Kadercongres C.N.V. een machtige demonstratie Roemershuurverhoging .psychologisch dom" Zwaarste gevechten van dit jaar in Z.-Vietnam Keus tussen kernoorlog en betere relaties Bij expeditie twee doden Koningin kreeg ketting met zilveren bedeltje Bewijzen voor de bol MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Onze beweging leeft"! Eensgezind en vastbesloten (Van onze sociaal-economische redactie) Het nationale kadercongres van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat "e laterdagmiddag in de grote Julianahal van de Utrechtse Jaarbeurs is gehou den, is een machtige demonstratie van ij eensgezindheid geworden. Als één man hebben de duizenden C.N.V.-ers, die uti •11e delen van het land naar de Dom- ^itad waren gekomen, zich achter het beleid van het verbondsbcstuur ge- b(«chaard. Dat is overtuigend gebleken aa<uit het krachtige applaus, soms over- irr gaande in een oorverdovende ovatie, waarmee de woorden van de bestuur- ;am ders herhaaldelijk werden onder- itreept. Zoals wij zaterdag reeds konden mel den werd op deze kadervergadering het woord gevoerd door C.N.V.-voorzitter C. J, van Mastrigt en de verbondssecreta- rlssen C. A. Bakker en dr. W. Albeda, die gehoor zeer actuele voorlichting kon- Jen geven over de stand van zaken met «trekking tot de loonpolitiek, daar ners het jongste beraad in de Stichting 'an de Arbeid juist de dag tevoren had ilaatsgevonden. Ook maakten zij duide- Ijk welke plaats de vakbeweging en in iet bijzonder de christelijke vakcentrale lij de onderhandelingen heeft ingenomen. Waakzaam In deze bewust gekozen positie weet hen het C.N.V.-bestuur zich nu, na het kader- congres van zaterdag, zekerder dan ooit. ,Onze beweging leeft!", riep de heer Van dastrigt uit „Hier manifesteren wij •enheid, onze verantwoordelijkheid nze vastbeslotenheid." In zijn slotwoord ekte hij echter allen op kalm, waak- aam en nuchter te blijven en niet me< l bi wordt ondermijnd, hetgeen juist vandaag funest kan zijn. Aan het einde van het congres gaf de voorzitter nogmaals een samenvatting van wat de vakcentrales willen en hij concludeerde, dat het er om gaat tot ge zonde verhoudingen in het bedrijfsleven te geraken en tot reële overeenkomsten, "e voor beide partijen naleefbaar zijn. In dit verband zei de heer Van Mastrigt ag eens nadrukkelijk, dat de vakcentra les ook het prijsbeleid op de voet zullen volgen, opdat er geen onnodige en op de ontwikkeling vooruitlopende prijsverho gingen komen. Mocht dit toch" het geval zijn, dan zal de vakbeweging haar eisen moeten herzien. Gerechtigheid ,,A1 zullen we dan misschien niet hon derd procent van onze verlangens vervuld zien een mens kan zelden vollédig zijn zin krijgen wij zullen de plaats, die wij binnen het Nederlandse volk hebben veroverd, niet prijsgeven, ja, wij zullen die plaats versterken. Dat is nodig, wil len wij als christelijke vakbeweging in deze maatschappij iets kunnen laten zien van de waarachtige, christelijke gerech tigheid", aldus de heer Van Mastrigt. en hij deed tenslotte een klemmend beroep op allen om aan het werk te gaan voor een verdere versterking van de gelede ren der christelijke vakbeweging. In deze vergadering was ook (een uiteraard beperkte) gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de heren Bakker en Albeda werden beantwoord. Hierbij verklaarde de heer Bakker o.m., dat er in het systeem van de vrije loon politiek ook geen plaats meer is voor gemeenteklasse-indeling. Het C.N.V. zal zeker pogen deze vorm van discriminatie zo spoedig mogelijk uit de wereld te hei- Het kadercongres werd ook bijgewoond door de oud-voorzitter van het C.N.V., staatsraad M. Ruppert. De mijnwerkers hadden enkele spandoeken meegenomen. Op één daarvan kon men lezen: „De mijn werkers zijn zwart, Hun loon is minder dan wit". Medewerking verleende de Utrechtse Chr. Muziekvereniging „De Bazuin". NVV kan eisen nog verhogen n!" hl ki Wl Drs. D. Roemers, voorzitter Van het NW, heeft zaterdag op het buitengewoon congres van het vakverbond in Den Haag, nogmaals duidelijk gesteld dat het NW op dit moment tegen een huurverhoging is en een der gelijke maatregel psychologisch dom acht. Vrij algemeen kwam honaar voren dat men in het land ;eer veel prijs stelt op een uit- :ering ineens in 1963 en op uit- breiding van de vakantie met :1pr twee dagen. Zeer veel bezwaar werd geuit tegen verlenging van de arbeidsduur per dag en tegen bhet weer gaan werken op zater- De heer C. W. van Wingerden kon als voorzitter van het congres enige excel lenties welkom heten, waaronder minis ter Biesheuvel. De heer Van Wingerden betreurde het dat zovele ministers we gens dringende werkzaamheden geen ge volg hadden kunnen geven aan de uit nodiging het congres bij te wonen. Hij herinnerde aan de goede banden die er bestaan met minister Biesheuvel via al lerlei overlegorganen. Bij acclamatie werd een resolutie aan genomen, waarin het NW constateert, :nri: Atoomzeppelins in toekomst? en te hoog investeringspeil en een te laag consumptie-niveau, zomede een in verhouding tot vergelijkbare landen te laag loon- en prijspeil de structurele oor zaken van de spanningen op de arbeids markt zijn. Het NW houdt vast aan de verklaring van de drie vakcentrales van ""i september. Afkeuring De door de regering aangekondigde maatregelen worden enerzijds prematuur genoemd, anderzijds, zoals bijvoorbeeld de huurverhoging, ten sterkste afgekeurd. Het NVV is verder van oordeel, dat de vakcentrales hun eisen zul len moeten verhogen, indien de op prijsverhoging gerichte overheids maatregelen een lastenverzwaring met zich zouden brengen. Over de vertrouwenscrisis die ook ln de vakcentrales is gesignaleerd werd duchtig gediscussieerd. De leden van het tussen- kader voelen zich danig in het nauw dreven. Nu eens moeten zij de leden tellen dat er voor 1963 werkelijk niet ruimte is voor een loonkostenstij ging die uitgaat boven de 2,7 procent en nog geen acht maanden later kunnen zij meedelen, dat er nu voor 1964 acht tot tien procent wordt geëist. Wat die eis van tien procent voor het westen des lands aangaat, werd overigens opgemerkt dat deze „belachelijk" was, omdat men ln sommige bedrijfstakken al jaar of tien meer dan 25 procent loons verhoging kent in de praktijk. De heer Roemers gaf tot slot nogmaals »n toelichting op de stand van het over- g binnen de Stichting van de Arbeid i op de verder te volgen gedragslijn. Met atoomzeppelins die met een snel heid van 300 kilometer per uur 800 pas sagiers kunnen vervoeren willen de Europese luchtschippers hun plaats in de lucht heroveren. Volgens een bericht in de Hamburgse „Welt am Sonntag" zijn dit weekeinde op een congres van lucht schippers in de Westduitse stad Ludwigs- hafen reeds de eerste modellen voor vijf rhefl toekomstige atoomluchtschepen getoond. De grootste belangstelling ging uit r een model van de Oostenrijker Ernst Weres, die het omhulsel van de 325 meter lange Zeppelin die hij in gedach ten heeft met 360.000 kubieke meter onbrandbaar helium wil laten vullen. Daardoor zou dit luchtschip naar zijn zeggen het veiligste verkeersmiddel worden. De drie grootste reisbureaus van West-Duitsland zouden al hebben toegezegd, Zeppelinreizen in hun pro gramma's op te nemen. elen ue eerste Zeppelin steeg op 2 juli 1900 van Duitse bodem op voor een eerste tocht naar het Meer van Constantz. Uit vinder en bouwer van dit eerste bestuur bare luchtschip was de in 1838 geboren en in 1917 gestorven Duitser Ferdinand graaf von Zeppelin. De ruimteschepen Convent door breuk bedreigd (Van Door de kloof, die er bij de loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers is ontstaan, dreigt op dit moment het Convent van Christelijk- Sociale Organisaties innerlijk uit een te vallen. Deze sombere me dedeling werd zaterdagmiddag I op het kadercongres van het C.N.V. te Utrecht gedaan door secretaris dr. W. Albeda. Het Convent, dat in mei jl. zijn 25- jarig bestaan vierde, kan wellicht het best worden aangeduid als het bezinningscentrum van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers, het Chr. Nationaal Vak verbond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Mid denstandsbond. De heer Albeda kwam tot zijn I mededeling in antwoord op een vraag uit de vergadering of er juist nu niet een poging zou moe ten worden gedaan om binnen het Convent tot oplossing van een aantal essentiële thans aan de orde zijnde vraagstukken te komen, waar alle bij het Con vent betrokken partijen toch uit- gaan van Bijbelse grondslagen. Dr. Albeda erkende, dat dit eigen lijk zou moeten gebeuren, doch het gebeurt helaas niet. De par- I tijen zijn integendeel verder van elkaar verwijderd. Het is hoog tijd, dat gepoogd wordt om bin nen het Convent tot grotere eens gezindheid te komen, zo zei hij. I Overigens meende de heer Al beda, dat de verwijdering ook weer niet al té tragisch moet worden gezien, omdat werkgevers de loonvraagstukken nu eenmaal anders bezien dan werknemers. Een positief punt noemde hij ook, dat het C.N.V. bezig is om samen met de andere Convent partners een nieuw christelijk- I sociaal congres voor te bereiden, waarbij de essentiële vraagstuk ken van deze tijd stellig niet uit de weg kunnen worden gegaan. Ook 13 Amerikanen gewond Kennedy over verhouding met Rusland Te Loc Ninh, 240 kilometer ten noordwesten van Saigon, woedt sinds zaterdagmorgen de felste strijd van dit jaar tot dusver tus sen Zuidvietnamese regerings troepen en communistische guerril lastrijders. Zaterdagavond telden de regeringstroepen al 40 doden 108 gewonden, onder wie 13 Amerikanen. De gehele nacht van zaterdag op zondag zijn de com munistische stellingen zwaar ge bombardeerd. De communistische guerrilla's, die zich verschanst hadden in stellingen tegen over beupdiepe moddervelden, wisten een Zuidvietnamese aanval te stoppen en de troepen van Saigon de gevoeligste afstraffing sinds negen maanden te ge- De autoriteiten ramen het aantal do den dat aan de zijde van de communis tische Vietcong is gevallen op dertig. De Boeddhisten Een boeddhistenleider uit Zuid-Viet- am heeft op een bijeenkomst in Peking verklaard, dat zijn land „een hel op aar- is. „geschapen door de Amerikaan- imperialisten en de kliek van Ngo Dinh-Diem". Communistisch China heeft Groot- Britannië en de Sowjetunie verzocht maatregelen te nemen tegen het zenden van onderzoekcommissies van de Vere nigde Naties naar Zuid-Vietnam. Deze landen zijn voorzitters van de Geneefse conferentie inzake Vietnam. Pools kunstbezit teruggevonden De politie heeft zaterdag in een ve: laten auto in Chicago een gedeelte terug gevonden van de verzameling waarde volle historische voorwerpen, die vorige maand uit het Pools museum in Chica go werden ontvreemd. Daarbij waren ve le voorwerpen die hebben toebehoord aan de overleden Poolse musicus, eens eerste-minister van Polen, Jan Pade- rewski. Onder imeer vond men in de auto de zegelring die Paderewski gébruikte bij de ondertekening van het verdrag van Versailles, drie portretten van de musicus en een van Chopin. Volgens het museum worden echter nog enkele stukken vermist. Er zijn geen arrestaties verricht. Een goed-Amsterdammer heeft een bijzonder combinatievermo gen, hij weet op een even prak tische als doelmatige manier het nuttige met het aangename te verenigen. Zie hier wie onze fotograaf in alle vroegte knipte: vader verzonken in zijn edele hengelsport, maar tevens actief als babysitter bij zijn kleine Ma rian, die met veel interesse de „verrichtingen" van vader volgt. Nee, koud had ze het niet, want pa had haar goed ingepakt. (Moeder mocht uitslapen.) De 26-jarige Italiaanse alpinist Gior gio Rossi, uit Turijn, is volgens in Kat- mandoe ontvangen berichten omgeko men bH een poging van een Italiaanse expeditie om de top van de 7.328 meter hoge berg Langtang Himal in het Hima- laja-gebergte te beklimmen. De arts van de expeditie, de 27-jarige Cesare Volan te. eveneens uit Turijn, werd zwaar ge wond en is later ook overleden. Twee jaar geleden kwamen bij een po ging om deze tot dusver onoverwonnen top te beklimmen twee Japanse alpinis- Volgeps de laatste van de Italiaanse expeditie ontvangen berichten zoekt zij thans haar weg door een gebied „met vreselijke en uiterst gevaarlijke" sjers en „seracs" (ijstorens). Men trouwt echter als dit moeilijkste deel van de beklimming achter de rug is, de top te kunnen bereiken. de jaren ,11 het minst door de wereld- 1 de beroemde „Graf Zeppelin Syrische troepen tenen Koerden O Irak heeft gisteren voor het eerst offi cieel toegegeven dat «Syrische troepen deelnemen aan de strijd van het Iraakse leger tegen de opstandige Koerden in het noorden van het land. Kortgeleden is naar bekend een ak koord tussen Syrië en Irak gesloten in zake vergaande militaire samenwerking. De militaire gouverneur van Irak heeft laten meedelen een complot van royalis ten te hebben verijdeld. Een aantal sa menzweerders. gepensioneerde officieren en feodale stamhoofden, zijn gevangen genomen en zullen v nair hof terechtstaan. Aan de grens tussen Syrië en de Lioa- non heeft zich zaierdag een incident voorgedaan, waarbij vier Libanese sol daten werden gedood toen een eenheid van 50 Syriërs op Libanees grondgebied de Libanezen aanviel Op hun beurt namen de Libanezen bij een volgende actie vijf Syriërs gevangen die zich voor een rechtbank zullen moe ten verantwoorden. ht een Êonfce lij, Ollenhauer ziek Erich Ollenhauer, de voorzitter van de Westduitse socialistische oppositie partij SPD. heeft zaterdagavond in Bonn voor de tweede maal binnen tien igen een operatie aan het rechterbeen idergaan. Ofschoon Ollenhauer een goede nacht heeft gehad, moet volgens de wnd. par tijvoorzitter M. Wehner zijn toestand -als ernstig worden beschouwd. De revolutionaire regering in Birma heeft alle sigarettenfabrieken genatio naliseerd op grond van een zaterdag uit gevaardigde wet die de regering mach tigt alle particuliere ondernemingen op het gebied van handel en industrie over te nemen. Een commissie zal de scha devergoeding vaststellen. Volgens de regering waren de sigaret tenfabrieken, zes in getal, grote bedra- aan belasting en leningen schuldig. De pogingen om de betrekkin gen met de Sowjetunie te verbe teren zijn het enige alternatief voor een kernoorlog, waarbij in een uur driehonderd miljoen mensen kunnen worden vernie tigd. Dat heeft president Kenne dy zaterdag gezegd in een toe spraak tot studenten van de uni versiteit van Maine. Daarnaast gaf de Amerikaanse president echter ook te verstaan dat de Verenigde Staten uiterst waak zaam zullen blijven, daar ,,wij nog steeds leven in de schaduw van een kernoorlog". Kennedy merkte op dat de Verenigde Staten en de Sowjets nog volkomen verschillende opvattingen hebben over zogenaamde bevrijdingsoorlogen en het gebruik maken van ondermijnende acti viteiten. „Zolang deze verschillen bestaan", zei- de Kennedy, zullen zij telkens tot crises leiden zowel op terreinen, waar beide partijen rechtstreeks met elkaar worden geconfronteerd, zoals in Duitsland en het Caribische gebied als Afrika, Azië èn het Midden Oosten, waar wij betrok ken zijn bij gebeurtenissen, die buiten ons bereik liggen." Kennedy maakte slechts terloops ge- Atoomschandaal in Italië De Italiaanse politie heeft het pas poort ingehouden van professor Felice Ippolito, de kortelings geschorste secre taris-generaal van de Italiaanse commis sie voor atoomenergie, aldus is in Rome meegedeeld. De 47-jarige professor werd op 31 augustus j.l. geschorst ingevolge kritiek op het beleid bij de commissie. Het ministerie van industrie verklaar de, dat er „bijzonder ernstige" dingen aan het licht waren gekomen en dat do cumenten naar de justitiële autoritei ten werden gezonden voor evenfüele na dere maatregelen. De kritiek gold de manier waarop geld werd uitgegeven. Oudste dochter van Churchill overleden Zondagavond ls bekend gemaakt, dat Diana Churchill, de oudste dochter van Sir Winston en lady Churchill is over leden. Zij was de ex-echtgenote van Dun- cas Sandys, minister voor Gemenebest- Diana Churchill trad In 1932 voor de eerste maal in het huwelijk en wel met John Milner Bailey, de zoon van de Zuid- afrikaanse diamantmiljonair sir Abe Bai ley. In februari 1935 werd dit huwelijk ontbonden. In het najaar van datzelfde jaar trad zij in het huwelijk met Sandys. Diana Churchill is 54 jaar oud gewor den. Haar moeder, de 79-jarige lady Chur chill, ligt sinds een week in het zieken huis voor een rustkuur en een medisch onderzoek. wag van het jongste AmerikaansRussi sche incident op de autoweg bij Berlijn, waar communistische troepen vorige week een Amerikaans militair konvooi hebben tegengehouden. Hij betoogde: „geen minder vriende lijk optreden van de Sowjets in de toe komst of dit nu een belemmerend optreden op de autoweg of een veto in de V.N. is of een spion in ons midden of nieuwe moeilijkheden elders moet ons de stappen doen betreuren die wy hebben gedaan". Clochards worden aangepakt De clochards van Parijs zullen worden aangepakt. Vier ploegen politiemannen, die uitgerust worden met rubber hand schoenen en sanitaire overalls, hebben opdracht gekregen de dakloze zwervers te brengen naar een speciaal cen trum, waar zij gewassen en ontluisd en waar hun kleding gedesinfecteerd zal worden. Die clochards die zulks nodig hebben, krijgen medische verzorging. De clochards zijn een bron van vele klachten: zij verspreiden ziekten, zijn een slecht voorbeeld voor de jeugd, zijn gewoonlijk notoire alcoholisten en staan dikwijls op gespannen voet met de poh- tie. De razzia's stranden dikwijls op een juridisch struikelblok, omdat de meeste clochards over voldoende geldmiddelen beschikken of in een pensioen trekken, waardoor het onmogelijk is hen in te delen in de categorie landlopers. Russische kritiek op tentoonstelling van Amerikanen Het Russische regeringsblad Izwestia zeer verbolgen over een Amerikaanse kunsttentoonstelling die op het ogenblik in Alma Ata wordt gehouden. De Russen beschuldigen de Amerikanen ervan het Russische volk verkeerde denkbeelden bij te brengen. „Wij zijn voor culturele uitwisseling", aldus de Izwestia, „maar het is onmogelijk onder deze waardige banier een soort ideologische onder grondse activiteit te voeren en de Sow jetunie kunst op te dringen die haar volksaard vreemd is". De tentoonstelling van grafische kunst bevat een aantal abstracte tekeningen. Zoals bekend is men in de Sowjetunie tegen abstracte kunst. De Amerikaanse ambassade heeft de aantijgingen categorisch ontkend. Wilhelmus klonk wat vals het einde van het koninklijk bezoek aan Thailand komt in zicht. Zaterdag vloog het gezel schap van Bangkok naar het 600 kilometer noordelijker gelegen stadje Tsjengmai, waar Thaise schonen uit gouden en zilveren schaaltjes bloemblaadjes voor de voeten van de vorstin strooiden. Direct na aankomst knielde een driejarig gitzwart meisje voor de voeten van koning Bhoemïbol tot haar gezichtje de grond raakte. Vervolgens bood zij hem een zilve ren kettinkje met een bedeltje aan. Daarna kregen koningin Sirikit en de Nederlandse gasten een zelfde geschenk van het kind. Later in de middag bewonderden de vorsten op het sportveld van de univer siteit een soort stadionspel op oosterse leest geschoeid, zo kleurrijk, zo bedacht zaam uitgewerkt, als nimmer in Neder land is vertoond. Twee tot drieduizend deelnemers en deelneemsters dansten of schreden aan het paviljoen met de vor sten voorbij, telkens met nieuwe inheem se drumbands op oosters ritmische mu ziek. Onder hen waren zwaarddansers en een enorme, prachtig opgesierde oli fant. Ongeveer vijftien jaar geleden is men in Zuid- Slavië begonnen met de aanleg van een 1100 ki lometer lange verkeers weg dwars door het land van het uiterste noorden naar de Griekse grens. Gisteren is het laatste gedeelte van deze mon- sterweg voor het ver keer opengesteld. Deze weg is de voornaamste verbinding over land tussen West-Europa en het Midden-Oosten. I De bekende Franse kik vorsman Louis Lourmais die naam heeft gemaakt door de St. Laurensri- vier, de Seine, De Rijn en de Garonne af te zwemmen, heeft een re cord gevestigd door 31 uur en zeven minuten onder water te blijven. Het oude record was in 1958 met 30 uur door zijn vrouw Liliane ge vestigd. Lourmais deed zijn geslaagde record- poging in een glazen zwembad in een groot warenhuis in Parijs. Een 41-jarige moeder, die „de heks van New Forest" in Zuid-Enge- land wordt genoemd, heeft laten weten dat zij een school wil ope nen voor mensen die zich in de zwarte kunst willen bekwamen. Zij zoekt een groot oud huis, waarin het zoveel mogelijk rammelt en kraakt. Honderdduizend men sen hebben zaterdag deelgenomen aan een fakkeimars naar het ver lichte gedenkteken ter herinnering aan de Vol- kerenslag bij Leipzig, waar 150 jaar geleden Napoleons strijdmacht het onderspit moest del ven tegen de verenigde legers van Pruisen, Oos tenrijk en Rusland. De Oostduitsers hadden de ze mars georganiseerd. Het Amerikaanse zange resje Connie Frances laat een dure woning neerzetten. Het geheel moet ongeveer 200.000 dollar (720.000 gulden) kosten. Zij betaalt alles grif. Alleen over de re kening van de stoffeer der, groot 5280 dollar, is zij niet zo tevreden. De stoffeerderszaak moet namelijk procederen om de centjes binnen te krij gen. Bekend zangeres zijn lijkt een lucratieve bezigheid. Belgisch vorstenpaar gaat naar Japan Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft vanmorgen meege deeld, dat koning Boudewijn en koningin Fabiola van België van 20 tot 25 januari a.s. een bezoek aan Japan zullen bren gen. De bijzonderheden van het bezoek zullen later door de beide regeringen worden vastgesteld. Prins Albert van Luik heeft in juni jL als leider van een belangrijke Belgische handels- en industrie-afvaardiging, ever eens Japan bezocht Tsjechen vragen in Engeland asiel De 26-jarige Tsjechische violist Richard Renak en zijn verloofde, de danseres Nadesta Slukova, hebben de Britse auto riteiten verzocht als politieke vluchte lingen in Groot-Britannië te mogen blijven. Beiden behoorden tot een Tsjechoslo- waakse folkloristische dansgroep, die Engeland thans bezoekt Zy verklaarden, dat drie gidsen der groep leden waren van de Tsjechoslowaakse geheime politie en dat zij de artisten geen ogenblik uit het oog verloren. Het paar wist echter, enkele uren voor het vertrek naar het Londense vliegveld, waar de terugreis naar Tsjecho-Slowakije zou beginnen, aan deze bewakers te ontkomen. Het werd hierby geholpen door een Tsjechi sche vriend van Renak, die reeds jaren Ln Engeland woont en wiens hulp hy had ingeroepen. In de laatste stralen van de onder gaande ion zaten alle deelnemers ten slotte ln lenige houding op het gras. ■één enorme, fleurige mensenzee. Dan volgde de aanbieding van cadeaus en het volk van Thailand rees pas over eind by de volksliederen. Prins Bern- hard kon een glimlach niet onder drukken by het horen van de valse to nen by het spelen van het Wilhelmus door een padvindersband, maar dit kon de ongeëvenaarde pracht en de diepe indruk van het stadionspel niet meer uitwissen. Z\r/lag werd als laatste punt van het officiële programma een tocht van 24 km de wildernis in gemaakt waar olifan ten gekapte bomen verslepen en een be zoek gebracht aan de Mae Sa waterval Reusachtige fraude in de Sowjetunie De Izwestia heeft zaterdag melding ge maakt van een reusachtige oplichtersor ganisatie, die kans heeft gezien de Rus sische staat voor drie miljoen roebel te benadelen. De schuldigen hadden ge bruik gemaakt van een werkplaats in een kliniek waar men door geesteUjk ge stoorden breiwerk liet verrichten. De Izwestia noemde als leiders van de or ganisatie Roifman en Sjakerman: .Joodse namen, maar of het nu Joden of Russen of Tartaren zyn, het blijven misdadigers" aldus de Izwestia, die zich meermalen heeft verweerd tegen de westerse aan tijgingen dat de Joden in Rusland aan vervolgingen bloot staan. Grondwet Kenia nu geregeld Van de zijde van de Keniase delega tie naar de onafhankelijkheidsbespre kingen in Londen is zaterdag verno men, dat Groot-Britannië en Kenia za terdag overeenstemming hebben bereikt over alle belangrijke punten inzake do grondwettelijke toekomst van Kenia. Een woordvoerder van de Keniase re gering zei dat Kenia zyn onafhankelijk heid, zoals was voorgenomen, op 12 de cember zou krijgen. De Keniase oppositie had de Britse voorstellen afgewezen en zich van de be sprekingen teruggetrokken, zo had een afgevaardigde zaterdag gezegd. „We zyn getuige geweest van het grootste verraad in de historie van het Britse kolonialisme", aldus John Seroney, een belangrijk afgevaardigde van de Kenia se oppositie. Premier Kenyatta en mi nister Tom Mboya toonden zich zeer te- 1348) De denkbeelden omtrent de de zon, hetgeen in de oudheid een bolvorm van de aarde grijpen heel motief te meer was om tot de bol- ver in de oudheid terug. De Griekse vorm van de aarde te besluiten filosofen Phllolaus en Parmenides (uiteraard, omdat dit verschijnsel en vooral niet te vergeten de zich overal op aarde onder gelijk- aan iedere schooljongen bekende Py- blijvende omstandigheden voor- thagoras verkondigden bijna 500 doet). jaar v. Chr. al dat de aarde rond Archimedes, eveneens een van de was. Bij latere wijsgeren, waaronder grote denkers uit de Griekse tijd, vooral Plato moet worden genoemd, voerde aan deze drie argumenten ls deze voorstelling algemeen en het universele genie Aristoteles heeft voor de bolvorm van de aarde zelfs een drietal bewij zen aangevoerd, die in bijna al on ze leerboekjes nóg voorkomen. Een TOCH IS HET ZO? rechtstreeks bewys toe, dat hy alleen voor het vloeibare gedeelte van het aardoppervlak toe- passelijk verklaarde. Hy wees er nl. op, dat een vloeistof niet In rust kan zyn zonder evenwicht vormige gedaante van de aardscha- daante j duw bij maansverduistering. Geen enkel voorwerp kan, onder alle i gelijke hoeken belicht, een clrkelvor- i langzamerhand wel, dat de geograaf Eratosthenes, die ln de horizon op ons toekomend, eerst «Ijn aarde te berekenen! bovenstuk liet zien en dat het pas Toen Europa werd overstroomd serige platte-aarde betogers wel den ontkend, maar eerst hun ogen eens wat beter de kost moeten geven, vóór zij hun discussies aanvangen. Bovendien vorming ln bijna elk opzicht zouden op Bee moest aanvangen, zijn de restanten van de antieke wetenschappen voor een belangrijk deel opgeborgen ln het Oosten. Maar de theorie over de

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5