Gematigd boeddhist nu Saigon premier in Gehate regime geeft zich gewonnen Diem en Nhoe slaan de hand aan zichzelf Staking bij De Telegraaf Vlak voor bestand nog ernstig grensincident Chroesjtsjef toch met Kennedy naar de maan In één Niet dood? Kleuters in verkeer worden beschermd Schietende inbrekers mogelijk gegrepen Commentaren Trouw wisselt pagina uit met Burger weerbericht Zaterdag 2 november 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 a.m. 3,15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 Op de foto is de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Viet- Henry Cabot Lodge, in gesprek met het schoolmeisje Ly Thi Lieu Huong. Korte tijd later werd het meisje in Saigon door de politie ge arresteerd Nadat gistermiddag een deel van het technisch personeel van De Telegraaf, ongeveer 150 man, besloten had in sta king te gaan omdat de directie de eis: een uitkering ineens over 1963, niet had ingewilligd, heeft de nacht ploeg zich gisteravond bij de staking aangesloten. Zelfs de expeditie en de I drukkers werkten niet meer. i Alleen een aantal voormannen en bui- I tenlanders werkten door. De Telegraaf zou vanmorgen met een noodeditie van j vier pagina's uitkomen. Het Parool dat op dezelfde drukkerij gedrukt wordt, is gisteren normaal uit- I gekomen. Voor vandaag was daar nog niets van te zeggen. Of De Volkskrant volledig zou verschijnen, werd betwij feld. Het ls de bedoeling dat na het week- end alle afdelingn weer aan het werk i gaan, met uitzondering van de zetters, zodat toch geen krant kan verschijnen. Do zetters moeten dan financieel ge steund worden door de andere-afdelingen Het is de bedoeling dat de zetters net zo lang blijven staken tot de directie hun i eisen heeft ingewilligd. Overigens zul len de stakers morgenavond bijeenkomen om de situatie te bespreken. Sigaren duurder De organisaties van werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie heb ben de leden va nde- Tweede Kamer ver- zocht er bij de regering op aan te drin gen dat alsnog een wetsvoorstel wordt ingediend tot verlaging van de vrijstel- I ling van omzetbelasting op sigaren. Een in te voeren omzetbelasting bete kent een prijsverhouding van twee tot drie cent per sigaar, zozeggen zij. De tijdelijke vrijstelling van omzet belasting voor sigaren (tarief 5 pet) loopt 31 december va ndit jaar af. Algerijnen bezetten Figuig Vlak voordat de afgelopen nacht de wapenstilstand -tussen Algerije en Marokko inging heeft zich nog een ernstig grensincident voorge daan in Figuig, in Marokko enkele kilometers van de grens. Algerijnse troepen zouden de plaats, die aan drie zijden door de Algerijnse grens wordt ingesloten, hebben omsin geld. Er zouden vele doden en ge wonden zijn gevallen. Overigens zijn de berichten over de gevechten zeer verward en tegenstrij dig. Zowel Algerije als Marokko be weren de plaats in handen te hebben. Beschuldigingen worden over en weer geuit. Volgens Marokkaanse militaire berich ten zijn de Algerijnen op sommige plaat sen tot 65 km op Marokkaans grondge bied doorgedrongen en hebben zij mij nen gelegd op de wegen naar Figuig. Algerije geeft toe het gebied rond Figuig bezet te hebben, maar beschuldigt Ma rokko ervan het Algerijnse grensdorp Beni Ounif te hebben beschoten. Koning Hassan heeft de Marokkaanse minister De Koningin heeft ter gelegenheid van de vijftigjarige herdenking van de inwijding van het Vredespaleis de heer J. M. Vinke, administrateur van de Car- negie-stichting, bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Mej. mr. A. J. Belifante, weten schappelijk hoofdassistente van de bi bliotheek van het Vredespaleis, "werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. I Premier Chroesjtsjef gaat ak koord met het voorstel van presi dent Kennedy om gezamenlijk een project voor een maanreis voor te bereiden onder voorbehoud dat de internationale spanningen vermin deren Hij verklaarde dit gisteren op een receptie in Moskou ter ge legenheid van het bezoek van pre mier Soevanna Phoema van Laos. Zoals bekend had de premier eer- oogopslag Spaanse regering spreekt met protestanten pag. 2. Geloof in de Sint moet be houden blijven, maar pag. 5 Amerika voorspelt het weer pag. 5. KLM-directie: ir. Luymes volgt Larive op pag. 7. Pacificatiecommissie: ge deeltelijk akkoord pag. 7. Betere ogentest bij rij examen vereist pag. 7. Aardgas en steenkolen: concurrentie pag. 9. Vragen over Defensie pag. 9. ...en zes pagina's ZON DAGSBLAD. der verklaard geen belangstelling te hebben voor een dergelijke on derneming. Zijn mededeling: kwam even nadat radio-Moskou bekend had gemaakt dat de Sowjetunie een nieuw onbemand ruimtevaartuig, de Polyot 1 (vlucht lj met succes liad gelanceerd. De Russisohe .premier zei: ..Ik heb het voorstel van president Kennedy met grote aandacht bestudeerd. Wat zouden wij beter kunnen doen dan een Rus en een Amerikaan, of nog beter: een Russische man en een Amerikaan se vrouw, gezamenlijk naar de maan te sturen?" Terwijl hij dit zei volgden Russische geleerden met grote aandacht het ver loop van de vlucht van de Polyot, waar mee een nieuwe stap vooruit in de ruimtevaart wordt gezet. Het inmiddels in een baan om de aarde gebrachte ruimteschip Ls namelijk in staat zowel In horizontale als in ver ticale richting van koers te veranderen (waarschijnlijk door middel van straal motoren) De lancering heeft o.m. ten doel bij te dragen tot de oplossing van het vraagstuk der besturing van ruimte voertuigen tijdens hun vlucht. Met het wendbare ruimteschip zullen bovendien waarnemingen kunnen worden verricht waarvoor anders verscheidene vluchten in een vooraf vastgestelde baan nodig zouden zijn geweest. Volgens radio-Moskou zijn de eerste bewegingen van de Polyot volledig vol gens plan verlopen. Op de hoek Amsterdamsestraatweg— Leeuwstraat in Utrecht is gisteravond een meisje dat op een fiets reed door een truck met oplegger gegrepen. He: meisje, de 14-jarige Elisabeth Radix uit Utrecht, werd daarbij zwaar gewond. Later op de avond overleed zij aan haar verwondingen. Het tweelingzusje van het slachtoffer dat bij haar achterop de fiets zat, bleef ongedeerd. van buitenlandse zaken opgedragen de organisatie voor Afrikaanse eenheid, kei zer Haile Selassie, president Keita van Mali, Oe Thant en het internationale Rode Kruis tc alarmeren. Een misdadige en duivelse macht is bezig de in Bamako verkregen resulta ten te vernietigen, aldus de Koning. De drie kompels die een week op gesloten hebben gezeten in de ijzermijn van Lengedeverlieten gistermiddag de drukcabine, waar in zij na hun redding nog enige tijd m.oesten vertoeven om aan de atmosfeer „boven" te wennen. Van onder naar boven: Pohlay, Leder Hanusch en een der redders AN het bewind van president \go Dinh Diein van Zuid-Vietnam en zijn broer Ngo Dinh Nhoe (de sterke man aehter de schermen) is definitief een einde gekomen. De staatsgreep van de Boeddhistische generaal Doeong Van Minh is geslaagd. De staat van beleg is in het land afgekondigd. De president en zijn broer hebben op hun vlucht voor de opstandige troepen zich vanmorgen van het leven beroofd. Vanmorgen heeft de regering van den van het land kwam en rooms- Diem zich na een ongelijke en wan- katholiek was. Tho is een gematig- hopige strijd tegen de generaals van de figuur, die in de Zuidvietnamese het leger, die zich bijna allen ach- conflicten steeds een bemiddelende ter de revolutie hadden gesteld, rol heeft gespeeld, overgegeven. De voormalige vice- president van Zuid-Vietnam, Ngoeyen Ngoc Tho. is minister-pre sident geworden. Hij komt uit het zuiden van het land en is boeddhist in tegenstelling tot de vanmorgen omgekomen Diem, die uit het noor- Volgens de laatste berichten, uil Saigon per radio in Singapore opge vangen, is het niet uitgesloten dal Diem en Nhoe Toren nog in leven zijn. JMW \V ~'r President Ngo Dinh Diem, die van morgen in gevangenschap te Saigon de hand aan zichzelf zou hebben geslagen De nieuwe ontwikkelingen in Zuid- Vietnam zijn spoedig gevolgd door hoog beraad in "VVashinton. President Kennedy hield een spoedconferentie met zijn belangrijkste diplomatieke en militaire raadgevers. eBsloten werd om Amerikaanse troepen naar Zuid- Vietnam te sturen „om de Amerikaan se burgers te beschermen". Aange drongen werd om de Amerikaanse po litiek in Vietnam en geheel Zuid-Oost Azië te wijzigen- De actie tegen het gehate regieme van Diem was goed georganiseerd. Spoedig bleek, dat een groot deel van het leger en een aantal ministers de zijde hadden gekozen van de opstandelingen. Maar veertien uur hebben Diem en zijn broer de sterke man achter de schermen en het hoofd van de geheime politie, nog stand weten te houden. Zy gaven zien pas over nadat het paleis van de presi dent door mortiervuur voor een groot deel was verwoest. Zij werden gevangen genomen, wisten weer te ontkomen om ten slotte vermoedelijk door vergif hun einde te vinden in een kerk, waar zy hun toevlucht hadden genomen. Madame IS hoe Het derde lid van de autocratische familieregering, de beruchte mevrouw Nhoe (zij is een schoonzuster van de omgekomen Diem) ontsprong de dans. Ze vertoeft reeds geruime tijd in de Verenigde Staten. Eerst zei ze niet van de staatsgreep af te weten. Maar later schreeuwde ze: „Dat is de schuld van de Amerikanen. Die hebben het ge daan". Daarna verliet ze haar hotel in Los Angeles en ging naar de mis. „Ik geloof, dat alle duivels uit de hel tegen ons zijn", kon men haar nog horen zeggen. „Maar wij zullen over winnen". De staatsgreep is gekomen na een al langer dan twee maanden durende slui merende crisis. De meerderheid in Zuid- Vietnam is boeddhistisch. Deze meerder heid voelde zich vervolgd door Diem en zijn familie. Diem stond onder sterke Amerikaanse druk. Meer dan eens heeft de regering in Washington hem met economische maatregelen gedreigd, wanneer hy zijn politieke koers niet zou wenzlgen. Gisteren dan heeft generaal Doeong Van Minh ingegrepen. Hij is 47 jaar oud en wordt in de wandeling de „dikke jongen" genoemd. Hij was reeds bekend geworden toen hij in de jaren 1054 en 1955 een belangrijke rol speelde bij het uitroeien van de corruptie in Saigon. Minh is infanterist en in Frankrijk opgeleid. Hij is getrouwd, vader van drie kinderen en bij de soldaten zeer gezien. De laatste jaren was hij in ongenade gevallen bij Diem. Zijn medestrijder is generaal Don, 46 jaar oud. Onlangs be noemde Diem hem tot chef van de gene rale staf. Voor vervolg zie pagina 11 Pendeldienst van moeders Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging bescherming voetgangers heeft besloten tot de oprichting van een kleuterbescher- mingsdiensrt, dit ter bestrijding van het zeer grote aantal verkeersonge lukken, waarbij jonge kinderen het slachtoffer zijn. De vereniging hoopt, zo deelt zij mede begin van het volgende jaar reeds een begin te maken met deze dien9t Hier toe zal in eerste instantie een beroep worden gedaan op autorijdende moeders om eventueel in samenwerking met hoof den van kleuterscholen te komen tot pendeldiensten. Volgens de plannen zul- Toestand agent redelijk Hoogstwaarschijnlijk heeft de Rotterdamse politie de daders van de aanslag op politieagent Nij en- huis te pakken. In de loop van vrij dag is op het hoofdbureau aan het Haagse Veer een groot aantal men sen gehoord en ten slotte zijn in de loop van vrijdag twee mannen als voorlopige verdachten opgesloten. Beiden voldoen aan het signale ment en de politie heeft ernstige aanwijzingen. Zij zijn op verschillende punten in Rotterdam aangehouden, de eerste tien minuten over twaalf, de tweede om half drie des middags. Wel verloopt het onderzoek voo recherche moeilijker dan normaal het geval zou zijn. De aanslag, waarbij de agent B. Nijenthuis ernstig werd gewond, ge schiedde in de nacht van donderdag op vrijdag. De agent Nijeiïhuis was toen tezamen met zijn collega J. H. Kraaye- veld in een auto op ronde. Agent Kraayeveld chauffeerde en de beide po litiemannen betrapten in de 1-ste Ble- kershof in" de binnenstad van Rotter dam twee mannen bij een poging het slot te forceren van de deur van een magazijn van een technische handelson derneming. Toen de agent Nijenhuis uit de auto kwam, loste een van de man nen vier schoten, waarvan er een de po litieman 26 jaar, vader van een ba by van ruim een jaar in de kaak en de keel trof. De beide mannen slaagden er in te ontkomen, de agent Kraayeveld had echter een goed signalement kunnen op- Agent Kraayeveld had onmiddellijk via de mobilofoon alarm gemaakt; een sterke politiemadht die zeer snel ter plaatse kwam, zette een grootscheepse achtervolging in, die echter eerst niets opleverde. Wel trof vroeg in de ochtend een na- tuurfijk hevig geschrokken werkster in een diioht by de plaats van de aanslag gelegen kantoongebouw een man aan. die zich in een toilet verschool. Bij zyn ontdekking ging de man via het dak op de Vlucht naar een belendend per ceel. dat hij weer via de kelder moet hebben verlaten. De toestand van de neergeschoten po litieagent, die onmiddellijk na het on geluk met een ziekenwagen van de vlak bij de plaats van de aanslag gelegen ge neeskundige dienst naar het Dijkzigt-zie- kenhuis is gebracht, is redelijk goed. De kogel is bij de kaak binnengegaan en tot in de keel doorgedrongen. In het ziekenhuis is hij onmiddellijk geope reerd. Bij Harlingen is het driejarig jongetje J. D. van der Tol, door een wagen met bieten van zijn vader overreden en ge dood. Het jongetje werd door zyn vader vastgehouden. De paarden werden echter schuw en de heer Van der Tol was ge noodzaakt zfjn zoontje even los te laten De jongen viel van de wagen en kwam onder een wiel. len de moeders bij toebeurt met eigen auto de kinderen in groepen van huis naar de kleuterschool brengen en hen daar ook weer halen. Het centraal bu reau van de kleuterbeschermingsdienst zal gevestigd zijn in het secretariaat van de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers, Van Montfoortlaan 11, Den Haag. De vereniging spreekt de verwach ting uit dat vele moeders van school gaande kleuters hun instemming met het initiatief zullen betuigen. In het beraad over de definitieve vorm van de kleuter beschermingsdienst zal de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers on der meer betrekken het Nederlands vrouwencomité, de Nationale vrouwen raad, de Bond van Plattelandsvrouwen, de Nederlandse vereniging van huisvrou wen en de autoriteiten, die erbij betrok- 5000 GEWONDEN Ter toelichting op dit initiatief deelt de vereniging nag mede dat naar schat ting dit jaar ongeveer 5.000 kinderen van negen jaar en jonger meer of minder ernstig gewond zullen raken in het ver keer. Volgens het C. B. S. werden in 1961 niet minder dan 4.534 jonge kinderen gewond in het verkeer, van wie er 234 zijn overleden. Volgens een recente we tenschappelijke publika.tie is het werke lijke aantal belangrijk hoger dan de aan tallen die ter kennis van de politie en het C. S. B. komen Uit onderzoekingen van verkeersdeskundigen is gebleken, dat het niet verantwoord is kinderen jonger dan zes jaar zonder geleide naar en van schooi te laten gaan. In Neder land is het toch nog te veel de gewoonte, zelfs kleuters alleen de weg naar school te laten vinden. DiDt acht de Neder landse vereniging bescherming voetgan gers niet langer verantwoord. De Haarlemse rechtbank heeft de 36- jarige chauffeur-monteur J. v. d. W. uit Haarlem wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk onder invloed van sterke drank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den en intrekking van het rijbewijs ge durende tweemaal vijf jaar. De eis luidde twee jaar en intrekki.ig van het rijbewijs gedurende vijf jaar. yELE t berichten uit Vietnam mogen nog verward zijn, duidelijk is wel, dat ook daar de kruik zolang te water is gegaan totdat zij is gebro ken. Het land wordt van buiten af door de communisten bedreigd. Deze situa tie is te ernstiger, waar het in dat gebied van de wereld een sleutel positie inneemt. Het pijnlijke was tot dusver, dat een beperkte leidende groep van de be narde positie waarin het land ver keert, gebruik maakte om eigen ge zag te schragen. Met name de Amerikaanse regering was zo in een onwelkome situatie beland. Zij wilde het land niet de steun onthouden die het in de strijd tegen de communisten behoeft. Aan de andere kant wenste zij niet ver eenzelvigd te worden met het bewind. Het verweer tegen de heersende groep heeft allerwegen temeer van zich doen spreken doordat boeddhis tische monniken bereid bleken hun houding van protest tot zelfs met de dood te bevestigen. Van de zijde der Zuidvietnamese re gering had men daarvoor toen niets dan spottende opmerkingen, getui gend van een benauwende liefdeloos heid. Het is wel van een diepe tragiek, dat, naar althans berichten ons melden, men nu ook binnen de kring van de heersende groep tot zelfmoord is overgegaan. Dat nationale gevoelens zozeer kan nen oplaaien, moet gelden als een bewijs temeer van de gebrokenheid van het menselijk leven. T^EN mensenleven is kostbaar. Dit is onderstreept door de niet af latende en niets onbeproefd latende poging, dagenlang ondernomen, om het drietal ingesloten mijnwerkers te redden. De pogingen zijn met wel slagen bekroond geworden. De krant en de andere middelen tot inlichting en voorlichting hebben ons van dag tot dag van het pogen op de hoogte gehouden. Nooit als in onze tijd is de mens in de gelegenheid, zozeer als vandaag als van nabij mee te maken wat waar ook geschiedt. Tegenover de lichtvaardigheid waar mee ook in onze dagen dikwijls met het mensenleven wordt omgegaan, doet de strijd tot redding van het zelfde mensenleven oprecht verwar mend aan. Drie mannen zijn gered. Maar nu men hierin is geslaagd, nu dus de spanning is gebroken, gaan de ge dachten onwillekeurig te sterker uit naar al diegenen wier redding on mogelijk was. Bij deze ramp ook waren het er tientallen en zij laten een veelvoud daarvan aan bedroefden achter. De dankbaarheid om de redding kan met de deernis jegens hen slechts worden verdiept. Het dagblad „Trouw" heeft van het Zuid-Afrikaanse dagblad Die Burger be richt ontvangen, dat de hoofdredactie van deze onafhankelijke krant de uit nodiging aanvaardt om binnenkort een pagina te wisselen over de apartheids politiek. Zoals men zich zal herinneren, heeft Trouw eerst een dergelijk voorstel ge daan aan het blad van de regeringspartij Die Transvaler Dit blad weigerde op het aanbod in te gaan. Die Burger zal dus nu op een nog nader te bepalen datum een pagina in Trouw mogen publiceren en het dagblad Trouw zal hetzelfde kunnen doen in ge noemde te Kaapstad verschijnende krant. Gevecht in Staten van Suriname In de Staten van Suriname is het gis teren tot een vechtpartij gekomen. Bij de behandeling van het voorstel om een bauxietconcessie te verlenen aan dc Amerikaanse combinatie Ormet zeide de heer Aron, dat er in het parlement men sen zijn die zich gedragen als wolven in schaapsvacht. De heer D. G. A. Find- lay zeide hierop, dat hij hiermee be doeld was en als de spreker dit niet rui terlijk toegaf, dan was hij een lafaard. De voorzitter vroeg hem zijn woorden terug te nemen. Findlay weigerde dit en verliet de zaal. Toen hij de koffiekamer wilde binnengaan, kreeg hij een klap van het Statenlid Van Genderen. Find lay sloeg terug. Toen zich een ander Statenlid met de zaak wilde bemoeien, greep de politie in en de vergadering werd geschorst. Verwachting tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen, later ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De 28-jarige elektrische lasser F. "W. Borst uit Haarlem die betrokken is ge weest by een verkeersongeluk met do delijke afloop is door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot een hechtenis- straf van zes weken en intrekking van de rijbevoegdheid gedurende twee jaar. is was twee maanden en intrekking voor twee jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1