Verplichte verzekering arbeidsongeschiktheid D Opvallende vorderingen met niertransplantaties Synode-Rotterdam moet de kwestie-Goossens oplossen Een woord voor vandaag Meeste zin in studeren tussen 36 en 40 jaar... PECTORAAL Streefdatum negenjarige leerplicht: 1 sept. 1967 AEG centrifuge type 25 f 230.- AEG Tussen schoolpoort en huisdeur Wie aan tafel icil dromen van reizen Die laat zich een eethuisje wijzen Chinees, Italiaans, Indonesisch of Spaans... Hij zal er zo'n "reis-taf el" prijzen. Advies voor de middenstand: Welvaartsvast basisinkomen van f4500.- |E commissie eociale verzeke ring van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf is van oordeel, dat een verplichte ar beidsongeschiktheidsverzekering voor middenstanders gewenst is. Zulk een verzekering zou dan be perkt moeten blijven tot een wel- vaartsvaste basisvoorziening met een betrekkelijk- laag niveau van de uitkeringen, voorafgaande door een eigen-risicoperiode van een jaar. De commissie heeft over de ze kwestie een uitvoerig advies uitgebracht, dat op 20 november a.s. in de vergadering van de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf zal worden behandeld. (Van onze soc.-econ. redactie) BOEKENHOEK Luchtschepen en ballons, door drs. J. Boesman. De snelste treinen van Europa, door G. L. S. Willemse. Pantservoer tuigen I. door Fred Vos. Zweefvliegen II, door W. Adriaansen. Vier aardige deeltjes, evenzovele verrijkingen van de reeds geduchte Alkenreeks, beeldency clopedie. Uitgaven De Alk. Alkmaar. Appelsnoet en Goudbaard, door A. M. de Jong. Uitgave N.I.B., Wilhelminalaan 7, Zeist. Vijf aardige, door G. van Raemsdonck fraai geïllustreerde deel tjes, een laat gepubliceerd, rnaar nog volop \yelkom manuscript van de beken de schrijver. Alfred Hitchcock, door Frans Sierens. Uitgave A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Dit Zwarte Beertje is de levensbeschrij ving door een Gents filmcriticus van de grote regisseur. Omslag Dick Bruna. Niet door water maar door vuur, door James Baldwin. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. We zijn blij met deze ver taling door Oscar Timmers, van het be roemde geschrift The fire next time van de vermaarde negerleider. Als Zwart Beertje. Omslag Dick Bruna. De verborgen bloem, door Pearl S. Buck. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Dit dubbele Zwarte Beertje is de vertaling door C. Buddingh' van The hidden flower. De omslag is van Dick Bruna naar een tekening van Katsushika Hokusai. Het satans kruid, door Ian Stuart. Uit gave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Dit dubbele Zwarte Beertje is een detective rondom de bacteriologische oorlogvoe ring. Oorspronkelijk The Satan Bug. Vertaling Tuuk Buijtenhuijs. Omslag Dick Bruna. Maigret en de bezoeker van zater dag, Antoine en Julie, Over de scheids lijn, en De Anderen, door Georges Simenon. Uitgaven A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Vier nieuwe detectives als Zwarte Beertjes, in vertaling van K. H. Romijn en mr. A. Roothaert. Omslagen van Dick Bruna. Kalm aan. Mr. Bond, door Ian Fle ming. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Vertaling door Annie den Her- tog-Pothoff van Thunderball. Detective als Zwart Beertje. Omslag Dick Bruna. Het begon met een dode vrouw, door Peter Cheyney. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Deze vertaling van de detectiive Ladies won't wait is van Cas par Hendriks. Als Zwart Beertje. Hotel De Passiebloem, door Rosalind Erskine. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Oorspronkelijk The Passion-Flo- wer Hotel. Vertaling Th. Cornips. Zwart Beertje. Merkwaardige geschiedenis rondom een kostschool. Die Gekke Sahara, door Nicole de Bu- ron. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Oorspronkelijk Dróle de Saha ra. Vertaling Margot Bakker. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Een merk waardige woestijntocht. Zes hoorspelen. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Dit Zwart Beertje brengt ons zes uitgezonden hoorspelen van Jan Stalens, Ben Wolken, Jan Sta rink. Will Barnard, W. G. van Maanen en Anton Quitana. Dr. L. B. van der Slikke meent dat een optimistische houding ten aanzien van de ontwikkeling van de niertransplantaties gezien de vorderingen in het theoretische onderzoek gerechtvaardigd is. In principe ds een nieroverzetting reeds mogelijk gebleken. Er zijn patiënten die meer dan drie jaar geleefd hebben na de operatie. De kans op een zo gunstig re sultaat is echter niet groot. Vol gens de thans bekende cijfers leeft nog slechts ongeveer tien procent van de patiënten langer Openbare les dr. Van der Slikke Een eigen patriarch voor Griekse Kerk? De Grieks-orthodoxe metropoliet van Eleuteropolis, Ambrosius. heeft het voor- d gedaan, de aartsbisschoppelijke stoel n Athene tot patriarchaat te verheffen. De Griekse Kerk moet zich volgens deze metropoliet geheel losmaken van de patriarch van Constantinopel. De Grieks- Orthodoxe Kerk is wel zelfstandig, maar kent in het kerkelijk bestuur aan de patriarch van Constantinopel toch nog enige honoraire voorrechten toe. Het voorstel van de metropoliet heeft in Griekenland nogal stof doen opwaaien, al is de meerderheid der discuterenden toch tegen verheffing van Athene tot patriarchaat. De synode van de Grieks- Orthodoxe Kerk heeft het voorstel offi cieel afgewezen. Achtergrond van Ambrosius' voorstel volgens welingelichte kringen het eningsverschil tussen patriarch Athena- goras van Constantinopel en de Griekse Kerk over de toenadering tot de Rooms Katholieke Kerk. Het zenden van waar nemers naar het Vaticaanse concilie na mens de gehele orthodoxie 'wordt door vele Griekse geestelijken afgewezen. Opleiding tot Q Accountant -• Schriftelijke kursusvande NATIO NALE ASSOCIATIE VAN ACCOUN TANTS. Individueel karakter. Door bedrijfsleven erkend. Vrijblijvende inlichtingen: Secretariaat, Bel- gischeplein 6, 's-Gravehhage, tel. 070-651763. Leden Geref. kerken vrijgemaakt) bijeen (Van een onzer medewerkers) Het comité S.O.S. (Steun Oost- Soemba) heeft de leden van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt), die geen vrede hebben met de maatregelen, in deze ker ken genomen t.a.v. de Soemba- nese (vrijgemaakte) Gerefor meerde Kerken en de vroeger daar werkende missionaire predi kant, ds. S. J. P. Goossens, sa mengeroepen tot een grote open bare vergadering, die dezer da gen in Amersfoort werd gelan den. Sinds 1952 heeft deze kwestie veel on rust in deze kerken gebracht. Zoals be kend is ds. Goossens begin 1953 door de zendende kerk (Zwolle) geschorst en af gezet en werd de band met de Soemba- nese kerk verbroken. Zowel bij de particuliere synodes van Overijssel—Gelderland (1953 en 1954 als op de generale synode van Enschede (1955), BunschotenSpakenburg (195fi) en Assen (1961) heeft deze zaak op de agenda gestaan, daar telkens weer be zwaarschriften werden ingediend. De overtuiging dat de maatregelen ta.v. de Soembanese kerken en ds. Goo- sens verkeerd zijn geweest, heeft sinds 1952 vooral door de arbeid van genoemd comité steeds meer veld gewonnen. De synodes hebben de schorsing en afzet- dan zes maanden na de trans plantatie. Bij de rest is de nier al eerder uitgestoten of zijn ze aan complicaties overleden. (^Uni versiteit te Groningen hield ter gelegen heid van zijn ambtsaanvaarding als lector in de faculteit der geneeskunde. Hij zal de studenten volgens zijn leer opdracht inleiden tot de inwendige geneeskunde. De niertransplantatie is een van d( mogelijkheden voor behandeling var patiënten met in het eindstadium ver kerende nieraandoeningen. Zonder meei is deze operatie niet mogelijk. De ont vanger zal de nier als llchaamsvreemd beschouwen en het orgaan trachten uit te stoten. Transplantatie De transplantatie wordt verricht periode,, dat de ontvanger niet vreemde nier kan reageren. De vloeding moét zodanig zijn, dat het orgaan op den duur volledig wordt ge accepteerd. Dan pas kan men de operatie als geslaagd beschouwen. Een van de meest gevreesde compli caties is infectie. Het probleem van de donoren is moeilijk en ligt volgens dr. Van der Slikke hoofdzakelijk op ethisch terrein. Verwantschap tussen donor en ontvanger is de meest voorkomende situatie. Een andere mogelijkheid is transplantatie van de nieren van pas gestorvenen. Het zal nog wel geruime tijd duren voor men de niertransplantatie -bij men sen geperfectioneerd heeft. Het is een zware operatie, die alleen door een team van specialisten kan worden uitgevoerd, waarbij de materiële voorzieningen te vens optimaal moeten zijn. Maar dr. Van der Slikke is ervan overtuigd, dat de wetenschap ook deze zware opgaaf onder de knie zal krijgen. Christ. Em. Centrale belegt vergadering Mr. ir. B. W. Haveman, regerings commissaris voor de emigratie (met verlof) en directeur van de Intergouver nementele Commissie voor Europese Migratie te Genève (I.C.E.M.). hoopt op zaterdag 26 oktober 's middags om 2 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, in een open bare vergadering van de Christelijke Emigratie Centrale te spreken. Zijn on derwerp luidt: ,,Het belang van migra tie vóór vluchtelingen en technische sa menwerking." Uitzending morele herbewapening niet strafbaar Iri de op 17 september uitgezonden te- levisieuitzénding over de Morele Herbe wapening is niet van een strafbaar feit gebleken. Noch is daarin iets gezegd wat gevaar kan opleveren voor de open bare orde of de goede zeden. Dit hebben de ministers mr. Th. Bot (onderwijs, kunsten en wetenschappen) en mr. Y. Schólten (justitie) geant- deze predikant onrechtmatig op ^sch,o'^eiyke Yra8en vooral de synode van Assen r M 'c n genoemd heeft de houding van de kerk van Zwolle tegenover de Soembanese kerken scherp gelaakt. Bezwaarschrift Toch is de zaak nog steeds niet opge lost. Hoewel Zwolle de schorsing en af zetting heeft teruggenomen, heeft zij is. Goosens niet in zijn ambt erkend, wat door de synode van Assen een wantoe stand werd genoemd en wat hier en daar moeilijkheden oplevert daar som migen ds. Goossens toch laten preken. Ook de band met de Soembanese kerken is nog niet geheel hersteld. Daarom ver strekt een speciaal daarvoor opgerichte vereniging deze kerken financiële hulD. Tot nog toe richtten vele leden van de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerken zich afzonderlijk tot de generale syno des. In Amersfoort werd de mogelijkheid besproken om de activiteiten te bunde len opdat er een gezamenlijk bezwaar schrift kan worden ingediend. Het plan vond algemene instemming van het grote aantal leden van de Gereformeer de Kerken die deze bijeenkomst be zochten. Er was een concept voor een bezwaar schrift opgesteld dat ter vergadering werd besproken en aanvaard werd. Op de komende synode van Rotterdam Delfshaven zal een zeer dringend be roep worden gedaan om thans met dui delijke en afdoende besluiten aan deze gang van zaken een definitief einde te maken. Er werd nog medegedeeld dat iging die de Soembanese ker- Dis. (S.G.P.). betreffende het doen van z.i. beledigende uitlatingen je gens de morele herbewapening. In hun antwoord zeggen de beide bewindslieden geen aanleiding te hebben ,.voor het doen instellen van een straf vervolging, noch voor het ne enigerlei andere maatregelen geringswege". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wissekerke: J. van Ginkel te Uitwijk. Aangenomen naar Saaxum (toez.) J. F, N. van Harrevelt. em.pred. te Nie- GEREF. KERKEN Beroepen te Purmerend (2e pred.pl.. C. H. v. d. Berg. te Lollum; te Oud-Vosse- meer: H. Eikelboom, kand. te Sleeuwijk. Bedankt voor Spijkenisse (2e pred.pl.): Th. P. van Belzen, te Mariënberg. CHRIST. GEREF. KERKEN UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Vroomshoop: M. de Jong, te Enschede: te Umuiden: G. van 't Wout, te Muntendam. In het advies wordt overwogen, dat in er veel gevallen gehele of gedeeltelijke derving van inkomen uit het bedrijf ontstaat indien een ondernemer in het midden- en kleinbedrijf wordt getroffen door langdurige of blijvende arbeidson geschiktheid. Voor welhaast alle mid- cejitege denstanders is derhalve een verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ar- beidsongeschikheid onmisbaar. De commissie acht echter een ver dichte verzekering gewenst, omdat a. e weinig ondernemers verzekeringen hebben afgesloten: b. ondanks de ver beterde mogelijkheden tot het afsluiten van vrijwillige particuliere -verzekerin gen te weinig ondernemers daarvan ge bruik maken gezien de onderschatting van het risico en de zware lasten, die krachtens de bestaande verplichte ver zekeringen reeds op hen rusten: c. het selectieprobleem anders niet volledig op gelost kan worden; d. waarde- en wel- vaartvaste uitkeringen alleen via een verplichte verzekering zijn te bereiken de continuïteit van het midden- en kleinbedrijf met een verplichte verzeke ring is gediend. Daarbij geefte de commissie de voor keur aan een aparte verplichte collec tieve verzekering voor zelfstandigen, uit gevoerd door de bedrijfsverenigingen, boven een verzekeringsplicht, uitgevoerd door particuliere verzekeringsinstellin- Uniform basisinkomen Relatering van premie en uitkering aan het individuele inkomen verwerpt de commissie, omdat a .de ondernemers met een relatief hoog inkomen dan een te grote solidariteitsbijdrage moeten le veren; b. het Inkomen van jaar tot jaar k kan uiteenlopen en c. inschakeling >de belastingdienst vermeden moet worden. Volgens de commissie moeten premie en uitkeringen worden berekend naar een uniform fictief basisinkomen, zodat alle verzekerden eenzelfde bedrag aan premie per jaar betalen en uitkeringsge rechtigden (bü gelijk percentage arbeids ongeschiktheid) een gelijke uitkering ontvangen. Het uniforme basisinkomen dient gesteld te worden op ca. 4.500. per jaar. Voor de ondernemers met een laag in komen is de uitkering (bij volledige ar beidsongeschiktheid ƒ3.600.dan prak tisch afdoende, terwijl voor de onder nemers met een gemiddeld inkomen de uitkering ongeveer de helft tot een derde van het inkomen bedraagt. Naar de me ning der commissie dient het uniforme basisinkomen overeenkomstig de ont wikkeling van het indexcijfer der lonen te fluctueren. Geen „kruimels" wil „kruimeluitkerin- 'oorkomen door pas recht op uit kering te verlenen bij een arbeidsonge schiktheid van 35 procent. Voor het ove rige prefereert zij een indeling in de invaliditeitsklassen met bijbehorende uit keringspercentages overeenkomstig die in het wetsontwerp van minister Veld kamp op de arbeidsongeschiktheidsver zekering voor werknemers. (Zoals be kend heeft de minister de S.E.R. verzocht te adviseren over de vraag of de A.O.V. al dan niet tot een volksverzekering dient te worden uitgebreid). Overigens achtte de commissie het ge wenst, dat de verzekerden de bevoegd heid verkrijgen bij de bedrijfsverenigin gen een vrijwillige verzekering af te sluiten, die recht geeft op een aanvul lende uitkering, eveneens ingaande een jaar na het intreden van de arbeidsonge schiktheid. Er dienen dan een aantal ho gere basisinkomens te worden vastge steld, waaruit de gegadigden een keus kunnen doen. De premie moet volgens de commissie worden uitgedrukt in een uniform per centage van het uniforme basisinkomen. Zij kan worden geschat op ca. 3 procent ofwel ca. ƒ135.— per jaar. Daar echter in 1964 het totale maximum-premiebe drag voor de volksverzekeringen ƒ990.— zal gaan bedragen, meent de commissie, dat een verdere verzwaring van de so ciale lasten voor de ondernemers In het midden- en kleinbedrijf voorlopig niet mogeiyk moet worden geacht. Ook de invoering van een verplichte arbeidsongeschiktheidverzekering rekent de commissie daarbij. Zij spreekt daarom uit. dat de regering bij het vaststellen prioriteiten en de „timing" van ver nieuwingen en verbeteringen van de so ciale verzekeringen (voorzover midden standers daar als verzekerden bij betrok ken zijn) dient te voorkomen, dat het aandeel van de sociale lasten in het ge middelde kerninkomen sneller stijgt dan het gemiddelde kerninkomen zelf. Mede met het oog op de reeds bcstaan- e zware lasten acht de commissie het gewenst, dat dc jaarpremie voor een eventuele a.o.-verzekering in twaalf ter- münen kan worden betaald. Dit zou ook m.b.t. de voorlopige premie-aanslagen voor A.O.W.. A.W.W. en A.K.W. op prijs worden gesteld. WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 Vele mensen hebben de indruk dat het geloof een vaststaand iets is. Je hebt het of je hebt het niet. Het is net. zo'n woord als „volk". Dat kan groot zijn en het kan klein zijnmaar verder is daar weinig aan te veranderen. Daarom is het opmerkelijk dat Paulus aan Timotheus schrijft over leiding geven aan het geloof. Studie van fabels en ge slachtsregisters geeft geen leiding, zegt hij. Dat wil zeggen dat geloof helemaal niet zo statisch is als wij soms wel menen. Geloof moet geholpen worden; geloof moet groeien; geloof moet geleid, een richting gegeven worden. Het is helemaal geen kwestie van je hebt het of je hebt het niet. Het is een kwestie van geholpen willen worden. Juist daarom kan een mens niet alleen geloven. Juist daarom hebben wij de kerkdiensten nodig om opgebouwd te worden in het geloof. Juist daarom moeten wij. Gods Woord lezen. Juist daarom moeten wij leren bidden. Juist daarom moeten wij vooral leren getuigen. Want geloof kan nooit stil zitten en stil zijn. Geloof doet van zich spreken. Geloof wil zich uiten. Maar zoals een kunst schilder door oefening moet leren zich uit te drukken zo moet het geloof leren zich uit te drukken. En daar hebben wy leiding bij nodig. Scholingswerk van C.N.V.: VOOR de, scholings- en vor mingscursussen van het C.N.V. blijkt de meeste belang- Het blauwe busje voor 'n kwartje Werkverbod 14-jarigen aanvaard De Tweede Kamer heeft zich: gistermiddag z.h.s. verenigd met het wetsvoorstel tot invoering van een voorwaardelijk arbeidsverböd voor 14-jarige jongens. Dit ge schiedde nadat de Kamer bij amen dement de mogelijkheid van ont heffing van het verbod nog enigs zins had beperkt. In het oorspronkelijke wetsontwerp stond, dat het verbod niet zal gelden voor die 14-jarige jongens die niet lan ger dan 36 uur per week werken en daarnaast nog een vak- of vormings cursus volgen. Op voorstel van de so cialist Engelsman verminderde de Ka mer de werktijd van 36 tot 32 uur. Een amendement-Engelsman om de weke lijkse cursus op tenminste drie halve werkdagen van elk vier ifur te stellen (in plaats van op twéé halve dagen van 4 uur, of één dag van 8 uur zoals het wetsontwerp voorstelt), werd door de Kamer verworpen nadat minister Veld kamp er ernstige bezwaren tegen had langevoerd. Minister Bot (o.k.w.) en zün staats secretaris mr. Grosheide deelden de Ka mer mee, dat zy er naar streven om de verlenging van de leerplicht met 1 jaar tot 9 jaar met aansluitend de ver plichting tot het volgen van één jaar gedéélteiyk onderwas per 1 septem ber 1967 te verwezeniyken. De staats secretaris noemde daarnaast 1 september 1965 als voorgenomen ingangsdatum voor de tweede fase van de verlaging van de leerlingenschaal. Hij gaf tevens aan hoeveel de leerplichtverienging en de voorbereiding daarvan ongeveer zal kos ten en hoeveel extra-leerkrachten en schoollokalen een en ander zal vergen. „Een douche van cüfers", zo noemde mevr. Van Someren-Downer (lib.) de mededelingen van mr. Grosheide. Met enige andere sprekers bleek zij er enigs zins ontstemd over te zijn, dat tal van belangrijke gegevens over de leerplicht- problematiek pas in de loop van dit debat en niet vooraf (schriftelijk) wa ren verstrekt. De Kamer kondigde dan ook aan. dat zij by de behandeling van de onderwijsbegroting-1964 op de ma terie zal terugkomen. stelling te komen van werkne mers in de leeftijdsgroep van 36 tot 40 jaar. Jongeren dan 36 en ouderen dan 40 hebben, zo wijzen de cijfers, uit,kennelijk minder behoefte aan het vergaren van kennis van hetgeen zich afspeelt op de terreinen, die de vakbewe ging bestrijkt. Deze conclusie trekken wij uit het eerste verslag van de werkzaamheden der Vereniging J. R. Slotemaker de Bruine-Instituut, waarin het scholings- en vormingswerk van het Chr. Nationaal Vakverbond is georganiseerd. Dit verslag over het verenigingsjaar 1962-1963 ver meldt de leeftijdsopbouw van degenen, die aan de streekcursussen en de daarop aansluitende vervolgcursussen hebben deelgenomen. Uit de leeftijdsgroep van 3640 namen bijna evenveel personen deel als uit de leeftijdsgroepen 31-35 en 41-45 samen. Na de 40-jarige leeftijd nam.de belangstel ling verder af naarmate het aantal le vensjaren vorderde. Behalve deze interessante cijfers be vat het jaarverslag tal van wetenswaar digheden over hetgeen werd verricht. Daarbij wordt er op gewezen, dat men dikwijls al te gauw klaar staat met de gedachte „laten we maar een cursus opzetten", als er zich in een organisatie er gens' moeilijkheden voordoen. Vormings- en scholingswerk is geen middel tegen alle moeilijkheden binnen een organi satie. Het goed functioneren van het vormings- en scholingswerk is volgens het verslag sterk afhankelijk van de structuur en het klimaat van de organi satie. waarbinnen dit werk gedaan wordt. Vorming en scholing kan niet los worden gezien van de andere activiteiten van de vakbeweging, aldus het verslag, dat voorts een overzicht geeft van de talrijke cursussen, die voor de diverse C.N.V.- organisaties 'werden- opgezet. Conferentie S.G.P. Het landelijk verband van staatkundig gereformeerde studie verenigingen hoopt zaterdagmiddag 26 oktober in najaars vergadering te Utrecht bijeen te komen in hotel Smits, Vredenburg 3. Aanvang 2.15 uur. De heer F. Th. Roeters van Lennep te Wassenaar, Ambachtsheer van 's Heer Abtskerke, zal spreken over „Zich uitgevende voor wijzen, zijn zij dwaas geworden" (Rom. 1 vers 22). In leider zal o.m. aandacht besteden aan 1. Het christendom strekt de wereld tot voordeel; 2. Er is ongerustheid te be speuren, ook onder voormalige voor standers van de E.E.G., ten aanzien van het verlies van onze soevereiniteit en nationaal besef; 3. De C.D.U. als instru ment van de roomse politiek in de Euro pese eenheid; 4. Terugblik in de ge schiedenis van ons vaderland ten tijde van de stadhouder-koning Willem III. Het sprookje van iedere dag Uw was of wasje gedroogd in de beste centrifuge uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa Klein, zeer stabiel, zeer licht en handelbaar, met een grote inhoud (2| kg was droog gewogen). Ideaal. Veilig, want draait alleen met gesloten dek sel. Er zijn ook typen voor 3- en 34 kg. Neem de sneldrogende en betrouw baarste centrifuge, AEG wereldvermaard sinds mensenheugenis AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Ik ben waarlijk nieuwsgierig wat er nog eens uit dit heerschap zal groeien. Het is een eigenaardi- ge knaap. De ene dag wrijf je je S'ÏJrffSnf ogen uit om zijn beslist niet prij- blefd met zenswaardigq spitsvondigheden, die in een klassegemeenschap maar al te gemakkelijk navolging vinden en de volgende dag toont hij zich Het was zei de onderwijzer zonde van de jongen. Je zoudt er wat hebben zijn verkeerd ge- te buigen 1 Je had het al gepro- vlot, stoer gesprek tot man: kerel laat toch dat je biceps genoeg hebt die misselijke dubbelzinnigheid lijf te Het allemaal )r_ Mazzel, als je dan beslist mazzelen baars in staat. Maar toch, als ik de balans opmaak, ligt het zwaarte punt helaas bij een nogal negatieve pienterheid. De ontboezemingen van deze school man met-liefde-voor-zij n-vak, bevat ten verder allerlei bijzonderheden over handel en wandel van het al te gecompliceerde kereltje. Er was spra ke van listig sjacheren met spullen uit pa's kantoorinventaris, of moe ders goedgevulde provisiekast, deugden van goed gedrag er. rechtheid stonden vrij laag genoteerd en voor het. gebrek aan inzicht en vernuft van een onbevangen mede scholier had de vroegrijpe jongeman 'nachting. j wilt, met dingen waar je-eerlijk aan uc- bent gekomen. Je kunt me niet wijs De maken dat het je onverschillig laat voor een bedrieger te worden uitge maakt. Diep binnenin ben je daar tourage als de hoofdoorzaak bleef pootjes, de nodige verruiming aan in- zicht opgedaan, hetgeen hem de be- Nu zal menigeen zeggen - er kon oordeling van zijn tegenwoordige leer- toch een of ander bureau worden in- lingen wel heel wat gemakkeiyker geschakeld of een psycholoog geraad- maakt. Hij stelt ook met veel min- ?e knaaP was het hoogstwaar- der moeite een diagnose en geeft zich schijnlijk wel waard.... Ho. ho, wacht niet klakkeloos over aan het pessi- u even. Ten eerste is de school tot zo misme dat echter niet altijd reden iets ingrijpends niet gerechtigd en van bestaan heeft ten tweede speelde het geval zich af je ziet het aan hetgeen hem on- omstreeks het begin van de oorlog langs is overkomen. Hij raakt er nog en toen waren dergelijke instituten niet over uitgepraat. slagen voor hem op tafel. Een vette kop. Een levensgrote foto. De repor tage van een succesvolle carrière. Het heeft even geduurd voor het al lemaal tot hem doordrong. Toen. in eens, schudde een naam hem wakker. Het lezen veranderde in gretig ver slinden en het eindigde met een so bere uitroep: Wel, heb je ooit! Het rare jongetje met de toch wel zeer aanvaardbare trekjes hier en daar, had zich weten op te werken erkend expert in de zaken- dik gezaaid als de omstandigheden werkten mei mee. Best mogelijk dat de toe spraak wel even aansloeg: een flits i u- van onverholen begrip scheen dan Het laQ misschien voor een groot plotseling uit een helder ogenpaar te fiïïl hu'se- stralen, maar idtemdèUJk bleken de lipke omstandigheden van het enige obstakels te groot en t« talrijk om kind van laatgetrouwde ouders dat de onderwijzer een goed resultaat op grote-mensenpraat indronk als water te leveren met dien verstande dat de Het verdroot de man in hoge mate en,... ofschoon hij zich vaak onver bloemd nijdig maakte, kon hij zich van een stuk medelijden toch niet ontdoen, omdat hij de huiselijke en- De bewuste jongen heeft zijn school zonder tastbare hindernissen doorlo pen. hij is als alle anderen de schappij ingerold als de onderwijzer ge combinatie va schappen belang in hem stelden. loren hem eenvoudig uit het oog. Zo gaat dat in het leven. De geval- geestelijke en sóciale zijn' tie doorgaans niet op bijzonder hoog peil stond. Want beide ouders, noch hun relaties, namen een blad voor de mond, goedlachs als ze waren en vrij van lastige scrupules.... e maat- tot die zo- secU-, tciarwoiis en IA) een en de eigenaardi- ander. Aan het conterfeitsel met de kpraktereigen- pientere ogen was de feeling voor handelsaangelegenheden van de ex- schooljongen nog best te herkennen. len dit je een geestelijke" enNöcïale zijn^vrouw^ijhgeroemm ^Daar"?! groei op de voet kunt volgen liggen uit een kleine stroD een aehfpncwnnr niet voor het opscheppen en toch zou die bSrSer ïeSSSdZaZ' het de moeite lonen eens na te gaan, tijd lelijk mfin hart vo^r vasLehon °MifnheePrVxedifeSr Ün van'lReft ïK Te" blijkbaar.^Hoe' ibTtS ÏTa'r vÏJ«nhe? de onvermijdelijke versobering van lei factoren stelt soms voor de eroot- zyn oorspronkelijk welige haardos en ste verassingen de verschijning van olijke kraaie- Haya s j

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2