„Woordvoerder van de regering" viert zestigste verjaardag Yo<ji DR. G. J. LAMMERS NU NIET ANONIEM Koninklijke gift Ongerustheid over prijs van het aardgas Zaterdagavond-televisie had zwakke punten Ongewenste Turken doken bij A'dam op Da Vinei fÉlèVwè MAANDAG 21 OKTOBER 1963 (Van onze parleinentsredactie) De rechtstreekse regeringsvoorlichting aan pers en publiek is in ons land geen politieke, maar een overwegend ambtelijke aangelegenheid, waarmee de persdiensten van de verschillende ministeries zich (o.a.) be zighouden. Wij kennen hier niet zoals in Frankrijk de figuur van een minister of staatssecretaris voor de voorlichting. Wel is er in Den Haag een „oppervoorlichter", die in officiële bulletins wordt aangeduid als „de woordvoerder van de regering". Hij is dezelfde die bij kabinets formaties als „de woordvoerder van de (in)formateur" in het nieuws pleegt te komen. Deze anonymus hoopt volgende week woensdag zijn zestigste verjaardag te vieren. Het is dr. Gerrit Jan Lammers, die de functie van perschef van de minister-president combineert met die van directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst. Anoniem is hij overigens alleen in de taal van bulletins en krantever slagen. In de departementale, poli tieke en journalistieke wereld is zijn naam zo langzamerhand een begrip geworden, een waarborg voor een objectief en solide voorlichtingsbe leid. Wat dat beleid inhoudt? Enorm veel! De talrijke activiteiten die de R.V.D. in de loop der jaren ter hand heeft genomen, zijn er om dat te be wijzen. We noemen alleen maar de sterk toegenomen bemoeienissen met de publiciteit rond het Konink lijk Huis. De dagelijkse leiding van de dienst is langzamerhand zoveel van de directeur gaan vergen, dat ze niet meer volledig verenigbaar bleek met zijn werkzaamheden als perschef van de premier en voor lichtingsadviseur van de regering. Gelukkig krijgt hij voor deze laatste functies, dank zij een interne reor ganisatie, in het vervolg wat meer tijd ter beschikking. De voorlichting zal daar wel bij varen. In een gesprek dat wij dezer dagen met hem hadden, zei dr. Lammers over zijn taak als regeringswoordvoer der: „Het gaat om het verklaren en toelichten van het regeringsbeleid op een wijze, die het inzicht en begrip verruimt en zodoende het algemeen be lang dient. Dit kan resulteren in het verkrijgen van medewerking aan dat beleid, maar het mag niet de voorop gezette bedoeling zijn om anderen tot de standpunten van de regering over te halen. De overheidsvoorlichting moet, wil ze objectief blijven, zo neutraal mogelijk trachten te zijn. Dit impli ceert, dat ze geen politiek instrument mag worden. Naar mijn stellige over tuiging dreigt dan het gevaar, dat het vertrouwen van het publiek in de voor lichting wordt aangetast. En dat is in strijd met het algemeen belang". Dr. Lammers zegt het niet met zo veel woorden, maar het is duidelijk, dat hij afwijzend staat tegenover de hier en daar bespeurbare tendens om de ministeriële perschefs ongemerkt een meer politieke status te geven. Zijn opvatting over de benoeming van een aparte bewindsman voor de voorlich ting loopt daarmee parallel. „Onder buitengewone omstandigheden kan zo'n figuur misschien wel zin hebben. Ook in landen met een twee-partijenstel sel heeft hii wel bestaansrecht, maar in ons land, met zijn coalitiekabinetten, kunnen we er alleen maar een ver meerdering van moeilijkheden van ver wachten. Hier is elke minister zelf po litiek verantwoordelijk voor de voor lichting vanwege zijn departement. Een centralisering van die verantwoordelijk heid past niet in ons bestel. Centraal kunnen we (behalve ten aanzien van de produktie van voorlichtingsmate riaal) niet verder gaan dan een zekere coördinatie van de verschillende amb telijke voorlichtingsactiviteiten". Standaard Als zovele voorlichtingsfunctionaris sen komt dr. Lammers voort uit de jonTipU-Mpir Toen hii zeventien was verliet hü het ouderlijk huls (in Aal- tcn) om ln Arnhem by het toenmalige Arnhems Dagblad „kopblad" van De Standaard als volontair het kran tevak te gaan leren. Daar is hij met een kleine onderbreking tot la24 ge Dieven. In dat jaar riep De S'andaard hem naar Amsterdam, waar hij weer van voren af aan moest begin nen. Maar al gauw werd hij ingescha keld bii de kerk- en sohooinieuwsredac- tie. Daar redigeerde hü in 1926 de be richtgeving over de bewogenz ittlng van de Geref. Synode in Assen, die leid de tot de stichting van de Geref. Ker ken in Hersteld Verband. In 1930 werd hij opmaak-redacteur van De Standaard en in 1933 volgde zijn benoeming tot secretaris van de hoofdredactie. Dat hield in dat de nau welijks 30-jarige met de dagelijkse lei ding van de redactie werd belast. Staatkundig hoofdredacteur was toen niemand minder dan dr. H. Colijn. Die schreef het merendeel van de hoofd artikelen zelf. Daaraan kwam echter een eind toen hij in '33 voor de twee de maal minister-president werd. Zijn journalistieke werkzaamheden werden ten dele overgenomen door een kwar tet Anema-Schouten-Smeenk-Zijlstra, maar het schrijven van commen taren over actuele gebeurtenissen werd toevertrouwd aan de jonge redactie- Die bleef in zeer nauw contact met zijn voormalige hoofdredacteur. Want o -Hanks ziin premierschap hield dr Colijn nauwkeurig toezicht op het be leid van het blad, zoals dat in de hoofdartikelen tot uiting kwam. Van zijn waardevolle adviezen en inslde- information kon de heer Lammers in die jaren steeds in ruime mate profi teren. Zijn relatie met Colijn werd nog verdiept toen hij in 1937 naar de pers tribune van de Tweede Kamer verhuis de. Elke zaterdagavond om zeven uur kon men de parlementair redacteur van De Standaard in de huiselijke werk kamer van de staatsman aantreffen. Er is weieens bij wijze van scherts gezegd, dat de heer Lammers niet Das in 1952 woordvoerder van de mi nister-president is geworden, maar dit eigenlijk al in de jaren 19331939 veel moeite om met de stukken in de hand aan te tonen dat hij zener niet het „loodsmannetje" van zijn hoge re latie is geweest. „Ik heb", zo zegt hij, „bij meer dan één gelegenheid een standpunt ingenomen, dat tegen dat van Colijn inging. Mindere goden in de A R - Partij en lezers van De Standaard na men mij dat dan wel kwalijk, maar Colijn zelf deed dat niet. Hij had oog voor de vrijheid van de pers, ook van de partijpers". Over de persoon en de kwali teiten van Colijn spreekt dr. Lam mers met bewondering en sympa thie. „Hij was een zeldzaam pret tig chef, van wie ik ontzaglijk veel heb geleerd. Zijn werkkracht en veelzijdigheid waren -enorm. Als weinigen bezat hij de gave om moeilijke problemen eerst aan een messcherpe analyse te onderwer pen en vervolgens in eenvoudige taal te verwoorden. Van frases moest hij niets hebben. Het ging hem om de argumenten. Als je fouten had gemaakt, vergaf hii die zodra hij in de gaten kreeg dat er denkwerk achter zat". Veel van de bezwarendie na de oorlog zijn ingebracht tegen het econo misch beleid van Colijn en zijn kabinetten, acht dr. Lammers be grijpelijk, maar hij meent toch wel te moeten waarschuwen tegen een kritiek die de mensen niet beoor deelt in het raam van hun tijd en tegen de achtergrond van de toen aanwezige internationale economi sche verhoudingen. Kabinetsformatie In zijn drukke Haagse jaren heeft de heer Lammers noe kans gezien om (na colloquium dootum) rechten te gaan studeren aan de Vrije Universiteit. In 104i depd hij kandidaatsexamen Eind 1940 had hij ontslag genomen bij De Standaard en connecaes aangeknoopt met de illegale pers. Daarvoor straf ten de Duitsers hem met anderhalf jaar internering in Duitse gevangenis sen. In 1945 behaalde hij de meesters titel en na nog een jaar politiek re dacteur van Trouw te zijn geweest, verliet hü in 1946 de journalistiek om perschef van het ministerie van so ciale zaken te worden. Van dat de partement was hij loco-secretaris-gene raal en hoofd van de afdelingen voor lichting en algemene zaken toen hij in 1952 werd benoemd in de functies die hij op het ogenblik nog uitoefent Hij is dat jaar ook gepromoveerd op een proefschrift over „De Kroon en de kabinetsformatie". Over deze studie schreef prof. dr. L. W. G. Scholten destijds in ons blad: „Door haar rijk dom van materiaal en de heldere wijze van behandeling kan zij van grote be tekenis zijn voor de politieke ontwik keling in de naaste toekomst". Het proefschrift bevatte ook stellingen die met het reclasseringswerk verband hielden. In 1946 was dr. Lammers na melijk algemeen secretaris van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging ge worden. Hij is dat nu nog. Ook de de- putaatschappen van de Geref. Synode voor de voorlichting en de geestelijke verzorging van gevangenen heeft hij aangehouden. Het periodieke optreden van dr. Lammers als woordvoerder van ka- binets-formateurs en -informateurs vormt een hoofdstuk apart. Door z(jn wetenschappelijk en praktisch geschool de inzicht in de moeiliike formatie techniek was hü voorbestemd om een -oo.-'ici.ter ie worden, van wiens ken- ->«■ aMe ''"♦rokkenen bet grootst moee- lüke profyt zouden kunnen trekken. Dat is in de afgelopen elf jaar ook inderdaad het geval geweest. Dr. Lam mers doet dit verre van gemakkelijke en iang niet altijd dankbare werk *oo h« ombteH'k is verplicht met veel plezier. „Een te grote publiciteit over de formaties is niet go»d, want dat kan het overleg ver- een gezonde n,.hMriteit moet er zijn. Dat is een essentieel be- a> g voor dc democratie. Ik ben bly A-i :v - kan meewerken", zo verzekert hü ons. Als wij hem vragen welke van de vele formaties die hij eerst als jour nalist en later als woordvoerder meemaakte, voor hem de interes santste is geweest, noemt hij twee: die van 1939 (toen het vijfde kabinet-Colijn bij de geboorte over leed) en die van enkele maanden geleden. „Het belangwekkende beide vind ik dat ze overduidelijk hebben aangetoond, dat een forma tie bij voorbaat tot mislukking is ge doemd als ze niet is afgestemd op wat op dat ogenblik in de praktische politiek mogelijk is. Colijn (met zijn deskundigen-kabinet) en De Kort (met zijn vijf-partijen-constructie) probeerden vanuit een theoretische opvatting een combinatie te ver wezenlijken, die niet in overeenstem ming was met de potentiële moge lijkheden en dan ook onhaalbaar bleek. Zij ondervonden, dat je er als formateur wel prachtige denkbeelden op na kunt houden die je zelfs met indrukwekkende argumenten kunt verdedigen, maar dat de praktijk in elke formatie ten slotte het laatste woord spreekt". De Koningin en de Prins hebben een belangrijke gift ter beschikking gesteld van de actie van de stichting Neder lands comité vluchtelingenhulp 1963. geef mij maar vraag uw melkhanclelaar Op de aardgasconferentie die de dr. Wiardi Beckmann-stichting za terdag in Groningen heeft gehou den is allerwegen ongerustheid ge- X uit over de toekomstige prijs van het aardgas. Er zijn te veel onze- kerheden. die met name de gemeen tebesturen nog in het duister doen tasten. De loco-burgemeester van Groningen, dc heer J. de Wilde zei dat het pro bleem van de prüsvorming nog lang niet is opgelost. „Uit de prüs van aardgas", zo zei hü, „zal vooral consument moeten kunnen constateren dat het gas in ons land gewonnen wordt. Die prüs zal moeten leiden tot een verandering van onze economie tot een verbetering van het huishoude- lük budget." Het Tweede-Kamerlid drs. G. Nederhorst legde er de nadruk op dat regering en Tweede Kamer destijds ak- koord zijn gegaan met een commerciële exploitatie van het aardgas. Men dient namelijk niet alleen rekening te houden J de consument maar ook met de 5 sociale gevolgen die het op de markt brengen van aardgas tegen de laagst j mogelijke prijs met zich meebrengt. Wanneer men bijv. het aardgas a drie cent per kubieke meter op de markt brengt, zal dit een aanz lijke daling van de gasprijs ten gevol- ge hebben en daarmee een enorme schakeling in de gebruiksgewoonten. Dat betekent nagenoeg de genadeslag oor de staatsmijnen. Drs. Nederhorst heeft op de aardgas- conferentie het Groninger aardgas goede kans op de exportmarkt gegeven. name voor Engeland, zo zei is het interessant om Groninger aard- gas te importeren omdat men in land momenteel met veel duurder Saha- ragas werkt. Maar ook de andere ons omringende landen zo zei drs. Neder horst rekenen er op dat zij het Gronin ger aardgas voordelig kunnen betrek- Drs. Nederhorst meent dat een uit breiding van het bestuur en het aan delenkapitaal van de Gasunie noodzake- lük is wanneer de regering in de toe komst meer dan een concessie voor de winning van aardgas of aardolie j verleent. In de nog te verlenen conces sies dient volgens hem te worden opgc- n dc voorwaarde dat de verkoop olie of aardgas geïncorporeerd wordt in de Gasunie. IN HET weekeinde kwam van de oceaan een front naderbij, dat in de nacht van zondag op maandag ons land passeerde. Het front werd voorafge gaan door regen, die zich zondagmid- )ver ons land uitbreidde. Voor het front werd zeer zachte lucht aange voerd. Achter het front is de lucht iets minder zacht. Intussen ontwikkelt zich bij de Azoren een nieuwe storing. Deze verplaatst zich in noord-oostelijke richting naar het zeegebied tussen En geland en Spanje. In verband hiermee wordt er de komende dertig uur op- v regen verwacht. Overigens houdt de aanvoer van tamelijk zachte lucht nog aan. De wind zal op de nade ring van de storing naar zuidelijke richting draaien en iets in kracht toe- com mentaar AM ET alle waardering voor het initia- tief dat de KRO heeft genomen inzake een serie televisieuitzendingen „Gehuwd en ongehuwd", waarin de psychiater dr. C. J. B. J. Trimbos op zijn beproefde wijze voorlichting geeft, hebben wij na de eerste uitzending toch enkele bedenkingen. De KRO heeft dit programma ge plaatst op de zaterdagavond, waar het een sluitstuk vormt op het luchthartig amusement. Deze avond was dat amu sement een nieuwe romantische helden daad van de overal in den lande be minde Ivanhoe, de kennismaking met de nieuwe show Midavondserenade en het begin van de thrillerstrip „Het Huis". Nadat men deze spektakels (waartus sen de beweeglijkheid van het nieuws en de rubriek Brandpunt) allemaal had verwerkt, kreeg men als anticlimax (men vergete niet dat het zaterdagavond was in het gezin!) een op zichzelf zeker interessant, maar veel te lang betoog van dr. Trimbos in een ongezellig zaal tje met ondefinieerbare, rommelige ach tergrond, uitgesproken tegen een groep verloofde jonge mensen, te horen. De camera had bijzonder weinig keus. Men kreeg óf de spreker, die zich niet tegen het publiek thuis richtte en dus voortdurend langs de camera heen keek in het beeld, óf close-ups van enkele luisterenden. Dit vergde beslist teveel van de inspanning van de kijkers, die al een hele vrij drukke televisie-avond achter de rug hadden. Bovendien is dit geen televisie, want drie kwartier lang deze weinig wisselende beelden kunnen de aandacht niet boeien, temeer, omdat men als kijker geen deel had aan de uitzending, maar slechts letterlijk mocht toekijken en als toevallig meeluisteren. Ten tweede miste de voordracht van dr. Trimbos de verrassing van het nieuwe, aangezien deze al was ver speeld in de serie belangwekkende en veelbeluisterde radiovoordrachten over dezelfde onderwerpen, in de winter maanden van 1960 en '61 uitgezonden, die dr. Trimbos voorts nog heeft vast gelegd in enkele uitgaven. Zijn opvat tingen en zienswijzen, ook zijn durf om de dingen bij de naam te noemen, zijn inmiddels wijd en zijd bekend. Wil de KRO dus voor deze serie televisie causerieën opnieuw frisse aandacht ver werven, dat zal de vormgeving van het programma beslist anders moeten wor den en in elk geval het statische eruit moeten verdwijnen. Wie wachtte op meer actie in het gesprek na de causerie kwam ook vrij teleurgesteld uit, want dit liep uiteraard wat moeizaam en bleef hangen op al gemeenheden. Ook zal de suggestie van dr. Trimbos als werden „vroeger"' nor maal huwelijken zonder emotionaliteit gesloten en zou alleen het moderne huwelijk uit romantische liefde voort- ZON EN MAAN Dinsdag 22 oktober: zon op 7.16, onder 7.33; maan op 12.36, onder 20.17. 25 oktober: Eerste Kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 oktober: 5.35 v.m.; 17.46 n.m. komen, wel enige verbazing hebben gc- Onze bezwaren betreffen echter voor al keuze van tijdstip en gebrek aan visuele waarde bij dit programma. Wor den deze zwakke punten verbeterd, dan kan de serie ongetwijfeld van veel nut Helaas viel ook de Midavondserenade niet erg mee. De Britse George Mitchell kan bewonderenswaardig veel show te weegbrengen met zijn zang- en dans groep, maar bijna drie kwartier lang liedjes-met-manieren is veel te veel, dan gaat de aardigheid er gauw af om plaats te maken voor irritatie. Wij ge ven gaarne toe dat het heel innemend was dat de groep zich de moeite had getroost ook enkele Nederlandse liedjes in te studeren, maar teveel blijft teveel, hoe aardig het in onderdelen ook mag zijn. De tussennummers waren uiterst bescheiden van gehalte, het enige dat daarbij opviel als werkelijk geestig was de creatie van Maya Bouma als Cleopa tra. De thriller ..Hei Huis'' blijkt volgens het goede oude recept te zijn samen gesteld: veel romantiek en geheimzin nigheid, en nog meer onwaarschijnlijk heden. Maar dat mag nu eenmaal in een detectievegeschiedenis. Er werd overi gens, vooral door Pleuni Touw, goed en met animo gespeeld. Nieuwe muzikale radiorubriek De NCRV begint maandagavond a.s. (21 oktober) met een nieuwe radioru briek: Komponeren in Nederland. Het wordt een van die serieprogramma's speciaal voor liefhebbers en daarom is de uitzending ervan laat op de avond gesteld, zodat ook televisiekijkers er van kunnen profiteren. Tussen 11.05 en 11.40 uur hoort U in de eerste uitzending, een gesprek tus sen prof. Hendrik Andriessen en Jaap Geraedts, enkele essentiële geheimen van het muzikale scheppingsproces, een van de meest besloten gebieden der cultuur. De NCRV wil met deze rubrik, die 8 afleveringen telt, een brug slaan tus sen het muziekleven en de muziekwe reld (aldus zegt zij), tussen innerlijke en uiterlijke verschijningsvormen van de muziek. De hoofdthema's van de gesprekken zullen van een zuiver mu zikaal karakter zijn: componisten, werkmethoden, stijl en stylproblemen. Men hoopt daardoor op de kunst van het componeren helder licht te kunnen werpen. vruchtenyoghurt Fordfabriek wist van niets De Amsterdamse politie heeft za terdag omstreeks half vijf bij de Utrechtse brug twee bussen aange- 54 „Zie je wel", zei Harry Altringham verwij tend, „daar zitten we nou. Jij met je mooie plannetjes. De Stokeley Da Vinci is foetschi, die zien we nooit weerom. En we zijn er geen cent wijzer van geworden. Behalve oudtante Ali cia. Die boft, ze wou dat ding immers toch kwijt. De verzekering zal haar wel moeten uit betalen, maar daar blijven wij nuchter van. Ik heb je nog gewaarschuwd, maar jy weet het natuurlijk altijd beter." „Kun je me nu niet eens even met rust laten. Ik ben me aan het scheren",, riep Limestone verontwaardigd uit de badkamer. „Laat ik je één ding verzekeren. De Stokeley Da Vinci is helemaal niet foetschi, zoals jij dat belieft te noemen. Die heeft die Amerikaan in zijn bezit. Maar je denkt toch hoop ik, niet, dat ik van plan ben het daarbij te laten? Na al die moeite, die ik mezelf gegeven heb? Niks hoor." De honorable Bobby was naar de deur van de eetkamer gekomen en gesticuleerde heftig met zijn scheermes. Toen hij had uitgesproken klemde hij zijn lippen zo vast opeen, dat ze nog maar een dunne streep vormden. Het gaf zijn knap gezicht een alles behalve prettige uitdruk king. Zijn vriend keek angstig van die opeen geklemde lippen naar het in de zon blikkerende lemmet van het scheermes. „Als je soms van plan bent weer van die streken uit te halen, wil ik je maar vast van te voren zeggen, dat ik niet meedoe. Mij niet gezien. Ik wil er niets mee te maken hebben, hoor je? Bobby, doe dat scheermes weg! Doe dat mes weg, zeg ik je!" „Wat scheelt jou?" vroeg Limestone koel, terwijl hij het mes nog eens stevig op de riem aanzette. „Als je soms van plan mocht zijn hysterisch te worden Of jij nu met wat je die streken belieft te noemen, al of niet te maken wilt hebben, daarnaar zal jou werkelijk niet worden gevraagd, ben ik bang. Mee gevangen, mee gehangen, jochie, dat geldt voor jou net zo goed als voor een ander." „Ik heb er nooit iets van geweten, nooit. Mij heb je nooit iets gezegd! Ik Doe dat scheer mes weg, Bobby! Als je het niet wegdoet, roep ik uit het raam om hulp. Hoor, wat is dat?" De verdwenen door MARTIN MONS „De melkboer, stommeling. Hou je hoofd maar liever eens onder de douche. Neen, afblijven van die whiskey. Wie weet, waar jij met een dron ken kop toe in staat bent. Er is niets om je druk over te maken, zolang je je niet als een gek gaan laat tenminste." „Ik moet drinken. Als ik niet drink, hou ik het niet uit. Dan zie ik het allemaal. Joycie „Hou je bek. Is er nog melk of „Is er nog melk? Hij vraagt of er nog melk Harry Altringham hikte van het lachen. De deurbel snerpte weer. „Vooruit Bobby, vooruit. Je melkboer wordt ongeduldig. Moet je niet naar je melkboer?" Al- tringhams hele lichaam schokte onder een stuip achtig gelach. „Je melkboer staat immers voor de deur. Bobby. Hij staat voor de deur met een mooie politiewagen." Limestone bleef een ogenblik besluiteloos staan. Ze hoorden het geluid van de lift, die naar boven steeg. Hij haalde de schouders op. en liep naar de deur. „Als jij je mond maar houdt, hysterisch kalf, dan kan niemand ons iets maken", snauwde hij in het voorbij gaan Harry Altringham toe. Toen hy de voordeur van de flat opende, kwam Perquin juist samen met Dorrepaal en agent Appelmans uit de lift. „Ah. inspecteur, is u het? Ik dacht nota bene, dat het de melkboer was. Ik hoop maar, dat u mij komt vertellen, dat de politie de Da Vinei op het spoor is." „Tot mijn spijt niet, mijnheer Limestone. Och, Appelmans, wacht hier maar even in de gang tot we klaar zijn. Drie man is zo'n invasie. En U? Valt er van uw kant ook geen resultaat te melden?" „Van mijn kant? Hoe verwacht u nu resul taat van mijn kant? Waar de politie met al de hulpmiddelen waarover zij beschikt, niet slaagt, kunt u toch zeker niet verwachten dat ik wel succes zou hebben. Ik zie mezelf al op zoek naar dat schilderij. Ik zal wel wijzer zijn. Voor zoiets heb ik noch de tijd noch het geld beschik- „Ik hoorde anders, dat u alle markten kopers afgraast." „O. dat? Die arme Harry heeft het nu een maal in zijn hoofd gezet, dat de dief niet heeft geweten welke waardevollen vangst hij had ge daan. En dat het daarom best mogelijk kan zijn, dat de Da Vinci bij de een of andere han delaar in tweedehands meubelen verzeild is Mijn vakantie is door deze ellendige geschiede nis toch bedorven, daarom geef ik hem maar zijn zin en sjouw de paar dagen, die ik nog heb met hem mee. Hij spreekt geen woord Hollands, in zijn een tje komt hij dus niet ver." „Maar u is het niet met hem eens?" „Neen, helemaal niet. Als dit een gewone diefstal was geweest, had die kerel wel wat anders kunnen meenemen, dat in zijn ogen meer waarde had. Neen. inspecteur, de Stokeley Da Vinci is in opdracht gestolen en al lang de grens over, daar ben ik zeker van. Die hangt al hoog en droog by de opdrachtgever." „U had uw vakantie in Joegoslavië willen door brengen nietwaar?" „Ja, daar is nu tot mijn spijt niets van geko men. Ik kon Harry hier toch niet alleen laten zitten, nietwaar? Je bent vrienden of je bent het niet. Zo denk ik er tenminste over." „Dat is heel mooi van u. Ik ben er zeker van, dat uw vriend het dan ook erg waardeert. Nietwaar, mijnheer Altringham?" Harry Altringham mompelde iets onverstaan baars en stak een sigaret op. (Wordt vervolgd) troffen met 65 Turken. Omwonen den hadden de politie gewaarschuwd toen de Turken hun om water vroe gen. Het zijn dezelfde Turken die maandag 14 september bij Montce- nis aan de Frans-Italiaanse- grens door Franse douaneautoriteiten wer den terug gestuurd, omdat ze geen werkvergunning hadden. De Tur ken blijken afgelopen donderdag bij Vaals de Nederlandse grens gepas seerd te zijn. In gebarentaal en wat gebrekkig Duits, lukte het hun de politieautori teiten duidelijk te maken, dat zij hier bij de N.V. Nederlandse Fordautomo bielfabrieken komen werken. De chef personeelszaken van dit bedrijf ontken de deze bewering. Hij vertelde dat het bedrijf weliswaar Turkse arbeidskrach ten had gecontracteerd, doch dat deze pas de volgende week per vliegtuig naar Nederland zouden komen. Boven dien was dit langs officiële weg ge schied, dat wil zegen in overleg met de Nederlandse en Turkse regering. Depolitic meent verder uit de bijna onverstaanbare verklaringen van de Turken op te kunnen maken dat zij in het buitenland door een koppelbaas zyn benaderd, alvorens zij de busreis naar Nederland ondernamen. De 65 Turken zijn echter zonder werk vergunning en andere officiële papieren ons land binnengekomen. Wel waren zij in het bezit van een geldig paspoort. Daar zij over voldoende geldmiddelen beschikten om enige tijd in hun onder houd te voorzien, hebben de douane autoriteiten de Turken geen strobreed de weg gelegd, waarschijnlijk in de veronderstelling dat het vakantiegan- gers waren. De Amsterdamse politie heeft de Turken voorlopig ondergebracht in drie j Amsterdamse hotels. Het hoofd van het gewestelijk arbeidsbureau heeft de Turken voor vandaag ontboden. J Het is nu aan de vreemdelingen dienst om uit te maken of de Turken hun verblijfsvergunning kunnen krijgen. of dat zij als ongewenste vreemdelin- de grens zullen worden gezet. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Operafragmen ten (gr) 20.00 Nws 20.05 De Radioscoop, gevar programma 22.30 Nws en meded 22.40 Actualiteiten 23.00 Lichte gram 23.5524.00 Nws. klankbeeld over Griekenland 21.00 Klass kamermuziek 21.45 Vocaal ensemble 22 05 Amerika en de wereldpolitiek: wekelijks commentaar uit Washington 22.15 Piano recital klass muziek 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespreking Lichte gram 23.55—24.00 Nws. vanavond bezit 20.00 Joi Hun laatste kans. een programma gewijd aan het vluchtelingenprobleem ln Grieken land 20.50 Uitzending van de Christelijk Historische Unie 21.00 Kreet van de straat, speelfilm 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Programma-oyverzicht en lichte gram 9.00 Ochtendgym 9.10 De groenteman 9.15 Viool en piano: klass muziek (gr) 9.35 Water standen 9.40 Morgenwijding 10.00 Lichto gram 10.50 V d kleuters 11.00 V d zieken 12.00 Licht instrumentaal kwintet 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending v d land bouw 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Licht orkest 13.00 Nws ÏMÊ Meded. eventueel actueel of grm Kamerorkest: moderne r dracht 16.00 Jeugd en ritme 16.30 V d jeugd 17.30 New York calling 17.35 V d jeugd 18.00 Nws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Promenade-orkest en solist. Hilversum H. 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouverture radio voor i_(7.30—7.35 V d jeugd) 7.55 Angelus 12 20 Llc) loruit. praatje 12.01 tuinbouw 12.33 WIJ nd 12.45 Pltennicuws 12.50 Actua- ;t^rn,-. cen reP°rta«e Koninklijk l Thailand 13.00 Nws 13.15 Lichte commentaar 14 00 V d platte- i-en 14 10 Wlssewassen licht a 14.30 Als de dag van gistere::. >rkestwerken (gr) .45 Gram 17.50 Regeringsuitzending: De «■"ophandel en Nijverheid op öa. door mr drs F P de d~t_leJ?,enL1?-20 Uitzen ding van _de_ Boeren PartijTc heer E J Hai... Boeren Partij 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsollst 18.50 Vragenbeant- 193jS^fl}nheër'4de Scho°^elevisle- VARA: 19.57 -t Manneke. voor7',"'r VARA: 20 20 Achlei rn!5uStD SOÜMlen,,e" ecn bal|ctgroep 2L15 Dick Powell: Voor het kind, film 22.05 over het pro- leermoellljkhedgn kinderen r

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7