WEU-contact een volledig succes Cliroesjtsjefgeen plan voor een maanvlucht veroverend RODENT Communisten willen ons nog steeds overheersen Brits-Franse toenadering Bouwnota V0rtoont ernstig0 l00mte i OSRAM Geen veredelde huidsmeer 1963 5 MAANDAG 28 OKTOBER 1963 I) Russen eten ^0011 J distributiemaatregelen voor graan wor- slecht brood I den genomen. Om het Russische I die ellende te besparen en om er tege- i Hikertijd voor te zorgen dat het Sowjet- I volk gevoed kon worden met brood van In tegenstelling tot wat de Rus- ïcer Eoe'1 kw»m'"- 70U E"s|and er toe i_ ifcua kunnen overgaan om graan in het bui- siscne propaganda de laatste tenland te kopen. Rusland heeft nog pro- I maanden heeft beweerd heeft dukt€n van gelUke voedingswaarden. maar minder van kwaliteit, aldus I premier Chroesjtsjef gezegd, datj Chroesjtsef. dan het brood waaraan de de Russen op het ogenblik geen bevolking gewend is. plannen hebben voor een ruimte- vlucht naar de maan. Dit pro bleem heeft uiteraard wel de aan dacht. De Russische premier sprak voor een internationaal con gres van journalisten. Chroesjtsjef zei dat de Sowjetunie niet van plan is om met Amerika te wedijveren voor een verovering van de maan. Wij zullen nauwlettend de Amerikaanse vorderingen bestuderen, Croesjtsjef kon niet zeggen of zyn land graan in Amerika zal kopen. „Als Amerika ongunstige voorwaarden stelt, dan kopen wy er niet". De voorraad voedingsmiddelen in de Sowjetunie x wel voldoende, maar er zouden, als Commentaar Niet alles goud Het houdt maar niet op met de nieuwe programma's, welke de schillende omroepverenigingen on. najaar via het scherm aanbieden. Hoewel wij waardering hebben voor de ontplooide initiatieven, is het toch niet alles goud wat er blinkt. Zaterdagavond liet de AVRO kennismaken met een nieuw quiz-uur en met de show „Kijk die Rijk". Het eerste deel van het quiz-uur, wat plechtstatig ingeleid door de Vlaamse presentator Nand Baartdie daarbij het papier niet los kon laten, is een van de radio al welbekend spelletje, dat het boven verwachting ook visueel goed doet. Een vaste groep ondervra gers laat de slachtoffersde geldprij zen winnen en de kijkers kunnen voor zichzelf meedoen. Wat drukker en rommeliger en be paald nog niet goed op stoot gekomen is het tweede spelletje (en waarom twee achter elkaar?), waarbij de op gave wel heel aardig is, maar dat door teveel jachten van de spelleider vermoeiende presentatie kreeg. Ook belette het onnodig inspreken van het meer dan duidelijk geprojecteerde wachtwoord telkens het vernemen van de het eerst genoemde woorden. De '\dee om in dit spel elke keer een toneelspelers-echtpaar te laten optre den, doet het prima. Het was wel ge- 'noegelijk, Ko van Dijk eens in verle genheid te zien en het ad rem reage ren van Teddy Schaank op te merken. Voor een groot deel teleurstellend was echter de show „Kijk die Rijk", waarin het optreden van de beroemde Peters Sisters veel moest goedmaken en waarvan verder eigenlijk alleen de uitstekende persiflage op de Perry Mason-strip aanvaardbaar was. De rest leed onder een niet tot recht komende quasi-Ameriicaanse allure, onvoldoen de teksten en gebrek aan geestigheid in de sketches. Alleen Dini de Neef maakte er iets aardigs van, maar Rijk de Gooyer zelf schoot bepaald tekort in het dragen van de show, die als los zand aan elkaar hing. Wil dit een po pulair programma worden, dan mag er wel heel flink aan geschaafd worden. Dit geblink was waarlijk geen goud. Lange avond Het gesprek dat Jan van Hillo gisteravond voor de NCRV-televisie voerde met de heer F. A. Stroethoff, directeur van de vereniging Tot Heil des Volks was wel op v er schillende punten indrukwekkend, maar voor outsiders toch niet beeldend genoeg. Er werd te weinig rekening gehouden met het feit dat buitenkerkelijke kijkers in verwarring konden worden gebracht door het noemen van de ver scheidenheid aan kerkelijke gemeen schappen, welke 'de heer Stroethoff bezocht en bezoekt en door mogelijke onbekendheid met de vereniging waar van hij thans directeur is. Voor de genen die niet thuis zijn in deze materie zal daarom het gesprek min der begrijpelijk zijn geweest. Niettemin leerde men de heer Stroethoff kennen als een blij christen, die in geloof en grote toewijding zijn leven dienstbaar maakt aan de medemens in nood. Vooral de onvoorwaardelijke kracht van zijn geloof moet velen hebben ge ïmponeerd. Het doktersverhaal op film, waar van wij de eerste aflevering te zictfi kregen, is inderdaad niet meer dan een romantisch verhaal met ups en downs, dat niet te hoog gaat. Goed gespeeld (vooral door Coba Keiling en Lucas Wensing), vlot opgedist en zeer rijk gemonteerd. Zelfs het treintje uit 1928 (dat ten slotte helaas de ver keerde kant opreed) en het oude autootje ontbraken niet. Alle hulde. De Duitse E.E.G.-documentaire over de woningbouw viel in het geheel niet mee. Men zag wel incidentele ver huizingen, maar de gevallen op zich zelf waren niet representatief voor elk land. Er werd van alles door elkaar gehaald: directe woningnood, krot opruiming, noodhuisvesting en sanering van oude (Parijse) stadswijken. Hier door kreeg men (bij allerlei huiselijke tafereeltjes) echter geen juist beeld van de gerichtheid en de totaliteit in de bouwactiviteit in de zes landen. De werkelijke problematiek werd niet duidelijk gemaakt, alleen de overeen komsten in bouwtrant en de verschil len in de financiële voorwaarden voor huur of huurkoop werden in het alge meen aangetoond. Wie er nog moed voor had kon heel laat op de avond, na het tweede NTS- journaal, nog kijken naar een vi^ eenzijdig opgezet schakelprogramma met zeemansliedjes ter ere van de 10-jarige Vlaamse televisie. Ook de Nederlandse bijdrage ontbrak niet. De Russische premier behandelde in vogelvlucht de verschillende wereldpro blemen. De kwestie Duitsland en Berlijn acht hij nog steeds het sleutelprobleem tot een eventuele ontspanning. West- Duitsland noemde hij in dit verband één militair kamp. Men moet ook, aldus de premier, de betekenis van het kern- stopakkoord niet overschatten. Het heeft zelfs geen invloed op de bewapenings wedloop. Hij achtte Marokko verantwoordelijk voor de grensoorlog. Volgens Chroesjt sjef zijn het weer de „imperialisten die deze twee landen gebruiken om zich bin nenlandse aangelegenheden te mengen". Chroesjtsjef sprak vervolgens over Cu ba: „De toestand is nog steeds niet ge normaliseerd", en China: „De tijd zal leren wie gelijk gehad heeft". De premier kondigde aan dat de ont wikkeling in bepaalde sectoren van het economisch leven waarschijnlijk wat afgeremd zal worden om voorrang te kunen geven aan de chemische industrie. Aan die industrie zal in de komende zeven jaar 20 miljard roebel ten koste gelegd worden. ,rerzicht. 18.50 Ondei in zang. 19.45 Regeringsuitzending: Maatschappelijk Opbouw ending. 21.30 Terug 1 piano: klassieke muziek. 22.05 je. 19.15 Licht ii_ Radiokrant. 19.50 Promenadeorkest en so- list: Klassieke muziek. 20.20 Leven uit Gods hand, hoorspel. 21.25 Vocaal ensemble: gees telijke liederen. 2140 Kamero GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA VAN 18—20 UUR Gustav Mahler: I. Vijf liederen nit „Des Knaben Wunderhorn". a. Ich ging mit Lust durch einen grtinen Wald; b. Um schlim- Kinder artig zu machen; c. Wer hat Liedlein erdacht?: d. Das irdische Le- e. Lob des hohen Verstandes. Christa Ludwig, mezzo-sopraan; Gerald Moore, pia no. II. Symphonie nr. 3 in d kl. t. Kraftig. Entschieden; Tempo di Menuetto. Sehr mas- sig: Comodo. Scherzando. Ohne Hast: Sehr langsam. Misterioso: Lustig im Tempo und keek im Ausdruck; Langsam. Ruhevoll. Empfunden. New York Philharmonic Or- gb§~'~i; Martha Lipton, mezzo-sopraan; Wo- Chorus of the Schola Cantorum (o.l.v. Hugh Ross); Boy's Choir of the Church of the Transfiguration (o.l.v. Stuart Gardner); Dirlger'- ÉM*" daad voor uw huid..., méér dan een gewone after shave. Uniek, door toe passing van ALLANTOINE, de nieuwe stof, die huidbeschadigingen ongekend snel doet herstellen. Fant After Shave Lotion ook ideaal ais verfrissende lotion voor middag of avond. Voor desinfektie, vooral na het elektrisch scheren. En... zuinig in gebruik. after shave lotion 7.10 Ochtendgymnastiek; 7 20 Lichte gran mofoonmuziek. VPRO. 7.50 Dagopenini AVRO: 8 00 Nieuws: 8.15 Programma-ove zicht. Aansluitend: Lichte grammofoonmt ziek; 9.00 Gymnastiek: 9.10 De Groentemar 9 15 Klassieke grammofoonmuziek; 9.35 W; terstanden; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boe fen;°f13.30mLicl 14.40 Orgelspel: mofoonmuziek; 15.30 i Morgengebed; 7.15 1 ziek; 7.30 Voor de j e: 8.00 Nieuws; 8.15 r de huisvrouw; 9.40 School- X) Voor d( muziek; 11.50 00 Ange" tuinbou' land: programma voor de boert... tennieuws; 12.55 Actualiteiten; 13.00 Nie 13.15 Draalen maar! lichte grai..... foonmuziek; 14.00 Voor de plattelandsvrou wen; 14.10 Wissewassen..., licht prograr (herhaling van zondag jl.); 14.30 Ah gisteren, klankbeeld: 15.00 I 2o^v ken; 16.30 Religiei 17.00 Voor de padvinders; de jeugd; 17.45 Grammofoonmuziek; jeugd: 18.20 Uit: mijn geval: vragenbear Een igeweldige ontploffing heeft zater dag een grote vuurwerkfabriek in Bel- laire (Ohio) in een ruïne veranderd. Een persoon werd zwaar gewond. De ge schrokken inwoners van Bellaire werder 'ergast op een onverwacht schitterend schouwspel van kleurige vuurpijlen uiteenspattende sterrenregens. :rk, het magazine .00 Journaal en weeroverzicht. 20.2 tijd politieke partijen: Uitzending i leefde. VARA: .yrFT-t/l Vr morgen nieuw vratten- muizén\pasta vlokken y ROEIT ZE GENADELOOS UIT Voor een tussentijdse verkiezing in het district Kinross en West- Perthshire is de Britse premier, I sir Alec Douglas Home, kandi daat voor de conservatieve partij. „Kies Douglas Home", zo staat te lezen op de achterruit van zijn auto, waarmee hij op ver- kiezingstoernee is gegaan. Bonn voldaan over rede van Rusk: De jongste spanning die was ont staan tussen de V.S. en West- Duitsland naar aanleiding van de suggesties dat Amerika zijn troepensterkte in Europa zou ver minderen, is wel volledig wegge nomen tijdens het bezoek dat mi nister Rusk aan West-Duitsland brengt. De Duitse regering heeft verklaard zeer voldaan te zijn na de rede die Rusk gisteren heeft ge houden bij de onthulling van een gedenkteken voor wijlen generaal Marshall in Frankfort. Uit de rede van minister Rusk kan worden afgeleid, aldus een officiële Westduitse woordvoerder, dat het Amerikaanse standpunt ten opzichte de betrekkingen tussen Oost West, het Duitse vraagstuk en de gemeenschappelijke verdediging van het Westen duidelijk, verstandig krachtig is. Rusk had gezegd dat er geen werke lijke ontspanning kan zijn zonder dat belangrijke vraagstukken als Berlijn, de Duitse eenheid, Vietnam, Laos en Cu ba nader tot een oplossing zijn ge bracht. Er zijn tekenen die wijzen ir de richting van ontspanning (het kern- stopakkoord en de telex tussen Wash ington en Moskou), maar uit niets blijkt dat de Russen los zijn van d< gedachte van de communistische we reldoverheersing. „Wij moeten waak zaam blijven", aldus de Amerikaanse minister. is achter het ijzeren gordijn iets het veranderen. Het gaat lang- maar het is onmiskenbaar dat de vrijheidsgedachte steeds sterker wordt, zei Rusk. Amerika zal echter geen verdragen sluiten die ook de bondgenoten Luisterwedstrij d Volkslied krijgt radioprogramma Voorstanders van het behoud van hei volkslied hebben verleden jaar niet te vergeefs aangeklopt by de omroep. De volgende maand zal via de radio nl. bij zondere aandacht worden besteed aai. de jaarlijkse volkszangweek. Dit vindt echter mede zyn oorzaak in het feit dat verschillende manifestaties van de volks zangweek verbonden worden aan de her denking van 150 jaar koninkryk. dag 12 november zal worden gehouden. Op het kerktorencarrillon in Hilvaren- beek zal de stadsbeiaardier van Den Bosch, de heer Sjef van Valkom, dan zeven liedjes spelen, en dit korte con cert wordt uitgezonden door de KRO. Be jaarde luisteraars moeten dan goed op letten, welke zeven melodietjes zij her kennen. Zij kunnen dat opgeven aan de Nederlandse Vereniging voor Volkszang in Scheveningen, die de wedstrijd samen met de Nederlandse Klokkenspelvereni ging heeft opgezet. Op donderdag 14 november worden in Rotterdam en in Den Haag zangwed- stryden gehouden. Op vrijdag 15 novem ber zendt de NCRV via de radio een schakelprogramma uit, waarin school- koren uit Amsterdam en uit alle provin ciehoofdsteden zullen optreden. Het koor in Assen krijgt een extra ver rassing, want daar zal onder de toe hoorders prinses Beatrix wezen. Tenslotte zal de VARA op zaterdag 16 november nog een radioreportage geven van een kaderdag voor alle leiders en leidsters van volkszanggroepen. Hier zal prof. Bauman, voorzitter van het werk comité van de Stichting Herdenking 1813 1963 een toespraak houden. In de middag van zondag 3 novem ber a.s., tussen half drie en kwart over drie zal de NTS een bandopname van een op 8 oktober jl. in Londen gege ven concert uitzenden. Men hoort en ziet dan het Londens Filharmonisch Orkest onder leiding van de befaamde dirigent George Hurst en dc pianist Claudio Arrau. Uitgevoerd worden de ouverture Egmond van Beet hoven en het pianoconcert in a van hi een dofifcc Kij, I Charlie Goss uit Ame rika ging een stukje wandelen in het bos. Hij viel in een kreek en werd pas 27 uur later gevonden. Hij bleek kerngezond. Charlie wordt in januari 100 jaar. Er zijn zelfs men sen die ons willen doen geloven, dat hij het ge probeerd heeft om te zien wat hij nog hebben kan op zijn hoge leef tijd. I In Florida heeft een 55-jarige vrouw haar stem die zij 17 jaar ge leden door een operatie had verloren, terugge kregen door een injectie met een middel dat nor maal gebruikt wordt voor het onderhoud van pannen. De arts die de injectie heeft toegediend zei dat het middel al verscheidene malen met succes was toegepast. I In de Westduitse stad Neurenberg wordt een Europese tentoonstelling gehouden van de wer ken van amateur-uitvin ders. Uit acht landen zijn inzendingen geko- I Nederland heeft er weer een kampioen bij. Dit keer geen sportman, maar de zwarte angora- kater Kyrill van me vrouw G. Roerhorst uit Ede, die op de interna tionale kattententoon stelling in Parijs inter nationaal kampioen is geworden. Danilo Dolci, de „apostel van de armen op Sicilië", is in Paler mo aan een hongersta king van 10 dagen be gonnen om de autori teiten te bewegen bij Bruca, ten zuiden van gaan zonder overleg met die bondgeno ten te plegen. Zo ook de kwestie van de troepensterkte. De V.S. zullen hier over overleg plegen als de tijd daar voor gekomen is. Onder de huidige om standigheden echter kunnen de zes Amerikaanse divisies in Europa niet ge mist worden. Amerika denkt er niet aan deze terug te trekken. Europa Rusk kreeg het ook Hij beklaagde zich er over dat Ameri ka een zo onevenredig groot deel van de lasten moet dragen. Behoudens West- Duitsland is er geen land dat zijn ver plichtingen volledig nakomt. Amerika, aldus Rusk, heeft niets tegen een sterk en verenigd Europa. De moeilijkheid is echter: Wat is Europa en wie spreekt namens dit ge bied?". Het antwoord op deze vraag moet van Europa zelf komen. Alleen dan kan er sprake zijn van samenwer king met de V.S., waarvoor wijlen generaal Marshall de grondslag heeft gelegd. Deze samenwerking brengt ook de verplichting met zich de tol tarieven te verlagen, „zoals bonds- kanslier Erhard heel goed begrepen heeft", aldus Rusk. Minister Luns zeer tevreden (Van onze parlementsredactie) DE Haagse conferentie van de W.E.U.-ministers heeft het maximum opgeleverd van wat mogelijk was, zo verklaarde con ferentie-voorzitter minister Luns zaterdagavond na afloop van de tweedaagse besprekingen. Op zienbarende besluiten zijn ook op de tweede dag niet genomen, maar de sfeer was tot het einde voortreffelijk. De Frans-Britse toenadering en de gezamenlijke wil van alle delegaties om te voorkomen dat de E.E.G. en En geland politiek en economisch verder uit elkaar zouden groeien, zijn bepalend geweest voor het succes van de conferentie. De positieve houding van de Fran se minister van buitenlandse zaken Couve de Murville heeft tot dat succes in niet geringe mate bijgedra gen. Hij heeft volledig onderschreven, dat tussen Engeland en de E.E.G. op alle niveaus het nauwst mogelij ke contact zal moeten worden on derhouden. Alle delegaties, ook de Franse, heb ben zich met name uitgesproken voo voortdurend contact tussen de E.E.G. commissie en Engeland over de ontwik keling van de landbouwpolitiek. Ook waren zij het er in het algemeen over eens, dat de komende Geneefse tarief onderhandelingen met de V.S., de zg. Kennedy-ronde, in nauwe samenwer king tussen de E.E.G., Engeland en an dere landen van de Europese Vrijhan delszone zullen moeten worden gehou den. Volgens minister Butler is het één der hoogtepunten geweest, dat de Fran se minister het grote belang en de nood zaak van welslagen der Kennedy-ronde heeft erkend. De verklaring van Butler, dat de nieuwe Engelse regering vastbesloten n in elk opzicht op Europa gericht te blijven en dat zij toetreding tot dc E.E.G. of versmelting van de gemeen schap met de E.V.A. als doel voor ogen heeft, heeft volgens minister Luns gro te indruk gemaakt op de andere ge sprekspartners. Butler heeft de aanwe zige leden van de E.E.G.-commissie, de heren Hallstein, Mansholt, Rey en Marjolin, gerustgesteld met de medede ling, dat Engeland niet van plan is om in zijn nieuwe landbouwpolitiek het mid del van kwantitatieve beperkingen te hanteren. Doel bereikt Prof. Hallstein, voorzitter van de E.E.G.-commissie, zei op een persbij eenkomst, dat de conferentie naar zijn mening haar doel bereikt. Dat doel was: het tegengaan van een psychologische vervreemding tussen Engeland en de E.E.G. als gevolg van de gebeurtenis sen van dit jaar en het voorkomen van een economische en politieke ontwikke ling die toetreding van Engeland op een later tijdstip zou bemoeilijken. Hallstein zei. dat de van verschillende kanten be pleite coördinatie van de Britse en de E.E.G.-politiek bij de komende tarief onderhandelingen in Genève in zekere Financiële aspecten ontbreken Commentaar van chr. aannemers „De bouwnota van minister Bo- gaers vertoont een ernstige leemte: aan de financiële aspecten van de woningbouw is in het geheel geen aandacht geschonken. De woning bouw kan slechts dan voldoende worden gestimuleerd, als daarvoor ook normale financiële voorwaar den aanwezig zijn. Zo zal de renta biliteit van de woningen in het al gemeen in vóldoende mate ver zekerd moeten zijn." Tot deze conclusie komen de bestu- n van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond en de Nederlandse Christelijke Aannemers- Bouwvakpatroonsbond in een com mentaar op de ministeriële prognose. (De Nederlandse Bond van Bouwon dernemers heeft vorige week, zoals gemeld, reeds enige kanttekeningen bij de bouwnota gemaakt). Met betrekking tot het loonvraagstuk merken de NKAPB en de NCAP met bezorgdheid op, hoezeer bij het overleg over de algemene loonpolitieke ontwikke ling aan de gewenste prioriteitspositie van de bouwnijverheid tot nu toe geen recht schijnt te worden gedaan. „Bij een bijzonder loonsysteem voor het bouw bedrijf zou rekening moeten worden gehouden met het bestaan van regio nale verschillen in loonniveau. Het lijkt onnodig deze bestaande verschillen door nieuw systeem te laten verdwij- i", aldus de bonden. Zij voegen eraan toe, dat dit er toe zou moeten leiden, dat boven het c.a.o.-uurloon, dat het ka rakter van minimum uurloon draagt, Palermo, een stuwdam aan te leggen. Volgens hem is het benodigde geld er al eens geweest, I voldoende speelruimte overbleef vrijgestelde niet behoeft te vrezen na vier jaar vrijstelling alsnog in ■Éttworden opgeroepen. „Voor het r--*— - bedrijven zijn dienst stafpersoneel dienstplichtfaciliteiten lang in de vorm va herhalingsoefeningen" zin reeds gaande is. Een delegatie van het Britse ministerie van handel komt volgende week voor overleg i Aan het slot van de conferentie werd een communiqué uitgegeven, dat door minister Luns voorzichtig „een niet on gelukkig compromis" werd genoemd. Er staat o.m. in: „De ministers hebben de kwestie van de economische betrekkin gen tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.E.G. onderzocht. Zij hebben daar bij hun tevredenheid betuigd met het reeds gedane werk en hun vastbesloten heid uitgesproken om nauw samen te werken teneinde nieuwe vorderingen te vergemakkelijken' In conferentiekringen schreef men het feit dat in het communiqué geen instem ming wordt betuigd met voortzetting van de onderhandelingen tussen Oost en West, toe aan Frans verzet daarte- De ministers besloten ook eind janua ri a.s. opnieuw bijeen te komen en wel in Londen. De Duitser Kr af ft von Del- mensingen is aangewezen als gedele geerd secretaris-generaal van de W.E.U. De Duitse minister van buitenlandse zaken Schroder heeft de bespreking van zaterdagmiddag niet meer bijgewoond. Hij moest naar Bonn en daar zijn Ame rikaanse ambtgenoot Dean Rusk te ont moeten, aan wie hij ongetwijfeld ver slag zal hebben uitgebracht over de Haagse besprekingen. Bij NCRV-radio Vanavond hoor spel over Neerbosch Vanavond zendt de NCRV tussen 8.20 en 9.25 uur een hoorspel uit over Neerbosch, de welbekende prot. chr. instellingdie honderd jaar geleden werd gesticht door Johannes van 't Lindenhout. Dit spel, geschreven door Will Bar nard, brengt ons terug in de tijd, toen men van kinderbescherming nauwelijks afwist en er nog totaal niets was geor ganiseerd. Alleen enkele voorvechters hart en helaas altijd zon der geld, begonnen, gedreven door naas tenliefde, hier en daar iets te doen. Een van die onvergetelijke voorvech- rs was Johannes van 't Lindenhout. oon van welgestelde ouders, die niet temin geen kapitaal bezat om zijn doel: een toevluchtsoord voor wezen te stich ten, te verwezenlijken. Maar hij zamelde geld bijeen, al ging het met moeite en al wist hij dikwijls de ene dag niet, hoe hij de volgende financieel moest doorkomen. Hij maak te colportagereizen en collectetochten. en preekte dan meestal over de tekst: „Zo i - J— Hij geloofde in zijn roeping, hij vertrouwde op Gods leiding bij zijn werk. Zonder geld stichtte hij in 1863 zijn toevluchtsoord voor „kin deren zonder ouders, zonder te huis, overgegeven aan de genadelo ze genade van armmeesters en ex ploitanten". Want in die tijd van geestelijke vervlakking werden de wezen onder hoede van de Koloniën voor Weldadigheid, voor geld ver huurd als werkkrachten en vele meisjes kwamen terecht in publieke huizen. Het was dus wel hard nodig, dat de kinderen, wier ouders tijdens epidemie- 'aren overleden, een tehuis kregen, ook al was zo'n thuis een vrij primitie- verzamelplaats. Maar voor velen werd Neerbosch een waar toevluchts oord. Direct na het hoorspel zal het NCRV Vocaal Ensemble onder leiding van Ma- - - i Voorberg een kwartier lang enke- in de bekende Neerboschzangen ten gehore brengen. maar inmiddels weer verdwenen. Dolci heeft met een dergelijke hon gerstaking al eens suc ces gehad. Een dam in de Siciliaanse rivier de Jato is mede door zijn toedoen thans in aan bouw. In zijn nieuwe ac tie wordt hij gesteund door Peter Moule, de secretaris van het Comi té van 100, de Britse or ganisatie tegen de kern- daar, waar dit mogelijk tot een hogere beloning t men. „Deze mogelijkheid ferentiatie in de beloning, gewenst is, kunnen ko- in meer dif- de onder- bleem der zwarte lonen dan welke al- gemeengeldende loonsverhoging ook en bevordert de individuele arbeidspresta tie", menen de N.K.A.P.B. en de N.C.A.P. Zij merken voorts op, dat bij de voorwaarden voor vrijstelling van dienst plicht voor bouwvakarbeider ware te stellen, dat vrijstelling niet slechts zal kunnen worden gevraagd, maar ook zal worden verleend, zodat de aanvankelijk (1354). Melk is het meest volkomen ve deze eiwitstof, welke van de voorbeeld niet gewenst volle koe melk zonder meer gen te geven, want zoveel zouten als o behoeven, waar te genover staat, dat ze aanzienlijk min der albumine en lactose bevat. Het verdient daarom aanbeveling (uiteraard op ad vies van artsen) water en melksui- l— ker toe te voegen, opdat de samen- stelling 'ordt ontleed door een bijzonder aan zuigelin- zym, de lactase, zij bevat drie- Van de mineralen die zich in melk en tweemaal bevinden, moeten we op gevaar af ize zuigelingen u te vervelen nog noemen kalium, natrium, magnesi um, Ijzer, chloor, zwavel, fluor jodi um en bovendien spoortjes van man gaan en aluminium. U ziet, het is een hele staalkaart van stoffen en elemen ten die we u voor zetten, zonder noch- toch is het zo* tans volledig te zjjn. Wax uit koemelk meer zal overeenkomen met melk nu de asbestanddelen (de anor- die waarin echter tal van stoffen zijn gelijk aan de verhouding zoals i het bloed i opgelost, zoals eiwitten, suikers, ten, spoortjes organische bestandde- komen (hetgeen len, vitaminen en enzymen. Het vet verwachten) is niet met water vermengd, n in de vorm van bolletjes daarin i wezlg. Het melkvet bestaat uit mengestelde glycerides (verblndin- moeder of kind i zonden kunnen juist in de ver houding zoals ze in het hele li chaam verspreid worden aangetrof fen. Het jonge leven krijgt dus al de- stoffen al in de juiste verhouding glycerine met tenmln- thuisgestuurd (Wie spreekt i ste 12 vetzuren). Aan het melk vet is verbonden een vitamine, groeivitamine, onontbeerlijk jonge leven. Het eiwit voorts fosfor en is opgebouwd uit een gering aantal aminozuren. Behal- (Nadruk verboden) .veredelde huidsmeer"?). Hier op is één uitzondering, waarvoor dan or bet ook al weer voorzieningen zijn ge- bevat troffen. h. PétUlon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5