Commentaar Finale zangconcours bij Rutecks in Leiden M. H. de Reede jr., 47 jaar, overleden Bijbels spel boeide in stadsgehoorzaal Leiden Collecte voor geestelijk gehandicapte kind „Fins" diplomaz wemmen in Leids instructiebad NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 OKTOBER 1963' Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag; Bethlehemkerk (Driftstraat), 8.15 uur; orgelconcert Jaap Remmelzwaal Schouwburg: middag- en avond schoolvoorstelling „De ingebeelde zie ke" door Studio. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur- Fotografenvereniging, „Verantwoorde verlichting voor portretfotografie". Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 ïr: toneelgroep Centrum met Maribel (besloten voorstelling) Den Haag: Diligentia, 8 uur: Wil helm Kempff piano. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Welzijnszorg Kon. Landmacht, Ontspannings- en ont wikkelingsvereniging Min. van Defensie, opvoering van lm Weiszen Rössl. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.- ïuserie over „Suomi, het land der duizend meren", door Simon de Waard. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: cur- ïs Bijbelse Vertellingen, door ds. B. an Gelder. Volkshuis, 2.15 uur: Leidse e voor internationale Samenwerking, bijeenkomst voor vrouwenorganisaties, dr. G. D. van Wengen en mr. A M. Verwey over „Het leven van gezin in India". Den Haag: Kon. Schouwburg, ur: Ned. Comedie met „De dans de reiger". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Robert Gartside, tenor, medewerking George van Renesse piano. Woensdag Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: jaar vergadering Centrale a.r. Kiesvereni ging. Rest Van der Heijden (Breestraat 8-5). 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Middenstandsbond, H. de Vries over „Hoe stelt de middenstander zich te- tegen de geldelijke gevolgen van ongeval en ziekte?" en mr. D. Kluiver „Verlaging van de inkomstenbe- asting voor de middenstand en d tie van de middenstand heden tc Antonius-clubhuis, 8 uur: Ned. niging „Ouders van Emigranten", (wtavond. Rest. Van der Heyden, 8 uur: dinehandel Mahez, filmvertoning. Oegstgeest: Oud-Poelgeest 's avonds opening Jeugdforum. Pieterskerk, 7.15 lot 7.50 uur: avondgebed. Speeltuin Musschenbroekstraat (Groen- |oord), 8 uur: opening speeltuin en over dracht clubhuis. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 ar: Ned. Comedie met Mary, Mary. Den Haag: Gebouw K. en W.. 8.15 ur: Residentie-Orkest m.m.v. Jaime Laredo viool. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Genser- Winkler-trio. Donderdag Lutherse kerk, 7.30 uur: dienst ter herdenking van de Kerkhervorming, voorg. ds. Haan, na afloop vertoning dia's van kerkbouw in ons land na 1945. I Bovenzaal Old Dutch (Tw. Binnen- jvestgracht 15). 8 uur: jaarvergadering iLuctor et Emergo (Vereniging van jZeeuwen). j Schouwburg, 8 uur: galavoorstelling iLeidsch Studententoneel. Rest. 't Karrewiel, 12.30 uur: de partement Leiden Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, mr. G. B. J. Hil- terman over „Een jaar van ontspan- Zaal bij Zuiderkerk, 8 uur: Arjos Lei den, A. Dronkert over „Waarom chris telijke politiek?" Pieterskerk, 7.30 uur: herdenking Kerkhervorming, sprekers ds. Vossers (Herv.) en dr. Van Noort (Rooms- Kath.). Oegstgeest: Oud-Poelgeest, gehele dag Jeugdforum. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest medewerking van Jaime La redo viool. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met Quadrille. Vrydag Schouwburg. 8 uur: Leidsch Studen tentoneel. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en „Chrina, een grote onbeken- JN oktober had op de vier zaterdagavonden in Rutecks lunchroom aan de *- Stationsweg een zangconcours voor amateurs plaats. Dit was, in groter verband gezien, geen Leidse aangelegenheid. De directie van Rutecks schrijft dit concours, al jarenlang, ook in andere steden met een van haar lunchroom-vestigingen uit (Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Arnhem). Wij woonden zaterdagavond de Leidse finale bij. de". Oegstgeest: Oud-Poelgeest gehele dag Jeugdforum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagscfie Comedie met Macbeth. Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 Uur: Russisch zang-, dans- en muziek- ensemble. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest Zaterdag Den Burcht 8 uur: toneelvereniging Door Oefening Beter, opvoering van „Tinus, de tyran". Schouwburg. 8 uur: Kon. vereniging „Litteris Sacrum", opvoering van „Der tig seconden liefde", blijspel van Aldo de Benedetti. In den Moriaen (Moriaansteeg 2). [7.30 uur: jeugdsociëteit Herv. Jeugd raad. Harm Mobach over oude jazz. Gercf. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugdverband Leiden, forumvergade ring. onderwerp „Dansen". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Ma- xibulen" Den Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: Concertgebouworkest, medewer king van koor N.R.U. Apotheek I Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Kok. Rapenburg 9. tel 24807, en de apotheek Van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp. De lunchroom was tot de laatste stoel (en tafel) bc.jt en de stemming w; prima, op het feestelijke af. Ook we: er naar elke zangeres of zanger aai dachtig geluisterd. De optredenden ko: den rekenen op een kritische ingesteld publiek, dat nataurlyk, gewild of gewild, met gelijksoortige televisie- of radio-prestaties zat te vergelijken Ma i dit publiek had het niet voor het zegge1 (wij gelukkig óók niet), wèl de vijf. hoofdige, ijverig keurende -n cijferendf jury. Pril talent Nu kan men van populaire liedjes hou den of niet, erkend moet worden, da- onder dat vaak zeer oppervlakkig gevoelige, veelal snel vergankelijkp goed, zo al en toe wel eens wat moois opduikt. En onder de uitvoerders soms wat pril talent, dat misschien waard ïr niet te worden veronachtzaamd. Afgezien daarvan, moet toch wel iede nateur-vocalist het zich tot een ee> rekenen, een liedje overtuigend en mp- zoveel zorg als mogelijk, te brengc> Dit heeft met amateurisme trouwen» niets te maken, wèl met verantwoorde liJkheidsbesef en begrip. We hebben de andere avonden niet meegemaakt, dus geen algemeen overzicht, zelfs niets van Leiden kunnen krijgen. Wel verzekerde ons ervaren deskundige op dit ge bied, dat Leiden iets boven het lan delijke gemiddelde uitsteekt. Hei geen we, ter stille voldoening van geïnteresseerde lezers, gaarne door geven. Van ons wordt overigens geen oordeel van geval-tot-geval verwacht. Voor de pauze kwam de vierde rondt aan de beurt, daarna traden de vier beate vocalisten (re -. groepen) van allo avonden tweemaal op. Het ensemble Freddy Hull (piano, accordeon gitaa-- drums) begeleidde, zoals steeds. De aan- voerder trad tevens op als conférencier stelde, zoals gebruikelijk, allerlei min oi meer vrijmoedige .vragen, prees or ver guldde, met een lach en een kwinkslas een wat bittere pil. Het was allemari wel leuk en gezellig. Uitslag De optredenden waren vrij in hun keu: en het orkestje scheen wel op alles .ver dacht. Aan de jury-tafel werd voor elk liedje, door de leden persoonlijk, eer cijfer gegeven. Van die tien cijfers, bi) elkaar opgeteld, werden de vier uitkom sten vergeleken Het eindresultaat was 1 mej. Majella van der Wurff (Haarlem) 80 p; 2 de heer J. Verwey (Vlissingen» 77iè p: 3 de (3) Jojanti's (Sassenheim) 76 p: 4 de (Joegoslavische mej. Lackovic (Alkmaar) 65',p. De eerstgenoemde drie kregen 'n taart (nummer 1 ook nog een plaat), mej Lackovic mooie bloemen. Een geluk kig lachende, toch wat nerveuze Ma jella hoorde, dat ze in de landelijke finale (maart '64 ongeveer) mag uit komen. Ook de nummers twee en drie worden daar. in Amsterdam, verwacht, voor de herkansing. Dit levert dan opnieuw zes kandidaten op. zodat er in 't geheel een dozijn aan de laatste wedstrijd mag deel- Concluderend, mogen we wel zeggen, dat zo'n populaire vocalisten-race. een naar waardevolle elementen bevat. Hier van zijn de stimulans zich in te spannen anerzyds, en de mogelijkheid, talent te ontdekken, anderzijds, de voornaamste Misschien stijgt de gemiddelde (nog niet hoge) kwaliteit dan ook nog wel. Om deze redenen verdient een initiatief als iat van Rutecks, zeker waardering. Joh. van W NU LEVERBAAR BIERMANS Automobielbedrijf Leiden N.V. VOLA en houwen in Btaal De Vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool (VOLO) te Leiden hield filmavond, aangeboden door de stich ting „Bouwen in staal". De heer H. de Boer vertelde iets over de techniek van het bouwen in staal en de vooruitgang, n de laatste tijd is geboekt op dit in. Een aantal dia's en enige kleu renfilms verduidelijkten het gesprokene. De Heere onze banier liad jaarvergadering De Hervormd-Gereformeerde manner vereniging „De Heere is onze banier" hield in het Geref. jeugdhuis te Leiden de jaarvergadering onder leiding voorzitter P. van Splunder, die in bijzonder ds. H. Koudstaal uit Alphen afgevaardigden van zusterverenigingen begroette. Secretaris J H v. d. Broek penningmeester P. v. d. Waals brachten hun jaarverslag uit. Ds. Koudstaal sprak over het onder werp „Hervormd-Gereformeerd gesprek dan?" Hij ging nader in op huidige gesprek ussen Hervormden Gereformeerden en merkte op, dat het gevaar groot is. dat de noodzaak der her eniging wordt losgelaten en dan is er werkelijke hereniging geen sprake Tussen noodzaak en onmogelijkheid ligt en Bijbelse boodschap. Ds. Koudstaal iteerde verscheidene predikanten, di eerder over de hereniging spraken, e ;ing nader in op enkele facetten va beide kerkgenootschappen. Het moet ni« gaan om „wij gereformeerden" en „w hervormden" maar om „Hij alleen". Voor grammofoonplaten Films Casino (2 30, 7 en 9.15 uur): De won- derdoenster (18 jaar); donderdag: Min nespel (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9,15 uur): Alle vrouwer in de wereld (18 jaar» Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De wrok in Achilles (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Nachtvlin ders van Pigalle (18 jaar. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het :s (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9 15 uur»: De slag n Napels (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegeouuw. Lei as Academisch Kunstcentrum, schilderijen, litho's en beelden van Kees Buurman en Jan Maas- ant (tot 30 oktober) Boerhaavezaat: werk van Rein Dool en Chris lutibreeket (van 19 okt jov i dagelnks van 35 en van 7—9 uur (ook zondags). Leeszaal en bibliotheek Reuvens Bree traat 27. maandag en woensaag van tot 5.30 en van 7 tol 9 uur dinsdag vai tot 5 30 uur: vrijdag vai 10 tol a 30 ei /an 7 tot 9 uur. zaterdag van 10—5 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibln- neek Reuvens Plantage 6' maanda in dinsdag van 4 tol 530 uui woens lag en zaterdag van 12 toi 4 30 uui ei -rijdag (speciaal voor de grotere leugd i 6 30 i 8.30 i uids Lakenhal, tentoonstelling texeninger ian Joseph Teixeira de Mattos (tot li lovember KunstzaaJ De Ruif. Janvossensteeg 59 .ekenlngen en schilderijen van Jai. Jul fermans (alle dagen van 13-24 uui zon dagen van 5-24 uur tot 31 oktober) KunstzaaJ Heuff, Hoflaan 7 Wasse tar (dorp), dagelijks van 105 uur en op woensdag ook van 810 uur nam des zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebakkerswerk Meindert. Herman en Gijb Zaalberg Q. 31 oktober). „Profeet en Timmerman" N HET kader van het Bijzondere Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft een verheugend groot aantal bezoekers van de Open- Deur-Dienst gistermorgen in de Stadsgehoorzaal genoten van het bijbelse spel „Profeet en Timmerman" van de Zweedse schrijver Olav Hartman, een uitstekende vertaling van W. H. Molijn. Dr. P. L. Schoonheim gaf t toelichting op de inhoud. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" zong ver volgens o.l.v. Louis van Wijngaarden Schuberts „Zum Sanctus". Na de op voering werd „In Nomine Jesu" van Gallus ten gehore gebracht. In het eerste bedrijf is de plaats van handeling een tegen de storm worstelend schip in de Middellandse Zee op weg van Joppe naar Tarsis (Spanje). De toeschouwers worden op suggestieve wijze geconfronteerd met de strijd, die de kapitein en zijn bemanning voeren om het schip te behouden. Als de storm te machtig wordt, roepen de zeelieden hun heidense goden aan om erbarmen. Er blijkt evenwel iemand aan boord te zijn, die zich niets van het stormge weld aantrekt en rustig in het ruir te slapen. Hij wordt gehaald en ontpopt zich als de Hebreeër Jona. Wanneer hem wordt gevraagd, wat gedaan moet den om de storm te doen bedaren, zegt Jona, dat men hem in zee moet werpen. Daarna zal de storm een einde n< Hij is, aldus verklaart Jona, namelijk op de vlucht voor zijn God en alleen als men hem overboord werpt, zal de toorn van zijn God tot bedaren te brengen zijn De zeelieden trachten alsnog het schip '.e keren, doch als dit mislukt, vragen zij Jona's God hun deze daad niet toe te rekenen en zij werpen Jona vervolgens in zee. Dit hele eerste bedrijf loopt het verhaal parallel met hoofdstuk I van het boek Jona Dodenrijk Jona komt in het dodenrijk terecht de Bijbel de buik van de vis) en meent hier rust te hebben voor zijn God. Hij ontmoet een aantal personen, die hem n de dood zijn voorgegaan: koning Saul koning David, de heidense koningin (sebel en de profeet Amos. Met allen wil hij een gesprek voeren, maar zij blij ken in het geheel niet op zijn woorden te reageren. In een volkomen ontluister de staat herhalen zij steeds dezelfde woorden en uit hun hele wezen blijkt dat alléén de angst nog levend is in Hoe langer hoe meer benauwt het Jona m deze dodenwereld, waar geen municatie mogelijk is en waar de ^atenheid en de eenzaamheid volkomen zijn. Als hij een vertwijfelde poging doet om slaande op de deur naar buiten te komen, ontdekt hy, dat deze voo altijd gesloten is Tot opeens slagen van de andere zijde van de deur klinken en een lichtstraal aanduidt, dat de poort door een onzichtbare hand Is ge opend. Gevolgd door de anderen strompelt Jona door de poort naar buiten het rijk der levenden tege moet. Na het oordeel over Ninevé aangezegd te hebben, arriveert Jona op een heuvel buiten de stad, van waar hij een mooi uitzicht op het zich voltrekkende oordeel hoopt te hehben. Hij raakt daar In gesprek Tii overigens niet veel begrijpt. hü Plotseling ontdekt hij dat achter zyn zetel een boom is opgeschoten om hem schaduw te geven, terwijl op dit moment is een aantal inwoners van Ninivé nadert om in zijn nabijheid te zijn als oordeel zich over hun stad zal vol trekken. Als onverwacht de wonderboom verdord in elkaar zakt, spreekt de Tim merman er zijn verwondering over u iat Jona zich hierover zo opwindt oliikhaar geen zorgen heeft over e stad die op het punt staat te vergaan Hierna neemt de Timmerman zitn ge- -eedschappen op cn verdwijnt in de •ichting van de stad Zonsopgang Als de nacht valt. beginnen de inwo ners van Ninevé een gesprek, waarin zij herinneringen uit hun leven in Ni nevé ophalen. Ineens menen zij in en kele opkomende lichtstralen de aan vang van het oordeel te zien en ren- weg. Jona ontwaakt hierdoor uit slaap en looft de God van Israël, dat Hij nu toch doet wat Hij gezegd had te zullen doen. Het spel bereikt zijn climax als één der inwoners van Ninevé ontdekt, dat het de zonsopgang die het zozeer gevreesde licht uit straalde. Ninevé is gespaard. Jona ver wijt zijn God. dat deze hem in de steek heeft gelaten totdat hem opeens een licht opgaat: de Timmerman heeft het iordeel weggedragen door het zelf te ondergaan. Zyn laatste woorden zijn dan ook een slotbede tot deze Timmer man om voor hem te bidden In zijn creatie „Profeet en Tim merman" heeft Olav Hartman de verbinding die in het Nieuwe Testa ment tussen Jona en Christus (de Timmerman) wordt gelegd op uitste kende wijze weergegeven. Met de keuze van dit bijbelse spel had re gisseur Joop van Dorp een aller minst gemakkelijke taak op zich ge nomen. Hoewel het spel uiteraard wordt gedragen door Jona stelt het aan de overige tonelisten nauwelijks minder hoge eisen. De toneelgroep, gevormd door de medewerkers en studenten van de Zendingsschool te O.gstgeest, komt veel lof toe voor de manier waarop zij het over het voet licht heeft gebracht. Decor en ver lichting waren goed verzorgd. Voor grammofoonplaten Toen hij zich gereedmaakte om een morgengodsdienstoefening van de Her vormde Gemeente in dc aula va u.l.o.-school aan de Asserstraat bij te wonen, waarin hij als diaconiecollec- tant dienst zou doen, is gistermorgen de heer M. H. de Reede jr. plotseling overleden. Dit gebeurde in zijn ning aan de Wasstraat. De heer De Reede bereikte de leeftijd van 47 Jaar. Zijn verscheiden heeft in brede kring grote verslagenheid gewekt. De heer De Reede is. eerst als mede werker en later als opvolger van zijn nog in leven zijnde, hoogbejaarde vader, vele jaren administrateur geweest van de Ver eniging voor christelijk onderwijs (Her- vormde Schoolvereniging). Hij heeft als zodanig niet alleen zeer veel te maken gehad met de interne organisatie deze grote schoolvereniging, die zowel kleuterscholen, lagere scholen en bijzondere school als ulo's omvat, ook met de uitbreiding van het scholen- bezit en de inrichting der scholen. Met voor de scholenbouw in de nieuwe wijken getroostte hij zich bijzondere in spanningen in samenwerking met een bestuur dat in hem ongetwijfeld een on misbare spil zal hebben gezien De heer De Reede gold in de scholen wereld, gelijk zijn vader, als een expert, de zaak van het chr onderwijs ter harte ging. Daarnaast dient zijn activiteit het Chr. tamboer- en pijperkorps n G. te worden genoemd. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, in weinig woorden te zeggen wat K. en G. de heer De Reede heeft te danken. Hij was er secretaris-penningmeester de laatste jaren algemeen adjunct van, maar kwam in deze functies ver boven de middelmaat uit. Dit jongenswerk was hem zeer lief. Voor de groei en bloei van K. en G. en voor zijn plaats in de Leidse gemeen schap en in de nationale tamboer- en pyperw^eld heeft hij gestreden. Ontel bare uren besteedde hij aan instrumen ten- en uniformacties en aan om maar iets te noemen de voorbereidingen Feestavond Nekobu Het personeel van de Ned. Koperen- buizenfabriek N.V. te Leiden, verenigd in de personeelsvereniging „NEKOBU", heeft zaterdag in het Antoniusclubhuis genoten van de feestavond, die jaarlijks het hoogtepunt van het winterprogram- ma der vereniging vormt. De voorzitter van „Nekobu", de heer A. Koenen, heette in 't bijzonder welkom het lid van de directie, de heer H. P. Schuil, de bedrijfsleider, A. de Graaf en afgevaardigden van enkele zustervereni gingen. Namens alle Nekobu-leden bracht spreker vervolgens hulde aan de directie haar onmisbare steun bij de organi satie van de jaarlijkse verenigingsevene menten. Het feestprogramma boodt weer „vooi elck wat wils" en bracht onder het mot- „Een avond vol feest" enkele promi nente kleinkunstartiesten voor het voe— een inleidend praatje van de con férencier Tony van Swol (die tevens met echtgenote Anita in enkele geestige schetsjes optrad), bracht het accordeon duo „Les Bianco's" met een daverende meezing-potpourri de nodige stemming i. Vervolgens zongen „The Cocktail Sisters" drie „tophits" uit hun repertoire, waarbij hun hemelsblauwe elektrische gitaren een meer spectaculaire dan effec- e begleidingsrol vervulden. Veel suc- oogstten „De Wasborders", vier dol dwaze zangers, die met begeleiding van wasbord, autotoeter en steelpan enige ongs in American style" ten beste ga- Het hoogtepunt van de avond vormde (getwijfeld de muzikale "show van (het echtpaar) „Diana en Daranti", die niet alleen hun xylofoons en vibrafoons be klinken (onder meer in „Rapsodie in Blue"), doch tevens welluidende melo dieën uit een serie tafelbellen en drink glazen haalden. Na een ovationele bijval gaf dit internationaal beroemde duo als toegift een „drinkglazen-vertolking" van „Land of hope and glory". Na de pauze kwamen alle medewer kenden nogmaals voor het voetlicht. voor de deelneming aan het Wereld- muziekconcours te Kerkrade, waar K. en G. zulke schone lauweren oogstte. De naam De Reede is voor K. en G. onuitwisbaar, zoals de naam Van Leeu wen dat ook is. Aan diens plotselinge verscheiden zullen dezer dagen opnieuw Je gedachten uitgaan. De heer De Reede bewoog zich nog in een aantal kleinere kringen. Waar een beroep op hem deed en hy dit vaardde, gaf hij zich ten volle. Donderdagmiddag om 3 uur zal de heer De Reede op „Rhijnhof" ter aarde den besteld. Vanavond zou K. en G. de muzikale omlijsting verzorgen van een voetbal wedstrijd op het L.F.C.-terrein. Dat gaat nu niet door. De leden worden vanavond om half 8 in de Plantsoen- school verwacht. Woensdag moet K. en G. in Rotterdam de voetbalwedstryd Neder'andLuxem burg opluisteren. De voorbereidingen daartoe hebben van de heer De Reede veel tijd en energie gevraagd. De familie heeft de wens te kennen gegeven dat deze medewerking niet wordt afgezegd. De leiding en de jongens zullen er van avond over moeten beslissen. LEIDERDORP Dr. F. C. Kamiua over zendingswerk In het hervprmde jeugdgebouw in c Eikenlaan sprak vrydagavond op uitno diging van dn Hervormde Vrouwendienst dr. F. C. Kamma, die van 1931 af in dienst van de zending op Nieuw-Guinea heeft gewerkt Uitvoerig gaf dr. Kamma een beschry ving van de bevolking, het land en d< levensgewoonten. Er zyn daar wel 200 stammen, alle met andere gewoonten. Het volk is op het eerste gezicht niet aantrekkelyk, ook niet wat betreft hun levensstyi, maar deze indruk verandert s men de achtergronden leert kennen. Onze eerste opdracht is te zeggen dat s mensen zyn, maar hert is vaak moeilyk hun te vertellen dat wy als blanken ook mensen zyn. Het belang- rykste is, ook wat het Evangelie betreft, dat wy proberen waar te maken wat wy zeggen In 1956 werd de Kerk op Nieuw-Guinea zelfstandig. Er zyn mensen die zeggen: „Laat ze maar in hun eigen leven, dan zyn ze gelukkig". De waarheid „nergens meer zijn", d.w.z. ze zoeken naar andere levensvormen, mede door de invloed van de Westerse wereld. Ty perend voor het vele werk dat de zen ding daar heeft mogen doen, was dat toen dr. Kamma N.-Guinea moest ver laten, men tegen hem zei: „U gaat nu weg, maar u laat de bybel hier." Zwaar drukt nu de verantwoordelykheid op het zelfstandig-zy n. Na de pauze liet dr. Kamma aan hand van dia's en geluidsbanden zien horen hoe het werk op Nieuw-Guinea ging. de plaatse- in politieke prcey 'ringen zich regelmatig be- zighjuden, is hóe de leden by de lokale activiteiten nog kunnen worden betrokken. Ook het aan tal getrouwen is op vele plaatsen zodanig geslonken dat men het ge voel heeft, met de traditionele vergadermethode niet meer te ko men. Zelfs sprekers van naam zijn vaak niet meer in staat een zaal te vullen. Zonder aan het getal een beslis sende betekenis te hechten, mogen toch de pogingen om hierin verbe tering te brengen waar mogelijk van harte worden gesteund. Kiesvereniging de aandacht. Vorig jaar besloot het bestuur discussiegroepen te vormen. Het beoogde hiermee de leden meer te betrekken bij de meningvorming over actuele politieke onderwer pen. Voor „Stadsontwikkeling" en „De ontwikkeling van de AR. Partij" bleek voldoende animo te bestaan. Mede dank zy de bekwa me leiding van respectievelijk ir. Drost en mr. Woudstra hebben deze groepen in alle opzichten aan de verwachtingen voldaan. W/4J vinden het besluit van het bestuur om hiermee door te gaan verstandig. Er zijn nu zes onderwerpen voor een gelijk aan tal discussiegroepen gevonden. Wij noemen ze hier: ontwikkeling van de eigen partij, stadsontwikkeling (inclusief woningbouw, verkeer en recreatie), onderwijs en cultuur, medezeggenschap van werknemers in de onderneming (inclusief winstdeling), communisme en hulp aan ontwikkelingslanden. Deelneming aan meer dan één groep is mogelijk. "p^R wordt weieens gezegd dat de tijd van de grote vergaderin gen voorbij is. Men laat zich niet meer zo gemakkelijk in de massa liteit aanspreken. Op kerkelijk ter rein vindt het begrip „huisgemeen te" ingang. En op het politieke erf zou kunnen blijken, dat de „huise lijke" discussiegroep, waarin het menselijke en persoonlijke contact meer ontplooiingskansen heeft, een grotere belengstelling losmaakt dan de centrale vergadering, die qua organisatie wel perfect zal zijn maar uit het oogpunt van persoon lijk contact en warme sfeer meest al te wensen overlaat. Zelfs in die mate dat de opkomst soms is ge reduceerd tot een niet eens vol tallig bestuur en een enkel lid dat dan wel het gevoel moet krijgen voor zoiets als een rechtbank te zijn getreden. Wij hopen dat dit Leidse initia tief ruime weerklank zal vinden en dat alle discussiegroepen vol- I ledig worden bezet. Origineel initiatief van Stichting De onlangs opgerichte „Stichting ter Bevordering van het Zwemonderwijs in Leiden en Omstreken" heeft zater dag op zeer originele wijze een aantal leerlingen in het instructiebad laten afzwemmen. Naar Fins voorbeeld vond na het eigenlijke diplomazwemmen kleine plechtigdheid plaats, waar de kandidaten uit handen van motor mr. J. W. Jansen het diploma ontvingen. Maar alvorens het zover was werden de geslaagden door de twee „paranim- dr Kioes en gravin Schim- melpenninck getooid met een erekransje, net dit kransje op het hoofd .erebaantje" zwommen. De promo- ir. Janssen, wees er in zijn puntige toesprakje o.m. op dat hij als een ve ouders, niets met het bestuur te maken had en dan ook alles kon zeggen. Dus ook dat hij het bestuur kon complimenteren dit initiatief. Na de geslaagden nog goede raad te hebben gegeven, reikte mr. Janssen de diploma's met kele toepasselijke woorden uit Voor het diploma A slaagden: Joop Agterhorst. Jeroen van der Meyden, An ton Bliek, Marijke Ligtvoet, Joh. Ruig- rok: Jan Weetzel; Chris Witte: Yvonne Molle. Wesselina Kroes, Lion Keezer, Elisabetl) Janssen, Ineke Smittenaar, Maria Hensing, Anneke Cornet, Marian Kop. Andries de Wilde. Hylkje van Veen. Trijntje van Veen. Marjan Boon. Ineke Mioch, Johanna Wolters, Lodewijk Ootto. Anne Waayer, Hiltje Barendsen, Pieter Barendsen, J. Broekema, Hemmo de Groot, Ronald Kuzee. Hanneke van der Luyt, Aaltje Muntinga, Anton Jan sen. Evert den Hertog, Maria Menken, Beatrix van Iterson, Willem van Klave- Paul Akkerman, Martien Seegers, Teu Akkerman, Jean Akkerman, Geer- truida de Joode, Matthijs Quispel, Jacob der Kooy, Alie de Vries. Patricia Veltman, Onno Koning. Louise Eeuwijk, Henk van der Ven. Lideke Blok. Cor Winterkamp. Henk den Haan, Jidi Karim. Evert de Vries, Dirk Gaesbeek, Jolanda Wijnands. Suzanne Delmeer. Renee Hoove, Wiert Ruben, Petra Ruben. Nico van Rijnswou, A P. Adriaansche, Wille- mina Bakkema, Joanni Kuyters, Henk Noordervliet en Eveline Penning. Afge- 1. Het B-diploma behaalden: Schimmelpenninck, Yolanda Nauta, Erik van der Vijver, Anne van Ingen Schenau. Robin Nieboer. Adriana van Klaveren, Gerrit Schimmelpenninck. Ineke Favier, Sonja Wagemans. Jacq. van de Vijver, Marian van Kan en Hendrika Landwehr. Afgewezen: geen. LEIDERDORP Burgerlyke stand GEBOREN: Hendrik Menno. z v J Hoek, 27 j en van S Bosman; Johanna dvE Habraken, 26 J en van H J Wil- lemse: Johanna Maria Emerentiana, d G E van der Lubbe, 29 J en van E C R ooijakkers. GETROUWD: Gerard Nicolaas Min- naard, 24 j, Leiden en Maragaretha Reü- neveld, 23 j: Daniël Kloppenberg, 26 J en De Lier en Hendrina Dompeling, 24 J Voor de vyfde maal zal dit jaar de nationale collecte worden gehouden nl. in de periode van 28 oktober t/m 2 no vember a.s. De opbrengst komt ten goede >nze geestelyk gehandicapte tnede- d.w.z. aan een categorie in onze samenleving die ruim 250.000 Nederlan ders omvat. Hoe moeilijk is het voor de ouders n te trachten hun kind dat geestelyk gehandicapt is, niet alleen als een opgave :n. maar ook als een gave. is immers de taak van de ouders hun kind tot maximale ontplooiing te brengen, opdat het later een plaats, hoe bescheiden die dok moge zyn, in de maat schappij kan innemen. Gelukkig mag de laatste tyd worden geconstateerd dat ook de maatschappij hier meer en meer begrip voor krijgt de ouders by hun zware taak wil steunen. In Leiden werken aan deze collecte samen de ouderverenigingen „Helpt Elkander" (alg.), „Het Zorgen kind" (r.-Jc.) en „Philadelphia (prot.- chr.) en de nazorgorganisaties „Cornelius Musius-Stichting" (r.-k.), „Stichting Protestants-Christelijke Nazorg" en Van Voorthuysenstichting" (alg.). Deze verenigingen zyn aangesloten by (Leiden) en F Pot (Scheven in: C E van Marle (Leider (Lebbeke. Belgic) M v d Werf (Nijmegen). Prins onder inzenders Expositie De Postduif grootste W.-Europa (Van een onzer verslaggevers) De jaariykse nationale duiventen- toonstelling in Rotterdam, georgani seerd door de zestig jaar geleden op gerichte Nederlandse Tentoonstellings club „De Postduif", is uitgegroeid tol de grootste in haar soort in West- Europa. Werden vorig jaar 3500 duiven geëxposeerd, de jubileumtentoonstelling op 23 en 24 november in de Rlvlö- rahal telt waarschyniyk vierduizend in zendingen. Z.K.H. Prins Bernhard is een van de deelnemers aan de tentoonstelling, van zijn kampioensduiven krijgen speciale stand op de expositie, verenigde duivenmelkers in ons land (circa 48.000) zouden gaarne wat r belangstelling voor hun sport wil- kweken. Zij klagen erover dat de d nauweiyks en de televisie hele maal geen aandacht besteedt aan wed vluchten en tentoonstellingen. De moei- ijkheden rondom het duivenmelken zyn trouwen groot. Duivenhouders hebben nog nooit zo- ;el van hun dieren verloren door veldvergiftiging als in het afgelopen Televisie-antennes vormen voorts duiven een dodelyk gevaar. Voorts klagen de duivenhouders erover dat de woningbouw geen rekening houdt met Gisteren is dc achtjarige Lientje Lo- zemans uit Terschuur bij het oversteken van een verkeersweg door een personen auto gegrepen en op slag gedood. zes landelijke organisaties, die reeds veel tot stand hebben gebracht b.v. kleuter dagverblijven voor imbeciele kinderen, dagverblyven voor geestelijk zwaar ge handicapten, maatschappelijk werk on der geestelijk gehandicapten, tehuizen voor gehandicapten die ouderloos zyn, vakantietehudzen, verpleegtehuizen, werkplaatsen, adviesbureaus voor ouders en observatieklinieken. Ook in Leiden wordt hard gewerkt aan tehuizen voor oudere geestelijk gehandi capten. Maar dit alles kost veel geld. Geef uit dankbaarheid voor uw eigen gezonde kinderen, uw gezinsgeluk of uw materiële voorspoed. WARMOND Warmonds Fanfare Voorzitter J. Ouwehand verwelkomde bij de opening van de jaarvergadering van Warmonds Fanfare in 't Trefpunt in het bijzonder ere-voorzitter K. Beu- mer en erelid K. Gunther. Met aandrang verzocht hy de leden trouw de repeti ties te bezoeken, daar dit van belang ls om het muzikale peil van de vereniging op te voeren. Hy bracht bijzondere dank aan dirigent Hondong, die met kennis van zaken de fanfare leidt. Ook de tam boer-instructeur zwaaide hij lof toe voor de wijze waarop deze zyn taak vervult. De financiële toestand van de vereniging aldus de voorzitter, is gezond. Nadat secretaris B. ter Beek de notu len van de vorige vergadering had voor gelezen, bracht de penningmeester J. Landman zijn financieel verslag uit. Hier uit bleek de vereniging een batig saldo te hebben van 380,96. In de kascommis- sie voor het komende jaar werden be noemd de heren J. Wielinga en G. ter Beek. De voorzitter bracht nog dank aan het damescomité voor de activiteiten in het afgelopen verenigingsjaar en aan de donateurs voor hun financiële bydragen. De rondvraag bracht slechts enkele za ken van interne aard naar voren. Jeugd-natuurwacht Onder voorzitterschap van de heer J. Tydhof kwamen de leden van de Jeugd- Natuurwacht bijeen, om getuige te zijn de installatie van een aantal nieu- leden. De voorzitter bracht dank aan de hoofden van de scholen voor de in het afgelopen seizoen ondervonden me dewerking waardoor belangrijk en vruchtdragend werk kon worden ver richt. Hij zei het zeer op prys te stellen dat de ere-voorzitter der vereniging, de heer M. Pieterse. bereid was gevonden de installatie van de nieuwe leden te verrichten. Met een tocpasselyk woord reikte de -e-voorzitter deze leden de oorkonde het insigne uit, waarby hij nog eens beklemtoonde het grote nut van een goed functionerende vereniging, in het belang van het behoud van het natuur schoon en ter bescherming van alles wat groeit en bloeit. Een paar films werden met grote be langstelling gevolgd en nadat aan c-lk een tractatie was uitgereikt, keerden al len voldaan huiswaarts. COLLECTE De collecte ten bate van de actie „Hun laatste kans" heeft hier f 1026.— opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3