Schiermonnikoog wil het oord van rust blij ven Geen succes voor Haile Selassie Maatregel van regering is niet voldoende M een donte h# W.E.lL-coiiferentie moet sfeer verbeteren Ing. C. Dover komt voor 1 jan. met eigen auto Glas wil type bekijken Geen verslikkende walvis 3 WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 Oliewinning brengt schoorstenenwoud JjET gemeentebestuur van Schier monnikoog is het enige officiële college van de vier Friese Wadden eilanden geweest, dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om bezwaren in te dienen tegen de concessieaanvragen van de Neder landse Aardoliemaatschappij, Cal- tex en Mobiloïl voor de ontginning van aardgas en aardolie in Fries land en het Frans voorbeeld schrikt af De NAM heeft op 13 mei van dit Jaar de concessie „Friesland" aan-' gevraagd. Tot 1 oktober jl. konden beswaren en aanvragen in concur rentie worden ingediend bij het col lege van Gedeputeerde Staten van Friesland. Aanvragen in concurren tie deden de Caltex en Mobiloil. Te gelijkertijd met haar aanvrage in concurrentie maakte de Caltex be swaar tegen de concessieaanvrage ▼an de NAM. i de 1 i de onmiddellijk daaraan grenzende kust wateren is gebleken, dat in de Wadden zee meer dan een structuur aanwezig is, die geen verband heeft met de Blija- vondst van de NAM. Deze vondst in dit Friese plaatsje maakt, volgens Cal tex, geen deel uit van een voorkomen, dat van hier uit zou kunnen worden ont gonnen en dat aardolie en aardgas in exploiteerbare hoeveelheden kan "bevat- Veelbelovend Mobiloil heeft eveneens een aanvrage in concurrentie en een bezwaarschrift tegen de concessieaanvrage van de NAM ingediend. Mobiloil had er de voor keur aan gegeven, haar concessieaan vrage eerst in te dienen, nadat het hui dige exploitatieprogramma, inclusief de nodige proefboringen voltooid zouden N' Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iet* werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- lem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen t wanneer U Algesal uitwriifL zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Gisteren z(jn In de Sahara langs de van de Arabische Liga, die in Algiers is IgeriJns-Marokkaanse grens nieuwe aangekomen, neemt dit standpunt in. dat Algerijns-Marokkaanse gevechten uitgebroken. Het Marokkaan se persbureau meldde dat drie Algerijn se aanvaUen op de grensposten waren afgeslagen. Het versterken van de troe pen vindt gestadig voortgang. succes te hebben. Zowel van Algerijnse als Marokkaanse zijde werd verklaard dat geen vooruitgang is geboekt bij de besprekingen. Algerije houdt vast aan een terugtrekken van Marokkaanse troepen tot de oorspronkelijke posities. Ook de commissie van goede diensten Tito: „Top" over vreedzame coëxistentie President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren in een rede voor de Algemene Vergadering van de V.N. aangedron gen op een topconferentie om de prin cipes vast te leggen voor het vreed zaam naast elkaar bestaan van alle landen ter wereld. Volgens hem zijn er vele tekenen, zo als het kernstop verdrag er een is, die er op wijzen, dat de verdeeldheid die de wereld in politieke en militaire groepen heeft gespleten, langzaam zal worden opgeheven. Ook China moet betrokken worden bij de plannen voor vreedzame coëxistentie, maar eerst moet dat land lid van de V.N. zijn, aldus Tito later op •en persconferentie. Tito heeft gisteren een receptie 700 gasten die morgenavond zou worden gehouden in het Waldorf Astoria, afge last uit protest tegen de mishandeling van twee leden van zijn gevolg op maan dag. Naar Tito's mening waren de vei ligheidsmaatregelen die de New Yorkse politie buiten het hotel genomen had on voldoende en werd op deze wijze aan Zuidslavische emigranten de gelegenheid geboden het gevolg van de president aan te vallen. Enige emigranten zijn gearres teerd. Tito vertrekt vrijdag naar zijn land. Mieren bedreigen afgelegen dorp Een afgelegen gehucht aan de voet van het centrale gebergte op Cey lon wordt geteisterd door een mie- renplaag. De mieren hebben bezit genomen van iedere vierkante me ter en vreten alles op wat zij op hun weg tegen komen. De mensen kunnen 's nachts niet sla pen, want zodra zij gaan liggen wor den zij met mieren overdekt ei overal gestoken. Voedsel moet on middellijk van het vuur worden ge haald en worden opgegeten om te voorkomen dat de pannen leeg zijn voordat de mens een hap heeft kun nen nemen. De overheid heeft met allerlei bestrij dingsmiddelen getracht een einde te maken aan de opmars van de mie renlegioenen, maar geen enkel mid del bleek afdoende. Nasser: parlement in november President Nasser van Egypte heeft gis teren bekendgemaakt, dat voor midden november een parlement zal worden ge- In een toespraak tot troepen die uit Jemen zijn teruggekeerd, zei Nasser dat Egypte probeert het conflict tussen Alge rije en Marokko op te lossen. Nasser ver klaarde, dat zijn land zich tegen elke vorm van agressie zal verzetten. Tev wees hij er op dat Algerije, dat een i Joen mensen heeft verloren niet opnieuw ten bloedbad moet meemaken. aangekomen, neemt dit standpunt in, dat uiteraard door Marokko wordt verwor- Haile Selassie had verder een drie- hoeksconferentie voorgesteld tussen ko ning Hassan, president Ben Bella en hemzelf. Algerije wenste deze conferen tie te houden in de hoofdstad van een Afrikaans land of een neutraal land. Marokko had echter een plaats voor gesteld waarmee de Algerijnen beslist geen genoegen namen. De Algerijnse woordvoerder wilde niet zeggen welke plaats dat Inmiddels wordt uit Kabilië gemeld dat de opstandelingen actiever worden kleine aanvallen op politieposten uit voeren. zijn. De wet, zo meent deze maatschap pij, schrijft niet voor, dat een conces sieaanvrage gebaseerd moet zijn op een daadwerkelijke vondst, waarbij exploi teerbare hoeveelheden pitumina zijn aangeboord. Mobiloil meent echter, dat er in het Waddengebied talrijke veelbe lovende plaatsen zijn, welke een proef boring waard zijn. Voorwaarde Burgemeester O. G. de Boer van Schiermonnikoog (800 inwoners) zei naai aanleiding van de bezwaren, die het gemeentebestuur van dit eiland had gediend: „Schiermonnikoog erkent het nationaal-economische belang van de aanwezigheid van aardolie of aardgas de bodem van het Waddengebied. Te- n de oliewinning op zich heeft Schier monnikoog dan ook geen bezwaren. Wanneer deze winning op Schiermonnik oog evenwel gepaard zou gaan met het oprichten van installaties, die afbreuk zouden doen aan het karakter van eiland, schade zouden toebrengen het landschapsschoon of de rust zouden verstoren, dan heeft Schiermonnikoog ernstige bedenkingen. Daarom heeft het gemeentebestuur van Schiermonnikoog in zijn bezwaarschrift verzocht aan de te verlenen concessies de voorwaarde te verbinden, dat het huidige karakter van het eiland gehandhaafd blijft." Verzonken" Overigens meent burgemeester De Boer, dat bU een eventuele vondst aardgas of aardolie de op te richten torens gecamoufleerd kunnen worden door bomen, terwijl veel van de Instal laties diep in de grond kunnen zinken. „Schiermonnikoog", zo zei hij, „wil echter geen tweede Le Loc worden, het Franse plaatsje, waar een boring niet alleen aardgas maar ook zwavel toonde. Het gevolg is nu, dat er grote fabrieken verrijzen, met walmende schoorstenen en stampende machines. Daartegen protesteert Schiermonnik oog, dat nog steeds een oase van rust is, met grote klem. Slochteren mag dan alleen aardgas hebben geproduceerd, de oliemaatschappijen houden ook andere mogelijkheden rekening, uer zij over pitumina spreken in hun concessieaanvragen. Pitumina, zc menen zij, zijn niet alleen aardolie en aardgas, maar ook andere, daarmee samen in dezelfde afzetting voorkomen de delfstoffen, waarvan de samenhang met aardgas en aardolie haar gelijktij dige winning onvermijdelijk maakt Het oordeel over deze gelijktijdige winning Is echter aan de minister van economische zaken voorbehouden. De mening van Schiermonnikoog wordt ge deeld door de burgemeesters van Vlie land en Ameland. TZONINGIN FABIOLA van België bracht gisteren een bezoek aan het congres van het Internationaal verbond van ver enigingen voor hulp aan de geestelijk gehandicapten. Bij haar aankomst werd de vorstin begroet en bloemen aangeboden door welpen, die beschermelin gen zijn van het verbond. Een ontroerend tafereeltje, waaruit blijkt hoe de Koningin haar hart liet spreken. K.N.L.C.-motie over melkprijs De algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité heeft gistermiddag in Arnhem een motie aanvaard waarin grote teleurstelling wordt uitgesproken over regeringsbe slissing inzake de melkprjjs. Het K.N.L.C. is blijkens deze motie van mening dat de resultaten van de weide- en gemengde bedrijven over 1962-1963 zo bedroevend zijn dat een volledige verwezenlijking van het voor stel van het Landbouwschap noodza kelijk zou zijn geweest. Men had dit zeer redelijke voorstel moeten, aan vaarden. Hoewel het KJN.L.C. de verschuiving van het melkprijsjaar wel kan aanvaar den acht het de voorzieningen welke de overheid voor de interimperiode tot april 1964 wil treffen bepaald onvoldoende. Niet alleen kunnen met de vastgestelde prijsverhoging de meerdere kosten wel ke in de melkveehouderij zijn ontstaan, niet worden goedgemaakt, maar ook staat het bepaald niet vast dat de verwach tingen aangaande de industriewaarde van de melk en het ingerekend prijs niveau van omzet en aanwas van vee worden gerealiseerd. Het K.N.L.C. rekent er uiteraard op dat de overheid het realiseren van die verwachtingen zal nastreven. Het K.N.L.C. i« van oordeel dat ook een eventueel openbreken van landbou' c.a.o.'s aanleiding moet zijn tot herzie ning van het vastgestelde melkprijsbeleid. Vasthoudende aan het standpunt van de veehouderijcommissie is het van mening .•aneer in april 1964 een nieuw melk prijsjaar ingaat een melkprijs moet gel den welke past bij de bestaande sociaal- economische situatie en waarin tenmin ste volledig rekening is gehouden met de redelijke verlangens door de georga niseerde landbouw geuit bij de kabinets formatie, aldus de motie van het K.NX..C. Mirage volgend jaar met atoombommen De Franse minister van oorlog, Pier re Messmer, heeft verklaard dat vol gend jaar vliegtuigen van het type „Mirage 4" zullen worden voorzien van atoombommen. Messmer ver klaarde voor de nationale defensie- commissie dat de voorbereiding van een Franse kernmacht zeer bevredi gend verloopt. Minister Messmer zei dat de militaire uitgaven in 1964 19874 milj. frank zul len bedragen: 20,5 procent van de staats uitgaven. Op 1 januari 1965 zullen er 650.000 man onder de wapenen zijn. Voor militaire uitrusting zal 9.106 mil joen frank, 45,8 procent van de militaire uitgaven, worden uitgetrokken. 40 pro cent hiervan, 3.686 miljoen frank, zal zijn bestemd voor kernbewapening. De voorzitter van het Europese par lement, Gaetano Martino. heeft na een onderhoud met president Kennedy op het Witte Huis. tegen verslaggevers ge zegd voorstander te zijn van een multi laterale NAVO-kernmacht, maar te ho pen dat deze eens geheel Europees zal worden. Martino zei president Kennedy bedankt te hebben voor de voortdurende Amerikaanse steun aan de Europese een heid. De multilaterale NAVO-kernmacht kan bijdragen tot de eenwording van Europa, zei hij. Thant herinnert Indonesië aan belofte Oe Thant heeft Indonesië gisteren herinnerd aan zijn verplichting om de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea voor het eind van 1969 het recht te ge ven zelf over haar toekomst te beslis- De secretaris van de VN deelde In donesië mee, dat het VN-fonds voor de ontwikkeling van westelijk Nieuw- Guinea, over enkele maanden in ac tie komt. Nederland heeft zich. zoals gemeld, bereid verklaard de komende drie jaar jaarlijks tien miljoen dol lar bij te dragen. I Na de papieren tijger die in het geschil tussen Rusland en China enige sensatie heeft veroor zaakt, heeft mr. D. U. Stikker, de secretaris generaal van de NAVO, de groente in het conflict tussen beide landen ge ïntroduceerd. In een toe spraak in Berlijn ver klaarde hij: „In de ogen van de Chinezen zijn de Russen als radijsjes, root' van buiten, maar wit vai binnen". Een Spaanse stieren vechter, een van de suc cesrijkste van het land, hangt zijn cape aan de wilgen en zal domini- kaner monnik worden. Juan „Mondeno" Garcia gaat eerst nog een tour nee door Mexico maken en daarna geeft hij zijn gevaarlijke beroep er aan. Al enige jaren deden deze geruchten over hem de ronde, maar iedereen dacht dat het een publi- citeitstunt was. Garcia zegt dat het beroep van stierenvechter hem eigen lijk nooit heeft aange trokken en dat hij het alleen maar was gewor den om goed voor zijn ouders te kunnen zorgen. I De Bond van caféhou ders, hoteliers en restau rateurs in België 'heeft gepleit voor de opheffing van het verbod tot het schenken van sterke drank in openbare gele genheden en een vermin dering van het aantal café's in België. Terwijl in Nederland 25.000 café's op 12 miljoen inwoners voorkomen (1 op 480 in woners). is er in België één café op elke 120 in- I Er staan thans naast de deur die toegang geeft tot de grote zittingszaal van de rechtbank te Gro ningen twee paar slip pers, bestemd voor de vrouwelijke getuigen aan wie verzocht wordt hun schoenen met naaldhak jes uit te doen. Vorige week nog moesten enkele getuigen hun verklaring op kousevoeten afleggen. I Premier Nehroe heeft de reusachtige Bhakra- dam in de Himalaja in gebruik gesteld. De dam is een der grootste van de wereld en is India's grootste irrigatie- en wa- terkrachtwerk. Hij ligt 225 meter hoog en vormt een meer van 88 kilo meter lengte. Vrijdag en zaterdag in Den Haag SPECTACULAIRE resultaten worden niet verwacht van de ministersconferentie van de Westeuropese Unie die vrijdag en zaterdag in Den Haag wordt ge houden. Nu de ministers varn bui tenlandse zaken van de zes lan den van de Europese gemeen schappen en Groot-B ritannië voor het eerst na het mislukken van de onderhandelingen over toetre ding van Engeland tot de E.E.G. te Brussel in januari weer in Europees verband bijeenkomen, gaat het vooral om verbetering van het politieke klimaat. In Haagse kringen meent men dat op de conferentie twee klippen dienen te worden omzeild. In de eerste plaats moeten de ministers thans niet al te veel willen berei ken omdat anders dit waardevol le forum in. gevaar kan komen. Echter dienen zij ook te voorko men dat het overleg geen inhoud heeft. Zoals bekend, b In juli overeenge komen dat de ministerraad van de W.E.U. weer, zoals vroeger, om de drie maanden bijeen zal komen. Op de conferenties van de raad zal echter niet alleen over de politieke situatie worden gesproken maar voortaan ook over de Europese economische situa tie. Hierbij zal ook de Europese com missie van de E.E.G. aanwezig zijn. Als doel van deze contacten is aan vaard het zoveel mogelijk voorkomen dat de Europese Economische Ge meenschap en Groot-Britannië maat regelen nemen die een ongunstige in vloed kunnen uitoefenen op de weder zijdse betrekkigen en op het open houden van de mogelijkheid van een latere toetreding van Groot-Britan nië tot de E.E.G. De Nederlandse minister van buiten landse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, heeft enige tijd geleden in d« memorie toelichting op de begroting van sljn ministerie gezegd dat de praktijk zal moeten leren in hoeverre aan deze pro cedure inhoud kan worden gegeven maar dat in beginsel de mogelijkheid van een vruchtbaar en zinvol contact aanwezig Het verloop der gebeurtenissen sinda het begin van het jaar overziende en beseffende hoezeer krachten werkzaam zijn die de gemeenschap in «en andere richting pogen te stuwen dan Nederland steeds heeft voorgestaan, kan onderge tekende slechts concluderen dat geen hooggespannen verwachtingen kunnen worden gekoesterd ten aanzien van de vorderingen die in de voorzienbare toe komst kunnen worden gemaakt", aldus de memorie van toelichting. De bijeenkomst wordt in Den Haag gehouden omdat Nederland in het Laat ste kwartaal van dit jaar het voorzit terschap over de W.E.U.-raad heeft. Het agendapunt gedachtenwisseling over de Europese economische situatie geeft alle landen het recht alles ter sprake te brengen. Uit Londen is ge meld dat men zaterdag behalve over de Europese economische problemen ook zal spreken over de aanstaande Kenne- dy-ronde in de onderhandelingen over tariefverlagingen en over de wereldhan delsconferentie van de Ver. Naties. De agenda staat nog niet helemaal vast daar West-Duitsland een verzoek heeft ingediend de landbouw als eerste punt op de agenda te plaatsen. Diner Aan de vooravond van de conferen tie zal de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, sijn Britse ambtgenoot, Richard Butler, in Den Haag een diner aanbieden. Voorts wordt verwacht dat de minis ters vrijdag bij de bespreking van de politieke situatie niet alleen over de Oost-West verhouding maar ook over het Midden-Oosten, het Verre Oosten «a Latijns-Amerika zullen spreken. De Nederlandse delegatie wordt ge leid door minister Luns. Verder maken de staatssecetaris van buitenlandse za ken. mr. L. de Block, de waarnemende permanente vertegenwoordiger bij de W.E.U. te Londen, mr. C. W. baron van Boetzelaer van Asperen. de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de E.E.G. en Euratom, de heer D. P. Spierenburg, en een aantal ambte- N.V. met kapitaal van 3 miljoen De heer C. Doyer uit Bussum, directeur van een machinefa briek in Assen, toonde gisteren tijdens een persconferentie op Schiphol een plastio model van een door hem ontworpen rotatie- zuigermotor. De heer Doyer be toogde, dat zijn motor veel voor delen heeft boven de zogenaam de Wankel-motor, waar men in West-Duitsland zo van onder de indruk is. Ing. Doyer te Bussem, die dezer dagen een ontwerp voor een nieuwe rotatiezuiger heeft ge lanceerd, heeft bekendgemaakt, dat hij overgaat tot het oprich ten van een naamloze vennoot schap „Doyer Motor" met een aanvangskapitaal van drie mil joen gulden. De n.v. zal zich gaan toeleggen op de bouw van rotatiemotoren en de bouw van automobielen. Hedenmiddag reeds zou de notariële acte van oprichting worden ge passeerd. Hoewel hij zegt zelf des noods het grootste gedeelte van het kapitaal te kunnen fourneren, wil hij elke Nederlander in de ge legenheid stellen tot een minimum van honderd gulden in zijn onder neming deel te nemen. Zelfs heeft de heer Doyer al een naam bedacht voor zijn toekom stige automobiel, namelijk „Ro- tac", hetgeen betekent „roterende tact motor". Voor welke notaris de acte wordt ge passeerd en welke financiers hem zullen steunen, wilde de heer Doyer niet meedelen om hen „te vrijwaren voor publiciteitsoverlast". De Rotac zal een gestroomlijnde auto worden met een gewicht van onge veer 800 kilo, een motor van 60 pk, en een snelheid van 140 kilometer per uur. Het wordt een 800 cc rotatiedie sel met pneumatische aandrijving en luchtvering, uitschakelbare pneumati sche voorbumpers en een telescopi- sche stuurinrichting die tegen een luchtkussen kan terugveren. Ook horen er door luchtdruk beveiligde portiersluitingen bij en luchtdrukrem- men. Volgens de heer Doyer zou in zijn ontwerp door de pneumatische aandrijving de startmotor, de ver snellingsbak, het differentieel en de koppeling kunnen vervallen. Voor ja nuari reeds hoopt hij een prototype van de auto te kunnen tonen. Intussen heeft ing. Doyer meegedeeld de bevestiging te hebben gekregen dat of Hans Glas of diens zoon Andreas Glas met de chef-constructeur van de Glas automobielfabrieken ln Beleren naar Nederland zullen overkomen, in dien een lopend model van de motor kan worden getoond. 1350) We moeten er niet aan den ken, wat er zou gebeuren indien een walvis zich zou verslikken. Vertoont een mens in die omstandigheden reeds krampachtige bewegingen en onbeheerste reakties, hoeveel te er ger zullen de woelingen zijn van de 30 m lange en 150.000 kilo wegende blauwe vinvis, die een ferme golf zeewater in het verkeerde keelgat heeft gekregen? Het verslikken bij in zee levende dieren is een heel bijzonder punt. het algemeen wei nig zorgen maken, maar dat deson danks oqze aan dacht waard is. Kan een vis, bij wie het water door de mond naar binnen komt en vervolgens door de kieuwen stroomt, zich verslikken? We zouden denken van niet, omdat we onder verslik ken verstaan het belanden van een vaste of vloeibare prop ln de lucht pijp. En aangezien een vis geen luchtpijp heeft, kan er volgens deze definitie van verslikken dus geen ■prake zijn. Zonden we de term verslikken echter wat ruimer nemen, zodat daaronder ook valt een belemmering van de ademhalingsorganen, dan komt het verslikken bij vissen wel dege lijk voor. Het gebeurt Immers her haaldelijk, dat de door de mond bin nengedrongen waterstroom allerlei voedselresten meeneemt, die tussen de kieuwen blijven hangen. waar door de kieuwen in hun funktle ge hinderd en zelfs geheel belemmerd worden. Daarom hebben vissen een kleuwzeef, maar evenals het klepje in ons strottenhoofd, kan die zeef wel eens in haar taak tekort schie ten. Brian Curtis ving bijv. eens een baars van 20 pond, in wiens kieuwen een drieponds karper was blijven steken. De rover was ln zijn bult gestikt, omdat de karper, wiens staart nog nlt de bek van de baars TOCH IS HET ZO? stak, met de kop het kieuwdeksel geopend hield, waardoor de adem halingsorganen niet konden functio neren. Een duidelijker voorbeeld van verslikken ls bij vissen welhaast niet denkbaar. Bij walvissen die evenals wij over longen beschikken, kunnen zulke voorvallen zich uiteraard niet voordoen, maar het verslikken zou desondanks een groot gevaar voor deze dieren betekenen, indien daar tegen geen bepaalde voorzorgsmaat regelen waren ge nomen. Zoals u weet, haalt een wal vis adem door de neusgaten en wat zou er dus gemak kelijker zijn dan het blnnensnulven van een paar liter zee water even vóór of na het moment, waarop de oppervlakte van het water is bereikt? We behoeven ons hierover geen zorgen te maken, want de neusgaten van de walvis worden door een reflex geopend, zodra het dier boven water komt en worden op gelijke wijze gesloten bij het duiken. Ook met het werkelijke verslik ken is rekening gehouden, want de lucht- en voedselweg zijn bij de wal vis in tegenstelling tot de mees te andere zoogdieren volkomen gescheiden doordat het rudimentaire strottenhoofd aan bet einde van de neusgang steekt. Een hap water kan dus uitsluitend en alleen ln de maag terecht komen en verslikken kan een walvis zich alléén, indien de reflex die de neusgaten onder water geslo ten hondt, zou weigeren te werken. Erg waarschijnlijk Is een dergelijke afwijking niet, zodat de walvis zich volkomen genist kan voelen. Weet u, dat bij een pasgeboren buideldier soortgelijke voorzorgs maatregelen zijn genomen? En met H. PétUlon Nadruk verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5