Leiden uiterst verontrust over vertraging rond Industrieschap Raad Leiden enthousiast over eenrichtingverkeer Belangijke voorstellen ontmoetten veel waardering In gebied Oranjegracht sullen 400 woningen worden afgebroken ligtvoet Hoe Oost en West dichter tot elkaar kunnen komen Audiëntie bij minister voor toelichting van probleem der grenzen NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 22 OKTOBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Remonstr. kerk (Hoogl. Kerkgracht [34), 8 uur: internationale week, mej. ds. N. Bossert Wassenaar over „De ontmoeting van het Christendom met de godsdiensten van India". Middelstegracht 3, 8 uur: c Veldkamp van Hilversum (zang: ge- brs. Spaargaren te Lisse), 40-jarig be staan Evang. Christengemeenschap. Filmzaal academiegebouw, 8 uur K. en O.-filmkring „Het naakte eiland" Rest. Van der Heijden, 8.30 uur Leidse Assurantieclub, mr. dr. H. L Kunneman over „Invloed van de soc wetgeving op het particuliere verzeke ringsbedrijf (medische sector)". Foyer Gehoorzaal, 7.30 uur: feest avond 40-jarige afdeling Ned. Chr. Reis- Vereniging. Stadhuis, 7-8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering Door Eendracht Verbonden. Rest Old. Dutch, 8 uur: district Leiden Ned. Ver. van ex-pol. gevange nen uit de bezettingstijd, kapelaan O. G. M. Stoelinga over: „Is het Oecu menisch Concilie een stap naar de we reldeenheid?" Gebouw voor Chr.-sociale Belangen, 8 uur: ledenvergadering Leidse Chr. Be sturenbond, ds. J. M. D. van den Berg. Herv. pred. Leiden, over „Onze taak vandaag", verder huishoudelijke zaken. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Tony Rosado, zang, en Miguel Zanetti, piano. Woensdag Marekerk, 8 uur: Herv. wijikgemeente Molenwijk, d's. D. Westerveld te Sdhe- venirtgen over zijn werk in de gevange nis, medewerking van Warmonds Herv- kerkkoor. Zaal bij Lutherse kerft, 10 tot IS, 2 tot 6 en 7 tot 8 uur: bazaar voor Orgelfonds Lutherse Gemeente. Aula museum Volkenkunde, 8 uur: intern, week, jeugdbijeenkomst, dr. G. D. van Wengen en mr. A. H. M. Ver- weij over „Vertrouwd en vreemd in het ontwikkelingswerk in India". Gebouw chr.-soc. belangen, Oude Sin- gel 236, 8 uur: afd. Leiden, Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, W. Wie- tin ga over reorganisatie rijksoverleg, liektenkostenregeling rijkspersoneel,her- iening Pensioenwet en salarismaatre- gelen 1 jan. 1964. Middelstegracht 3, 8 uur: evang. J. an Veen, Alkmaar, zang van koor, I O-jarig bestaan Evang. Christenge- meenschap. Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: leden- 1 vergadering De Natuurvriend. Rehoboth (Rapenburg 10), Ver. van Vrijz. Hervormden, lezing dr. F. O. van Gennep. Zendingshuis Oegstgeest, 8 uur: bij eenkomst Gezinsweek, „Trouw in alle aspecten van de samenleving". Museum Volkenkunde, 2.30 uur: afd. 'Leiden Ned. Ver. van huisvrouwen, dr. Van Wengen, over Suriname (lezing, dia's, muziek). L Pieterskerk. 7.15-7.50 uur: avondge- bed. Zomerzorg, 8 uur: Leidse vereniging Van Postzegelverzamelaars, ledenver- |gadering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u: Ned. Comedie met „Mary, Mary". Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 t Uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Claudio t Arrau, piano. Den Haag: Goede-Vrijdagkerk, Bezui- lenhoutseweg 361, 8.15 uur: orgelcon- i :ert Gerard Akkerhuis en Nico van den iooven. Donderdag Burgerzaal stadhuis, 8 uur: intern. keek, Z.E. Rajkumar Ragunath Sinha, Ambassadeur van India, over „The ultural background of India, its ideals nd its approach towards the modern irorld". Midelstegracht 3, 4 uur: evang. Th. )ikkes, 40-jarig bestaan Evang. Chris- i engemeenschap, 6 uur: koffietafel" en ;etuigenisdienst; 8 uur: evang. Jb. llein Haneveld, Bodegraven, medew. 'an zangkoor. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.- s oncert, Residentie-Orkest, Claudio Ar- - au, piano. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u: teéatre la Bruyère met „Le mal Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: - ïeref. zangvereniging Asaf. Den Haag: Diligentia, 8 uur, Hon- aars Strijkkwartet. Vrijdag Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 uur: ter. oud-leerlingen Ambachtsschool, H. e Boer te Rotterdam over bouwen in taal (met films). Snouck Hurgronjehuis ,8 uur: K. en l.-cursus „China, een grote onbekende" prof. dr. E. Ziircher). Gebouw Breestraat 19, 8 uur: jaar- i ergadering Herv. mannenvereniging G. G. „De Heere is onze Banier". s, H. Koudstaal te Oudshoorn over Hervormd en Geref. gesprek en 1 an?" 1 Anton ius-clubhuis, 7.30 uur: afd. Lei- en Ned. Chr. Graf. Bedrijfsbond, feest g.v. 55-jarig bestaan. Sterrenwacht, 7.50 uur: afd. Leiden, ■ed. Chr. Reis-Vereniging, excursie, e Zaal bij Koningskerk (Koningstraat), i 30 uur: ruilavond voor verzamelaars. 1 Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Reizi- i ers zonder bagage". e Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: let Nationale Ballet, p Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: personeels- i fereniging Nekohu, feestavond. In den Moriaen, 7.30 uur: sociëteits- TTET college van B. en W. en de raad van Leiden hebben gisteren elkaar een prettige middag bezorgd. Het eerste vergastte de raad op een aantal belangrijke voorstellen en deze dankte op zijn beurt het college voor zijn voortvarendheid. Alle voorstellen werden aangenomen, ook dat tot definitieve invoering van het eenrichtingverkeer en tot marktverplaat- sing. De proef met de warenmarkt op haar huidige plaats wordt zes maan den gecontinueerd. Over het voorstel tot bouw van ruim 300 woningen met centrale verwarming in het Morskwartier toonden de afgevaardigden zich bepaald verheugd. gen. De wethouder verklaarde nog, tal Mr. Portheine (v.v.d.) vond, dat het eenrichtingverkeer op de Breestraat duidelijk succes is geworden. Leiden moet daarmee doorgaan en dus kan de markt niet naar haar oude plaats terug, lijkheden tot verbetering van de markt positie dienen nauwlettend te worden onderzocht Ook de heer Lamberrrtont (k.v.p.) meende zulks. Bepaalde bezwaren, bonden aan de nieuwe marktplaats, zullen zeker kunnen worden ondervangen. De verbindingen behoeven ook aandacht De heer Van der Vliet (prot.-chr.) toonde zich erkentelijk voor de posi tieve houding van de kooplieden. In het algemeen heeft Leiden met betrek king tot de marktverplaatsing niet te klagen. Bepaalde branches ondervin den evenwel teleurstellingen, waarin mogelijk op korte termijn moet worden voorzien."Hier en daar bena deelt het verkeer de handel nog. Hij pleitte voor een afsluiting Korenbeurs en de Burgsteeg, waardoor ook een betere verbinding tussen de verschillende marktonderdelen ontstaan. Wellicht kan de Nieuwstraat door de markt meer worden gebruikt Ook voor de kramen rond de Hoog landse kerk zijn speciale voorzienin gen nodig, alsmede voor het smalle marktgcdeelte op de Nieuwe Rijn tus- ;n de Burgsteeg en de Hoogstraat. Dr. Roorda (p.v.d.a.) was het geheel met deze sprekers eens en dankte de heer Weima en zijn dienst deze. Nadat de heer Van Weizen (c.p.n.) nog het zijne had verschillende noodzakelijke de verbindingen tussen de markt terreinen. verklaarde de heer De Kier (prot-chr.), dat ook zijn fractie hand having van het eenrichtingverkeer nodig oordeelde. Wethouder Van Hoek (v.v.d.) kon na al deze blijken van instemming kort zijn. De medewerking van de kooplieden is inderdaad gunstig geweest Hij gaf de raad de verzekering dat alle voorstellen tot verbetering volle aandacht zullen krij- avond Hervormde Jeugdraad, Sneeuw bal-cabaret uit Heemstede. Stationsplein, 1-10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging, ver trek met bus 41 voor strandexcursie van Katwijk naar Noordwijk. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac beth". Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera met „De vier huistiran- Den Haag: Diligentia, 8 uur: Kon. Nationale Zangschool. Den Haag: Gemeentemuseum, Stad houderslaan, 8.15 uur: Wil Brons. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastr. 31, tel. 21313 en Haven-apotheek, Haven 18, tel.20085. De dienst van de apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waargenomen door de Haven-apotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Verloren onschuld (18 jaar); donderdag: Op de drempel van het leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Alle vrou- en van de wereld (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De opge jaagde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De stro pers van Alaska (14 jaar); woensdag en donderdag: De straat der geverfde lip pen <18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het proces (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9 15 uur): Interna tionaal hotel (Vips) (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: Leids Academisch Kunstcentrum, schilderijen, litho's en beelden van Kees Buurman en Jan Maas kant (tot 30 oktober). Boerhaavezaal: werk van Rein Dooien Chris Tonbreeker (van 19 okt —6 aov dagelijks van 35 en van 79 uur (ook zondags). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 530 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio tneek Reuvens, Plantage 6» maandac en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er. vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd /an 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 1) november Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59 tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober) Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7. Wasse naar (dorp), dagelijks van 105 uur en op woensdag ook van 810 uur nam (des zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebakkerswerk van Meindert, Herman en Gijb Zaalberg <te.m. 31 oktober). bezwaren tegen verplaatsing markt naar de Garenmarkt te zien. En kele raadsleden hadden zich eveneens deze zin uitgesproken. W oonruimteverdeliiig De heren P. C. A. ten Broek. B. Huurman. B. de Kier. J. J. Meerburg, A J. Frèrejean en W. Zwikker werden be noemd tot lid van de commissie var advies Woonruimtewet 1947. Een tweede stemming bleek nodig te zijn voor dt N.V.V.-kandidaten N. Langczaal en Frère jean; de laatste werd gekozen. De heer Sommeling (p.v.d.a.) stelde voor, naast de vorderingscommissie, die maar weinig vergadert, een zelfstandige verdelingscommissie op brede basis (Bond van Huiseigenaren, woningbouwvereni gingen, sociale en politieke organisaties, vrouwenorganisaties en de jeugd) in het leven te roepen. De voorzitter legde uit dat er naast de Jrderingscommissie. die minder dan twintig gevallen per jaar behandelt, al advies is, bestaande uit dezelfde leden. De leden deze commissie van advies worden als ter zake kundige vertrouwensmannen be schouwd. voor wier werk de heer Van Kinschot uitdrukkelijk verklaarde grote waardering te hebben. Dat de adviescom- uit dezelfde leden bestaat, is weliswaar niet pertinent noodzakelijk heeft, gezien hun ervaring en hun staan boven alle partijen, wel voordelen. Het college zal nu de suggestie van de heer Sommeling in pre-advies nemen en piet de fractievoorzitters hieromtrent overleg plegen. De heer Sommeling bleek voorstander van te zijn, dat de raad ook deze commissie van advies benoemt De heer E. Duursma werd benoemd tot RADIO TELEVISIE leraar in de algemeen vormende vakken in tijdelijke dienst aan de bedrijfstech- nische school en de heer J. Slegtenhorst tot leraar in deze vakken in vaste dienst De raad benoemde mej. A. C. M. Ort tot lerares lichamelijke oefening aan het gymnasium en ir. J. G. Gaillard tot lid van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werk manswoningen. Hofjespolitiek Hartelijke instemming betuigde de raad met het voorstel tot uitbreiding van het Gemeente-archief. De heer Lijten (k.v.p.) drong aan op pogingen tot spoe dige verwerving van de rijksgoedkeuring. Op de vragen betreffende dit voorstel deelde de voorzitter mee, de indruk te nebben dat men uitvoering van het plan binnen afzienbare tijd mogelijk acht en wethouder Piena voegde eraan toe dat ook de welstandscommissie zich met het plan heeft verenigd, zodat in het stads beeld ter plaatse, naar verwacht mag worden, geen disharmonie zal optreden. Het Samuel de Zeehof aan de Doeza- straat zal worden verbeterd. Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) vroeg B. en welke hofjeswoningen deze maatrege len nog meer kunnen worden toege past. Ook dr. Duyverman (v.v.d.) be pleitte een actieve ..hofjespolitiek". Wethouder Piena (p.v.d.a) merkte op, dat het Samuel de Zeehof eigenlijk zou moeten worden afgebroken dat het met deze voorzieningen nog wel enige tijd is te handhav Overigens zal de gemeente zich niet tot dit hofje beperken. Ook het voorstel tot aanleg weg door de Kikkerpolder ontlokte de raad tonen van dankbaarheid. Mr. Woud stra (prot-chr.) wees daarbij nog op het belang van een weg over het Schutters veld en de doortrekking van de Willem de Zwijgerlaan (met brugbouw) over dt Haarlemmertrekvaart). De voorbereidin gen voor de Schuttersveldweg zijn bijna rond, zo deelde wethouder Piena Aan het plan „doortrekking Willem de Zwijgerlaan" wordt ook voortdurend ge- 'erkt Afbraak 400 woningen Uitvoerig sprak de raad over de sane ring van het gebied HerengrachtZijlsin. gel. Er zullen in totaal vierhonderd wo ningen moeten worden afgebroken. De heer De Bree (k.v.p.) wilde weten hoe dit aantal zal worden „gedekt". Worden de bewoners al op de lijst van woningzoe kenden gezet en wordt ook rekening ge houden met hun finahciele draagkracht? Mr. Woudstra stelde vragen over de par keerruimte in dit gebied, waar met plaats zal zijn voor bedryven. De heer Lamers (prot.-chr.) vroeg speciale a dacht voor de sociaal-economische en financiële aspecten van het plan en v de voorlichting aan de betrokkenen. Mej. Van Nienes had met genoegen kennis genomen van de gedachte bij om het af te breken Wevers huisje te verplaatsen en de heer Zitman (v.v.d.) vroeg of er voldoende met de be langen van de Meelfabriek rekening is gehouden. Dr. Roorda (p.v.d.a.) was niet gerust op het punt van de parkeerruimte. Zijn fractiegenoot Versnel had in dit plan graag ruimte voor plantsoenaanleg ge- De heer Piena deelde mee. dat binnen kort met eigenaren en hypotheekhouders leg zal worden geopend. Natuur lijk zullen niet alle 400 woningen tegelijk worden afgebroken. In de omgeving van de Looierstraat en de Kaarsenmakers- wordt begonnen. Gepoogd wordt uiteraard een extra contingent te verkrij gen. Voor de „sociale begeleiding" van .Samual-tL Ztztiefji, JU-KL» V X-.iC Het Samuel de Zeehof aan de Doezastraat zal zo worden verbeterd, dat het weer redelijk bewoonbaar wordt. Het ligt niet in een sane ringsplan en dus acht het gemeentebestuur het niet opportuun het af te breken. De raad verleende gistermiddag voor deze voorzieningen een bedrag van f 7000 en nog een geldlening tot dit bedrag. De totale kosten worden geraamd op ongeveer f 20.000. de bewoners heeft het gemeentebestuur alle aandacht, verzekerde hij. In totaal komt er voor 750 auto's par keergelegenheid. te weten 500 aan de openbare weg en de rest in eigen ge legenheden (onder kantoorgebouwen bij voorbeeld). Voor een plantsoen is in de eerste plannen (tot aan de Zuidsingel) geen ruimte en een speeltuin zal in deze wijk, gezien het beduidend lagere aantal woningen, niet meer passen. Met de Meel fabriek is volledig overeenstemming be reikt Centrale verwarming Bij het voorstel tot bouw van 303 systeemetagewoningen in de Mors kwam het probleem van de opschuiving sprake. Vooral mej. Van Nienes vroeg daarover inlichtingen. Mr. Woudstra wachtte, dat deze woningen wel in trek zullen komen. Wel vreesde hij bij zo'r groot aantal tegelijk een zekere een tonigheid. De heer Zitman (v.v.d.) maak te een compliment aan het adres van hel gemeentebestuur van Oegstgeest voor zijr medewerking. Het vraagstuk van de opschuiving heeft de aandacht van het college, verklaarde wethouder Piena. Er zal op dit punt nauw overleg moeten zijn met het huisvestings bureau en met de woningbouwverenigin gen. Een aantal woningen zal zeker voor gewone aanvragen worden bestemd. Op den duur zal aan centrale verwarming ook in blokken van de woningbouwver enigingen niet kunnen worden ontkomen, verwachtte de heer Piena, die nog mee deelde dat Leiden nu al op ruim 200 woningen boven het normale contingent kan rekenen. Alle andere voorstellen, gepubliceerd in ons blad van vorige week dinsdag, werden eveneens aangenomen. Ongewenste toestand bij stationsstalling Lammenschansweg Dr. J. P. Duyverman, lid van de Leid se gemeenteraad voor de V.V.D., heeft B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het college bekend met de weinig bevredigende toestand in de eigen-risico stalling, de gratis stalling zonder toezicht, bij het station Lammenschans? 2. Is het aan het college bekend, a. dat daar nu en dan diefstal en vaker beschadiging wordt gerapporteerd; b. dat daar menig rijwiel wordt gestald dat nooit meer wordt teruggehaald; c. dat naar schatting zeker vijftig procent van de gestalde rijwielen behoort aan buurtbewoners die geen reis per trein beogen? 3. Is het college bereid, in overleg met de directie van de Nederlandsche Spoor wegen, maatregelen te beramen ten dienste van stallende treinreizigers, die daar thans door de genoemde misbruiken geen plaats vinden? Open-Deuravond Morgenavond wordt in het gebouw Breestrat 19 een Open-Deurbij eenkomst gehouden onder leiding van dr. P. L. Sahoonheim. Na de pauze zal een mede werkster kleurendia's van Canada ver- HAABLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAÜTHE L,S.T. met Franse avond Het „Leidsch Studenten Toneel" gaat 'n paar echte Franse avonden geven. On der leiding van Annemarie Prins, die reeds zoveel goede dingen met het LST gedaan heeft zal men twee stukken van Alfred de Musset opvoeren. Men speelt „Le Chandelier", maar vooraf gaat de éénakter „Un Caprice". Beide stukken zijn in dezelfde tijd ge schreven. Het eerst in 1835 en le Caprice in 1837. Men besteedt aan deze uitvoering veel zorg. Er zal snel worden gechan geerd en tussen de bedrijven worden coupletten van een Franse ballade ge zongen. Op 1 nov. wordt de burgerijvoorstelling gegeven. Leidse internationale week geopend TER opening van de Leidse week voor internationale samenwerking sprak prof. dr. C. C. Berg gistermiddag in de gewelfkamer van het academiegebouw aan het Rapenburg, na te zijn ingeleid door rector mag nificus prof. dr. W. den Boer, over „India en internationale culturele samenwerking". Hij deed dit voor een klein aantal belangstellenden op uitnodiging van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking en de Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen, afdeling Leiden. Met het voormalige Nederlands-In- dië als voorbeeld toonde prof. Berg aan, dat het elkaar vinden van Oost en West een langzaam proces is. Cir ca 350 jaar geleden knoopte ons land (met handelsdoeleinden) betrekkingen aan met het tegenwoordige Indonesië en toen Nederland ten slotte daar het bewind moest neerleggen, was onze kennis van Indonesië nog maar ge brekkig, aldus prof. Berg, althans in verhouding tot wat men van dat land had moeten weten om het te kunnen besturen. Dit betrof niet alleen' de tails en als voorbeeld hiervan noem de spr. het misverstand een my the over het „mohammedaans zijn" van het Indonesische volk. Suggestie van India In dit licht bezien, is het zgn. „East- West major project", Unesco in 1956 startte prof. Berg vervolgens aandacht schonk, een bijzonder moeilijke opgaaf. Dat heeft ook India moeten ervaren, welke staat met de suggestie voor dit pro ject kwam, na enige jaren ervoor onaf hankelijk te zijn geworden. India achtte zich zelf het land de beschaving bij uitstek maar dacht de westerse wereld daarover? De leidende figuren in India hadden zich geheel op Engeland gericht waren daardoor vertrouwd geraakt met de westerse cultuur maar wie in het westen was tot en met op de hoogte van de cultuur van India? Er bleek een groot gebrek aan inzicht en w dering te bestaan wat de cultuur Ernstige nalatigheid aan Zoeterwoudse kant AAN het begin van de gistermiddag in Leiden gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft de voorzit ter, burgemeester F. H. van Kinschot, een verklaring afgelegd met betrek king tot de sang van zaken rond het Industrieschap LeidenZoeterwoude (De Grote Polder). Hij sprak van stige nalatigheid aan de kant van de gemeente Zoeterwoude en deelde mee dat B. en W. van Leiden bij de minis ter van binnenlandse zaken een audiëntie hebben aangevraagd om in een persoonlijk gesprek nogmaals het gehele probleem van de hangende grenswijziging, ook uit het oogpunt van de woningbouw, de stadssanering en de universitaire uitbreiding, toe te lichten. Door het uitblijven van een definitief plan moet thans in vele op zichten van een noodsituatie worden gesproken. Aldus de verklaring van B. en W. van Leiden, die wjj hier haar geheel laten volgen. Met bijzondere teleurstelling heeft het college moeten kennis nemen van feit, dat de gemeente Zoeterwoude, ten gevolge van ernstige nalatigheid harer zijds, voor de derde achtereenvolgende maal de in de Onteigeningswet voorge schreven procedure heeft moeten inzetten om te komen tot verkrijging in eigendom van de voor industrievp-.tiging bestemde gronden in het uitbreidingsplan De Grote Polder. Wy willen vooropstellen, dat de besluitvorming in deze en de voorberei ding daarvan uitsluitend tot de competen tie van de gemeente Zoeterwoude be horen. aangezien bedoelde gronden in die gemeente zijn gelegen. Noch het door Leiden en Zoeterwoude in 1958 in het leven geroepen industrieschap De Grote Polder, noch Leiden zelf, kan terzake enige rechtstreekse bemoeiing uitoefe- Beschikkend over een goed geoutilleerd technisch en administratief apparaat, heb ben wij nochtans gemeend, de gemeente Zoeterwoude daarbij alle mogelijke hulp en bijstand te moeten verlenen. Wij heb ben ons daarbij laten leiden door het grote belang, dat deze industrieterreinen voor de instandhouding en de groei het Leidse arbeidspotentieel uitmaken. Dat thans wederom een aanzienlijke traging in de verwezenlijking vai doelstelling van het industrieschap dreigt op te treden, verontrust ons in hoge Wij hebben inmiddels aan burgemees ter en wethouders van Zoeterwoude schriftelijk van onze grote teleurstelling doen blijken en daarbij verzocht volledige uiteenzetting te geven feitelijke oorzaken, die tot de herhaalde vertraging hebben geleid. Bij Leiden In ons preadvies van 2 november op het grenswijzigingsvoorstel van de minister van binnenlandse zaken, heb ben wij er ernstig bezwaar tegen ge maakt, dat het gebied van De Grote Polder in het voorlopige wetsontwerp alsnog buiten de grenswijziging is ge laten en de raad heeft zich dienover eenkomstig uitgesproken. Daarbij voer den wij o.m. aan, dat Leiden het des kundige en goed geoutilleerde apparaat ter beschikking heeft, dat in staat is de begonnen taak, waarbij Leiden ver reweg het meeste belang heeft, te vol voeren. Tevens stelden wij, dat de Leidse belangen van industrievestiging in het genoemde gebied nu eenmaal I De nieuwe vertraging, die nu weer is opgetreden, heeft ons gesterkt in de over tuiging, dat er by het hogere bestuur begrip moet worden gewekt voor de noodzaak dat ook dit, voor een even wichtige Leidse ontwikkeling zo belang rijke, gebied spoedig binnen Leidse gren zen wordt gebracht. Ons college heeft in het gepasseerde dan ook aanleiding ge vonden om dit zeer urgente probleem opnieuw onder de aandacht van de be voegde instanties te brengen. beschaving van het volkenrijke India betx-eft. Het genoemde East-West project is thans bezig veranderingen ten goede te bewerkstelligen in de verhouding tussen Oost en West. Dit blijkt ook in Westerse landen zonder uitgesproken koloniale ervaring, als Amerika, Rus land en Duitsland, waar door het pro ject meer belangstelling is gekweekt voor de beschaving van onder meer India. Prof. Berg zei het ten slotte belang rijk te vinden, dat in Europa een cen trum wordt gesticht, waar niet-Euro- peanen de Europese cultuur kunnen bestuderen. W*j hebben met name gemeend bü de minister van binnenlandse zaken audiëntie te moeten aanvragen, ten einde in een persoonlijk gesprek nog maals het gehele probleem van de han gende grensherziening, ook gezien in het licht van de woningbouw, de stads sanering en de universitaire uitbrei ding, te kunnen toelichten. Door het uitblijven van een definitief plan moet thans immers in vele opzichten van een noodsituatie worden gesproken. Slechts indien met de meest mogelijke spoed de grensherzieningsprocedure wordt voortgezet, kan een oplossing voor essentiële Leidse belangen wor den verkregen. Dr. Koster bijzonder lector Latijn By K.B. is de Stichting Leidsch Unl- versiteits-Fonds bevoegd verklaard tot het vestigen van een bijzonder lectoraat bü de faculteit der letteren en wüsbe- geerte in Latyn en antieke cultuur (ten dienste van de studie in moderne talen en geschiedenis). Krachtens besluit van de Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds is dr. A. J. Koster, wetenschappelijk hoofdambtenaar A en docent in de didaktiek van de klassieke talen aan de Leidse Unlversletlt. be noemd tot byzonder lector in Latyn en antieke cultuur. Bij het aanvragen van dit bijzondere lectoraat is overwogen, dat het ten zeer ste gewenst is. dat de bezitters van een volledige akte „Middelbaar Onderwijs" die toegang hebben tot de examens van de faculteit der letteren en wysbegeerte, overeenkomende met de door hen be haalde M.O.-akte, de gelegenheid ver krijgen enigermate kennis van het Latijn de antieke cultuur te verwerven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3