Nieuwe Leidse Courant Vlugge vluchtelingenactie overspoelde Nederland Wilde staking legt havens A'dam plat Tachtigduizend collectanten huis-aan-huis Verwachte opbrengst is mogelijk overschreden Lonen flink omhoog.... ten behoeve van de huren Operatie „Big lift'' vandaag op gang T elef oongesprekken worden afgetapt Geen werkvergunning voor de 68 Turken? Dinsdag 22 oktober 1963. 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitfgh is ghebli Rustig weer Droog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaat selijk mist Zwakke tot matige veran derlijke wind. Koudere nacht, morgen middag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). (zie voorts pagina 7) 58936 Abonnementsprijzen Een toespraak ging in 't rood gekleed l Van alle geestdriftige organi- 5 satoren mag toch wel voor een open doekje in aanmerking ko- men de burgemeester van Slie- drecht, die gistermiddag om- 1 streeks kwart over vijf, toen alle 3 bedrijven in zijn gemeente wer- den verlaten door de werkne- mers, een aantal stoplichten cp rood liet zetten om op die wijze van de gelegenheid gebruik te i maken zich in verband met de komende actie tot de aldus l verzamelde menigte te richten. Vervolgens begaf deze actieve l burgervader zich met zijn ge- S luidswagen naar diverse straten s cn pleinen om een persoonlijk s beroep op zijn overige gemeen- 3 tenaren te doen. Kennelijk onder het motto: aan een goede blik- S semactie dient ook een behoor- lijke bliksemspeech vooraf te gaan 3 (Van een onzer verslaggevers) De duizend vluchtelingen in Griekenland zullen hun uitgebluste ogen die zo vaak, doch steeds tevergeefs hoop hebben menen te bespeuren, veer tig jaar lang, toch weer gaan oplichten omdat de beloofde hulp uit Neder land ten slotte werkelijkheid gaat worden? Aan de organisatoren van de Nederlandse Stichting Vluchtelingenhulp 1963, dr. W. Drees als voorzitter voorop, zal het niet liggen. Evenmin aan de 80.000 collectanten die met elkaar voor de kortste landelijke actie, ooit ter wereld gehouden, hebben gezorgd. En ook evenmin aan het Nederlandse volk, dat met ruime hand heeft gegeven, zodat de benodigde drie miljoen met gemak bijeen zullen komen? Hoewel officieel op die laatste vraag nog geen antwoord kan worden geven, wijzen de tekenen er wel op dat dit streefbedrag zal worden bena derd en misschien maar laten we voorzichtig blijven. De gehele Amsterdamse haven lag vandaag „plat": volgens het ANP heb ben alle (5000) arbeiders bij alle grote en kleine havènbedrijven in de hoofd stad (dat zijn er omstreeks veertig), in de loop van de ochtend het werk neergelegd. In grote demonstratieve stoeten trokken de stakers naar het Havengebouw. Vanmiddag zouden zij vergaderen. In de haven werden pamfletten ver spreid ondertekend door „het Actie-co mité". Daarin wordt tot staking opge roepen om kracht bij te zetten aan de eisen: „een uitkering ineens van 100 gulden' en niet nader gepreciseerde „vaste loonsverhoging". De demonstratie verliep rustig, het verkeer werd niet gehinderd. In het Havengebouw is o.m. de Scheepvaartvereniging Noord gevestigd, het overkoepelend orgaan van de haven bedrijven die met de vakorganisaties de onderhandelingen voert over de c.a.o. Het bestuur van deze vereniging was niet van plan, aan een eventueel ver zoek om een onderhoud met een depu tatie uit de stakers te voldoen. Van de zijde der Scheepvaartvereni ging Noord wordt voorts medegedeeld dat het bericht dat de directie van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland aan een aantal van haar kraandrijvers een extra bedrag van 50 gulden heeft ge geven. de indruk kan wekken alsof dit een illegale uitkering is. Dit is niet het geval. In mei van dit jaar is aan deze kraandrijvers in overeenstemming met de Scheepvaartvereniging Noord en met de contracterende vakorganisaties een vergoeding verstrekt omdat zij drie maanden onderhoudswerkzaamheden aan een kraan hebben moeten verrichten. oorzaak zijn Een produkt van de Sikkens Groep In één Cügopslag Atoomarmade stond klaar in de Cubacrisis pag. 5. Koninklijke familie op de thuisreis pag. 7. Omroep ongeduldig over „droeve traagheid" van de overheid pag. 7. Winsten van 45.000 gulden in de week.en wat de mid denstand daarvan denkt pag. 9. Uitkering-ineens De vakbonden, die betrokken zijn bij de 22 collectieve arbeidsovereenkomsten de arbeiders in de haven-, Rijn- en binnenvaartbedrijven, hebben de betrok ken werkgevers verzocht om een onder houd op korte termijn waarin gespro ken zal moeten worden over het verle- ;n van een uitkering ineens over 1963. De scheepvaartverenigingen „Noord" 1 Zuid", hebben dit verzoek in een ge- eensehappelijk schrijven afgewezen. In deze brief hebben de scheepvaartvereni gingen de vakbonden laten weten dat zij niet bereid zijn over een uitkering ir.eeens afzonderlijk te onderhandelen, zolang niet vaststaat welke richtlijnen ianzien daarvan in de Stichting van de Arbeid eventueel zullen worden overeengekomen. De vakbonden kunnen dit standpunt billijken. Intussen blijkt, ojd. uit brie die bij de vakbeweging zijn bin nengekomen, dat verschillende werkge- in de havenbedrijven tegenover het personeel te kennen hebben gegeven tot het doen van een uitkering ineens be reid te zijn. Dit betekent uiteraard niet dt het verlenen van 'n uitkering ineens door de organisaties, waarbij deze werk gevers zijn aangesloten, officieel wordt gesanctioneerd. Mochten enkele bedrij- inderdaad tot het verlenen van een uitkering ineens overgaan, dan zal dit de overige ondernemingen in het havenbedrijf stellig een sneeuwbaleffect hebben, zo verwacht men in vakbonds kringen. Overigens zal de uitkering in eens officieel nog ter sprake komen bij de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o.'s, die op hun vroegst aan het eind van deze maand kunnen beginnen. Zomerhuis afgebrand - vuurbol oorzaak In Egmond aan Zee is gisteravond een >merhuis van de familie De Jong uit Hillegom. door brand verwoest. Met het ging de inventaris verloren. De schade wordt geschat op ongeveer f 10.000. De brandweer kon niets uit richten, omdat het huis, dat in een duin pan lag, niet te bereiken was. Verschillende bewoners van de bou levard hebben gisteravond een vuurbol gezien, die in het gebied waar het huis stond is terechtgekomen. Vermoedelijk is deze vuurbol de oorzaak van de brand geweest. De politie stelt een onderzoek Bij het K.N.M.I in De Bilt waren van nacht nog geen meldingen van een vuur bol binnengekomen. De meeste plaatsen in ons land zeker wist men dat 97 procent mee deed deponeerden in de collecte bussen of wat liet ophaalmateriaal ook maar mocht zijn. hoofdzakelijk zilver of bankpapier Stellen w< gemiddelde bijdrage per gezin op 70 a 80 cent, en een gemiddeld gezin op vier personen dan leert een eenvoudig rekensommetje dat het streefbedrag al aardig wordt benaderd. Een belangrijke aanduiding voor het welslagen van de gisteravond op zo in dringende wijze gestarte bliksemactie, is ook dat over maar liefst 80.000 col lectanten kon worden beschikt, afkom stig uit verenigingen, vrouwenorganisa ties, vakverenigingen en wat niet al. Die medewerking geschiedde spontaan ook zonder dat men beelden had gezien van honderden vluchtelingen, voorname lijk Armeniërs met wie de tijd zijn af- Prinses Irene heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Thomas a Kempislyceum in Zwolle, waar studie- en beroepen-voorlichtings dagen en een tentoonstelling wor den gehouden. Op de foto bekijkt de Prinses geboeid een vitrine. De dames zullen ongetwijfeld geboeid naar het tulbandhoedje van de Prinses kijken VOORZITTER VAN HET KNLC: Op de algemene vergadering van het Koninklijk Ned. Landbouwcomitè (van middag in Arnhem) heeft voorzitter Knottnerus gepleit voor een flinke loons verhoging, die ook een flinke stap is in de richting van een Europees loonpeil. Ook het prijspeil moet echter z.i. in de richting van het Europees peil gaan en alle „abnormale situaties binnen ons economisch stelsel" zoals huursubsidies", moeten worden afgeschaft „Er moet gezorgd worden, dat de gro tere hoeveelheid loon die de onderne ming moet betalen ook daar terecht komt waar zij beslist nodig is en dat is bij de huishuren, opdat de huursubsidies kun nen worden afgeschaft. En ook de prij zen van vele landbouwprodukten. opdat de achterstand in beloning van boer en landarbeider kan worden ingelopen Bovendien zal de overheid moeten zorgen dat ook de vergeten groepen aan hun trekken komen". schuwelijke spel heeft gespeeld en die nog steeds in pauperdom leven in gam mele behuizingen aan de voet van de Areooagus in het hart van Griekenland, de bakermat van een oude Europese be schaving. Wekenlang Wekenlang hebben de voorbereidingen geduurd om de meer dan geslaagde op dracht: het viervoudige van het normale benodigde aantal collectanten en da.i nog in het gehele land. te realiseren, hetgeen betekende, dat in een stad als Den Haag 4100 collectanten nodig waren en in een stad als Utrecht 1800. Dit alles om in anderhalf uur tijd (onmiddellijk na de uitzending via tv en radio) tachtig procent van alle Nederlandse huizen te bezoeken. De overige woningen, voor namelijk afgelegen boerderijen werden hedenmorgen nog bezocht. Juist de maandag werd voor deze actie uitgekozen omdat deze avond de. meeste Nederlanders zich thuis zouden bevinden en er het minste aantal ver gaderingen zou worden gehouden. Ge middeld had een collectant(e) 38 wo ningen af te werken De bovengrens was 60 woningen en de benedengrens 10 woningen (Voor vervolg zie pagina 8) Orkaan stuurt schema in de war De grote Amerikaanse oefening ,Big lift" is begonnen. Van vier Amerikaanse luchtmachtbases in Texas zijn de afgelopen nacht de eerste toestellen van een luchtvloot bestaande uit 240 straaltransport- vliegtuigen opgestegen, waarmee een volledige Amerikaanse tankdi visie wordt overgebracht naar Operatie „Big lift wordt gehouden om aan te tonen dat in geval van nood snel een grote strijdmacht naar Europa kan worden overgebracht. Het slagen de oefening zou de Amerikanen in staat kunnen stellen sommige Ameri kaanse eenheden uit Europa terug te trekken. De leider van de oefening, generaal Paul Adams, zei vlak voor het vertrek de eerste vliegtuigen dat de tijd schema's mogelijk zouden worden ver stoord als gevolg van de sterke wind die ordt veroorzaakt door de orkaan „Gin- ny". Enkele routes zün dan ook verlegd Tegelijkertijd met het overbrengen an de tankdivisie zal een tactische luchtmacht van 116 vliegtuigen en 1500 militairen naar bases in Frankrijk en West-Duitsland vliegen. Deze eenheid zal evenals de tankdivisie, deelnemen aan Navo-oefeningen. die na de oefening „Big lift" worden gehouden. Op diverse bases op weg naar Europa staan in totaal 29 transportvliegtuigen gereed om in te vallen bij eventuele storingen in de toestellen die in Amerika zijn gestart. De toestellen van de tactische luch*- macht, die van twee bases in Maine zijn vertrokken, worden in de lucht van brandstof Beroering De opmerking van de Amerikaan onder-minister val defensie Gilpatrick. dat voor de V.S. de tijd is aangebroken om de troepensterkte en de militaire uitgaven in het buitenland te ven deren, heeft vele gemoederen in Europa in beroering gebracht. De Westdu.itse regering heeft er aanleiding in gevon den bij het Pentagon om opheldering te vragen, vooral ook omdat minister McNamara de regering in Bonn heeft verzekerd, dat de V.S. de terugbren ging van de troepensterkte niet op de agenda van de eerstvolgende zitting van de NAVO-raad zullen plaatsen. Ook had McNamara verklaard, dat geen verband bestaat tussen de operatie „Big lift" waarin velen een aanwijzing zien dat dit een eventueel terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Europa m- Familie Minnaert looft f 1000 uit De familie Minnaert heeft duizend gulden uitgeloofd voor degene wiens in lichtingen leiden tot het vinden van de sinds 18 september verdwenen Eindho- ;ns bio-chemicus dr. K. Minnaert. Hij verliet op die datum het natuur kundig laboratorium van Philips te Eindhoven Aanvankelijk dacht men dat de heer Minnaert in België zou vertoe- nu gelooft men dat hij zich in het zuiden van Frankrijk ophoudt luidt en de mogelijke vermindering van de troepen in het buitenland. De secretaris-generaal van de NAVO. nir. I). I Stikker, heeft gisteren in Frankfort gezegd dat een inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland of andere delen van Europa in verband met de militaire oefening „Big lift" op het ogenblik niet aan de orde is. Mr. Stikker zei met grote stelligheid te kunnen zeggen dat dergelijke plannen voorlopig niet worden overwogen. Twee oude mensen in een na jaarslaan het leven keert tot rust en verstilling in Butler naar Den Haag Richard Butler, de nieuwe Britse mi nister van buitenlandse zaken, zal aar. het hoofd staan van de Britse afvaardi- ding naar de bijeenkomst van de minis terraad van de Westeuropese unie, die vrijdag en zaterdag in Den Haag wordt gehouden. Daggeld hoger Het tarief voor daggeld is 22 oktober met een kwart procent tot iy«% ver hoogd in verband met de iets krapper wordende geldmarkt. Op 1 oktober werd het met een half procent verlaagd. Opmerking in 1 oorlopig verslag: Wil minister er wat tegen doen (Van 0 e parlementsredactie) De minister van justitie, mr. Y. Scholten, zal zich binnenkort moeten uitlaten over het afluisteren van tele foongesprekken. In het voorlopig ver slag op zijn begroting wordt namelijk de vraag gesteld: „Is het de minister bekend, dat in ons land telefoonlijnen van bepaalde personen worden „afge tapt" en dat bun correspondentie on der controle staat? Zo ja, is de minis ter bereid hiertegen maatregelen te treffen?" De commissie voor Justitie heeft afge zien van het geven van algemene be schouwingen. Zij heeft volstaan met het opsommen van de vragen, die in de commissie zijn gesteld. Hoewel het voor lopig verslag door vijftien Kamerleden 'uit vrijwel alle partijen) is onderte kend. kan dus niet worden gezegd, dat de vraag over het aftappen van tele foongesprekken door de gehele commissie is gesteld. Zoals men zich zal herinneren kwam deze kwestie ook aan de orde bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Vraag aan minister: in huwelijk treden Is de minister van justitie bereid te be vorderen dat gedetineerden, die willen trouwen daartoe in staat worden gesteld, zo luidt een vraag in het voorlopig ver slag van de commissie van justitie uit de Tweede Kamer op de begroting van het departement voor het jaar 1964. In de vraag worden drie mogelijkheden voor een dergelijke huwelijkssluiting ge noemd: een huwelijk buiten het gesticht, een huwelijk in de gevangenis en een hu welijk bij volmacht. Kamer in het begin van dit jaar. Mi nister Korthals ging toen niet verder dan met te verklaren, dat het af luisteren van gesprekken van een be paalde abonnee door een onbevoegde praktisch is uitgesloten". Een ont wijkend antivoord kreeg ook een re dacteur van Het Parool, die dezer da gen een vraag hierover stelde aan een functionaris van de B.V.D. Commentaren DEHALVE in Duitsland Adenauer u is in Engeland Macmillan terug getreden. Ziekte gaf hem de gelegen heid, aan deze daad, die reeds werd verwacht, een schijn van natuurlijk heid te geven. Adenauer liet voor zijn heengaan geen kans onbenut om te doen uit komen, dat hij met zijn opvolger wei nig was ingenomen, Macmillan heeft zelf zijn opvolger aangewezen, tegen de kritiek van velen in. In beide gevallen lag het met de op volging niet gemakkelijk. In Enge land schijnen nu, op de daar gebrui kelijke sportieve wijze, de ergste pro blemen te zijn opgelost. De nieuwe minister-president, Home, heeft zijn belangrijke tegenkandidaat Butler bereid gevonden voor de belangrijke post van bewindsman van buiten landse zaken in zijn kabinet. Trouw aan de partij heeft het gewon nen, temeer nu de partij zelf in zor gelijke omstandigheden verkeert. Hoe immers zal het gaan met de verkie zingen die bijna voor de deur staan? Macmillan had zich grote verdiensten verworven jegens zijn land. Maar te genslagen zijn hem niet bespaard. Tussentijdse verkiezingen wekken de indruk, dat het kiezersvolk het con servatieve bewind moe is. De kansen voor de socialistische te genpartij zijn gestegen, nu zij in Wil son over een lijstaanvoerder blijkt te beschikken van niet te miskennen bekwaamheid. Zal Home het alsnog weten te red den? Een belangrijke vraag, niet al leen voor het Engelse volk. Inter nationaal zijn vele zaken dermate ver weven geraakt, dat wij tegenover de samenstelling van een regering elders minder dan ook onverschillig kunnen "[Rauwelijks na eerste berichten over 1 het Amerikaanse pogen, het voor taan te gaan zoeken in het snel over brengen van legers per luchtbrug uit Amerika zelf, of in Europa, met name in Duitsland, zijn de bedenkin gen al geuit. Naar het schijnt zal zulk een lucht brug geen nadelige invloed hebben op het tempo waarmee Amerika met de nodige troepen op bedreigde pun ten aanwezig kan zijn. Niettemin wordt vooral in Duitsland aan bestendiging van de huidige si tuatie dus een voortdurend aanwe zig zijn van voldoende troepen de voorkeur gegeven. Het Duitse standpunt wordt vermoe delijk mee ingegeven door een zeker argwaan jegens de wijze waarop de Amerikaanse politiek zich op langere duur kan gaan ontwikkelen. Zoals bekend, diende het bezoek onlangs van Kennedy aan onze oosterburen om hen op dit punt gerust te stellen. Er zijn aanwijzingen, dat Kennedy hierin onvoldoende is geslaagd. Adenauer in het bijzonder gaf aan dit wantrouwen uitdrukking. Het was hem een motief temeer voor zijn toenadering tot De Gaulle. Inderdaad maakt het, zeker psycho logisch bezien, wel enig verschil, of een legermacht steeds lijfelijk aanwe zig is of dat ze bij dreigend gevaar te hulp komt. De regering van Amerika is nu ver standig genoeg geweest om snel te doen uitkomen, dat wezenlijke ver zwakking van de aanwezige troepen niet in de bedoeling ligt. Yf/ORDEN van regeringswege brie ven geopend? Het lijkt ons, eerlijk gezegd, onwaar schijnlijk. De democratie is voor ons vlees en been geworden. In onze grondwet liggen de vrijheden vast gelegd. Afgetapte telefoons en ge opende brieven zouden ons alleen on gemakkelijk kunnen maken. Toch heeft men vanuit dc Tweede Kamer het kennelijk nuttig geacht, hierover vragen aan de minister van justitie te richten. Daarmee is dan tevens een ander democratisch recht verwerkelijkt. Het stellen van de vragen kan het voordeel hebben, dat gevoelens van onbehagen, die naar het schijnt hier en daar bestaan, worden weggeno- De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, zou vandaag beslissen of de 68 Turken al dan niet een werkver gunning zal worden verleend. Hij wachtte daarvoor op het advies van VERFHANDEL OEGSTGEES1 KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 501US FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 231.T« FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 31 Nieuwe Rijn 4! de directeur-generaal van de ar beidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mans- holt. Naar wij vernemen zou het verlenen van een werkvergunning aan de Tur ken niet alleen op tegenstand van werk nemers-, maar ook van werkgeverszijde zijn gestuit. De vrees heerst dat bij toe wijzen van de werkvergunning een vonk naai- het buitenland zal overspringen, waardoor vele buitenlandse arbeiders hun geluk in Nederland zouden komen beproeven. Mocht de minister van sociale zaken wat overigens niet werd verwacht gunstig beschikken en een werkvergun ning toekennen, dan nog is het laatste woord aan de minister van justitie, mr. Y. Scholten. Als deze de Turken 'geen verblijfsvergunning geeft, zou een even tuele werkvergunning geen waarde Sowjet-protesl tegen Navo-kennnaclit liet Sow jet-agentschap Tass zegt in een officiële verklaring, dat de stappea die in de NAVO worden gedaan voor de vorming van een multilaterale kern macht „volledig in strfjd z(jn met de geest van het kernstopverdrag van Moskou".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1