Kreymborg DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Alle aangetaste dennen moeten worden opgeruimd in Noordwijk A.R. kiesvereniging NOORDWIJK Lonen en prijzen straks op Europees niveau Hoe aanlokkelijk is de hoofdschotel... véél vlees... héél goed! Moderne jongens leven op een eigen „niveau Op alles hebben ze een eigen kijk. Zeker op wat zij graag dragen. Kreymborg brengt deze kijk zeer gevarieerd in beeld met zijn jassencollectie 1963. Fleurige vlotheid in .jongste" stijl. Modellen en kleuren die precies op hun „smaakniveau" liggen. Sportief! Levendig! En apart! Stoffen die u een uitstekende kijk geven op Waarborg-degeüjkheid. Mode waarin uw jongen heel wat mans is. De Nieuwe Leidse voor het gehele gezin NIEUWE LEIDSE COURANT 8 DINSDAG 29 OKTOBER 1963 De verwachting, dat het tot ongeveer 1970 zou duren tot de laatste den nen in Noordwijk zijn afgestorven, is te optimistisch gebleken. Het afster vingsproces, veroorzaakt door de dennenscheerder in combinatie met de gure zeewind, gaat in een versneld tempo door. Het zal daarom noodzake lijk zijn vóór 1 mei 1964 alle dode en aangetaste dennen op te ruimen. Aldus de heer J. Deelder, bosbouw- kundig hoofdambtenaar bij het Staats bosbeheer te Noordwijk, op een bijeen komst in het conferentieoord De Baak, belegd door het gemeentebestuur. Aan wezig waren een aantal eigenaars van bos- en duincomtplexen in „De Zuidf', het college van B. en W. van Noordwijk, een aanltall raadsleden en andere autori- De heer Deelder wees er In zijn cau serie voorts op, dat het geen zin heeft te gaan jammeren over hoe mooi het in Noordwijk in het verleden was met de altijd-groene dennen, maar dat het parool nu is: Wat gaan we doen! Het is niet eenvoudig hiervoor plan nen te ontwerpen. Dit is voor het over grote deel een particuliere affaire en noch de gemeente, noch Staatsbosbeheer kunnen hierbij effectief optreden. Toch vragen we met klem: Ruim de dode dennen op!, aldus de heer Deelder, al is het alleen maar in het eigen be lang. Het is al geen gezicht tegen deze dode bomen aan te kijken en bovendien: zolang de dode bomen niet zijn opge ruimd, blijven zij een infectiehaard Goede voorbeeld De gemeente en ook enkele particu lieren hébben het goede voorbeeld al gegeven en ook op het terrein van het Staatsbosbeheer brullen momenteel een 13-tal motorzagen die de aangetaste bos sen vellen. Komend tot de positieve kant van de zaak zei de heer Deelder dat de moge lijkheden voor nieuwe aanplant in Noordwijk zeer beperkt zijn. In de eer ste plaats zal een bewerking van de schrale, arme grond nodig zün, tot een diepte van minstens een halve meter. Verder zal een beperking van de boomibeplanting noodzakelijk zijn. Er moet naar worden gestreefd dat de bo men. die gesdhikt voor beplanting zijn. ndet hoger worden dan 3 a 4 meter. Een moeilijkheid dn „De Zuid" is voorts dat dit deel van het dorp door sneden is met wegen. Het is veel ge makkelijker een geslaagde beplanting aan te brengen op 'n aaneengesloten ter rein. daar dit vanzelf een bepaalde luw te oplevert Collectief De heer Deelder bepleitte een col lectieve aanleg en vooral de beplanting zoveel mogelijk laag houden. Er volgde een zeer uitgebreide en in structieve discussie op deze causerie. De heer Deelder bleek van mening te zün. dat wellicht één complex dennen be waard zou kunnen blüven. namelük rondom de algemene begraafplaats. De omstandigheden aldaar zün hiervoor gun stig, mits in het overige deel van de gemeente de dode bomen worden opge- Voorts bepleitte de heer Deelder het in natuurlijke staat laten van bepaalde stukken duinterrein, waarvan in Zuid" fraaie voorbeelden te zien Wellicht is er gemeenschappelijk iets te bereiken en de tijd is nu nog geenszins om grotere complexen te liquideren nog niet alle bomen dood zijn. De burgemeester, mr. J. T. W. van BerckeL die de leiding van de bijeen komst had. zeide een bespreking te zul len arrangeren met de heren Van Her waarden en Tappenlbeek, de eigenaars de grootste complexen dennenbos. Binnenkort zullen de resultaten van deze bespreking bekend worden gemaakt waarna dan nadlere maatregelen kunnen worden besproken. Ook zegde de burgemeester toe in college van B. en W. tè zullen spreken over de manier waarop 'het gemeente bestuur 'kan 'helpen de herbouw van hel landschap mogelijk te maken. We zijn in onderling overleg ai gekomen tot af bakening van de terreinen en we hebben gezien welke mogelijkheden er zijn. Wel licht kunnen we op deze weg voort gaande iets goeds voor onze mooie ge meente tot startd brengen. Feestmars Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan maakte de Chr. harmoniekapel De Echo der Duinen gisteravond een feest mars door Noordwijk aan Zee. Er was zeer veel belangstelling en vooral dc jeugd liet zich ndet onbetuigd. Trekking Premielening Zuid-Holland-1959 Bij de trekking van de 2\£% premie lening Zuid-Holland-1959 viel de f 100.000 op nummer 6 serie 39.533, f 10.000 nr. 9 s. 39.533, f 5000 nr. 10 s. 27.793, f 2500 nr. 1 s. 37.943, nr. 6 39.296, f 1000 nr. 8 s. 23.180. nr. 1. s. 24.175, nr. 7 s. 25.340, nr. 1. s. 36.402. nr. 4 s. 39.533, f 500 nr. 4 s. 25.143. nr. 5 s. 25340, nr. 1 s. 26329, nr. 3 s. 39.296, nr. 10 s. 39 654, en f 125 op de overige nummers dier series en alle van series 21.072. Slechts enkele vazen op keuring Haarlem T~VE bezoekers van de wckelükse keu- ring in het Haarlemse Krelagehuis waren gisteren gauw uitgekeken. Er stonden slechts enkele vazen met bloe men, al hebben we het eind oktober wel eens nóg minder gezien. Dankzij het fraaie weer van de afgelopen dagen kon men er zelfs nog dahlia's van beste kwa liteit bewonderen. Het was de fa. K. Maarse Dzn. uit Aalsmeer die nog best materiaal bracht van de imposante witte semicactus Polar Sight, de lichtoranje semicactus Showbinch Topic, de fraaie diep-rode semicactus Explorer, d eprach- tige diep-gele Mass Gold en de teer-lila semicactus Silent Beauty. W. Kehl uit Naarden etaleerde de fris-oranje s cactus Willy Francois. Nerines waren tot voor enige jaren een vrij zeldzaam artikel, maar d snel veranderd. De bloemkwekers hebben dit bolgewas „ontdekt" en vooral toen men de fraaie zaailingen uit Engeland ging importeren, groeide de belangstel ling. Ook gisteren toonde men weei fraaie exemplaren, waarvan de mooi ge bouwde rose Record van de fa. G. J. v. d Velden uit Heemskerk de kroon spande. De sterke stengels dragen een krans - lelieachtige zuiver rose bloemen en geheel ziet er zeer aantrekkelijk uit. Ook van de fa. J. J. Oudendijk uit Santpoort waren er weer Nerines. w zeer oude, kleinbloemige Undulata (Cris- pa), en een haast Tode Bowdeni, die bij het rijper worden diep-rose van kleur wordt Er stond een vaasje met bloemen van deze aanwinst die ook al warei toond op 17 oktober. Ze zagen er best uit en over gebrek aan houdbaarheid heeft men beslist niet te klagen. En dan toonde de fa. C. J. Zonneveld, „De Drechsberg", Voorhout, bollen de fraaie blauwe hyacint Blue Jacket en van de nieuwe roserode Vuurbaak. Een weelde voor het ook zoveel jong broed er aan de geholde oude bollen zat. VALKENBURG Donderdagavond om acht uur spreekt in zaal De Vries ds. Bouw uit Ede voor de hervormd-gereformeerde evanjgelisa- IN EEN goedbezochte vergadering van de A.R kiesvereniging Nederland en Oranje te Noordwijk sprak gisteravond de heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond over „De huidige situatie in de loon- en prijspolitiek", aan de vooravond van belangrijke beslissingen in de Stichting van de Arbeid een wel bijzonder actueel onderwerp. Zowel in de inleiding als tijdens het debat, toen niet alleen van werkgevers- maar ook van werknemerszijde zeer openhartig met de heer Borstlap over ver schillende problemen van gedachten werd gewisseld, kwam duidelijk naar voren hoezeer het vraagstuk van lonen en prijzen in het middelpunt de belangstelling staat. Record General Motors General Motors Corp. heeft in di eerste 9 maanden een record omzet: en winst behaald van 11.68K een verhoging van het kwartaaldividennj van 0,50 of een splitsing. De verkopen} waren 4.202.000 wagens of 12% meer dan een jaar tevoren. eiland geweest in de West-Europese Verder wensen wij meer vrijheid pet onderneming, opdat het zwart mee-profij teren een erkend profiteren wordt, Teneinde tot een juiste waardering te komen van hetgeen thans op dit gebied aan de gang is, gaf de heer Borstlap eerst een overzicht van de ontwikkeling der loonvorming in de laatste 25 jaar. Tot '50 was de doelstelling van de loonpolitiek de eerlijke verdeling van, de nationale ar moede en daarna het scheppen van een volledige werkgelegenheid in het dichtst- bevolkteland van W-Europa met zijn snel groeiende bevolking. Daartoe streefde men naar industrialisatie. Deze tweede doelstelling is meer dan geslaagd en men is bezig over dit doel heen te schieten, aldus de heer Borstlap. Er is een tekort aan arbeidskrachten gekweekt, zoals men die in de Nederlandse economie nog niet gekend heeft. De invloed van de West-Europese eco nomie laat zich op die van ons land gel den en men zal moeten groeien naar nivellering in de verhoudingen. Dit groeien naar een Europees loon- en prijspeil is een ontwikkeling, die niet te Ja en nee De vraag is wel gesteld, zo zei de heer Borstlap: Verloochent de vakbeweging niet het tot dusver door haar gevoerde beleid? Hierop wilde hij antwoorden: Neen en ja. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. De historici zullen misschien later tot de conclusie komen, dat net een jaar te lang een eigen nationale economie is gevoerd. Ingaande op het vraagstuk van de zwarte lonen, merkte de spreker op, dat deze moreel niet aanvaardbaar zijn, om dat een c.a.o. een afspraak is, die dient te worden nagekomen. Men ziet echter, dat een der grootste werkgevers in ons land 5% boven het c.a.o.-loon gaat be talen. Zijn organisatie verliest het pro ces, dat tegen hem aanhangig wordt ge maakt, hij wordt door de strafrechter veroordeeld tot een boete van ƒ10.000, maar gaat door, want bij navraag bleek dat de arbeiders evenveel of zelfs nog meer in het loonzakje hadden dan voor- Toch zal het georganiseerde be drijfsleven zelf de verantwoordelijk heid voor de loonpolitiek moeten blüven dragen. Daarom zullen wü. aldus de heer Borstlap, alles doen wat mogelük is om als het even kan morgen in de Stichting van de Arbeid tot overeenstemming te komen. Het gaat echter om de werkelüke loon ontwikkeling, niet voor een systeem op papier. Daarom wenst de vakbeweging op trekking van het loonpeil met 10%, waarvan de helft om prijsstijgingen op te vangen. Op de duur zal dit leiden tot vermindering c.q. tot een langzamer groei van de economische ontwikkeling. Te lang is Nederland een goedkoopte gegarandeerd 100,per week, de uitkeringen aa weduwen en weze ting tot het meer Europese -inkomen :n de aanpassing vai ouden van dagen, en invaliden. Op dezp :n stapje in de rich de pas komen bij di Keukendeur Er zijn nog drie moeilijke punten: dr uitkering ineens, de compensatie van di huurverhoging en de vakantieverlenging De heer Borstlap deelde nog mede, da de kopstukken van de werknemers- ei' werkgeversorganisaties via de keukenH deur De Baak te Noordwijk waren binf1 nengeloodst om daar geheime besprekinlP gen te voeren. Dat de volgende avoru de inhoud van deze besprekingen nauwP' keurig in de pers te lezen viel, moet ge weten worden aan een lek, dat naar dP' mening van de heer Borstlap onder dlu vertegenwoordiging van de werkgeverr moest schuilen. De vakbonden warefu slechts door hun drie voorzitters veria tegenwoordigd. Kritiek had spreker op de aangekonm digde plannen van de regering. Meqe maakte op die manier het bereiken vai overeenstemming moeilijk. De heer Borstlap besloot met de hoogc uit te spreken, dat het gezond verstant het bij werkgevers en werknemers, fabri kanten en consumenten zou winnen. He gaat om moreel fatsoen en het opheffen van een crisis in het vertrouwen in dri c.a.o. die niet langer een vodje papie: mag zijn, dat ontdoken wordt. 6 De familie Levenslust is een typisch Nederlands gezin met goede vaderlandse gewoonten. Hutspot met klapstuk, erwten soep met kluif en zuurkool met spek staan veelvuldig op 't menu. Vandaag is 't stampot met worst! Pittige rookworst, die Pa alvast in sappige plakjes snijdt, 't Worden er véél! "Hoe meer hoe liever" is hier het devies. Want vooral van vlees moet het komen, het goede... smaak, kracht, gezondheid! Daarom is vlees de welkome hoofdschotel... vandaag, morgen, altijd. ook op de boterham van da "Stichting Voorlichting Vee*. Vleeswaren, yiaetconserven" mode recht op de jonge man af Sportieve winterjas met rugceintuur en vleer muiskraag. Tweed in aantrekkelijke kleuren, 12 F" 02 50 Tweed winterjas met 3-delige rugceintuur. De astrakan kraag geeft deze jas zijn gewaardeerde karakter, 15 jaar 50 Katoenen coat met uitknoopbare krulmouton, ook in de capuchon. Vlot en praktisch, 9 jaar 39.75 HAARLEMMERSTRAAT 143

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 8