Alles goed en u/el w 4, Geref. jeugdzorgwerk is pioniersstadium voorbij top-drop 'WJ. sb0\j. „DOMINEE VAN DE JEUGDHAVEN" jubileert efi -degeur^ Fraai sierdeksel bij geurige Nescafe Vereniging van chr. geref. diaconieën vijftig jaar Een iioord voor vandaag Pu Inbreng* Hoogconjunctuur voor Italiaanse gauwdieven DONDERDAG 24 OKTOBER 196 - hti U/ITTC TAKinCKI riD/^B WITTE TANDEN DROP 25 ct. %^U ECHTE DROP zwart en zout, maar ooR: ZUIVERE DROP onder apothekers-toezicht vervaardigd uit de beste grondstoffen, dus: OP-EN-TOP-DROP voor de kènners! RED BAND ROOSENDAAL Toekomst in samenhang zien met die der kerk (Van een onzer verslaggevers) TTET jeugdzorgwerk is zijn pioniersstadium voorbij, het ..AA heeft een bepaalde vorm gekregen. Naar de methodiek geen statische vorm, maar een vorm die altijd dynamisch zal blijven, gezien de snelle ontwikkeling van de maatschappij structuur. Het uiteindelijk doel blijft: de mogelijkheid te geven aan de mens om mens te zijn in relatie tot zijn medemens op harmonische wijze mens in relatie tot God". ..De toekomst van het geref. jeugdzorgwerk moet worden gezien in directe samenhang met die der kerk. Geref. jeugdzorg is immers het helpen van de medemens Christus te vinden in de totaliteit van zijn leven uiteindelijk altijd weer Christus in Zijn Kerk. We dienen waar te maken dat Christus mens is geworden, onder ons heeft gewoond en nog woont en dat we Hem mogen zien." Beroepingswerh NED. HERV. KERK Beroepen te Polsbroek en Vlist: K. J. Jansen, te Schelluinen; te Koudum: I. J. Wisse, te Almkerk; te St.-Annaland: J Vos. te Rijssen; te Jorwerd, Beers Jellum en Weidum: K. v. d. Sloot, te Pietersbierum en Wijnaldum. GEREF. KERKEN EVANG. LUTH. KERKEN Drietal te Amsterdam-N.: K. v Braak, te Apeldoorn'Kampen, L. Eve- lein, te Zwolle en C. Schroder, te Am stelveen. nieuwe Zolang de voorraad strekt. (Van een onzer verslaggevers) Op stijlvolle wijze is woensdag in Utrecht het vijftigjarig be staan gevierd van de Vereniging van diaconieën der Chr. Geref. Kerken. Deze vereniging be weegt zich op het terrein van de kinderbescherming en is sedert 1924 in het bezit van een kinder tehuis, eerst in Soestdijk, later te Utrecht. Oorspronkelijk stond dit tehuis als weeshuis bekend, maar in 1957, toen het een alge hele restauratie en uitbreiding onderging, vond tevens een naamsverandering plaats: wees huis werd kindertehuis, waar mee dus ook de naam aan de ge wijzigde omstandigheden werd aangepast. Dit jaar kon in Utrecht een tweede tehuis in ge bruik worden genomen, een de pendance van het kindertehuis, speciaal voor kleuters tot vier jaar. Maar er bestaan nog, meer plannen. Het ligt bijvoorbeeld 'in de bedoeling het oude kinderte huis op een andere plaats in Utrecht te vervangen door een nieuw, geheel aan de eisen van de tijd ingericht tehuis. i de nieuwbouwplannen te bespoe digen is een jubileumactie gevoerd door de overal in het land wonende corres- Ïondenten van het tehuis. Eén van hen, e heer Ph. Mak uit Vlaardingen, niaak- woensdagmorgen tydens de grote ju bileumbijeenkomst in Tlvoli, de uitslag van de actie bekend. In totaal is 111.432 bijeen gekomen, wat voor een betrek kelijk kleine kerkengroep ais de Chr. Geref. Kerken een zeer goed resultaat Is. In het totaal Is een bedrag van ƒ3276 begrepen als resultaat van een seheur- kaartenactie van zondagsschoolklnde- Naar we vernemen, voorziet het nieuwbouwplan ln een staatje met een tiental huisjes voor de diverse groepen kinderen. De grote zaal van Tivoli was vrijwel geheel bezet met een duizendtal mensen. n de voorzitter van de jubilerehde eniging, de heer H. v.d. Molen uit Zaandam, de bijeenkomst opende. Hij memoreerde, dat de vereniging m 1913 werd opgericht, direct al met het doel om tot het stichten van een weeshuis te komen. Tien jaar lang is daarvoor ge spaard. Ondertussen groeide het aantal aangesloten diaconieën. Thans zijn vrijwel alle van de 168 diaconieën lid van de vereniging. In 1924 kon het tehuis in Soestdijk in gebruik worden genomen en in 1934 het nog bestaande tehuis aan het Predikherenkerkhof te Utrecht. Steeds is er nog een grote mate van con tinuïteit geweest, zowel wat het bestuur als het personeel betreft. Het werk heeft een actief thuisfront nodig, aldus de .voorzitter. Daar naast financiële steun ook het personeel vandaan komen. Er is een tekort aan be schikbare pleeggezinnen en gezinsvoog den. Hierin moet worden voorzien. Ver der dient het thuisfront preventief werk zaam te zijn. Nog meer dan vroeger heb ben we uw gebed zo sprak de heer Van der Molen. Nadat enkele telegrammen waren ver bonden, in de eerste plaats aan H.M. Ko- oingin Juliana, voerden vier gasten het Allereerts ds. J. H. Velema te Apel doorn, die namens de Chr. Geref. Ker ken sprak. Daarna Jonkvrouwe W. M. de Brauw namens de Directie Kinderbe scherming van het Ministerie van Jus titie te Den Haag. Zij zei, dat speciali satie nodig is. In het tehuis moeten van de cinderen diverse groepen worden ge- md. Di' zal door een betere huisves ting mogelijk vorden Jkvr. De Brauw deelde mee, dat de af deling financiën grote bewondering heeft voor het feit, dat de vereniging zo lang zonder subsidie heeft gewerkt. Dat moet grote offers hebben gekost. Aan de uit voering van de plannen om tot de uit bouw van het werk en van de aan de ver eniging toevertrouwde kinderen te ko en, wilde spreekster graag haar mede- erking verlenen. Namens de gemeente Utrecht felici teerde loco-burgemeester dr. J. de Nooy de vereniging met haar gouden jubileum. Hij hoopte, dat ze in de komende 50 jaar door mag gaan met haar belangrijke werk tot heil van ons volk, tot zegen van de kinderen en tot eer van God. De heer A. Otter uit Amsterdam, spre kende namens de Centraal Bond voor In- wehdige Zending en Chr. MaatschaD- pelijlc Werk. wees er oo dat er in de af gelopen jaren veel is bereikt. Het wees huis werd kindertehuis en de verzorging van de kinderen werd verantwoorde op voeding. Een leuk moment was het, toen een bandje uit Canada werd gedraaid, waar- ree oud-pupillen van het tehuis. Z. Zwiep en zijn echtgenote M. Kleefstra, de vereniging geluk wensen. In de en velope e, waarin het handje was verzon den bevond zich als jubileumgift 100 gulden! Het bestuur had 'zeer veel telegram- ien en andere gelukwensen ontvangen. Onder de vele gasten bevonden zich ver tegenwoordigers van een groot aantal organisaties en instellingen, waarmee de ;renigine contact heeft. Des middags hield dr. W. H. Velema uit Leiden een jubileumrede over het onderwerp ,,Het werk van onze hand. bevestig dat." Onder dit motto willen we deze vijftigste verjaardag vieren, al dus dr Velema. De Heere heeft laten dat Hij terwille van het kind ..onze hand" gebruiken wilde. Hii heeft de han den van bestuur, personeel en medewer kers gesterkt tot zegen van de kinderen. Wij loven en prijzen God voor wat Hii ons in het tehuis heeft gegeven, zo sprak Dr. Velema. 1 medewerking nodig, Krimpen te Rotterdam, wiens naam onverbrekelijk verbonden is met de ont wikkeling van het geref. jeugdzorg werk. Bij velen is hij bekend als „de do minee van de Jeugdhaven". In een ge sprek naar aanleiding van zijn zilveren predikantsjubileum vertelde hij over dit werk. Een arbeid, die in ruim tien jaar een grote vlucht nam. Getuige de cijfers der exploitatielasten, die een totaal van vier miljoen naderen, getuige de aanwezigheid van ongeveer 150 vaste krachten en de vele vakatures, getuige het bestaan van een kleine 100 clubhuizen, waarmee dag aan dag duizen- ien worden bereikt. Op 23 oktober 1938 verbond ds. Van Krimpen (53) zich aan de Geref. Kerk van HoonhuizenKloosterburen. In juli 1944 kwam hij de kerk van Rotterdam- Centrum dienen als eerste evangelisatie predikant. Maar de opbouw van die ar beid begon pas na de bevrijding. Eerst toog de nieuwe predikant op pad om voedsel naar Rotterdam te brengen. Dat was toen het belangrijkst Mede dankzij de Groningse relatie werd resultaat be reikt. Begin: jenydwerh Rotterdam Lektuurverspreiding, dagscholen werkten in los verband. Er moest organisatie worden gebracht. Het bestaande werd gehandhaafd, nieuw werk opgebouwd, vele taken werden aan gepakt. Een deel van die taken is uit gegroeid tot wat nu algemeen bekend •- als de Jeugdhavenclubhuizen. Als Paulus zijn jonge vriend Timotheus schrijft over wat God| allemaal voor hem gedaan heeft, dan zegt hij ook: „En zeer] overvloedig is de genade van onze Here geweest met het gelooi en de liefde in Christus Jezus. Dat overvloedige van genade' hegrijpen we, maar hoe kan Paulus van zichzelf zeggen dali ook zijn geloof overvloedig is geweest? Slaat hij zich daar niet al te zeer op de horst? En dan staan we weer voor dat ontzettende misverstand dal we denken dat geloof iets is wat wij doen, dat geloof een plani is die groeit op de bodem van ons hart. Niets is minder waari De basis van geloof is niet ons hart, maar het hart van Godj Hoe groter God is voor ons, hoe groter ons geloof kan zijn. j Geloof immers is niet alleen een zeker weten, een kennis uan waarheden, maar een vertrouwen op een Persoon, op Jezus Christus. Hij is het fundament van ons geloof. Uit Hem springi, het op tot in ons hart. De genade van de Heiland was ouer-' vloedig. Maar omdat dat zo was, werd het geloof ook overJ vloedig. Christus betoonde zich betrouwbaar aan Paulus. Daar om kon Paulus Hem geloven. Christus is nog betrouwbaarJ voor u en voor mij, daarom mogen wij Hem geloven. :ef. STUDIEFONDS over het g iet ds. Van Krimpen wordt pas gepubliceerd na de datum van diens zilveren predi- kantsjubileum. De reden is dat ds. Van Krimpen in geen geval festivi teiten wenst. De dankbaarheid over de zegen op het werk is volgens hem t belangrijkst. Mensen dienen hier- bij op de kom Van Krinpen en allen, die i hem werken hebben echter een har- tewens, die we bij deze gelegenheid doorgeven: Er is grote behoefte aan een studiefonds voor jeugdleiders. Algemeen hekend is dat aan deze kaderleden zeer grote behoefte be staat. Niet in alle gevallen kunnen echter voldoende gelden worden op gebracht om de opleiding te bekos tigen. Een fonds zou nuttig werk doen. Wie wil bijdragen kan zich wenden tot de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, Baarn, tot de plaatselijke „Jeugdhaven" of tot ds. Van Krimpen zelf. De Jeugdhavengedachte gaat er vat lat de kerk naar buiten meer ged rentieerd dient op te treden, dat het Evangelie wel overal hetzelfde is, maar de mens tot wie het zich richt vaak in zo totaal andere omstandigheden leeft en dat de wijze waarop de boodschap wordt ïebracht afhankelijk is van die situatie. Het is allemaal begonnen als jeugd werk in de z.g. volkswijken. Niet alleen om de kinderen van de Heiland te ver tellen en daarmee uit. Er werd integen deel gezocht naar wegen en mogelijkhe den om een zodanige plaats in hun leven in te gaan nemen, die kinderen zo te be geleiden, dat de kerk juist in de periode zij tot een keuze kunnen komen •stek laat gaan Niet alleen jonge n, maar ook meisjes en jongens -19 jaar. ER WAS het verlangen het Evangelie een plaats te geven in die oude wijken. Daarbij brak het inzicht door dat dit slechts kon geschieden in harmonie tussen woord en daad. Dat laatste, dienst der barmhartigheid, leidde bijv. tot het stichten van het logement in de Rotter damse Rubroecstraat. Het wordt nog steeds geëxploiteerd. Hier is echter meer sprake van gespecialiseerd maatschappe lijk werk. Daarom denkt men er in de toekomst een aparte stichting voor op te richten. v De Stichting „Clubhuizen De Jeugdha ven", ln Rotterdam werd een gevestigde instelling. Het jeugdzorgwerk in al zfjn schakeringen trad meer op de voorgrond. De overheid begon subsidie te verstrek- ken.Om in aanmerking te komen moest men aangesloten zijn bij een landelijk orgaan. „Jeugdhaven" Rotterdam stond in die tijd nog alleen, maar kreeg voorlo pig erkenning als „landelijke koepel". In die tijd ontstond ook op plaatselijk ni- u een overkoepeling in de Rotterdam- Stichting voor de Ongeorganiseerde Jeugd, een gespreksorgaan tevens voor de diverse jeugdzorginsteliingen. In vele plaatsen begon het geref. jeugd zorgwerk ingang te vinden. De ontwikke ling in de Maasstad drukte haar'stempel op deze bouw.Het gevolg was dat ds. Van Krimpen een belangrijk deel van zijn tijd overal in het land werkzaam was om hulp te bieden. Hij gaf de stoot tot op richting der Stichting „Evangelisch Her stel en Opbouw" in 1952, een nieuw overkoepelend orgaan. Ds Van Krimpen werd voorzitter en leidde als zodanig de groei van het jeugdzorgwerk. Op den duur was al deze arbeid en zijn oorspronkelijke taak niet meer in één hand te houden. Er moest een keuze worden gemaakt. .in de huid gezondheid en zuiverheid Ds. Van Krimpen koos het jeugdzorg werk. Zijn kerk stond hem met ingang van - januari 1955 volledig af voor Evangelisch Herstel en Opbouw, waar van hij thans algemeen secretaris is. Niet los TN HET BEGIN is er hard gewerkt om '4 het jeugdzorgwerk een plaats in de kerk te geven", zegt ds. Van Krimpen, moeten we hard werken om de kerk plaats te geven in het jeugdzorgwerk. Er mag geen ontwikkeling los van de kerk zijn. Op allerlei wijze dient de visie te worden versterkt dat de geref. levenszede niet normatief hoeft te zijn voor de niet-gereformeerde mens", voegt hij daaraan toe. Ds, "Van Krimpen stelt: „De Geref. Kerken zijn in veel opzichten aan de traditie gebonden en dat mag vaak zeer waardevol worden geacht. Maar het be tekent niet dat allerlei gedragingen en inzichten in de Geref. Kerken als nood zakelijk eigendom gezien moeten wor den van de buitenkerkelijke, die de Heiland zoekt". Verheugd constateert hfj het grote ver schillen de volkswijken, vergeleken met vroeger: „De mensen zijn van binnenuit meer gaan zien wat de werkelijke waar den zijn. Door de werking van het Evan gelie is een herstellende invloed opge treden. En ds. Van Krimpen wees in dit verband op de z.g. pros-parochie, die ont staan is uit Jeugdhavencontacten in Rot terdam. Deze parochie, met haar twee predi kanten, ouderlingen en diakenen, ont vangt hulp vanuit de kerk. Maar in ver schijningsvorm is zij anders. Het gemeen schap oefenen van buitenkerkelijken die in de Jeugdhaven belijdenis deden, vraagt organisatievormen die in de grote stads kerk bijna niet aanwezig zijn. „Voor die vormen moet een bedding worden ge zocht", zegt ds. Van Krimpen, maar er is weinig behoefte aan grote kerken. Veelomvattend TNE TAAK van Evangelisch Herstel en -L-v Opbouw is inmiddels veelomvatten- der geworden. Kadervorming, opleiding, instructie eisen de aandacht op. De stich ting speelde haar rol bij het reorganise ren der bestaande opleidingen in Baarn. De Nijenburgh kwam als school voor ge ref. maatschappelijk werk en de Jelburg als internaatsopleiding voor jeugdleiders en -leidsters. „Evangelisch Herstel" werd betrokken bij de oprichting van de Geref. Jeugd raad, een studie-orgaan op het brede vlak van het gehele jeugdwerk, by de oprichting van de Raad voor Geref. So ciale Arbeid, zü participeert in vele lan delijke verbanden, zowel op overheids- als op kerkelijk en particulier niveau. ,Ja de pioniersperiode is voorbij, zegt ds. Van Krimpen. „In plaatsen, waar men het werk gaat opbo»*we»« kan men nu de kinderziekten overslaan". Een belangrijke factor voor de komen de jaren acht ds. Van Krimpen een 350 jaar universiteit van Groningen Curatoren van de Rijksuniversiteit tej Groningen hebben gedeputeerde state» van Groningen verzocht te bevorderen] dat de provincie een bijdrage zal verlej nen in de kosten van de viering het 350-jarige bestaan van de unive teit, In een voordracht aan de stater! wordt voorgesteld 10.000 te verlenei Het voorlopige programma van ring (in 1964) vermeldt behalve e tal plechtige bijeenkomsten een weten! schappelijke en een culturele manifest al tie, een tentoonstelling en feestelijkhej den voor het personeel van de u teit. Voorts zal ter gelegenheid 1 350-jarige bestaan een gedenkboek den uitgegeven. De voor deze activiteiten opgestelde voorlopige begroting vertoont een tekort van 25.000 op een totaal bedrag va», 145.000. Gerekend is op een door he1 rijk goedgekeurde bijdrage van de uni versiteit van 25.000, van de gemeente Groningen 60.000, van de drie noorde lijke provincies 20.000, uit het univer- siteitsfonds 10.000 en uit het represen tatiefonds van de senaat 2.000. De inkomsten uit entree's voor de te orga niseren tentoonstelling zijn geraamd op 3.000. Het tekort van 25.000 zal. naar gehoopt wordt, nog worden gedekt dooi bijdragen uit particuliere fondsen. diepgaande studie op het vlak va veranderingen, die zich in de jeugdzorg voltrekken. Tegelijk moet worden ge streefd naar de aanpassing der outtil- lage aan de eisen van tijd en werk Op vele plaatsen zijn plannen vooi nieuwbouw in voorbereiding. „Men mag niet volstaan met een schuurtje, een kei-' der of een zolder. Er moet een goed club huis komen en dat even duur als bijv. een schoolgebouw". Kerkbouicacties TNDIT verband vindt de algemeen secre- 4 taris .van „Evangelisch Herstel" het verblijdend dat de generale synode der Geref. Kerken onlangs aan de Stichting Steun Kerkbouw (SSK) heeft ver zocht ook de gebouwen voor jeugdzorg werk te betrekken in de steun, die deze instantie verleent. De in het voorjaar van 1964 te voeren nieuwe actie voor kerk bouw is dan ook bestemd voor de bouw clubhuizen en andere gebouwen ir de evangelisatorische sector. Voor de toekomst voorziet ds. Van Krimpen uitbouw naar nog breder werk.r Hü wijst hierbij op een experiment inl de nieuwe stad Hoogvliet, waar diversi schakeringen elkaar hebben gevonden oul gezamenlijk een gebouw voor jeugdzorg-P werk te bouwen en daarin hun arbeidl gestalte) te geven. Er is een drang naari samenwerking met andere levensbe schouwelijke groeperingen, stelt hij, ei 's onderling een grote openheid. Samenvattend is ds. Van Krimpen zeer dankbaar voor de weg die kon worden "egd en voor de zegen, die God op het werk gaf. Hij wil dit niet in de per soonlijke sfeer zien, maar in het kader het werk. Daarom kon een gesprek aanleiding van dit zilveren jubi leum alléén een gesprek over het jeugd zorgwerk worden. BASTION: bouclé tapijt in 2 kleuren gedessineerd voor de prijs van gewoon effen. 130 breed, f 31.90 p. str. meter. Waag folder B 26 aan: N.V. Veneta. Hilversum KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonden-stukkenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen!worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en ln te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding^ 1 schrift i bü- Vaticaans concilie oorzaak van: slag zijn, indien de zware excellentie) te mompe- tegelijkertijd bij Ook in het begin deze eeuw wisten de borsaioli hun klanten reeds te vinden. Daar- i getuigt het verhaal de Engelse aartsbis- laat afstand zouden In velé gevallen is dat schop Amigo die in 1907 doen van hun ringen en dan ook tevens de laat- op audiëntie bij paus kruisen. De Italiaanse ste keer dat de ring als Pius X werd ontvangen zakkenrollers spannen bisschopsring dienst doet. en nadat hij binnen zich deze dagen tijdens De dief krijgt bij een gelaten tot de paus het Vaticaanse concilie heler ten minste 1000 lire moest zeggen: ..Hoewel te-wijde epis- zes gulden) en vaak ik een bisschop ben. kan veel meer voor zo'n ik u dat niet laten zienPaus Pi us daarop zijn eigen borst- Meer moeite nog doen kruis van zijn hals de borsaioli voor de epis- overhandigde het Van 'Vecönstateerd toor- copale kruisen en rin- Britse prelaat. Waarom den dat de borsaioli gen die een ivaarde had aartsbisschop Amigo goede zaken doen de hebben variërend van toen geen kruis? Het copaalse ringen en borst kruisen aan zwakke ring. kettingen te vinden. Hoewel er geen officiële politiecijfers bekend zijn, Seedorf Met belangstelling zal zeker uw ar tikel over Seedorf zijn gelezen waar onze mannen en jongens hun dienst plicht moeten vervullen en waar 1000 nodig is om ze een behoorlijk aange klede barak voor de geestelijke vor ming en voor ontspanning te bezorgen. Zou dat bedrag nu niet in een week bij elkaar te krijgen zijn? Ik geloof het stellig. Maar dan zult u een adres en een giro-nummer moeten vermel den, waarheen de giften gezonden kun- worden. Goes A DE LANGE (U kunt bijdragen overmaken op giro-nummer 28 31 05 t.n.v. Stichting Hoofdlegerprcdikant, Van Heemskerck- straat 33 tc Den Haag. Op girostrook je vermelden: Kamp Seedorf Red.) Seedorf II Met veel belangstelling heb ik uw rubriek „Geestelijk leven" in het zon dagsblad gelezen en wel over de gees telijke verzorging van onze soldaten in Seedorf. Daar mijn zoon enkele weken geleden ook naar Seedorf vertrokken is, voor ongeveer een jaar, begrijpt u wel dat dit stuk mij uit het hart gegre pen is. Nu is mijn vraag of wij. moe ders van onze jongens, mogen meehel- die duizend gulden om die barak op te knappen en gezellig te maken, zo spoedig mogelijk bij elkaar te brengen. Zoudt u zo goed willen zijn om een adres of gironummer de krant te zetten, waarop wij een 1 drage kunnen storten voor Seedorf? Scheveningen R.M- v.d. MARK-ZANDSTRA Groot Ammers W. VAN DONK rtikel „Klein, klein kleu- je in 't verkeer" (Zon dagsblad. d.d. 12 okt. jl.) verwisseld laatste maanden. enkele tot Een de trucs van guldens, al bewerking van het selijk appartement werd bisschóp'Tn' een menigte metaal en de kwaliteit toegelaten in een menig- ttaande te houden, zijn van de stenen. te „verloren". Seedorf III Naar aanleiding van ..Duizend gulden slechts..." in het zondagsblad gireren wij u heden ƒ50. Wat is alles uitein delijk toch simpel: 20 x 50 gulden is duizend maar .10.000 gulden is óók maar 200 x 50 gulden! We nemen aan (Uw bijdrage en de overige door ons ontvangen giften zijn heden overge maakt Red.) Hoog-Catharijne Met belangstelling las ik uw artikel over het plan Hoog-Catharijne in Utrecht, dat binnen vijftien jaar van de wijk rond het station een ultra-mo derne city zal maken. Daar mij de fi nanciële opzet van dit plan hogelijk in teresseerde heb ik er navraag naar gedaan. Wellicht interesseert hetgeen ik hoorde meerdere lezers, vandaar dat ik het hierbij doorgeef. Voor wat de realisering plan betreft zal het zo word gr®nden eigendom zullen blijven de gemeente Utrecht; ze kunnen in cn- pacht worden uitgegeven aan de ex ploitatie-maatschappij (particulier) die de gebouwen gaat stichten en beheren. Deze exploitatiemaatschappij zal Hazerswoude. A. HUISMAN (Wat het laatste betreft inderdaad zijn de foto's helaas verwisseld, het geen nu eenmaal kan voorkomen (waar gehakt wordt enz., nietwaar?) Of de „Toch is het zo's" gebundeld kunnen worden? We hebben het in elk geval voorgelegd aan onze propagan- da-afdellng, die het nog eens nader zal bezien. Red.) Bejaardenzory IV Het stukje van de heer L. Kuipers uit Assen met als boventitel ..Bejaar- w denzorg II" is mij uit het hart gegre- wSen'dat de P» H« in ?at 'lukJS; _.-!fce zijn: de oorzaak van déze ramp. van Skoplje en van alle voorgaande gelijk soortige rampen is: de voortzetting van de ondergrondse kernproeven. Daarom is het beperkte kernstopverdrag zo ge- gevaarlijk! De ondergrondse proeven worden er als 't ware door gelegali- Dan nog iets anders. Het gehele wo ningprobleem moet worden onttrokken aan de speculatieve sector en vanaf de grond anders worden aangepakt. De steeds wederkerende vooruitzichten wekken de primitiefste instincten van parasietisme op. Den Haag W. F. Bingley Sr denken onze lezers daarover?" Welnu u weet nu hoe ik hierover denk. Ik ben heus niet te lui om te werken en ben thans ruim 62 jaar. doch op 65-ja- rige leeftijd pas gepensioneerd te wor den opgericht door de initiatiefneem ster van het plan Hoog-Catharijne. de N.V. Maatschappij voor Projectont wikkeling Empeo. den (AOW) vind ook ik véél Statistieken maken trouwens uit, dat de meesten vóór hun 65ste jaar ster ven. Zij kunnen heel hun leven vaak alles opbrengen en genieten er nooit van (uitzonderingen daargelaten). R WOERDEMAN Hoeveel mensen heb ik al niet in mijn leven meegemaakt, die snakken naar hun 65e levensjaar om dan AOW te kunnen trekken en die vaak vóór die leeftijd al overleden zijn! Heus, die eftijd van 60 jaar is al oud genoeg. Wilt u mijn adhesiebetuiging aan de de keuze der onder- heer Kuipers doorgeven? Toch is het zo Voor de artikelen van de heer Pétil- lon heb ik niets dan lof, zowel voor de leeftijd wijze waarop hij zijn beschouwingen uiteenzet als voor de keuze der werpen. Populair maar gedegen wetenschappelijk verantwoorde wijze, geestig dikwijls en zonder omwegen gaat hij op zijn doel af. „Toch Rotterdam woord een uitstekende rubriek. Als er nog meer mensen zo over denken als ik. dan zou ik de re dactie willen voorstellen de artikelen van de heer Pétillon te bundelen en in boekvorm beschikbaar te stellen aan hen, die een nieuwe abonnee hebben aangebracht. Tevens wil ik de redactie er nog even opmerkzaam op maken, dat de twee (Daar de heer Kuipers uit Assen de ze krant óók ontvangt, is aan het ver zoek uw reactie aan hem door tc ge ven, dus voldaan Red.) Ramp in Italië Naar de oorzaak van de ramp in Ita lië wordt nu gezocht, maar vèr behoeft men niet te zoeken. De physici-geolo- gen wéten het wel, maar zeggen het (nog) niet. Iemand moet toch de eerste (Wij denken niet, dat deskundigen iw mening over de oorzaak der na- uurrampen zullen delen. Red.- Grutin naar Rusland In uw blad schrijft u over de Ame rikaanse graanleveranties aan Rus land: „Juister lijkt ons de mening, dat gebrek aan voedsel, waar ook, nooit als een middel mag worden ge bruikt. Hierin ook kan de aan Christus ontleende levenskijk zich openbaren." Akkoord, vanzelfsprekend. Maar de zaak heeft ook nog een paar andere zijden. De Russen kopen dat Ameri kaanse koren tegen de wereldprijs van S 1.67 per schepel. De Amerikaanse boer kan het daar niet voor telen en ontvangt dan ook 2.20 voor dezelfde hoeveelheid! In feite eet $e Russische burger dus brood op kosten van de Amerikaanse belastingbetaler. Nu, dat is dan nóg liefdadiger dan wij al dachten. Nietwaar? Zoals vanzelf spreekt ontbreekt elke controle of de weg die het Amerikaanse koren in Rusland volgt. Het zal zeer zeker ook in de satellietlanden terecht komen, worden, omdat Amerika bijv. ook ko ren levert aan Polen. Dit land betaalt daarvoor met zachte valuta, maar het krijgt keiharde valuta door produkten van de veredelinglandbouw (eieren, pluimvee, vlees) naar Europese vrije landen uit te .voeren. Ik neem gaarna aan, dat de Russi sche graanoogst hard tegenvalt. Maar tevens ben ik zo vrij aan te nemen. dat de Amerikanen in hun handen wrijven dat zij thans zoveel graan kwijt kunnen tegen wereldmarktprijs. Zij passen wel op het te zenden naai vele hongerende, graanetende gebie den, die géén tegenprestatie kunnen le veren. Ik wil maar zeggen: er zitten teveel nare kantjes aan de Ameri kaanse handelspolitiek dan dat men ze met een paar zinnen kan afdoen. Alphen a. d. Rijn. W. GELDOP Lonen en prijzen VIII Naar aanleiding van de strubbelingen rond de lonen wil ik het volgende op merken. Wij hebben in de krant kun nen lezen hoe er van regeringszijde, van werkgevers- en middenstandszijde over gedacht wordt. Vooral nu de werk gevers over huuropslag spreken en de middenstandsbonden over doorbereke ning van de prijzen. Ten eerste wil ik opmerken, dat de arbeiders opslag willen hebben omdat er velen van hen schromelijk tekoi komen. Ten tweede memoreer ik dal juist de prijzen van de levensmidde len het laatste jaar erg gestegen zijn. Ten derde merk ik op, dat de huishuren al zó hoog zijn, dat wij haast niet betalen kunnen. En w haalt het Centraal Bureau voor de tistiek een gemiddeld inkomen v daan, groot 8.100 als er nog velen onder ons zijn, die nog geen 400 be reiken? Of heeft men bij het CBS ook het loon der bazen, directies en missarissen meegerekend? Misschien mag ik hier zeggen dat er voor mij persoonlijk in 1947 e spaartegoed was door 600 bijverdien te van 800, dus een overschot v mijn loon van 200. Nu, in 1963. een welvaart van 16 jaar met hoge lonen bij mij een tekort van 25 per week, dat op verschillende manieren" bijverdiend" moet worden. Ik ben een niet-roker en een niet drinker, geen brommer bezitter of tv. kijker. Alleen houd ik van goed eten er wil me netjes kleden. Pernis A, Koste!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2