GEZINSFLES alstublieft... in de voordelige fris •vrolijk* fantastisch Buschauffeurs wensen een landelijke c.a.o. Wilson hekelt besluit Home Berbers weer bij Ben Bella TFouwaan de beste Amerikaan Ministersconferentie in hartelijke sfeer begonnen Ludwig Erhard wil geen overgangskanselier zijn Verkoudheid Vijf meisjes verleidden (bedrijf van) 1400 man UGA BUIDELDIEREN VRIJDAG 25 OKTOBER 1965 Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. i Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola"! Bottelo N.V., Schladam, 'a-Gravenhage Buschauffeurs uit geheel Ne derland ijveren thans voor een landelijke collectieve arbeidsover- eenkomst, die alle busvervoer maatschappijen zal omvatten. Zij achten de door de erkende vakbon den gestelde looneisen veel te laag en dringen aan op een uitkering ineens van honderd gulden netto, uit te betalen vóór 15 november. Voorts achten zij een spoedige af schaffing van de gemeenteclassifica tie noodzakelijk. De eisen die gisteren ter kennis zijn gebracht van alle di rect betrokkenen, zouden heden aan de drie erkende vakbonden worden toegezonden. Zeg het met bloemen Redders van Joden Israels gasten Drieënzeventig Nederlandse vrouwen en mannen die tijdens de Duitse beret- ting Joden het leven redden en die thans als eregasten in Israël vertoeven, heb ben gisteren deelgenomen aan een plech tigheid in het „Jad Wasjem" herden kingsinstituut voor Joodse martelaren. Daar waren ook vele door de Neder- landse illegaliteit geholpen Joden aan wezig om hulde aan hun vroegere be schermers te brengen. In een toespraak legde de leider van i „Jad Wasjem". dr. A. J. Kubovy, nadruk op de moed die vele Nederlanders bij het helpen van Joden hebben getoond. Nadat een herdenkingsvuur was ont- j stoken en een muziekkorps de nationale 1 volksliederen had gespeeld, legden de aanwezigen de belofte af: „Wij zullen I nimmer vergeten". Enkele Nederlanders en mr. Mosje j Landau, rechter van het Joodse opperste gerechtshof, die de leiding had bij het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann, hielden toespra- ken. Ten slotte plantte men ter ere van I de Nederlanders die Joodse onderduikers uit de handen der Nazi's hielden, een aantal bomen. Het initiatief tot deze landelijke actie Is uitgegaan van personeelsleden van de „Westlandsche Stoomtram Maatschappij" (W.S.M.) in Loosduinen. Zy hebben col lega's bij andere plaatselijke, provinciale of regionale ondernemingen in het land gevraagd een program van actie te on dertekenen, in welk program voorts nog wordt aangedrongen op een gelijke be loning fbij gelijke arbeidsprestatie. „De tijd is er rijp genoeg voor, dat chauf feurs geen verschillen in him lonen mo gen zien en voelen", aldus het actie-co mité. Men is van oordeel dat de bruto- grondlonen bij de particuliere vervoers ondernemingen, bij de dochter-onderne mingen van de Nederlandsche Spoorwe gen en bij de gemeentelijke vervoersbe drijven in de drie grote gemeenten te uiteenlopen, zulks mede als gevolg de huidige gemeenteclassificatie-in- De reacties op dit initiatief zijn „en thousiast". zo is gisteravond meegedeeld. Men verwacht dat 80 a 90 procent van alle 11.000 bij het streekvervoer betrok ken chauffeurs het program van actie zullen ondertekenen. In het Britse Lagerhuis heeft oppo sitieleider Wilson gisteren gezegd, dat de conservatieve regering geen alge mene verkiezingen houdt omdat ze niet durft. De Labour-Ieider viel tij dens de laatste vergadering van het zittingsjaar het regeringsbesluit aan waarbij de opening van de nieuwe zit ting veertien dagen is uitgesteld. Sir Alex Douglas-Home, die zijn titels woensdag heeft opgegeven om lid te kunnen worden van het Lagerhuis, nam niet aan de vergadering deel. Hij kan dat niet doen tot hij de verkiezingen in zijn district, in november, heeft gewon nen. Wilson zei in zijn kritiek, dat En geland thans voor het eerst in de moder ne geschiedenis een premier heeft die geen lid is van een van de beide Hui zen. Hij noemde het „pure aanmatiging" dat de premier de tussentijdse verkie zingen zal winnen. In het Hogerhuis la gisteren intussen een protestmotie tegen de beslissing Home om de opening van de nieuwe ting van het parlement te verschuiven met 101 tegen 32 stemmen verworpen. In het Lagerhuis is niet gestemd. President Ben Bella heeft gisteren bekendgemaakt dat de leider van de opstandige beweging in Kabylië, ko lonel Mohaned Ou, weer in de gelede- -an het Algerijnse leger is terug gekeerd en vanaf vandaag met zijn Berbers aan de strijd bij de grens zal deelnemen. De kolonel begon zijn revolte op 29 september, toen hij zei dat het bewind van Ben Bella onwettig was. Hij trok zich terug in de Ibergen toen Ben Bella's leger de rebellen verdreef uit Tizi Ouzou. Koning Hassan van Marokko heeft Ben Bella aangeboden besprekingen te houden en de vrede te herstellen als de Algerijnse leider zich voortaan zal ont houden van aanvallen op de Marok kaanse monarchie. Hassan beklaagde zich bitter, dat Ben Bella hem zo behandelde alle steun die de rebellen van Alge- Hl- van Marokko in de strijd tegen de Fransen hadden gehad. Het inititief aan de grens schijnt in Algerijnse handen te zijn. Zij doen zwa re aanvallen op de grenspost Hassi Bei- da, die volgens sommige berichten ver overd is door de Algerijnen, volgens an dere berichten veroverd en weer verla- i volgens Marokkaanse bronnen nog steeds in handen van Marokkaanse troe- P Tito heeft in een boodschap aan Ben Bella en Hassan de wens te kennen ge geven dat beide staatslieden hun ge- Wennerstroem in het ziekenhuis De Zweedse luchtmachtkolonel Stig Wennerstroem die wordt berecht wegens spionage voor de Sowjetunie is naar een ziekenhuis in Stockholm gebracht. Men neemt aan dat hü teveel verdovende middelen of vergif heeft ingenomen. den later bevestigd door een woordvoer der van de Soedersjukhuset, het groot ste ziekenhuis in de Zweedse hoofdstad. Ja. Wennerstroem is hier", zo zei de geneesheer-directeur van Soedersjukhu- „Hij heeft -kennelijk teveel verdovende middelen ingenomen, maar zijn toestand niet bijzonder ernstig", zo verklaarde tl andeie goed ingelichte woordvoer- Doodstraf voor acht Russen Naar Radio-Moskou heeft meegedeeld zijn in de Sowjet-republiek Kaukasië acht Russen, die tijdens de oorlog deel hebben uitgemaakt van een ,,Sonder- commando" van de Duitse S.S., tot de dood door de kogel veroordeeld. Een negende verdachte kreeg vijftien jaar gevangenisstraf. De veroordeelden zou den zich schuldig hebben gemaakt aar ïassa-moorden. Comecon-bank deert handel met het Westen niet Woordvoerders van de Bank van En geland hebben gisteren voorspeld dat de instelling van een nieuwe centrale bank van de Comecon geen belangrijke invloed zal hebben op de handel buiten het communistische blok. Het doel van de bank is de handel tussen de landen van de Comecon onder ling te vergemakkelijken, zo meenden zij Bovendien zou de ba»k de landen kun- voorzien van de convertibele valuta de onderlinge handeL Butler „in Frankrijk grootgebracht de Trèveszaal in Den Haag de ministersconferentie van de West- europese Unie begonnen. Gedu rende twee dagen zullen zeven ministers van buitenlandse zaken uitvoerig van gedachten wisselen over Europese zowel als internatio nale vraagstukken. Als de voor tekenen niet bedriegen zal de con ferentie leiden tot nauwer contact tussen de EEG-landen en Enge- I, hetgeen als een hoopvol teken gezien kan worden na de afwijzin-g door Frankrijk van Engelands toe treden tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Bondskanselier Erhard heeft gis teren in de Westduitse Bondsdag het debat over zijn verleden week afgelegde regeringsverklaring aan gehoord. Na afloop pleitte hij voor toenadering tussen regeringspar tijen en oppositie. Hij wilde dat alle partijen meer zouden denken aan het algemeen belang. Na te hebben gezegd, dat hij zichzelf niet beschouwde als een overgangskan selier, besloot hij met de verklaring dat zijn politiek van „welvaart voor allen" erop was gericht de mensen ertoe te brengen meer verantwoor delijkheidsgevoel aan de dag te Rillerig? Onprettig? Vlug: De liberale fractie stelde zich achter de regeringsverklaring van Erhard. Min der volgzaam was de C.D.U.-spreker dr. von Brentano. Deze zei dat het overleg vóór het akkoord van Moskou met de westelijke geallieerden „onvoldoende" was geweest Niettemin bleef het ver trouwen van West-Duitsland in de V.S. ongeschokt. "jg| verwierp Erhards denkbeeld dat commissie van de vier bezettende mogendheden de kwesties Duitsland en Berlün zouden moeten regelen. Alleen het recht op zelfbeschikking voor geheel Duitsland was belangrijk. Messmer Kernmachtcoördinatie niet uitgesloten De Franse minister voor de strijd krachten, Pierre Messmer, heeft don derdag tijdens een lunch met Britse en Amerikaanse journalisten verklaard, coördinatie van de Britse en Franse kernmachten in de toekomst „niet uit gesloten" te achten, in de vorm van eer gemeenschappelijke bestudering van si tuaties die zich zouden kunnen voor- Ten aanzien van de Franse kern macht zei de minister, dat alleen pre sident De Gaulle bevel kan geven dat deze tot actie moet overgaan, zelfs „tactische" operaties. Er kan geen sprake zijn van het de legeren van bevoegdheden aan een groep mannen voor zulk een besluit, aldus de minister verder, en bijgevolg zal een Europese kernmacht niet verwezenlijkt kunnen worden zolang een politieke een wording in Europa geen voldongen feit Illusies Brentano waarschuwde tegen valse Il lusies aangaande de vooruitzichten op vermindering van de internationale span ning. Hij juichte de betere handelsbe trekkingen met oostelijke landen toe, maar vroeg zich af of niet wat matiging betracht zou kunnen worden indien der gelijke landen toch doorgaan de politiek van Bonn aan te vallen. In dit verband noemde hij met name Polen. HÜ noemde het Frans-Duitse vriend schapsverdrag een „oneindig waardevol instrument". Wat de landbouw aangaat, de Duitse regering moet niet instemmen met een EEG-overeenkomst, die de Duit se graanpryzen zou drukken. In de loop van de middag zijn gis teren alle deelnemende ministers van buitenlandse zaken, met uitzondering van de Belg Paul-Henri Spaak, in ons land aangekomen. Als eerste arriveer de de nieuwe Britse minister van bui tenlandse zaken, Richard Butler, die half drie met een regeringsvlieg tuig op Ypenburg landde. In een in terview verklaarde deze bewindsman dat zijn aanwezigheid op de minis tersconferentie „onderstreept, dat En geland ook politiek een wezenlijk on derdeel van Europa vormt". Met na- druk stelde hij dat zijn land zal blijven streven naar een verdere inte gratie van Europa. Op een vraag of hij het een goed. voorteken vond dat zijn Franse collega, Couve de Mur- ville, hem voor een diner had uitge- nodiod, antwoordde Butler: „Ik ben in Frankrijk groot gebracht en heb altijd in een Brits-Franse vriend schap geloofd". Ook minister Couve de Murville toonda zich zeer verheugd zijn Britse ambtge noot voor het eerst in zijn nieuwe func tie aan het diner te ontmoeten. Vandaag zou de Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Gerhard Schroder, met de heer Butler lunchen, terwijl deze ook nog een persoonlijke ontmoeting zou hebben met de Italiaanse minister Piccioni. „Nieuw begin" JDIJ Landsend, het beruchte zuidwestelijke punt van En geland, is woensdag de 682 ton metende Spaanse kustvaarder ,Juan Ferrer" uit Valencia ver gaan. Bij deze scheepsramp kwamen tenminste zeven opva renden om het leven. Vier man, onder wie de kapitein, zagen kans de veilige wal te bereiken. Uier zien we de geredden op de rotsenHet wrak ligt in de ht eea Kij, I De Cubanen kunnen weer koffie drinken. Veel is het niet. Het rantsoen per persoon per week is voorlopig vastgesteld op 42 gram. Rusland heeft in Brazilië 5.000 ton kof fie gekocht in verband met de schade die Flora aan de Cubaanse oogst heeft aangebracht. 1.500 ton van deze koffie is nu op Cuba aangekomen. I Een Thailandse vrouw die al drie jaar blind was aan haar linkeroog, be weert dat dit slechte oog in een Bangkoks zieken huis is vervangen door het oog van een aap. I „Loos alarm, zoals zo vaak", dachten enige Münchense politieman nen toen zij in hun over valwagen naar een juwe lierszaak waren gereden waarvan de alarminstal latie in werking was ge treden. De agenten kon den buiten de winkel niets abnormaals ontdek ken en na een grondige controle verdwenen zij weer. De volgende dag bleek echter dat er wel degelijk dieven waren geweest. Deze hadden rustig, terwijl de agenten buiten de zaak contro leerden, de mooiste stuk ken uitgezocht. Uit Amsterdam komen noodkreten van kunste naars die beweren even erbarmelijk behuisd te zijn als honderd jaar ge-' leden de fabrieksarbei ders, „die dan ook, te recht, werden geholpen", aldus de gedupeerde kunstenaars. I De Amsterdamse politie heeft weer eens handen vol werk gehad aan het ontruimen van de reeds eerder gedeeltelijk uitge brande anti-rook-tempel van Robert Jasper. De ontruiming was noodza kelijk wegens brandge vaar. I In een bepaald gedeelte van de staat New York zou volgens een com missie van onderzoek, de politie in de deftige buitenwijken van foren senplaatsen opzettelijk „blind" zijn geweest voor wetteloosheid en zou zij statistieken over de mis daad veranderd hebben om een goede indruk te maken. I Een Italiaans gerechts hof heeft de broer van koningin Fabiola van België, don Jaime, gelast zijn hotelrekening, groot bijna 5.000 gulden, te be talen. Minister Schroder verklaarde tegen over journalisten op het vliegveld Ypen burg, te veronderstellen, dat de minis ters voornemens waren „een nieuw begin te maken" en om vooruitgang te boeken in de Europese ontwikkeling. „Voorkomen moet worden, dat de EEG en de EVA (de ,.Zes" en Engeland) volledig elk hun eigen weg gaan en daarom kan het uitwisselen van menin gen over deze gang van zaken op de ministersconferentie „zeker zeer nuttig zijn", aldus Schroder. De Luxemburgse minister Schaus kwam gisteravond met de trein in Den Haag aan. Paul-Henri Spaak zou van morgen vroeg vergezeld van de minis ter-adjunct Fayat, de trein naar d* Nederlandse residentie nemen. Diner Reeds gisteravond Is tijdens het diner in Butler en Couve de Murville een hartelyke sfeer geschapen, die ongetwR- feld de weg heeft geëffend voor een openhartige discussie over politieke en economische problemen. Volgens diplo matieke kringen in Den Haag zün de twee ministers overeengekomen, dat zij voortaan „over alle belangryke vraag stukken van de buitenlandse politiek nauw contact zullen onderhouden". Op de eerste dag van de conferentie zal worden gesproken over de Oost— West-verhouding, over Latijns-Amerika en waarschijnlijk ook over het Verre Oosten. De NAVO, de multilaterale kernmacht en de tariefonderhandelingen met de Verenigde Staten, de zoge naamde Kermedy-ronde, vormen morgen een punt van overleg. De economische debatten zullen ook worden bijgewoond door vier leden van de Europese Commissie van de EEG: de voorzitter, prof. dr. W. Hallstein, de vice-voorzitters dr. S. L. Mansholt en R. Marjolin en het lid J. Rey. KLM hoopt op buitenkansje De 1400 medewerkers van het Ca nadese „Hupp"-concern zullen volgend jaar oktober naar Ne derland komen om hier gedu rende drie weken hun jaarlijkse reünie te houden. Enkele grote Nederlandse bedrijvenw.o. de K.L.M. en Hilton, hebben in sa menwerking met de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) wekenlang al hun propaganda- bogen op de directie van „Hupp" afgeschoten, met als resultaat dat het thans definitief vaststaat, dat de 1400 personeelsleden en dealers van het bedrijf over een jaar vanuit de gehele wereld naar Nederland zullen stromen. Vijf Nederlandse meisjes hebben hierin een belangrijk, zo niet het belang rijkste aandeel gehad: Rla Verda, Carta Lipp, Marianne Zwart, Sanny Feltsma en Janna Overste. Vier ken geleden vertrokken zij op uitno diging van de A.N.V.V. naar Trini dad, waar de „Hupp"-medewerkers dit jaar hun samenkomst hielden. Af wisselend gekleed ln Volendammer costuums en „girlpakjes" traden zij gedurende drie weken voor het gezel schap op en wisten zij het bedrijf uit eindelijk te bewegen volgend jaar naar „het land van de molens, d< klompen en de bloemen" te komen. Gisteren keerden de meisjes op Schip hol terug, waar vertegenwoordigers van de A.N.V.V., de K.L.M. en ton aanwezig waren om hen te be danken voor de charmante wijze waarop zij erin geslaagd waren Canadese bedrijf in drie weken tijds „Holland minded" te maken. A.N.V.V. en bedrijfsleven hebben in totaal on geveer veertigduizend gulden besteed aan de propaganda voor dit doeL Vooral de K.L.M., die het gezelschap waarschijnlijk met charter-vliegtui gen naar Nederland zal vervoeren en Hilton, waar een groot gedeelte van de gasten zal logeren, waren vol lof voor de meisjes. De cabaretière en zangeres Ria Verda, die het groepje geleid heeft, vertelde dat de missie nog wel eens moeilijk heden had opgeleverd. Vooral tijdens de eerste dagen toen de meisjes nog niet konden optreden en zij angstval lig moesten verzwijgen dat zij uit Ne derland kwamen. Zij logeerden in Port of Spain in het zelfde hotel waar ook de „Hupp"-di- rectie verbleef, en als hun dan eens gevraagd werd waar zij vandaan kwamen, moesten zij allerlei uit vluchten zoeken. Pas op de vijfde dag van hun verblijf konden de meisjes hun eerste programma van 20 minuten voor het voetlicht bren gen. Toen kwam niet alleen de aap uit de mouw, maar werden de men sen van ,JIupp" direct ook enthou siast over Nederland. Binnen drie weken was het pleit beslecht. 1352) Werden de buideldieren, ln bet laatste geval is de tepel der mechanistische evolutietheorie- de, want het jonge dier is te zwak contracties van de moeder wordt de melk uit de tepel gespoten, zo dat het jong op ge regelde tyden zyn portie krygt toege diend. Echter, ook dit systeem zou fa len, indien niet nog aan enige bü-om- standigheden was gedacht. Immers, het jonge dier haalt op normale wüze adem het moederlichaam plaatsvindt) ton den afstammen, thans moet kennen dat van de- sta mm In gsgeschlc- denis niets, maar dan ook totaal niets bekend is. Wanneer de jon ge buideldieren ge boren worden, zijn het volkomen en voldragen vruchten ter lengte van hoogstens 2 TOCH IS HET ZO? (bij zijn deze, kort na de paring ge- het gevoed wordt) een slikken. Maar dat gebeurt niet, want boren diertjes, voorzien zich in de haren kunnen vastklam- nink gegroeid en krachtiger gewor pen. Deze tocht duurt 5 tot 30 ml- den zijn, verdwijnen al deze voor- nuten en moet beschouwd worden zlenlngen weer, omdat ze overbodig krachtsexplosie van het jon- zijn geworden. Tegenover dit doelmatige plan dat op gericht is het buideljong de ic oiocuer er zich ook verder niet onderstelt dat de buidel een bood- schappentas is, waarin door het Uk- In de huidel aangekomen, grijpt ken van het jong (dat zich verveel- i het ontbreekt hem eveneens i normale omstandigheden voort kracht om te zuigen. Daarom moet brengt", zoals prof. Rijnberk het nu een ander deel van het plan in uitdrukte. Over het feit, dat melk "ei ccisi in looo aoor meer uit de mond van het jonge Virchow als zodanig vergeleken) dier kan schieten, en bij sommige moeten we het ook maar eens heb- soorten vergroeit de tepel zelfs tij- ben. delijk met het slijmvlies mondholte. Het kleine dier ligt ln de bnidel stevig verankerd, ma Dat gebeurt dan de volgende keer. Nadruk verboden. H. PÊTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5