Bonden willen meer vrije zaterdagen in veehouderij Verkeersplein Gouwsluis (Alphen) gedeeltelijk in gebruik mamm Bescherming visgronden op lange termijn NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 Zuid-Hol land blijft achter Bouw brug Hoornespoldei- Katwijk vordert nu goed T}E BOUW van de basculebrug over het Uitwateringskanaal te Katwijk vordert gestaag. Deze brug zal de Hoornesepolder met de bestaande dorpskern verbinden. Voorjaar 1964 hoopt men er de laatste hand aan te leggen. De totale kosten belopen ruim anderhalf miljoen gulden, waarbij voor de bovenbouw f 480.000 moet worden betaald en voor de onder bouw f819.000. De onderbouw wordt gemaakt door aannemings maatschappij V. de Vries te Haarlem, de bovenbouw door Werkspoor uit Utrecht. Het ontwerp is van het ingenieursbureau Friedhoff en Van Heerde N.V. te Den Haag. November vorig jaar werd de eerste paal geslagen, maar kort daarna kwam het werk stil te liggen door de strenge vorst. Pas in april kon men verder gaan. De brug wordt tweébaans. Met een halve meter tussenruimte ko men aan weerskanten een zes meter brede rixbaan, een voetpad van twee meter en een fietspad van twee-en-een-halve meter breedte. Een bijzonderheid van de bovenkant van het brugdek is, dat deze zal bestaan uit een polyester slijtlaag van twaalf millimeter dikte. Dit procédé is nog maar op enkele bruggen in ons land toegepast. Het blijkt heel goed te voldoen. De totale overspanning meet 51.70 meter. Om de brug te funderen, moesten 248 betonpalen van 14 meter lengte de grond in worden Foto D. Kruyt. Visserijgolfjes Dal de Britse regering heeft besloten de territoriale wateren op zes mijl te brengen, zal op korte termijn geen invloed uitoefenen op de landingen van de kustvisserij, die slechts veertien procent bedragen van de totale aanvoeren. Het besluit zal op lange termijn de visgronden beschermen. Aldus de „Financial Times", die meent dat de beslissingen van andere lan den daarentegen voor de diepzeevisserij een onmiddellijk gevolg hebben als de uitbreiding geschiedt van kaap tot kaap. Dit brengt met zich dat de grenzen op sommige plaatsen veertig mijl bedragen. „Vandaar dat deze scheepsklasse ver- kunnen 15.000 brandstof en 2000 liter plicht is nieuwe visgronden op te zoeken en in de komende jaren is het mogelijk I dat er zich moeilijkheden voordoen wat betreft een voldoende hoeveelheid ge vangen vis. Verder zullen de reizen lan ger duren en zal men een nieuw bewaar- procédé moeten toepassen om de vis In goede staat te houden" Nieuw schip Opnieuw is de Belgische vissersvloot een schip rijker geworden. Na de Z 509 Telstar en de O 176 Romeo is nu de O 188 ,.Erna" in de vaart gebracht. Reder I is Frans van der Veen uit Oostende. Het schip is bestemd voor de west- en Ka naalvisserij en gebouwd op de scheeps werf Zwart in IJmuiden. De lengte over alles is 23 meter, de breedte 5.90 meter en de holte 2.90 meter. Het schip heeft j een Bolnesmotor van 240 pk. De tanks KATWIJK AAN DEN RIJN Jubileumvoetbal Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Oranjevereniging werd gistermiddag een schoolvoetbaltoernooi gehouden op het KRV-terrein aan de Sandtlaan. Op enthousiaste wijze werd door de vijf schoolelftallen gestreden. De uitslagen van de tien wedstrijden waren: Pr. Beatrixschoolschool Nar- pisstraat 30; R.K. schoolschool Zon nebloem 31: school Nai-cisstraatR.K school 05; school ZonnebloemGeref. School 50; Geref. schoolschool Nar cisstraat 00: Pr. BeatrixschoolR-K. school 0—1: Pr. Beatrixschool—Geref. school 6—0: school Zonnebloem—school Narcisstraat 10; school Zonnebloem Pr. Beatrixschool 01; Geref. school- R.K. school 08. De eerste prijs werd gewonnen door de R.K. school, de tweede was voor de Prinses Beatrixschool, de derde voor de school Zonnebloem, terwijl de Geref. school en de school Nai'cisstraat ieder een vierde' prijs kregen. Na afloop van de wedstrijden reikte dc leider van het toernooi als bestuurslid van de Oranjevereniging de prijzen uit aan de aanvoerders van de elftallen. Hij dankte voorts de beide scheidsrechters 'en de hoofden van scholen voor hun jdewerking. aan de Noordwijkerweg de heer C. G. Kamerlingh, onderwijzer aan de Gaspard de Colingnyschool te Katwijk aan Zee. (Hij neemt de plaats in van de heer H. IPiersma, die naar Alphen aan den Rijn I vertrekt. Taptoe 1 De Harmonie Katwijk bood gister- avond de jublilerende Oranjevereniging op de Turfmarkt een taptoe drinkwater bevatten. Op zee De IJm 37 Delft heeft een vangst ge boekt van twintig mandeii hoops, alles haring en makreel. De KW 3 Rijnmond 2 haalde twee zware zakken makreel op. Een trek daarvoor had als resultaat 50 kisten makreel, 30 kisten haring en wat stripvis. De HD 74 Michiel en de HD 79 Drie Gebroeders meldden een besom ming van f 17.000. De VL 16 Voorloper zei in de Ierse Zee weinig resultaten te hebben geboekt. De VL 142 Voorwaarts is zijn geluk gaan beproeven benoorden de 57 graden. Wat er was De aanvoer in IJmuiden werd verzorgd door veertig schepen. Er waren 9950 kis ten vis, waarvan 520 schelvis. 120 wijting. 180 gul en kabeljauw, 20 koolvis. 5600 haring. 380 kleine haring. 1100 spanha- ring, 1080 makreel, 1050 schol, 10 tarbot. kleine makreel. de 150 In Scheven ingen schelvis, 150 wijting. 50 gul en kabeljauw. 3500 haring, 40 makreel, 120 schol, 150 stuks kabeljauw en 600 kilo tong. Vriestrawler De IJmuider haringhaven heeft bezoek gehad van de Israëlische vriestrawler Azgad II. die enkele maanden geleden door een visserijmaatschappij in Haifa Noorwegen is gekocht. Het schip i: Noorwegen gebouwd en heeft enkele jaren vanuit Bergen de visserij beoefend. De bemanning is internationaal. Schip machinisten zijn Noren, tbestaat uit Spanjaarden en Israëliërs Het schip heeft in IJmuiden de visserijbenodigdheden aangevuld de kompassen gecompenseerd. Men gaat bij Las Palmas. Het schip heeft KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 7.37 en 20.13 u laag water 3.16 en 15.36 uur. onze sociaal-economische redactie) "DIJ de behandeling van enkele uit- voeringsbesluiten voor arbeids- en rusttijden in enige land en- tuinbouw gebieden is gisteren in de vergadering 'an het Landbouwschap van werkne- nerszijde scherpe kritiek geleverd op iet uitblijven van regelingen voor vrije veekenddagen in de Zuidhollandse veehouderijbedrijven. De heer P.Schippers (Alg. Ned. Agra- ische Bedrijfsbond) verklaarde, dat Üuid-Holland een achtergebleven gebied s wat de invoering van vrije zater- lagen en zondagen voor werknemers n de veehouderij betreft. Er zijn ar beiders, die niet weten wat een vrije zaterdag is, aldus de heer Schippers. Het ergste vond hij echter, dat er niets wordt gedaan om hierin verbe tering te brengen „De veehouders wei geren gewoon alle medewerking". De heer Schippers kreeg steun van de heer A. IJska (Ned. Chr. Agra rische Bedrijfsbond), die voorspelde ALPHEN AAN DEN RIJN Opbrengst f14.000 In aanvulling op ons bericht van gis teren betreffende de collecte voor Vluch telingenhulp deelde de directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, de heer A. Hofland, ons mee. dat het in gekomen bedrag de f 14.000 heeft over schreden. Dit komt neer op meer dan 50 cent per inwoner. Men verzocht ons mede te delen, dat burgemeester Bruins Slot is verrast dooi de grote medewerking, met name ook van de collectanten. Er zijn ongeveer tweehonderd medewerkers (sters) op pad geweest, die niet alleen in de organisatie bijeenkomst aanwezig waren. Daarom wil de burgemeester hen langs deze weg har telijk danken. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat ook de dienst voor sociale zaken een compliment toekomt voor de wijkinde- ling, waardoor alles vlot kon verlopen. Men kan nog giften storten op het giro nummer van de dienst sociale zaken: 123225, uiteraard met vermelding van het Aanleg riolering en wegen zuiden van de Vorselenburg- straat gelegen gebied is door het uit- onderdelen Prins Hen drikstraat" voor woningbouw bestemd. Reeds kon een aantal panden, aan de Lekstraat en een deel van de IJsselstraat worden gesticht. eerwachten, dat spoedig de overige voor woningbouw bestemde ter- gebruik kunnen worden ge- t is daarom van belang het laatste deel van deze wijk te ontsluiten jiaor.dq aanleg van riolering en wegen, aldus B. en W. tot, de gemeenteraad. Een h i e r to e oa&worpen plan voorziet i de aanleg van de IJsselstraat (voor- )ver nog niet gereed), de Waalstraat, de Maasstraat (zeven meter brede ver bindingsweg tussen de Prins Hendrik straat en de te verlengen Conradstraat) deel van de Conradstraat. als mede in de reconstructie van het tussen het Hazeveld en de Vorselenburgstraat gelegen gedeelte van laatstgenoemde De aanleg van de Conradstraat blijft beperkt tot het tussen de Vorselenburg straat en de genoemde Maasstraat gepro jecteerde gedeelte 260 m). Daar deze weg niet alleen tot onsluiting van oonwijk zal dienen, maar ook voor doorgaande verkeer bestemd zal zijn dra de gehele weg ter vervanging de traverse Prins Hendrikstraat gereed zal zijn rijbaan een breedte verkrijgen. Aan de oostzijde komt boven dien een trottoir van 2.50 meter breed. Krachtens een op 1 november 1957 met het rijk (rijkswaterstaat) gesloten over eenkomst zal de helft van de reconstruc tie- en aanlegkosten van het onderha vige deel van de Conradstraat welk deei wordt begroot op ƒ48.450.door het rijk aan de gemeente worden v De woningen Vorselenburgstraat 41 43 zullen voor de aanleg van dit weg gedeelte moeten worden gesloopt. De kosten van het werk worden, inclu- ef een bedrag van ƒ15.000. reeds uitgevoerd onderdeel, in totaal ge raamd op ƒ431.500,B. en W. stellen voor tot- uitvoering van bedoelde open bare werken te besluiten en het be nodigde krediet van ƒ431.500,ten laste het grondbedrijf ter beschikking te stellen. Commerciële televisie De ARJOS vergadert morgenavond 8 uur in Concordia. De heer Jac, Bijl zal spreken over „Aspecten van de commer ciële televisie". RJJJSSATERWOIJDE Jaarvergadering 't Nut Het departement Rijnsaterwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen hield haar jaarvergadering ondei leiding van de heer J. Visser, die zich verheugde over de flinke opkomst. Penningmeester G. Bergshoef meldde eeen batig saldo van f 192,11. Hierna brachten secretaris E. de Jong L. Schoo respectievelijk het jaarverslag uit en het verslag van de Spaarbank De voorzitter deelde hierna mede, dat het departement nu weer een e toneelclub heeft, die al weer da-uk 't repeteren is. Het concierge-echtpaar Makkenstorm heeft door omstandighe den moeten bedanken. Het wordt op gevolgd door het echtpaar-Molema uit Alphen. De voorzitter bracht eerstge noemd echtpaar hartelijk dank. Raadsvergadering Maandag 28 okt. om 19 30 uur komt de raad van Alkemade bijeen. De agenda vermeldt: verzoek van het r.k. school bestuur Oudewetering om medewerking uitbreiding lagere school met twee lokalen: voorstel tot wijziging „Bezoldi gingsregeling gemeentepersoneel 1962"; voorstel tot hernieuwde vaststelling van de verordeningop de heffing en invorde ring van een reinigingsbelasting: voor stel tot het verlenen van een extra sub sidie aan de muziekver. „Liefde voor Harmonie" i.v.m. haar 75-jarig bestaan; voorstel tot verpachting van enige per celen grond: idem tot verhuur van ge meentewoningen: voorstel subsidiever zoeken in de sociale sector: voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet t.b.v de aanleg van een parkeerterrein langs het Braassemermeer nabij de Noorder- hemweg. dat vele veehouders, die het melken op zaterdag en zondag nu volledig aan hun arbeiders overlaten, het binnen af zienbare tijd wel eens helmaal zelf zouden moeten doen. omdat hun arbei ders dan zijn weggelopen. De heer B. Havenaar (Chr. Boeren- en Tuindensbondi verklaarde, dat naar zijn mening de arbeiders begrip moe ten hebben voor de uitzonderlijke po sitie, waarin veehouders verkeren en drs. R. Zijlstra (eveneens C.B.T.B.) dat het sociale beleid in land- tuinbouw -reeds enorme verbeteringen heeft en nog verder zal ondergaan. De problemen van de veehouderij in be paalde gebieden moeten dan ook als onderdeel van het geheel worden ge zien. waarop de heer S. v. d. Ploeg (A.N.A.B.) waarschuwde, dat „de zaak andere aangepakt zou worden, als er volgend jaar weer niets gebeurt". Morgenavond krygt dc gemeenteraad van Alplien aan den Rijn een omstreden agendapunt te behandelen: het voorstel van B. en W. tot aankoop van de boer derij Noordcinde 50 voor de som van f 235.000. Verkopers zijn de heren C. P. Vergouwen te Voorhout en Th. W. J. Verhoef te Alphen, die beiden voor de K.V.P. zitting hadden in de oude pro vinciale staten van vorig jaar. Het agen dapunt heeft nogal wat stof doen op waaien omdat deze heren zelf een jaar geleden de betrokken boerderij met de daarbij behorende 23 hectaren grond voor f 75.000 minder, dus voor f 160.000 hebben gekocht van de oorspronkelijke eigenaar, boer H. N. Pennings, die er nu trouwens nog woont. Boer Pennings voelt zich lelijk beet genomen. nu hij ziet welk een enorme winst er plotseling op zijn boerderij wordt gemaakt. Volgens zijn zeggen heeft hij, bij gebrek aan een opvolger- zijn boerderij aan genoemde heren ver kocht voor slechts f 160000 omdat zij hem hadden verzekerd, dat op het be drijf ALPHEN AAN DEN RIJN Deining in Alplien om reuzewinst bij verkoop boerderij ieuwe boer zou komen, die breed had. Volgens de heer Pennings is er toen nog wel afgesproken dat hij een aandeel in de winst zou krij gen, als de boerderij onverhoopt aan een gemeente zou worden verkocht. De ge meente Alphen wil de boerderij nu ko pen ten behoeve van een boer, die door sanering zijn oude bedrijf moet verlaten. Boer Pennings heeft inmiddels protest aangetekend bij het Alphense gemeen tebestuur: zijn inziens hebben genoem de heren zijn boerderij onder valse voor wendsels gekocht. Na dit protest zochten de heren Vergouwen en Verhoef weer contact met boer Pennings op en boden hem f 10.000. De heer Pennings gaat echter niet akkoord met dit aanbod en wil eerst afwachten wat de gemeenteraad gaat zeggen Ds. Klamer sprak op wij ka vond Velen hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van de kerkeraad van de Hervormde kökgemecnte West, door de in de aula van dc Immanuëlschool ge houden Gemeente-avond te bezoeken. De naam van ds. Klamer, de spreker van deze avond, zal hieraan niet helemaal vreemd zijn geweest. Dc Alphense Len teklokjes. o.l.v. dc heer D. van Vliet, ver- KATWIJK Zeepaardjes op de nieuwe brug Op de in aanbouw zijnde brug bij de Hoornsepolder te Katwijk zal een kunst werk worden aangebracht. Beeldhouwer Stouthamer te Amsterdam maakt een beeldhouwwerk dat zeepaardjes voor stelt, die door een golflijn met elkaar zijn verbonden. Voor de vluchtelingen De bliksemactie ten baten van de vluchtelingenhulp bracht in Katwijk f 7185 op. leenden gewaardeerde medewerking. Ook stond deze avond in het teken van de gezinsweek; achter in dc aula was een lectuurtafel met een uitgebreide collec tie boeken op het gebied van huwelijk, gezin, opvoeding, enz. De aanwezigen werden verwelkomd door de wijkpredikant. ds W. Verwey. Ds. Klamer, die predikant van het oecu menisch radiopastoraat is. heeft verteld over zijn radiowerk. Hij deed dit op in dringende wijze. Zijn volgens hemzelf, „onsamenhangeud verhaal", sprankelend van humor vaak, gaf een duidelijke in druk van de geweldige mogelijkheden die de radio als medium voor de verkon- iging van het Evangelie biedt. De tal rijke brieven en ook telefonische reacties van de luisteraars zijn daar de evenzo- vele bewijzen van. Spreker wilde wel bekennen, dat de gesprekken die hij naar aanleiding van een uitzending met vaak heel verschil lende mensen heeft, hem wel eens doen vergeten tot welke Kerk hijzelf be- Wij moeten onze medemens niet als een ..geval" en veel minder van onze eigen situatie uit beoordelen, maar veel meer vragen wie onze medemens wer kelijk is. Jezus ziet de mens zoals hij ds: een schaap zonder herder, een mens, die zonder de goede Herder reddeloos ver loren gaat. Hij ziet slechts mensen, die Hij alleen kan redden door voor hen te sterven. Hij eet met tollenaren en zon- Hoe leven wij de christelijke gemeen schap voor? Neen, wij zijn Jezus niet, maar de Bijbel zegt toch: laat die ge zindheid bij u zijn. die ook in Christus Jeuzus wasEcht menselijk contact is een daad van dc christelijke naasten liefde. Na de koffiepauze zongen De Lente klokjes nog een drietal leuke numn tjes, daarna was er gelegenheid tot i gen stellen. Afscheidsreceptii Gisteravond hielden ds. i Fokkema een afscheidsreceptie in de jeugdherberg „De Trekschuit" te De Kaag, waar zij van ieder persoonlijk af scheid namen, in verband met hun ver trek naar Nieuwleusden (Ov.) Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt niet alleen door de leden van de Her vormde gemeente, maar ook door vele andere bewoners van De Kaag. Het was een gezellige avond, waarop, ds. en mevrouw Fokkema opnieuw heb ben ervaren hoeveel sympatie De Kaag voor hen heeft. DE werkzaamheden aan het verkeersplein bij Gouwsluis te Alphen aat den Rijn en aan de verbinding Alphen-Boskoop langs dc Gouwe vor deren gestadig. Dezer dagen is het noordelijke gedeelte van het verkeers plein dat dc kruising gaat vormen van Rijksweg 11 met de nieuwe provin ciale weg Gouda-Amsterdam in de verbinding „binnendoor" tussen Am sterdam en Rotterdam v.v., gereed gekomen en in gebruik genomen. Met grote spoed wordt er nu gewerkt aan de afwerking van het zuideljjk ge deelte. Men hoopt de gehele rotonde februari volgend jaar open te stellen /oor het verkeer. Gelijktijdig daarmee zal dan ook de nieuwe weg van Gouwsluis naar Boskoop in gebruik worden genomen, waarmee het laatste stuk in de verbinding Rotterdam-Amsterdam langs de kortste route klaar is. Het staat reeds thans wel vast, mede gelet op de belangstelling in ver- /oerskringen voor deze weg, dat deze route een der drukste gaat worden n Zuid-Holland. Vandaar ook, dat zowel jn Alphen aan den Rijn als in Waddinxveen koorts achtig wordt gewerkt aan het verbete ren van bestaande kruisingen terwijl de nieuwe kruisingen reeds door vluchtheu vels en verkeersgeleiders aan een druk verkeer worden aangepast. Toch vraagt men zich ten aanzien van de kruising bij Gouwsluis met de ook al drukke Rijksweg 11 af, of men daar niet beter een ongelijkvloerse kruising had moeten aanbrengen door middel van 'r viaduct. Voor de wielrijders en voetgan gers is deze oplossing door de aanleg van een smalle tunnel onder de ooste lijke oprit van de brug wel gevonden, waarom deze dan niet breder gemaakt, waardoor een situatie was verkregen zo als in het hart van Boskoop waar im mers ook een tunnel is gemaakt voor de De foto. genomen vanaf de bo venste omloop van de hefbrug, geeft een overzicht van de stand der werkzaamheden. Langzaam beweegt het verkeer zich over de noordelijke helft van de ro tonde, terwijl de zuidelijke helft wordt afgewerkt. ongelijkvloerse kruising? Rotondes pas sen in de toekomst niet meer in het steeds meer toenemende verkeer. Werd aanvankelijk gevreesd, dat dc spoorwe gen met het maken van de nieuwe over weg in de spoorlijn Alphen-Woerden oostelijk van de Gouwe het tempo ten achter zouden komen, thans zijn de spoorwegen beslist eerder klaar en wor den de AHOB's (de eerste in Alphen) daar reeds op 4 november a.s. officieel in gebruik gesteld, ook al is de weg naar Boskoop nog niet geopend voor het gemotoriseerde snelverkeer. Gelijktijdig met het openstellen van de provinciale weg langs de Gouwe, zal de directie van de CITOSA autobuson derneming een autodienst Alphen-Bos koop openen. Dit wordt een uurdienst, die zal aansluiten op de in te stellen halfuurdienst Alphen-Leiden. NIEUWl'EEN Vluchtelingenhulp De collecte vluchtelingenhulp heeft in Nieuwveen f 982.13 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9