Militairen vastgenageld in AMX-voertuigen Briels krijgt voor kaakslag boete In de Ierse Zee nu toch behoorlijke vangsten Puzzelhoek 0 Aardgas Televisiespel vanavond Tweesprong verhaal van verboden liefde Bonn: kernwapens alleen in de uiterste nood Gevoel van geborgenheid Vierde divisie op oefening in Hohne NIKUTTE LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 M.J.Keiser nieuwe staatssecretaris Bij K.B. van 22 oktober 1963 is de heer M J. Keyzer benoemd tot staats secretaris van verkeer en waterstaat. De beëdiging van de heer Keyzer heeft inmiddels op 25 oktober plaats gehad De staatssecretaris zal blijkens een door de minister van verkeer en water staat genomen beschikking in het bij zonder worden belast met de behandeling De heer Keijzer is 52 jaar. Hij was tot dusver hoofd van de economische afde ling van de ambassade te Parijs. In 1960 kreeg hU de persoonlijke totel van gevol machtigd minister. 1. Internationale vervoersaangelegen. heden, voor zover het ministerie van verkeer en waterstaat daarmee bemoei ing heeft; 2. Aangelegenheden betreffende het binnenlands vervoer over de rail, langs de weg en te water. Arts liet het er niet bij zitten De bekende regisseur Carel Briels, organisator van de feestelijkheden In Nijmegen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk der Nederlanden, die overigens op een mislukking zijn uitgelopen, is gisteren door de politierechter Arnhem veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf var ven dagen en een boete van honderd gezand geschenk? 'n flats! Visserij golfjes SEDERT de Internationale Zeerecht Conferentie in 1960 hebben verschei dene landen hun territoriale wateren of visserijgrenzen uitgebreid. Hieronder volgt een overzicht van de maatregelen die intussen eenzijdig zijn genomen: Albanië: sinds 1 maart 1960 werd de vreedzame doorvaart in de territoriale wateren tot 10 mijl breed beperkt. Het visserijrecht werd opgeëist voor een gebied van 12 mijl. Kameroen: op 23 juni 1962 werd de grens van de territoriale wateren op 6 mijl bepaald. Canada: met ingang van 1 mei 1964 is de visserijzone van 3 op 12 mijl gebracht. China: natio nalistisch China houdt zich aan de 3-mijls grens voor de territoriale wa teren. Rood-China eist een breedte van 12 mijl op. Denemarken: op 1 juni 1963 werd de visserijgrens voor Groenland tot 12 mijl uitgebreid. Een der gelijke grens zal op 12 maart 1964 voor de Fai Oer-eilanden van kracht worden. Voor bepaalde landen geldt de 12 mijls grens bij Groenland pas met ingang van 31 mei 1973. Madagascar: ep 27 februari 1963 werd lijn uitgebreid. Uruguay: op 21 februari een 12-mijls grens voor de territoriale 1963 werd de 6-mijlgrens voor de ter wateren van dit gebied afgekondigd, ritoriale wateren en een daaraan aan- Marokko: de jurisdictie inzake de visse- sluitend gebied van 6 mijl voor de vis- rij werd tot 12 zeemijlen uitgebreid, be-SQrij en andere doeleinden geprocla- halve voor de Straat van Gibraltar, waar- meerd. voor de grens op 6 mijl werd vastgesteld. I Bovendien werd in Columbia een wel Noorwegen: op 1 april 1901 werd de vis-1 inzake de uitbreiding van de territoriale serijgrens op 6 mijl en op 1 september wateren van 6 tot 12 mijl ingediend. Het- van dat jaar op 12 mijl bepaald. Sene-j zelfde geschiedde in Ghana voor de be- gal: dit land kondigde op 21 juni 1961; paling van de territoriale wateren op een 6-mijlgrens voor zijn territoriale 12 mijl met een ongedefinieerd be wateren aan plus daaraan aansluitend schermd gebied naar de kant van de een 6 mijl brede visserijzóne. Soedan: zee toe, alsmede een beschermd gebied de territoriale wateren werden op 2 van 100 mijl voor de visserij. Verder augustus 1960 tot 12 mijl uitgebreid. Tu nesië; op 26 juli 1962 werd een territo riale zee van 6 mijl en een aansluitende visserijzóne van 6 mijl voor een deel de kust van de Algerijnse grens tot Ras- kapoedia vastgesteld. De territoriale wateren werden vandaar uit tot aan d< Libysche grens tot de 50-metcr-Isobaat- Zuidoostelijke wind TIVER HET westen van Rusland be- weegt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk naar het zuiden. Boven het zeegebied ten zuidwesten en zuiden van Ierland bevindt zich daarentegen een gebied van lage luchtdruk, dat zich uitbreidt in de richting van Spanje en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Tenge volge van deze luchtverdeling blijft in onze omgeving de wind overwegend zuidoostelijk met een neiging nog iets naar het oosten te krimpen. Hierdoor zal geleidelijk iets koudere lucht naar Nederland gaan stromen. Bij het lagedrukgebied behoren en kele fronten. Deze hebben de afgelo pen nacht op verscheidene plaatsen in het westen, van Frankrijk tien tot vijf tien millimeter regen gebracht. De fronten bewegen vertraagd in noorde lijke richting, maar verliezen daarbij in activiteit. De regenkansen in Neder, land blijven dan ook klein en zullen zich beperken tot het zuidwesten van het land. ZON EN MAAN: Vrijdag 1 novémber: zon op: 7.33, on der 17 14; maan op: 17.42. onder 654. Vrijdag 8 november: laatste kwartier Hoogwater Scheveningen 1 november: 2.29 v.m.; 14.47 n.m. a Jida 'i Hor. 1. soort koffie, 4. kledingstuk, 8. afnemend getij, 10. soort onderwijs 'afk>. 12. speelgoed. 15. zijtak Rhone. 17 keur kern. 19. sociëteit (afk). 20. vis. 22. duw, 23. witte populier, 24 vaar tuig. 26 nakroost, 27. vlaktemaat. 29. rivier in O. Azië, 30. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen. 31. eerste boek van Mozes (afk), 33. leng temaat (afk), 37. inhoudsmaat (afk), 38. rangtelwoord. 39. vermoeid. Vert. 1. witte suiker. 2. rivier in Si berië, 3 dam langs een water, 5. mu zieknoot, 6 emeritus (afk). 7. klein kind. 9. milzieknoot. 11. flauw. 12. plaats in Gelderland. 13 ergens kamperen. 14. verlegen, 16. hevige wind. 18. gram schap, 21. uitroep. 24 planeet. 25. heks. 27. vaartuig, 28. nobele. 32. maanstand. 34. voornaamw.. 35. rund. 36. uitroep, 37. de dato (afk). Oplossing vorige puzzel: 1. 1, 2 es, A mat, 4. ever, 5. leder, 6. entreo. slaan soortgelijke wetten in Zuid-Afrika, Costa Rica, Turkije en Ivoorkust op sta pel. Groot-Brittannië, Ierland en de Ver enigde Staten hebben eveneens bescher mende maatregelen in voorbereiding. Wat er was Het was woensdag tamelijk rustig in de lJmuider visiiallen. Tien vaariuigen zorgden voor een aanvoer van 1494 kis ten. waarvan 520 kisten schelvis, 60 kis ten wijting, 30 kisten gul en kabeljauw, 60 kisten trawlharing, 350 kisten span- haring, 15 kisten makreel, 350 kisten schol, 3 kisten tarbot, 60 kisten diversen, stuks stijve Kabeljauw en 2200 kilo -tong. Na de middag moesten de porders ln aotie komen om de havenarbeiders te waarschuwen, dat er enkele spannen met haring waren binnengelopen. Vandaag aan de markt Vandaag lag in IJmuiden onder meer aan de markt de IJM 36, Jacoba Gesina, met 950 kisten, waarvan 850 kisten kool- In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 100 kisten schelvis. 120 kisten wijting. 10 kisten gul en kabeljauw, 500 kisten trawlharing, 500 kisten spanharing, 500 kisten makreel. 150 kisten schol. 50 kis ten sprot en 1000 kilo tong. Eindelek Eindelijk kwamen 'uit de Ierse Zee behoorlijke vangstmeldingen door. Ver scheidene schepen konden een dagvangst doorgeven van 80 kantjes haring en 50 kisten makreel. Woensdagmorgen deden sommige Scheveningse trawlers in dit ge bied trekken van 150 tot 200 kisten ma-' kreel. In de Noord gaat men rustig zijn gang. Vandaar werden trekken gemeld van 40 tot 60 manden makreel, haring en koolvis. De kotters onder de kusrf troffen veel schol aan. De tong was ech ter schaars. De SCH 101. Johanna Maria, die ln de Noord viste, moest de visserij dins dagavond afbreken. De winch weigerde alle diensten. De monteurs hebben van alles geprobeerd om de winch weer aan het draaien te krijgen, maar al hun in spanningen waren vergeefs. Het schip heeft 250 kantjes haring. 150 kisten ma kreel en 50 kisten schelvis aan boord. Proces-verbaal De Velser politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee Katwijkse vissers die goederen ten nadele van een Kat wijkse rederij hadden verduisterd. Loonberaad metaal duurt voort Na afloop van de gisteren gehouden vergadering van de Vakraad voor de Metaalindustrie is een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt dat men zioh opnieuw heeft beraden over een nieuwe c.a.o. ingaande 1 januari. Bij de besprekingen is uitgegaan van de door de werkgevers- en werknemers organisaties ingediende wyzigingsvoor- stellen, alsmede van het in de Stichting van dc Arbeid bereikte akkoord. De besprekingen hebben goede voort gang gemaakt en zullen worden voort gezet op 12, 18 en 25 november. Zó goedkoop kan het nu ook weer niet (Van een onzer verslaggevers) Dat de consumentenprijs van het aard gas uiteindelijk niet alleen afhangt van de kostprijs die de Gasunie berekent, maar voor een zeer groot gedeelte wordt bepaald door de plaatselijke 'distributie- kosten. illustreerde de minister gisteren aan dc hand van een voorbeeld. Als een bedrijf met 20.000 aansluitingen (een nc.rmbedrijf. waarvan men bij bet vast stellen van de prijs ook is uitgegaan) het aardgas voor niets zou krijgen, dan nog zou het bij een consumentenprijs van 20 cent per kubieke meter verliezen lij den, aldus de minister. gulden, omdat hij tijdens het Wa- terloo-festijn de Nijmeegse arte W Nuver een kaakslag heeft gegeven. Tegen het vonnis heeft zijn raads man, mr. Benno Stokvis uit Amsterdam, later hoger beroep aangetekend. Voor de zaak tegen de 47-jarlge regis seur bestond zeer grote belangstelling. De arts zei als getuige, dat hij klacht had ingediend over de slechte be handeling van zijn paarden, rlic hij be schikbaar had gesield voor het /.g 100(1- paarden kamp. Dc heer Briels had maatregelen getroffen, maar deze w volgens de arts niet voldoende, waarop hij bij de regisseur in de verblijven onder de tribune van het stadion nadere in lichtingen was gaan inwinnen. De heer Briels zou hem hebben geantwoord: ..Als het je niet aanstaat ga je maar weg met al je pony's". Hierop verliet de arts de kamer en trok de deur onzacht achter zich dicht. De heer Briels liep hem ach terna en diende hem in de gang eer kaakslag toe. Tegen het feit zelf kon verdachte niets inbrengen. Maar over de omstandighe den legden een aantal getuigen a dé charge verklaringen af. Dc actrice Pé- ronne Hosang, die toevallig In de ka mer aanwezig was, zei dat de dokter echt de deur te hard achter zich had dichtgetrokken, hetgeen de heer Briels. die zU. naar z(j zei, kende als „een rus tige, lieve man" In woede had doen ont steken. Ook volgens andere getuigen trok de dokter de deur te hard dicht. Een getuige, die zich „psychologisch- Journalist" noemt, de heer J. Tolsma, noemde de reactie van Briels een reflex, omdat hij rich tot het uiterste beledigd kon voelen. Twee getuigen, onder de zoon van verdachte. Rutger, verklaar den. dat de paarden voldoende werden verzorgd. De officier mr. A. A. J. Pfeil, veront schuldigde zich tegenover het publiek, dat hij niet diep kon ingaan op een door verdachte opgeblazen, maar op zichzelf zeer eenvoudige mishandelings zaak. Hij verklaarde verdachte schuldig. De politierechter nam zonder commen taar de els over en wees vonnis, nadat de raadsman een symbolische boete had verzocht voor zijn cliënt omdat deze het uiterste getard. zou zijn geweest. Grondkoop EMS te Arnhem Burgemeester en wethouders van Arnhem stellen voor aan de Exploitatie Mij. Scheveningen 52.750 vierkante meter terrein te verkopen in het uitbreidings plan Presikhaaf voor 1.866.250. De E.M.S. wil daar o.m. flats cn eengezins woningen bouwen. huishoudjam 79 ct. tot 1.05 extra jam 1.3' NEEMT ZWAARDEMAKER (Vervolg van pagina I) Drie belangrijke overwegingen hebben aldus de minister bij het vaststellen van de prijs voor ogen gestaan. In de eerste plaats moest er voor de consument een belangrijk voordeel zijn. Maar voorts moest er op worden toegezien dat andere energiedragers (met name de mijnen) niet van dc markt zouden worden ge duwd. terwijl ook aan de exportmoge lijkheden moest worden gedacht. Ver wacht wordt dat de prijzen voor de uit voer lager zullen worden dan die voor dc binnenlandse consument, aangezien het transport minder kosten vergt: het gas zal in grote bellen over de grens kun nen worden gebracht. De prijzen voor de binnenlandse industrie zullen eveneens nog moeten worden vastgesteld. Overeen gekomen is dat de Gasunie de industrieën zal bedienen die meer dan 1 miljoen m3 per jaar verbruiken, terwijl de gemeen ten de industrieën met minder verbruik zullen voorzien. De hiervoor te bereke nen prijzen zullen echter niet verschil len. In veertig jaar De minister is van mening dat het veld van Slochteren van 1100 miljard kubieke meier in veertig jaar moet worden „ge soupeerd". Hel zal echter onmogelijk zijn in de totale energiebehoefte met aardgas te voorzien. Op grond van ervaringen in Amerika kan worden gesteld dat slechts een derde van het energieverbruik aardgas kan worden aangewend. Dit be tekent dat export een noodzaak blijft. De bewindsman verheelde niet dat deze export grote voordelen oplevert voor de betalingsbalans en voor 's Rijks schatkist. Wat dit laatste betreft: de staat int niet minder dan zeventig pet. van de revenuen van Groningens gas bel net voor de televisie bewerkte spel, dat de VPRO vanavond op het scherm brengt, zal voor vele kijkers niet nieuw zijn. Meer dan tien jaar geleden maakte het verhaal als film, „Brief eneounter" geheten, grote op gang en in 1952 had de Haagse Co- medie het met evenveel succes op repertoire. Vanavond zal Jack Dixon het stuk in geheel nieuwe bezetting en ln eigen televisiebewerking, de kijkers aanbieden. Wij zijn mét u benieuwd, hoe dit zal uitvallen De grote faam van de film sloeg niet op het verhaal m de eers'c plaats, maar op het voortreffelijke ca merawerk. dat een heel speciale sfeet Ook de opvoering van het spel zal deze sfeer moeten brengen, wil het st.uk tot recht komen. Want het ver spel. Voor dit laatste behoeven wij. zo te zien, niet te vrezen, want de hoofdrollen zijn in bekwame han den bij Myra Ward en Paul Steen bergen, twee tonelisten van gTote Zij zullen het paar zijn, dat elkaar wekelijks ontmoet „tussen twee treinen door" op een klein station. Jack Dixon heeft het aangedurfd de situatie naar Nederland te verplaatsen en wel naar het Alkmaarse station, waar de treinen in de richtingen Den Helder en Cas- tricum regelmatig vertrekken. ONTMOETING Myra Ward zien wij daar als Laura, de vrouw die meent gelukkig te leven als vrouw en moeder. Elke week don derdag gaat 'j een dagje naar de stad om boodschappen te doen en in de na middag vertrekt zij dan van dit sta tion op weg naar huis. Maar die ene keer gaat alles anders. Zij krijgt iets in haar oog en heeft daar veel last van. In de wachtkamer van het station, waar het levendig toegaat, komt toevallig ook een arts binnen en dit is Lex. Hij helpt haar van het stofje af en een kort hoffelijk gesprekje ont staat Laura vertelt hoe zij elke week in deze wachtkamer naar haar trein uitkijkt en men praat zo maar wat. Dan gaat ieder zijns weegs., macr als Laura een week later op dezelfde tijd binnenkomt, zit de arts weer tn de wachtkamer om. te vragen, hoe het verder met het pijnlijke oog gegaan.... Tenminste, dit geeft hij voor. In uwrkelijkheid heeft hij d- aantrekkeliJke. onbekende en niet meer zo jonge vrouw niet kunnen Deze her-ontmoeting is het begin van vele afgesproken ontmoetingen, altijd op dat uur, altijd daar. Er ontspint zich een romance tussen de twee, een verboden liefde, want beiden zijn ge trouwd. Maar deze liefde schijnt bui ten alles te staan, in een onwerkelijk heid, die hen beiden geboeid houdt. Dat deze verhouding, met een voor beiden beschamend verloop, niet tot een gelukkig slot kan leiden, is wel duidelijk. Er komen nog meer personen voor in dit spel, o.a. de buffetjuffrouw Greta (Lies de Wind) en Beppie, haar hulpje (Camille de Vries). Voorts zien wij nog Lex Goudsmidt, Dini Sprook, Wiebe Brandsma en Huib Rooymans. en ten slotte als kleine verrassing in een stuk voor he'. grote toneel Willeke Alberti als het meisje Annie. BALLETTEN Vóór het spel zendt de VPRO twee balletten van het Nederlands Dansthea ter uit. Beide hebben Bijbelse onder werpen. Het eersbe ballet is getiteld Kaïn en Abel het tweede ..Collages by de psalmen 139 en 140". Dit werd door choreograaf Jaap Flier in op dracht van de VPRO gemaakt. De be den in deze psalm zijn voornameiyk gericht op de verdelging van godde- lozen en bescherming in de strijd tegen DIT EMBLEEM In de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. levcnnq met waarbofgtêftifkaat. commemaar Veroordeling Tenslotte '".erinneren wij de radio luisteraars er nog aan. dat vanavond om 8 uur via de NCRV-radio een kerkdienst op Hervormingsdag wordt uitgezonden Ds E- Pijlman, gerefor meerd predikant en ds J T. Wiers- ma. hervormd predikant, zijn voor gangers in de Geref. kerk te Was senaar. Gerucht over wijziging strategie Verdediging naar oosten opschuiven Het Westduitse ministerie van de fensie heeft persberichten uit Parijs ontkend, dat de leiding van de West- Ruim 10.000 Nederlandse mili tairen, behorende tot de twee bri gades van de vierde divisie maken op dit ogenblik een nuttig gebruik van de oefenmogelijkiheden, die het op de Liinenburgerheide gele gen NAVO-oef enter rein biedt. Ze gebruiken daarbij o.m. rond 2500 wielvoertuigen en 200 rupsvoer tuigen. Een daarvan consumeerde enkele dagen geleden de miljoen ste door de Intendance uitgegeven liter benzine. Dat feit vierde de Intendance door de bewuste liter „te verpakken" in een speciaal voor deze gelegenheid witgeverf- de jerrycan. De intendance wildt daarmee te kennen geven, naar beste weten haar aandeel té leve ren aan oefeningen die onze pas met nieuw materieel uitge ruste vierde divisie een hoge graad van paraatheid moeten ge- „Eng nuttig en nodig" is de mening, die de commandant van de vierde di visie, generaal-majoor G. H. Christan. over deze oefeningen geeft. Deze op merking valt nog gemakkelijker tc begrijpen als men weet dat de met AMX-geparntserde personeelsvoertui- gen en de met AMX lichte tanks uit geruste troepen voor het eerst met deze voertuigen in groter verband in het veld komen. Juist om de dienst plichtige met het nieuwe materiaal, ook onder geveohtsomstandigheden. vertrouwd te maken dienen deze oefe ningen En er komen allerlei niet vermoe de zaken aan het licht. Zoals bijv. het feit dat het AMX gepantserde perso- neelsvoertuig de groep infanteristen een nieuwe binding geeft. Samen zor gen de leden van die groep voor hun voertuig en houden ze het in een zo goed mogelijke conditie. Samen vech- ten ze ermee en de bestuurders -blij ken hun infante ris bach inzicht niet te verloochenen. Generaal Christan ver telt graag hoe hij zelf de gepantserde rupsvoertuigen van terreinplooi naar terreinplooi zag oprukken, waarbij de bestuurders toonden een uitnemende feeling voor de situatie te hebben. Het in gebruik nemen van dc nieu we voertuigen heeft echter ook ande re gevolgen. In de praktijk blijkt, zo zegt generaal Christan. dat de infan teristen echt nog even moeten wen nen. De AMX-voertuigen die ze ge bruiken vertonen n.l. gebreken, die de In technisch opzicht gelijke door de cavalerie gebruikte lichte tanks, niet hebben. Volgens generaal Chris tan klopt dat. als men bedenkt, dat cavaleristen van huis uit aan voertui gen gewend zijn en Infanteristen niet Dc laatsten hanteren de voertuigen ook met wat minder „Flngerspitzen- gefiihl". De invoering van het gepantserde rupsmaterieel bij de infanterie heeft nog een ander gevolg gehad. Geble ken is. dat de man die vroeger uit sluitend te voet vocht, nu in zijn voer tuig een gevoel van geborgenheid krijgt. In de AMX vindt hij bescher ming. Het verschijnsel doet zich dan ook voor. dat hij niet zo snel bereid is het voertuig te verlaten en in het terrein het daadwerkelijke gevecht met de vijand aan te binden. Intus sen is generaal Christan over het nieuwe materieel wat aan twee ïn- fanteriebataljons en een tankbataljon van zijn divisie ter beschikking is ge steld, zeer tevreden. „De AMX", zo zegt hij, „is een voertuig dat geknipt is voor dienstplichtigen en we hebben er in de divisie veel vertrouwen in gekregen" Wie op het 30 km lange en 16 km brede oefenterrein in Hohne een zwerftocht maakt langs de verscheidene daar oefenende Ne derlandse tróepen, kan. op vreem de zaken stuiten. Bijvoorbeeld is dat het geval in het bivak van het elfde technische diénst-bataljon waar niemand gek op kijkt over het feit dat. op de vreemdste uren een ponywagentje de ronde doet. Die ponywagen is de mascotte van het bataljon. Toen dit bataljon anderhalf jaar ge leden zijn eerste lustrum vierde, meen den de dienstplichtigen dat er een mascotte moest komen in de vorm van een pony. Er werd geld ingeza meld en een deputatie van de dienst plichtigen zou bij een paardenhande laar in Bemmel de pony gaan kopen Toen deze hoorde dat de pony bevor derd zou worden tot bataljonsmas cotte besloot hy spontaan er geen geld voor te willen hebben. Dat geld werd toen besteed aan heit kopen van een wagen. Begin deze maand zette het elfde technische dienst bataljon pony met wegen in een legerauto en reed beide naar Hohne. En zo komt het dat nu op e^n gedeelte van de straatkale Lü- nenburgerheride een ponywagen rond rijdt om* daarmee de militairen van het elfde technische dienst bataljon niet te verbazen, maar hoogstens aan te sporen tot verhoogde waakzaam heid. Het geruaht gaait n.l. dat de ca- vallerie plannen beraamt om de pony te ontvoeren. Of het eskadron, dat met die gedachte speelt, hetzelfde is als dat wat onder kommanda 6taat van de ritmeester die op de flank van een AMX-tank een stijgbeugel heeft la ten lassen, kon men in Hohne ner gens bevestigd krijgen. duitse weermacht. Duitse NAVO- functionarisseh en de Franse generale staf, in overeenstemming met NAVO- generaal Lemnitzer, een akkoord had den bereikt over een nieuw verdedi gingsstelsel in Europa. Dat zou erin voorzien reeds in de eerste fase van een plaatselijk conflict in Europa ge bruik te maken van tactische kern wapens, dit in tegenstelling tot de bestaande Amerikaanse opvatting. Het Westduitse ministerie wijst er op. dat de Bondsrepubliek zich reeds jaren voorstander heeft betoond van een zover mogelijk naar het oosten opgeschoven verdediging van West- Europa, dus zo dicht mogelijk bij de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Sinds de afgelopen zomer, aldus Bonn, heeft de NAVO deze strategische op vatting officieel tot de hare verklaard. In de persberichten werd verder ge meld dat de voorstanders van de nieuwe militaire opvatting het erover eens wa ren. dat de algemene strategische op vatting van de Amerikanen betreffende de verdediging van West-Europa als „niet meer houdbaar" moest worden beschouwd Dat deze berichten niet zo maar in het wilde weg zijn gepubliceerd, blijkt wel uit de bezorgdheid die de defensie commissie van de WEU gisteren toonde na een besloten vergadering De commis sie sprak over de mogelijkheid dat de „vooruitgeschoven strategie" aan het centrale front zou kunnen leiden tot een voorbarig gebruik van kernwapens, en dringt er op aan de conventionele strijd krachten en bewapening in dat gebied te versterken. De defensiecommissie schaarde zich verder achter het Amerikaanse plan voor oprichting van een multilaterale NAVO-kernmacht. Zij stelt voor deze kernmacht onder toezicht van een NAVO-politicus te stellen De commissie bestaat uit parlementa riërs van de zes EEG-landen en Enge land. Veilig gebruik Jsren beproefd en hoog geroemd Mijn hardt'» Zenuwt»bl>tUn televisierechfbank van de VARA kwam gisteravond na ernstige be handeling van de zaak-Helgers tot ver oordeling wegens moord van de vrouw, die voortijdig had ingegrepen in het leven van haar doodzieke echtgenoot. Opnieuw hebben wij ons kunnen ver bazen over de grote natuurlijkheid, waarmee zowel de leden van de recht bank als de verdediger, de beklaagde en de getuigen dit aan de werkelijkheid grenzende spel opvoerden. Geen detail werd verwaarloosd, elke medespeler bleek zich volkomen in zijn rol te heb ben ingeleefd. Het was voor de toeschouwer een hoogst interessante zaak. waarbij eens te meer opviel, hoe moeilijk de taak van een rechtbank is, juist wanneer ln. kwesties als deze wet en menselijkheid elkaar zozeer raken. Wij hebben alle bewondering voor dc optredenden. zo wel als voor de samenstellers en de leiders van het spel, dat bijna geen spel meer bleef. Heel interessant was het, dat de VARA de r.k. prof. Creyghton geeste lijkeI en de hervormde dr. Schreuder (arts) rad uitgenodigd, om in dc tijd waarin de rechtbank zich terugtrok te discussiëren over de mogelijkheden welke de medische wetenschap thans ten dienste staan om. wanneer de geest vrijwel reeds geweken is, het. orga nisch leven dikwijls lange tijd te be houden. De gesprekpartners werden 't er over eens, dat men in zulke geval len al het normaal mogelijke voor de patiënt moet doen. maar geen buiten gewone middelen moet toepassen om als het ware het medisch vernuft te beproeven op een vergeefs gerekt men senleven. wanneer dit is gekomen in het onredbare studium tussen leven en dood. Een moeilijk onderwerp, dat ze ker niet lichtvaardig werd behandeld. In het tweede NTS-journaal gaf de minister van economische zaken prof. dr. J E. Andriesscn een korte toelich ting over de exploitatie van het aard gas. H\i noemde de vastgestelde prijs aantrekkelijk en stelde de voordelen van het binnenlands verbruik en van de export in het licht. Jan Cottaar leidt Vara-radiospel Jan Cottaar. leider van de KRO-te,. levisiesportrubriek, gaat ook voor dq1 VAR A-radio optreden en wel als leiden van Jiet. sportspel Bekarcornjm^Luj, dat zaterdagavond (8.509 uur) begint. Dit van vorige seizoenen al bekende! spel zal niet meer uitsluitend door voeti; bal-elftallen worden gespeeld. Er koj men nu ook vertegenwoordigers vani andere veldsporten aan te pas en daar-; bü ook dames. Voorlopig komen elke zaterdagavond' een dames-handbalploeg en een voetJ balelftal tegen elkaar uit. Jan Cottaar stelt de vragen en de jury is samen^__ gesteld uitbekende sportfiguren: Fan ny Blankers-Koen, Jan Derksen en An ton Geesink. vanavond i. 19.00 V d kinderen 23.05 Nieuwe gra zang *22.15 Klas 1st unscr Gott. I2230 Kerkoreel- 30 Nws 22 40 Avondoverdenking loekbesprcklng 23.00 Rondom het Journaal. VPRO 20 20 Man van de dag- voorciracht 20 30 Het Nederlands Dansthea ter 21.15 Brief Encounter (Tweesprong). TV-spcl. NTS: 22.50—22 55 Journaal. Programma voor morgen 0 Nws strijd lied 7.23 Lachte gram /.ao Van de voor pagina. praatje 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 9.00 Gym v d V d 12.10 Or gelspel 12.20 Regeringsuitzending: V d landbouw 12.30 Medcd ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 TentoonstelUngs- agenda 12 38 Licht instrumentaal septet (sterofonische uitzending). AVRO: 13.00 Nws 13 15 Medcd 13 25 Beursberichten 13 30 Licht Instrumentaal ensemble en zangsolist 14 00 Hobo. piano en slagwerk 14 20 B(1 Van Rooy opvolger van Houben In Den Haag wordt binnenkort de be noeming verwacht van mr. dr. Ch. J. A. M. van Rooy, thans burgemeester van Heerlen, tot commissaris van Je Koningin in de provincie Limburg De huidige commissaris, mr. dr. F. Houben. bereikte reeds de pensioengerechtigde leeftijd, doch bleef op verzoek van het ministerie van binnenlandse zaken voor- lopig aan. Mr. Van Rooy is 51 jaar en werd in Rotterdam geboren. Zowel in Iiontenis- se, Etten-Leur, Venlo en Eindhoven heeft hy het ambt van burgemeester be- kleed. In het kabinet-De Quay was hy gedurende enkele jaren minister van sooiale zaken. Twee jaar geleden trad hy als bewindsman af. Dr. Houben is al sinds 1947 commissa- van de Koningin in de provincie Limburg. WiG ffi'; i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9