PRAAGSE VREDESBEWEGING Hl .AKSENT' TERUGBLIK IN LEES-EN KIJKBOEK typerend voor kerkelijke situatie in Tsjechoslowakije DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 In zün tweede en laatste artikel over de kerkelijke situatie in Tsjechoslowakjje schenkt prof. dr. A. J. Rasker vooral aandacht aan de Praagse vredesbeweging. Zelf is de Leidse hoogleraar één der vice-voorzitters van de Praagse beweging. Hoe is het nu met de vrijheid van de kerk in Tsjechoslowakije gesteld? Uit het antwoord op deze vraag konden we toch wel opmaken dat ze niet zoveel mag als de kerken in Nederland. Weliswaar garandeert de grondwet van de republiek geloofs- en gewetensvrijheid voor alle burgers en hebben alle kerken voor de wet dezelfde rech ten, toch geldt de marxistische overtuiging, dat de godsdienst een verouderde wereld beschouwing is die met de groei van een betere samenleving wel zal verdwijnen. Men beschouwt het als een nuttiger tijdsbesteding wanneer de jeugd in de wetenschappe lijke wereld- en maatschappijbeschouwing van het communisme onderwezen wordt dan wanneer ze naar catechisatie gaat. Het is uiteraard vooral de be moeienis met de jeugd, waar wrijvingen ontstaan. Dat kan in de praktijk heel verschillend uit vallen en is mede afhankelijk van personen en persoonlijke ver houdingen. Er is geen reden om de situatie van de kerk rose te schilderen, maar ook geen om haar zwart af te te kenen. En het merkwaardi ge is dat de getallen van ca techisanten en kerkbezoeicers in Menselijk Het ligt ons voor in dt> mond bestorven: Vergissen is menselijk. En voor de veran dering maken we er soms van: „iedereen kan zich ver gissen". Dat „Iedereen" geeft 'n veilig gevoel. We kunnen s verschuilen achter de lan ge rij van soortgenoten. Maar de chirurg die zich tijdens een operatie vergist kan een gestorven patiënt niet meer helpen. De automobilist die zich vergist terwijl hij met een snelheid van 130 kilome ter over een hoofdweg raast, maakt van zijn auto een ka nonskogel die dood en verderf zaait. Een zakenman die zich vergist kan niet alleen zich zelf failliet verklaard zien, maar plaatst werknemers van boven de vijftig voor de grote moeilijkheid een pasrfénde werkkring te vinden. De tragiek is dat een mens zich nooit alleen vergist. De man die een afspraak ver- Seet doordat hij zich ln de da im vergist, maakt de ander woedend. Deze reageert af te- gon zijn secretaresse. De se cretaresse scheldt de loopjon gen uit. Van kwaadheid zeilt deze met zijn bromfiets door een bocht zonder uit te kijken. Weer een slachtoffer van het verkeer. Sommige vergissingen heb ben geen enkele consequentie, andere vergissingen zijn dode lijk. En nog horen we onze le raar Duits, de wat cynische man die we vreesden, zeg gen: Je hebt je niet te vergis sen. En soms hebben we het ge voel dat God hetzelfde zegt. Dat Hij even onbarmhartig strooit met de tweeën en drie- en. Dat ook Hij je leder ogen blik kan toevoegen: Kom voor het bord. En je weet dat een marteling op komst is. Wat zullen veel mensen baasd opkijken als zij God ontmoeten. Eigenlijk moeten we schrijven: Wat staan veel mensen verbaasd als ze God in Christus ontmoeten, als Hij him leven binnenkomt, als Hij tegen hen zegt: Vergissen is menselijk en tegelijkertijd vreselijk; het kan zo erg zijn dat u de verantwoording voor het leven niet kunt dragen. Laat mij die verantwoord! held dragen. Hij zegt dat omdat Hij onze vergissingen over het hoofd wil zien. maar omdat Hij met ons een nieuw begin wil maken. En ook om dat Hij ln zijn rechtvaardig heid de onschuldig getroffenen recht wil schaffen. verhouding tot de grootte van de gemeenten vaak helemaal niet zoveel verschillen van die bij ons. Twee jaar geleden bezocht ik een gemeente waar ik preekte en na afloop kennis maakte met de zon dagsschool. Het was een heel aar dige groep jongelui die daar hiel pen en er waren een vijftig leer lingen. De zondagsschool gaat achteruit, vertelde de dominee mij: verleden jaar hadden we nog bijna honderdvijftig. Enkele maanden later preekte ik in Ne derland in mijn eigen eerste ge meente en bezocht na de dienst de zondagsschool. Het gaat niet zo best met de zondagsschool, zei men: verleden jaar hadden we nog honderdvijftig kinderen en nu maar vijftig meer. In die Tsjechische gemeente is een ker- keraad met ruim twintig ouder lingen, mannen en vrouwen. Ik vroeg: als er eens een vacature is in uw kerkeraad, dan is het zeker moeilijk om die vervuld te krijgen, omdat de huidige om standigheden voor de kerk niet gunstig zijn? Men antwoordde mij: we hebben er nog nooit moeite mee gehad. En het was opvallend dat er vrij veel betrek kelijk jonge mensen in die ker keraad zaten. We waren dit Jaar (to juni 1963) in d(e gelegenheid, een aan tal gemeenten te bezoeken, ln d« omgeving van Praag, ln het Reu zengebergte en in Moravië. We bezochten een gemeente, waar de dominee bijna geen oatechleanten meer heeft en zich erg gedesil lusioneerd en vereenzaamd voelt. Maar op weinige kilometers af stand was een gemeente, waar kort geleden in de kerk een af zonderlijk kleine Jeugdkapel in gericht is. In Herlikovice. in het Reuzen gebergte, leerden wij een boe venbedrijf kennen, dat eigendom van de kerk is. elf hectare groot, met een viertal boerderijtjes en een kerkgebouw, dat vroeger aan de thans verlaten Duitse gemeen te behoord heeft. De boerderij wordt gedreven door een bedrijfs leider; het werk wordt onder zijn leiding gedaan door studenten en andeie jonge mensen, die daar tegen kost en inwoning en een re- oeTijke vergoeding groepsgewijze komen, min of meer op de ma nier van een werkkamp bij ons. Ik vroeg: hoe vinden ze dat nu in het dorp. dat de kerk hier een boerderij drijft? Het antwoord was: eerst vonden ze het gek, maar als nu over ons bedrijf ge sproken wordt, nemen ze diep hun pet af. Wij hebben de beste resultaten van alle boerderijen in het boip. Moravie Moravië is het gebied, waar tij- der»» de tegenreformatie de evan- geüscher» zich het best hebben staande gehouden. Daar zijn ook nu de beste gemeenten. In Hus- lenky stond de hele kerk in de steigers. Onder leiding van de dominee wordt de kerk ge restaureerd. Ieder gezin levert daarvoor 40 werkuren zonder vergoeding; voor wat zij meer doen worden zij betaald. Het be zoek op de schoolcatechisatie is hier meer dan 80 pet. van alle daarvoor in aanmerking komende kinderen. In de stad Vsetin mocht ik preken. Het kerkbezoek was wat groter dan normaal voor de ze gelegenheid, maar de kerk was dan ook helemaal vol. We hadden na de dienst een nabespreking met vragen en antwoorden, zo epen en hartelijk als men zich maar kan voorstellen en we moesten toch vooral het volgend jaar weerkomen! 's Middags was er gelegenheid met de jeugd groep. zoiets als bij ons de „Jon ge Kerk", kennis te maken, vro- 1 jke jongelui, die de gewoonte hebben uit naburige gemeenten geregeld bij elkaar op bezoek t® komen en dan allerlei gezellige activiteiten te ontplooien De oudste zoon van de domi nee had juist eindexamen gym nasium gedaan en gaat voor vee arts studeren. Er is voor toela ting tot de universiteit en andere inrichtingen van hoger en vakon derwijs een numerus clausus, een toewijzing naar behoefte van de verschillende beroepsgroepen, bedrijfstakken en wetenschappen; niet iedereen kan dus die studie volgen, die hij graag wil. Ik heb gevallen gehoord van jongelui •die vóór ze hun studie kunnen aanvangen eerst een of twee laar in een bedrijf moeten werken, maar naar men zegt worden daarvoor alleen zakelijke normen aangelegd; discriminatie wegens burgerjijke pf christelijke af komst komt eigenlijk niet meer voor. Een uitzondering betreft de opleiding voor onderwijzer of voor een andere werkkring bij het on derwijs, waarvoor men in princi pe geen christenen wenst. Predikanten De opleiding voor predikant ge schiedt voor de protestanten in hoofdzaak aan de Comenlusfacul- telt in Praag. Het aantal studen ten is klein, de toewijzing de laatste Jaren aan de krappe kant; men hoopt dat dat heter wordt. Er zijn enkele seer bekwame, ook ln het westen goed bekende pro fessoren en docenten. Ver boven allen uit steekt de dekaan J. L. Hromadka. die sedert de oprich ting van de faculteit In 1918 aan haar verbonden is. In de oorlog is hij voor Hitler uitgeweken naar Amerika, waar hij aan - het Princeton-college ln New York do ceerde. Kenmerkend voor zijn theologisch denken is zijn „pa thos voor de menselijkheid", waarin hij de lijn van de Bo heemse reformatie Hua-Cheltsjlt- sky-Comenlus doortrekt. Dit is een humanisme, dat niets met een uit de mens stammend idealisme te doen heeft, maar dat gegrond is in wat men zou moe ten noemen de humaniteit van God. In het Evangelie, zo drukt Hromédka zich graag uit. is God degene, die in Christus de mens achterna gaat. hem opzoekt in de zijn verlorenheid; het rsSi c 1 de r 1 de r lijkheid te doen. En omdat God terwille van de mens in de diep ste diepte is afgedaald, moet het ook ons altijd om de mens in al le omstandigheden te doen zijn. De waarheid van het Evangelie is daarom voor Hromédka geen leer, maar levenswerkelijkheid, en het christelijke leven is vol gens hem niet persoonlijke heilig heid, maar verantwoordelijkheid voor de wereld. Hromédka" s streven naar een echte evangelische ontmoeting met het «communisme en met Geestelijke verzorging strijdkrachten komt met De protestants-christelijke geestelijke verzorging voor de strijdkrachten heeft nu een eigen „Aksent". Een eigen ac cent had zij allang, maar dit vermodernde woord omhult een blad waarvan zojuist het eerste nummer is verschenen. Het i* dus een jonger broertje van „Reveille", gericht tot een klein beetje ouder publiek, in ieder geval tot een hogere rang. „Aksent" zal moeten worden voor de officier, wat Reveille wil zijn voor de soldaat. De minister van defensie zelf heeft het nieuwe blad ten doop gehouden en zegt in een ministe rieel voorwoord dat er bij de of ficieren en a.s. officieren van de drie krijgsmachtdelen behoefte bestaat aan een dieper ingaan op de geestelijke dingen. Nieuwe namen vinden we in dit blad nauwelijks. „Van Pagée" blijkt zich te kunnen richten tot soldaat en officier en „W" 'ma. ds. J. Wiersma) is al evenmin een onbekende uit bladen voor dienenden. Toch tonen de schrijvers uit hun artikelen en trouwens de ge hele redactiecommissie door de opmaak (ds. J. Wiersma is re dactiesecretaris) dat zij een eigen stijl en een eigen vorm zoeken. Het (soms wat gewild-) vlotte van Reveille heeft hier plaats ge maakt voor een wat „gewichti ger" toon, die, getuige het eerste nummer het gevaar loopt even eens ln het soms gewild gewich tige te vervallen, zowel De redactiecommissie heeft zich onder leiding van ds. B. A. Bos gewaagd aan een stuk werk dat heel wat hoofdbrekens zal vergen, een stuk werk waar men gemakkelijk kritiek op kan heb ben, maar kritiek is wat goed koop. Wij wensen hen dan ook bijzonder veel sterkte. Eigenlijk hebben we maar een werkelijk kritische opmerking. Op de om slag staat onder de naam van het blad een vignet. Het doet ons te veel denken aan een embleem- pje uit ons biologieboek van de middelbare school. de communistische mens wordt ook door deze denkwijze be paald. Wat hebben we er aan hét communisme van zijn in- humaniteit en atheïsme te be schuldigen, als we niet besef fen dat het een reactie geweest is tegen heel veel inhumanitelt en onverschilligheid voor Gods gebo den ln een zich christelijk noe mende maatschappij. Het com munisme en de Russische Revo lutie zijn gekomen als een oor deel over een al ,te zelfgenoeg zaam en onboetvaardig christen dom. Eerst als we dat erkennen, eerst als we het verlangen naar een radicale ombouw van het menselijke samenleven als een rechte en onvermijdelijke zaak zien, is de weg vrij om met het communisme en de communisten tot een werkelijk gesprek te ko men. Kritiek op het communis me moet met zelfkritiek gepaard gaan en kritiek op zijn toekomst verwachting moet gedragen zijn niet door een restauratief chris tendom, maar door het geloof, dat God de Heer van de geschiede nis en van de toekomst is. En dan is het merkwaardige, zo zegt Hromédka, dat je dan met de communisten kunt praten, dat je hun oor en hun vertrouwen kunt krijgen. Communisme De afstand is ongetwijfeld heel groot. Het communisme verstaat zichzelf als een post-christelijke wereldbeschouwing; in plaats van de openbaring is hier de weten schap gekomen, in plaats van de verwachting van het koninkrijk Gods het ideaal van de klasselo ze maatschappij, in plaats van hetl leven uit schuldbesef en ving is hier het vertrouwen mens van goeden wille. En toch is er in het pathos voor sociale gerechtigheid en in het verlangen naar vrede die men in alle gesprekken met com munisten steeds weer tegenkomt een aanknopingspunt; er is ook zoiets in als een verwereldlijkte vorm van veel wat we bij de oud testamentische profeten kunnen lezen en waar we als christenen in deze tijd, nu we het oude tes tament opnieuw ontdekken, weer ernst mee leren maken. We menen niet dat het een voudig is communisten tot christe nen te maken. De krachten die daarvoor nodig zijn liggen niet in mensenhand; zij werken langs an dere wegen dan die wij zouden be denken, maar dan sta je soms ook voor een wonderlijke verras sing. Maar waarom zou je niet met communisten kunnen praten en ontdekken, hoeveel begrip men ook als mens voor eikaars problemen kan hebben en hoezeer de vragen in oost en west vaak gelijk liggen. We hadden een ge sprek over opvoeding met de staatssecretaris voor kerkelijke zaken. Het is een moeilijkheid, zei hij, dat 80 pet. van de moeders buitenshuis werken. Ze zijn daar door maar een uur per dag wer kelijk voor hun gezin beschikbaar en dat is niet genoeg. Zij zijn toch eigenlijk dè opvoeders van de kinderen. Opvoeding is een ge zinszaak. We hebben vroeger we] gedacht, dat ze gecollectiviseerd kan worden, maar dat is niet zo. Het is overigens interessant dit vertelde ons een professor hoe het met onze opvoedingsvernieu wing gegaan is. In de eerste ja- verge in Praag; bijeenkwam en sinds dien een snel groeiende oecume nische beweging is geworden, was de eigenlijke aanleiding van ons besoek aan Praag. Deze beweging heeft haar wortels In de Wereld raad van kerken, met name ln de verirtartogen van Evanston ln 1954 over de Internationale vraagstuk ken. Men heeft wel eens ge vreesd, dat zij een oostelijk ge oriënteerde „te gen wereldraad" zon worden, maar dit misver stand Is al lang opgehelderd. Wel fa er dtt onderscheid met de Wereldraad, dat de kerken uit de communistisch geregeerde landen hier naar verhouding het 6terkst vertegenwoordigd sijn en dat de visie, die men ln het oostelijk blok op de internationale politiek heeft, zich er met veel groter na druk doet gelden. Maar gemeen schappelijk is ln beide bewegin gen de begeerte, over de grote vragen die de wereld bewegen te spreken vanuit het licht, dat het Evangelie geeft en kritisch te staan tegenover alle ideologische vanzelfsprekendheden en propa ganda van oost en van west. De conferentie in juni 1963 had tot onderwerp: „Leven betekent heden samenleven"; prof. Casalis uit Parijs en prof. Périskij uit Le ningrad hielden daarover een goed gefundeerd bijbels referaat. In de resolutie van de conferentie werd gesproken van Gods verzoening en geduld als basis voor menselij ke ontmoeting; op die grondslag kunnen wij als christenen leren tot een rechte dialoog te komen inplaats van de sfeer van koude oorlog, wantrouwen en wederzijd se propaganda. Coëxistentie het begrip waarover de inleiden de rede van Hromédka handelde l£sr De Bethlehemkapel, in 1391 in Praag gebouwd, symbool van de Tsjechische reformatie, waar Jan Hus in 1402 met tijn prediking is een christelijke roeping en de christenen kunnen door hun oecumenisch samengaan daarin de wereld een moedgevend voorbeeld geven. Wanneer we ons daarin oefenen is de weg vrij om op velerlei gebied van internationale problemen tot ontspanning te ko- De Praagse Vredesconferentie spreekt over deze onderwerpen niet maar in algemene kreten, maar probeert in een tiental internatio nale studiecommissies alle vragen, die de weg naar de vrede tussen de volkeren bemoeilijken, grondig te onderzoeken. Publicaties hier over verschijnen geregeld in het tijdschrift der beweging „Frieden auf Erden" (in het Engels. Duits en Frans uitgegeven). Het is geen wonder, dat men zeer inge nomen was met de encycliek Pa- cem in Terris van Paus Johannes XXIII. Opmerkelijk is vooral, hoezeer sindsdien de uitlatingen van de zijde van de Russische Or thodoxe Kerk over het Vaticaan veranderd zijn. Ook het rapport van de Synode der Nederlandse Hervormde Kerk over de kernwa penen wordt bijzonder op prijs ge steld. Problemen dacht geeft, is het Duitse vraag stuk. Het - sers uit Oost en West aan de or de gesteld. Het besef, dat de Duit sers goed zouden doen in hun in ternationale politiek en hun bewa peningsaspiraties minder hoog van de toren te blazen, werd met name ook door hen tot uitdrukking gebracht. Wat klagen wij er over, zei een van hen, dat door de muur in Berlijn familieleden van elkaar gescheiden zijn. Dat is natuurlijk erg, maar laten wij niet vergeten, dat wij talloze gezinnen en families niet alleen gescheiden, maar ge heel uitgeroeid hebben. En men was zich bewust, dat de muur niet zal vallen door zelfbeklag van de Duitsers en nog minder door hun bewapening en hun aandringen op medezeggenschap over atoom wapens; de voorwaarden die eerst vervuld moeten zijn, zijn eerder gelegen in een beetje meer boet vaardigheid, in de bereidheid ein delijk eens stabilisering van de in ternationale situatie te bevorderen door het aanvaarden van een vre desverdrag. waarin de gevolgen van de verloren oorlog verdiscon teerd zijn (zoals de erkenning van de Oder Neisse-Linie)en in de bereidheid van de beide Duitse re geringen elkanders existentie al thans faktisch te erkennen en zo tot een aantal praktische regelin gen te komen. Dan kan men ervaren, dat een grens geen scheiding behoeft te betekenen, maar juist de plaats kan zijn van goede nabuurschap, van oefening in samenwerking en vertrouwen. Dat geldt b.v. voor de grens tussen Duitsland en Po len; het geldt ook voor die tus sen de beide Duitse staten, die dan inplaats van uitzichtsloze maxi male eisen te stellen een langere, maar ook veiliger weg naar gelei delijke toekomstige hereniging zouden kunnen gaan. heeft de Tsjechische regering helemaal de Russische opvoe dingsmethoden gevolgd. Dat ging wat krampachtig en sloeg niet zo goed aan. Toen zeiden de Rus sen: waarom doen jullie het zo? Jullie hebt toch jullie Comenius? De Russen zijn nu diens boeken opnieuw gaan uitgeven. Nu keren de Tsjechen tot Comenius terug; dat betekent o.a. ook meer te rugkeer tot klassieke vorming op de wijze van onze gymnasia. V redesconferentie De Christelijke Vredesconferen tie, die onder leiding van Hro médka in 1958 voor de eerste keer 150 jaar Koninkrijk der Nederlanden Op 30 november 1813, straks anderhalve eeuw geleden, land „Geen saamgedrongen overzich ten van alles wat Nederland in de afgelopen anderhalve eeuw op staatkundig, economisch, soci aal, cultureel en religieus gebied te zien heeft gegeven. Geen haar. kloverij of reeds in 1813 het Ko ninkrijk ontstond. In plaats daarvan terwille van de lees baarheid een aantal facetten volksbestaan beschreven, niet al- 1 le uiteraard, maar door de keuze 1 de een prins vam Oranje op het strand te Scheveningen. De Franse overheersing was voor- 1 bij, de macht van Napoleon ge broken. Nederland ging een voor hetgeen zich in de voorbije honderdvijftig jaar in ons land afspeelde. Over ontstaan en be staan schijnt het licht helder. Het heeft geen zin alle be schreven hoogtepunten met name te noemen. We zullen slechts 1 nieuwe toekomst tegemoet on- der een Oranje-prins als ko- 1 ning. Ter herdenking van dit feit 1 is een prachtig boek versche van ons volksleven en beschrij vingen van gebeurtenissen of mo menten in het nationaal bestaan, die aller aandacht verdienen. Voldoende om in hun ogen schijnlijk wat willekeurige sa menvoeging een indruk tc bieden een greep doen. Een hoogtepunt was de grondwetsherziening van 1848, waarvan prof. mr. P. J. Oud zegt, dat zij de belangrijk- 1 ste is geweest van alle verande- 1 ringen die de Grondwet in de loop der tijden heeft ondergaan. 1 nen, dat tot titel heeft: 150 jaar Koninkrijk der Nederlan den, ontstaan en bestaan (uit gave J. Hde Bussy, A'dam, Nijgh Vafci Ditmar, Den Haag/Rotterdam en G. J. A. Ruys, Amsterdam) en is sa mengesteld onder redactie van prof. dr. P. J. Bouman, prof. mr. I. A. Diepenhorst, mr. S. van de rijkgeschakeerde geschie denis van een natie, die er steeds in slaagde zichzelf fe blij ven. Uit de terugblik op de jaren 1813-1,963 kan. naar wij hopen, kracht worden geput om voor Nederland een eigen taak en functie af te bakenen in de we reld van nu en morgen". Leesboek Door deze opzet is het boek eèn echt leesboek geworden, daarnaast door het groot aantal Hoogtepunt was ook de wet tot doorgraving van de duinenrij bij 1 de Hoek van Holland en de aan- leg van het Noordzeekanaal, be schreven door mr. W. F. Lich- tenauer, en voorts de geboorte van prinses Wilhelmina en van prinses Juliana, het sociaal con gres van 1891 (M. Ruppert), evenzeer de tewaterlating van de Nieuw-Amsterdam in 1937 (Kees Borstlap), en de bouw van de Afsluitdijk (W. J. P. de Blocq van Kuffeler). A. F. Kamp. In het voorwoord legt de re- prenten, foto's en portretten ook een kijkboek. Publicisten van naam hebben voortreffelijke bij dragen geleverd over onderwer- spraak van Hare Koninklijke 1 Hoogheid prinses Beatrix, uit gesproken op 30 april van dit 1 dactie er de nadruk op, dat dit werk niet het stempel kan dragen 1 van een officieel gedenkboek. .pen waarop zij zonder meer deskundig zijn. In 34 hoofdstuk ken zijn hoogtepunten uit ons gelegenheid van de aanvang van 1 de nationale herdenking 1813- 1963. Pauze in de strijd in de Sahara - Ben Bella wil zich beter voorbereiden - Erhard en Home aan het werk - De verhouding tussen Bonn en Washington AAN bet einde van deze week leek het er op. dat er een eind zou komen aan de strijd ln de Sahara tussen Marokkaan se en Algerijnse strijdkrachten. In de hoofdstad van Mali bleek men het een» te zijn geworden over een wapenstilstand, met In begrip van de onvermijdelijke gedemilitariseerde zone, waar achter de troepen van belde lan den zich moeten terugtrekken. Op het ogenblik, dat we deze regels schreven was nog niet met zekerheid bekend, of er Iets van dit bestand terecht zou ko men. Maar zelfs al ls dat h_t geval dan hebben we slechts met een pauze In de strijd te maken en Is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gevechten op nieuw uitbreken, als Algerije met politieke middelen geen ge noegdoening weet te krijgen. Het bestand ls duidelijk in het voor deel van Ben Bella van Algerije. Ware dat niet het geval ge weest, dan zou hij er beslist niet mee hebben Ingestemd. Het blédt hem de mogelijkheid, door middel van „onderhandelingen" te verkrijgen, wat hij niet met geweld kon nemen. Voorbtrtiding Het is echter duidelijk, dat Ben Bella deze pauze in de strijd in het grensgebied met Marokko die voor hem een vernederend karakter heeft ge dragen wil gebruiken om de Algerijnse strijdkrachten voor te bereiden op een nieuwe ontmoe ting. waarin Marokko het onder spit zal moeten delven. Aan het begin van de week hebben de Verenigde Staten reeds hun be zorgdheid uitgesproken over het internationale karakter, dat het een Cubaans schip waren toen 40 Russische tanks in de Alge rijnse haven van Oran gearri veerd en de Egyptische troepen, die uit Yemen zijn teruggetrok ken (om door „verse troepen" te worden vei angen) waren op dat ogenblik per schip onder weg naar Algerije. Hun wapens zouden zij hebben meegenomen. Het ls niet waarschijnlijk, dat deze Egyptische troepen als zij al ln Algerije aan land zul len gaan lang ln het land van Ben Bella zullen blijven. Wel zal de president-dictator er voor willen zorgen, dat zijn eigen troepen met moderne wa pens worden uitgerust. ook al zal het wellicht slechts van tijdelijke aard zijn. De Ka- byliërs hebben hun verzet tegen het eenmansregime van de pre sident-dictator gestaakt en zijn in de afgelopen dagen nog met de Marokkanen in gevechten ge wikkeld geweest, als we de be richten uit Algiers mogen gelo ven. Als we nog even teruggaan naar de situatie, zoals die in Al gerije bestond voordat de troe pen van Ben Bella de aanval openden op de in Marokkaanse handen zijnde grensposten in de Sahara, staat ons weer dui delijk voor de geest, wat het gro te probleem was, waarvoor Ben Bella zich geplaatst zag. Dat was het verzet tegen zijn per soonlijke bewind, hetwelk hij met kunst- en vliegwerk een le gaal karakter had weten te ge- De ontevredenheid was alge meen, maar trad nergens zo dui delijk naar voren als ln Kaby- lië. De Berbers, zoals de men sen van dit gebied heten, had den het Ben Bella erg moeilijk kunnen maken. Voorlopig hoeft hij zich daar nu geen zorgen over te maken. Twee kansen Wat de toekomst betreft zijn er twee mogelijkheden. Het is duidelijk, dat Algerije binnen niet al te lange tijd zal beschik ken over een voor de verhoudin gen ln Noord-Afrika vrij groot modern uitgerust leger. zaken, zich bij de gewijzigde omstandigheden neer te leggen. Het is echter ook mogelijk, dat de uitbreiding van de Algerijnse strijdkrachten gepaard zal gaan met het verslappen van de greep, die Ben Bella er op heeft. In dat geval kunnen de Berbers hiervan profiteren. Hoe dan ook, er la ln Alge rije een ontwikkeling aan de g-ang, die onze volle aandacht blijft vragen. De gebeurtenissen in dit land en de maatregelen die Ben Bella meent te moeten nemen, zullen van grote invloed zijn op de toestand ln Marokko en zullen ook de gang van za ken ln Tunesië niet onberoerd laten. Hetgeen overigens de be doeling van Ben Bella is. verkiezingen uit te De Berbers Een winstpunt heeft Ben Bella met zijn strijd tegen de Marok kanen in elk geval geboekt het niet uitgesloten, Een begin daan. Hoewel zij zich is er toch ook een belangrijk en beslissend verschil. De Brit se premier Home moet binnen een jaar zijn beleid aan het oor deel van de Britse kiezers on derwerpen. Het is voor hem kort dag en de socialistische opposi tie. die bij tussentijdse verkie zingen telkens belangrijke zetel winst boekt (mede dank zij de grote stemmenwinst bij de libe ralen ten koste van de conser vatieven) zal daarvan dankbaar gebruik maken. Volgens niet bevestigde berichten is Home van plan om uiterlijk in juni van het volgend jaar vervroagd Hij hoopt vanzelfsprekend, dat de economische situatie in En geland dan zodanig zal z(jn. dat hij socialisten cn liberalen de wind uit de zeilen kan nemen. Onmogelijk ls het vanzelfspre kend niet, dat hij hierin slaagt. Maar erg hoog worden zijn kan sen nu ook weer niet aangesla gen. Erhard Erhard bevindt zich in een gunstiger positie. In de eerste plaats heeft hij nog bijna twee jaar de tijd om te bewijzen, dat zijn voorganger dr. Konrad Adenauer het bij het verkeerde eind had toen hij steeds maar weer beweerde, dat hij (Er hard) geen goede bondskanse lier zou zijn. In die twee ja ren kan er heel wat gebeuren. Aangenomen mag worden, dat Erhard de man zal zijn, die over twee jaar de Westduitse christen-democraten zal aanvoe ren in de verkiezingsstrijd. Er hard heeft verklaard, zich niet alles wat er gebeurd is zal hij doen wat mogelijk is om de plannen te verijdelen, die er op gericht zijn. hem in de loop van de komende twee iaren te onttronen. Wanneer Erhard longeren, zal het hem niet lijk vallen, zich te handhaven en bij verkiezingen zich de socialis ten van het lijf te houden. afhankelijk van de gang van za ken ln de rest van de wereld. En het ls dan ook geen wonder, dat Erhard niets voelde voor de plannen van Adenauer, die Duitsland en Frankrijk zou heb ben gekoppeld en het langzaam maar zeker van de rest van de wereld zou hebben afgesneden. Spanning Tenslotte nog iets over de spanning tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland over een eventuele vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa. Minister van buiten landse zaken, Rusk heeft tijdens een bezoek aan Bonn blijkbaar alle Duitse twijfel weggenomen. De Duitse vrees gold tot dusver niet alleen de terugtrekking van een aantal Amerikaanse strijd krachten uit Duitsland, maar vooral de mogelijkheid van een vergelijk tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie, waar van de Duitsers wel eens het slachtoffer zouden kunnen wor den. Rusk heeft nu onomwonden in Duitsland gezegd, dat Ameri ka geen verdragen zal sluiten die ook de bondgenoten van dit land aangaan, zonder met deze partners overleg te hebben ge pleegd. Kanselier Erhard kan de verontrusten in eigen kring nu de verzekering geven, dat Ame rika niet onverwacht tot het ver minderen van de troepensterkte in Duitsland zal overgaan en dat ook geen andere besluiten met betrekking tot de Duitse situatie zullen worden, zolang Thans bestaat de mogelijk heid, dat de rust ln Bonn te rugkeert en dat ook Von Bren- tano, die fractie-leider van de CDU is, zich niet langer op aan dringen van ex-kanselier Aden auer op dit punt tegen Erhard kan keren. Waakzaam In zijn rede te Frankfurt heeft Rusk ook gezegd, dat er nu wel internationale ontspanning in de wereld is, maar dat uit niets is gebleken, dat de Sowjetunie los is van de gedachte van de communistische wereldoverheer sing. Dit zal niet alleen de Duit sers, maar ook verschillende an dere bondgenoten van de Ver. Staten welkom zijn geweest. We moeten waakzaam blijven, zo vertelde Rusk zijn gehoor. Het zelfde deed kort geleden ook president Kennedy, toen hij ver klaarde, dat de Ver. Staten „uiterst waakzaam moeten blij ven, daar wij nog steeds leven in de schaduw van een kern oorlog". Tevoren had de presi- Sowjetunie te verbeteren het eni ge alternatief voor een kernoor log zouden zijn, waarbij in een uur tijds driehonderd miljoen mensen vernietigd zouden wor den. Interdaad, een andere keus is er niet. Kennedy moet proberen, of er Iets goeds kan worden be reikt onder de gewijzigde inter nationale omstandigheden. Maar het blijft oppassen geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14