Y°¥- Eerste bouwfase van Provinciehuis klaar Medemensen - film die een experiment is fPu22eHj0tk >n Turken zijn vertrokken ZDF maakt slechts 40 pet van eigen programma's Ombudsman gemeente moeilijke zaak Da Vinei '..'5 17 VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 Naaldhakken Twaalf lagen,veertig meter taboe in Provinciehuis Van een onzer verslaggevers) Het nieuwe Provinciehuis aan de Haagse Koningskade zal taboe zijn voor dames die naaldhak ken drager-.. Men vreest grote schade van die hakken aan de <j vloerbedekking en het provin ciaal bestuur wil bepaald zuinig zijn 7het de inrichting van nieuwe centrum. Een naaldhak oefent op een paar vierkante millimeter vloeroppervlak meer druk uit dan een uitgebalan ceerde Oldenburger hengst, zo zei gisteren (donderdag) mr. H. van Riel, lid van gedeputeerde Staten tijdens een rondleiding. Op de vraag of Ged. Staten ian misschien van plan zijn a personeel en bezoekers van het vrouwelijk geslacht pantoffel tjes te verstrekken, zoals gebeurt bij de Groninger rechtbank en in het Hengelose stadhuis, zei mr. Van Riel dat dit een punt van zorgvuldige overweging uit maakt. Het is in de bestuurs- sector namelijk zo, aldus de ge deputeerde, dat men altijd moet staan voor de consequenties van een eenmaal genomen besluit. Verordenen G.S. tot de verstrek king van pantoffeltjes, dan zal later iemanddie bijvoorbeeld onverhoopt op de tocht komt te zitten, met een beroep op deze verordening aanspraak kunnen doen gelden op de verstrekking van sjaals. Vandaar die zorgvul dige overweging. (Van een onzer verslaggevers) TVE eerste bouwfase van het nieu- we Provinciehuis aan de Haag se Koningskade is thans gereed ge komen en Provinciale Waterstaat en de Prov. Planologische Dienst, tol dusver her en der over de stad ver spreid, zijn bezig hun intrek te ne men op de bovenste verdiepingen van het in twaalf lagen opgetrok ken 40 meter hoge gebouw. In deze vleugel komt ook de Provinciale Griffie, die echter eerst kan over gaan zodra de archieven, waarvoor de kelderverdieping is gereserveerd, zijn overgebracht. De vleugel bestaat uit negen verdie pingen, waaronder de kelder en met daar boven een grote dakkantine voor het per soneel, die een fraai uitzicht biedt op stad en omgeving. De onderste verdie pingen worden betrokken door griffie, de bovenste door Waterstaat en Plano logische Dienst. Uitgezonderd op de be gane grond, waar de afdelingen paspoor ten en rijbewijzen worden gevestigd, wor den de zeshonderd administratieve er technische ambtenaren nergens in zalen ondergebracht, maar op kamers, die ge middeld plaats bieden aan twee ma I (Van een onzer verslaggevers) 'oor Jan Wiegel was het maken de film „Medemensen" een ex- iment. Voor het Koningin Ju- Fonds, in welks opdracht de ter gelegenheid van zijn 15-ja- bestaan is vervaardigd, is het t nog. Want het K.J.F. is niet aan veilige kant gebleven door een itomlijnde opdracht te geven aan cineast Jan Wiegel van Multi- in Hilversum, maar liet hem in en uitwerking haast volko- vrij. Een omstandigheid waar dankbaar gebruik van heeft ge takt. pet gevolg is dat het een half uur ■ende filmpje, dat dinsdagavond 4 no- 'a de televisie in de Nederland- |jhuiskamei-s doordringt, niet alleen laat n wie de arbeid van maatschappelijke tellingen broodnodig hebben, maar i hoeveel er nog aan de maatschappe- ce dienstverlening schort. DURF durf van het K.J.F. om in te stem- a met een dergelijke film, ja, zelfs om met naam en toenaam achter te staan, prijzenswaardig, evenals trouwens de n Jan Wiegel, die van eer ichtfilm een artistiek en filmisch vol- men verantwoord geheel heeft weten maken. mera en bandrecorder is Jan Aegel een oud-alcoholist, een ongehuw- moeder, een nozem, een moeilijk op- kind, een kleine jongen, die »r omstandigheden thuis ln een tehuis Ïs geraakt, een gevangene en een be rde „te lijf" gegaan. ra een korte inleiding van prof. dr. R. ppers, voorzitter van het K.J.F. toont lilm het milieu van een nozem: „We ten maar ja knikken en nee zeggen", t hij „anders bij ik toch steeds weer nozem, al weet ik nog steeds niet wat woord nou eigenlijk betekent" let leven van de nozem blijkt eento- Een film, of met de brommers op de Grandioos is de opname van een tkkende brozem-club en het even voor op, om en aan de brommers dklungelen. Ie alcoholist had tien jaar gedronken, it daarvan, zoals hij zelf zei, voor z'n zier, maar de laatste twee jaar was toch niet leuk meer. Het „punt van sen zijn, waarop je het niet meer kunt iden." Het stadium waarin „het we- de bar nog wordt terugge- cht tot een tafeltje met een glas." Dit heeft Jan Wiegel verstoken van ir vals sentiment op de filmstrook ten vast te leggen met slechts een paar lts. En ook de uitspraak van de oud- oholist dat hij niet verwacht ooit nog ukkig te worden, ook nu hij de drank gegeven heeft, is niet uit de band De ongehuwde moeder: „Je denkt c iedereen het aan je ziet. Soms zou ik wel ring willen gaan dragen, om de men- in de waan te laten, dat ik getrouwd ben." Jan Wiegel weet het nu ook vol komen overtuigend te maken, wanneer de jonge vrouw zegt, dat ze blij is met het tehuis, waar. ze zich fot op zekere hoogte vrij kan voelen, want ze meent het ook. Het moeilijk opvoedbare kind zegt dat het blijft in zijn tehuis, want het voelt dat het de goede kant opgaat Ook deze pseudo-volwassenheid blijft op het doek volkomen aanvaardbaar. Het benauwde gevoel van de gevan gene in de eerste tijd van zijn ontnomen vrijheid, wordt meesterlijk weergegeven de woorden „Nee, ik ben hier liever niet" laten in combinatie met opname niets aan ernst en duidelijkheid te wen- Heel ontroerend is de opname van de bejaarde, die plotseling moest ver. nemen, dat zijn vrouw was overleden. Hij kon de deur niet meer uit, kreeg wel een paar warme maaltijden in de week en werd op een dag voor het vol. don-gen feit gesteld. Hij werd naar de begrafenis gereden en zijn commentaar was: Jk zal haar wel nooit meer zien, hoor." JUWEELTJE „Medemensen" is het puur waargeno- sn leven van bepaalde groepen, die or wat ze krijgen dankbaar zijn, maar s in hun eerlijkheid het schrijnende tekort op het gebied van maatschappe lijke dienstverlening laten zien. Deze documentaire is kortom een ju weeltje geworden, waartoe het sobere, maar poëtische commentaar van Hans Ruychrok, het camerawerk van Rob van der Drift en de bijzonder goed passende Ahet iVoordrangschikkings- puzzel DEK OPLOSSING VORIGE PUZZEL Verticaal: 1. bastionpa 2. elite—ra—To 3. romer—ader 4. koon—laera 5. urn—gal—rem 6. N.T.—tent—het 7. IrordeAli 8. eenDrente 9. keg—oei—dol Iberk—uniek Simontong^ naderhand -el—To Bi—«re—el— ram—1Ti 7* Bij het betreden van het strakke, maar monumentale gebouw, dat sober en effi ciënt is opgedeeld en ingericht, stuit men in de hall op een mozaïek van Draaier, die naast elkaar de Rotterdamse Waal haven en het Haagse Binnenhof in beeld brengen: symbolen van de belangrijke plaats die de nijverheid en het bestuur in de provincie innemen. Het gebouw, waarvoor een breed terras is aangelegd. 'S zwaar gefundeerd en het betonnen skelet is rijk bekleed met basaltlava, een uit Duitsland afkomstige natuursteen. In de kelders, die behalve het archief ook plaats bieden aan de provinciale drukkerij en de fotografische dienst, is ruimte uitgespaard voor de inrichting van een geperfectioneerde schuilruimte ter grootte van de kluizen van de Ned. Bank. In geval van calamiteiten kan het provinciaal bestuur in deze schuilkelder enige tijd van de buitenwereld geschei den leven en aldus de zaken gaande hou- Tweede vleugel Inmiddels wordt aan de tweede vleugel, waarin het college van Gedeputeerde Sta ten en de commissaris der Koningin hun intrek zullen nemen, hard gewerkt er deze vleugel, die maar uit enkele verdie pingen bestaat, zal het komende voorjaar gereed komen. Deze vleugel staat haaks op de hoogbouw en zal tezijnertijd de schakel vormen tussen de griffie en de derde vleugel, waarin de nieuwe Staten- voor de vergaderingen van Prov. Staten is geprojecteerd. Van deze derde vleugel is inmiddels de fundering bouw van de kelderverdieping aanbe steed. Voorts is op de plaats, waar than: nog het gebouw van de Haagse Dieren tuin staat, grond gereserveerd vooi ■ïerde reserve-vleugel. Het nieuwe Provinciehuis, dat streeks 1968 compleet in gebruik zal zijn, is ontworpen door i r. F. P. J. Peutz. De bouwkosten van de beide eerste vleugels kunnen thans, inclusief inrichting, gesteld worden op rond 21 miljoen gulden. Op het terras aan de voorzijde van het gebouw vier monu mentale reliëfs en de vlaggemasten zullen mede een carillon dragen, een geschenk van het provinciaal personeel. Schilderspatroon dagvaardt bond en stakers Naar wij vernemen heeft het schil dersbedrijf gebrs. Jansen uit Apeldoorn, kort geding aangespannen tegen de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbedrjjfsbond (A.N.B.) drie schilders. Er wordt een verbod geëist van een op 17 oktober begonnen schildersstaking op een bouwproject in de Amsterdamse tuinstad Osdorp. Het kort geding zal op 1 november voor dt president van de rechtbank in de hoofd stad mr. U. W. H. Stheeman dienen. Het Apeldoornse schildersbedrijf ver zorgt in opdracht van de c.v. Aircy Bouwcombinatie het gehele schilderwerk or ruim 300 woningen en een aantal rages aan de verlengde Osdorpbaan Osdorp. De drie gedagvaarde schilders hebben kortgeleden in een circulaire aangedrongen op het openbreken van de Om hun eisen kracht bij te zetten, werd met een staking gedreigd. Deze staking begon op 17 oktober, nadat de besprekingen met de betrokken partijen geen resultaat hadden opgeleverd. Door de staking die volgens de gebroeders Jansen wordt gesteund door de N.VV bond, kan heit schildersbedrijf zijn ver plichtingen tegenover de nakomen. Een tekenkamer in het nieuwe Provinciehuis. Bus zelf aangeduwd Na uren wachten is gistermiddag om tien voor vijf een lange tocht van de 68Turken naar hun vaderland begonnen. Om half vijf kwam bij het internatio naal jeugd- en studententehuis in Am sterdam een wagen van de vreemdelin gendienst voor. die de benodigde papie ren en het collectieve paspoort bij zich had. Toen wisten ook de meest optimis tische Turken dat het een verloren zaak was. Zij vertelden gisteren nog tegen iedereen die maar wilde luisteren dat zij sik willekeurig werk wilden aanpakken. De papieren zijn echter in grote haast door een ambtenaar van de Turkse am bassade naar de vreemdelingendienst ge bracht. De bussen werden begeleid door wagen met vier leden van de vreem delingenpolitie, die bij de Nederlands Duitse grens de verantwoordelijkheid aan de Duitsers zullen overdragen. De Turken reizen op een collectief paspoort, dat is voorzien van 68 uit de Dersoonlijke paspoorten gereproduceerde foto's. Zoals bekend weigerden de Tur ken pasfoto's te laten maken. Het vertrek leverde slechts één moeilijkheid op. De motor van de bus weigerde aan te slaan. De Turken wa ren zelf zo goed om mee te werken aa hun uitwijzing door de wagen aan t duwen. Corel Briels met 7 getuigen voor politierechter Carel Briels moet zich op 30 oktober (om 11 10 uur) voor de Arnhemse poli tierechter mr. Cremers, verantwoorden de kaakslag die hij bij de voor bereiding van het door hem geleide Sta- dionspel in Nijmegen toediende aan de Nijmeegse arts W. H. J. Nuver. De ad vocaat van Carel Briels. mr Benno Stok- s uit Amsterdam, heeft zeven getuigen décharge laten dagvaarden, onder de actrice Peronne Hosang en de Carel Briels. geef mij maar vraag uw medehandelaar vruchtenyoghurt Beslag op gebouw van De Waarheid in hoger beroep De raadsvrouwe van de communis tische stichting Bepenak heeft giste ren in hoger beroep voor het Amster damse gerechtshof gepleit voor een opheffen van het beslag op het gebouw Felix Meritis (het gebouw van De Waarheid). Dit beslag werd gelegd door de Zut- phense winkelier W. l'Ecluse, in afwach ting van de uitspraak in een civiele pro cedure tegen De Waarheid wegens smaad en laster. Het blad heeft een artikel ge plaatst en in Zutphen huis aan huis doen verspreiden, waarin l'Ecluse als „SD-er" aan de kaak werd gesteld. De juistheid van dit artikel wordt bestreden. De raadsvrouwe van Bepenak acht deze stichting niet verantwoordelijk maar de hoofdredacteur van De Waarheid. Zij acht beslag niet rechtmatig zolang de hoofdvordering niet vaststaat en twijfel- De raadsman van l'Ecluse betoogde dat zijn cliënt na het artikel het mikpunt van nozems is geworden en in zijn bedrijf veel schade lijdt. Hij noemde de finan ciële positie van De Waarheid ronduit slecht. Vandaar het beslag op het ge- Kans voor vrije producenten Het tweede West-Duitse televisiepro- komsten uit de reclame beginnen beter gramma (ZDF) heeft het, ondanks het te lopen. feit dat in het begin, toen de maat- Voor het Romende seizoen heeft do schappij werd opgericht, veie mede- ZDF reeds voor ongeveer 20 miljoen werkers van het eerste programma gulden aan advertenties via het scherm „overliepen", toch niet zover kunnen uitgezet. rooien dat het een voldoende eigen ZDF doet veel aan opinie-onderzoek programmastaf bezit. en luistert graag naar wensen van de Slechts 40 pet van de programma's, kijkers, hoewel deze elkaar op vele met inbegrip van het dagelijks jour- punten tegenspreken. Men laat dan de naai, komt uit eigen studio's. minderheid zwichten voor de meerder- De intendant van ZDF, prof. Holza- heid en zo is besloten dat met ingang mer, heeft dit medegedeeld in een ln van heden het officiële avondprogram- Mainz gehouden persconferentie. Hij ma niet meer om 8, maar om 7.30 uur zei, dat ZDF op het ogenblik werkt zal beginnen, d.w.e.. van maandag t/m met 70 a 80 vrije producenten, die op- vrijdag. Eveneens op verzoek heeft men bij zonder geliefde programma-onderdelen (zoals de Sportspiegel op dinsdag) naar de klok van aehten verlegd en uitzen dingen van speciaal karakter, waarmee men slechts een beperkt aantal kijkers een genoegen doet, op de late avond geplaatst. Moordzaak Helgers voor tv-rechtbank Op maandag 2 de maatschappij kunnen Minister èn Kamerleden: (Van i parlementsredactie) Minister Toxopeus deelt de vrees m een aantal Kamerleden, dat de aanstelling van een nationale om budsman een heel moeilijke zaak zop kunnen worden als in tal van plaat- gemeentelijke ombudslieden (raadscommissarissen) zouden worden benoemd. Zoals bekend studeert men in Rotterdam op de mogelijkheid om zo'n functionaris aan te trekken. Dit feit kwam gistermiddag ter sprake bij de begrotingsbehandeling in de Twee de-Kamercommissie voor binnenland se zaken. De heren Kolfschoten (kath.v.) en Geertsema (lib.) stelden de minister de vraag of hij wel gelukkig is met gemeen- telijke ombudslieden en of er voor deze figuren wel plaats is in ons gemeentelijk bestel. „Op gemeentelijk niveau is hel nóg moeilijker een onpartijdige contro leur te vinden dan op nationaal niveau" zo meende de heer Geertsema. De heren Scheps (soc.). BeeminX (c.h.) enen Smallenbroek (a.r.) wezen erop, dat het benoemen van een budsman een zaak is van gemeentelijke autonomie. Rotterdam heeft dus het vol ste recht om plannen in deze richting te overwegen. Maar als die plannen door gaan en het Maasstedelijk voorbeeld door tal van gemeenten zou worden gevolgd, dreigt de ontwikkeling naar een natio nale ombudsman te worden gefrustreerd. Moet u zich voorstellen, inspecteur, ze wist precies, hoe de vork in de steel zat. Alleen, dat Bobby zich so stom vergist en de copie mee had, dat wist ze ook niet. En toen de arme kerel terugkwam met de kous op de kop en die copie bij zich, geloofde ze het nog niet. Ze heeft het nooit willen geloven, daar is alle ellen de door gekomen. Een mens kan ook te wan trouwend zijn. Mij had ze a bout portant dertig mille gevraagd. Nou dertig mille, ik bedoel na tuurlijk guldens geen ponden, op minstents drie miljoen, dat was te geef, zegt u nu zelf. Ik heb dan ook dadelijk gezegd: Dat kun je krij gen, schat. Maar je moet wachten tot Bobby terug is,'die brengt de poet mee. Ik moet eer lijk toegeven, dat ze redelijk was." Hij greep weer naar de fles om zijn glas te vullen. „Ja, ze had niet het minste bezwaar te wachten. Maar toen Bobby terugkwam zon der duiten, toen was de boot aan. Ze vertikte eenvoudig het te geloven. Ze stelde ons een ultimatum. Binnen veertien dagen het geld of ze ging naar de verzekeringsmaatschappij, die zou het wel waard zijn aanwijzingen te krijgen. En naar de politie. En voor elke dag, dat we haar lieten wachten eiste ze een mille meer. Eiste ze gewoon! 'stelt u zich eens even voor in wat voor verschrikkelijk parket we zaten. We hadden geen rode cent, laat staan dertig mille. Ze was een duivelin, als ze iets in haar mooie kopje had. diezelfde kleine Joycie." Hy hikte en liet vol zelfbeklag volgen: „U hoeft zich hele maal niet in te beelden, dat wij een prettige tijd hebben gehad, die arme Bobby en ik, in specteur. U had het daar straks over werken. Laat ik u vertellen, dat ik nog nooit in mijn hele leven zo hard heb gewerkt. Van de vroege mor gen tot de late avond hebben we achter dat schilderij aangezeten. Maar niks hoor. En al die tijd hadden die lamme kunstkooplui het na tuurlijk al in handen." „Ik zou liever geen whiskey meer nemen, mijnheer Altringham." „Ik zou niet weten waarom niet. Ik zal drin ken zoveel ik wil. Ik heb neer dan genoeg hik. .van al dat gevit. Harry, ik zou liever dit niet meer doen of hik. dat niet meer doen. Zzal ik hik u eens wat z.zeggen, inspec teur? H.h.harry hik H.harry is g.geen k.k.kleine hikj. jongen meer. H.Harry door MARTIN MONS 3 w.weet zelf. .z.zelf d.drommels b.best w.wat gg.oed hik. .v.voor h.hem is." „Dat blijkt", zei hoofdinspecteur Perquin droog, terwijl hij de heer Harry Altringham nog tijdig opving voor hij onder de tafel schoot. HOOFDSTUK XVI SCHEERMESSEN EN BLOEDSPOREN. Op het bureau vonden ze de honorable Bob by Limestone die zich hulde in een hooghartig zwijgen. Toen hij zyn duidelijk in kennelijke staat ver kerende vriend zag, merkte hij giftig op: „Mijn compliment, inspecteur. Tot nog toe heb ik gemeend dat iemand dronken voeren om hem uit te horen een methode was, die alleen door elementen uit de onderwereld werd gebruikt." „Daar zult u ongetwijfeld wel van op de hoogte zijn, mijnheer Limestone", gaf Perquin scherp terug. „Ik laat me niet beledigen en ik protesteer tegen uw unfaire praktijken. Ik eis een advo- „Die krijgt u heus wel. En wat dat beledigen betreft, ik betwijfel of iemand als u wel kan worden beledigd. Als ik het goed heb begrepen, weigert u een verklaring af te leggen?" „Natuurlijk weiger ik dat U heeft me hier heen gesleept me tussen een troep schorrie morrie laten zetten en me laten identificeren door eenvent, dieik van myn leven niet heb ge zien. Ik eis, dat het Britse consulaat dadelijk in kennis wordt gesteld van deze situatie. En de ambassade. Ik ken de ambassadeur persoonlijk. Ik „U zult alle faciliteiten krijgen, waarop u recht heeft, mijnheer Limestone". „En ik eis, dat wordt geconstateerd, dat u en uw satellieten mijnheer Altringham dronken hebt gevoerd. De verklaringen van iemand in zijn toestand zijn waardeloos. Zij hebben geen kracht van bewijs, hoort u?" Limestone was vuurrood geworden en beukte met de vuisten op tafel. „U zult hier spijt van hebben. Ik zal zon al lergeweldigst schandaal maken, dat het u uw baan kost. U vliegt, inspecteur. U heeft de langste tijd onschuldige vreemdelingen geterrori seerd. Ik zal u Hij deed een stap naar voren, maar agent Appelmans trok hem terug. „Blijf van me af met je gore klauwen, als je niet wilt, dat ik. „Breng mynheer maar weg", zei Perquin moe. „Het lijkt me beter, dat hij de gelegen heid krijgt rustig na te denken." „Ik eis. „Dat het consulaat en de ambassadeur op de hoogte worden gebracht van uw situatie. Ik geef u de verzekering, dat dat zal gebeuren." „Ik weiger een woord te zeggen voor ik iemand van het consulaat heb gesproken", hield Limestone vol. „U zult iemand van het consulaat spreken. En van de ambassade. En breng nu alsjeblieft mynheer weg, Appelmans." „Wat een individu, mijnheer Perquin", zei Dorrepaal verontwaardigd. „Gelooft hij nu wer kelijk dat zijn brutaliteit hem uit deze impasse zal helpen?" „Wis en zeker gelooft hij dat." Perquin zag wit van drift. „Hy kan zich eenvoudig niet voorstellen dat men de honorable Robert Arthur David Limestone zou behandelen als de eerste de beste zware jongen. Als hy steelt en moordt is dat heel wat anders dan wanneer de kleine Zebedeus of de slingeraap zoiets doen." „Nu, die hebben anders geen moord op hun geweten. En wat meer is, ik geloof niet, dat slingeraap ertoe in staat zou zijn ook. Alles by elkaar is hij toch nog wel een sportieve knaap", meende Dorrepaal. „Wat denkt u, heb ben we bewijs genoeg? Of (Wordt vervolgd). drachten volvoeren. In het afgelopen jaar, het eerste van ZDF (die pas op 1 april jJ. zelfstandig in de ether kwaim), werden aan 14 van de gegadigde producenten inderdaad opdrachten gegeven, telkens voor een totaal van plm. 100.000 gulden. Prof. Holzamer maakte van de gele genheid gebruik om tegen te spreken, dat ZDF voornamelijk zaken zou doen met de maatschappijen CCC en Inter tel; deze staan resp. als derde en zesde op de lijst. Ook in de toekomst zal ZDF met de ze vrije producenten blijven werken. Zij zullen, wat het komende jaar be treft, plm 20 pet van de totale pro- lobêr gramma's vullen. ZDF neemt met 40 bank weer zitting houden. Maandags- pet zelf de grootste portie voor haar avonds zal de uitzending wat later be rekening. ginnen, nl. om half tien. in verband Voorts zal 27 pet van de uitzendln- met de jubileumviering van de BRT, gen uit speelfilms bestaan (dat is dus ter ere waarvan de NTS eerst de do- bijoa een derde!), 12 pet van de pro- cumentaire Erasmus op het scherm gramma's zullen via het Eurovisie- brengt. net worden overgenomen en de res- De rechtbank krijgt deze keer een terende 1 pet bestaat uit overgeno- moordzaak te behandelen. Terecht staat men programma's van het eerste net. de 35-jarige Wilma Helgers, die ervan wordt verdacht haar man, een groot handelaar, door middel van een grote dosis slaapmiddelen om het leven te hebben gebracht. Wilma, de tweede en 15 jaren jongere echtgenote van Hel gers, zou voor de officier van justitie al een bekentenis hebben afgelegd, maar men tast nog in het duister om trent haar beweegredenen. Aangezien haar man ernstig ziek was, worden een dokter en een ver pleegster als getuigen opgeroepen. Een nieuw element in dit televisie proces is. dat een aantal rollen, zoals die van dokter, verpleegster en van eer^ predikant, worden gespeeld door per sonen, die werkelijk deze beroepen uitoefenen. Als verdediger zal optre den de bekende Amsterdamse straf pleiter mr. J. K. M. Mathuisen. De Deken van de Amsterdamse advocaten heeft daartoe medewerking verleend, omdat hij er prijs op stelt dat de ad vocatuur Ln deze uitzending (welke men in juridische kringen zeer be langrijk acht) zo bekwaam mogelijk wordt vertegenwoordigd. De reohfcbank zal weer worden geleid door prof. mr. A. D. Belinfanite. Woensdagavond wordt de zitting Financiering De financiering van het tweede pro gramma blijft vanwege reeds gedane investeringen die hun afschrijving be hoeven, nog een probleem. Maar de in- De heer Smallenbroek vestigde er boven dien de aandacht op, dat in de gemeen ten zelf de ombudsman de democratische positie van burgemeesters en wethou- der. - die immer, re»etni«tl, epreek- S uur houden zou kunnen uithollen. Het e rechtstreekse contact tussen bestuurders en burgerij mag niet worden aangetast. Minister Toxopeus kon al deze woor den onderschrijven, maar hij druktt zich voorzichtig uit. Wat de nationale ombudsman betreft: een regeringsbe slissing over de vraag of die er moet komen is volgens de bewindsman pas te verwachten na ontvangst van het rapport dat de commissie-Belinfante ingesteld door de Vereniging voor Ad ministratief Recht te zijner tijd zal tert uitbrengen. Bij de herschrijving van de Gemeentewet zal ook aan de gemeente lijke ombudsman aandacht worden ge schonken. Voor het overige onderstreep te ook de minister dat het hier gaat om een zaak van gemeentelijke autonomie. vanavond 19.00 Kiosk, t weekbladei Kunst veertiendaags magazine 20.00 Nws 20.05 Radiokamerorkest en solist: klassiek® muziek. VARA: 21.00 Promenade-ork en radiokoor: am us muziek 21.50 Waarom luis- niemand?. documentaire over het veroana tussen horen en spreken 22.30 Nws 22.40 Marimba: actuele kronnlek 23.10 Lichte gram 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.5524.00 Nws. II, 298 m. 19.00 Nws 19.10 Ac- 130 Gram v d militairen 20.20 zeggen: wedstrijd Salarissen luziekliteratuurkennis 20.50 Dansorïcest 21.15 Een liet De Kamercommissie heeft gisteren het openbare voorberaad over de begroting king 22.30 "Ni van binnenlandse zaken voor 1964 afge- sloten. Er is nog even gedebatteerd over de bezoldiging van het overheidsperso neel. maar veel nieuws leverde dit niet op. Wel werd van verschillende zijden opgemerkt, dat als straks de lonen gaan stijgen de verhogingen van de ambte narensalarissen tenminste gelijk moeten zijn aan die in het vrije bedrijf. Gevraagd naar zijn oordeel over de be voegdheden van gemeenten om tegen wanbetalende huurders van gemeentewo ningen op te treden, verklaarde de mi nister dat naar zijn mening de gemeente besturen in dit opzicht met de nodige voorzichtigheid te werk moeten gaan. De methode om wanbetalers het leven zuur te maken door het afsluiten van gas, licht en water, vond hij niet sym pathiek, maar hij achtte zich niet be voegd daar iets tegen te doen. De ge meenten die wanbetalers op straat zet ten. moeten zelf voor nieuw onderdak vanavond NTS: 20.00 Journaal KRO: 20 20 Concilie-journaal 20 25 Actuali teiten 20.55 Ja of nee. een muzikaal kans spel 21.35 Bonanza, TV-film (aflevering 1) 22.30 Epiloog. NTS: 22.40—22.45 Journaal Programma voor morgen Lichte gr. muziek (Om 7.30 v." d. Voor pagina) 8.00 Nws. en soc. strijdlied 8.18 Lichte gr. muziek 9.00 Uitz. in samenwer king met het NW 9.10 Voor-R(ot)onde. f „Y' Pf0gramma (herhaling van 19 okL jl.) 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Kiezen en lezing 9.55 Samen thuis, ">.00 Buitenl. weekover- Subsidie finish, sportnws 13.00 Nws 13.15 VARA. varia 13.20 v. d. teenagers 14.10 v. d. twin- 14.45 Artistieke staalkaart 15.15 Ra- 15.45 Van de wieg tot het Het debat werd besloten met een korte, maar pittige discussie over de vraag of aan het Nederl. Politiek Jongerencon tact een overkoepelende organisatie voor contact lussen de jongerenverban- den der vijf grote politieke partijen S 18.30 Wee: een (kleine) subsidie moet worden ver- Hilversui leend. De heren Geertsema (lib.) en Tol- T.io Morgengi man (c.h.) waren daar vóór, r heer Smallenbroek (a.r.) noemde het Nws ~8.15 Djinn, gev.^programrw^ 12V0 dio Jazz cl i graf: vragenbeantwoordlng 16.00 Opci j i7.io Boekenwijsheid rkest en zangsolist 18.00 Nwi taar 18.20 Lichte gr. muziek ank: muziek-revue, n, 298 m. KRO: 7.00 Nwi "15 Oude kamermuziek het ♦.b.v. Angelus 12.04 Liedjes Westen 12.25 Motorpraat 12.30 I land- en tuinbouw 12.33 Licht instr. kwar tet en zangsoliste 12.50 Regeringsuitzen ding: Actueel onderwerp 13.00 Nws 13.15 Amateurorkest 13.40 Franse les 14.00 v. d. jeugd 15.00 Vocaal ensemble 15.30 Muziek uit vele landen 16 00 v d. jeugd 16.15 Jazz- toelichting 16.40 De Spring- subsidiëren van politieke partijen of ganisaties die met deze partijen in zeer nauwe relatie staan „een volstrekt ver keerde weg". De a.r. fractieleider be greep voorts niet waarom de heer Geert sema nu weer voor een nieuuie subsidie pleit terwijl hij enkele weken geleden In de Kamer zo pleehtl, heel, beloofd i IeilS5 da, niet te zntlen doen. Mlnóter Toxo- W* r'er"","k 1,30 Boekb^rrtln, peus verwees de zaak naar „Onderwijs wetenschappen". TELEVISIE: AVRO: 15.00 Jazz Scène U.SA. 15.30 over interessante i Kaarslichtk levend licht! V GOUDA KAARSEN E ting van reportages van het koninklijk :oek aan Thailand. AVRO: 1930 Lui- ïrd op schoot, tv-film NTS: 20.00 Jour- il en weeroverzlcht AVRO: 20.20 Plnky Perky, licht progr. 20.35 Dick van Dy ka >w (2e aflevering) 21.00 AVRO's quiz uur 22.00 Kijk die Rijk. amusementsprogr. 22.50 Actualiteiten NTS: 23.00—23 05 Jour-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17