Uw probleem is het onze 297s PULLOVERS Ambtsaanvaarding van twee hoogleraren V.U. Joden verzetten zich tegen christen-zendingsmethodes Herbouwd Esmatabad begint nieuw leven Een woord voor vandaag Zal paus impasse van concilie doorbreken? MoeiÖj ke toestanden voor zending op Java VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 zuiver wollen kwaliteit, met V-hals of ronde hals. grove parelsteek In uni of fantasie SKIMUTS 6.75 Prof. Bosch en dr. Schneider Prof. dr. L. Bosch heeft van morgen met een inaugurele oratie lover „Ontwikkelingsproblemen jvan het levend organisme" de be- I noeming tot buitengewoon hoog- leraar in de biochemie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aan vaard. Kort daarop hield dr. J. Schneider ter gelegenheid van zijn benoeming tot hoogleraar in de Duitse letterkunde na 1500 aan de V.U. een rede over „Der Graben und der Schlund". Dr. Bosch studeerde aan de Vrije Uni- (Van c r medewerkers) Op gezette tijden wordt in het Is raëlische parlement de regering de vraag gesteld of het geen tijd wordt door middel van wetswijzi ging de activiteiten van de missie en de zending te beknotten. Nog onlangs hebben jongeren, die daar voor nog zullen worden berecht, in Israël een aanval gedaan op de missie- en zendingsscholen om hun misnoegen tot uiting te brengen over de pogingen die de verschil lende kerken in Israël aanwenden om joden tot het christendom te bekeren. B .J de vrijheid godsdienst verankerd en het land kent een groot percentage christenen. Ook zijn het geen joodse fanatici die de prak tijken van sommige christelijke kerken in Israël aan de kaak stellen. Het is het grootste deel van de Israëlitische bevol king, het grootste deel van het joodse volk waar ook ter wereld, dat de waarop het christendom onder de jt in Israël wordt gebracht, veroordeelt. Het misnoegen wordt niet opgewekt dat de christelijke kerken onder de joden het evangelie willen uitdragen maar voor al hoe dat geschiedt De christelijke ker ken bewegen zich in Israël niet onder de intellectueel begaafden, keur onder kinderen van arme gezinnen. De armlastige ouders wordt gratis school onderricht voor hun kinderen aange boden. De jood wil niet begrijpen dat dit enkel uit barmhartigheid gebeurt. Wordt er op de christelijke scholen niet enorrr veel aandacht besteed aan de godsdienst! zo zeggen zij. Algemeen wordt in Israël deze wijze van uitdragen van het chris tendom, dat voor een groot deel steunt op de materiële nood van ouders weinig gewaardeerd. geen mogelijkheid zien barmhartigheid te bedrijven en aan hun eigen mensen het geloof te gaan verkondigen. Het aantal missionarissen en zendelingen is sedert de stichting van de staat Israël aanzien lijk toegenomen. Bij het uitroepen van de staat waren omstreeks 400 zendelingen in het land, dat zijn er thans ruim zevenhonderd waaronder relatief veel gedoopte joden. In Israël zijn in elf plaatsen missie- of zendingsposten gevestigd. In vele echter meer dan een. In Jeruzalem zijn er bij voorbeeld alleen reeds tien. deren onderwijs. Weiswaar geven Israëli sche kringen toe, dat dit met toestem ming van de ouders geschiedt, maar deze waarheid wordt toch als een halve waarheid aangemerkt, daar deze ouders met financiële middelen hiertoe worden overgehaald. Veel gedoopte joden wonen overigens niet In Israël. Op het recentelijk in Stuttgart gehouden congres van de In ternationale Vereniging van Christen- joden is bekendgemaakt, dat in Israël niet meer dan vijfhonderd joden die tot het christendom zijn overgegaan wonen. In Israël zou men graag zien dat dat getal zich niet uitbreidt. Het acht de houding van de christelijke kerken wat de methode betreft die wordt aangewend om joden tot het christendom te bekeren laakbaar. Van joodse zijde staat men daar overi gens niet alleen in. Ook tal van christe lijke kerken achten het bedrijven van zending onder de joden uit de boze. Maar zolang dat in de christelijke wereld niet algemeen wordt ingezien zullen de vragen in het Israëlische parlement wel blijven en zullen aanvallen blijven voor komen. al weten de jongeren die dat doen dat de Israëlische regering het niet tolereert en de justitie hen tot gevange nisstraf veroordeeld. Jaarvergadering herv, bond inwendige zending Op vrijdag 15 november aanstaande hoopt de Ned. Herv. Bond voor Inwen- digè Zending op geref. grondslag iri Ne derland haar algemene jaarvergadering te houden in het gebouw Chr. Sociale Belangen, Kromme Nieuwe Gracht 39, te Utrecht. De vergadering begint te 10.30 uur. Na het openingswoord van de voorzitter-, ds. H. G. Abma, en afhandeling van huishoudelijke zaken, zal ds. K. Exalto te Melissant refereren over „Hoe bena deren wij de roomse mens?". Onderwijs Op de missie- vangen thans ru versiteit en promoveerde aan de T.H. te Delft. Hij werkte als biochemicus aan het Nederlands kankerinstituut, het An tony van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam enis thans als lector in de biochemie verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Bosch besteedde vooral aandacht zijn rede aan bepaalde eiwitten uit het bloed bij de mens en zogenaamde enzym-eiwitten bij de kip. Hij zei dat voor en na de geboorte van de mens espectievelijk het kuiken interessante wijzigingen in de samenstelling van deze eiwitten te constateren zijn. Het regel mechanisme dat aan deze ontwikkeling en ontplooiing van het organisme ten grondslag moet liggen, bespreekt men in het licht van de moderne denkbeelden der biochemie en genetica, aldus prof. Bosch. Prof. Schneider sinds 1956 rector van het Grotius lyceum in Den Haag. behan delde in zijn rede enige aspecten van Lessings en Schillers wijsgerige denkbeel den. Hij ging hierbij uit van een strofe uit Schillers gedicht „Das Ideal und das Leben" en van een uitspraak in Les sing polemisch geschrift „Über den Be- eis des Geistes und der Kraft". Voor Lessing was de „Graben" de kloof tussen de „noodzakelijke" rationele waarheden en de „toevallige" historische Thans 3800 baptisten in Spanje Het aantal baptisten is in twaalf jaar verdubbeld. Dit bleek op de deze maand te Alicante gehouden jaarvergadering van de Spaanse Baptisten Conventie. Het aantal lidmaten bedraagt nu 3800. Drie nieuwe gemeenten werden op deze vergadering in de Unie opgenomen. De President van de Unie ds. J. Rodrigo van Madrid wees er in openingsrede op, dat in 29 Spaanse pro vincies nog geen baptisten gemeenten waren. Hij opperde de suggestie, dat Unie gemeenten samen één predikant zouden beroepen, zodat er werkers voor nieuwe terreinen beschikbaar zouden komen. José Cardona, secretaris van de „Pro testantse Verdedigingscommissie" rappor teerde, dat er vele tekenen van grote godsdienstige verdraagzaamheid waren. Spaanse protestanten hebben nu de ge legenheid, om met vertegenwoordigers van de Spaanse regering te bespreken, in welke mate vrijheid wordt aangemoe digd door het tweede Vaticaanse concilie. De vergadering in Alicante was de eerste vergadering na vele jaren, die met spe ciale toestemming van de Spaanse auto riteiten werd gehouden. Hoger onderwijs in Engeland op de helling Het hele systeem van het hoger onderwijs in Engeland dient dringend te worden gewijzigd en uitgebreid, wil Engeland zijn plaats als grote mogendheid behouden. Dat is de conclusie van een commis sie van tien leden die door de regering j waren aangezocht deze zaak te onder- j zoeken. Er is drie jaar intensief ge-' werkt. Daartoe heeft de commissie lan ge bezoeken gebracht aan Amerika en Rusland en kortere aan Frankrijk, West- Duitsland, Nederland, Zweden en Zwit serland. Het huidige aantal studenten van 216.000 zal moeten worden opgevoerd tot 560.000 in 1980. Om dat te bereiken moeten er 28 nieuwe universiteiten ko men, wat een investering over 17 jaar van 14,2 miljard gulden vergt. Vooral het technisch onderwijs dient verbeterd te worden. Daartoe moeten di rect zes grote universiteiten worden op gericht naar Amerikaans en Europee; voorbeeld. De „betrekkelijke aantrek kmgskracht" van Oxford en Cambridge zou verminderd kunnen worden door grote bedragen uit te trekken voor de modernisering van andere universiteiten. Tweede druk „Het is stil op Het Loo" Het bekende boek Het is stil op Het Loo van de oud-secretaris van koningin Wilhelmina, de heer Thijs Booy, is in eerste oplaag uitverkocht. Deze oplaag bedroeg 15.000 exemplaren. De tweede druk die tweemaal zo groot zal zijn als de eprste komt over enkele weken in de handeL Er komen ook enkele vertalingen van het boek op de markt; de Duitse editie zal daarvan de eerste zijn. Beroepin sswerh NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (Bachzaalge- meenten): F.O berman, te Rotterdam; te Zeerijp-Westeremden (toez.): J. Roebers te Dorkwerd Bedankt voor IJsselmuiden: K. Schip per, te Ederveen. waarheden; voor Schiller was de „Schlund" de kloof tussen de „noodza- kelijke" rationele zedewet en de .„toe vallige werkelijkheid". Prof. Schneider zette uiteen hoe Lessing en Schiller ge-1 tracht hebben de kloof te overbruggen. j Kerkbouwactiviteiten Nederlandse baptisten j Zondagmiddag 20 oktober jl. is onder grote belangstelling te Lemmer een bap- ♦'-♦-nkerk aan de Tuinstraat in gebruik genomen. Deze kerk was door de bap tisten gemeente te Staveren aangekocht de Apostolische Gemeente voor de Lemmer en omgeving woonachtige lidmaten en vrienden. Daarmee is een nieuwe post toegevoegd aan het uitge breide terrein van de Staverense ge- i meente. Met medewerking van de na burige gemeenten en predikanten zal er elke zondagavond een kerkdienst worden gehouden. Een drietal andere kerken is in aan bouw. Men verwacht, dat nog in deoem- berde nieuwe kerken te Stadskanaal en Utrecht-Noord gereed komen. Stadska naal is de oudste baptisten gemeente in Nederland en de nieuwe kerk zal het oude gebouw aan de Handelskade ver vangen. Deze gemeente beschikt boven dien over een kerkgebouw in Nieuw Buinen. De kapel in Utrecht-Noord, Daelwijck- laan, is de tweede kerk van de Utrechtse baptisten gemeente. Deze nieuwbouw betekent een grote inspanning voor de gemeente, die in 1956 het kerkgebouw „Silo" Herenstarat, na een verwoestende brand ingrijpend moest restaureren. Toen maals werd daarbij veel steun van de an dere Utrechtse kerken en van de plaatse lijke provinciale overheid ondervonden. Diverse werkzaamheden in de nieuwe kapel zijn door de leden zelf verricht. De bouw van de Herdenkingskerk in Amsterdam-West (Overtoomseveld) vor dert bijzonder goed. Deze kerk is een internationaal project, waaraan door baptisten gemeenten uit de hele wereld steun is verleend. De eerste paal is in maart jl. geheid door dr. E. Rudén te Londen, Europees secretaris van de Baptisten Wereld Alliantie. In het voorjaar van 1964 zal deze kerk worden ingewijd. De duizenden bezoe kers, die men van 12 tot 16 augustus 1964 uit geheel Europa in Amsterdam ver wacht ter gelegenheid van de Europese itisten Conferentie in het RAI-gebouw en de kerk dus geheel gereed zien. In 1959 werd met deze plannen begonnen in verband met de herdenking van het 350-jarig bestaan van het Wereldbaptis- me. In 1690 werd in Amsterdam de eerste baptisten gemeente gesticht. Er zullen meer psychologen komen Het aantal psychologen zal in de toe komst in niet geringe mate toenemen, heeft vanmorgen prof. dr. H. R. Wijn gaarden voorspeld. Hij sprak in Amster dam voor het Nederlands Instituut voor praktiserende psychologen, welk insti tuut 25 jaar bestaat. Men heeft, volgens prof. Wijngaarden, de psycholoog leren kennen als een func tionaris, die in verschillende situaties een nuttige bijdrage kan leveren. Het gevolg is. dat de maatschappij steeds meer behoefte gaat voelen aan zijn medewerking en er nieuwe functies voor hem komen. Als taak voor de toekomst zag prof. Wijngaarden een hechtere samenwer king tussen de psychologen in de prak tijk en aan de universiteiten. Een der gelijke wisselwerking is èn voor de we tenschappelijke ontwikkeling van de osychologie èn voor de maatschappelijke dienstverlening van de psycholoog van groot belang. Jaarvergadering a.r .-bestuurders Op donderdag 7 november houdt het erband van verenigingen van anti-revo- ïtionaire gemeente- en provinciebe- .uurders in Utrecht zijn jaarvergade- Mr. J. H, Prins, directeur van de doe- t Abraham Kuyperstichting spreekt .•er „Christelijke politiek in gemeenten n provinciën", waarna een forum, be- aande uit de heren H. M. Oldenhof, I. J. de Jong, mr, J. H. Prins, M. H. Weststrate en M. W. Schakel, vragen genoemd onderwerp behandelt. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij 6 flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Geestelijkentekort in Zweedse staatskerk Op een kortelings gehouden bijeen komst van de Zweedse lutherse bisschop pen in Stockholm is in het bijzonder ge sproken over het huidige tekort aan geestelijken. Er zijn op het ogenblik in de Zweedse staatskerk 154 vakatures, dat is 54 meer dan vorig jaar. Bovendien zijn 152 posten bezet door niet voldoende opgeleide be dienaren. De toestand is vooral nijpend in het noorden van Zweden en in Stock holm. In Gotenburg is er geen gebrek in competente geestelijken. Er is een commissie ingesteld om na te gaan hoe de nog niet toevoegde ker kelijke bedienaren alsnog de nodige op leiding kunnen krijgen. Het aantal theo logische studenten is wel toegenomen, maar velen van hen zullen naar ver wachting na voleinding van de studie gaan optreden als godsdienstleraar aan de scholen, een functie die ook od vele plaatsen vakant is. Waarom heeft God zich met ons bemoeid? Waarom toil Hij ons verlossen van onze schuld, bevrijden tot een nieuw levenl Opdat wij straks altijd voor Zijn troon kunnen staan om Hern te aanbidden? Opdat wij straks van de hemelse zaligheic kunnen genieten? Paulus schrijft aan Timotheus: „Hiertoe is mij ontferming bewezen, dat Jezus Christus in de eerste plaats in mij zijr ganse lankmoedigheid zou bewijzen tot een voorbeeld uooi hen, die later op Hem zouden vertrouwen." Het gaat God niet in de eerste plaats om Hemzelf. Het gaal God niet in de eerste plaats om onszelf. Het gaat God in dt eerste plaats om degenen die Hem nog niet kennen, zelfs mis schien nog niet willen kennen. Mij is ontferming bewezen opdat anderen aan mij kunnen zien dat God vergeeft. Ik moei een voorbeeld zijn, een etalagestuk van Gods genade. Is dal niet een gedachte om stil van te worden? Wat komt ervar terecht? Dat is niet de belangrijkste vraag. De belangrijksU vraag is: Heer, maak mij gewillig en bekwaam om een toon beeld van uw genade te zijn. Opdat anderen ziener geloven Nu Ottaviani geen proefstemming wil Het conflict adhter de schermen over de proefstemimng, die de vier voorzitters wilden laten houden om de opinies van de bisschoppen te peilen, waar het gaat om de verhouding van de paus tot de bis schoppen, is nog steeds niet opge lost. Woensdagavond is een lang durige vergadering gehouden van het presidium, het moderamen en de coördinatiecommissie, maar men is niet tot een vergelijk gekomen. Zoals men weet zou vorige week don derdag een proefstemming gehouden wor den. Deze werd voorgesteld door de vier kardinalen die in opdracht van pau: Paulus het concilie leiden. Ottavian verzette zich echter plotseling heftig te gen dit voorstel. En daar hij de voorzit ter is van de theologische commissie, dii het stuk nu al twee maal heeft opgesteli en weer zal moeten herschrijven, heef hij tot nu toe zijn zin kunnen doordrii ""ïn. Het ziet er nu naar uit dat de pau 'lf een beslissing zal moeten nemer Deze zal voor de R.K. Kerk van evei grote historische betekenis zgn als di beslissing die paus Johannes vorig jaa nam na de stemming van 20 novembe die een kleine minderheid de kans ga om de grote meerderheid haar wil op t leggen. Johannes doorbrak de lmpass van toen en steunde de Inzichten van d vooruitstrevende groep in het concilie. Senoritas-Rood In het bekende rode blik - oen lekker licht sigaartje Volgens Der Feste Grund": gemeenschappen het tegenwoordige In donesië soms worden ge plaatst mag blijken uit een artikel in het Duitse ten. „Der Feste Grund": In de voorjaarsveri ciële wisselkoers onge- 320.000) moeten Wij kunnen Maar ze hadden zich nog nauwelijks over de- betalen. dering werd de vroegere ze goede gaven kunnen goed begrijpen dat zij Java-zendeling Kurt verheugen of ze ontvin- schrijven: Deze zaak Middelstadt weer voor gen een rekening voor veroorzaakt ons grote het werk op Java af ge- ruim 100.000 Rupia (dat zorg. Waar kunnen wij staan, waarheen hij de is volgens de officiële zulke sommen vandaar, le juni van Amsterdam wisselkoers ongeveer halen? Ons. in Neukir- afgereisd. Hij zal op 8000) omdat de twee chen staan helaas ook Java zeer moeilijke toe- kisten buiten hun schuld niet zulke grote sommen standen aantreffen. Dat drie maanden in de ha- blijkt uit de laatste brief venloodsen waren opge- die wij van onze ge- meenten daar ontvin gen. Met grote vreugde gemeenten ons ook me- den om de gemeenten en hartelijke dank be- de dat de vreugde over uit de noodtoestand te vestigden de gemeenten de op regerings-decreet helpen de ontvangst, vrij van aan hen overgedragen haar invoerrechten, van de eigendommen van de raakt. Uitspraak bijzonder moeilijk om~een juiste"for mulering voor het tweede hoofdstul '°ver de hiërarchie) van het rapport ove de kerk te vinden. Toch heeft juist vai het begin af aan vastgestaan, dat eei Uitspraax van het concilie over de ver houding van de bisschoppen tot de pau het belangrijkste onderwerp is waarove dit concilie een uitspraak moet doen Terwijl Rome, een klein beetje ii spanning, afwacht wat er nu gaat ge beuren, bereidt zich een nieuwe redressi voor die eveneens al geruime tijd in d maak is. Het derde hoofdstuk van he rapport over de kerk het ging ove de ]eden van de kerk is nu afge oandeld. Aan het einde van de besprekini kwam opnieuw de vraag naar voren wa er gezegd moet worden over Maria. Ee: groot aantal bisschoppen wil een beknop te uitspraak over Maria in het rappor over de kerk, De Mariologen wille echter een apart schema, al hebben z kennelijk de hoop opgegeven, dat e weer een nieuwe dogmaverklaring va, Maria zal komen. Maria Ook dit rapport over Maria is opgesteli door de theologische commissie onder lei ding van de „paus" der conservatieven Ottaviani. Gisteren heeft deze theologi sche commissie twee van haar leden la ten spreken. Kardinaal Santos bracht d argumenten naar voren die pleiten voo een afzonderlijk rapport over de plaat van Maria. Kardinaal Koenig pleitte voo een uitspraak in een van de hoofdstukke] van het rapport kerk. Het is nog niet bekend hoe de bh schoppen van het concilie zullen beslui ten wat er moet gaan gebeuren. He ziet er naar uit dat opnieuw een proel stemming de aangewezen weg is om di uit te maken. Maar een dergelijk voorste zou wel eens op dezelfde moeilijkhedei kunnen stuiten als de proefstemmini over de zogenaamde collegialiteit. He wachten is voorlopig op een daad vai paus Paulus. Het zal een van de belang rijkste besluiten worden die hy tot nu toi genomen heeft want het betekent eigen lijk een keus voor de toekomst. Hy moe of de vooruitstrevende of de conserva tieve groepering een kans geven, eei middenweg lijkt nauwelijks mogelijk. De 84ste Algem le Unie van Baptit derland zal gehouden worden te Gronin gen van 27—30 mei 1964, Het aanta vergaderdagen is uitgebreid, omdat dl toenemende activiteiten van de Unie eei langduriger beraad Vraag: In januari heb ik bij het op- de akte. Vindt potten van mijn amaryllus-bol twee delijk, vraag dan .derhalf nieuwde Esmatabad (zie Kerken in Iran hiervoor miljoen gulden die vo- boven) mag blijken dat aangestelde landbouw- rig jaar in de Nederland- er in nauwelijks een jaar deskundige Habib Giya- se kerken voor de her- tijd een dorp met 308 (2 hi, opgerichte proeftuin, bouw van het door aard- en 3 kamer-)woningen Hier zal met behulp van bevingen getroffen Per- met 120 meter diepe wel machines en moderne zische dorp Esmatabad (primeur voor de streek werktuigen de landbouw- tot toe de tertoevoe zijn bijeengebracht, blij ken voor de volle hon- derd procent besteed dingen plaats vond voor het bestemde doel. rees. Dr. J. van Klinken, di- bevolking van Esmata- pijplei- bad leren hoe betere pro ducten en een hoger ren dement van de grond te krijgen. „Over vijf jaar zal pas jonge plantjes, die er de vorige naast gegroeid waren, weggenomen en elk apart in een pot gezet. Nu doen ze het goed, maar moeten de jonge bollen ook 's zomers veel wa ter en mest krijgen, in de herfst af sterven en in januari opnieuw in verse de worden gezet? Of moeten ze ge in de winter doorgroeien, en zo hoeveel winters? Wanneer kan ik de eerste bloei verwachten? Antwoord: U pot de bolletjes in Ja- iari op in bladaarde met oude koe mest. Houd ze goed aan de groei, geef veel water en om de veertien da gen kunstmest. In de winter laat u ze niet rusten, zoals u dat met een grote amaryllis zou moeten doen. Als u denkt dat de bolletjes het volgend jaar groot genoeg zijn om te bloeien, kunt u ze beginnen met oktober, droog laten eind december of begin ja- Vooral maatschappe- recteur van het Alge- lijk zal het nieuwe Es- meen Diaconaal bureau matabad het kerndorpecht blijken of de opzet van de Gereformeerde van de streek worden: van het dorp goed ge- Kerken, die vorige week met een eigen polikliniek, iveest is", zo zei dr. Van mede namens de Wereld- kippenfokkerij, eer Kerken de ope- dorpscoöperatie die naas het herbouwde het dorpshoofd de be- ning dorp verrichtte, beves- langen tig de dit nog eens op hartigt Klinken. Te oordelen reacties van de bevol- het dorp be- king bij de opening zorg draagt het dorp, vertolkt onder persconferentie gis- voor het onderhoud der meer door een lid van ;JJ-- -- - i.het hulpcomité van de Raad van Kerken in Per- zië (zie inzet) kan dr. Van Klinken gerust zijn. notaris of een andere deskundige. Doorhaling brengt altijd kosten mee. De rente is juist berekend. De nota deze niet dui- vruchtensoep, taart of met fruit, inge- raad aan de legd met suiker. Ook kan men ze sto- ven met een meelsausje. De gare stuk jes pompoen kan men door bloem ven- telen en in olie of boter bruin bak- zal wel een nieuwe hypotheekge- ken. ver voor u weten. Anders kunt u zich wenden tot een hypotheekbank of le vensverzekeringmaatschappij. Vraag: Kunt u me helpen aan een recept voor vlierbessenjam? Moeten de delen besjes daarvan apart geplukt worden? gassen in Ook zou ik gaarne het recept hebben s-tateren? van pompoenen. Ik heb wel hoord dat men ervan samei met bloem gestoofde stukje pompoen koeken kan bakken. Vraag: Welke gassen kunnen aan ïn kolenhaard ontsnappen en hoe kun en die herkend worden? Zijn er mid- ■gheid van dergelijke Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen Ge heimhouding is verzekerd Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan oost- zegels tc worden Ingesloten i bepaalde ruimte te Antwoord: Voor 3% tot 4 potten vlier bessenjam zijn nodig: 1 kg vlierbes- sen, 1 kg suiker of Yi kg suiker en 1 kg glucosestroop. Was de bessen, doe ze in de pan, kneus ze en zet ze op met een wei- aarde geven. Ze moeten nig water. Kook de vruchten tot moes. twee derden boven de aarde Damp ze daarna tot op een vierde ge deelte in. Voeg de suiker toe en kook tot jamdikte (5 tot 10 minuten), Deze vraag vloeit voort uit het feit samengemengd dat mijn vrouw bij het branden van dg haard beklemming op de luchtpij pen ondervindt zonder dat we eigen lijk een sterke lucht waarnemen, misschien is zij allergisch voo kleine hoeveelheid van een bepaald gas. Wij stoken antraciet („viertjes") in een zo goed als nieuwe haard van het vorige jaar. verblijf in de frisse lucht de bezwaren weer verdwijnen. Vraag: De politie heeft vier dagen geleden mijn bromfiets in beslag ge nomen „daar de twee aangeschroef de uitlaatpijpjes verwijderd waren" aai Nu.is mijn vraag als volgt: Heeft de een politie het recht mijn bromfiets twee drie maanden in beslag te houden Mijns inziens kan ik mijn bromfiets terugkrijgen als hij gekeurd is en het geluid doorgemeten is. uitsteken. Zijn de bolletjes klein, laat ze dan nog een jaar door groeien. Vraag: Ik heb 1000 hypotheek op mijn huis van een particulier. Nu is kortgeleden de hypotheekhouder over leden. De rente is 4% en wij betalen per half jaar (15 mei en 15 novem ber). Nu hebben wij een schrijven ge kregen namens de erfgenamen, dat deze hypotheek is opgezegd uiterlijk tegen 1 januari. Boven de hoofdsom van 1000 komt 4To rente over het tijd- 15 november tot 1 januari of de) Antwoord: Kolendamp (koolmonoxy- -1 -in kleurloos en reukloos gas gevaarlijk is voor de gezond- Antwoord: De veronderstellinj a drie maanden in beslaj voorbarig. Als potten. Sluit ze af met een stukje cel- boven het lofaanpapier of een stukje vochtig per- bij opening kamentpapier met een elastiekje of rookgassen, touwtje. Voor pompoen kunnen we het vol- Het ontstaat door onvolledige duurt, kan men bij de griffie uj i--i bezwaarschrift indienen met het argu ment dat deze niet meer door het be lang van het onderzoek wordt gevor derd. Men dient streng te waken te gen geluidshinder door een bromfiets en men mag deze zeker niet bevorde- komt. Hetgeen u ruikt de kacheldeur, zijn de de prikkelende gen: zwaveldiozyde. Doorgaans is daar bij geen of zeer weinig kolendamp gende recept geven: Neem \Yz kg pom- aanwezig, poen, 2 dl kooknat, Yi dl. azijn, 25 vlammen boven het ik graag 'aarlijke kolendamp is dus niet met mijn vraag of dat Het vijf komkommer, in stukken snijden, ko ken. nat bewaren en van bloem boter een sausje maken. De pompc kan aangemaakt worden met to:n; of kerrysaus, verwerkt worden wel of slaperig, ongemotiveerd koud of rillerig, dan is het zaak ook aan de mogelijkheid van kolendampvergif Men kan onmiddellijk da tiging te denken. In dat geval doet een daarna ongeveer 90 moet dat gebeuren als dat tenminste kan. Moet het dan ingesnoeid worden? Antwoord: De heg kan verpoot worden, in maart of april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2