Gouden Oran j e vereniging viert zaterdag feest Produktschap verwacht grotere aanvoer van zeevis Christenen moeten meedoen ruimtevaart aan de Na 20 glazen bier en 3 jenever politie te lijf NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 OKTOBER 14 Historie in Katwijk aan den Rijn TNE Oranjevereniging viert, zoals we reeds vermeldden, deze week haar t feestvieren. vijftigjarig bestaan. Op 15 oktober 1913 had de oprichting plaats in de Roskam. Initiatiefnemers tot die bijeenkomst waren wijlen de heren J. Minnee Chrzn en H. de Boer en de heer J. van Maanen. De laatste is als rustend zakenman in Leiden woonachtig. Bij voorkomende gelegenheden had men in Katwijk wel feest gevierd onder geringe leiding van /eest comités, maar meer en meer werd behoefte gevoeld aan een instelling die zich permanent zou bezighouden met het organiseren en leiden van fees telijkheden. Het was ovrigens een verschijnsel dat in 191B, ihet jaar van de onafhankelijk- heidsfeesten, als 'het ware in de lucht hi mg, want ook in vele andere plaatsen dadht men er aan te komen tot oprich ting van een oranjevereniging of had men een dergelijke vereniging gesticht. De diüe heren hadden enkele ingezete nen voor hun plannen enthousiast ge maakt en zo werd een voorlopig comité gevormd imet de heren H. J. Alkemade, H. de Boer, H, J, Bokhorst, J. Huetdnig, Jac. Meijer, J. Minnee Chrzn, "W. Scho- neveld, H. Snel en C. van Tol. Van hen is allden nog in leven de heer Meijer. Staande de eerste vergadering werd het bestuur gekozen: de heren J. Hue- tinlg (voorzitter), H. J. Bokhorst (secre taris), J. Minnee Chrzn (penningmees ter). H. Snel, J. van der Gu-gten, J. W. Kobus, J, van Maanert, P. J. Alkemade, H. de Boer, Jac. Meijer, W. SdhoneveM, C. van Tol, A. C. van Mill en Jac. Was senaar, bij wie zich later, als vertegen woordiger van de Harmonie Katwijk, de heer O. J. de Ridder voegde. Het aantal leden bedroeg al spoedig 312. Geen feest De internationale toestand dn de zo mer van 1914 was zodanig, dat op 14 augustus werd besloten het (eerste) feest af te gelasten en de eventueel voor handen zijnde gelden beschikbaar te stel len voor ondersteuning van behoeftige dorpsgenoten. In de jaren van de mobilisatie, terwijl de eerste wereldoorlog woedde, was er geen activiteit en pas in 1919 weid het eerste oranjefeest van de zes jaar eer der opgerichte oranjevereniging gevierd en wel op 2 september. Jaar in jaar uit sedert 1919 werden de koninginnefeesten gevierd, veelal kinder feesten, soms ook volksfeesten. Totdat de tweede wereldoorlog uitbrak. In de laat ste ledenvergadering op 17 juni 1940 werd besloten de aanwezige gelden 170 beschikbaar te stellen voor het onder houd van de in Katwijk gelegen oor logsgraven; een in het dorp gehouden collecte voor dat doel, georganiseerd en uitgevoerd door het bestuur van de O.V., bracht nog ƒ1130 in kas, zodat ƒ1300 aan burgemeester Woldringh van der Hoop ter hand kon worden gesteld. Alle eigendommen van de oranjevereniging „doken onder", zodat de bezetters een vergeefse reis maakten naar het huis van de toenmalige voorzitter, de heer A. Wassenaar. Op 24 mei 1945 werd de eerste be- efciiUSveugadering weer gehouden en op 2 juni de nooit te vergeten ledenverga dering. waarvoor een zodanige belang stelling bestond dat de zaal Fennes tot in de gang toe mensen'moest herber; De oranjevereniging was herrezen en nieuwe bestuur zette zich terstond het plannen maken. Aanvankelijk werden de feesten op de oude voet opnieuw gevierde maar door de zeer sterke uitbouw van het dorp. kwam er gebrek aan een terrein van voldoende afmetingen om het steeds meer uitbreidende getal schoolkinderen te her bergen. Werden er in 1(919 slechts 400 kinderen getrakteerd, in 1962 waren het er 2000. Weinig interesse Bovendien, zo vernamen wij van de zijde van het huidige bestuur, is het steeds moeilijker geworden de mensen zelf te interesseren voor daadwerkelijk moet men noodgedwongen overgaan tot het brengen die eigenlijk kijkspelen Achtereenvolgens hebben als voorzit ter dte vereniging geleid de heren J Huetdng (tot 1920), H. J. Bokhorst (tot 1929), J. Raadsveld (tot 1929), A. Was senaar (tot 1945), L. Hueting (tot 1951), en sedertdien de heer J. Bergman. Se cretaris waren de heren H. J. Bokhorst (tot 1920), Jac. Meijer (tot 1922), A. Wassenaar (tot 1926), J. Haasnoot (tot 1929). Jac. van Elk (tot 1935), L. den Haan ('tot 1937). Jac. van Elk (tot 1951) en sedertdien de heer E. van Wensveen. Receptie Het zal op de receptie, die zaterdag 26 oktober van vier tot vijf uur wordt gehouden in het Parochiehuis, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: J. Bergman (voorzitter), E. van Wens veen (secretaris), J. J. Fennes (penning meester), A. v. d. Jagt, G. van den Eykel, r. van der Gugten, S. Zwaan, D. de Ko ning, A. van Leeuwen, N. Kleine, C. J. van Resteren, M. J. Alkemade en A. J. Luyten. Erelid van de vereniging is de heer A. Wassenaar. OUDE WETERING Boekhandel De Blaey heropende Dertig jaaa- geleden stichtten de heer en mevrouw De Blaey een boekhandel in een oud winkeltje met woonhuis aan de Kerkstraat Door hard werken en alles aan te pakken, kon het kleine win keltje thans worden verbouwd. De heer De Blaey heeft de winkel min of meer aan zijn vrouw toevertrouwd en kreeg zelf verscheidene nevenberoepen zoals besteller der P.T.T. Hij werd bovendien raadslid en krseg verscheidene functies in het verenigingsleven. Tijdens de oor log verrichtte hij veel ondergronds werk. Het echtpaar De Blaey beleefde gis teren een belangrijke dag doordat het de verbouwde winkel kon heropenen. Hier zijn nu ook speelgoed en souvenirs te koop. De oppervlakte is gelijk gebleven maar doordat de woonkamer nu boven de winkel is gekomen, werd de opper vlakte van de winkel vier keer zo groot. Vanavond is er van 7 tot 9 uur een receptie. BAZERSWOVDE Burgerlijke stand GEHUWD: Willem Pieter Vuyk, 24 jr. en Gerda Duiker, 20 jaar WOJlRRJlGGE Collecte voor vluchtelingen De gisteravond ook in de gemeente Woubrugge gehouden collecte voor de vluchtelingen heeft bijna 1000 opge bracht, In Hoogmade verzamelde mer 398,80; in Woubrugge 600. Visserijgolfjes en visprodukten heeft een raming gemaakt van de hoeveelheid aangevoerde vis in 1964. De lijst ziet er (in duizend kilo's uitgedrukt) als volgt uit: zeevis 66.000, makreel 18.000, sprot e.d. 1.000, zeevis voor de vismeelfabriek 1000, verse haring 50.000, verse haring voor de vismeelfabriek 2500, gezouten haring 55.000, gezouten haring voor de vismeelfabriek 3.000, paling 1100, andere zoetwatervis 1100, nest 7000, garnalen 5500, pufgarnalen 8000, oesters 400, mosselen 77.000. Als toelichting zegt het bestuur: zee- waarschijnlijk niet in dezelfde mate vis: venvacht wordt dat het aantal grote stijgen als de aanvoeren dalen. Di kotters zal uitbreiden. In verband hier- totaalwaarde acht men lager dan die mee wordt rekening gehouden met een van 1962. grotere aanvoer van zeevis Makreel: de laatste jaren een daling in de aanvoer. Geraamd is, dat een aanvoer van 18.000 ton tegen een gemiddelde prijs van f 0.30 per kilo kan worden afgezet. Verse haring: in 1962 een sterke daling in de aanvoer. Gezien de ontwikkeling in 1963 is rekening gehouden met een grotere aanvoer. Gezouten haring: de vangsten in de teelt 1963 ontwikkelen zich gunstig. De aanvoer in 1963 zal waarschijnlijk het lage niveau van 1962 (41 380 jop) kunnen overtreffen. De waarde van'de aanvoer van 1964 is op ongeveer het zelfde niveau geraamd 'als vóór 1962. Paling en zoetwatervis: de verminde ring van de vangsten uit het IJselmeer zal zich voortzetten. De prijzen zullen zaterdag een geslaagde proefvaart op de Noordzee gemaakt. Het schip is gebouwd op de scheepswerf Vooruit te Zaandam. De reder is E. de Groot in IJmuiden. Het is de vijfde kotter, die voor de rederij „De Hoop" van de werf is gekomen. De heer Zwart van de werf droeg het schip over aan de heer D. de Groot. Vervol gens hield reder E. de Groot een toe spraak waarna ds. Assies de scheeps- bijbel overhandigde aan schipper W Sohuitemaker. Stuurman Gerrit van Rijn hees vervolgens de naamvlag van het sohipi'- ",fr De nieuwe kotter is 29.35 meter lang, 6.74 meter breed en 3.10 meter hol. Het schip meet 137,99 ton, heeft een industrie- Ds. De Kleer in Katwijk aan Zee: De gereformeerde vrouwen- en mannenvereniging hielden gisteravond een gecombineerde vergadering in het Geref. jeugdcentrum. Voorzitter W. Kambier sprak een welkomstwoord, waarna ds. De Kleer van Schevenin- gen sprak over: De Christen en de ruimtevaart. Spr. merkte op, dat onder christenen verschillend wordt gedacht over de ruimtevaart. Er bestaat nog bij lange na geen eenstemmigheid over de vraag: is dit duivels, of mag een christen hieraan met volle overtuiging meewerken? Het er altijd in negatieve zin over spreken, houdt echter een gevaar in voor onze kinderen die met deze zaak in de toekomst zeker meer geconfronteerd zullen wor den. Velen christenen zien de ruimtevaart als een teken van de voorlaatste anti-goddelijke machten! Wij schrikken ran dingen die ons ongewoon lijken, Spreker noemde in dit verband de op gang van de vliegsport en het luchtletter- schrijven. Maar elk vreemd ver schijnsel is daarom nog niet het laatste. Wij leven in 'n een steeds hogere frequen tie elkaar opvolgt. Het lijtot wel of God alles samenperst, dat het er uit moet. Bij de ruimtevaart is er enerzijds het ge vaar dat de mens zich als God waant hij vóelt zich van God niet meer afhan kelijk. Zei een Russische ruiumtevaar- der. niet, dat hij God niet was tegenge komen? Maar'anderzijds kan God door de ruimtevaart Zijn onmetelijkheid to nen. Juist als ahristen mag men dank baar de resultaten aanvaarden van wat de moderne techniek biedt, om daarmede God lof toe te brengen. Heel de kosmos Wij vergeten maar al te vaak, dat de verlossing van Christus heel de kosmos raakt. God zet met de ruimtevaart de deur nog op een kier, maar hij opent ons hiermede onvoorstelbare vergezich ten. God roept ons naar boven om ook die schepping te aanschouwen. De mening dat alleen de aarde voor de mens zou zijn, achtte ds. De Kleer overwonnen, daar ook vele christenen van het vliegtuig gebruik maken. Het geeft te denken, dat de vele ontdekkings reizen van het Westen uit zijn begonnen Het is de drang het Evangelie uit te dragen. Ghristus heeft alle horizonten geopend. Dit alles is nog iets van beeld Gods dat wij allen nog in dragen. Het is maar de vraag 'hoe men tegen over de ruimtevaart staat. Wendt dteze aan ter vernietiging of ten nutte van de mens. God heeft met het oog op de afstanden geen grens getrokken. De mens die de middelen hiervoor aan de aarde ontleent, neemt zijn eigen atmos feer mee. Ds. De Kleer vertelde allerlei bijzonderheden over de reis met een straaljager die hij als luchtmachtpredi kant had meegemaakt dit is inderdaad overweldigend. Is de huivering hiervoor soms nog een heidense tendens? Spr. hoopte dat christenen, indien zulks mogelijk is, als eersten de maan zullen bereiken. Laten wij voorzicht tig zijn met de uitspraak dat dit nooit kan plaats hebben. Het is even wel te betreuren dat de resultaten van de ruimtevaart voor een groot deel dienstbaar worden gemaakt aan het militarisme, maar vergeten wü niet. dat ook de medische weten schap hier momenteel van profiteert. Het is onze taak ook hierin de hand te krijgen. Wü mogen niet alles overlaten aan de wereld. De ontwik keling van de film zü ons tot een afschrikwekkend voorbeeld. Ds. De Kleer besprak de mogelijkheid van leven op andere planeten. Zou dit ons het geloof doen verliezen? Als dit het geval zou kunnen zijn, dan bewijst dit alleen, dat ons geloof op onze eigen voorstellingen is gebaseerd.. De gehele kosmos is onderworpen aan de vloek de zonde. Ook in de onmetelijke ruimte zijn er heftige botsingen in de'sterren hemel. Maar op deze planeet heeft het kruis van Christus gestaan, hier heeft de verlossing plaats göhad, daarom strekt zich de verzoening uit tot heel de kos mos. Kennis van de vloek betekent ook kennis van de verlossing. Hoe was voorstellingsvermogen met betrekking tot het Schriftwoord, „alle oog zal Hem zien". Spr. vroeg zich af of de telstar hiervan al niet een flauwe illustratie De mogelijkheid is aanwezig, dat de mens nadat hij de ruimte heeft onder zocht terugverlangt naar de aarde. De eenzaamheid zal een te zware psychische spanning op hem leggen. Aan het slot van zijn betoog merkte ds. De Kleer op dat ieder christen r tevaarder wordt straks als hij door de dood uit de tijd wordt gehaald naar ei andere demensie van de nieuwe aarde. Er volgde een uitgebreide discussie. Spreekbeurt Mongenavond half 8 hoopt voor Geref. Gemeente aan de Remisestraat voor te gaan ds. Elshout van Scheve- ningen. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 6.19 en 18.34 uur laag water 2.06 en 14.17 uur. motor, type 6D6HD met een vermogen 510 pk. Het achterdek is open. Op de brug zijn onder meer aangebracht radarinstallatie en een decca-appa- ratuur van INA. De zend- en ontvang- apparatuur zijp van radio-Becker. De schipper staat door middel van een huistelefoon in verbinding met de be manning. De echometer is een type [S 29 van Radio-Holland Vismeel en brood De eerste Britse onderneming, die vis meel voor menselijke consumptie gaat produceren, is de Caledonian Fish Meal n Aberdeen. Deze firma is nu in staat op grote schaal te produceren voor de export naar onderontwikkelde gebie den ter bestrijding van de ondervoeding. De onderneming heeft al twintig jaar onderzoekingen verricht met betrekking tot het vervaardigen van een beter en zuiverder vismeel en het resultaat, ver werkt in brood, is ter kennismaking aan geboden op een tentoonstelling van voe dingsmiddelen in Edinburgh. Het brood smaakte volgens de Fish Trade Gazette flauw naar vis. afhanke- ;an de concentratie van het vismeel; gehalte. Volgens de directeur. J. M. Gardiner, president van de Internatio nal Assoè i atión Öf Fish Mëa*l MÉfriüfhc- turers. bevat het vismeel meer dan 80 percent proteïne, terwül 15 gram pro teïne voldoende is als dagelijkse aanvul ling op het dieet van een volwassene. Op het ogenblik worden alleen kabel jauw, wijting en schelvis verwerkt. Het project wordt uitgevoerd met medewer king van de White Fish Authority. Ruim baan voor reuzen Er is een film gemaakt over de ken ter verbreding van de havenmond In IJmond. De titel van de film is „Ruim baan voor reuzen". De film is verv digd onder auspiciën en in opdracht de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal door cineast P. van Strien. De première zal voor genodigden plaats hebben op 4 november in Amsterdam. Wat er was De aanvoer in IJmuiden waS maandag 10.440 kisten vis. waarvan 1215 schelvis, 130 radio, 260 wijting, 110 gul en kabel jauw, 70 koolvis, 4800 haring, 350 ma kreel. 2250 schol. 105 tarbot. 520 varia, 200 sprot, 60 stuks kabeljauw en 23.000 kilo tong. De aanvoer werd verzorgd door 95 schepen. In Scheveningen was schelvis, 100 wijting, 30 gul en kabel jauw, 10 koolvis, 350 haring, 600 makreel, 110 schol en 900 kilo tong. TER AAR Drainage belangrijk voor tuinbouw De heer A. J. Verkleij, leraar bij het Rijkstuinbouwconsulentschap heeft de tuinders van de L.T.B., in de kantine van de veiling een rede gehouden de „Waterhuishouding". De structuur van de grond wordt be paald door de juiste verhoudingen water en lucht in de bodem. Dat water in de bodem moet van goede kwaliteit zijn, evenals het water waarmede sproeit of spuit. Een plant kan veel ter gebruiken, omdat deze al het voedsel in water Opgelost gebruikt. Er is ir land veel water dat zout is en dui bruikbaar voor de planten. Het grote Deltaplan is daarom niet alleen van belang om rampen te vo komen, maar ook om water te ge^ aan mens en plant. Wanneer de z armen dicht zijn, zal Zeelands oogst met 20% omhoog gaan. Westelijk Nederland, waar intensiev tuinbouw wordt beoefend, zal beter sproeiwater krijgen en daardoor zal verdere verzilting van de bodem kunnen worden tegengegaan. Maar ook voo; mens is de uitvoering van dit plan gróót belang. De „zoetwaterzak" ir Noordhollandse duinen is vrijwel droog, waardoor het zoute water steeds verder het land kan binnendringer- Maar Amsterdam kan straks ook niet meer voldoende drinkwater kriigen. Reeds nu heeft men een grote buislei ding lopen van Vianen naar Schoorl zoet water aan te brengen. Rotterdam heeft ook moeilijkheden met de drinkwatervoorziening. De toenemende industrialisatie vraagt steeds groter hoeveelheden goed water. De uitvoering van het. Deltaplan is daarom geen luxe. maar dringende nood zaak. In diverse streken van ons land kan men dan weer goed water laten ..infiltreren" in de landerijen. De sluis van IJmuiden trakteert bij een „sluisbeurt" op 700 ton zout: daartegen zullen we ons moeten ve ten. Voor de kwekers is drainage in kassen een levensbelang, men heeft dan het peil van het grondwater in handen, maai de kwaliteit daarvan. Het staat vast, dat de hoogste economische winst werd be haald op bedrijven die waren gedrai neerd. Veilingoverzicht let is weer een goede week vooi tomaten geweest: de aanvoer blijft op peil. doordat de oogst van de najaars- stooktomaten nu pas goed op gang komt. Vooral als er een paar dagen zonneschijn kunnen ze snel aanrijpen. De kwa liteit van alle sorteringen is prima, zo dat men volop van exportzijde terecht kan. En de handel is nog steeds vlug; praktisch de gehele aanvoer gaat weg naar Frankrijk, Duitsland. Zweden Engeland. In het laatste land gaat het niet zo rooskleurig, waardoor de prijs van de A- en C-sorteringen in de loop van de week steeds een beetje is terug gelopen. De B-sortering wist zich goed te handhaven. Ook de komende week zal <ïe aanvoer-weer groot-zijn. - De restanten van de kassnijbonen -brengen .een hoge prys op;,.de kwaliteit wordt mindèr. Ook stambonen uit dt worden duur betaald. Witte pronkbonen „lopen op hun laat ste benen"; de kwaliteit is er af e: prijs matig. Spruiten hebben ook een goede week achter de rug; de aanvoer blijft stabiel en de prijs vertoont neiging tot stijgen. De kwaliteit is best en de export koopt verreweg het grootste deel van de aan voer weg. Andijvie bBjft nog steeds goed te ver kopen tegen een goede prijs. De kwali teit is ook heel goed, al geeft regen ge makkelijk wat smet. Sla deed 't minder goed. Van de koude grond is ze vaak smerig van de regen en daardoor veel minder waard. Maar ook de kassla deed een veel lagere prijs en hiervan is de kwaliteit toch heel goed. De handel is echter in het geheel niet graag. Spinazie, weer vers van onder glas, bracht een matige prijs op. Komkommers worden schaarser steeds duurder, de kwaliteit is erg schillend, maar er valt nogal wat op aan te merken. Van de koolsoorten is rode kool be slist goedkoop, gele savoye is matig in prijs; groene kool wordt beter betaald. Het fruit blijft vlot van de hand gaan tegen een behoorlijke prijs. Katwijker van negentien jaar Hij h«M en hollebolle Güs wan het op de drank aankomt," zo statcerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter ten aanzien van ei 19-jarige schippersknecht uit Katwük. En de politierechter had verdachte verwelkomd met: „Zo, is het weer zo ver?" Ditmaal had de drank de schip persknecht gebracht tot verzet tegen de politie op 30 april te Leiden. Daar wen hij door twee hoofdagenten aangelioudei op de Haagweg, omdat hü stevig dron ken was. De schippersknecht verzette zich en schopte de politiemannen. „Ik weet nergens meer van en als de agenten zeggen d'at het zo gebeurd is, dan zal dat zo wel zijn," gaf verdachte royaal toe Uit de optelling bleek, dat verdachte 20 glazen bier en 3 glazen jenever had verzwolgen die dag. „Hij is pas 19 jaar en ziet nu al purper van de drank." constateerde die officier „Kan dat nou niet anders dan met di< drank?", informeerde hij. Volgens ver dachte zou hij er nu mee stoppen. Om deze belofte te ondersteunen, stelde de officier voor twee maanden gevangenis straf op te leggen, waarvan 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd vai jaar en dan zal verdachte de eersti jaar niet in cafés mogen komen. De rechter was het daarmee eens veroordeelde conform de eis. „Dan kunt u in de gevangenis in eltk geval de ste maand aan het niet-gebruiüken drank wennen." constateerde hij. KATWIJK AAN OEN RIJN Christenvrouwen De heer W. M. van Andel. hoofdin specteur van politie te Den Haag, was gisteravond bij.de Katwijkse afdeling' van de Nederlandse Christen Vrouwen bond om te vertellen van zijn ervaringen uit zijn loopbaan. De presidente, me vrouw N. Hoek-Kraaijenoord. leidde de heer Van Andel. die zijn lezing de titel „Gevaren van de grote stad" meegaf, in. Geboeid volgden ook de Katwijkse leden van de bond, na die uit andere plaatsen in Leiden en omgeving, de voordracht in de hoofdinspecteur, waarin onder eer de vereenzaming van het individu de grote stad tot uiting kwam. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt Politie-actie in Alphen tegen gevaarlijk fietsende jeugd De inspecteur-korpschef van de politie te Alphen a. d. Rün heeft het volgende schrü'ven aan de hoofden van de onder- wijsinstellingen gezonden: „Evenals elders komt het ook in deze ■gemeente dagtelijiks voor dat jongens en meisjes, die buiten de kom van Alphen aan dien Rijn woonachtig zijn, zich per rijwiel in grote groepen naar en school begeven. Bij herhaling is in woord en geschrift gewezen op de gevaren welke ontstaan bij het fietsen in deze groepen zonder goede leiding. Voor het geval u uit eigen waarneo niet bekend mocht zijn met het gedrag van de hier bedoelde scholieren op de weg, kunnen bijgaande foto's u hierom trent enigszins informeren. Aan verbaliserend optreden kleven ..technische" bezwaren. Bovendien wor den bij bekeurden gevoelens van onbil lijkheid opgeroepen, omdat van zo'i groep maar enkelen bekeurd kunnen woa-d'an, waarbij het dan niet zelden voorkomt dat juist zij het zijn d'ie bij het versdhijnen van de politie door an deren in een ongunstige positie worden gedreven. In verband hiermede heb ik besloten om een dergelijke groep in zUn geheel a.PHEN AAN DEN RIJN Vrouwen en de VN De afdeling Noord van de Ned. Chris- en Vrouwenbond vergaderde gister avond in de Salvatorizaal. Het aange kondigde onderwerp luidde „Een Euro- Mevrouw mr. Joh. C. Z. Pelleboer Rijswijk, heeft echter het ene Euro maar in de mist gelaten en een inte- iserie gehouden over haar bezoek aan de 15e vergadering van de Verenigde Naties, in 1960 in New York gehouden. Mevrouw Pelleboer maakte toen, als vertegenwoordigster van hel Nederlands Vrouwencomité, het ovekoe- pelend orgaan van de vrouwenvereni gingen in ons land, deel uit van de Ne. derlandse delegatie. Die vijftiende vergadering was span nend, omdat toen o.a. ook Chroesjtsef naar New York kwam en daar zijn, ..schoenenroffel" hield. Het was toen een 'ergadering met vele holle frasen maar het was toch wel interessant hoe me vrouw Pelleboer het licht deed vallen op de reeds genoemde Rusëisclio prémier, maar ook op anderen die meer indruk op haar maakten,, zoalsPandit- -Nehrqe, gebaarde Fidel Castro vn Cuba en pre sident Soekai-no. Mevrouw Pelleboer kreeg veel be wondering voor de Britse premier Mac- millan die de westelijke diplomaten voortreffelijk uit de impasse hielp toen men van Amerika niets kon verwachten omdat men daar vlak voor de presidents verkiezingen stond. Spreekster vertelde voorts stille strijd om de gunst der Aziatische en Afrikaanse volken tussen het Ooste- Bjk en Westelijk blok. De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente, mej. J. C. de Vries. Voorstellen aan de raad De directie van Muijs en de Winter's Behears Maatschappij N.V., gevestigd te Rotterdam, wenst twee percelen bouwgrond, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 7.000 m2, gelegen aan dc Cederstrat en aan het Goudenregen- olntsoen aan de kopen. Deze grond Is bestemd voor de bouw van 84 etagewo ningen. Het gemeentebestuur heeft voor de grondprijs overeenstemming bereik! op een bedrag van 294.000 totaal. Onderhandelingen met de heren'C. P. Vergouwen te Voorhout en T. W. Ver hoef te Alphen aan den Rijn hebben tot overeenstemming geleid over aankoop van de boerderij, gelegen het Noordeinde 40 te Arlanderveen. ter grootte van 23.71.46 ha. voor een koop som van 235.000 in totaal. De woning met de daarbij behorende opstallen keren in een redelijke staat van onder houd, terwijl het weiland, dat van goede kwaliteit is, zeer geschikt voor compen satie-doeleinden kan worden gebezigd, aldus B. en W. aan de raad. De in onze gemeente lgeegen Land- lustweg is met de tot het grondgebied van Koudekerk aan den Rijn behorende weg Lagewaard verbonden door eer verouderde brug over de Lagewaardse- wetering. De gemeentegrens loopt door het midden van de brug. Le L waardsepolder wenst deze brug haar rekening te vervangen door dam met duiker en van de twee meenten wordt gevraagd de opriten te passen eventueel te vernieuwen. E W. stellen de raad voor 3.500 vooi doel beschikbaar te stellen. Voor de realisering van het partiële plan „Herenweg" tot wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak der ge meente, dient de gemeente de beschik king te krijgen over een perceel tuin grond en water, groot 1.900 c.a., eigen dom van de familie K'arrimeraad lhier. Na gevoerde onderhandelingen wil ge noemde fmilie dit perceel aan de ge meente overdragen voor 2,per c.a., hetgeen B. en W. en de betrokken com missie accéfttabel achten. Onderhandelingen met de heer C. M, Stigter te Alphen aan den Rijn hebben tot overeenstemming geleid over aankoop van enige percelen weiland water, gelegen aan het Noordeinde Aarlanderveen, ter grootte van 3.90.85 ha, voor een koopsom van 45.000 in totaal. Het weiland, dat van gede kwa liteit is, kan zeer geschikt voor compen satie-doeleinden worden gebezigd, aldus en W. Het bestuur der Vereniging Christe lijk Bewaarschool Gouwsluis, alhier, ver zoekt de raad de benodigde gelden te verstrekken voor het aanschaffen van meubelen, hulpmiddelen en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van de bij zondere kleuterschool, Gouwestraat 8. W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. staande te doen houden, de rywielen ia te nemen en deze over te brengen naatj het bureau van politie. De jongelui zul len zich dan hetzij met een openbaar ot ander vervoermiddel, hetzü te voet naar school of naar huis moeten begeven Ik meen er goed aan te doen u deze actie in kennis te stellen. Wellich! is dit voor u aanleiding de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van uw school terzake in te lichten." Ons land telt tlians 4.000 miljonairs Onder leiding van mevrouw K. R. Lan- geveld—Feringa hebben gisteravond dt leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in gebouw „Nabij" geluis terd, naar een inleiding van de heer Ari Wiersinga uit Arnhem, over „Verborgen verleiders" (de vrouw en de reclame) De heer Wiersinga wees er op, d Nederland een van de West-Europest welvaartslanden is, waar het grote ge vaar van overbesteding bestaat. Een voorbeeld noemde spreker het overma tig gebruik van suiker of aanverwante artikelen, dat in ons land 210 kilo pe:. hoofd bedraagt. In vele landen, waar ge brek en honger is, bedraagt dit nauwe-) lijks 4 kilo. Bedroeg het nationale inkomen per hoofd in 1957 nog maar f 1700 per inwo) ner thans is dit gestegen tot ruim f 4000 Iai 1957 waren er nauwelijks duizend miljonairs, thans zijn dit er ongeveei vierduizend. Van ons nationale inkomen wordt ruwe schatting 70% door de vrouw gegeven. De reclame is in ons land dan ook 'echt gericht op de vrouw, zelfs overhemden voor de man word't de vrouw in de reclame betrokken „de: overhemden zijn zo gemakkelijk te wa Echtpaar Van der Aar vijftig jaar getrouwd Op 8 november as. hoopt het echtpaar Petrus Johannes van der Aar (71) Geertrui van der Aar-Otgaar (68), nend in de Oranjestraat nr. 56 te phen aan den Rijn, zyn gouden huwe lyksfeest in familieverband in „Vreugd! Oord" te vieren. De heer Van der Aar, geboren Alphe naar, is bijna een halve eeuw in d scheepsbouw werkzaam geweest, 27 ja ren bij Paonevis en 20 jaar in d tprenfabriek „De Industrie". Gedurend 1 twee jaren heeft de heer Van der Aai werk verricht bij de firma Pensioen zoon. In de moeilijke crisisjaren was heer v. d. Aar leider van de gemeente lijke sociale vakschool, afdeling metaal nijverheid. Een zonnewijzer in het Bui gemeester Visserpark herinnert nog die periode. Mevrouw v. d. Aar-Otgaar were Leiden geboren. Zij werkte in Alphei aan den Rijn waar de nu gouden echte lieden elkaar hebben leren kennen. Het echtpaar heeft 6 kinderen: 4 jon gens en 2 meisjès. Alle kinderen ziji gehuwd en schonken vader en moede v. d. Aar 17 kleinkinderen. Het goudei echtpaar geniet -naar geest en lichaan een uitstekende gezondheid. Adjunctdirecteuren Samsom De iheren H. Otfcens en J. P. Samson beid'en woonachtig te A'lphen aan Rijn, is met ingang van 1 november de titel toegekend van adjunotd'irecteu van Samsom N V. De heer Ottens de onderneming verbonden sedert 1 fc bruari 1962, de heer Samsom sedert maart 1955. ROELOFARENDSVEEN Groter aanvoer van chrysanten Dagelijks heerst aan de bloemenveilin „Roelofarendsveen" thans grote bedri vigheid door de topaanvoeren van ch santen, die momenteel iedere morgen veilingklok passeeren. Partijen van cm 5 vierhonderd bossen tros zijn geen zel< zaamheid meer terwijl ook van de g( plozen stuks chrysanten de veilingkai ren soms zwaar beladen zijn. Voor de kweker was het derhalve gi lukkig, dat het weer in de afgelope week niet aan een nazomer deed denkei want hierdoor konden de prijzen zich c een redelijk peil handhaven. Goede tri uit de kas kwam dan ook op rond gulden per bos. Begrijpelijk moesten de chrysanten buiten, waarvan vele nu niet bepaal smetteloos van kwaliteit waren, h een lagere prijs stellen. Echter, van tot 75 cent per bos mocht toch nog w. een redelijke beloning worden genoem Bij de fresia's was er een goede vraa voor Golden Yellow voor export, zodi tot een prijs van ƒ0.80 tot ƒ1,35 per bosj kon worden genoteerd. Iris Imperator, eveneens voor expot kwam bij een kleine aanvoer tot bove drie gulden per bos, terwijl witte irissej tot even boven de gulden noteerden, Au anjers bleven stabiel in prijs, vooral c rode en rose sim verkregen een goe<P vraag. De extra kwaliteit noteerde roridj «m dertig cent per stuk. Ook de rozen, die de aanvoer veiling steeds meer aantrekkelijk ms ken, werden vlot verkocht, waarbij voor t al de kleinere roosjes zoals Garnette e Carol veel vraag verkregen. Dagelijk treft men nu in het veilingbeeld ook d cyclamen aan. Deze aantrekkelijke pot plant, verkrijgt, mits van goede kwali telt, een behoorlijke prijs. KOUDEKERK AD. RIJN Voor „Hun laatste kans" De gisteravond gehouden inzamelin b voor de actie „Hun laatste kans" ten bat s van de Armeense vluchtelingen in Grief1 kenland heeft in Koudekerk 1350.9 5 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4