Vorstenhuizen Wat Njoek het apenjong beleefde ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 1«1 IN ONZE TIJD Vorstenhui/en in onze tijd, door M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn. De schrijvers hebben met dit werk geen eenvoudige taak op zich genomen. Een beschouwing over een vorstenhuis kan immers op totaal verschillende manieren geschieden. Men kan zich houden aan de loutere historie, aan we tenschappelijke staatsrechtelijke bespiegelingen omtrent de plaats van de monarch of van de kroon pretendent in het staatsbestel; men kan ook de vorsten bezien met het oplettend, ja nieuwsgie rig, oog van ,,het publiek". Dat laatste wil zeggen, dat men hun uiterlijke gedragingen gade slaat, er karaktertrekken uit conclu deert, zwakheden signaleert of vervalt tot hooggestemde lofzan gen. Beide recepten Het merkwaardige is, dat bei de recepten gebruikt zijn voor dit boek van 338 bladzijden, verdeeld in twintig hoofdstukken. Het boek is dan ook op uitzonderlijke wij- ze tot stand gekomen. In 1959 verscheen van Geoffrey Bocca een boek The uneasy heads, a report on European monarchy. De Boekerij N.V. te Baarn ver wierf de rechten en verzocht me juffrouw dra. Schenk en de heer Spaan het voor Nederland te be- lijkheid. Bijzonder goed hebben schrijvers dit dilemma onder woorden weten te brengen. We willen de Koningin in de Gouden Koets zien, maar zijn diep geroerd, wanneer we horen, hoe zij de eenvoud zelve is in haar gesprekken, in haar dagelijkse ge woonten. Nederland be ginnen zij, vanzelfsprekend met Nederland. Dit hoofdstuk heet: Drie vrouwen van allure en schetst de betekenis van koningin Emma. koningin Wilhelmina en koningin Juliana. Boek volgens twee recepten L- werken. Doch Bocca's werk toonde naar de srnaak van de Nederlandse schrijvers teveel la cunes en zo kwamen zij tot een geheel nieuwe opzet. De inleiding, •en beschouwing over het koning schap en de hoofdstukken over de regerende vorstenhuizen zijn geheel oorspronkelijk van Neder landse pen, de hoofdstukken han delend over de kroonpretendenten van tot republieken geworden mo narchieën van Bocca. aangevuld met eigen gegevens van de Ne derlandse schrijvers. Ook het hoofdstuk over het Griekse ko ningshuis zijn van gemeenschap pelijke bron. Omschrijving En dan in het bijzonder het stitutionele koningschap. De schrijvers nemen de beschouwing van prof. Kranenburg over: Het constitutionele koningschap heeft als voornaamste functie, dat het als het ware het levende geweten is der verantwoordelijke bewind voerders. Daarnaast echter komt dat wat het volk van zijn koning eist. Het sprookje en de mense- Een hoofdstuk, dat getuigt van een intens en zich liefdevol ver diepen, niet alleen in de historie maar ook in de karakters. Na tuurlijk staat er veel in, dat be kend is. maar (en is dat dan niet weer ons verlangen iets meer te begrijpen van het sprookje?) het boeit. Zwak Het gedeelte over koningin Ju liana vinden wij het zwakst. Mis schien is dit het gevolg van een zekere schrooift bij schrijvers en dat maakt het hun juist sympa thiek. Zij hebben zich zelve een grens gesteld van wat oorbaar is om over Soestdijk te vertellen en wat behoort te blijven tot de pri- vélevens. die ook koninklijke per sonen moeten kunnen leiden. Trouwens de schrijvers snijden zelf dit onderwerp hierbij aan. De vraag is eigenlijk: „Hoe groot (of hoe klein) is de privacy voor de leden van een koninklijk gezin?" Dit laatste niet alleen menselijk maar ook staatkundig. Gepleit wordt voor een beter contact tus sen vorstenhuis en publiciteitsor- ganen via een deskundige contact- man. Een figuur, die wij in Ne derland trouwens reeds kennen. Dat er toch nog wel eens haken en ogen zijn ligt, menen wij. dan ook meer in het wederzijds be grip van wat „nieuws" is en wat „nieuwsgierigheid" is, dan aan het contact zelve. Ander vlak Plotseling echter trekken schrij vers deze publiciteit over naar een ander vlak. Zij willen deze pers deskundige ook aan de Troonrede laten schaven. Nu is dit inderdaad nooit een .taalkundig feilloos do cument en ieder jaar komen de taaldeskundigen met kritiek, maar de schrijvers doelen meer op een „extra", een persoonlijk konink lijk woord, natuurlijk met goed keuring van de ministers (die im mers de verantwoordelijkheid dragen) In een summier hoofdstukje wordt de vraag of de monarchie in gevaar komt door de Europese eenwording aan de orde gesteld. Het antwoord is natuurlijk neen. maar de argumentatie is op het kinderlijke af. De geschiedenissen van de Europese vorstenhuizen zijn boeiend en er is. dat blijkt duide'ijk, serieus getracht de ver schillende karakteristieken zo dui- Kracht Grenzen sector. Terecht hekelen de schrii- iüjk mak Terecht ook worden onbe scheiden speculaties en vragen omtrent verlovingen e.d. als on behoorlijk geschetst. En hierin ligt, menen wij, de kracht van het boek. Eén aan merking moet ons echter van het hart. Waarom er verscheidene malen zo denigrerend geschre ven wordt over het grote kinder tal, dat enkele vorstelijke families bezitten. Zo wordt over het gezin van de Graaf van Parijs geschre ven: Isabelles vruchtbaarheid hield juist op voor het republi keinse dozijn vol was. Of over keizerin Zita. dat „het zesde (kind) onderweg" was. Er is een duidelijk streven ge weest het werk vooral populair te houden, bijvoorbeeld door zelfs de eenvoudigste citaten een Neder landse vertaling te geven en ook door de keuze van anecdotes, die nu eenmaal van elk vorstelijk per soon in overvloed bestaan. Voor de zeer velen, die zoals telkens weer blijkt, belangstelling hebben voor het wel en wee van vorsten, heerlijke leesstof. PUZZEL VAN DE WEEK Kruhwoord-puzzel Horizontaal: 1. zoon van Jacob; 4. graan; 8. boodschapper; 12. familienaam; 13. reukhoutboom; 14. vreemde munt; 15. telwoord; 16. witte rand langs brieven; 17. soort hond; 18. scheikundig ele ment (afk); 19. rivier in Nederland; 21. meisjesnaam; 22. vast, stevig; 24. speelgoed; 26. kaartspel met 78 kaarten; 28. doortocht- geld; 31. horizon; 33. troefkaart; 34. kerkelijk zangstuk; 36. oude lengtemaat- 38. vlies, vel; 40. Indische ambtenaar van lagere rang; 41. eikenschors; 43. stuk grond; 44. telwoord; 45. stad in Bretagne; 47. geit; 49. onbekende: 50. koord van een speeltuig; 51. boom; 53. boom; 55. iemand die treitert; 56. water in Limburg; 58. be- dektbloeiende plant; 61. meertje; 62. zijtak Saaie; 64. rugvin van een soort heilbot; 66. muzieknoot; 68. stronkje; 69. strik in een touw; 70. slede 71. vis; 73. volbloed Hollander (Ind.); 74. groente: 75. dus (Lat); 76. gemeente in N. Holland; 77. gemeente in Gro ningen. Verticaal: 1. wisselborgtocht; 2. geneeskrachtige wortel; 3, voe£- woord; 4. rubber (Ind.); 5. courant van een partij; 6. stok; 7. water in Friesland; 8. jong varken; 9. voorvoegsel; 10. zoon van Jacoc; 11. godin van de twist; 13. gebrek in gegoten ijzer; 14. roeipen; 17. bedekking van een gebouw; 20. mannelijk beroep; 22. stronkje; 23. water in Z.-Holland; 25. bekziekte van het pluimgedierte; 27. katoenen stoffen; 54. schrobnet; 56. troefkaart; 57. overtrek een kussen; 59. zijtak Main; 60. rivier in Duitsland; 61. viervoetig dier; 63. drinkbakje; 65. jas (Vlaams); 67. bloeiwijze; 68. voor; 89. rund; 72. scheikundig element (afk); 73. voorzetsel; 74. schei kundig element (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. menage; 6. leg; 8. steeds; 13. erosie; 14. empire: 15. tr17. mep: 18. nol; 20. ant: 21. rr; 22. een; 24. stoel; 26. Lea; 27. eter; 28. doerian; 30. pipa; 31. nis; 32. Ger; 33. kim; 35. put; 36. trede; 38. de sem; 40. paria; 42. Ommen; 44. dessa; 47. arts: 48. moe; 49. rune: 50. Donau; 52. beest: 54. liter; 56. Nlmes; 58. telle: 60. Oka; 62. toe; 64. kea; 65. ras; 67. maar; 68. fragiel; 71. teil; 72. tak; 74. Stien; 76. Ina: 77. RN; 78. bol: 80. lor; 81. aat; 83. eg; 84. reseda; 85. eerder 87. Kassei: 88. sen; 89. kerker. Verticaal: 1. meteen; 2. Ne; 3. arm; 4. Goes; 5. esp; 6. lente; 7. gelei; 8. spa; 9. tint; 10. ert; 11. Ee; 12. straat; 16. retina: 19. oord; 21. repuls; 23. Nes; 24. sordo; 25. laken; 26. lip; 28. Dee; 29. nis; 32. gratuit; 34. me dulla: 36. tiran; 37. emmes; 38. Deest; 39. menie; 40. pad; 41. Ran; 43. moe; 45. set; 46. Aar; 51. orkaan; 52. Beers; 53. teken; 55. elaine: 57. mof: 59. lel; 60. omtrek; 61. aak; 63. agio; 65 rei; 66. slager; 69. atlas: 70. Ieren: 73. pose: 75. Made; 78. bes 79. lel: 81. ark; 82. ter: 84. R.S.: 86. R.K. INZENDINGEN geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD VOOR D£ JEUGD - VOOR DE. X JCÜGD VÖÖR DÉ JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR. PE JEUGD - VOOR DE JEUGD Wat fijn dat jullie tante Jos zo hebben verrast met de prachtige kaarten die ik van jullie gestuurd kreeg. Echt leuk zo'n stapel op mijn bureau vinden. Allemaal héél har telijk bedankt hoor! Hebben jullie nog van de vakantie kunnen genieten? Jammer dat het mooie weer ons in de steek liet en jullie niet van de heerlijke warme zonnestralen konden genieten. Maar jullie hebben je toch wel vermaakt, denk ik. We konden in ieaer geval heerlijk uitslapen en uitrusten, want het wordt nu weer hard werken voor het eerste rapport in de nieuwe klas of op de nieuwe school. We doen na tuurlijk allemaal heel goed ons best. Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven? Niet vergeten hoor! Tante Jos wil graag weten wanneer jullie jarig zijn. Ook schrijven we heel duidelijk onze naam en adres onderaan de brief en op de ach terkant van de envelop. lililllllllllllill De oplossing van de puzzel is: Ja, Ko en An, pa is al op. De hoofdprijs gaat naar Co- ra Bardelmeijer, Ter Aar. De troostprijs krijgt thuis gestuurd Marjo Bassie, 's- Gravenzande. Lang zullen ze leven!!!! Cocky Grandia, Miep de Groot, Alie Nederhoed. Koot je Rosenbrand, Johanna Schilling, Hanneke Smokers, Ria van der Veer en Maartje Verdoorn van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Ben je nu weer beter Ad van de Akker Monster? Jij bofte maar dat je van tante Toos zo'n prachtig boek kreeg. Is het mooi? Fijn dat het zwemmen zo goed gaat. Wan neer is de uitvoering van de gymnastiek? Welke oefening moeten jullie doen? Geweldig dat jij op een ponnvrijschool gaat Margriet Aksen Den Haag. Vind je het leuk? Of toch nog wel een beetje griezelig? Jij gaat na tuurlijk later ook paardrijden leren. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het ver geten? Niet meer zo lang wachten hoor! Natuurlijk mag jij ook een neefje worden Henk Akse Den Haag. Hartelijk welkom! Heb jij de brief zelf geschreven? Knap hoor! Ga jij graag naar judo-les? Wat wordt de kleine Theo al groot. Heb jij in een echt vliegtuig gezeten? Be dankt voor je tekening, Henk! Ja, jullie treffen het niet in de vakantie Mary Baljeu Hon- selersdijk. De zon heeft ons echt in de steek gelaten. Waarom krijg je nu al zoveel repetities? Heb je de achter stand al ingehaald? Hoe gaat het op de club? Hoe gaat het met jouw opa, Cora Bardelmeijer Ter Aar? Is hij al een klein beetje be ter? Woont opa dicht bij jul lie? Hoeveel jaar is de kleine Hugo? Blijven jullie 's mid dags Op school? Hoe heet jouw vriendin? Natuurlijk mag jij een nicht je worden Hennie Bardelmeij er Ter Aar. Hartelijk welkom! Je moet voortaan wel de brief zelf schrijven hoor! Wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag. Wat zal jij def tig zijn met zoveel moois. Wel ke kleur heeft je nieuwe man tel? Hoe gaat het op school? Nou en of ik een fijne va kantie heb gehad Marjo Bas sie 's Gravenzande. Het was ook heel mooi weer. Woont jouw zus ver weg? Hoe heet jouw kleine nicht? Leuk dat je bij haar mag gaan logeren. Zegt ze al tante tegen je? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Niet meer zo lang wachten hoor! Dat is zeker al een poosje geleden dat ik van jou een brief kreeg Truusje van de Berg Den Haag. Gelukkig ben jij tante Jos nog niet vergeten. Fijn dat jullie zwem- en blok- fluitles krijgen op school. Gaat het goed? Mag je al duiken? Welke versjes speel je al op de fluit? Is de varen mooi? Jij hebt dus geen vis gevan gen, maar je moest de emmer vangen. Wat heb je al mogen verven op school? Meisjes en jon gens. wat hebben we hier een ge zellige plaat. Je ziet er van alles op. Het is een echt landelijk ta fereeltje. Jullie begrijpen natuur lijk allemaal de bedoeling wel. We moeten mins tens 18 namen van voorwerpen opzoeken, die met de letter H begin nen. Zenden jul lie de oplossing in voor dinsdag 5 november? Jij bent maar erg verwend door mamma en pappa Dirk van de Berg Den Haag. Def tig hoor zo'n mooie tas. Krijg jij ook blokfluitles? Wat heb je allemaal in de herfstvakan tie gedaan? Fijn dat jij de melkboer zo goed kan helpen. Was jij tante Jos ook niet een klein beetje aan het ver geten, Tineke van de Berg De Haag? Prachtig dat ik nu weer zo'n lange brief van je kreeg. Wat heb jij al veel op de handwerkles gemaakt. Wor den de slofjes mooi? Ga jij graag naar school? Jij bent verschrikkelijk ver wend met zo'n prachtig horlo ge Jannie van Bevcren, Den Haag. Loopt het goed? Heer lijk zo'n warme maillot. Jij hebt je pop een mooie naam gegeven. Zijn er al kleine par kietjes? Grappig dat jij het mannetje al zo .getraind hebt. Wil jij een nichtje worden Gerda Binnendijk Wassenaar? Zit jij in de klas van Antje? Wanneer ben jij jarig? Heb jij een lange vakantie? Natuurlijk mag jij een nicht je worden Hermine Bloemen- daal Pijnacker. Hartelijk wel kom hoor! Grappig dat Fieke bij jou in de klas heeft geze ten. Hoor je nog weieens iets van haar? Leuk dat jullie de meester nu mijnheer ..Been" noemen. Spelen de kinderen uit de klas ook op de instru menten? Prachtig dat jij je diploma hebt gekregen. Be dankt voor je tekeningen, Her mine! Wat heb jij wel genoten van de schepen Frits van der Blij, Den Haag. Heb je grote gezien? Heerlijk om zo'n eind de pier op te wandelen. Inge is heel erg verwend hoor! Was ze blij met haar ca- ueaux? Hoe gaat het nu met Ewald? Jouw vorige brief heb ik echt te laat gekregen. Frits' Is het woensdag groot feest geweest Hans Blijleven, Lei derdorp? Had je mooie slin gers gemaakt? Vind jij het fijn in de opleidingsklas? Vol gende keer krijg ik een lange brief van jou? Wil jij een nichtje worden Manda van der Bos, Pijn acker? Leuk dat jij naast Hermine zit. Grappig dat jij nog zo'n klein broertje hebt. Ga jij graag naar gymnas tiek? Heb jij werkelijk al zo'n zin in schaatsenrijden? Nou ik niet hoor! We hebben van de winter wel voor een paar jaar ijs gehad. Schrijf jij nog weieens naar Fieke? Hoe kwam het dat jij viel Tineke de Bruin, Leiden? Heb je je erg bezeerd? Was je nieuwe maillot kapot? Jij boft maar met zulke mooie nieuwe schoenen. Jij weet wel wat lekker is hoor! Mmmmm! Mag jij ook wei eens mee in de boot? Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Jacqueline Din- gemanse, Den Haag en Rinus van der Does, Wassenaar? Volgende keer krijg ik een lange brief? Fijn dat jullie mamma zo hebben verwend Anneke Doesburg, Den Haag. Was ze blij met het mooie cadeau? Mmmm, wat zullen jullie smullen van de patat. Jij bent ook verwend hoor met zoveel moois. Wat zal jij een dame zijn! Heb je hem al aange had? Waarom schreven jullie he lemaal niets Lenie Drieber gen, Rijnsburg en Anneke van Duin, Noordwijk aan Zee? Vinden jullie het zo moeilijk? Nee toch? Hoe vond je het in, Amster dam Peter Binnendijk, Naald wijk? Heb je genoten in de grote stad? Prachtig zo'n rond vaart door de graohten. Was het mooi weer? Heerlijk dat oma komt. Blijft ze lang? door MIEKE DEN OUDEN (Vervolg) De dieren waren bestemd voor de dierentuinen. Gelukkig bleef de apenkolonie in zijn geheel, en wera ondergebracht in een prachtig nagemaakt apenpara- dijs, met veel bomen en andere klautermogelijkheden. Er was ook een vijvertje om te kunnen baden en slaaphokken, waar ze zich ook tijdens de regen kon den terugtrekken. En toen ze na verloop van tijd gewoon ge- begonnen ze er zelfs aardigheid in te krijgen, dat er elke dag zoveel mensen naar hen kwa men kijken. En een lekkers dat ze kregen. Bananen en pinda's en dat buiten hun gewone dage lijkse voedsel, dat ook altijd vol doende en erg lekker was. Op een dag kwamen er weer mensen voor de kooi staan. Vooraan stond een klein meisje, dat niet weg te slaan was van de apenkooien. Ineens ging er een schok van herkenning door Njoek heen. Dit meisje kende hij. Het was Marjanneke, zijn eerste en liefste mensenkame raadje, bij wiie hij zulke geluk kige maanden had doorgebracht in dat verre warme land van vroeger. Marjanneke zag Njoek niet dadelijk. Ze keek naar al die apen tegelijk en dacht: „Wat lijken ze allemaal op Njoek". En ineens sprong er een van de kleinere aapjes tot vlak voor haar bij de tralies en stak zijn handje door het gaas naar haar uit. Een smekend en verlangend stemmetje riep haar: „Njoe- oek. njoeknjoeknjoek". Precies zoals haar eigen Njoek haar al tijd geroepen had. Ze keek nog eens goed en greep links en rechts haar vader's en moe der's hand vast: „Het is ónze Njoek." ..Wel nee. dat kan immers niet. meiske", legden haar ouders uit. „Njoek is toch zover weg, op de rubberonderneming van oom en tante Schuurmans." Maar Marjanneke wist het zé ker. „Kijk dan goed. dit is onze Njoek. pap, ziet u niet dat hij mij ook herkent, mam?" En Marjanneke kwam zo vaak ze kon bij de apenkooi van Njoek en ze gaven elkaar handjes en waren tevreden dat ze elkaar weer gevonden hadden. EINDE En waar ieder kind mag spelen, Jn de zomer-zonneschijn. De herfst is gekomen De wind slaat op hol Nu stop ik mijn mandje met eikeltjes vol- En straks in de winter Als 't vriest dat het kraakt Dan kook ik een soepje Dat iedereen smaakt. Kom dan in mijn huisje 'k Heb voedsel genoeg En 't kacheltje snort Je komt dus maar vroeg. Maar nu ga ik verder Mijn mandje is vol Straks breng ik de voor raad Weer vlug naar mijn hol. Nu nog een versje de Jong. Ria Alle stoelen op een rijtje... Jongens, wat een fijne trein, en de grote stoel van opa. zal de motor-wagen zijn. Zit je goed? Dan gaan we rijden, héél ver. naar een ander land- Waar gebraden appels groeien. 'k Las het laatst nog in de krant. Waar geen scholen en geen Maar wel mooie tuinen zijn Waar je net zo laat naar bed gaat, Als je dat maar zelf verkiest, en waar ieder glaasje water tot een ijsco'tje bevriest. Waar je klimmen mag en schreeuwen, Waar nooit iemand iets ver- J biedt, Maar.... je vader en je moeder, Weet dat weldie zijn er niet, Puf-puf-puf de trein gaat stoppen, Maakt de machinist abuis? Neen maar alle spoortrein klanten Willen liever weer naar huis. Grappig vinden jullie niet? Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol le? De letters E t/m K zijn deze week aan de beurt. Ik krijg natuurlijk lange gezellige brieven van jullie. Veel sterkte om weer naar school te gaan hoor en tot de volgende week. Correspondentie en oplossingen aan de heer J. J. Slavekoor- de, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Op het eerste gezicht We zouden ons kunnen voor stellen, dat sommige lezers van deze rubriek bij het bezien van de stellingen, welke hier ditmaal zijn opgenomen, half verontwaar digd zouden opmerken: Maar dat zijn toch geen opgaven die men „op het eerste gezicht" kan oplossen!?" Wij willen hierover niet rede twisten, doch slechts opmerken dat grote ervaring met bepaalde typen van stellingen er op den duur heus wel toe leidt, dat men zekere „patronen" gaat herker nen en met behulp daarvan veel sneller inzicht in de mogelijkhe den van zulke stellingen krijgt, dan aan schakers die zich min der veelvuldig en vooral ook minder systematisch met dit werk bezig houden ten deel pleegt te vallen. Met deze inleidende opmerkin gen. welke naar wij met een licht sardonisch genoegen vast stellen U vrijwel geen houvast geven, laten wij U vol vertrou wen over aan de stellingen, waar van de oplossing Uw taak is. **r-. A A' AA SAB HA '2H 1» A-üi" AA A A a A z *1 w A ÖASI4 A BAH 141 **i. AAA A A A A A 'A A Aa#EAHi.E Oplossingen Hieronder volgen de oplossin gen der vier stellingen, welke U in onze rubriek van 19 oktober jl. werden voorgezet onder de ti tel „Plezierige matbeelden". 1. Buchovet-Kapengut. Op 1 K c8? volgde het fraai mat 2. Pxd6tü. Pxd6; 3. Pe7 2. DimitruErdeus. Ondanks de dreiging 2. Lf6t (in antwoord op 1. Tah8) speelde zwart tóch 1. Tah8. En er volgde 2. Lf6t, Kg8: 3. Lxh8 en nu beslist de andere dreiging: 3Dh4! zodat wit het opgaf. 3. SchamkovitschKremenetzkl. Op. 1. Lxd5 Lxg4 volgde 2. Txh7fü en het is gebeurd. Na 2. Kxh7 komt 3. Thlt ge volgd door mat. En op 2. Pxh7 volgt 3. Pg6 mat. 4. GutopRoschall. Het ging als volgt; 1. Dd6; 2. Lf4? Dxd5!en wit gaf het op, want na 3. Lxd5 Lxd5 loopt hij mat. Maar waarom niet metéén 1. Dxd5 zal men vragen? Welnu, dan kon wit zich met 2. Lxd5 Lxd5; 3. Lh4! redden, en mak kelijk ook! Fundamenten van kasteel werden blootgelegd Enige jaren geleden reeds stuitte men bij rioleringswerkzaamheden op de funderingen van het nu blootgelegde grondpatroon van het kasteel van de Heren van Axel. Dit werd toen niet ter kennis gebracht van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Ongeveer drie weken geleden kwam ir. J. A. Trimpe Burger, conservator bij deze Rijksdienst, voor andere werkzaamheden in Axel. Bij die gelegenheid verzocht de pachter van het land, waar nu inmiddels de opgravingen gebeuren, ook daar te komen zoeken naar oudheidkundige resten. Men ging en vond. De opgravingen stonden onder leiding van ir. Trimpe Burger. Het kasteel dateert uit de 15e en 16e eeuw. Het muurwerk en de vloeren bleken bijzonder goed bewaard te zijn en geven veel bouwdetails te zien. De afmetingen zijn 15 bij 40 meter. Ook trof men veel aardewerk, meestal in scherven, aan. Conservering van het geheel is niet moge lijk. Het zou te kostbaar zijn, meent men. Bovendien ligt deze opgraving in het uitbrei dingsplan van de gemeente Axel. Later zal er een school op verrijzen. De gevonden zogenaamde „Kloostermoppen' zullen worden afgestaan aan de gemeente Hulst voor (verdere) restauratie van de al daar enige jaren geleden opgegraven stads poort. (Foto KLM-Aerocarte N.V.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16