"Nieuwe Leidse Courant [n mijn van Peine 43 man verdrinkingsdood gestorven Bom op de Rotterdam bleek loos gerucht TRAGISCHE MEDEDELING VAN DIRECTIE: Na gisteravond kon niets meer baten besprek WEU-ministers verloopt voorspoedig Loonberaad uitgesteld na topconferentie Rechercheurs „bang voor chrysanten President Tito aan boord Commentaren Nam gezochte meisje mee? Zaterdag 26 oktober 1963, 44ste jaargang Kfacteur: F. Dli Hoofdredacteur: Dr. E. OIEMER tHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanivasltgh is gheblev .m. 2,80, p.kw. 8,25 ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS n A A T Vraagt vrijblijvend DUU I prijslijst BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 Klachtendienst bezorging 18—19 uur fermiste kleuters verdronken towel in Uitrecht als in Oranjedorp (rente) worden kleuters vermist, m Utrecht is gisteravond de ruim twee- half-jarige Harmanus Johannes van r Meijden voor het laatst gezien in de urt van het woonschip van zijn ouders, Hendrika. in de Vecht Het dreggen q de politie was zonder resultaat, n Oranjedorp wordt sinds maandag- (ddag de drieënhalf-jarige Dirk Zwit- f vermist Ook hier wordt gevreesd, i hy is verdronken. De politie heeft 1 laatste dagen reeds herhaaldelijk het haal bij de ouderlijke woning afge- pgd, maar alleen een speelgoedautootje n het jongetje is gevonden. De hel- fziende Croiset, verklaarde dat het (id in de bocht van het kanaal was rdronken, doch dreggen op deze plaats rerde geen resultaat op. De politie eft gisteravond vrijwilligers opgeroe- n, die met politiemannen en B.B.-ers tomorgen de kanalen in de omgeving uden afdreggen. TYrieënveertig Westduitse mijnwerkers zijn zeer waarschijnlijk de ver- drinkingsdood gestorven. Dit tragische nieuws moest de directie van de ijzerertsmijn in Peine (Nedersaksen) vanmorgen vaststellen, nadat mi litairen, brandweerlieden en vrijwilligers gedurende ruim een etmaal alles in het werk hadden gesteld om 50 opgesloten mijnwerkers te redden. Gis teravond slaagde men erin zeven arbeiders, met wie men via een boorgat reeds spoedig contact had kunnen krijgen, naar boven te balen. Zoals bekend voltrok de ramp zich donderdagavond, toen 500.000 ku bieke meter water en modder uit een meer de mijnschachten binnen drong als gevolg van een verzakking van de bodem. Van de 129 ingesloten mijnwerkers wisten er zich 79 on middellijk in veiligheid te stellen. Meningsverschillen niet groter (Van onze parlementsredactie) )E EERSTE DAG van de Haagse ministersconferentie der Westeuropese Unie heeft overeenkomstig de verwachtingen geen spectacu- ire resultaten opgeleverd, maar het overleg heeft verhelderend gewerkt i is in een sfeer van uitstekende verstandhouding gevoerd. De zeven Ilegaties sloten gisteren aan het eind van de middag het gesprek over 't politieke gedeelte van de agenda af. Vandaag lag het zwaartepunt bij economische vraagstukken. Het ministeriële contact tussen de zeven '.E.U.-landen zal nog worden geïntensiveerd. De ministers van buiten- ndse zaken besloten gisteren definitief, voortaan om de drie maanden in inferentie bijeen te komen. De eerstvolgende bijeenkomst zal waar- jhijnlijk in januari in Londen worden gehouden, zo deelde minister Luns in de pers mee. De Oost-West-verhouding, de relaties et Latijns-Amerika en de situatie het Verre Oosten vormden de prnaamste punten van discussie. De rhouding tussen Engeland en de Zes is gisteren geen agendapunt, maar is formele contacten natuurlijk wel aan i orde geweest. Het vooroverleg tussen i nieuwe Britse minister van buiten- tidse zaken Butler en zijn Franse abtgenoot Couve de Murville schijnt 1 nzeer gunstig effect op de officiële Isprekingen te hebben gehad. Waarne- ers spraken dan ook van een onmis- Ebare verbetering van het politieke iaat in de W.E.U. Conferentie-voorzitter minister Luns oedde zich gisteravond naar de Trèves- al naar de vergaderzaal van de Twee- I Kamer om de daar verzamelde bin- in- en buitenlandse pers voor te lich- H. Uit zijn schaarse mededelingen eek. dat bij de bespreking van de Oost- ëstverhouding wel uiteenlopende stand- tnten naar voren zijn gebracht, maar it de meningsverschillen zeker niet wa ll vergrooi. Integendeel. De ministers aren het er b.v. over eens, dat de be- fiselen, die aan het gemeenschappelijk indpunt tegenover bepaalde vraagstuk- in (zoals de kwestie-Berlijn) ten grond ig liggen, niet mogen worden opge- ferd. De bedoelingen van het Russische jmmunisme op lange termijn achtte en. ondanks de recente ontspanning. Op de vraag hoe de kaar wat betreft het Franse HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450- importeur In één oogopslag pag. 2. Een „bel" hebben ze niet in Slochteren pag. 5- Dinsdag bëgint in Pretoria h'et hoogverraadsproces tegen Sisoeloe en Mandela pag. 5. Amerikaanse verklaring stelt Bonn gerust pag. De plannen van twee midden standsbonden om zelf spaar- zegels te gaan leveren, heb ben grote ongerustheid ge zaaid onder de spaarzegel- bedrijven pag. 7. verzet tegen het internationale kern- slopverdrag, antwoordde mr. Luns laco niek: „Daarover is geen beslissing ge- (Voor rervolg zie pag. 6'. De zeven geredde mijnwerkers be vonden zich op een diepte van 25 m. Dit was een veilige plaats aangezien het water in de honderd m diepe mijn „slechts" tot een hoogte van zestig m was gestegen. Deelde de directie van de mijn aanvan kelijk mee, dat de 43 vermisten waar schijnlijk een goed heenkomen hadden kunnen zoeken in een niet meer in ge bruik zijnde schacht, bij het aanbreken van de morgen werd het duidelijk, dat het wonder zou zijn wanneer de 43 opge sloten mijnwerkers levend uit de schacht zouden komen. Na donderdagavond had men geen teken van leven meer verno- Op vier plaatsen heeft men boringen verricht om de mannen te bereiken. Ge huchten wilden dat enkele mijnwerkers, die zeventig meter onder de grond in gesloten zouden zijn, nog in leven wa ren. Om deze reden heeft men de gehele nacht, onder het licht van schijnwerpers, doorgewerkt om alsnog contact te kun nen krijgen. De familieleden van de in- geslotenen stonden met door angst en spanning getekende gezichten toe te zien hoe geprobeerd werd de hoofdingang van de mijn te bereiken, terwijl vele pompen het water er wegzogen. Een der mijnwerkers die zichzelf had kunnen redden, vertelde dat hij tijdens het binnenstromen van het water naar een hoger gelegen gang had kunnen vluchten, waar hij een groep collega's waarschuwde. Allen worstelden zich door het manshoogte water naar een lucht- schacht van een meter doorsnede, waar door zij met veel moeite langs wandsteu- nen omhoog kwamen. Het laatste ge deelte kon men afleggen langs touwlad ders, die men van boven had neergela- „Wij bevonden ons op een diepte van ongeveer honderd meter toen wij het water hoorden aanstormen. (Van onze soc.-econ- redactie) Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden melden is de vergadering van het bestuur der Stichting van de Arbeid, die van daag zou worden gehouden, uitge steld tot dinsdagmorgen. Tot dit uit stel is besloten in een zorgvuldig geheim gehouden „topconferentie", die de voorzitters der tien werkge versorganisaties in industrie, land bouw en middenstand met de voor zitters der drie vakcentrales in een tussentijds beraad om de onderhan delingstafel bracht. Dit overleg had plaats in het confe rentie-oord ..De Baak" te Noordwijk aan Zee, dat eigendom is van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. is zeer waarschijnlijk, dat het initiatief voor dit tussentijds beraad is uitgegaan van werkgeverszijde. Aangenomen kan worden, dat de werkgeversorganisaties hebben willen peilen hoever zij over de brug zouden moeten komen alvorens concessies van de vakbeweging zouden kunnen worden verwacht, teneinde te proberen een si tuatie als vorige week vrijdag in het bestuur van de Stichting van de Ar beid is ontstaan te voorkomen. Zoals bekend kwam de stichting toen op het punt van springen te staan, omdat het oordeel van de drie vakcentrales de werkgevers met hun voorstellen niet ver genoeg waren geaan. Daarom weigerden de werknemersdelegaties ook maar iets van hun (krappe) onderhan- deldnigsmarge bekend te maiken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de voorzitters der werkgeversorga- ies, daartoe gemachtigd door hun besturen. in de topconferentie te Noordwijk aan Zee reeds een star der in de richting van de eiser vakcentrales hebben gedaan. Een wijzing in die richting is, dat het legorgaan van de 3 vakverbonden nog gistermiddag in Den Haag in vergade ring bijeen is geroepen. De verbondsorganen van het N.V.V. de K.A.B. en het C.N.V. zullen maan dag bijeen komen om hun houding in de bestuursvergadering van de Stich ting van de Arbeid van dinsdag te be- palen. Naar wy voorts vernemen is de kwes tie van het minimumloon, die in het tot dusver gevoerde overleg in de stichting geen grote moeilijkheden opleverde, thans weer een „strijdpunt van de eer- I ste orde" geworden, omdat er by de middenstandsbonden grotere bezwaren tegen zijn ontstaan. De oorzaak hier van is, dat inmiddels is ontdekt, dat de daaraan verbonden kosten voor het midden- en kleinbedrijf veel groter zul len zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Wij renden zo snel mogelijk naar een hoger gelegen schacht. Velen zagen hun weg echter geblokkeerd door water dat van alle kanten bin nenstroomde. Met ee ntiental andere mijnwerkers rende ik naar een nood uitgang, die ons toegang verschfate tot een nog niet volgelopen gedeel te van de mijn. Drie mannen van mijn groep probeerden nog de ande ren te waarschuwen, maar in pa niek renden zij de verkeerde kant op. Het was verschrikkelijk", zo ver telde deze geredde mijnwerker. Om half negen gisteravond deelde een vertegenwoordiger van de directie mee, dat de toestand in de mijn „veel slechter" was geworden. Volgens hem was gebleken, dat .tweederde deel van de mijn beneden het zestig-meter-peil was volgelopen. Dit betekende da talie 43 ingesloten mijnwerkers moesten zijn verdronken. eH-t vorige mijnongeluk in Nedersaksen deed zich in 1960 voor. Door myngasvergiftiging kwamen toen 33 arbeiders om het leven. Een weduwe wier enige zoon is opgesloten onder de grond, traoht door een bnis met hem te spreken (foto boven). Een red dingsploeg maakt intussen even eens contact met de opgeslotenen (foto beneden). DB ,RIE kwartier is het vertrek uit New York van de Rotterdam van de Holland-Amerika lijn uitge steld, omdat een anoniem telefoon tje suggereerde dat een bom aan boord van het schip zou zijn ver stopt. Een leger rechercheurs trok er op uit om het schip te doorzoeken, want president Tito van Zuid-Slavië boord op weg terug naar zijn land. Op de kade werd Tito tegengehouden. Hij mocht niet aan boord totdat het on derzoek was afgelopen. Tweehonderd be wonderaars van de president juichten hem langdurig toe. Verder naar achteren stonden zijn vijanden, emigranten uit Zuid-Slauië. die hem allerlei verwensin gen naar het hoofd slingerden. De laatsten heeft Tito waarschynüjs niet eens gezien. Hij las een korte ver klaring voor waarin hy zijn bezoek aan de V.S. een succes noemde. behoude:.s enkele kleine incidenten veroorzaakt door minderheden, zoals de Dresident het uitdrukte. Hy dankte president Ken nedy en het Amerikaanse volk voor de gastvrije ontvangst. VOORAL PAKJES Intussen ging het onderzoek op het schip door. Het onderste promenade dek waar de 28 leden van Tito's gevolg een hut hadden, werd helemaal uitge kamd Elk bloemstuk en alle pakjes kregen een beurt. Op een gegeven moment droeg een rechercheur heel voorzichtig een bloem stuk de loopplank af. Op de steiger werd het boeket zorgvuldig uitgepakt. Tot ieder opluchting bleven het bruine eti gele chrysanten. Uiteindelyk nadat er niets was gevon den. vond de gezagvoerder van de Rot- f Advertentie) terdam het niet langer verantwoord om te wachten, en gaf het sein tot vertrek. Drie kwartier te laat voer het schip de haven van New York uit. In Southhamp ton gaat president Tito van boord. De Rotterdam heeft 770 passagiers aan Oud-wethouders Goes eisen rehabilitatie Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben Provinciale Staten voorgesteld ver weer te voeren in de door twee oud- wethouders van Goes, mr H. B. Bouw man en J. H. Roose, bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg aange spannen procedure. Beide heren hebben de gerechtelijke procedure tegen de pro vincie Zeeland aangespannen, onder meer op grond van aantasting van hun reputatie en terzake van de immateriële schade, hun èn hun gezinnen toege bracht Zij richten zich speciaal tegen een op 17 augustus 1960 verschenen memo randum, waarin GS. constateren, dat E en W. van Goes zich mede schuldig heb ben gemaakt aan ernstige verschrijvin gen. Beide oud-wethouders eisen onder meer volledige rehabilitatie en schade vergoeding. G.S. achten het om de proces voering niet te beïnvloeden gewenst pu blikatie van stukken voorshands te voor komen. Daarom wordt de leden P.S voorlopig geheimhouding opgelegd. PCVB verklaart: Actiecomité buschauffeurs handelt onjuist (Van sociaal-economische redactie) Het bestuur van de Protestants Chris telijke Bond van Vervoerspersoneel heeft begrip voor het actieprogram, dat door een comité van buschauffeurs onder alle bij het streekvervoer betrokken chauf feurs ter ondertekening wordt aangebo den, docli het acht deze wijze van actie voeren, buiten dc vakbeweging om, on juist. Desgevraagd werd ons van de zijde var de P.C.B V verklaard, dat de vakbon den op de hoogte zijn van de wensen die er onder hun leden leven. Alle af delingen van de P.C.B.V. zijn in de ge legenheid geweest voorstellen voor dere verbetering van de arbeidsvoor waarden in te dienen, terwijl er ook tal rijke vergaderingen van afdelingen e.d zijn gehouden, waarin de wensen aan hoofdbestuursleden kenbaar konden wor den gemaakt. De bond zal dan ook stel lig zoveel mogelijk met de bestaande verlangens rekening houden. De bonden van vervoerspersoneel heb ben reeds een bespreking met de betrok ken werkgevers aangevraagd, doch var deze zijde is de wens te kennen gegeven dat eerst de resultaten van het overleg op centraal niveau, in het bestuur de Stichting van de Arbeid wordt afge wacht. De bonden hebben begrip vooi dit standpunt, omdat de resultaten var dit overleg ongetwijfeld van invloed zul len zijn op de c.a.o.-onderhandelingen. Naar wij nog vernamen bestaat het actiecomité van buschauffeui-s uit negen personen, die allen werkzaam zijn bij dc busonderneming WS.M. te Den Haag- Loosduinen. Tn het verleden is over de leerplicht een felle strijd gevoerd. Bij be paalde groepen had men principiële bezwaren. Men zag in de wet een aantasting van de rechten der ou ders. Anderen voerden dikwijls praktische, in hoofdzaak financiële bedenkingen aan. Thans werd door de Tweede Kamer de verlenging van de leerplicht zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Betreurd werd alleen, dat het eerst in 1967 mogelijk zal zijn de verlen ging te realiseren. Maar alles kan niet opeens. Er wordt voorrang ge geven aan een verlaging van de leer- lingenschaal, die ook noodzakelijk is. Na de gelijkstelling tussen bijzonder en openbaar onderwijs zijn onzer zijds nimmer principiële bezwaren tegen de verlenging van de leerplicht aangevoerd. De eisen die aan de bur gers worden gesteld zijn in onze tijd wel van een aard, dat een zeven jarige schoolopleiding het minimum is dat kan worden gevraagd. Wie zijn kinderen dat minimum ont houdt, is niet ver verwijderd van verwaarlozing. Men moet bij de be oordeling bovendien rekening hou den met hetgeen in andere landen van Europa praktiik is. De Tweede Kamer nam een goed besluit. De Eerste Kamer zal geen moeilijkheden maken. rinze eeuw is een eeuw van veler- lei. Het is helaas ook een eeuw van de vluchtelingen. Vluchtelingen uit velerlei oorzaak. Nimmer wellicht als in deze eeuw zijn zoveel grens wijzigingen te zien gegeven. Oorlo gen, omwentelingen, onderdrukkin gen het is een droeve trits en de mensheid telt nog vele duizenden van huis en haard verdrevenen. Ons volk is deze week in de gelegen heid geweest, iets voor berooiden te doen. Is het goed, dan beschouwen we zulk een gelegenheid altijd tege lijk als een kans. En kansen als deze zijn er helaas overigens nog te over. Mede dank zij de enorme mogelijk heden die onze tijd biedt tot bewer king van ons volk is er ruim ge schonken. Het is een goed ding, dat ook dit op massale schaal kan ge schieden. Alleen mag worden gehoopt, dat ook de erfkele, eenvoudige, bescheiden hulpverlening soms in de eigen om geving niet wordt verwaarloosd. Ook in de welvaartsstaat als wij be leven is er veel nood te lenigen. En dat niet alleen over de grenzen van ons land. TTet is goed. dat deze week, bij de behandeling in de Tweede Ka mer van de begroting van binnen landse zaken, nog eens weer de vin ger is gelegd bij het probleem van de koninklijke onderscheidingen. Minder dan een probleem toch is het Er is rondom de onderscheidingen onbevredigdheid. Aan de ene kant is er de indruk van een zeker automa tisme bij de toekenning, aan de an dere kant het gevoel dat niet ieder ontvangt wat hem in redelijkheid toekomt. Bepaalde maatstaven zijn stellig ver ouderd, en wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats naar de onder scheiding die binnen de onderschei dingen zelf wordt toegepast. De aard van de onderscheiding is sterk afhan kelijk van iemands maatschappelijke positie. En in de tweede plaats wordt ook in deze zin te weinig rekening gehouden met verschuivingen naar belangrijkheid binnen het maatschap pelijk bestel. Het gevolg is dat nieuw ontstane of in deze tiid sterk uitge breide verantwoordelijkheden te wei nig als zodanig worden onderkend. Juist rondom de onderscheidingen echter mag bij degenen die op punt het staatshoofd hebben te adviseren het nodige onderscheidingsvermogen als aanwezig worden verwacht. Dc ouders van de 19-jarige ver koopster Aaltje Bruins uit Rolde verke- .ren in ernstige ongerustheid omtrent de 'verblijfplaats van hun dochter. Het meisje, dat een donker uiterlijk heeft, is twee dagen geleden voor het laatst in haar woonplaats gesignaleerd in een blauwe Volkswagen met het kenteken EG 63-R4. Deze auto is van diefstal uit Amersfoort afkomstig. De bestuur der van deze personenauto, bij wie he* meisje vermoedelijk verblijft, wordt niet alleen door de Nederlandse maar ook door de Duitse politie gezocht wegens een aantal vermogensdelicten, oplichtingen en diefstal. Hij luistert naar de naam Peter Sohulz en geeft zich uit voor ingeniieur of voor iemand, die in NAVO-verband werkt. Hij heeft in ons land de gewoon te in hotels te verblijven en daar zon der betalen te vertrekken. Poging tot doodslag of auto-ongeluk? De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem eiste gisteren twee jaar m.a. en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar tegen de 32-jarige betonwerker H. K. uit Gen nep wegens poging tot doodslag, dron-^ kenschap achter het stuur van een auto en doorrijden na het veroorza ken van een ongeval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1