Nieuwe Leidse Courant Drie Duitse kompels bleven in luchtzak toch in leven Sowj et-wapenleveranties: gevaar wereldcrisis? Vreugde temidden van diepe rouw Voedsel voor lien die nog leven Margarine één cent duurder Klopsignalen nadat de hoop was opgegeven Twee sportvissers nabij Wieringen verdronken Lonen 10 pet hoger, minimum f 100 p. w. Geen uitkering ineens Geen huurverhoging Ongelukken in dichte mist: acht doden Joden in Rusland nog steeds onderdrukt CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Leiden Steenstraat 37 Giro 58936 Abonnementsprijzen Maandag 28 oktober 1963, 44ste jaargang „StantvasHgh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" V Rustig weer Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en slechts verspreid voorko mende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Zie verder pagina 9) .J O Drie mijnwerkers in de onder gelopen ijzermijn bij Peine blij ken nog in leven te zijn. Op de foto wordt een capsule met le vensmiddelen door een buis om laag gelaten voor de overleven den, die zich op 90 meter diepte bevinden. Met ingang Dentenprijs van margarine met één cent pakje van 250 gram verhoogd, door gestegen grondstof fenprij zen ïargarine, aldus de bond van Ned. i arinefabrikanten. Om dezelfde reden werd de prijs etzelfde bedrag verhoogd op 18 februari a op 17 juni van dit jaar. Ja[ panse prinses zou ontvoerd worden an is gisteren opgeschrikt door het ekend worden van een plan om prin- i Soega de jongste en zeer populaire ochter van keizer Hirohito. te ontvoe- De prinses is getrouwd met een ankemployé en heet thans mevrouw jimazoe. Hen van de ontvoerdere was de schrik a het hart geslagen en hij bekende in n telefoongesprek met een journalist at de prinses ontvoerd zou worden. De ntvoerders wilden een losprijs eisen van :n half miljoen gulden. De politie vond i andere twee aspirant-ontvoerders in :n auto in de nabijheid van het huis in mevrouw Sjimazoe De keizer en de keizerin waren diep nder de indruk van het nieuws. Het achtoffer zelf echter niet zo erg. Zij ad al dagenlang gemerkt dat een auto aar steeds achtervolgde. Vandaar dat et bericht voor haar niet als een ver assing kwam Zij was niet bang ge mest. vertelde zij. T~\E REGERING van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen heeft een openbare rouw van drie dagen afgekondigd om de 39 mijnwerkers die in een ondergelopen ijzermijn bij Peinze zijn verdronken. De verslagenheid in dit deel van Duitsland was gisteren groot, toen officieel werd meege deeld dat geen van de 42 mijnwerkers de ramp had overleefd. Maar plotse ling kwam het bericht van de reddingsploegen dat toch weer levenstekenen waren gehoord. Later bleek, dat nog drie mijnwerkers in leven waren en dat zij het redelijk goed maakten. Waarschijnlijk zullen zij woensdag uit hun „gevangenis" 90 meter onder de grond bevrijd kunnen worden. Ze weten nog niet, dat hun collega's om het leven zijn gekomen. De drie overlevenden hebben hun leven te danken aan een luchtzak, die zich had gevormd. Hoewel men geen enkele hoop meer had, zetten de reddingsploegen het boren voort. Groot was de ver rassing toen onverwacht duidelijke slagen met een metalen voorwerp tegen de boorbuis werden gehoord. Een gejuich steeg op. Door de buis liet men een zaklantaarn een microfoon en schrijfgerei neer. La ter steeg de spanning weer, toen de ge redden meldden, dat het water begon te stijgen. Zij kregen advies een be paalde kraan open te draaien, waardoor de druk in hun luchtzak zou toenemen. Dit experiment gelukte. Er ontstond een overdruk van 2.4 atmosfeer, maar het water bleef staan. De drie mijnwerkers worden nu om het half uur door middel van een buis, die men laat zakken, van het nodige voor- Wier dagen zoek - roeiboot gevonden De twee sportvissers de gebroe- N. W. en D. van Duin uit Ob- die sinds donderdagmorgen en vermist, zijn waarschijnlijk Verdronken. Zij waren die dag met èn roeiboot uit Wieringen uitgeva- bn om te gaan vissen. Grootscheepse opsporingsacties lever en aanvankelijk geen resultaat op. Het Beken werd echter gestaakt, nadat de Deiboot gistermorgen werd gevonden Ehet Noordersielt, dat ongeveer vijf ometer ten noorden van Wieringen Igt. De boot was leeg en ook het vis- erei van de twee mannen was er niet leer. Men neemt aan, dat de mannen ebben getracht lopend de wal te be- tiken, toen bii eb het wad droog viel. dj moeten zijn verdwaald en bij het pkomen van de vloed zijn verdronken. De vermissing van de beide broers terd pas gemeld bij de rijkspolitie tadat de vissers reeds een dag op het ïater hadden doorgebracht. Vrijdag- iiddag voer de reddingboot uit Den leiderde Prins Hendrik uit, maar eze moest het zoeken staken toen p duisternis inviel. Een voor zater- fff vastgestelde reddingsactie met liegtuigen en reddingboten kon geen oorgang vinden vanwege de dichte list. Op dezelfde dag meldde schipper M. kijkers van het Wieringer lig W.R.-38. die de vermissing p'ee brozrs via de radio had bt hij op het Noordersielt een onbe lande roeiboot had zien liggen. Gister- In één oogopslag Christelijke politiek is pro gressieve politiek pag. 2. W.E.U.-contaot in Den Haag een volledig succes, meent tevreden minister Luns pag. 5. Chroesjtsjef ontkent dat er plannen voor een maan- vlucht bestaan pag. 5. Communisten willen ons nog steeds overheersen, meent Rusk pag. 5. Chr. en r.k. aannemers: bouwnota vertoont ernstige (financiële) leemte pag. 5. morgen heeft dit schip toen de gevaar lijke tocht naar het Noordersielt onder nomen. waarbij het vaartuig zelf ook nog aan de grond liep en slechts met moeite vlot kon komen. Dc roeiboot die de vis- kotter meebracht werd door de boten verhuurder herkend als die, waarin de beide hengelaars donderdagmorgen wa ren uitgeveren. Nog twee Twee andere sportvissers zijn even eens enige tüd in de mist op de Wad denzee zoek geweest. Het waren de aan nemer J. Timmermans uit Petten en de 81-jarige J. Klaver uit St. Maartensbrug die zaterdagmorgen om half zeven met een vlet naar de Waddenzee waren ge trokken om te vissen. Toen zaterdagavond tegen elf uur de heer Klaver nog niet terug was waar schuwde zijn kleindochter de politie. Gelukkig had men een vermoeden van de plek waar de beide mannen zich zou den moeten bevinden, zodat de redding boot Prins Hendrik weinig moeite had om de plaats te bereiken. Na enige tijd zoeken werden de verkleumde vissers dan ook gevonden. Zij waren in de mist verdwaald. De mannen hadden hun boten echter niet verlaten, maar waren voor anker gegaan om het optrekken van de mist af te wachten Ook atoomlichten in Japan In het casino van het Japanse atoom energiebedrijf in het dorp Tokai ten Noorden van Tokio branden sedert zater dag atoomlampen. Japan is hiermee het elfde land in de wereld waar atoomener gie wordt gebruikt voor de opwekking van elektriciteit. De eerste atoomreactor voor vreedzame doeleinden werd Japan in 1955 in gebruik genomen. ien. Ook is er een telefoonverbinding tot tand gebracht. GEEN SIGARETTEN Toen men met elkaar kon praten was de eerste vraag van een arts: „Is er iemand ziek?". Antwoord: „Nee". Arts: „Hebben jullie iets dringend nodig?" „Sigaretten", luidde het antwoord. Arts: „Die brijgen jullie niet. Dat zou niet goed voor jullie zijn". Toen klonk een stem van beneden: „Maak je geen zor gen Annie". Een ander optimistische stem: „Over twee uur zijn we er uit". Iemand boven vroeg: „Hoe gaat het nou Antwoord: „Ik ben hier. Zeg Annie, dat ze voor de kinderen zorgt. Ze hoeft zich geen zorgen meer te ma ken". Daarna werd dc microfoon naar boven gehaald. Vanmorgen meldden de geredden, dat zij het goed maken. Vannacht bood de reddingsploeg hun een spel kaar ten aan. Maar zij hadden het niet no dig, omdat twee geen kaartspel ken- Om zes uur vanmorgen kregen ze warme thee, brood en vitaminetablet ten. Om negen uur volgde er pap. En voor vanmiddag twaalf uur stond er kip op het menu. De reddingsploeg, bezig een gang met een doorsnede van een halve meter te boren naar de drie mijnwerkers, heeft het werk vanochtend echter ruim een uur moeten onderbreken omdat de drijf stang van de boor het begaf. Men was vanochtend toen twaalf meter diep ge komen. Aan de Oldenzaalsestraat te Hengelo zijn zaterdavond vier oude panden, waarin een automatiek, een cafetaria, een ijssalon en een woning van J. Kip- hardt, in de as gelegd, doordat vergeten was een frituurstel af te sluiten. Overeenstemming waarschijnlijk (Van onze soc.-econ. redactie) Het is thans zeker dat het morgen niet tot een breuk zal komen bij het voortgezet overleg in het bestuur van dc Stichting van de Arbeid. Tij dens het geheime beraad tussen de voorzitters van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties, dat vorige week op het conferentie-oord De Baak te Noordwqk is gehouden, is een voorstel uit de bus gekomen, dat bijzonder gunstig genoemd mag worden voor de werknemersvakbe weging. Vrijwel het gehele pakket van eisen is door de werkgeversvoor zitters geaccepteerd, met uitzonde ring van de uitkering ineens. In het overleg binnen het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal morgen alleen nog moeten blijken, dat de centrale organisaties van werk gevers en werknemers liet voorstel dat de voorzitters hebben geformu leerd, ook inderdaad steunen. Een gunstig resultaait ligt in de lijn van de verwachtingen. Waarschijnlijk zal alleen van de zijde van de middenstand oppositie worden gevoerd tegen het voorstel. De landbouw- vertegenwoordigers zullen er ongetwij feld op wijzen, dat de verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden voor wat be treft de landbouw volledig in de prijzen zullen moeten worden doorberekend. Het voorstel, waarover de voorzitters het eens geworden zijn, komt op het volgende neer: De lonen gaan niet tweemaal 4 pro- A Igerijns-Marokkaans conflict: Ben Bella en Hassan naar topconferentie Bella van Algerije verteld, dat zijn land zich bezorgd maakt over het in ternationale karakter, dat het conflict tussen Algerije en Marokko aanneemt. TAE ZEER dichte mist van het af- gelopen weekeinde is er voor een belangrijk deel de oorzaak van dat tal van verkeersongelukken ont stonden. Zeker acht personen kwa men hierbij om het leven. Het ernstigste ongeluk deed zich voor bij de rotonde te Deil (Betuwe), toen zaterdagavond bij dichte mist een personenauto uit Vught in het water reed. Eerst gistermiddag om twee uur heeft men de verongelukte wagen met de stoffelijke overschotten van de twee inzittenden, de 69-jarige heer H. W. Inklaar en zijn 34-jarige doch ter, beiden uit Vught, gevonden. Zij waren op weg naar huis. Bij de rotonde is de bestuurster, ver moedelijk door de mist misleid, in botsing gekomen met een verkeersbord. Hierna is de auto de berm ingevlogen, omgesla gen en in de wetering naast de weg te rechtgekomen. De wagen kwam onder steboven te liggen, alleen de onderkant van de banden staken nog boven het Zondagmorgen deed de familie aan gifte van de vermissing van de heer In- Voor het (Surinaamse) kind Met ingang van woensdag zijn deze eerste Surinaamse kinder zegels aan de filatelistenloketten van de postkantoren te koop. De zegels-met-toeslag vertonen kop jes van inheemse meisjes8 ct Indiaanse, groen; 10 ci Bosnege- rinnetje, bruin: 15 ct Hindostaan- se, blauw; 20 ct Indonesischs, rood; 40 ct Chinees meisje, lila. klaar en zijn dochter bij de politie die vergeefs heeft gezocht. Particuliere automobilisten, die het vernielde ver keersbord en de sporen door de berm zagen, ontdekten ten slotte de veronge lukte wagen. Op de Burgemeester Colijnweg ln Nieuwer-Amstel zijn gisteren twee per sonenauto's frontaal met elkaar in bot sing gekomen. De bestuurster van de ene auto, de 25-jarige apothekersassis tente M. A. J. van den Assem uit Breda, overleed ter plaatse aan haar verwon dingen. De drie andere inzittenden van deze auto werden licht gewond, evenals de bestuurder van dc andere auto. Het ongeluk was het gevolg van een ver keerde inhaalmanoeuvre. Op de binnenweg tussen Helden en Baarlo is de drieëntwintigjarige beton- vlcchter P. Metzemakers uit Neer do delijk verongelukt toen hij zondagmiddag met zijn bromfiets werd gegrepen door een hem tegemoetkomende personen auto. De bestuurder van de auto was in een bocht van de weg de macht over het stuur kwijtgeraakt. Na de brom fietser te hebben gegrepen sloeg de auto over de kop. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Aangereden Op het Kanaal-Noord in Apeldoorn is zaterdagmiddag de 72-jarige mevrouw J. C. Morrien uit Terwolde dodelijk ver ongelukt toen zij na het uitstappen uit de bus achter de stilstaande bus om de weg overstak. Zij werd aangereden door een van rechts komende auto. bestuurd door de 33-jarige vertegenwoordiger J. G. F. uit Vaassen, en was op slag dood. In een ziekenhuis te Tilburg is, kort nadat hij daarheen was vervoerd, in de nacht van zaterdag op zondag overleden de 44-jarige inwoner van Oisterwijk J. van G. De heer Van G. was 's nachts in de Hoogstraat in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto ge reden en ernstig gewond. Het drie-en-een-half-jarig zoontje van het gezin Zwitzer uit Oranjedorp, Vrijdag is namelijk in de haven Oran een Cubaans schip aangekomen met 40 moderne Russische tanks. Ver der zijn Egyptische schepen op weg naar Algerije met Egyptische paratroe pen en wapens, die teruggetrokken zijn uit Yemen. Andere westerse diploma ten in Algiers hebben gewaarschuwd, dat wanneer dergelijke wapenleveran ties doorgaan het gevaar van een we reldcrisis niet denkbeeldig is. Een lichtzijde in het conflict, dat tijdens het weekeinde een ernstig ka rakter heeft aangenomen, is, dat er Ben Bela en koning Hassan II van Ma rokko bereid zijn morgen naar Bamako te gaan, de hoofdstad van Mali. Hier zal een vredesconferentie worden ge- Monnik verbrandt zich levend in Zuid-Y ietnam Een 42-jarige Boeddhistische monnik heeft gistermorgen zichzelf voor de rooms-katholieke kathedraal in .Saigon verbrand, terwijl honderden mensen toe- Dit is het zevende geval van een der gelijke zelfmoord in de Boeddhistische campagne tegen de Zuidvietnamese re gering. Het valt samen met het bezoek van een V.N.-groep van zeven leden aan Zuid-Vietnam. Dit bezoek houdt verband met Boeddhistische protesten tegen ver volging van de Boeddhisten door het bewind van de r.-k. president Ngo Dinh Diem. De stemming op het plein voor de kathedraal was gisteren zeer duidelijk anti president Diem. dat sinds vorige maandag werd vermist, is in het kanaal nabij de ouderlijke wo ning teruggevonden. De politie was bij het zoeken geholpen door tal van vrij willigers en mannen van de B.B. In een ziekenhuis te Haarlem bleek, nadat hij daarheen was vervoerd, de 25- jarige bloemistenknecht P. van Dijk reeds overleden te zijn aan de verwon dingen die hij in de nacht van zaterdag op zondag had opgelopen bij een ongeluk in Haarlem met zijn bromfiets. Voorbij gangers vonden 's nachts om drie uur de zwaargewonde jongeman op de Jansweg naast zyn beschadigde bromfiets. houden onder leiding van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Over de gevechten in de Sahara deel den de Algerijnen mee. dat de „Marok kaanse frontlinie bezwijkt onder de voort durende druk van onze dappere troepen" Daarentegen is gisteravond op het Ma rokkaanse hoofdkwartier meegedeeld, dat de Marokkaanse troepen een einde hebben gemaakt aan Let Algerijns verzet in het omstreden gebied van de Sahara. De Marokkanen hebben 60 Algerijnen ge dood en nog 76 gevangen genomen. De Marokkaanse strijdmacht heeft een groot gebied om de oase Hassi Beida bezet. De Algerijnen hebben zich teruggetrokken op de oase Tonfouchy, ongeveer 50 km ten zuiden van Hassi Beida. In Marokkaanse kringen wordt van een volledige winning gesproken. In het westelijke kamp wordt het meest geloof gehecht aan deze berichten. De hulp van Rusland en Egypte is dan ook een gevolg van de Algerijnse verliezen. Het is echter de vraag of Algerije vol doende manschappen heeft, die hert Rus sische materiaal uit Cuba kunnen beman nen. De Marokkanen hebben reeds hon derden Russische wapens buit gemaakt. Premier Chroesjtsjef van Rusland heeft zich inmiddels ook met het conflict be moeid. Hij zei, dat het jammer was dat de regering van Marokko geen vreed- zame regeling wenste en zijn toevlucht heeft genomen tot wapengeweld. Hij be schuldigde de „imperialisten ervan", dal zij de oorlog aanhitsten. wordt de eerste 5 procent betaald en bij het aflopen van de c.a.o.'s de tweede 5 procent. De uiterste datum voor de twee de 5 procent is echter 1 april, zodat ïeer een contract na 1 april af loopt, toch per 1 april de tweede 5 pro cent wordt uitbetaald. I De werkgevers zijn in reid by de toetsing v« en minimumloon in acht t 100 bruto per week. Kunnen partijen in i bedrijfstak overeenstemming bereiken gelijkheden tot betaling per onderneming of per bedrijfssector of hele bedrijfstak dan de overeengekomen twee maal 5 procent dan hebben zij daartoe de vrijheid. Naar boven toe zal geen maxi- n worden vastgesteld. a. Ook hun eis van een huurverhoging per 1 januari a.s. van 15 procent zon der compensatie hebben de werkgever^ losgelaten. Zij nemen nu genoegen met huurverhoging van 10 procent en dan pas op 1 juli van het volgend jaar. Hier- looncompensatie van 1 pro cent gegeven mogen worden, tj. Wanneer in de bedrijfstakken par tijen het eens worden over een be paalde vakantieverlenging, zal deze ten koste gaan van de tweemaal 5 procent loonsverhoging. Uitgerekend is, dat twee dagen vakantie neerkomen op 0.8 pro cent loonsverhoging. f.. Ten slotte zyn de werkgevers blijven weigeren nog dit jaar een uitkering ineens te betalen. Zij menen, dat vele bedrijven hierdoor in moeilijkheden zou den komen. Als een compensatie voor de uitkering ineens zien zij de optrek king van de loonsverhoging van in totaal 8 procent tot 10 procent De f100 bruto minimuminkomen per week zal nog niet gelden voor de vrou wenionen. Mochten bovengenoemde voorwaarden door de werknemersvakbeweging aan vaard worden (en een andere houding lijkt onwaarschijnlijk) dan is hiermee de grootste algemene loonsverhoging van na de oorlog in Nederland tot stand ge komen. De werkgevers blijken met bo vengenoemd voorstel volledig de dwang positie te erkennen, waarin de vakbe weging was terecht gekomen, met name ten gevolge van de zwart-loon betalin gen in vele bedrijven in het westen van het land. Over het hele land genomen bedroeg het gemiddelde percentage zwart loon volgens officiële gegevens reeds meer dan zes procent Er blijken in de praktijk echter ook percentages voor te komen van 15 en meer. Dat de werk gevers bij deze onhoudbare positie be reid zijn gebleken tot bovengenoemd voorstel, bewijst hun zin voor realiteit Bovengenoemde voorstellen houden de mogelijkheid in per bedrijfstak alle zwar te lonen wit te maken en zich voortaan strikt aan de officiële c.a.o.-lonen met overeen te komen afwijkingen naar bo ven te houden. Prijzen Nu de werkgevers met dit royale voor stel zijn gekomen, kan men zich met nog meer recht afvragen, wat er nu met de prijzen zal gaan gebeuren. Zullen de prijsstijgingen, die zich inmiddels reeds hebben gerealiseerd, nog niet gevolgd worden door een grote stroom andere prijsverhogingen. In het belang van de zogenaamde vergeten groepen, die van een vast pensioen of een vaste rente moeten leven, zal het zaak zijn dat de regering een prijsbeleid blijft voeren, waarbij onnodige of te grote prijsstijgin gen sterk worden tegengegaan. Overigens zal dit ook voor de werknemers een be langrijke aangelegenheid zijn, wil men voorkomen, dat de hele loonsverhoging weer wegvloeit aan prijsstijgingen. Een andere maatschappelijke groepe ring die het moeilijk zal krijgen is de middenstand. Het arbeidsintensieve be drijf zal met aanzienlijke kostenstijgingen te kampen krijgen en de detailhandel die in de eerste plaats te maken heeft met prijzen die de eerste kosten van levens onderhoud betreffen, zal het extra moei lijk krijgen met het prijzenbeleid van minister Andriessen. Verklaring van Harriman: Ondanks tegenspraak van de Rus sische regering gaat de strijd tegen religieuze groepen, en in het bijzon der tegen dc Joden, in de Sowjetunie voort. Dit verklaarde de Amerikaan se onder-minister voor politieke aan gelegenheden, llarriman, in een toe spraak voor het Amerikaanse Joodse congres, dat hem dit jaar de Stephen Wise-prijs verleende als blijk van waardering voor zijn verdediging van de menselijke vrijheden. De adempauze na de dood van Sta lin is van korte duur geweest, aldus Harriman, die verklaarde dat sinds dien langzaam maar zeker opnieuw druk op de Joden werd uitgeoefend, waarbij de ene synogoge na de anders moest sluiten. Joden krygen in de Sowjetunie op hun identiteitskaart de aanduiding ,,Jood", ook als zij afstand hebben ge daan van hun religie. Onder de 175 le den van het centrale comité van dc com munistische partij is slechts een enkeling van Joodsen bloede en het militaire kader toont volgens Harriman hetzelfde beeld. Harriman zei dat hy bij een van zijn be zoeken aan de Sowjetunie deze kwestie tüdens een gesprek met premier Chroesjtsjef had aangeroerd. Daar 6loot echter de deur voor elke gedachte dat z'n regering haar anti-godsdienstige poli tiek zou matigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1