DRUM DE DOKTER aan 'f woord wmiïzijïis CHRYSAL Rome zoekt tolken voor het Vaticaans concilie Hervormde Kerk regelt predikantspensioenen S.G.P.-jeugd besprak Europese eenwording Een ivoord voor vandaag Herv. en Geref. Nijmegen maken afspraak STEEDS MEER MANNEN ROKEN HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! 2 DINSDAG 29 OKTOBER 1963 ROME-REFORMATIE Naar aanleiding van haar con tact met de Amerikaanse Jezuïet, professor Keating beschrijft me vrouw E. Flesseman-van Leer in „De Waagschaal" haar beleving van een gesprek tussen Rome en Reformatie als volgt: lyiU IN DE AVOND na een ver- ■I moeiende, heel warme conferen tiedag bevonden Frank Keatmg en ik ons met enkele anderen op een donker rustig terrasje met een g'.as bier voor ons. Het gesprek kabbel de moeiteloos langs allerlei aspec ten van onze conferentie, en kwam zo ook terecht bij de bijbelvoorbe reiding van die dag. Wij vertelden de anderen van de ervaring die wij opgedaan hadden, dat in ons gezamenlijk bestuderen van de bij bel onze kerkelijke verschillen schenen weg te vallen of althans niet erg belangrijk schenen. Toen stelde een vriend van mij. predi kant in de United Church van Ca nada mij voor om de volgende morgen met de rooms-katholieken mee naar hun mis te gaan „Wat w>u er gebeuren," vroeg hij. „als wij dan ook voorwaarts komen om mee te communiceren*"" Keating aarzelde wat „Mijn kerk nodigt jullie daartoe zeer bepaald niet uit," zei hij tenslotte. „Ja maar als wij het nu toch doen?" hield de ander vol. ..Dan doen jullie volgens mijn kerk iets dat jullie niet mogen doen." „Maar wat zou u als celebrerend priester dan doen?" bleef de Canadees aanhou den. „Volgens de discipline van mijn kerk zou ik jullie niet over slaan." gaf Keating toe. „maar daarna zou ik met jullie spreken en Jullie dringend verzoeken het niet weer te doen." De anderen die aan ons tafeltje zaten vielen hem hierop aan: als hij, Father Keating, toch zo even juist toege- ren had, dat het verstaan van avondmaalstekst en de woorden van instelling tussen hem en mij ongeveer gelijk was. dan mocht hij op grond van zijn kerkelijke dis cipline hier de protestanten toch niet uitsluiten? ,J»Iaar ik geloof he lemaal niet", merkte ik toen op. „det lk bereid zou zijn deel te ne men aan een R.K. mis. Een van de belijdenisgeschriften van mijn kerk spreekt hier van „vervloekte afgoderij", en al zouden wij van daag het dan veel beleefder zeg gen dan ze dat in de 16e eeuw deden, ik ben er helemaal niet ze ker van, of lk het niet in princi pe daar toch nog mee eens ben." Daarop wilden de anderen weten, waar dan eigenlijk de meest fun damentele verschillen lagen tussen de protestantse avondmaalsleer en de R.K. mis. Dat dit niet in de offergedachte op zichzelf kon liggen, daarover waren wij het eenst te nadrukkelijk was het ons in de bljbelbeepreking opgevallen, dat Paulue self het avondmaal ver- gélUkt met de offer cultus. Ten slot te fixeerde ik de afwijzing van de R.K. leer voornamelijk op de vol gende twee punten: dat wij pro testanten iédere leer, die zweem de near een herhaling van het of fer van Christus moesten afwijzen, zelfs als uitdrukkelijk er bij ge zegd werd, dat het niet om een aanvullend offer ging, maar om aen herhaling van het eens voor al volbrachte offer van Christus, en dat wij Iedere leer van transsub stantiatie verwierpen, waarin de te genwoordigheid van Christus op bovennatuurlijke wijze aan de ver andering van het wijn cn het brood verbonden werd. Op zeer kidripgende en ernstige wijze is toen Father Keating op de ze twee punten ingegaan. Hij be toogde, dat ook hij als katholiek het een of andere manier toch dezelfde taal spraken, en dat wij innerlijk el kaar zo schenen té verstaan. Mijn Canadese vriend en ik zijn de volgende morgen niet meegegaan naar de mis; we waren te laat naar bed gegaan en hadden niet de moed om een uur eerder op te staan. Maar toen ik aan het eind van dit dag Frank Keating sprak, zei ik hem. dat het gesprek van de vorige "•vond diepe indruk op mij gemaak* had: da» ik van hem wilde weten of. als ik de volgende morgen mee wilde communiceren, hij dat ook na ons gesprek verkeerd zou vinden Hij keek mij verbaasd en afwijzend aan. Had üc niet zelf, in de ge spreksgroep over de oecumene, waar hij en ik beide aan deel geno men hadden, herhaaldelijk gezegd, zo vroeg hij mij. dat ik niets voelde \oor demonstraties op oecumeni sche conferenties, waar dingen ge daan werden die in het gewone plaatselijke kerkelijke leven van iedere dag niet mogelijk zouden -;i-n kon mijn te Mdl i i af ging niet haling van het offer van Christus, maar om een representatie: het of fer, dat toen geschied was. werd door de priester in de tegenwoordi ge tijd reëel present gesteld. En wat de transsubstantiatie betrof, acb, dat was nu eenmaal de vorm woordigheid van Christus uitgedrukt was. Voor de nieuwere R.K. theolo gie was dat als leer niet langer cen traal; waar het op aankwam, was de werkelijke tegenwoordigheid van Jezus Christus zeüf in en met de sacramentsbediening, een tegen- ■digheid, de. toen ook mijn calvinistische kerk geloofde. Wij hebben die avond tot lang na middernacht doorgepraat. Verschil len bleven bestaan hoe zou het ook anders kunnen maar toch, hoeveel dichter «tonden wij bij el kander dan mijn citeren van de uit drukking „vervloekte afgoderij" deed vermoeden; en ook hier weer herhaalde zich de verbazing van ons gezamenlijk bijbellezen, dat wij op r hij r gril? Ik probeerde hem toen uit te leggen, dat het me wer kelijk niet om een lege demonstra tie ging. Dat het voor mij was een aan bieden. een opdragen aan God van de gemeenschap in Christus, die hij en jk ervaren hadden. Dat het voor mij betekende de erkenning, dat het niet de theologie kon zijn. die het laatste woord mocht heb ben. Dat ik heus er niet over dach" om R.K. te worden, dat ook wer kelijk al mijn theologische bezwa ren niet plots uit de weg geruimd waren, maar dat daar wel de ze kerheid was. dat het dezelfde Chris tus was. die hem nodigde en sterk te in zijn mis, en mij in het avond maal van mijn kerk. Dat boven dien hij en ik beide in theorie ge zegd hadden, dat de kerkordelijke discipline niet een absolute geldig heid mocht hebben, en dat ik be reid was daarvan de consequentie te trekken. Nadat ik uitgesproken was. dacht hij lange tijd na en zei toen. dat hij niet wist wat hij hierop zeggen moest. Dat ik misschien wel gelijk had. maar dat hij er graag de nacht over denken wilde, voor hij mij antwoord gaf. De volgende morgen, de laat ste dag van onze conferentie, ging ik om zeven uur met Frank Kea ting en zijn vier vrienden mee naar hun kerk. Het was een nieuw, mo dern gebouw, bijna protestants aan doend in zijn strakheid, met een fraai, vrij staand, heel eenvoudig stenen altaar. Eens per maand, zo vertelden zij mij, werd hier de zon dagse mis gelezen in de Engelse taal. waarbij de celebrant met zijn gezicht naar de gemeente gekeerd stond. Deze morgen was het Frank Keating die de mis opdroeg; hij deed het op volkomen traditionele wijze, met de rug naar ons toe, in het Latijn, vrijwel onverstaan baar en zonder enige Intonatie, in zulk «en snel tempo, dat ik het zelfa uit het misboek, dat hij mij tevoren gegeven had. nauwelijks volgen kon. En ook de responsies werden door de misdienaar en de andere gelovigen automatisch af geraffeld. Toen, onder het gemur mel van Latijnse woorden, klonk de bel en hief de celebrant de nu ver anderde elementen op: de te aan bidden lichamelijke tegenwoordig heid van Christus zelf. De anderen kwamen naar voren en de pries ter reikte hun het sacrament; ik. de protestant, bleef zitten. Want toen ik die morgen op het punt had gestaan met de anderen de kerk bin nen te gaan, had Frank Keating mij kort achtergehouden. Hij was, zo zei hij, tot de conclusie geko men. dat ik van mijn geloof uit, misschien wel juist zou handelen door mee te communiceren, maar dat hij, als roomskatiholiek, mij moest vragen, dat niet te doen. Later, toen wij elkaar na afloop van de conferentie goedendag zei den, heb ik hem gezegd, dat de dienst, die ik die morgen had mee gemaakt alles, wat hij de vooraf gaande dagen gezegd had, voor mij scheen te logenstraffen. Dat ik vermoedde, dat ook als hij het mij niet verboden had. en ik die och tend besloten zou hebben mee naar voren te komen om het sacrament te ontvangen, ik het waarschijnlijk bij de dienst zelf toch niet gekund zou hebben: want ik had er meer een magische mysteriehandeliQg in ervaren, dan het vieren van het Avondmaal des Heren; en ondanks onze gesprekken en zijn uitleg had ik weer moeten denken aan het oordeel van het belijdenisgeschrift van mijn kerk: afgodendienst. Hij heeft er niet véél op terug gezegd: Het enige, dat hij mij ge antwoord heeft, was: „je moet ons de tijd geven." SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te ververse Latijn faalt als kerkelijk esperanto Beroepingswerk Geref. Weekblad heeft kritiek Rijswij Nieuwaal" J. A. de Waard, te Meerkerk. Beroepen door gen. synode tot lucht- machtpred.: H. Ferlie. kand. te Den Haag; te Poortugaal: D. T. Los. vrijz. D. In de i Aangenomen naar Den Haag (zieke.i- huispredA: A. Groot, te Scheveningen. Bedankt voor Nieuweroord (Dr.): C gencr A Helms, te Geldermalsen; voor Wou- land: KerSi. J" J°ngerde"' e" regeling voor de predik.ntsi.en.ioe- GEREF. KERKEN j ncn tc behandelen. Dat is, volgens Beroepen te Bodegraven (vac. L. Loos-Gereformeerd Weekblad (uitgave mam: R. van den Berg. te Bergen d.., i ,--j (N.H.); te Domburg—Westkapelle: H. Bout' niet voor de l,Jd* Eikelboom, kand. te Sleeuwijk. Aangenomen naar Dordrecht (vac. S. Tot nu toe waren de predikantspen- R. SmildeiA. Nagelkerke. te Rotter- sioenen bijzonder laag en ook de wedu- dam-Overschie wenpensioenen voldeden niet aan de Bedankt voor Leiderdorp (vac. J. Ban- minimum eisen die daaraan gesteld ga': Th. P van Belzen, te Mariënberg; mogen worden. Voor veel voor Schiedam (vac. J Nawijni: H. A. emeritipredikanten - l-~' Starrenhurg. te Ee'de—Gorssel. kelijk geweest :- CHRIST. GEREF. KERKEN te voorzien. Het Gereformeerd Weekblad heeft enige bezwaren tegen de nieuwe pen- ivcniberVergadering hoopt e synode van de Nedër- weduwen het niet gemak hun levensonderhoud We hopen aldus het blad, van harte, dat de generale synode op dit punt een w(jziging in de regeling tot stand zal brengen. Al zal dat niet gemakkelijk z(jn, tiaar van de zijde van de Raad voor de predikantsiraktementen en de pensioenen meestal zeer sterke druk wordt uitge oefend. dat dc synode haast niet vrjj meer is in haar beslissing. Dat heeft onlangs bijna tot kortsluiting geleid hij de behandeling van de predikantstrak tementen toen cigenljjk dezelfde dingen reeds aan de orde waren. Geref. Week blad is bljj. dat de synode niet alles meer noemt, maar haar eigen verantwoorde- lijkheH meer gaat beseffen. Stad voorgetrokken Beroepen te Dordrec'.it-C. (bij accl.): J. Keuning. te Veenendaal. Bedankt voor Vlissingen: T. Harder, te Kornhorn. sioenregeling. Eén I PIJNSTILLER Reumatische pijnenstopl halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vriJ en daar door geen maagklachten. de hoofdbe; sioenen de klasse-indeling is gehand- D« haafd. Een predikant in een kleinere bo gemeente krijgt lager nensiren dan in nu een grotere gemeente. En het pens oen- rr" bedrag loopt dan ook nogal uiteen. Tus sen klasse 1 en klasse 4 en 5 ligt een verschil van 1600,— per jaar. traktei Kortsluiting j „aa De jongeren uit de kringen van de Staatkundige Gerefor meerde Partij, die verenigd zijn in een landelijk verband van jeugdverenigingen zullen zich meer gaan bezig houden met de problematiek rond de Europese eenwording. In groter getale dan ooit kwamen zij reeds zaterdag j.l. in Utrecht bijeen om zich voor te laten lichten door de heer F. Th. Roeters van Lennep uit Wassenaar, ambachtsheer van 's Heer Abtskerke, over de Euro pese integratie. Hij bepaalde allereerst zijn gehoor bij de moderne leefwijze van de Grieken en de Romeinen, waar ook sommigen zich gaarne het predikaat aanmatigen wijze mannen te zijn. De mens wil de diepten _yan kunsten en wetenschappen de moderne tijd schept goden eigen smaak komt nog iets bij. De predikanls- lenten zoals ze worden voorge ven zijn minimum-traktementen, mag men niet onc^er gaan maar wel gaan. Maar wanneer een predikant nu gedwongen wordt op 65-jarige leeftijd met emeritaat te gaan. gaat zijn inkomen wel sterk achteruit, wanneer hij naar het minimum-traktement in een kleine gemeente rijn pensioen krijgt uitbetaald. Dit geldt ook voor de predikantswedu- i. Zij krijgen straks hun pensioen ook r de klasse der gemeente uitbetaald, kan ook duizend gulden per jaar Naar de mening van het blad heeft men I schelen. Straks wonen in dezelfde plaats, hier veel te veel de maatstaven van de misschien wel naast elkaar, een predi- wereld gebruikt en te weinig rekening kantsweduwe uit de stad en uit een dorp. gehouden met het geheel eigen karakter Hun mannen waren bmde dienaar van de van de kerk en net werk der predikan- kerk. Maar de één krijgt duizend gulden ten. In kleinere gemeenten hebben demeer dan de ander, omdat haar man nu dienaren des Woords toch reeds jaren- juist predikant in de stad is geweest, lang met een klein traktement rond j moeten komen. Tlipnfitiorpn Waarom gunt men hen dan tenslotte LlienSIjaren niet een onbezorgde oude dag? En waar- om moet het verschil tussen een predi- Bovendien zal in het vervolg ook reke- kant uit de stad en uit het dorp zo sterk ning gehouden worden met het aantal geaccentueerd worden. dienstjaren van de predikant die over leden is. Ook dit acht het blad in de j kerk niet juist. En dan de invalide predikanten, die door lichaamsgebreken of anderszins niet meer in staat zijn om hun werk te verrichten. Waarom zorgt de kerk niet voor een volledig pensioen voor deze groepen? Waarom moet ook hier met dienstjaren gerekend worden? Het artikel besluit met het uitspreken van de wens dat de synode straks aan bovenstaande verlangens, die in brede kring der kerk leven aandacht zal be steden. Wanneer de predikanten zich volledig geven aan de kerk, dan dient ook de kerk volledig voor hen te zorgen. Geloof heb je of je hebt het niet, menen velen. Dat schreven we enige dagen geleden. Hoe anders spreekt dan de bijbel. In I Timotheus 4 krijgt de jonge vriend van Paulus de op dracht om een goed dienaar te zijn wel onderlegd in de woorden van het geloof." En een paar regels verder krijgt hij de opdracht: Oefen u in de godsvrucht." Altijd weer laat de bijbel een verband zien tussen prediking en geloof. ..Het geloof is uit het gehooren het gehoor uit het Woord van God" is een veel geciteerde tekst. Maar we mogen het niet laten bij luisteren. Er komt ook oefening bij te pas. Een mens gelooft maar niet vanzelf. Een mens moet leren vertrouwen. Een klein kind moet en soms hardhandig, omdat wij weten hoe noodtake- lijk het is gehoorzaamheid leren. Het moet leren dat vader en moeder te vertrouwen zijn en dat wat zij zeggen bedoeld is voor zijn welzijn. Een kind van God moet dat ook. Geloof begint bij een heel persoonlijke overgave, bij ons ja-woord aan God. Maar dan moeten wij met Hem leren leven. Wij moeten van dag tot dag leren luisteren, gehoorzamen en zo ervaren dat Hij te vertrouwen is. Niemand van ons behoeft genoegen te nemen met een klein-geloof. God zegt: Oefen u in godsvrucht. En dat begint met oefening in geloven. Dat begint met zeggen: Heer ik houd U aan Uw Woord. pees manifest der prot. fracties manifest van beginselloosheid. Via de C.D.U. grijpt Rome naar de macht. Positie kiezen Als leden van het landelijk verband an S.G.P. jongeren kunnen we ons aan de verantwoordelijkheid niet onttrekken, maar dienen we positie te nemen. Het oude beginsel heeft Nederland sterk en machtig gemaakt. Hoe meer we dit •erzaken, verliezen we ons aanzien. Tnder de C.D.U. verliezen we ons eigen olksbestaan. Rome tracht ons steeds Er is ongerustheid te bespeuren ook onder voormalige voorstanders van de EEG ten aanzien van het verlies van onze soevereiniteit en nationaal besef. Als de huidige ontwikkeling niet tegen gehouden wordt, zal het mogelijk nog eens zo ver komen, dat in Den Haag geen parlement meer bestaat, maar dat we het Europees parlement kunnen vinden in de tuinen van het Vatikaan. Grote toeloop bij theol. opleiding In Noorwegen en Finland is een gro te toeloop te constateren van studenten aan de opleidingsscholen tot evangelist zendeling en zendingmedewerker. Door deze toeloop hoopt men aan de steeds toenemende vraag naar deze mensen te kunnen voldoen. Ongeveer 100 kandidaten hebben zich ingeschreven aan de twee Lutherse Theologische faculteiten in Noorwegen. In Finland staan 105 eerstejaars stu denten ingeschreven aan de theologische faculteit te Helsinki. Aan de opleidings school van Noorse zendingsgenootschap zijn van de 39 studenten 25 eerstejaars. Vooral voor de Noorse staatékerk zijn deze hoge cijfers verheugend, daar er de laatste tijd een groot tekort aan geestelijken dreigde te ontstaan. Voor gezamenlijke diensten In Nijmegen zijn gisteren in ver band met de herdenking van de kerkhervorming door de her vormden en gereformeerden in deze stad in verscheidene kerken, onder verantwoordelijkheid van de beide kerkeraden, godsdienst oefeningen gehouden waarin een hervormd predikant in een gere formeerde kerk en een gerefor meerd predikant in een hervorm de kerk voorging. Bij de voorbe reiding van deze diensten kwam men tot het formuleren van een afspraak die niet alleen voor de ze speciale dienst gold, maar waarvan de beide kerkeraden ook het voornemen hebben op an dere zondagen, waar er daartoe aanleiding is, gebruik te maken. Deze afspraak luidt: De kerkeraad der hervormde gemeente en de kerke raad der gereformeerde kerk beide te Nijmegen komen overeen ten aanzien van het houden van kerkdiensten, uit gaande van beide plaatselijke gemeen ten. de volgende regels in acht te ne- 1. De kerkdiensten worden gehouden onder verantwoordelijkheid van beide kertceraden. De predikanten der geref. kerk stellen "zich voor wat deze diens ten betreft mede onder het opzicht van de kerkeraad der herv. gemeente te Nijmegen. De predikanten der herv. gemeente 3tellen zich voor wat de ze diensten betreft mede onder het opzicht van de kerkeraad der geref. kerk te Nijmegen. 2. De kerkdiensten onder gemeen schappelijke verantwoordelijkheid wor den gehouden om bij het nog voort duren van de gescheurdheid der kerk en het nog aanwezig zijn van misschien voel dat de beide gemeenten scheldt toch een teken te geven van het samen in Nijmegen op weg willen gaan naar herstel van de eenheid der Kerk. 3. Beide kerkeraden begeren dit te ken te geven in de hoop, dat mede door zulke gemeenschappelijke diensten het zoeken naar herstel van eenheid in bei de gemeenten wordt versterkt. 4. Beide kerkeraden zijn van oordeel, dat gemeenschappelijke kerkdiensten mogelijk en verantwoord zijn, omdat beide gemeenten hierin overeenstem men, dat zij op het Evangelie het ant woord van het geloof geven, gelijk dit naar de apostel Paulus hierin gevonden wordt, dat de knie voor Christus Jezus wordt gebogen en de tong Hem belijdt Heer te zijn, tot eer van God de Vader (Fil. 2: 2011). 5. Voor wat de prediking in de ge meenschappelijke diensten aangaat, ver binden de predikanten zich als dienaren des Woords om de boodschap van Gods heil te verkondigen, geopenbaard in de schriften van het Oude en Nieuwe Tes tament. beleden in de Artikelen van het Christelijk geloof, met als brand punt Joh. 3: 16. 17. Op de tijden, dat de gemeenschappe lijke diensten worden gehouden, worden van beide zijden geen eigen kerkdiensten in het desbetreffende stadsgedeelte be legd. 7. De liturgie in de gemeenschappelij ke diensten zal zich aansluiten bij li turgieën gelijk die in beide kerken aan vaard zijn. 8. De dienst der offerande zal zulk een bestemming hébben, dat beide kerken hier ten volle achter kunnen staan. Eventuele verdeling van de opbrengst zal volgens een nader overeen te komen regeling geschieden. 9. De bediening der sacramenten vindt in de hierbij overeengekomen gemeen schappelijke diensten niet plaats. Het ziet er naar uit dat de lei ding van de Rooms Katholieke Kerk eindelijk gaat erkennen dat het latijn als een soort kerkelijk esperanto mislukt is. Deze kerk waarvan de priesters één taal be horen te spreken, is bezig voor het concilie cabines voor vertalers te installeren. Op het ogenblik wordt gezocht naar vertalers die de re devoeringen vauit het latijn in de verschillende landstalen kunnen overzetten. Er komen geen honderden snoeren in de St. Pieter. Gezocht is naar een wat practischer systeem. Iedere bisschop krijgt een transistor radio waarin hij de vertaling in eigen taal kari ontvangen. Het is nog niet bekend wanneer het systeem gereed zal zijn en of het nog gereed zal komen tijdens deze zittings periode die begin december afloopt. Reeds tijdens de eerste zittingsperiode is de Amerikaanse kardinaal Cushing bij paus Johannes op audiëntie geweest om te pleiten voor een simultaanver- talii gsinstallatie. Hij bood aan het groot ste deel van de kosten te willen dragen. Toen paus Johannes kennelijk weigerde zei Cushing ronduit: ..Dan ga ik naar huis* En hij ging Het is niet bekend of inderdaad Cushing nu de installatie betaalt uit zijn bisschoppelijke kas. radio's afvliegen. Reeds vw» Rome kwamen hebben sommigen van hen wat cynisch gezegd, dat nu zij ge dwongen zijn latijn te spreken, de Ame rikanen geworden zijn tot de „zwijgende kerk". Inderdaad spreken zij die kerke lijke taal met zo"n afschuwelijk accent dat ze bijna niet te verstaan zijn. Maar dat kan ook gezegd worden van bisschoppen van andere nationaliteiten. Het veelvoud van accenten maakt het verstaan bijna onmogelijk. Nu de espe- ranto-taak van het latijn mislukt schijnt te zijn. blijft alleen de sacrale functie over. Maar verschillende liturgische be sluiten van de afgelopen weken hebben ook die functie van deze dode taal wat ingeperkt. Eredoctoraat voor dr. Visser 't Hooft Tegelijk met andere vooraanstaande personen uit het Wereldprotestantisme. waaronder de directeur van de theolo gische afdehng der Lutherse Wereld bond dr. Vajta en aartsbisschop Jan Kiivit van de Evangelische-Lutherse kerk te Estland, zal de secretaris ge neraal van de Wereldraad van Ker ken dr. W. A. Visser "t Hooft het ere doctoraat van de Vrije protestantse theologische faculteit van Parijs ont vangen. De plechtigl november aanstaandi Aan de theologische faculteit van de Universiteit van Helsinki hebben zich 195 kandidaten ingeschreven voor het komende wintersemester. Het blijkt dat er meer vrouwelijke dan mannelijke aanmeldingen zijn 104 vrouwelijke en 91 mannelijke studenten Met een to taal 1000 theologische studenten heeft de Universiteit van Helsinki een der groot ste theologische faculteiten ter wereld. De mensheid heeft zich ontdaan van kenmerken der Godheid. Zonder het christendom zou de wereld er veel slech ter aan toe zijn dan nU reeds het geval is. Indien het Reformatorisch getuigen ontbrak op alle terrein des levens, dan zouden we binnen korte tijd de heidenen gelijk zijn. Godsdienst betekent keuze. Staan of vallen. Het christendom strekt de wereld tot voordeel. Als wij ons afwenden van Gods Woord en Wet. dan sluiten wij een pact met de duivel. Dit leidt ons land en volk zowel in nationaal als internationaal verband naar de on dergang. De staat dient zichzelf te kennen als Gods dienaresse en is als zodanig gehouden de tien geboden te handhaven op elk terrein des levens. Het is een rijk bezit om een Godvrezende overheid te hebben. In dit verband ver wees spreker naar de tijd van de gouden Verantwoordelijkheid Door ons aan te sluiten bij de EEG geven we onze verantwoordelijkheid souvereiniteit uit handen, wij geloven immers, dat deze besturen in EEG- verband zich niet laten leiden door Gods Woord. Tijdens zijn reis door Japan heeft spreker ook ontevredenheid waargeno men over de EEG. Zelfs hooggeplaatste regeringsfunctionarissen toonden hun misnoegen over de Europese integratie. Eerst openbaarde zich in ons land een fel verzet tegen toetreding. Ook voor zitters van kamers van koophandel lieten hun protesten horen. Wijlen prof. Ger- branay liet ook in de Kaïner een ernstige waarschuwing horen t.a.v. de Europese eenwording. Vrij plotseling heeft Nederland echter het verdrag van Rome ondertekend: er was van een stevige tegenoppositie weinig of niets Men stelt het momenteel als een keuze, althans men kan dit stellen, Rome of Moskou Nederland is nu verward in de netten van de continentale politiek. De verdragen hebben de imprimatuur i Rome. We gaan op deze wijze terug Zweedse kerk waakt voor rechten van lidmaten Een voorstel om aan hen die niet i*- gelmatig de kerk bezoeken het rechl om te stemmen of gekozen te worden in kerkelijke functies te onthouden is verworpen. Het voorstel werd gedaan op de synode der Lutherse kerk te Stockholm. De vergadering, het hoogste gezag van de kerk van Zweden die eens in de vijf jaar bijeenkomt, is sa- mnegesteld uit geestelijken en leken. De motie, ingediend door de deken Gustaf Adolf Danell van Vaxjö. werd verworpen omdat men vond hiermee het recht van alle Zweden die lid zijn van de staatskerk aan te tasten. Alleen als men zich officieel terugtrekt uit de kerk. wordt men geschrapt als lid. De kerkelijke vergadering, nam een maatregel aan. waarin gesteld werd dat zij die zich wensen terug te trekken als lid der kerk dit schriftelijk konden doen. Het zal vanaf 1964. het tijdstip waarop de nieuwe maatregel van kracht wordt, niet meer nodig zijn per soonlijk de geestelijke van de gemeen te het besluit mee te delen. Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van oni blad met linksboven op de envelop» „Medische rubriek"' Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In dez« rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording nlei langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief. Vraag: Hoe ontstaan winterhanden en win tervoeten, en wat kan men er tegen doen? Zeer waarschijnlijk ontstaan winterhanden en voeten door een minder efficiënte bloeddoorstro- ming van de armen en benen. De kou heeft bo vendien nog een vernauwende invloed. Bepaal de mensen hebben last van deze kwaal, en men kan bepaald niet zeggen dat dit magere men sen zijn. In hoeverre de stofwisseling nog een rol speelt is onbekend. Het behoeft niet altijd te vrie zen om winterhanden te krijgen, want de kwaal treedt reeds vaak vóór de winter op. Wel speelt de vochtigheid een belangrijke rol. De verschijnselen zijn de paarse verkledingen van de handen en voeten, terwijl er meestal eni ge zwelling bij optreedt, terwijl een diepe jeuk en pijn de hoofdklacht is. Bij ernstige gevallen ziet men soms blaren optreden. Vooral meisjes tussen de 10 en 20 jaar hebben vaak last van win terhanden en voeten. De behandeling helaas meestal niet afdoen de. Uiteraard moet men de aangedane gedeelten tegen de vochtigheid en koude beschermen. Ge regelde lichaamsbeweging en een eiwitrijk dieet zijn belangrijk. Wisselbaden kan men proberen, dat betekent een warm bad gedurende enige mi nuten afgewisseld door enige seconden onder de kraan houden. Ook massage werkt positief op een verbetering van de bloedcirculatie. Tegenwoor dig geven de artsen nogal eens injecties met een hoge dosis vitamine D. tweemaal per jaar. Uiter aard zijn er tevens diverse smeersels, waarmee men de handen en voeten kan insmeren. Het be langrijkste van alles is echter: Reeds vroeg in de herfst beginnen met warme, liefst wollen, bedek king van handen en voeten. Vraag: Wanneer om de een of andere re den de baarmoeder operatief is weggenomen, wat zijn daarvan in dc toekomst de gevol gen? Zoals bekend zal zijn bestaat het vrouwelijke geslachtsorgaan onder andere uit de baarmoeder en de eierstokken. De beide eierstokken zijn via de eileiders met de baarmoeder uerbonden. Het eitje dat maandelijks uit èèn van de eierstokken wordt afgeworpen, verplaatst zich door de eileider naar de baarmoeder. Op haar weg kan het eitje bevrucht worden, waarna het zich in de baar moederwand nestelt, om zich verder tot een vrucht te ontwikkelen. Wanneer de bevruchting uitblijft, gaat het eitje ten gronde en stoot het baarmoederslijmvlies zich veertien dagen na de eiafstoting af, hetgeen men ..menstruatie" noemt. Zowel de nesteling van het bevruchte eitje als wel de menstruatie blijven uiteraard uit wanneer er geen baarmoeder meer is. Een bevruchting is dan uitgesloten. In de meeste gevallen blijven echter de eierstokken bij een baarmoederver wijdering gespaard, hetgeen betekent dat de maandelijkse cyclus blijft. De -uiterlijke verschijn selen de menstruatie blijven achterwege. Hormonaal verandert er bij de vrouw dus niet veel. Ook de zogenaamde „overgang" zal nor maal optreden wanneer de eierstokken gespaard zijn, ongeacht het al of niet aanwezig zijn van de baarmoeder. Hoe ontstaat het zogenaamde „lulerec- Luiereczeem ontstaat door een prikkeling van de huid. door de urine of de ontlasting. Soms treedt het vrij plotseling op en kan het zeer lang durig blijven bestaan. Een wat tere hutd van de baby ligt er zeker ook aan ten grondslag. Een en kele maal ziet men het eczeem verdwijnen na een wijziging van de voeding, zodat de mogelijk heid bestaat, dat bepaalde stoffen in de urine de oorzaak zijn. Men zal vrij vaak een schone luier moeten aan doen, terwijl het tevens nuttig is de luiers na te spoelen in water waaraan wat azijn is toege voegd. De huid moet goed afgedroogd worden en daarna met zachte zalf of poeder worden behan deld. De drie genoemde aandoeningen hebben niets met elkaar te maken, al zouden de namen dat wel doen vermoeden. Netelroos of urticaria is een aandoening die met jeukende, rode, verheven plekken gepaard gaat. Soms lijken het net blazen. Ze duren slechts kort, maar kunnen dan weer op andere plaatsen terugkeren. De oorzaak moet men zoeken in een voedingsmiddel. Wondroos of belroos is een huidontsteking ver oorzaakt door een bepaalde bacterie, die kans heeft gezien door een vaak kleine verwonding het lichaam binnen te sluipen. De ziekte gaat vaak met koude rillingen en hoge koorts gepaard. De plekken zijn groot, rood en glanzend en zeer pijn lijk. Wanneer men eenmaal deze ziekte heeft ge had is de kans vrij groot dat de ziekte zich nog wel eens herhaalt. Gordelroos is een ontsteking van zenuwcellen, behorende bij een bepaalde zenuw. De uiterlijke verschijnselen ziet men aan de hand, altijd een zijdig en nooit over de helft van het lichaam ko mend. Een veel voorkomende plek is de borstkas. Aanvankelijk is het aangedane gebied alleen zeer pijnlijk, maar na enige dagen komen er' in dat gebied kleine vochtbevattende blaasjes, dicht op elkaar. Na twee weken zijn de blaasjes weer in gedroogd, doch de pijn kan nog weken aanhouden. De blaasjes hebben veel weg van waterpokken, en men vermoedt tegenwoordig dat er een nauwe relatie bestaat tussen waterpokken en gordelroos. De oorzaak is in beide gevallen een virus, wellicht dezelfde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2