Groot transportvliegtuig Brequet met korte aanloop S Hotelportier verwijt directeur dwang Demonstratievlucht door Europa Pu22e lljjek „Beattles-beat" brengt de Britse jeugd in extase Staking treft blikfabriek Avro „verklaart" haar omroep-schaaksp el Erasmusfilm - knap maar moeilijk In afgelegen kamertje Da Vinei I&xeitcf DINSDAG 29 OKTOBER 1963 Op de vliegbasis Ypenburg is gis teren een 18 tons zwaar Frans trans portvliegtuig geland, dat een demon stratievlucht door Europa volbrengt. De machine, de Breguet 941, is iu staat volbelast te starten en te lan den op onverharde banen met een lengte van rond 250 meter. Hiermee (Van onze luehtvaartmedewerker) stelt hij de tot nog toe ontwikkelde Plaats voor 40 tot 60 personen of 6 ton vracht machines ver in de schaduw, aange zien deze een zeker zesmaal zo lange verharde baan nodig hebben. Door de nnist moest gisteren worden afge zien van een vliegdemonstratie. De ontwikkeling van dit revolutio naire vracht- en passagiersvliegtuig begon ongeveer vijf jaar geleden, ter- wijl drie jaar later in opdracht van het Franse ministerie van luchtvaart de Breguet 941 in. de lucht kwam. In uiterlijke vorm is het toestel niet bij zonder fraai, maar zijn prestaties doen denken aan die van een hefschroef- vliegtuig. Steil opstijgen vanaf eer paar honderd meter terreinbijna stil in de lucht hangen en dan weer lan den op een klein veldje. De fabrikant tracht de machine te ver kopen voor het passagiers- en vrachtver voer vanaf korte en geïmproviseerde ter reinen, daarbij denkt men zowel aan eer. civiele als een militaire toepassing. De uitzonderlijke prestatie heeft n kregen door de vier motoren 1250 pk aan elkaar te koppelen en door speciale voorzieningen aan de hoog ge plaatste vleugel. De romp van de machine biedt plaats aan 40 tot 60 personen of zes ton vracht. Het kan ook worden gebruikt voor het I afwerpen van goederen per parachute, alsmede van valschermtroepen, het transport van gewonden, opsporings- en reddingsvluchten en tal van andere I werkzaamheden. Daarbij heeft het toestel het grote Boete van f 1000 voor ongeluk met 3 doden De Eindhovense zakenman A. S. is gisteren veroordeeld tot duizend gulden boete wegens het door roekeloos rijden veroorzaken van een verkeersongeluk, dat aan drie mensen het leven kostte. De Bredase rechtbank veroordeelde hem tevens tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden. Ook zal hy zijn rijbewijs twee en een half jaar kwijt eijm "Degen de zakenman was i twee jaar ontzegging van de rijbevoegd- I heid en zes maanden hechtenis geëist. De i de 2 l het a I rige jaar met grote snelheid Moerdijkbrug afgereden en met een ver keersgeleider in aanraking gekomen. Daardoor verloor hij de macht over het I stuur zodat hij door de middenberm schoot en tegen een andere auto op botste. Grontmij. gaat op Jamaica werken De Grontmy. heeft een contract gete- I Vend met de regering van Jamaica voor een studieplan voor drainage en de be vloeiing op een oppervlak van 8,4 ha. •n Saint Elizabeth. Ned. Bank van Suid-Afrika Het 30 September geëindigde boek jaar van de Nederlandse Bank van Suid- Afrika Beperk was weder bevredigend. De zuivere winst bedroeg Rand 976.000 (vorig jaar 976.100). Voorgesteld wordt 5 (5)% slotdividend, waardoor het totale dividend komt op 10 (10)% benevens een aandelenbonus van 10% wegeps het voordeel dat het ook van onverharde terreinen (weilanden e.d.) gebruik kan' maken voor start en landing. Een ge bied dat tot nu toe alleen door lichte transportvliegtuigjes kon worden bruikt en klimt het na de start als jachtvliegtuig weg van de grond. De romp van het toestel heeft bijna vierkante doorsnede, waardoor een zeer efficiënt gebruik kan worden gemaakt van de beschikbare laadruimte. Het laden van het toestel geschiedt aan de achterkant, waar een ingebouwde op rit kan worden neergelaten tot de hoog te van de laadbak van een vrachtauto, zodat de lading vlot en gemakkelijk uit deze auto in het vliegtuig kan worden overgebracht, of tot op de grond waar na voertuigen direct het vliegtuig bin nenrijden. Voor het lossen beschikt men dezelfde faciliteiten heeft ook de mogelijkheid om goederen per parachute af te werpen. De fabriek heeft goede verwachtingen dat dit Franse produkt in de V.S. afzetgebied zal vinden. Volgens afgesloten overeenkomst zouden die de V.S. bestemde vliegtuigen door Mc Donnnell worden geassembleerd en af geleverd. Een soortgelijke overeenstem ming heeft men ook met Short aange gaan voor Britse leveranties. Daar heeft de BEA en de RAF veel belangstelling voor deze machine. Met behulp van deze machine zou het mogelijk zijn om een binnenlands luchtnet op te bouwen, zonder dat men hoeft ite denken aan een kostbare vliegveld outillage. Daarnaast heeft men in NAVO-kringen veel belang stelling voor deze machinp, aangezien de Breguet 941 kan landen en opstij gen op terreinen die gedurende mili taire acties tctf afwerpgebied voor pa rachutes zijn verklaard. bij de foto: Aan de achterkant van de romp heeft de Breguet 941 een inge bouwde oprit, zelfs vrachtauto's kunnen op deze manier vlot worden in- en uitgeladen. Kruiswoordpuzzel zze I li Horizontaal. 1. honingbij, 5. bijb. fi- juur, 9. provincie van Spanje, 11. voor- eetsel, 13. korter, 14. de gouden bul (afk. kat.), 15. glibberig, 17. einde, 19. rivier m Rusland, 20. zangstem, 22. niet dicht speen staande, 23. behoeftig persoon, Europeaan, 25. eind, 26. familielid, >rap, 30. snede, 32. hoofdpersoon ïen treurspel van Shakespeare, 33. wel- lan, 34. rangtelwoord, 37. oude Egypti sche zonnegod, 38. geesten der doden bij ie Romeinen, 40. water in Limburg, 41. plaats in N. Brabant. VerticaaL 1. verwilderde hond in Aus tralië, 2. pauselijke encycliek (afk.), 3. tant, 4. morsdoekje, 5. vlaktemaat, 6. ilede, 7. deel van de mast, 8. Zweeds scheikundige. 10. zijtak Po, 12. gewas in het middellandse zeegebied, 14. vogel, 16. planeet, 18. treurende moeder (Myth.), 20. Javaanse huisvogel. 21. i plaats in België, 25. stad in Duitsland. !7. republiek in Z. Amerika, 29. dorp ran kaffers in Z. Afrika, 31. zijtak Ful- da, 32. jongensnaam, 35. plaats in Duits land, 36. spoedig, 38. lidwoord (Fr.), 39. na dato (alk.). T^NGELAND is in de ban van de Beattles. De Beatttles zijn vier jongelui uit Liverpool die geluiden maken en daarmee in ieder geval de po litie tot razernij brengen. Andere mensen zijn er ook de dupe van. De jeugd echter adoreert de Beattles, want zü spelen beat-muziek wat dat dan ook moge zijn. Door het gitaarspel van de Beattles wordt de jeugd tot een dergelijk enthousiasme opgezweept, dat de kassa's van de bespreekbureaus bestormd worden door duizenden teeners, weken voordat er een voorstelling is. In Londen werden in twee uur tijd meer dan 80.000 kaartjes verkocht. De politie is niet meer in staat om de orde te handhaven. In Huil (waar tal van agenten het moesten afleggen tegen 2000 gillende en schreeuwende meisjes en jongens), in Newcastle en in Londen zijn al negen mensen in een iekenhuis opgenomen, omdat zij tijdens de bestorming van een kassa onder de voet werden gelopen. Een meisje heeft zelfs haar baan opgegeven voor de Beattles. Zij werd ge fotografeerd terwijl zij in de rij stond te wachten voor een kaartje voor de Beattles. Haar werkgever zei dat ze moest kiezen tussen haar werk en de Beattles. „Natuurlijk koos ik de Beattles", vertelde zij. Hoewel, niet alleen de Beattles en hun muziek zijn in de mode in Engeland. De Britse teenagers hebben nog iets nieuws gelanceerd. Zij dragen nu sterren aan te geven hoever zij bereid zijn te gaan met de andere sexe. Een jongen of meisje met één ster weigert zelfs een zoen. Vijf sterren daarentegen geven aan de drager voor niets terugschrikt Zo weet iedereén waar hij zich aan te houden heeft Een meisje zei: „Ik vind het fantastisch. Ik draag drie sterren en als ik uitga een jongen die ook drie sterren draagt dan krijgen we geen ruzie". Een sociaal werker die veel met teeners te maken heeft zei: „Ik heb nog niemand gezien die oeschelden genoeg is om niet meer dan één ster te dragen of die lef genoeg had om er vijf te dragen". Het ongeveer veertig man tellende per soneel van de N.V. Blikfabriek Zaanlan- dia te Krommenie heeft gisteren het werie neergelegd. Het personeel wil een uitkering ineens over 1963 en diaarop direct een voorsdhot van 50 ontvangen. Toen de directie weigerde en het over leg in de Stiöhting van de Arbeid wüde afwadhten, legden de werknemers het werk neer. Vanmorgen hadden zij het werk nog niet hervat. Bij de Koninklijke Kamper sigarenfa briek Smit en Ten Hove in Kampen is gisteravond een arbeidsconflict ontstaan naar aanleiding van de radlio. Op ver zoek van enkele werknemers en een af delingschef had de directie bepaald, dat niet meer de géhele dag radiomuziek in de werkruimten zou klinken De fa- brrekscommissie was daarin nriet gekend. Gisteravond begonnen de sigarenmakers op een mament dat de radio niet speel de, te zingen en de maat aan te geven met de voeten. Een waarschuwing van ;n afdelingschef werd genegeerd. Het gevolg van een en ander was dat :n jonige werknemer naar huis werd gestuurd. De meeste sigarenmakers, on geveer zeventig man, namen dit niet en veiüieten protesterend de zaal. Vanmorgen was alles weer normaal en •as ook de weggestuurde jongen weer m het werk. De 40-jarige J. Dassen uit Stein is gisteren Op de Oude Postbaan te Sittard door een "auto aangereden. Hy overleed ter plaatse. Weinig verandering TPOVEN het Europese vasteland hand- i haaft zich een groot gebied van hoge luchtdruk. Het neemt maar heel langzaam in betekenis af. In het wes- telijk deel van het hogedrukgebied komt op uitgebreide schaal mist en 5 lage bewolking voor. Vanochtend was i mist aanwezig in het grootste deel van Nederland, België en Frankrijk. Grote gebieden in Duitsland hadden daaren- t tegen helder weer. Op de oceaan be- vinden zich enkele kleine depressies. De invloed ervan reikt tot in het westen van Engeland, maar verder 5 komen ze niet. In verband hiermee er het eerstkomende etmaal in het toeer in Nederland nog maar weinig c verandering te verwachten. Het blijft overwegend droog met vooral in de nacht en ochtend mist en lage wolken. Zon en maan: woensdag 30 oktober: zon op: 729, onder 17.18; maan op: 16.55, onder 4.02. Donderdag 31 oktober: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 okt.: 0.56 vm.; 13.20 n.m. Prograimnacommifisie grote zet vraag naar de consequentie van het „zuilen"-betoogimmers winnen „de zuilen" dan op beide netten aan invloed; de AVRO wint alleen aan durf. Dit is de herrijzenis van het Algemeen Programma, dat de over heid al zo lang in haar omroepcon- cepties te vondeling heeft gelegd." Voorts zegt de brochure nog, dat de AVRO wel bereid is op technisch gebied „in goede samenwerking" gebruik te maken van de faciliteiten van NRU en Het is dan nu zo ver: de AVRO blijvende zuilen" haar huidige houding niet goed hebben begrepen en haar plannen niet juichend ontvingen. in de toekomstige programmacommissie, die mee zal s zal uitzenden.' „Dit plan van de AVRO is Commentaar heeft de beloofde brochure, waar in zij alle duisternis welke haar ambitieuze plannen omgeeft, zou ophelderen, gepubliceerd. Ontdaan van alle franje, ge vormd door aanhaling van gezeg den in vreemde talen (netjes per voetnoot op de laatste bladzijde maatschappij-beschouwelijke richtin- vertaald), van bijbelteksten (idem), gen vertegenwoordigd zijn. grapjes en zeer veel woorden die zichzelf dikwijls herhalen, is het enige nieuws dat dit 54 pagina's tellend boekwerkje inhoudt de me dedeling dat, wanneer de AVRO inderdaad het tweede televisie- en het derde radionet krijgt toegewe zen, een programmacommissie van buitenaf door de regering mag wor den benoemd. De AVRO betuigt nog eens, dat zij dus de exploitatie van het tweede tv- net claimt en „bereid is, daarop ook reclame uit te zenden", die dan door een commerciële organisatie moet wor den aangevoerd, een organisatie, die zich dient te houden aan de voorschriften der regering (uiteraard). De winsten uit deze reclame wil de AVRO in mindering brengen op de toekenning van de portie kijkgeld welke haar toekomt volgens even redigheid in verband met de exploi tatie van een geheel net. Maar om geen misverstand te laten ontstaan voegt zij er aan toe, dat zij er ook geen been in ziet een zichzelf bedrui pend televisiebedrijf te worden en daarvoor grote investeringen te doen. „evenmin als de heer Zwolsman daar tegen op ziet". Bovendien is de AVRO bereid het derde radionet geheel te exploiteren, daarbij het opnemen van reclamebood schappen ook niet uitsluitende. Maar een volledige en duideiyke uit spraak over deze voornemens acht zij niet mogeiyk, zolang er over de toe komst en de mogelijkheden van de be staande netten en de luisterdichtheid naar f.m.—zenders niet meer bekend is. bereid is een programma-commissie grote offervaardigheid, zelf t te laten instellen door de overheid, voor apparatuur en verdere t die het karakter zou moeten dragen voorzieningen, tot studiebouw van de voormalige commissie-Byle- Dit het dan wat de AVRO heeft breken op de gezichten van de bestuur ders en leiders der andere omroepver enigingen, noch dat er een zucht a Dat de AVRO zelf overtuigd is van haar offerbereidheid voor wat zij noemt "hteria'nrf haar .^oeping" tot het opzetten van een acnteriana ajgemeen programma, nemen wy gaarne - - - a aan. Maar het alternatief dat met dit zal spreken In wat de AVR schaakspel aan de „zuilen" wordt opge drongen, achten wy al te doorzichtig dan dat dit diepe indruk zal maken. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur li 11 ai Stockholm Oslo Kopenh. Frankfort Mtlnchen ZUrlch Genève Madrid Mallorca Lissabon windstil 4 1 zw 1 6 4 windstil 8 -2 windstil 10 windstil 10 -1 windstil 11 windstil 11 windstil 8 windstil 11 windstil 13 -3 o 6 T nnw 2—14 Terugtrekken Heel verf woorden besteedt de brochure aan het gebaar dat de AVRO wil maken door zich van de bestaande netten en van „de zuilen" terug te trekken. „De AVRO", zo wordt gezegd, „is dus in beginsel en voorwaardeiyk bereid, geleidelijk haar aanspraken op door haar vrywillig verlaten netten aan de overheid terug te geven én na aan moediging in deze richting verduidelij king en uitbreidingen van haar denk beelden ter zake te verschaffen. Maar geen enkele suggestie of uitlating ha- rerzyds mag worden beschouwd als een bereidheid, gevestigde rechten en aan spraken prijs te geven, voordat die door naar haar smaak geiykwaardige of meer waardevolle rechten en aanspraken zyn vervangen. De AVRO toont zich in deze brochure „grootmoedig" tegenover de andere om roeporganisaties. Met historische en huidige beschouwingen nog eens aan tonende dat zij nooit een ..zuil" heeft willen zyn, zegt zü, heus wel begrip te hebben voor het feit, dat „de achter- „Ilc weet wel, dat ik een film niet zien. zoals men ook privé een belang voor iedereen" heb gemaakt", ver- rijk boek leest. telde ons de jonge Vlaamse cineast Wü kunnen niet anders dan grote Harry KümeL „Toen ik de opdracht bewondering hebben voor de wyze, kreeg van de NTS en de BRT, om de waarop Kümel dit filmwerk heeft sa- figuur en de betekenis van Erasmus mengesteld en uitgevoerd. De durf om van Rotterdam in een film tot her- af en toe met levende beelden en ook kenning te brengen, wist ik bijna vaak met een zeer statisch prentbeeld niets van hem af. Maar toen ik me de tekst te begeleiden heeft het camera- in zijn levensbeschrijving en zijn ge- werk des te verrassender gemaakt. schriften verdiepte, boeide hij mij zó. Toch hebben wij wel kritiek. De dat ik er helemaal van vervuld tekst, geschreven door Hans Redeker. werd. De film die ik gerpaakt heb was wat aan de gezwollen kant en de moest zó zijn en niet anders. Maar nuancering tussen de beide spreekstem- ik ben ervan overtuigd dat alleen men (die van Julien Schoenaerts en degenen die in volledige aandacht Ramses Shaffy) niet altyd even duide- kijken en zich door niets laten af lei- U)k. Groter stemverschil zou het ge- Ongetwijfeld hebben de televisieky- kers gisteravond gemerkt, dat het in derdaad een hele opgave was. het f ij nverw erven geheel van woord en beeld een uur lang te volgen. Slechts sproken woord, dat in feite de film moest dragen, meer kleur en leven heb ben geschonken. Ook de herhalingen van sommige shot-groeperingen (bijv. om oorlogsru moer uit te beelden) verzwakten de vloeiende Rjn van de film Kümel zelf hierover: „Ik heb dat expres ge- degenen die waarijik geboeid werden daan He, mochl „r2ena door dit interessante werk, zullen dat Inderdaad hebben gedaan. Maar dat vele huiskamers na korte™ of langere j^fein^'beeld^nvolglng tyd in elk geval voortijdig de knop van het kykapparaat is omgedraaid, weten wy wel zeker. gewend om heel moeilyke en treffende passages alleen aan het oor te laten". Dit is een opvatting welke respect TV.-rechtbank Dat is overigens niet erg. Alle6 be- verdient, maar daarom nog niet door hoeft niet altyd voor iedereen van even iedere kijker zal worden onderschreven, grote waarde te zyn. Het is goed. dat de televisie, naast verf oppervlakkig amusement, ook op gezette tijden een kunstwerk brengt dat veel van de Gisteravond zagen wij bij de kijker vergt VA RA-televisie het eerste deel van Intussen zou zulk een film niet anders de TV-rechtbank, die de moordzaak- don juist voor de televisie kunnen wor- Helgers behandelde. Over deze uit- den vertoond. In een bioscoopzaal zou- zending schrijven wij nader na het den niet-geïnteresseerden de aandacht tineede deel, dat woensdagavond op van anderen tezeer afleiden. Bovendien scherm komt. is dit een film, die men privé moet Heeft de voormalige hoofdportier aan een ontslag op staande voet? De van het Hilton Hotel in Amsterdam, de heer H. Düster op 21 september in een afgelegen kamertje van dit hotel onder dwang een verklaring getekend, waarin hij zijn fiat gaf „Er schijnt u er bijzonder veel aan gelegen te zyn gelijk te krygen, inspecteur. Ik ben bang, dat u tot de mensen behoort, die tot het laatst weigeren in te zien, dat hun zaak geen cent kans heeft", teemde de ander geërgerd. „Ik kom in onze praktijk zoveel mensen van uw type tegen. Ze behoren tot de cliënten, voor wie het ondankbaar werken is. Ze zyn bezeten van een drang naar gerechtigheid, die tot het absurde gaat. Ze schijnen buiten staat in te zien dat alles op deze wereld betrekkelijk is, die gerechtigheid incluis. Tja, hoogst onprak tisch. Een querulantisme. Uw type mensen wil nooit begrypen, dat het enige mogelijke op deze onvolmaakte wereld bestaat in het kiezen van het beste van twee kwaden". „Maar, enfin, vertelt u me dan maar, waar om u wilde weten tot welke bloedgroep mijn cliënt behoort Niet dat het er veel toe doet". „Weet u, hoe die twee mensen zijn ver moord?" „Neen, daar heb ik me eerlijk gezegd niet in verdiept. De beschuldiging tegen mijn cliënt is toch niet houdbaar. Als hij terecht mocht komen te staan, zal het alleen zijn voor die poging tot oplichting van die Amerikaan O'Mal- „De moordenaar is hen in de rug aangeval len. Hij heeft hun een slag op het hoofd gege ven en vervolgens dat hoofd achterover getrok ken. Toen heeft hij zijn door de klap half ver doofde slachtoffers de keel doorgesneden met een vlijmscherp mes. Het is geen erg zindelij ke methode, de aangevallene bloedt als een rund". De ander werd bleek om de neus. „Als het u hetzelfde is, had ik liever, dat u my zulke drastische beschrijvingen spaarde. Ik kan daar absoluut niet tegen". „Ik hoop, dat die beschrijving u in het ge heugen zal komen, de eerste keer, dat u uw cliënt weer ziet", meende Perquin droog. „Maar revenons a nos moutons. En ik geloof, da* die beeldspraak nog zo kwaad niet is, want ze zijn als schapen afgeslacht. Bij huiszoeking zyn in de flat van uw cliënt vier uitstekend onderhouden, vlijmscherpe scheermessen gevon den. Van die ouderwetse. U kent ze ongetwij feld". „En omdat Limestone nu de voorkeur geeft aan een ouderwets scheermes boven een phili- De verdwenen door MARTIN MONS shave, moet hij de onverlaat zijn, die twee men sen de hals afsneed. Kom nu, inspecteur, u denkt toch niet, dat er ook maar één recht bank is, die een dergelijke coïncidentie als be wijs zou laten gelden? Dat gelooft u zelf niet". „We zijn nog niet klaar met die scheermes sen. We hebben ze natuurlijk grondig laten on derzoeken. U weet ook wel, hoe moeilijk het is bloed zo te verwijderen, dat het geen enkel spoor nalaat Of neen, dat weet u natuurlijk niet. Uw kantoor heeft een overwegend civiele praktijk. Enfin, ik hoop, dat u deze verzeke ring van me ook zo wel zult aannemen. By dat onderzoek werd op drie van die messen sporen van bloed aangetroffen. Vers bloed op het mes, waarmee Limestone zich het laatst geschoren had en dat natuurlijk afkomstig was van de wond, die hij zich daarbij heeft toege bracht En heel geringe bloedsporen, die van langer terug dateerden op twee andere messen". „Nu, dat betekende toch niets. Hij zal zicb wel eens meer gesneden hebben. U heeft zo even gezegd, dat bloedsporen heel moeilijk te verwijderen zijn". „Zeker. Maar dit bloed bevond zich niet op een plaats, die met het gezicht in aanraking komt bij het scheren. En al evenmin op het heft. Ik zeg u dit laatste meteen even, omdat u mij anders zou kunnen tegenwerpen, dat het mes wel met bebloede vingers kon zijn vastge houden, nadat uw cliënt zich gesneden had. Die bloedsporen werden aangetroffen daar, waar het lemmet aan het heft is bevestigd. Er bevinden zich daar een paar kleine groefjes, waarin wat bloed is blijven zitten. Op die plaats had het nooi kunnen komen, als het mes, tot ver over het heft, niet overstroomd was geweest met bloed." De ander kneep de ogen dicht en veegde zich het voorhoofd af. „Walgelijk, inspecteur, in één woord walge lijk. Ik ben blij, dat wy in onze praktijk zc goed als nooit met zulke dingen te maken krij gen. Maar de gedachte, dat een jongmens var goede huize, een beschaafd jongmens ooit in staat zou zijn zoiets te doenEen van de slachtoffers was een vrouw, als ik me niet vergis? Een jonge vrouw Neen, inspecteur. Als u de jonge Limestone in verband wilt bren gen met de twee beestachtige moorden, puur en alleen omdat hij ouderwetse scheermessen ge bruikt en ze niet goed schoonmaaktHü schudde onwillig het hoofd. „Natuurlijk zijn de groepen, waartoe het op de messen aangetroffen bloed behoorde, vastge steld." „De groepen?" vroeg de ander mand kan wat zyn bloed betreft toch één groep behoren." Ja. Uit het feit, dat op die messen bloed van verschillende groepen aanwezig was, moeten we dus wel tot de conclusie komen, dat dat bloed afkomstig was van verschillende mensen, denkt u ook niet." ,,Myn cliënt kan die messen wel eens hebben uitgeleend", meende de ander zwak. „Ik geloof niet, dat zoiets ooit gedaan wordt, maar de verdediging kan er natuurlijk altyd mee aankomen. Ik ben alleen maar bang, dat het Limestone moeilijk zal vallen iemand uit zijn kennissenkring te vinden, die bloedgroep O heeft. Het is een nog al zeldzaam voorkomen de groep. Tenminste hier. En ik vrees ook, dat geen van zijn kennissen zo opofferingsgezind zal zijn, dat hij een vervolging wegens meineed ris keert" „Maar wie zegt dat die slachtoffers of een ervan tot groep O" behoorde. „Dat vermoorde meisje had bloedgroep O." „Hoe weet u dat?" ..Van haar familie. Ze heeft toen ze een jaar of vijftien, zestien was, een paar maal een transfusie gehad. Ik heb de juistheid van die verklaring gecontroleerd by het desbetreffende ziekenhuis." De jurist transpireerde nu hevig. ontslagen hotelportier heeft dit gis teren via zijn raadsman mr. J. F. C. Pons beweerd bij de behandeling van een kort geding, dait hij tegen de hoteldirecteur heeft aangespannen. „Allemaal fabels", zo antwoordde de raadsman van de hotelmanager, die het hele korte geding een „anti-Amerikaanse rel" noemde. De hotelportier eiste in dit kort geding onmiddellyk herstel in zyn dienstbetrekking, doch de president van de rechtbank mr. U W. H. Stheeman vroeg zich reeds af hóe de man dit her stel kan vorderen, nadat hy al eerder te kennen had gegeven dat hU tegen de veeleisende functie van hoofdportier niet op kon. De ex-hoofdportier, die 28 onderge schikten had, kwam vorig jaar mei in dienst van het Hiltonhotel. Hij beweert dat hoteldirecteur Starkey zich op hem heeft willen wreken, omdat „hij mis schien te beleefd is", want volgens mr. Pons gebruikt hy geen kauwgom, hy staat niet met zyn handen in de broek zakken en hy ligt niet met zyn voeten op tafel. Over bepaalde dingen maakte hy dan ook aanmerkingen, hetgeen vol gens mr. Pons de hoteldirectie niet zinde. Hy ontkende dat zyn cliënt op eigen vereoek ontslag heeft genomen. Hy wenste slechts lichter werk. Onder dwang en bedreigingen zou hy de verklaring ten slotte hebben getekend In een ka mertje, dat volgens de tegenpartij niet eerst werd afgesloten. De andere partij ontkende trouwens ook dat er van dwang sprake zou zyn geweest. vanavond i I. 402 m. 19.00 Voor de kinde- aris vous parle, gesproken brief .9.10 Fragmenten uit opera Ma- llteiten en beursberichten 23.00 Modern t neel. maandelijkse kroniek 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum n. 298 m. 19.00 Actualiteiten 19.30 Licht ensemble 19.50 Lichte gram. muziek 20.00 Kwelling, hoorspel 21.40 Mo dern strijkkwartet (gr.) 22.00 Zingende kerk: geestelijke liederen 22.20 22.25 Boekbespreking 22.30 Nieuws 22.40 Vreemd: een keuze uit woord, zang en dans van el- idera 23 10 Licht orkest cn NTS schooltelevisie. zolder. NTS: 19.58 naai. KRO: 20.20 Concilie-journaal 14.0014.25 Over de grenzen. KRO: 19.30 Schatten op Manneke 20.00 Jour- 10.45 In verband met de verhoging van de consumentenprijs van margarine met een cent per pakje dit tengevolge van de gestegen wereld grondstoffenprijzen volgt hieronder een kort overzicht van de consumentenprijs sinds 1957. De ver melde prijzen zijn die voor de grootste verkochte hoeveelheid margarine. 7 februari 1957 40 cent; 1 april 1957 39 cent; 1 juli 1957 38 cent; 4 mei 1959 40 cent; 7 september 1959 39 cent; 16 mei 1960 38 cent; 13 juli 1961 37 cent: 13 november 1961 36 cent; 2 juli 1962 35 cent; 1 februari 1963 36 cent; 17 juni 1963 (Wordt vervolgd) 37 ceot; 28 oktober 1963 3g cent. uzelf cn ontwikkelingshulp 21.50 Een uur met Hitchcock: I saw the whole thing, film NTS: 22.40—22.45 JournaaL Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 10 Ochtendgymnastiek 7.20 Social, strijd lied 7.23 Uitgeslapen: gram.muziek 7.30 Van de voorpagina, praatje 8.00 Nieuws 8 18 Lichte gram.muziek 8.55 Kookpraatje 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Klass. gr muziek 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Mor- ling. VARA: 10.00 Lichte gram.muz intsprogr 12.30 Mededeïin- 12.33 Voor 11.00 Vo< Haagai gen t.b.v land- I het platteland 12.38 Orgelspel 13.00 Nieuw» 13.15 Studentenkoor (gr.) 13.35 Klass. en mod. kamermuziek 14.00 Kamerorkest 14.50 Uitzending in samenwerking met de vrou- PvdA 15.00 Voor de jeugd 16.50 V litiekar r de zieken 17.2( •esproken brief V.V.D.: luist 18.30 Radio-Volks-Üniversïteitschijnwer- Voog°P 150 *aar tonce1, door drs- G- J- de Hilversum H. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten 7.10 Dagopening 7 20 Klass. gram .muziek 7 45 Radiokrant 8 00 Nieuws 8 15 Operettemuziek (gr.) 8.30 Amu sementsmuziek (gr.) 8.45 Intern, volkslie deren en -dansen (gr.) 9.00 Voor de zie ken 9.35 Lichte gram.muziek 9.40 Voor de vrouw 10.10 Klassieke kamermuziek (gr 10.30 Morgendienst 11.00 Klass. gram muz 11.15 Een hollandse familie in de hoorspel (deel 6) (herhaling) 12.30 Mededel ini t.b.v. muziek Mieuws ingsolist 13.35 Mo- Muziekstuden- (SrP 13.15 Licht orkest ten - studentenmuziêk: mod. t.. ziek 15.50 Bijbelvertelling voor de 16 00 Voor de jeugd 17.15 Licht lnst taal ensemble 17.45 Marsmuziek (gr 17 55 Musette-orkest (gr.) 18.10 Koorzang: gees- telijke liederen 18.30 Het spektrum, lezln- tebro 5t°UC,e ak121'* 18 55 De warm* TELEVISIE NTS: 1700 De Verrekijker, internatlo- naal^ jeugdprogramma_ VARA: 17.10 Pipo plat Cloi publiek. - -"""'-al. VARA: 20.20 Achter 's 20.45 Televisierechtbank (ver- 28 oktober). NTS: 22.30—22 35 *wvwyvvvww»rvvywywvvuvwwww>(wwwwwww

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7