Luxemburgse voetballers na 1-2 zege toegejuicht ROXY Hokij-team won van Rosenhoff met 9-1 Voetballerij een zegen voor Nederlandse volk licht en luchtig, zacht en zuiver Geen extra contingenten voor arbeidsbesparing bij bouw van woningen NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 NEDERLANDS ELFTAL DIEP GEZONKEN Oranje voor- en achterhoede in alle opzichten gefaald Wissen en Bermaars verkeerden. Zij hadden door het verkleinen van de speelruimte vrijwel geen bewegingsvrij heid, waardoor het afgeven van de bal een moeilijke zaak werd. Bovendien bleek de veel geprezen linksbinnen Keizer T7ERLIEZEN is bepaald niet erg. Zeker niet op sportveld. Er kan nu eenmaal slechts ééi zijn. Een eervolle nederlaag tegen een sterke tegen partij kan vaak heel wat meer voldoening geven dan welke grote overwinning ook. Maar de nederlaag van het Nederlands elftal tegen Luxemburg die gisteravond in het Feijeno<iyd-stadion in Rotterdam met de cijfers 12 werd geschreven betekent toch onherroepelijk dat ons nationale voetbalelftal het diepste punt van de laatste tien jaar heeft bereikt. Niet omdat Nederland nu is uitgeschakeld voor de Europa-cup voor landen teams. Dat is voor ons niet belangrijk. Van veel meer betekenis is het feit, dat het Oranje-elftal na de grote waarschuwing van Amsterdam het Luxemburgse elftal, opgebouwd uit een schamel aantal voetbalamateurs, gesteund door enkele profs die in het buitenland spelen, niet tot een succes heeft kunnen komen. En de kansen daartoe zijn er be paald wel geweeest. Eendeels echter schoten verscheidene spelers tech nisch duidelijk tekort, anderdeels behaalde in taktisch opzicht vrijwel niemand een voldoende. Het Luxemburgse elftal reikte met verdienstelijk voetbal vanuit een geslo ten defensie een voor ons niet eens on verwachte overwinning. Zeker niet toen al snel bleek, dat Nederland de zaken radicaal verkeerd aanpakte. Met vijf, het strafschopgebied maakte Luxem burg het veld bijna de helft kleiner er toen de Nederlandse aanvallers niet al leen traag bleken in hun acties en bo vendien bijzonder slordig waren bij het schieten en afspelen van de bal, zag men als het ware de weinige overtuiging, die er in het begin nog was te bespeuren, wegvloeien en overgaan op het parman- tige team van de Luxemburgers. En zo gingen de mannen van het Groot Hertogdom Luxemburg een rol vervul len, die het Nederlands elftal in zijn glorietijd heeft gespeeld tegen landen als West-Duitsland en Frankrijke Een rol die Feijenoord vorig jaar vertolkte tegen gerenommeerde clubs als Vasas en Reims. Het spelletje van Klein Duimpje tegen de reus. Juichte het le gioen in Feijenoord's kuip toen om de daden van het roodwitte team. ook nu werden er roodgehemde voetballers toe gejuicht na het laatste fluitsignaal de zwakke Franse scheidsrechter de Luxemburgers. Ere-ronde Dolgelukkig maakten zij een ere-r over de groene grasmat en zij we daarbij hartgrondig bejubeld door de duizenden op de tribunes, die het einde nog hebben durven afwachten. Velen van de 40.000 kijkers waren echter voor tijd naar huis gegaan. Deze teleur stelling konden zij niet verwerken. Het gestuntel van dit Oranje-team wiflde men niet langer aankijken en men be treurde elke cent die men voor het vaak dure entree-biljet had neergeteld. Terecht. Wat Nederland miste Dat was het wapen van de dieptepass. Maar noch Kruiver, noch Groot bezat voldoende sprintsnelheid om bij het op deze ma nier doorspelen van de bal een kans uit te buiten, terwijl anderzijds die pas ses zelden werden gegeven. Dat kan de worden toegeschreven aan de neteli ge positie waarin onze kanthalves Van PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER EN KREDIETWEZ E N STADHUIS. LEIDEN, POSTBUS 1(0, IEL 20270 (Advertentie) achttienjarige debutant Giesen een vol doende kon halen door zijn frisse en ge durfde aanpak en dat zijn naam her haaldeljjk door de woelige kuip galm de, was niet verwonderlijk. ii sprint verslagen Maar niet alleen de Nederlandse aan val faalde. Ook de Oranje-achterhoede en dan met name Pronk heeft fouten gemaakt. De Ajax-stopper had ln de snelle en agressieve Luxemburgse mid- Gimmer een speler tegenover zich en speltype heeft dat de Amster damse spil beslist niet ligt. Herhaalde lijk werd hij in de sprint verslagen en tweemaal buitte Gimmer duidelijke fou ten van Pronk uit om te doelpunten zonder dat Pieters Graafland er iets in kon doen. Dat gebeurde in de 26e minuut van de eerste helft voor de eerste maal na een dieptepass van Pilot en in de 22e min. de maal, toen Pronk andermaal mis tastte. Bij rust nog hoop De rust was evenwel met 1—1 inge- Alle veronderstellingen, dat Nederland gaan omdat Kruiver in de 34e min. na via een volgende overwinning op Dene- ie pass van Giesen in vrije posi-j marken de halve eindstrijd van dc Euro- de paal de gelijkmaker achter pa-cup zou kunnen bereiken, bleken keeper Schmitt had wet?n te deponeren-1 gegrond, want dit pittige Luxemburgse Die 11 stand mocht dan weinig bevre-elftal heeft voor ons verdiend gewon- diging schenken, mede door het feit, dat nen. Mede omdat het in Amsterdam ook het spelpeil van beide zijden laag mocht al als de morele winnaar mocht worden worden genoemd, er was nog hoop. Dieaangemerkt. Nederland had de les var gelijke stand deed immers nog steeds Amsterdam niet begrepen, want spel het beste voor de tweede helft verwach- technisch had men van dit Luxemburg Eenmaal zou het toch wel komen toch moeten kunnen winnen. Maar dan ipak dan gisteravond IJshockey seizoen weer begonnen Met vier gave lisle geen Noors doelpunt opleverde. Na doelpunten heeft 5 min. kwam de eerste werkelijk ge- Forster gisteravond vaarlijke Nederlandse aanval, waarbij in de Houtrusthal Leo van Dijk tegen de buis schoot. Pas weer zyn visite- in de 8e min. werd weer gescoord; het kaartje voor top- zou het enige doelpunt in deze tweede scorer in thuiswed- periode blijven. Adair kreeg de puck strijden van de Ho- van Forster, schaatste er mee naar vo- kij-ploeg afgegeven, ren, raakte de zwarte schijf even kwijt, Met de twee doel- doch wist hem weer te bemachtigen, punten van Adair zette voor. waarna de Noorse achterspe- waarvan één met Ier Johansen de puck in eigen doel behulp van een te- schaatste (41). genstander twee in de derde periode werd het spel van Leo van Dijk wat ruwer en het Noorse uithoudings- én van de nieuwe Canadees Morel vermogen minder. In de 2e min. wist ii de Haagse ploeg aan een totaal Forster al eein combinatie met Adair hot had niet.! te verliezen Fn hii zulke va" neeen- waar de eerste tegenstan-af te ronden en hoewel de Noren kort situaties rs dln ook noe het eeluk enis! der van d,t seil0Cn- de PIoe* van Ro" hier°P b« doelpunt kwamen, situaties is dan.Dok noÊhe^geluk enigs senhoff u|t Os,0 er s,echts -én tegen-'was het opnieuw Forster in de 7e min., in de eei^te helft had Hofstetter aT od over wist le stcl,en- het werd dus een die een voorzet van adair ln een doel- in de eeiste helft had^HofsteWer aljp roya,e zege op de overJgens niet punt omzette (6-1). Tijdens een rieke Hokij-minderheid wist Leo Dijk goed op dreef in de 10e nogmaals te scoren, hetgeen Forster in goede kans onbenut Zelfs de Zij konden weer genieten van de stick- de doellijn gered, direct na rust moest Nnwn veteraan Brenner dit doen bij een inzet, V r'oren- van Giesen. Nederland miste echter de De vele toeschouwers hebben echter overtuiging en Kruiver liet evenals Kei-1 ?.ocb ._be^ een en ander be^eefd- Verdiende zege Zaterdag start de wintercompetitie De wintercompetitie waterpolo van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gaat weer beginnen. Een competitie die in vergelijking met de „echte" zomer competitie geheel verschillend is en daardoor interessanter. De indeling van de zeventallen is zodanig dat men nu ook tegen „vreemde"- en reserve-teams uitkomt, terwijl het eindresultaat tevens bepalend is voor de bekerronde waarin het zevental wordt geplaatst. Doordat er daarnaast ook slechts een halve com petitie wordt gespeeld, blijven de ver schillen tussen de teams onderling ge ringer. hetgeen een boeiender verloop bevordert. Van de Leidse heren tweede klassera komt De Sleutelstad zaterdag in het Haarlemse Sportfondsenbad tegen HVGB in het water. Een wedstrijd die de Lei- denaars in winst kunnen omzetten, ge zien de resultaten van de zomercompe titie (22 en 31 winst). LZC komt pas zaterdag 16 nov. in de overdekte binnen de lijnen Het Dordtse Merwede is dan op bezoek en LZC moet dan in staat zijn de punten in Leiden te houden. In 3 D bijten de heren van de Alphense Zwemclub in Gouda de spits af tegen WZC uit Woerden. Een ontmoeting waarin de AZC normaal gesproken met de winst gaat strijken. Het dameszevental van De Sleutelstad staat een zwaar programma te wachten. Dinsdag 5 nov. komen de Leidse dames in de overdekte uit tegen RDZ en een week later moet De Sleutelstad aantre den voor de derby tegen de Leidse Golf brekers. Twee wedstrijden waarvan de uitslagen heel moeilijk te voorspellen, zijn. Programma: zaterdag 2 nov. HVGB- Sleutelstad; Surea-Gouwe. Dinsdag 5 nov. Sleutelstad-RDZ (d). Dinsdag 13 nov. AZC Alphen-WZC; Sleutelstad-LGB (d). Zaterdag 16 nov. LZC-Merwede. Dames-schaaktoernooi De uitslagen in de tweede ronde van het int. damesschaaktoernooi dat in Am sterdam wordt gehouden luiden: Mej. Nicolau (Roem.)mej. Ivanova (Buig) 10, mej. Konarskowska (Polen) —mej. Grasser (VS) 1—0, mevr. Heems kerk (Ned.)mej. Jovanovic (Zuidsl.) 0—1, mej. De Kleck (Ned)—mej. Brui nenberg (Ned) 0—1. Afgebroken partijen uit de 2e ronde: mej. Ivanovamej. Konarsowska 01 en mej. Grasesrmej. Jovanovic 10. De stand na twee ronden: 1 Konar- kowski en Nicolau, beiden 2 pt, 3 Brui nenberg, Grasser, Jovanovic en Heems kerk 1 pt, 7 Ivanova en De Klerck 0 pt. De 86-jarige mevrouw Zuurhout- IZuurbier uit Heiloo is daar gisteren bij ||het oversteken van de rijksstraatweg Ijdoor een vrachtwagen aangereden en op itige Feijenoord-stadion. techniek Iers naar de strafbank vertrekken op de valreep nog een vechtpartijtje, hetgeen zowel een Nederlander als een Noor op vijf min. straf kwam Voorts gingen zowel in de eerste als in de tweede periode twee Nederlanders en één Noor en in de laatste periode drie Nederlanders en twee Noren voor twee min. naar de penalty-box. De Noren lieten soms aardig combi natiespel zien, doch in de aanval zochten zij het te veel en te lang in de breedte, waardoor de Hokij-ers in de gelegen heid kwamen tydig in te grijpen, Hun enige doelpunt was eigenlijk nog een cadeautje en wel van Forster, die vlak voor eigen doel de puck kwijt raakte, zodat Thorni gemakkelijk kon ren. De nieuwe Canadese doelman het Hokij-doel, Beslisle heeft uitste kend voldaan en was een ware sta-in- de-weg voor de Noorse aanvallers: om er moedeloos van te worden. IS a 12 minuten Twaalf min. heeft Rosenhoff stand ge houden. Toen liet Leo van Dijk het ste Hokij-doelpunt in dit seizoen in de Houtrusthal aantekenen. Een solo van Forster in de volgende min, en een han dig tikje van Adair naar Forster weer later, bracht 30 op de score borden. Nog dezelfde min. scoorde Thor- zijn tegendoelpunt en daarmede was de 31 stand van de eerste periode be reikt. De tweede periode begon met een Noors offensief, dat mede dank zij Bes- Opticienspersoneel wil MAANDAGSLUITING IN HEEL HET LAND De Ned. Ver. van Werknemers in het Opticiënsbedrijf hield een openbare ledenvergadering in „De Kroon" te Den Haag. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer F. B. C. Engelman i, dat in het afgelopen jaar het leden aantal van deze vereniging van 145 tot 218 is gsetegen. Hij had goede hoop dat binnenkort het grootste gedeelte van de werknemers in opticiënsbedrijf (in totaal zijn er 600 in Nederland) toe zou zijn ge treden tot deze vereniging. Voorts deelde hij mee, dat per 1 okt voor alle werknemers in Nederland een verplicht pensioenfonds in werking is gesteld, dat is goedgekeurd door de So ciaal Economische Raad en waarvoor alle deelnemers van 21 tot 65 jaar hun bij drage zullen leveren. Voorts is dit fonds waarde vast en gekoppeld aan de AOW- uitkering. Aan de orde was de verkiezing van 3 bestuursleden. De heren Duykers en Raasveldt, resp. sociaal medewerker en penningmeester werden herkozen. De secretaris H. J. Huizebosch trad af en voor hem in de plaats werd de heer A, L. Engelman, een broer van de voorzitter gekozen. Vervolgens werd er op aangedrongen dat alle werknemers deel zouden nemen aan de Stichting Vakopleiding van de werkgeversorganisatie. Reeds vanaf begin juli zijn de opti- ciënsbedrijven in Amsterdam en Den Haag de gehele maandag gesloten. Men is van plan dit besluit door het gehele land Bouw stopgezet van bungalow Op last van het gemeentebestuur van Venraij is de bouw van een bungalow in deze gemeente stop gezet. De eigenares van deze bungalow, een jongedame met trouwplannen, had ver zuimd hiervoor een bouwvergunning en een rijksgoed keuring aan te vragen, terwijl ze zich verder ook niets had aangetrokken van de ter plaatse geldende bebouwingsvoor schriften. Ondanks een proces-verbaal van de rijkspolitie en een aantal waar schuwingen van het gemeentebestuur weigerde ze de bouw stop te zetten en de bungalow te slopen. Toen zaterdag jL de laatste termijn af liep, hebben B. en W. van Venraij en kele gemeente-arbeiders opdracht gege ven de bouwplaats met een prikkeldraad versperring te omgeven en ramen en deuren van het bijna voltooide huis (ge raamde bouwkosten f 20.000) te barrica deren. Wat er verder zal gebeuren is nog onzeker. Kennelijk wacht het Venraijse gemeentebestuur op een initiatief van de eigenares. Deze dame had in 1960 vergunning ge vraagd en gekregen om op dit terreintje een kippenhok te zetten voor de bouw som van f 1200,Toen goed en wel met de bouw daarvan een begin was gemaakt, veranderde ze van gedachten en besloot om als het ware op de fundamenten van dit kippenhok, een bungalow te zetten. Onderzoek naar behangselkartel De staatsecretaris van economische za ken, drs. J. A. Baikker, is voornemen een onderzoek dn te stellen naar de tihans geldende mededingingsregeling binnen de Vere-niiginig van bdhangselpapienfabrikan ten. Hij deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid En gelsman (soc.), in verband met het be- hangselpapiehkartel. Nederland heeft gisteravond in het Feijenoordstadion in Rot terdam met 12 verloren van Luxemburg en is daardoor uit de strijd om de Europese beker voor landenteams.Foto: Het eer ste Luxemburgse doelpunt wordt gescoord door midvoor Dimmer, die in de tweede helft oo het tweede voo; zijn ekening nam. Eddie Pieters Graafland valt wel uit, maar i kansloos. Achter Dimmer herkennen we nog stop per Tonny Pronk. Anderlecht bedwongen In het voetbal-stadion in het Brusselse Astrid-park heeft een internationaal elf tal woensdag het sterke Anderlecht met 3-3 bedwongen. De wedstrijd was be doeld als benefietwedstrijd voor de links half van Anderlecht en België, Martin Lippens, die zich tien jaar voor de Belgische club als voorbeeldig speler heeft gedragen. Voor rust, die reeds met 33 inging aren de Nederlanders Brooymans (Wil. lem 2) en Coen Moulijn (Feijenoord) op gesteld. Zij werden na rust vervangen door o.a. de PSV-er Roel Wiersma. In het gemeleerde gezelschap van Bel gische buitenlandse gastspelers, viel vooral de in Spanje spelende vroegere Belgische internationaal Fernand Goey- vaerts op. Militaire muziek bij opening supermarkt Het Tweede Kamerlid dr. H. A. Schu ring (c.h.u.) heeft de minister van de fensie schriftelijke vragen gesteld over het optreden van een militair muziek korps bij de opening van een supermarkt Aalten. Hij wil weten of de minister het juist vindt dat een militair muziek korps op dergelijke wijze reklame maakt ten behoeve van particuliere economi sche belangen. de 15e min. ook zou hebben gedaan, dien zijn stick op het kritieke ogenblik niet was gebroken. Maar in de 17e min. werd het na een sublieme solo van Adair 8—1 en 1 min. later liet ook Morel zien, dat hij kon scoren. De eindstand was dus 91. Als toegift kreeg men dan het vechtpartijtje en 1 min. later schudden alle spelers ten besluite elkaar weer vriendelijk de hand. Eur. volleybaltoernooi Ned. dames winnen van Sibiu Het Ned. damesteam, dat dinsdag zijn laatste wedstrijd speelde voor het Eur. volleybalkampioenschap, is woensdag avond in een vriendschappelijke wed strijd uitgekomen tegen het stedelijk team van Sibiu. de hoofdstad van Trans- sylvanlë. Het was een voortreffelijke wedstrijd, die verdiend door Nederland met 15—8. 15—11. 7—15 en 15—2 werd ge- In Brasof werden de beide laatste wed strijden voor het troosttoernooi van de dames gespeeld. West-Duitsland won met 15—6, 15—4. 15—5 van Denemarken en Turkije zegevierde met 152, 153, 153 over Oostenrijk. De eindstand in het troosttoernooi is daardoor geworden: 9 Nederland 8 punten, 10 Turkije 7. 11 West-Duitsland 6, 12 Oostenrijk 5. 13 De nemarken 4. Voetbal Rome heeft woensdagavond de achtste finales van het toernooi om de Eur. beker voor Jaarbeurssteden be reikt. De Italianen wonnen de in Rome gespeelde returnwedstrijd tegen het uit West-Berlijn afkomstige Hertha BSC met 2—0 (1—0). De eerste ontmoeting was eveneens in een Italiaanse zege (3—1) geëindigd. Gewichtheffen De Japanse vederge wicht Yoshinobu Miyake verbeterde tij dens wedstrijden in Tokio twee wereld records. Bij het trekken bracht hij 120 kg omhoog. Het oude record stond met 118.5 kg reeds op zijn naam. Voor de drie Olymp. oefeningen verwerkte Miyake een totaal van 377.5 kg. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 375 kg Ds. Honnef bij jubileum L.V.B. TVE VOETBALLERIJ heeft de mensen uit de steden en ste- gen naar de frisse buitenlucht gebracht. Ze heeft de mensen uit de kroegen gehaald. We mogen wel zeggen, dat de voetbalsport een zegen voor ons volk geweest is, waaraan de Leidse voetbalbond vanaf het begin mede leiding heeft ge geven". Met deze woorden bracht ds. J. P. Honnef, voorzitter van de Leiderdorpse voetbalvereniging RCL de dank van de aangesloten verenigingen over aan het bestuur van de zestig jarige afdeling Leiden van de KNVB. Ter bekrachtiging van die dankbaar heid boden ds. Honnef en de heren F. van Waveren (LFC) en N. Castien (Lisse) een elektrische stencilmachine aan. Een en ander geschiedde gister avond tijdens de buitengewone vergadering van de afdeling Leiden in de Stadsgehoorzaal, waar de reeks festiviteiten geopend werd. van RCL, is niet alleen voor een bepaalde klasse. Overigens meende hij wel dat voetbal teveel gepopulariseerd was. Hij schetste vervolgens de ontwikke ling. waardoor de voetballers niet meer fietsen tussen Leiderdorp en Koudekerk, doch nu een bus wensen en het feit, dat men vroeger moest doen met een bak water uit de sloot, terwijl de spelers thans hevig gepikeerd zijn als er geen douches Afdelingsvoorzitter mr. J. J. de Jongh bracht hulde aan de oprichters van de voetbalbond en aan al die mensen, die daarna hun beste krachten en hun vrije lan de verdere opbouw hebben ge wijd. Hij merkte een groot verschil op tussen het voetbal van nu en dertig jaar geleden. Hij sprak daarbij de waarschu wing uit, dat overreglementering in de i toekomst wel eens zou kunnen lei den tot uitdunning van de bestuurders- jeugdleiderskorpsen. Meer doen Hij achtte het gelukkig, dat de jeugd tegenwoordig goed bezorgd is en was vooral verheugd over het tot stand komen het pupillenvoetbal, dat hij graag in aanmerking zag komen voor overheids subsidie. De overheid kan, aldus mr. De Jongh, nog meer doen dan zij reeds ge daan heeft Dit laatste sloeg vooral op de gemeentelijke overheden, die in de toe komst sneller besluiten en medewerken moeten, omdat de afdelingsvoorzitter een ve bestedingsbeperking al voor de deur zag staan. Cadeautje Daarna daalde ds. Honnef at van de kansel (volgens zijn zeggen) om met de heren Van Waveren en Castien een „cadeautje" aan de jarige te geven. Ds. Honnef was blij, dat de LVB deze vorm vrijetijdsbesteding in goede banen had geleid. Recreatie, aldus de voorzitter Gelijkwaardig Nog dankbaarder was hij. dat het zaterdagvoetbal in de volle belang stelling staat van de afdeling Leiden. In andere streken was dat volgens hem anders. „Wij hier worden echter ge lijkgesteld en als gelijkwaardige be handeld ten opzichte van de zondag- sport. Als voorzitter van een zaterdag middagclub ben ik u daar zeer erken telijk voor". Met deze twee redevoeringen in het algemeen werd het ijs gebroken. Weldra heerste er een ongedwongen sfeer, die een nog prettiger tintje kreeg, toen de oudste nog actieve voetballer van Leiden, de heer N. Houps (62), het insigne van verdienste werd uitgereikt. Vervolgens kregen alle bestuurstafels van de verenigingen een prachtige asbak, terwijl met een bijzonder geslaagd filmpje van de afdelingsvoorzitter mr. J. J. de Jongh het officiële programma werd be sloten. In het onofficiële gedeelte werd de pijnlijke nederlaag van het Nederlands elftal weggegeten en gedronken. Heel dun poreus ejfin vloei, alleen bij Roxy jagraag! Eur. beker landenteams Denemarken en Spanje plaatsten zich wel Denemarken heeft zich na Zweden, Ierland, Frankrijk en Luxemburg ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Eur. beker voor landen teams. Weliswaar verloor Denemarken gisteravond in Tirana door een treffer midvoor Pano in dc derde minuut met 10 van Albanië, maar de eerste wedstrijd tussen beide ploegen was in Kopenhagen reeds in een 40 zege voor de Denen geëindigd. In de returnwedstrijd voor het toer- ooi heeft Spanje gisteravond in Belfast met 1—0 (rust 0—0) gewonnen van Noord-Ieriand, Aangezien de eerste wed strijd in een gelijkspel: 11 eindigde, heeft Spanje zich gekwalificeerd voor de kwartfinales. Het enige doelpunt werd in de 66e min. gescoord door links buiten Gento. In de kwartfinales komen nu tegen elkaar uit: Zweden-Rusland of Italië, Luxemburg-Denemarken, Spanje-Ierse Vrijstaat, Frankrijk-Oost-Duitsland of Hongarije. moeten nog twee wedstrijden wor den gespeeld. Rusland won reeds met 20 van Italië en Hongarije zegevierde de uit-wedstrijd met 2—1 over Oost- Duitsland. (Van onze parlementsredactie) MINISTER Bogaers zal geen ver dere toezeggingen doen voor wat betreft de produktie van extra woningen in het kader van de ar beidsbesparende systeembouw in de vrije sector. Wel zal hij de reeds aan gegane verplichtingen nakomen. Voor 1963 was voor deze bouw een speciale reserve van 8000 woningen in het bouwprogramma opgenomen. Dit zal in 1964 en volgende jaren niet meer het geval zijn. De minister deelde dit gisteravond mee tijdens het debat in de Tweede- Kamercommissie voor volkhuisvesting en bouwnijverheid. De socialist Bommer wees hem erop, dat vertegenwoordigers van de Exploitatie Maatschappij Sche- veningen en andere gegadigden bij ge meentebesturen komen om over de aan koop van grond te gaan onderhandelen terwijl ze het bouwvolume al in hun zak hebben. Spreker vond, dat een en ander niet in het beleid past. Hij wilde weten welke beloften aan de E.M.S. enz zijn gedaan, hoeveel woningen door mi nister Bogaers' ambtsvoorganger mr. Van Aartsen zijn toegezegd en of deze toezeggingen zullen worden nagekomen. Minister Bogaers herinnerde eraan, dat reeds in I960 en '61 op het departement het denkbeeld i de particuliere interesseren vi bouwmethoden. Om grote kwam om ook ;n vrije-sectorbouw te or arbeidsbesparende initiatieven op dit terrein een kans te geven is voor '6 reserve van 8.000 huizen aangelegd. De directeur van de E.M.S., de heer Zwols- man, was de eerste die met een aanbod kwam, nl om in drie jaar tijds 2.000 on gesubsidieerde woningen volgens ar beidsbesparende systeembouw neer te zetten Minister Van Aartsen heeft hier op positief gereageerd, maar zijn toe zegging aan bepaalde voorwaarden ge bonden. Het initiatief-Zwolsman is ge volgd door andere aanbiedingen en het resultaat is, dat thans de hele re serve van 8.000 is ondergebracht. Nu de impasse dus is doorbroken en de onge subsidieerde bouw zich daadwerkelijk voor arbeidsbesparende methoden is gaan interesseren, zal voor dit doel geen afzonderlijke reserve meer worden uit getrokken, maar de lopende toezeggin gen zullen worden gerealiseerd. Met dc arbeidsbesparende bouw houden zich behalve de E.M.S. ook o.a. de N.V. Eurowoningen, de Vereni ging Systeembouw, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Neder landse Grondbriefbank bezig. Dit jaar is reeds voor in totaal 4074 woningen goedkeuring verleend: 3017 zijn ver der nog toegezegd. De toezeggingen voor 1964 en '65 hebben betrekking op resp. 4579 en 3738 huizen. De minister wees er nog op, dat 50 pet. van deze woningen voor verhuur zullen zijn bestemd. Ook veiligheidsgordels voor kinderen Het RAI-TNO-instituut heeft voor het onderzoek van veiligheidsgordels een nieuwe proefpop geconstrueerd, waarmee de reacties van kinderen tijdens onge lukken kunnen worden nagebootst. Gebleken is dat kinderen tot aaht jaar te weinig door normale veiligheidsgor dels kunnen worden beschermd. Dit is bekendgemaakt tijdens een drie daags congres in Den Haag van norma- lisatoren en veiligheidsgordel-specialis- ten van de Internationale normali sa tie - organisatie. Vandaag bezochten de deelnemers uit Amerika en negen Europese landen het instituut te Delft voor een demonstratie met de proefpop „Pinokkio". T(jdens het congres maakte de ANWB bekend dat in 80 pet van de personen auto's die in Nederland in de handel worden gebracht, bevestigingspunten voor veiligheidsgordels aanwezig zUn. In 10 tot 15 pet van het Nederlandse per sonenauto-park worden één of twee vct- ligheidsgordels gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17