reed, die aan slechts drie mensen bekend is. De nieuwe verf zou de enige ontwikkeling in kleuren zijn sinds de 15e eeuw. De maatschappij begon met het onder zoek nadat schilders rampzalige ervaringen hadden opgedaan met emulsieverven. De mu sea klaagden dat de doe ken ontbonden en niet gerepareerd konden wor den. De doeken gemaakt met de nieuwe verf, zijn in een paar uur droog en praktisch onverwoest baar. I Tailor Cutter ge zaghebbend op het ge bied van de herenkle ding pleit voor een kilt (het rokje van de Schotten) als nationale dracht voor de Britse mannen. Het blad schrijft: „De kilt is veel te goed om alleen maar door Schotten gedragen te worden. Sinds de uit vinding van het rijwiel en de kruisingen die daardoor in ruime mate mogelijk werden, zijn er maar weinig Britse fa milies die niet wat Schots bloed hebben. Dit kan ons er toe leiden om de kilt te aanvaarden als nationale dracht, waaraan het Groot-Brit- tannië als eiland reeds te lang heeft ontbro ken". I De heer en mevrouw C. de Kruyff-De Bree uit Hilversum die een re genachtige herfstvakan tiedag voor hun kinde ren wat wilden opvrolij ken door een uitstapje naar het Nederlands Spoorwegmuseum in anders mist hij iets Ook hij begrijpt dat Super Mix onmisbaar is. ledereen rijdt an ders. Alle rli-omstandigheden verschillen. Alle motoren vragen om „individuele voeding". Daar om zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaaj, BP Mix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zélf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist diè - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste ver bruik! Super Mix pompen zijn zeer spe ciale pompen. Vraag per brief kaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij öp Utrecht, hebben geen spijt gehad van dit be sluit. Zij maakten na melijk het record-aantal van 100.000 bezoekers vol en ze werden dan ook zo enthousiast ont vangen dat voor de fami lie Kruyff deze dag een feest werd. I Het genootschap „Am- stelodamum" heeft een ".,n samenwerking met Vlckers „Amsterdams grachten- B pr5M",w™e onlangs voor boekte" nit de zeven héél Hovercraft. Een tiende „7ri jL. wervelwind voor veilt. vervoer, over .«uï? eeuw doen ver- water èn land... voor passagiers en schijnen met de grote vracht. Het resultaat van 9 Jaar re- stadsuitleg van 1658 en «earch dezelfde research, die óók een aantal afbeeldingen i leidde tot BP Longllfe, de motor-olie van gravures van grote I?!®1 dubbele levensduur; en tot Super grachtenhuizen zoals die voor. individuele motorvoeding oorspronkelijk I""" 5 a°°r1"' benzine. Een boot? Een vliegtuig? Geen van beide! BP steeds 'n stap vóór.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5