Bminnminii HUI Een atoomoorlog ontoelaatbaar is nu ANTE IDA Spaanse regering sprak met protestanten Lustrum-studieconferentie van het blindenwezen Een woord voor vandaag Ds. W. L. M. le Cointre neemt afscheid BOEKENHOEK I ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 ANDERZIJDS KERNWAPENCONSEQUENTIE? In het Kerkblaadje, een uitga ve van de ring van vrienden van Kohlbrugge" haalt ds. W. A. Hoek uit Rheden een ingezonden stukje van prof. H. Jonker aan. Prof. Jonker schrijft daarin dat „wanneer prof. Berkhof in het convent voor een nieuw politiek ethos beweert dat men zich slechts aan het synodale schrij ven der Ned. herv. kerk over de kernwapenen kan onderwerpen of de kerk verlaten, ook prof. Berk hof en zijn anti-militaristishe vrienden de hervormde kerk die nen te verlaten, omdat het onder havige stuk de conventionele be wapening handhaaft. Ds Hoek schrijft dan: Wat moeten wij op deze korte, doch belangrijke kreet van prof. Jonker zeggen? Heeft hij zijn Leid- se collega wel goed begrepen? Hier staat kerkelijk hoogleraar tegen over kerkelijk hoogleraar, en hier geldt wat eens prof. Van der Leeuw uit de mond van een Roomse ambt genoot hoorde: ,Als wij het met elkaar oneens zijn, zeggen we het in het Latijn; maar jullie Protes tanten bevechten elkaar in het Ne derlands." Indien de inzender ge lijk heeft, dan staan we hier voor een verbijsterend feit. We worden ineens tegenover de leertucht ge steld. Het gaat hier echter dan niet als in de dagen van Nicea over de vraag: ,,Wat dunkt u van de Chris tus?", en evenmin als in Dordrecht over de uitverkiezing, maar over een synodaal geschrift, waar we het mee eens kunnen zijn, of niet mee eens. Neen als de ene hoog leraar de andere goed begreep en weergaf over een geschrift, waar we het mee eens moeten zijn, wil len we niet moreel (en misschien ook door kerkrechtelijk geweld) ge dwongen zijn, onze eigen kerk waarin we géboren en getogen zijn, geademd en gearbeid hebben, te verlaten. „Roma locuta, causa finita est". Dat zou nu dan mogen luiden: „Den Haag (of was het Woudscho- ten?) heeft gesproken; de zaak is beslist". Dit geval wekte een vage herin nering bij mij op. Waar en hoe had ik zo iets meer beleefd? De herinnering verdichtte zich en be gon omlijnd te worden. Daar was het! Ik dacht aan sommige geheel onthouders in vroeger dagen, die kort en krachtig verklaarden: „Als je geen geheelonthouder bent, ben je geen christen". Een synode met het dreigement uit de kerk gedron gen te worden, kwam er niet aan te pas, maar ook hier had toch een klein-menselijk Rome gespro ken. en het geval was in beginsel Een brochure zou dus het cri terium of, in ouderwets Nederlands gezegd, de toetssteen voor onze al dan niet gerechtigde positie in on ze kerk zijn. Persoonlijk kan ik de ze brochure tot op zekere hoogte waarderen, omdat het de kerk is, die in haar openlijk tot ons en me de tot de wereld spreekt, en die ook eerlijk worstelt met de zware vragen van onze tijd. Het is dus een in de beste zin van het woord actuele brochure. Doch vergun mij een gelijkenis. Zij doet mij denken aan een edel. solied gebouwd zeeschip, waardig „de baren te klieven", gelijk wij vroeger zeiden. Een zeewaardig schip dus? Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar ik heb toch in dat schip een lelijk gebrek ontdekt. Het lijkt in het dok wel dig. op de oceaan begeven! De bo dem heeft namelijk een zwakke plaats. Het schip met al zijn pracht en kracht is in feite reeds lek. Wij Beeldspraak is altijd gebrekkig. Daarom moeten wij haar op tijd weten te verlaten. Zo ook hier. Dus onbeeldsprakig gezegd: de synoda le brochure is mijns inziens on aanvaardbaar om haar tweeslach tigheid. Van tweeën één: óf wij zijn voor weerloosheid, maar dan ook volstrekte weerloosheid, gruwend van alle wapengebruik. ook van het „ouderwetse" of „conventionele", óf wij aanvaarden gewapende ver dediging van vrijheid en recht, maar dan ook met de technisch beste (dus verschrikkelijkste) wa penen, die er nu bestaan. Even min als we met een achterlader kunnen vechten tegen een machine geweer, of met De Ruyter's „Ze ven Provinciën" tegen een duik boot of een vliegtuig, kunnen we met „conventionele" wapenen ons verweren tegen de allermodernste. Dan kunnen we ons beter met één slag overgeven. Een middenweg be staat hier niet. Dat de synodale verklaring dit niet beleden heeft, maakt haar zwak. En zou zij dan als toetssteen kunnen dienen voor de zuiverheid van onze Hervormde gezindheid? Hoezeer ik prof. Jonker ook ver trouw het wil er niet bij mij in, dat een man als prof. Berkhof zich zó onbesuisd en maniakaal zou hebben uitgelaten. Christian Reformed Church zegt: De kerk kan niet zeggen of een beperkt en locaal gebruik van atoomwapens geheel onmogelijk is, heeft de Amerikaanse Chris tian Reformed Church uitgespro ken in een nieuw rapport over kernbewapening. Maar tegelij kertijd wordt uitgesproken dat in kernwapens een vernietigende kracht is gelegen, te verschrikke lijk om haar in gemoede te over denken en te sinister om haar maar één ogenblik toe te laten. Het algemeen en onbeperkte ge bruik van atoomwapens in de loop van een oorlog is moreel ver werpelijk en van een christelijk gezichtspunt ontoelaatbaar. Uitspraak over kernwapens (Van onze kerkredactie) Deze uitspraak komt nadat de syno de Groningen van de Gereformeerde kerken in ons land had uitgesproken dat een nieuwe uitspraak niet nodig was. Deze uitspraak komt tevens, hoewel de gereformeerde oecumenische synode Grand Rapids gezegd had dat er de synode van Potchefstroom niet veel nieuws meer valt te zeggen. Bij de Amerikanen heerste verzet tegen deze gedachtengang. De studie commissie die de zeventien punten van deze uitspraak opstelde, heeft zelfs uitgesproken dat de verklaring van Potchefstroom „in zijn tegenwoordige m" nauwelijks voor een aanbeveling i de synode in aanmerking komt. Rechtvaardige oorlog weinig Pracht handen en nimmer ruw of schraal Hamea-Oelei ,Rode Pimpernel' van het Vaticaan overleden Hugh O'Flaherty, de priester die beroemd is geworden als de „Rode Pimpernel" van het Vaticaan van de Tweede Wereldoorlog, is gisteren in Cahirciveen in de Ierse Republiek op 65-jarige leeftijd overleden. Pater O'Flaherty heeft in de oorlogs jaren duizenden geallieerde krijgsge vangenen uit bezet Rome helpen ont snappen. Daarbij werden sommigen op nieuw aangehouden, gemarteld of neer geschoten, maar geen van hen heeft pater O'Flaherty ooit verraden. Zijn ondergrondse heeft tien maanden bestaan. Hij vermomde de ontsnapte gevangenen als nonnen of monniken, buschauffeurs of groentemannen en ver borg hen over heel Rome in kamers. In 1045 werd hij door Engeland onderschei den met het commandeurschap van de „most excellent order of the British Empire (C.B.E.)", De Verenigde Staten verleenden hem de vrijheidsmedaille. Een van zijn gedurfde staaltjes be stond uit het „lenen" van de auto van de Ierse gezant bij het Vaticaan, zonder diens voorkennis, waarmee hij een an dere priester, Spike Buckley, een ge wonde Engelse soldaat naar het zieken huis liet rijden. Pater Buckley droeg de bewusteloze soldaat het ziekenhuis voor Duitse gewonden in Rome binnen, leg de hem op een brancard, wachtte tot de operatie voorbij was, droeg hem in de auto terug en bracht hem in veiligheid. In een ander geval verschafte pater O'Flaherty aan een Britse officier een vermomming en een toegangskaart voor de Romeinse opera. De officier kwam daar tot de ontdekking dat hij naast de Duitse veldmaarschalk Kesselring zat en vroeg hem zijn handtekening. De Duitse opperbevelhebber in Italië gaf die. Vrijheidsstatuut is reeds klaar Wachten is op een uitspraak van concilie De Spaan-se regering heeft con tact gezocht met vertegenwoordi gers van de Protestantse kerk in Spanje om te komen tot een sta tuut waarin de status en de rechtszekerheid van de protestan ten in dit land definitief geregeld zal worden. Dit deelde de presi dent der Spaanse protestantse kerk, prof. dr. Gutiérrez-Marin, mee in een vraaggesprek op zijn reis door Duitsland. Reeds ge ruime tijd doen diverse geruchten de ronde als zou de regering naar een betere verhouding met de pro testantse minderheidsgroep ir het land streven. Tot nu toe was echter geen enkele zekerheid te krijgen of er al contact was tussen de regering en de kerk. Thans blijkt er zo goed als zeker overeenstemming bereikt te zijn tussen beide partijen. Prof. Gutiérrez-Marin verklaarde voorts de indruk te hebben dat gering met het bekendmaken bekrachtigen van de overeenkomst wil De protestanten zouden in het e statuut volkomen gelijke rechten hebben als de rooms katholieke Span jaarden. Ook zal het dan mogelijk wor den als protestant in overheidsdienst te komen. Op het ogenblik zijn er onder de dertig miljoen inwoners van hel land ongeveer 30.000 officieel ingeschre ven lidmaten der Spaanse protestantse kerk. Het getal van aanhangers sympatiserenden schat men ongeveer driemaal zo groot. Oorzaak Dezer dagen is de tiende studieconfe- der blinden, fiscale tegemoetkomingen rentle van de werkers voor de blinden nagegaan wat het belang tot nu toe in het Troeistrm-oord te Beekbergen ge- voor deze gehandicapten, terwijl ook honden. Deze conferenties worden o.m. werd nagegaan wat het belang tot nu bezooht door leerkrachten van blinden- toe van de conferenties is geweest (in instituten, maatschappelijke werkers, af- gevaardigden van blinden verenigingen. De opkomst was goed: 225 deelnemers. De conferentie werd geleld door de heer W. C. A. Riem, voorzitter van de ver eniging het Ned. blindenwezen onder wier auspiciën deze conferenties plaats hebben. Het recht van de mens zichzelf te zijn besprak de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. M. J. Oldewelt, die erop wees dat ieder mens die gemeenschapszins wil be leven en dat wil iedereen zijn eigen typische vorm van inschikkelijkheid tot bloei dient te brengen, hetgeen betekent dat de mens zich aldus verruimt tot een wijdere wereld dan die waarbij het „ik" in het middelpunt staat. Kan de blinde zichzélf blijven? was de vraag die in aansluiting hierop door drs. R. Keizer van de stichting blinden- belangen onder de loep nam. Hij stelde dat de blinde eerst zijn lot dient te aan vaarden. waarna van aanpassing sprake kan zijn. Bij die aanpassing kan drieër lei onderscheid gemaakt worden name lijk innerlijke, uiterlijke aanpassing en het ontbreken ervan. Andere onderwerpen, die op deze con ferentie aan de orde werden gesteld en besproken, waren de vrije tijdsbesteding Vaste data voor chr. feestdagen Het Eerste Kamerlid Van den Bergh (lib.) heeft de minister-president, mi nister van algemene zaken, schriftelijk gevraagd of de regering bereid is het initiatief te nemen tot internationale vaststelling van vaste data voor Pasen en Pinksteren. De heer Van den Bergh suggereert om bij zulk een initiatief de VK. in te schakelen. Een en ander on der verwijzing naar de positieve uitspraak over deze -naterie van het Vaticaans concilie. verband met het lustrumkarakter der bij eenkomst). Op een in een der zalen van het conferentieoord ingerichte expositie werden resultaten van revalidatie beel dend naar voren gebracht. Grote toeloop van mannelijke leerlingen aan kweekscholen De deelneming aan het kweekschool- onderwijs in verhouding tot de bevolking is in Noord-Nederland (40 per 1.000) aanzienlijk hoger dan in de andere lands delen, waar dit verhoudingscijfer niet boven de 27 uitkomt. De deelneming op het platteland is 'en hoog als in de steden (25 a 26 per 1.000), maar ligt in de verzorgende cen tra wat hoger dan in de industriesteden. Bijna 2/3 der tot de laagste kweek schoolklasse toegelaten leerlingen komt uit het middelbare milieu, 30 procent uit het lager milieu en 7 procent uit het ho gere milieu. Legt men ook hier verband met de bevolking, dan blijkt dat de deel neming in hoger en middelbaar milieu praktisch even hoog is: 36 en 38 per 1.000. Ver daar beneden blijft de deel neming van het lager milieu: 15 per 1.000. Opvallend is dat het percentage mannelijke leerlingen sinds 1950 voort durend is toegenomen. In genoemd jaar kwamen er jaarlijks evenveel mannelijke als vrouwelijke leerlingen op de kweek scholen; thans geschiedt dit in een houding 57:43. Verreweg de grootste deelneming het kweekschoolonderwijs komt uit het milieu van middelbaar personeel en on derwijzers (58 per 1.000). Het prot. chris telijke kweekschoolonderwijs telt ver houdingsgewijze veel onderwijzersdoch ters. Een en ander werd meegedeeld in een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Prof. Gutiérrez-Marin zei als naamste oorzaak van de veranderde houding van de regering de uitspra ken van het Vaticaans concilie te Ook achtte hij het nieuwe, meer rale streven, van een jonge politiek ge- toestand. Ter illustratie vertelde prof. Gutiér rez-Marin dat het thans reeds mogelijk is in Spaanse hotels plaats en tijd van in de buurt te houden protestantse kerk diensten op te hangen. Ook blijken ver scheidene Spaanse kranten soms berich ten over protestantse activiteiten op te nemen. Toch zijn er vele rooms katho lieken die zich bij voorbaat fel verzetten tegen de aangekondigde „protestanten- wet". Zij zijn bang dat de positie van de rooms katholieken door het nieuwe sta tuut in gevaar zal komen. Jaarvergadering baptistenjeugd De Nederlandse baptisten jeugdbe weging hoopt op zaterdag 23 november aanstaande te Zwolle haar jaarvergade ring te houden. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Suisse. s Morgens vergadert het centraal comité, bestaande uit de afgevaardigden van de «1~-* leiding f.aï?-..voorait'er-v- s Middags gaan de bezoekers uiteen drie sectie-vergaderingen: voor rijpere jeugd, de jongens en meisjes centrale en de landelijke zondagsschool centrale. n wat algemene en schokkende inleiding van eei punten, spreekt deze verklaring rechtvaardige oorlog. Volgens dit rap port is die mogelijk, maar alleen als het niet de opzet is de vijand volko men te vernietigen, maar hem af te schrikken. Het doel van een dergelijke oorlog moet zijn de vijand de hem toe komende plaats in de gemeenschap der volkeren toe te wijzen. Artikel acht van deze uitspraak borduurt op dat thema voort en ze Volgens de christelijke opvatting het onmiddellijke doel van een recht vaardige oorlog het rechtzetten bestaande verkeerdheden. Het aller eerste doel is de verwijdering van wat aanleiding tot de oorlog gafhet weg nemen van bepaalde grieven, wiei ondraaglijk gewicht de toen bestaan de vrede heeft verbroken. De conclusie in dit verband is dal m rechtvaardige oorlog een vrede op het oog moet hebben die berust op de morele orde, die een zinvolle samenle ving in stand houdt, een samenleving van mensen voor wie de oorlog werd gevoerd, die de geestelijk-culturele waarden van het verleden weerspiegelt, die voorziet in de plaats en de midde- de sociologisch-historisohe ont wikkeling van het menselijk ras, en die de kerk in staat stelt haar evangelis- sche opdracht uit te Maar dan duiken de vraagtekens op achter de uitdrukking „rechtvaardige oorlog." In het verleden was d' gelijk, nu zelfs nog denkbaar, het is de vraag of, met het oog op de vernietigende kracht van de moder ne wapens ooit nog van een rechtvaar dige oorlog gesproken kan worden. Op zichzelf, wordt verder gezegd is een atoomwapen niet meer verwerpe lijk dan ieder ander wapen, maar af gezien van het vreselijk lijden dat door een massaal gebruik veroorzaakt wordt, is, wat het gebruik van deze wapens ontoelaatbaar maakt, de mogelijkheid dat een punt wordt gezet achter de geschiedenis. Dat zou zelfmoord zijn. Heel voorzichtig spreekt de kerk zich dan verder uit. Er wordt erkend dat de kerk in deze dingen niet altijd tot een uitspraak kan komen, want zelfs de mensen van de wetenschap zijfn het onder elkaar niet eens. Zo kan de kerk ook niet zeggen of een beperkt en locaal gebruik van atoom wapens geheel onmogelijk is. De kerk kan daarom zelfs niet de mogelijk heid verwerpen dat zelfs een atoom oorlog onder zekere omstandigheden én op zekere voorwaarden toelaatbaar kan zijn. Maar in artikel veertien wordt dan ronduit gezegd dat de kerk erkent dat de vernietigende kracht zo groot dat het onverantwoord is haar toe te staan. En zo komt men tot de uitspraak: „De kerk oordeelt dat inderdaad het algemene en onbe perkte gebruik van atoomwapens in de loop van een oorlog moreel ver werpelijk en van een christelijk ge zichtspunt ontoelaatbaar is. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht: J. T. Cazan- der, te Oosterwolde. Bedankt voor Kamerik (toez.): J. T. Cazander, te Oosterwolde. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen (4e pred.pl.): R. Reitsma, te Steenwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN UNIE VAN BAPTISTEN GEM. VRIJE EVANG. GEM. de plaatselijke afdelingen, onder j Bouritius te Hooge- - de jeugdraad. 20 mille-gift voor kerk De Hervormde kerk in St. Pancras heeft van een gemeentelid een gift van 0.000 gulden ontvangen. De predikant, s. G. van Doorn kon dit meedelen tij- ens een feestelijke dienst ter gelegen- leid van de ingebruikneming van een iieuw orgel, dat werd ingewijd door peike Asma. T.g.v. Hervormingsdag Wereldomroep leidt gedachtenwisseling Rome-Reformatie i Hervormingsdag, Ter gelegenheid ,.v..v.„„i,60Ua8 donderdag, zal Radio Nederland Wereld omroep een onzichtbaar contact tot stand brengen tussen twee reformatorische waarnemers naar het tweede Vaticaanse concilie te Rome en een vertegenwoor diger van de Lutherse kerk te Amster dam en in de Wereldraad van Kerken te Genève. Onder de titel: „De vernieuwing in de Rooms-Katholleke Kerk en de Reforma tie" zullen prof. dr. G. C. Berkouwer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en prof. dr. L. J. van Holk, remonstrants hoogleraar te Leiden van uit Rome als waarnemers naar het con cilie een gedachtenwisseling hebben met prof. dr. C. W. Monnich, luthers hoog leraar, die dan in Amsterdam is, en dt secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hoofd, die vanuit Genève aan het gesprek zal deel- In de brief van Christus aan de gemeente van Philadelphia (Openbaringen 3:12) komt een merkwaardige belofte voor. Wie overziet zal een zuil worden in de tempel van God. En Christus zal drie namen op hem schrijven. De eerste naam is die van Zijn God. Het beeld zal de inwoners van deze stad niet vreemd zijn geweest. Alle heidense tempels hadden zuilen. En heel wat mensen lieten hun namen op zo'n zuil griffen, opdat hun god uit die tempel steeds weer hun naam zou zien en aan hen herinnerd zou worden. Meer nog, omdat een naam voor deze mensen meer was dan een etiketje, maar hun wezen droeg, waren zij zelf op die manier bij God. Zo deden de heidenen bij hun god. Maar onze God doet het precies andersom. Niet wij moeten onze namen schrijven op de zuil in de tempel, Hij plaatst Zijn naam op ons. Niet wij verlangen naar Hem, maar Hij verlangt naar ons. Niet wij willen bij Hem zijn, maar Hij wil bij ons zijn. En omdat ook Zijn naam de uitdrukking is van Zijn wezen, wil Hij als het ware door dat beeld ons toeroepen dat Hijzelf zich aan ons wil openbaren, dat Hij zichzelf aan ons wil geven, Zijn wezen op ons wil drukken. Hij wil ons hervormen naar Zijn beeld en naar Zijn gelijkenis. Wij behoeven nimmer bang te zijn dat God ons niet zal willen aannemen. Hij verlangt naar ons. Hij had ons lief toen wij nog helemaal niet aan Hem dachten. Christus stierf voor ons uit liefde toen wij nog zondaars waren. Maar denk er aan: liefde kan niet van één kant komen. Na een 43-jarige ambtsperiode (Van onze kerkredactie) Na 43 jaar actieve dienst als predi kant, waarvan 16 jaar als predikant voor de militairen, achtte dis. W. M. le Cointre nu dan toch de tijd gekomen een iets rustiger leven te gaan lijden. De thans 69-jarige, gereformeerde, emeritus predikant kreeg vooral be kendheid door zijn arbeid als predi kant in algemene dienst onder mili tairen vanwege de Gereformeerde Kerken. Hij neemt vanmiddag af scheid met een receptie om halfvier in de Woestduinkerk te Amsterdam. Hoewel dus niet meer in actieve dienst hoopt ds. le Cointre als „reser ve" dr. P. G. Kunst, predikant te Amsterdam enkele dagen per weeik bij diens pastorale werk bij Ds- le Cointre heeft zich te staan. Russische tegenbezoek aan Deense kerk uitgesteld Het tegenbezoek van een delegatie van de Russische orthodoxe kerk aan de Lutherse kerk van Denemarken is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het bezoek, Nikodim deel zou veertien dagen de i 1955 Gezelligheid maakt van een huis een thuis. En... goede koffie ver hoogt de gezelligheid. Buisman maakt de koffie nog lekkerder. Een schepje op een zetsel, dat is het geheim van gezellige huisvrouwen. HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEOERKOFFIE) gehouden reis van een delegatie Deense geestelijken naar Rusland. De reis was reeds acht dagen uitge steld omdat metropoliet Nikodim de ver gadering op Rhodos bijwoonde, maar nu is hij uitgesteld „om gezondheidsreden". Het zou het eerste officiële bezoek van een Russische kerkelijke delegatie aan Denemarken geweest zijn. Franse protestanten vergaderen Onder het thema „Een kerk voor de wereld" zijn de Franse protestanten in Aix-en-Provence bijeengekomen voor hun elfde voltallige vergadering. Be sproken zullen worden de toenadering tussen de protestantse belijdenissen en de betrekkingen met de rooms-katholie- ke kerk in oecumenisch perspectief. De leek professor Louis Joubert uit Bor deaux werd tot voorzitter gekozen. Na de opening merkte predikant Westphal, voorzitter van de protestantse federatie van Frankrijk, op dat de nieuwe geest die zich op het concilie in het Vati caan manifesteert, met erkentelijkheid ontvangen moet worden. Een kwestie van leeuwen of door, door Bert Japin. Uitgave W. van Hoeve, 's-Gravenhage. In serie Zodiac-myste ries. reeks van twaalf oorspronkelijke detective-romans. Geschiedenis van de Kerk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Van dit voor treffelijke boek. onder redactie van de hoogleraren dr. G. P. van Itterzon en dr. D. Nauta, is nu, als drie deeltjes in de Boekenreeks van Kok, een tweede herziene druk verschenen. Een gelukki ge omstandigheid die het boek eens te meer in veler handen zal brengen. De omslagen zijn van Han Prins. Een winterreis, door Willem Brakman. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Het boek, destijds bekroond met de Van der Hoogt-prijs, is opgenomen f de serie Reuzensalamanders. de zestien zijn contacten met het leger vooral ingezet de recruut vertrouwd te maken met het leger. Hiertoe riep hij de thans elk jaar gehouden „recruten- dag" in het leven. Voor deze speciale voorlichtingsbijeenkomsten, waar een predikant, een arts en een officier ver tellen van het wachtend militaire leven, blijkt nog elk jaar een grote belang stelling te bestaan. Ook de militair in effectieve dienst kreeg de aandacht van ds. Le Cointre. Met de militairen overzee hield ds. le Cointre, in samenwerking met de hoofdvloot- en hoofdlegerpredikant. nau- e contacten. Naast dit werk met zijn administra tieve rompslomp spande ds. le Cointre zich steeds zeer in het aantal gerefor meerde legerpredikanten op peil te hou- Voor zijn aanvaarding van de benoe ming tot predikant voor de militairen diende ds. le Cointre de gemeente te Woubrugge en Bergen op Zoom. In de ze laatste plaats, waar hij 22 jaar werk te, schreef hij een drietal werken over „Het Jezusbeeld in de moderne litera tuur". Sinds 1951 is ds. le Cointre offi- i de orde van Oranje Nassau. Geref. predikant (vrijg.) gaat niet voor in Z.-Afrikaanse kerk De gereformeerde (vrijgemaakt) pre dikant ds. W. L. Kurpershoek die na mens de zendende kerk Haarlem te Zuid-Afrika werkzaam is, zal niet kun- pen voorgaan in de gereformeerde kerk te Vrijheid (Z.-Afrika). Dit is een ge volg van een besluit van de vrijge maakte kerk te Haarlem op een ver zoek van de kerk te Vrijheid ds. Kur pershoek zich bij de kerk van Vrijheid an te laten sluiten. De kerkeraad van Haarlem zegt in het antwoord o.m.: 1. De kerkeraad van de gereformeerde kerk te Haarlem be houdt als zendende kerk opzicht en tucht zowel over de leer als over het leven zijn zendeling; 2. Het te betreuren feit dat er tussen uw kerken en de onze nog geen correspondentie bestaat, maakt het onmogelijk dat ds. Kurpers hoek aan uw uitnodiging „om kerklik bij die Gereformeerde Kerk Vrijheid te behoort" gevolg zal kunnen geven. Mijn moeder belde mij op om te vertellen, dat haar tante Ida was overleden. Het verbaasde me, dat er tranen klonken in haar stem. Waar om? Zij zou tante Ida toch niet missen? Tante Ida was een wat vreemde vrouw geweest. Vlijmscherp en bedillerig. Haar grapjes waren nooit gezellig of blij, maar bitter en sarcastisch. Als kind was ik béng voor haar. In mijn naïvi teit dacht ik toen dat mijn angst kwam door de wrat, die ze op haar wang had. Ik vond dat grie zelig en hoewel ik dat nooit had durven zeggen, dacht ik dat die wrat in de verte iets te maken had met hekserij. Later mengde zich afkeer met die angst. Afkeer om haar ogen, die koud en voor al achterdochtig keken. Bij alles wat er in de familie gebeurde aan gro te of kleine dingen vlamde die achterdocht bij haar op. Tante Ida kon nooit iets zomaar spon taan accepteren, zij zag altijd bijbedoelingen, die niet lief en motieven die onzuiver wareti. Dat ver- griepte haar leven en achteraf geloof ik, dat haar geest al veel langer ziek was dan wij wisten. Zij zwierf van hier naar daar, schoot nergens echt wortel. Ze had geen wezenlijke eigen plek en werd steeds eenzamer. Haar broer en zusters stierven.Vrienden had, ze nooit kunnen maken. Al les wat haar bleef waren de nichten en neven, die niet echt van haar hielden. Er was trouwens niemand, die echt van haar hield, want tante Ida hield zelf van niemand. De hartelijkheden op haar verjaardag of met kerstmis werdén haar bewezen uit een zeker plichtsgevoel en medelijden. Dat heeft ze waarschijnlijk niet meer gevoeld, want veel van haar gevoelens, ook haar oude achter docht waren al uitgeblust. Bovendieni, wie wordt er rijker van medelijden zonder liefde? Vo4tang.eCs en Tenslotte kwam ze in een tehuis, waar haar we reld steeds kleiner en haar leven steeds armer werd. Er klonk een huivering in de stemmen van de neven en nichten als er over tante Ida gespro ken werd. Geen wonder, want haar geest vertroe belde steeds meer en haar lichamelijke krachtén werden gesloopt tot ze een wrak was. Een vrouw, die zo totaal iedere aansluiting op geluk en harmo nie in haar leven had gemist en nu als een dier in haar hol op de dood wachtte was wel het summum van leed. Niemand was dan ook echt bedroefd, dat de dood een einde maakte aan dit nauwelijks meer mens-zijnde en toch voortlevende schepsel Gods. Daarom verbaasde het me te horen, dat mijn moeder zó ontroerd was dat ze nauwelijks pra ten kon. Hier was de dood toch werkelijk een ver lossing geweest? De volgende dag begreep ik het toch. De tragiek van tante Ida's leven was groot, maar het over rompelde mijn moeder pas ili de juiste proporties, toen bleek dat er niet eens rouwcirculaires be hoefden gedrukt te worden. Het was niet nodig, dat er iemand op de hoogte gebracht werd. Want er was niemand. Helemaal niemand. Geen enkel mens zou met schrik of verdriet de zwartomran- de kaart lezen. Niemand zou ontroerd de overlij densadvertentie in de krant ontdekken en zeggen „Ach, Ida is dood". Niemand mist haar, niemand treurt om haar. Moeder had gelijk, hier moet je om huilen. Dan moeten we verder maar niet praten, niets zeggen over oorzaak tn gevolg. We moeten ook maar zwijgen over schuldgevoel, omdat we toch zo als steeds te weinig gaven. Want als ik praat over schuld, kom ik weer bij mezelf terecht. En ik leef en zie de bruine herfst en word omringd doof liefde en warmte. Maar tante Ida is dood en zij had niemand. Hoe kunnen we ooit het leed peilen van zo*n leven? Mink van Rijsdijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2